| خانه 4 بلاگ 4 انواع دستگاه لیزر موهای زائد

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

مرداد ۲۰, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۰ دیدگاه

ما در این بخش به انواع دستگاه لیزر موهای زائد می بپردازیم. اطلاعات این مقاله به شما کمک می کند که بتوانید مناسب ترین دستگاه را با توجه به رنگ و نوع پوست و موی خود انتخاب کنید و به نتیجه دلخواه خود برسید. با ما همراه باشید. امروزه لیزر موهای زائد ، در میان مردم سراسر جهان، محبوب ترین و پر طرفدارترین شیوه رفع موهای ناخواسته نواحی مختلف بدن شناخته می شود. چرا که این شیوه برای مدت طولانی رشد موهای زائد را بسیار بسیار کاهش می دهد. به طوری که بخش از آن ها ممکن است تا مدت ها رشد نکنند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله لیزر موهای زائد در راز جراحی را مطالعه کنید.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد در راز جراحی

معرفی انواع دستگاه لیزر موهای زائد

شاید این موضوع به گوش شما هم خورده باشد که لیزر تنها برای موهای ضخیم و تیره و پوست روشن مناسب است. البته که این مطلب نادرست نیست. در همان اوایل فراگیری لیزر، دستگاه های موجود معمولاً بر روی موهایی با ویژگی های بالا به میزان بیشتری مؤثر واقع می شدند. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه و ورود انواع دستگاه لیزر موهای زائد ، این محدودیت برطرف شده است.

حال ممکن است برایتان سؤال پیش آمده باشد که این دستگاه ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند یا چرا هزینه هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است. به طور خلاصه، هریک از این دستگاه ها برای یک مدل پوست و مو مناسب است. همان طور که می دانید رنگ پوست و موی تمام افراد با یکدیگر مشابه نیست. برخی پوست روشن و موی تیره دارند برخی دیگر پوست تیره و موی به نسبت روشن تر. بعضی افراد نیز هم پوست روشن و هم موی روشن یا پوست تیره و موی تیره دارند. قطعاً برای رفع تمام این موارد نمی توان از یک دستگاه بهره برد. زیرا هرکدام از تیپ های پوستی، به میزان مشخصی انرژی لیزری نیاز دارند. پس حالا متوجه شدید چرا دستگاه های مختلفی برای این عمل وجود دارد.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد موجود شامل موارد زیر می باشند:

 • دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا
 • دستگاه لیزر دایود
 • دستگاه لیزر دایود الکس

خوب است این نکته را نیز بدانید که در هر کشور، با توجه به نوع و رنگ پوست و موی اکثریت مردم آنجا، یکی از دستگاه های لیزر پر کاربردتر محسوب می شود. به زبانی ساده تر محبوبیت دستگاه های لیزر در کشورهای مختلف، متفاوت است.

دستگاه لیزر الکساندرایت

دستگاه لیزر مو های زائد الکساندرایت، پر سرعت ترین دستگاه لیزر محسوب می شود و می توان گفت یکی از پرکاربردترین انواع دستگاه لیزر موهای زائد می باشد. این دستگاه می تواند با یک پالس ناحیه وسیعی از محل مورد نظر را تحت تأثیر قرار دهد. سرعت تکرار پالس های لیزر الکساندرایت نیز بالا می باشد. در نتیجه سرعت انجام پروسه افزایش می یابد. این دستگاه برای افرادی با اندام درشت بسیار مناسب است.

لیزر الکساندرایت طول موج کوتاه با یک انرژی نوری خاص به میزان ۷۵۵ نانومتر دارد و برای افرادی با پوست روشن پیشنهاد می شود.

طول موج ۷۵۵ نانومتری الکساندرایت انرژی لازم برای از بین بردن موهایی که تا عمق ۵ میلی متر رشد کرده اند را فراهم می کند. بنابراین لیزر الکساندرایت در کاهش و رفع موها، به خصوص موهای نازک و کرکی بسیار مؤثر واقع می شود.

مزایای لیزر الکساندرایت

 • سرعت بالای تکرار پالس ها
 • دربرگیرنده دامنه وسیعی از انواع پوست
 • نفوذ بالای اشعه های لیزر
 • یک پالس آن ناحیه گسترده ای از پوست را پوشش می دهد.

 

معایب لیزر الکسانداریت

 • برای پوست های بسیار تیره مناسب نیست.
 • ممکن است سبب تغییر رنگ پوست شود.
 • به دلیل نفوذ زیاد اشعه لیزر؛ با درد بیشتری همراه است.

انواع دستگاه لیزر الکساندرایت

از معروف ترین برند های این دستگاه می توان به کندلا (Candela)، سایناشور آپوجی(Cynosure Apogee) ، جنتل لیز(GentleLASE) و اپی تاچ پلاس (EpiTouch Plus) اشاره کرد.

گفته می شود برخلاف آنچه در تبلیغات این برندها گفته شده، تفاوتی میان عملکرد آن ها نیست و تنها سال تولید و عرضه آن ها متفاوت است.

لیزر الکساندرایت کدام تیپ های پوستی را در بر می گیرد؟

این دستگاه برای رفع موهای زائد پوست های روشن مناسب است. در صورتی که پوست شما در یکی از تیپ های پوستی زیر قرار داشته باشد، می توانید برای لیزر، دستگاه الکساندرایت را انتخاب کنید

 • تیپ پوستی ۱: پوست بسیار سفید ( پوست سفید رنگ پریده و بی روح یا به اصطلاح سفید گچی)، چشم های آبی، سبز یا فندقی، موهای بلوند، قرمز یا زال، پوست دارای کک و مک.
 • تیپ پوستی ۲: پوست روشن ، چشم های آبی، سبز یا فندقی، موهای قهوه ای، بلوند یا قرمز.
 • تیپ پوستی ۳:  رنگ پوست گندمی، موها و چشم ها ممکن است روشن یا تیره باشد.
 • تیپ پوستی ۴: رنگ پوست سبزه یا مدیترانه ای، رنگ موها و چشم ها در اکثر موارد تیره می باشند.

دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود نسبتاً جدید می باشد. این سیستم لیزر مو زائد با دیگر دستگاه های این دسته متفاوت است. لیزر دایود با استفاده از لامپ های دو قطبی یا نیمه رسانا ساخته شده است. این دایودها در کنار یکدیگر قرار می گیرند و منبع نور لیزر را تشکیل می دهند. طول موج این دستگاه بین ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر می باشد. البته با توجه به پوست و موی فرد این طول موج قابل تغییر خواهد بود. لیزر دایود برای پوست های تیره تر نیز مناسب است. همچنین موهای ضخیم و زبر با لیزر دایود به بهترین نحو درمان می شوند.

از بین بردن موهای زائد با استفاده از دستگاه دایود در میان مردان از محبوبیت بالایی برخوردار است. زیرا این دستگاه در رفع موهای زائد کمر و سینه آنان اثر گذاری بسیاری دارد.

مزایای دستگاه لیزر دایود

 • طول موج بلند که فرایند را ایمن تر و نفوذ اشعه را بیشتر می کند.
 • یک پالس آن، بخش بزرگی از بدن را پوشش می دهد.
 • ریکاوری پس لیزر دایود کوتاه مدت است.
 • طول موج آن قابل تغییر است.
 • این دستگاه برای پوست های بسیار تیره نیز مؤثر است.

معایب دستگاه لیزر دایود

 • ممکن است سبب سوختگی یا تغییر رنگ پوست شود.
 • ممکن است کهیر یا حساسیت پوستی ایجاد کند.

 

انواع دستگاه لیزر دایود

اپکس ۸۰۰ (Apex 800)، اپیستار (Epistar)، دایود F1، SLP 100 ، مدیواستار (MeDioStar)، لایت شیر (Light Sheer) و لیزر لایت (Laserlite) از برندهای شناخته شده دستگاه لیزر دایود می باشند.

دستگاه لیزر دایود الکس

این دستگاه، یک پیشرفت چشمگیر در انواع دستگاه لیزر موهای زائد است که با بهره گیری از لیزر جامد با طول موجی بر مبنای طول موج الکساندرایت که سبب می شود عامل رنگی ملانین به خوبی انرژی حاصل از آن را جذب کند، موهای زائد را از بین می برد. طول موج این دستگاه بین ۷۵۵-۸۰۸ می باشد. دستگاه الکس مجهز به سیستم خنک کننده می باشد. به علت طول موج این دستگاه، ممکن است پروسه لیزر با کمی درد همراه باشد. بنابراین،  سیستم خنک کننده دستگاه در طول فرایند روشن خواهد بود و نواحی لیزر را پوشش داده و از میزان درد می کاهد. قابلیت های این دستگاه سبب شده است تا برای لیزر طیف گسترده ای از انواع پوست و مو، به خصوص موهای روشن و نازک، گزینه مناسبی باشد.

لیزر روبی (Ruby)

لیزر روبی، یکی از اولین و قدیمی ترین دستگاه های لیزر مو زائد می باشد. اشعه های این لیزر به طور بسیار مطلوبی توسط ملانین پوست جذب می شوند. همچنین دستگاه روبی برای لیزر موهای روشن و نازک مناسب می باشد و اما برای لیزر پوست های تیره و برنزه نمی توان از آن استفاده کرد.

این لیزر به طور مستقیم فولیکول های انتخابی را مورد هدف قرار می دهد و در عین حال سلامت پوست را حفظ می کند. تأخیر بین پالس ها به منظور راحتی بیشتر فرد طراحی شده است؛ چرا که هر چه تکرار پالس ها شدیدتر باشد، درد بیشتری حاصل می شود.

لیزر Nd: YAG

این لیزر یکی از جدیدترین متد های رفع موهای زائد محسوب می شود. لیزر Nd:YAG معمولاً برای پاک کردن تاتو و لکه های پوست کاربرد دارد. اما در جهت رفع موهای زائد نیز قابل استفاده است. این دستگاه تقریباً برای تمام تیپ های پوستی مناسب می باشد. لیزر قسمت های بزرگ‌تر بدن مانند کمر، با استفاده از دستگاه Nd: YAG به سرعت انجام می شود. درد ناشی از این نوع لیزر کمی بیشتر از دیگر دستگاه ها می باشد.

لیزر IPL

این دستگاه با استفاده از پالس های نوری پر توان، موهای زائد نواحی صورت، پاها، کمر، بیکنی و نواحی شرمگاهی را از بین می برد. پالس های نوری بر روی فولیکول ها متمرکز شده و بدون آسیب وارد کردن به پوست، آن ها را تخریب می کنند.

سرعت لیزر IPL بالا می باشد و می توان گفت درد چندانی در پی ندارد. افرادی که دارای پوستی روشن و موهای تیره هستند، می توانند از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنند. بسیاری از افراد پس از انجام لیزر IPL شاهد رفع دائمی موهای زائد خود شده اند یا در صورت رشد، موها بسیار نازک و کرکی بوده اند.

لازم است ذکر کنیم که بروز تورم، التهاب و قرمزی خفیف ،پس از انجام لیزر با هریک از دستگاه هایی که پیش تر معرفی کردیم، امری طبیعی است و پس از چند ساعت یا چند روز برطرف می شوند.

 • حال که با عملکرد و ویژگی های دستگاه های مختلف آشنا شدید، بهتر است طرز کار آن ها را نیز بدانید.

طرز کار انواع دستگاه لیزر موهای زائد

لیزر مو زائد توسط پرتوهای نور یا لیزر که به سطح پوست ساطع می شوند، انجام می پذیرد. این پرتوها، دارای میزان معینی انرژی هستند که سبب گرم شدن ملانین های پوست می شوند. فولیکول های رنگی و تیره، این پرتوهای نور یا لیزر را به خود جذب می کنند.

به منظور از بین بردن موهای زائد، باید ریشه پیاز مانند فولیکول مو که اکسیژن و خون مورد نیاز رشد مو را فراهم می کند و همچنین سلول های بنیادی که سبب احیا سازی مو می شوند را از بین برد. برای این امر دمایی حدود ۷۰ درجه باید با آن ناحیه وارد شود.

این گرما آسیب کافی را به فولیکول ها وارد کرده، آن ها را فشرده و منقبض می کند. در این صورت فولیکول مو توانایی تولید و رشد مو را از دست می دهد.

هرچه فولیکول مو تیره تر و ضخیم تر باشد، به میزان بیشتری اشعه جذب می کند؛ بنابراین نتیجه مطلوب تری حاصل می شود. به همین دلیل است که توصیه می شود پیش از لیزر، با وکس یا هر ماده دیگری که موها را از ریشه خارج می کند، اصلاح نکنید؛ زیرا در این صورت ریشه ای در پوست باقی نمی ماند تا بتواند پرتوهای لیزر را جذب کند و فرایند به کلی بی اثر واقع می شود.

این نکته را هم بدانید که برای انتخاب بهتر می توانید با فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید. آن ها با اطلاعاتی که در اختیار دارند، می توانند راهنماهای خوبی باشند و شما را به نتیجه دلخواه برسانند.

امیدواریم مقاله انواع دستگاه لیزر موهای زائد اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار داده باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بهترین دکتر لیفت با نخ

از آنجایی که همه ما به خواهان داشتن زیبایی بیش از حد ، جوان بودن و جوان ماندن هستیم و دوست داریم در هر امری بهترین آن را انتخاب کنیم تا بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دست آوریم ، همواره به دنبال بهترین دکتر برای امور جوانسازی پوست خود هستیم. یکی از روش های جوانسازی...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

پوست صورت بخشی از صورت است که بخش عمده ای از زیبایی چهره وابسته به آن است. متاسفانه، این عضو در طول زمان در پی تاثیراتی از قبیل عوامل محیطی، نوسانات وزنی و فرایند طبیعی بالا رفتن سن، دستخوش آسیب هایی می شود. یکی از این آسیب ها، افتادگی پوست صورت است. خوشبختانه امروزه...

بهترین جراح لیفت صورت

بهترین جراح لیفت صورت

با بالا رفتن سن و پدیدار شدن  چین و چروک در ناحیه صورت ، اشخاص معمولا به فکر پیدا کردن راه حلی برای رفع این مشکل می افتند تا بتوانند این نشانه ها را در صورت خود برطرف کنند یا بهبود ببخشند. هنگامی که شلی پوست از یک نقطه خاص گذشته است، درمان های تزریقی و غیر تهاجمی اغلب...