| خانه 4 بلاگ 4 تاول

تاول

مرداد ۱۱, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

پوست لایه محافظتی بدن در برابر خطرات و مشکلات خارجی است. اگرچه به میزان بسیار در برابر مسائل متعددی آسیب پذیر است و معمولا عارضه های فراوانی سلامت ان را تهدید می کند. حتما برای شما هم پیش امده که بعد از پوشیدن یک جفت کفش تنگ یا کفشی نو برای اولین بار درد بسیار شدیدی را در نوک انگشتان پا یا پشت پا احساس کنید و وقتی کفش را از پا در می آورید متوجه وجود تاول می شوید. امروز قرار است در خصوص عارضه تاول در راز جراحی بیشتر بدانیم و علل بروز آن و مواردی از این قبیل را بفهمیم پس با ما همراه باشید.

تاول - راز جراحی

تاول چیست؟

تاول یک مشکل پوستی دردناک است که درشرایط بروز آن مایعات در فضای بین لایه های پوست جمع می شوند. این توده های به وجود امده برروی پوست دردناک هستند. این برآمدگی ها ممکن است در نقاط مختلفی از بدن به وجود بیاید در بیشتر موارد این عارضه مشکلی جدی برای افراد ایجاد نمی کند و می توان خیلی راحت در منزل آنرا مورد درمان قرار دارد اما گاهی اوقات ممکن است بی دلیل برروی پوست ایجاد شده باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد. در برخی از موارد درون نواحی متورم مایعاتی بی رنگ وجود دارد و گاهی نیز خون که این مساله بسته به صدمه یا آسیبی که به پوست بستگی دارد.

علل بروز تاول

گاهی برامدگی ها به دلیل اصطحکاک ، عفونت یا در مواردی نادر بر اثر یک بیماری پوستی روی می دهد در زیر به برخی از این موارد که از شایع ترین علل بروز تاول هستند اشاره می کنیم :

  • تاول لب

این نوع دارای برآمدگی هایی قرمز رنگ هستند و در نزدیکی دهان و لبها به وضوع دیده می شوند .معمولا پیش از بروز در این نواحی سوزش وجود دارد . شیوع آن ممکن است همراه با علائمی مانند انفولانزا ، تب ، درد در بدن و متورم شدن غدد لنفاوی همراه باشد.

  • تبخال

ویروس های هرپس HSV1  و HSV2  موجب بروز تبخال هایی برروی لب و نواحی تناسلی می شوند. معمولا ویزیکول های خوشه ای هستند و مایع زرد رنگی از انها ترشح می شود. علائم تبخال نیز همانند برآمدگی هایی که رو لب ایجاد می شود، تب، درد ، تورم در غدد لنفاوی و علائمی مشابه با انفولانزا است و ممکن است به علت بروز استرس ، بیماری ، قاعدگی و یا نورخورشید پدید بیاید. تاول های ناشی از ویروس به هیچ عنوان نباید دستکاری شوند زیرا خاصیت انها پخش شدن در نواحی دیگر به طور خیلی سریع است و هنگامی که این کار را انجام دهید بعه سرعت در نواحی دیگر پخش می شود.

  • زرد زخم

این بیماری معمولا ناشی از بروز عفونت در اثر باکتری های استرپتوکوک و استافیلوکوک به وجود می آید.این بیماری در بین کودکان و نوزادان بسیار شایع است.راش های پوستی در ایمپتیگو معمولا در نواحی نزدیک بینی ، دهان و چانه پدیدار می شود. برآمدگی ها پر از مایعات هستند  به راحتی می ترکند و مایعاتی زرد رنگ به رنگ عسل از آنها خارج می شود.

تاول ناشی از سوختگی

سوختگی ها می توانند در پوست موجب بروز این عارضه شوند که گاهی اوقات ممکن است بسیار شرایطی جدی تلقی شود.

شدت سوختگی با عمق و اندازه سنجیده می شود.

سوختگی درجه یک : در این نوع از سوختگی تورم و خشکی قرمزی و فشار پوست می تواند منجر به بروز برآمدگی سفید رنگ شود.

سوختگی درجه ۲ : این سوختگی با درد شدیدی همراه است دارای خوشه های از تاول است و پوست در این نوع سوختگی بسیار قرمز و بسیار دردناک می شود.

سوختگی درجه سه : در سوختگی درجه ۳ پوست فرد به رنگ سفید یا قهوه ای تیره در میاید و حالت چرمی دارد و باعث می شود که به هنگام لمس فرد حساسیت کمی از خود نشان دهد. به هیچ عنوان نباید آنها را تخلیه کنید زیرا می توانند منجر به عفونت شوند.

درماتیت تماسی : یکی از علائمی که می تواند باعث به وجود آمدن تاول شود درماتیت تماسی است که معمولا در اثر ری اکشن بدن در برابر آلرژن ها مانند پیچک سمی ، لاتکس ، چسب یا تحریک کننده های شیمیایی به وجود می اید. این نوع از تاول ها قرمز و متورم می توانند باشند.

اگزمای آلرژیک : بیماری پوستی که با حضور آلرژن ها مشاهده می شود و بدتر می شود. برامدگی های مربوط به اگزما معمولا خیلی ریز هستند و خود به خود از بین خواهند رفت به هیچ عنوان انها را دستکاری نکنید.

آبله مرغان : عفونتی به شمار می رود که علت آن یک ویروس است .موجب سوزش در نواحی های در پوست می شود و تاول به وجود می آورد. البته نوع دیگر این عفونت زونا نیز که در سنین بزرگسالی در افراد رخ می دهد نیز همین موارد را در افراد به وجود می آورد.

لزوم مراجعه به پزشک به هنگام بروز تاول

عموما افرادی که دچار این مشکل می شوند نیازی به معاینه شدن توسط پزشک ندارند. در صورتی که علت بروز عارضه پوستی شما سرما زدگی یا سوختگی باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا روش های درمانی را برای شما آغاز کند تشخیص تاول ها معمولا با معاینه فیزیکی توسط پزشک انجام می شود. اما در صورتی که ظاهر آن ها نشانه هایی بر عفونت را نمایان کند نیاز به بیوپسی از ناحیه برای بررسی های دقیق تر در این خصوص وجود دارد شرایط ممکن است شامل زرد زخم ، دردناک بودن و حس داغ بودن در اطراف آن ها و بروز خطوط قرمز پیرامون آن باشند. پیش از ملاقات با پزشک متخصص پوست تمامی سوالات خود را یادداشت کنید تا فراموش نشوند.

درمان تاول

در صورتی که عارضه به وجود آمده نیاز به درمان توسط پزشک داشته باشد، درمانها شامل موارد زیر می شوند :

  • شست وشوی ناحیه مذکور به وسیله یک شوینده ملایم
  • استریل کردن محل به وجود امدن با کرم و پماد آنتی باکتریال
  • پوشاندن تاول به وسیله بانداژ یا گازاستریل

هرروز باید بانداژ را تعویض کنید و با وسوسه تخلیه کردن یا ترکاندن برآمدگی ها مبارزه کنید.پوستی که برامدگی برروی آن ایجاد شده از عفونت لایه های عمیق تر پوست جلوگیری می کند.این عارضه ها در صورتی که  ناشی از عفونت باشند ، ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک برای درمان تاول باشد، از این رو می توانید با مشاهده آنها به متخصص پوست مراجعه کنید تا در صورتی که لازم است برای شما داروهایی را تجویز نماید. بعد از درمان معمولا برامدگی ها رو به بهبودی می روند اما در صورتی که مجددا به قوت خود باقی بودند و نشانه ای مبنی بر بهبودی در آنها وجود نداشت بهتر است که خیلی سریع دکتر پوست را ملاقات کنید تا نظر وی را در این خصوص بدانید.پس از درمان و بهبودی معمولا اثری از این عارضه برروی پوست باقی نخواهند ماند البته در برخی از موارد مشاهده شده که انواعی از انها که در اثر سوختگی نمایان می شوند اثراتی روی پوست برجای بگذارند.

  • درمان سوختگی بعد از ترکیدن تاول

ممکن است برآمدگی هایی که برروی پوست شما وجود دارند بسیار دردناک باشد در حدی نیاز به تخلیه آنها باشد. در این حالت لازم است که مراحلی را برای این کار طی کنید:

اولین قدم شست و شوو ضدعفونی کردن نواحی اطراف تاول با مواد انتی باکتریال است . درگام بعدی آرام یک شکاف را درون آن ایجاد کنید و مایع درون ان را خارج کنید و مجددا مرحله اول را تکرار کنید. سپس می تواند از پماد های انتی بیوتیک بررروی ان قرار دهید.

به این نکته توجه کنید که نباید تخلیه را در خصوص انواع ناشی از سوختگی انجام دهید زیرا این کار امکان بروز عفونت  را افزایش می دهد. برای درمان سوختگی بعد از ترکیدن تاول معمولا داروها و پماد هایی توسط پزشک تجویز می شوند که می توانند بسیار کاربردی باشند.

پیشگیری از به وجود آمدن تاول

راههای متعددی برای پیشگیری از تاول وجود دارد البته بسته به نوع آن این مساله متفاوت است.

برامدگی هایی بررروی پوست که در اثر اصطحکاک ایجاد می شوند ، در نتیجه سایش بسیار به وجود می ایند برای پیشگیری از آنها اقدامات زیر می تواند خوب باشد:

مطمئن باشید که اندازه کفش هایتان مناسب است و باعث ساییده شدن پاها نمی شود.

سعی کنید کفش های نو خود را برای اولین بار در ساعاتهای طولانی به پا نکنید.

پوشاندن پاها به کمک جورابهای ضخیم در حین فعالیت و ورزش بسیار می تواند کمک کننده باشد.در صورتی که پاهای شما مستعد عرق کردن هستند استفاده از پودر تالک می تواند بسیار موثر واقع شود.

در صورتی که می خواهید زمان زیادی با دستهایتان فعالیت انجام دهید برای محافظت از انها حتما دستکش بپوشید.

لباسهای با اندازه مناسب بپوشید تا از سایش برروی بدن که موجب بروز عارضه مذکور برروی بدن می شود جلوگیری کنید.

تاول های خونی در نتیجه گاز گرفتگی توسط یک شی در نواحی بدن ایجاد می شود. البته راهکارهایی نیز برای جلوگیری از به وجود امدن انها وجود دارد.

هنگامی که با ابزار خاصی مانند انبر یا غیره کار می کنید بسیار هوشیار باشید و کاملا حواس خود را جمع کار کنید.

از دستکش به هنگام کار کردن با قیچی باغبانی انبردست یا مواردی از این قبیل استفاده کنید.

انواعی از آنها که در اثر سوختگی ایجاد می شوند : انواعی از این عارضه وجود دارند که در اثر سوختگی ایجاد می شوند در اثر داغ شدن بسیار زیاد پوست به وجود می ایند البته سرمازدگی نیز می تواند این موارد را ایجاد کند برای پیشگیری از این موارد نیز راههایی جهت پیشگیری وجود دارد:

استفاده از کرم ضد آفتاب هنگامی که قرار است ساعات بسیاری را در زیر آفتاب بمانید.

هنگامی که قرار است به آیتم هایی که بسیار داغ هستند دست بزنید یا با اتش کار کنید باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

برای مقابله با سرما زدگی لازم است که لباسهایی متناسب با آب و هوا بپوشید . در صورت یخ زدگی در پوست خیلی آرام و به کمک آب ولرم دمای بدن را افزایش دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله راز جراحی در خصوص مشکلی بسیار شایع مانند تاول حرف زدیم و متوجه شدیم که عارضه مذکور معمولا در طول زندگی بارها برروی پوست خودنمایی می کند و در صورتی که نکات بهداشتی را در خصوص آن رعایت کنید ، این مشکل رفع می شوند و نگران کننده نیست. اما نکته ای بسیار مهم که در این باره وجود دارد انواعی از آنها هستند که ممکن است خطرناک باشند یا باعث بروزعفونت شوند که در این صورت مراجعه به پزشک و درمان آنها لازم است. اما به طور کلی در صورتی که این عارضه را چند روزی تحمل کنید، به خودی خود خوب می شوند و جای نگرانی در خصوص انها وجود نخواهد داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...