| خانه 4 بلاگ 4 تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی

مهر ۱, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۷ دیدگاه ها

تزریق کورتون به بینی ، باید بعنوان یک ابزار مهم در تجهیزات هر متخصص، در حوزه رینوپلاستی یافت شود. وقتی ما از کورتون در دنیای جراحی بینی استفاده می کنیم، در واقع به یک نوع ویژه از استروئید اشاره می نماییم. وقتی عبارت استروئید به گوشمان می خورد، تصویری از ماهیچه های بزرگ در ورزشکاران بدنساز در ذهن مان نقش می بندد. ولی این نوع استروئید مورد استفاده توسط بدنسازان، نوع خاصی از استروئید می باشد که استروئید آنابولیک نامیده شده و در واقع برای ایجاد توده ماهیچه ای مورد استفاده قرار می گیرد. راز جراحی با ارائه توضیحات کامل و جامع، علاوه بر شرح تفاوت استروئید قابل استفاده در حوزه ورزش و استروئید مورد استفاده در حوزه عمل بینی، توضیحات جامعی را درباره نقش موثر این محصول در جراحی در اختیار شما قرار می دهد.

تزریق کورتون به بینی

نوع استروئیدی که ما در جراحی زیبایی بینی استفاده می کنیم، کورتیکو استروئید یا به طور خلاصه، کورتون نامیده می شود. نام دیگر این محصول، گلوکوکورتیکوئید نیز می باشد. کورتون ها گروه خاصی از استروئیدها می باشند که دارای تاثیرات ضد التهابی بسیار موثری بر روی بافت های بدن هستند و در واقع، حجم بافت نرم را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. بسیاری از کورتون ها به شکل قرص می باشند و برخی دیگر به صورت محلول در روند تزریق کورتون به بینی مورد استفاده قرار می گیرند. در هر دو حالت، هدف استفاده از این محصول برای کاهش التهاب می باشد. وقتی تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی انجام می شود، کمک قابل ملاحظه ای به کاهش بافت اسکار و تورم می شود.

تزریق کورتون به بینی و شکل دهی مجدد این اندام

شاخصه اصلی استفاده از تزریق کورتون به بینی ، در فرایند شکل دهی مجدد به این اندام بعد از جراحی، کاهش تورم نامطلوبی است که بعد از روند عمل بینی در این اندام شکل می گیرد. وقتی بیمار، تحت روند جراحی دماغ قرار می گیرد، درجه ای از تورم در بینی اتفاق می افتد. این ورم بینی بعد از جراحی ، تحت عنوان ادم نیز نامیده می شود. درجه تورم شکل گرفته در بینی بیماران ، بر حسب نوع پوست و اقدامات انجام شده در طول فرایند شکل دهی بینی، متفاوت می باشد. در اکثر بیماران جراحی بینی ، فاز اولیه تورم، معمولاً به اندازه ای است که مانع حضور بیماران رینوپلاستی در مجامع عمومی، بلافاصله بعد از عمل جراحی می شود. خوشبختانه، این تورم به خودی خود، فروکش می کند.

فاز ثانویه تورم به مدت چند ماه تا یک سال پس از جراحی ماندگار می باشد. این نوع تورم مقاوم به طور نرمال، از طریق تزریق کورتون به بینی، مورد هدف قرار می گیرد. خب، چرا بعد از جراحی زیبایی بینی ، تزریق کورتون را انجام می دهیم؟ در برخی موارد، علت، تنها سرعت دادن به فرایند بهبود و خلق شکل مطلوب در بینی، زودتر تر از موعد نرمال می باشد. بخش عمده ای از تورم، ماه ها بعد از عمل بینی ماندگار بوده و در نهایت به صورت خودبخود، فروکش می کند. ولی، برخی از بیماران رینوپلاستی ترجیح می دهند برای وقوع این رویداد، ۶ تا ۱۲ ماه انتظار نکشند. در این شرایط، تزریق کورتون به بینی، بعنوان یک روند کارساز، مورد استفاده واقع می شود.

در موارد دیگر، تزریق کورتون به بینی، برای پیشگیری از شکل گیری بافت اسکار ناخواسته استفاده می شود. برخی بیماران رینوپلاستی، دارای بافت نرم نسبتاً ضخیمی می باشند که باعث متراکم تر شدن بافت اسکار بین غضروف یا استخوان و پوست می شود. در این نوع بینی ها، بافت نرم ضخیم تر، در برابر ایجاد بافت اسکار در برخی نواحی، از قبیل بالای نوک بینی، مستعد تر می باشد. اگر این فرایند تشکیل بافت اسکار، بیش از اندازه رخ دهد، پوست بینی، نمی تواند جمع شده و شکل ساختار تغییر شکل داده شده در اسکلت بینی را به خود بگیرد. در نتیجه، تزریق کورتون به صورت استراتژیکی، برای پیشگیری از بافت اسکار نامطلوب مورد استفاده واقع می شود. فایده این اقدام این است که بیمار از حداکثر شانس برای دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی بینی ، بهره مند خواهد شد.

در برخی موارد دیگر، تزریق کورتون به بینی، با هدف درمان بافت اسکار قبلاً شکل گرفته در بینی بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بیماران، بافت اسکار، قبلاً به وجود آمده و همین امر مانع به نمایش در آمدن زیباترین شکل بینی در پی اصلاحات انجام شده می شود. در این بیماران، با استفاده از تزریق کورتون ، اسکار متراکم، به شکلی موثر، کانتور و شکل زیباتری را در بینی خلق می نماید.

انتخاب استروئید قابل استفاده در رینوپلاستی

از میان انواع مختلف استروئیدهای قابل استفاده در کاهش التهاب، کورتون احتمالاً رایج ترین نمونه در حوزه رینوپلاستی می باشد.

کنالوگ نیز یک کورتیکواستروئید سنتزی است که در غلظت های مختلف موجود می باشد. هر چه غلظت بالاتر باشد، تاثیر تزریق کورتون به بینی نیز بیشتر خواهد بود. تزریق حجم بالاتر کنالوگ نیز تاثیر ضد التهابی قابل توجهی را بر جای می گذارد. میزان غلظت مورد استفاده در حوزه عمل زیبایی بینی، بر اساس صلاحدید جراح بینی، و میزان بافت اسکار یا تورم، متغیر می باشد.

تعیین زمان تزریق کورتون به بینی

تعیین زمان تزریق کورتون بعد از جراحی یک موضوع بحث برانگیز در عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. برخی متخصصان ، شات های کورتون را ظرف یک الی دو ماه بمنظور دستیابی به بیشترین تاثیر، تزریق می نمایند. مبنای این توصیه آنها این است که بدن در طول این دو ماه اولیه، بیشترین میزان کلاژن را تولید می کند. این کلاژن نهایتاً بافت اسکار را شکل می دهد. برخی متخصصان با این فلسفه مخالفند. آنها بر این باورند که بخش عمده تورم در بینی در طول چند ماه اول بعد از جراحی، به طور خودبخود فروکش می کند. بعلاوه بافت اسکاری که در طول این چند ماه شکل می گیرد، بافت اسکار خوب محسوب می شود. اگر شما از تشکیل این بافت اسکار با تزریق زودهنگام کورتون به بینی، جلوگیری کنید، در واقع شانس خود را برای بهره مند شدن از نتیجه زیبا از جراحی بینی به خطر انداخته اید.

تعیین زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی ، به صلاحدید پزشک وابسته است.

سری تزریق کورتون به بینی

در بسیاری از بیماران ، تزریق کورتون به بینی، بعنوان بخشی از یک سری شات های استروئید انجام می شود. قطعاً برخی از بیماران رینوپلاستی وجود دارند که تزریق کورتون به بینی آنها در یک نوبت انجام شده و همین یک نوبت برای دستیبای به نتیجه مورد نظر کفایت می کند. ولی گاهی، تزریق هایی در فواصل زمانی ۶ الی ۸ هفته ای، انجام می پذیرد. به این ترتیب، اطمینان از خلق بهترین تغییرات در شکل بینی، موازی با فرایند بهبود طبیعی، تضمین می شود.

بهترین متقاضی تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی چه افرادی هستند ؟

به طور عمده آن دسته از اشخاصی که ویژگی های زیر را داشته باشند می توانند از این متد استفاده کنند :

  • در قسمت نوک بینی پوست ضخیمی داشته باشند.
  • فرآیند کاستگی ورم و التهاب بعد از عمل دماغ و همچنین درمان با روندی کند پیش رو خواهد بود.
  • در مواردی که فرد عمل اولیه را انجام داده است و تصمیم به جراحی ثانویه دارد.

موارد کاربرد تزریق کورتون به بینی

همانطور که اطلاع  دارید انجام این روش بعد از عمل بینی یا جراحی ثانویه به علل های متفاوتی برای فرد متقاضی مورد انجام قرار می گیرد. که یکی از شایع ترین مزایا استفاده از داروی کورتیکواستروئید جهت کم کردن ورم بینی و پیشگیری از به وجود آمدن بافت اسکار و یا بهبود این بافت پس از رینوپلاستی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به طور عمده تزریق کورتون به بینی به چند علت مورد انجام قرار می گیرد. متداول ترین کاربرد و مزیت این تزریق ، کم کردن تورم بینی ، پیشگیری از بافت اسکار یا بهبود اسکار بر جای مانده پس از عمل بینی خواهد بود.

امپول کورتون به کدام نواحی بینی تزریق خواهد شد ؟

به طور عمده بعد از عمل بینی ، قسمت هایی که بیشترین ورم و التهاب در آن به وجود می آید ، بخش سوپرا تیپ و نوک بینی خواهد بود. میزان تورم و ورم به وجود آمده به طور عمده به نوع جنس پوست بینی ، تکنیک های جراحی ( باز و بسته ) و به خصوص سن بیمار می تواند متغیر باشد. در برخی از متقاضیان پس از جراحی از بزرگ بودن نوک بینی و قسمت فوقانی آن احساس نارضایتی می کنند تزریق کورتون به بینی  می تواند موثر باشد.

دفعات تزریق کورتون پس از عمل جراحی

تعداد تزریق و همچنین مقیاس کورتون پس از اتمام رینوپلاستی به شرایط شخص و فرم و شکل بینی عمل شده بر می گردد. در بعضی اشخاص بعد از جراحی بینی یا عمل ثانویه جهت کم کردن تورم و التهاب به وجود امده چند واحد کورتون را تزریق می کنند. در صورتی که برخی دیگر نهایتا یک واحد را دریافت کنند.

آیا پس از انجام تزریق آمپول کورتون نیاز است که از چسب بینی استفاده شود ؟

بله در مراحل اولیه بهتر است که با جراح بینی خود مشورت کنید اما به طور معمول بعد از انجام کورتون بدیهی است که چسب زدن کمک شایانی به فرم دهی بینی خواهد داشت.

آیا تزریق کورتون به بینی روشی دردناک است ؟

هر شخص واکنش های متفاوتی به کورتون دارد. طبق گزارش های به دست آمده از تعداد بسیاری از زیباجویان تجربه درد را داشته اند.

چه مدت بعد از تزریق کورتون ورم بینی از بین می رود ؟

حدودا نزدیک هفت الی ده روز بعد از اتمام روند تزریق طول می کشد که تاثیرات این ماده را بر روی بینی مشاهده کنید. پس از مدت گفته شده مشاهده خواهید کرد که آرام آرام میزان تورم و التهاب موجود در بینی کاسته می شود. همانطور که قبلا گفته شد نوع واکنش در برابر کورتون تزریق شده به علل مختلفی وابسته است. این دلایل بر روند اثر گذاری نیز موثر خواهد بود.  

مراقبت های بعد از تزریق کورتون - راز جراحی

مراقبت های بعد از تزریق کورتون

احتمال دارد این سوال برای شما به وجود بیاید که آیا بعد از تزریق کورتون به بینی ، مراقبت های بعد احتیاج است ؟ یا خیر ! به طور معمول جراح بینی بعد از به اتمام رسیدن روند تزریق به فرد متقاضی توصیه می کند که یکسری از اقدامات لازم را در جهت مراقبت های بعد انجام دهید. دقیقا مشابه مراقبت های بعد از جراحی بینی که رعایت و پیگیری آن ها از اهمیت بالایی برخوردار بود. بنابراین پس از تزریق کورتون نباید مراقبت های بعد را از یاد ببرید. توصیه های دکتر خوب عمل بینی در ارتباط با استفاده از کمپرس یخ در مدت زمان دو سه روز ابتدایی است. علاوه بر این با دقت به این امر که بینی حساسی دارید. بایستی از تحریک و دست کاری آن خودداری کنید. در نتیجه انجام برخی حرکت ها مانند ماساژ و یا مالش دادن بپرهیزید. بعد از تزریق کورتون به بینی ، همچنان حساس است و تمام سعی خود را داشته باشید که مانع برخورد هرگونه ضربه ای به آن گردید. سر خود را به مدت طولانی پایین نگه ندارید. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. انجام حرکت های ورزشی و فعالیت های سنگین را به بعد از درمان کامل موکول کنید.

عوارض جانبی تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض جانبی یا مشکلات بالقوه تزریق شات های کورتون در بینی، ایجاد فرورفتگی در ناحیه تزریق می باشد. درست همانگونه که کورتون می تواند بافت اسکار بالغ را حل کند، قادر است باعث حل شدن بافت نرم نرمال نیز شود. این فرایند که در آن بافت نرم، کوچک می شود، تحت عنوان آتروفی نامیده می شود. این امر می تواند زمانی رخ دهد که محلول کورتون به پوست و چرب اطراف ناحیه تزریق نفوذ کرده و باعث ایجاد آتروفی در بافت نرم شود. خوشبختانه، آتروفی بافت نرم بعد از تزریق کورتون ، خصوصاً در صورت اجرای روند به دست یک جراح ماهر و استفاده از دستاورد جامع در انتخاب غلظت و حجم مناسب کورتون، چندان رایج نمی باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیلی شادمان
لیلی شادمان
2 سال قبل

سلام ممنون بابت سایت خیلیخوبتون یک سوال داشتم
تزریق کورتن به بینی بعد از جراحی بینی عوارض داره ؟

رومینا نادری
رومینا نادری
2 سال قبل

سلام.تزریق کورتون برای بینی های استخوانی هم انجام میشه؟

maryam mirgholi
مدیر
2 سال قبل

تشخیص این مورد توسط جراح بینی انجام می شود در صورت نیاز ممکن است برای بینی استخوانی نیز تزریق کورتون انجام شود.

زهرا پارسا
زهرا پارسا
2 سال قبل

آیا تزریق کورتون به بینی برای همه کسایی که بینی شون را عمل می کنن لازمه ؟

سمیه
سمیه
2 سال قبل

تؤریق به کورتون بینی چجوری انجام میشه؟

سونیا عطائی
سونیا عطائی
2 سال قبل

در جراحی بینی، تزریق کورتون تا چه اندازه باعث کاهش تورم میشه؟

شمس رضایی
شمس رضایی
2 سال قبل

چندوقت یکبار باید انجام داد؟

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...