| خانه 4 بلاگ 4 تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی

آبان ۲۱, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۷ دیدگاه ها

تزریق کورتون به بینی ، باید بعنوان یک ابزار مهم در تجهیزات هر متخصص، در حوزه رینوپلاستی یافت شود. وقتی ما از کورتون در دنیای جراحی بینی استفاده می کنیم، در واقع به یک نوع ویژه از استروئید اشاره می نماییم. وقتی عبارت استروئید به گوشمان می خورد، تصویری از ماهیچه های بزرگ در ورزشکاران بدنساز در ذهن مان نقش می بندد. ولی این نوع استروئید مورد استفاده توسط بدنسازان، نوع خاصی از استروئید می باشد که استروئید آنابولیک نامیده شده و در واقع برای ایجاد توده ماهیچه ای مورد استفاده قرار می گیرد. راز جراحی با ارائه توضیحات کامل و جامع، علاوه بر شرح تفاوت استروئید قابل استفاده در حوزه ورزش و استروئید مورد استفاده در حوزه عمل بینی، توضیحات جامعی را درباره نقش موثر این محصول در جراحی در اختیار شما قرار می دهد.

تزریق کورتون به بینی

نوع استروئیدی که ما در جراحی زیبایی بینی استفاده می کنیم، کورتیکو استروئید یا به طور خلاصه، کورتون نامیده می شود. نام دیگر این محصول، گلوکوکورتیکوئید نیز می باشد. کورتون ها گروه خاصی از استروئیدها می باشند که دارای تاثیرات ضد التهابی بسیار موثری بر روی بافت های بدن هستند و در واقع، حجم بافت نرم را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهند. بسیاری از کورتون ها به شکل قرص می باشند و برخی دیگر به صورت محلول در روند تزریق کورتون به بینی مورد استفاده قرار می گیرند. در هر دو حالت، هدف استفاده از این محصول برای کاهش التهاب می باشد. وقتی تزریق کورتون بعد از عمل زیبایی بینی انجام می شود، کمک قابل ملاحظه ای به کاهش بافت اسکار و تورم می شود.

تزریق کورتون به بینی و شکل دهی مجدد این اندام

شاخصه اصلی استفاده از تزریق کورتون به بینی ، در فرایند شکل دهی مجدد به این اندام بعد از جراحی، کاهش تورم نامطلوبی است که بعد از روند عمل بینی در این اندام شکل می گیرد. وقتی بیمار، تحت روند جراحی دماغ قرار می گیرد، درجه ای از تورم در بینی اتفاق می افتد. این ورم بینی بعد از جراحی ، تحت عنوان ادم نیز نامیده می شود. درجه تورم شکل گرفته در بینی بیماران ، بر حسب نوع پوست و اقدامات انجام شده در طول فرایند شکل دهی بینی، متفاوت می باشد. در اکثر بیماران جراحی بینی ، فاز اولیه تورم، معمولاً به اندازه ای است که مانع حضور بیماران رینوپلاستی در مجامع عمومی، بلافاصله بعد از عمل جراحی می شود. خوشبختانه، این تورم به خودی خود، فروکش می کند.

فاز ثانویه تورم به مدت چند ماه تا یک سال پس از جراحی ماندگار می باشد. این نوع تورم مقاوم به طور نرمال، از طریق تزریق کورتون به بینی، مورد هدف قرار می گیرد. خب، چرا بعد از جراحی زیبایی بینی ، تزریق کورتون را انجام می دهیم؟ در برخی موارد، علت، تنها سرعت دادن به فرایند بهبود و خلق شکل مطلوب در بینی، زودتر تر از موعد نرمال می باشد. بخش عمده ای از تورم، ماه ها بعد از عمل بینی ماندگار بوده و در نهایت به صورت خودبخود، فروکش می کند. ولی، برخی از بیماران رینوپلاستی ترجیح می دهند برای وقوع این رویداد، ۶ تا ۱۲ ماه انتظار نکشند. در این شرایط، تزریق کورتون به بینی، بعنوان یک روند کارساز، مورد استفاده واقع می شود.

در موارد دیگر، تزریق کورتون به بینی، برای پیشگیری از شکل گیری بافت اسکار ناخواسته استفاده می شود. برخی بیماران رینوپلاستی، دارای بافت نرم نسبتاً ضخیمی می باشند که باعث متراکم تر شدن بافت اسکار بین غضروف یا استخوان و پوست می شود. در این نوع بینی ها، بافت نرم ضخیم تر، در برابر ایجاد بافت اسکار در برخی نواحی، از قبیل بالای نوک بینی، مستعد تر می باشد. اگر این فرایند تشکیل بافت اسکار، بیش از اندازه رخ دهد، پوست بینی، نمی تواند جمع شده و شکل ساختار تغییر شکل داده شده در اسکلت بینی را به خود بگیرد. در نتیجه، تزریق کورتون به صورت استراتژیکی، برای پیشگیری از بافت اسکار نامطلوب مورد استفاده واقع می شود. فایده این اقدام این است که بیمار از حداکثر شانس برای دستیابی به بهترین نتیجه از جراحی بینی ، بهره مند خواهد شد.

در برخی موارد دیگر، تزریق کورتون به بینی، با هدف درمان بافت اسکار قبلاً شکل گرفته در بینی بعد از عمل بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بیماران، بافت اسکار، قبلاً به وجود آمده و همین امر مانع به نمایش در آمدن زیباترین شکل بینی در پی اصلاحات انجام شده می شود. در این بیماران، با استفاده از تزریق کورتون ، اسکار متراکم، به شکلی موثر، کانتور و شکل زیباتری را در بینی خلق می نماید.

انتخاب استروئید قابل استفاده در رینوپلاستی

از میان انواع مختلف استروئیدهای قابل استفاده در کاهش التهاب، کورتون احتمالاً رایج ترین نمونه در حوزه رینوپلاستی می باشد.

کنالوگ نیز یک کورتیکواستروئید سنتزی است که در غلظت های مختلف موجود می باشد. هر چه غلظت بالاتر باشد، تاثیر تزریق کورتون به بینی نیز بیشتر خواهد بود. تزریق حجم بالاتر کنالوگ نیز تاثیر ضد التهابی قابل توجهی را بر جای می گذارد. میزان غلظت مورد استفاده در حوزه عمل زیبایی بینی، بر اساس صلاحدید جراح بینی، و میزان بافت اسکار یا تورم، متغیر می باشد.

تعیین زمان تزریق کورتون به بینی

تعیین زمان تزریق کورتون بعد از جراحی یک موضوع بحث برانگیز در عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. برخی متخصصان ، شات های کورتون را ظرف یک الی دو ماه بمنظور دستیابی به بیشترین تاثیر، تزریق می نمایند. مبنای این توصیه آنها این است که بدن در طول این دو ماه اولیه، بیشترین میزان کلاژن را تولید می کند. این کلاژن نهایتاً بافت اسکار را شکل می دهد. برخی متخصصان با این فلسفه مخالفند. آنها بر این باورند که بخش عمده تورم در بینی در طول چند ماه اول بعد از جراحی، به طور خودبخود فروکش می کند. بعلاوه بافت اسکاری که در طول این چند ماه شکل می گیرد، بافت اسکار خوب محسوب می شود. اگر شما از تشکیل این بافت اسکار با تزریق زودهنگام کورتون به بینی، جلوگیری کنید، در واقع شانس خود را برای بهره مند شدن از نتیجه زیبا از جراحی بینی به خطر انداخته اید.

تعیین زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی ، به صلاحدید پزشک وابسته است.

سری تزریق کورتون به بینی

در بسیاری از بیماران ، تزریق کورتون به بینی، بعنوان بخشی از یک سری شات های استروئید انجام می شود. قطعاً برخی از بیماران رینوپلاستی وجود دارند که تزریق کورتون به بینی آنها در یک نوبت انجام شده و همین یک نوبت برای دستیبای به نتیجه مورد نظر کفایت می کند. ولی گاهی، تزریق هایی در فواصل زمانی ۶ الی ۸ هفته ای، انجام می پذیرد. به این ترتیب، اطمینان از خلق بهترین تغییرات در شکل بینی، موازی با فرایند بهبود طبیعی، تضمین می شود.

عوارض جانبی تزریق کورتون به بینی

یکی از عوارض جانبی یا مشکلات بالقوه تزریق شات های کورتون در بینی، ایجاد فرورفتگی در ناحیه تزریق می باشد. درست همانگونه که کورتون می تواند بافت اسکار بالغ را حل کند، قادر است باعث حل شدن بافت نرم نرمال نیز شود. این فرایند که در آن بافت نرم، کوچک می شود، تحت عنوان آتروفی نامیده می شود. این امر می تواند زمانی رخ دهد که محلول کورتون به پوست و چرب اطراف ناحیه تزریق نفوذ کرده و باعث ایجاد آتروفی در بافت نرم شود. خوشبختانه، آتروفی بافت نرم بعد از تزریق کورتون ، خصوصاً در صورت اجرای روند به دست یک جراح ماهر و استفاده از دستاورد جامع در انتخاب غلظت و حجم مناسب کورتون، چندان رایج نمی باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیلی شادمان
لیلی شادمان
2 ماه قبل

سلام ممنون بابت سایت خیلیخوبتون یک سوال داشتم
تزریق کورتن به بینی بعد از جراحی بینی عوارض داره ؟

رومینا نادری
رومینا نادری
2 ماه قبل

سلام.تزریق کورتون برای بینی های استخوانی هم انجام میشه؟

maryam mirgholi
ویرایشگر
maryam mirgholi(@mirgholi)
1 ماه قبل

تشخیص این مورد توسط جراح بینی انجام می شود در صورت نیاز ممکن است برای بینی استخوانی نیز تزریق کورتون انجام شود.

زهرا پارسا
زهرا پارسا
2 ماه قبل

آیا تزریق کورتون به بینی برای همه کسایی که بینی شون را عمل می کنن لازمه ؟

سمیه
سمیه
2 ماه قبل

تؤریق به کورتون بینی چجوری انجام میشه؟

سونیا عطائی
سونیا عطائی
2 ماه قبل

در جراحی بینی، تزریق کورتون تا چه اندازه باعث کاهش تورم میشه؟

شمس رضایی
شمس رضایی
2 ماه قبل

چندوقت یکبار باید انجام داد؟

مقالات مرتبط

بهترین دکتر لیفت با نخ

از آنجایی که همه ما به خواهان داشتن زیبایی بیش از حد ، جوان بودن و جوان ماندن هستیم و دوست داریم در هر امری بهترین آن را انتخاب کنیم تا بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دست آوریم ، همواره به دنبال بهترین دکتر برای امور جوانسازی پوست خود هستیم. یکی از روش های جوانسازی...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

پوست صورت بخشی از صورت است که بخش عمده ای از زیبایی چهره وابسته به آن است. متاسفانه، این عضو در طول زمان در پی تاثیراتی از قبیل عوامل محیطی، نوسانات وزنی و فرایند طبیعی بالا رفتن سن، دستخوش آسیب هایی می شود. یکی از این آسیب ها، افتادگی پوست صورت است. خوشبختانه امروزه...

بهترین جراح لیفت صورت

بهترین جراح لیفت صورت

با بالا رفتن سن و پدیدار شدن  چین و چروک در ناحیه صورت ، اشخاص معمولا به فکر پیدا کردن راه حلی برای رفع این مشکل می افتند تا بتوانند این نشانه ها را در صورت خود برطرف کنند یا بهبود ببخشند. هنگامی که شلی پوست از یک نقطه خاص گذشته است، درمان های تزریقی و غیر تهاجمی اغلب...