| خانه 4 بلاگ 4 تنفس بعد از جراحی بینی

تنفس بعد از جراحی بینی

آذر 1, 1400 | بلاگ | ۰ دیدگاه

شاید شما نیز مانند بسیاری افراد، به فکر انجام جراحی بینی باشید. رینوپلاستی بعنوان یکی از چالش برانگیز ترین عمل های جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود، چون متغیرهای زیادی باید در دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی و نتیجه عملکردی، در آن مد نظر قرار گیرد. این بدان معناست که عوارض جانبی، همیشه در کمین نشسته اند تا با انجام کوچک ترین اشتباه، عرض اندام کنند. بنابراین، آشنایی با عوارض جانبی جزئی و کلی مرتبط با روند، بمنظور پیشگیری از آن، مورد نیاز می باشد. یکی از این عوارض جانبی، تنفس بعد از جراحی بینی می باشد. راز جراحی با ارائه توضیحی شفاف، نخست شما را با نقش بینی در تنفس آشنا کرده و سپس به بررسی جنبه های مختلف مرتبط با تنفس بعد از جراحی بینی می پردازد. در ادامه با ما باشید.

تنفس بعد از جراحی بینی

نقش بینی در تنفس

همه سلول های بدن، برای خوب کار کردن به دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن تولید شده نیاز دارند. سیستم تنفسی، مسئولیت تامین این نیاز را بر عهده دارد.

بینی تنها بخش قابل رویت سیستم تنفسی بوده و مسیری است که از آن، هوا وارد شبکه تنفسی می شود. هوا از طریق سوراخ های بینی که به وسیله سپتوم به دو بخش تقسیم شده اند، وارد حفره بینی و از آنجا وارد ریه ها می شود.

مثل سایر مجاری تنفسی، بینی هم با غشای مخاطی پوشش داده شده و حاوی غددی است که مخاط غلیظی را برای مرطوب نگه داشتن مجرا، ترشح می کنند. رگ های خونی نیز این مجرا را گرم نگه می دارند. با در نظر گرفتن تمام ظرافت های ساختار بینی، می توان دریافت که هر گونه اختلال در این ساختار ظریف، می تواند نقش این اندام را در انجام وظیفه خود تحت تاثیر قرار دهد.

چه زمان بعد از رینوپلاستی می توانیم از راه بینی نفس بکشیم؟

بیشتر ما می دانیم که عوارض جانبی بعد از عمل بینی، بخش اجتناب ناپذیر روند است. یکی از این عوارض، تنفس بعد از جراحی بینی می باشد که بلافاصله بعد از عمل، اتفاق افتاده و می تواند یک تنفس راحت از راه بینی را به یک چالش تبدیل کند. راز جراحی در این بخش از مقاله، اطلاعاتی را درباره مدت ماندگاری دشوار بودن تنفس از راه بینی بعد از عمل جراحی و راهکارهای قابل اجرا در این دوره زمانی موقت، در اختیار شما قرار می دهد. معمولاً ۱ الی ۳ هفته بعد از جراحی ، بیشتر بیماران می توانند راحت تر از راه بینی خود، تنفس کنند.

چگونه از شر گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی خلاص شویم؟

در بسیاری افراد، یکی از آزار دهنده ترین احساسات در طول ریکاوری بعد از جراحی ، گرفتگی بینی است. علت آزار دهنده بودن این انسداد، تاثیر آن بر روی تنفس بعد از جراحی بینی می باشد.  در طول روند بهبود، تورم در مجاری بینی، می تواند مجاری بینی را تنگ کند، بهمین دلیل شما احساس می کنید بینی تان پر است. این گرفتگی در اثر متورم شدن بافت ها یا مخاط های بینی، اتفاق افتاده است.

 • بیماران نباید در طول این دوره، یعنی حداقل به مدت ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی زیبایی بینی، فین کنند. علت، پیشگیری از آسیب دیدن ساختارهای بینی و جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن نتیجه جراحی می باشد. به جای فین کردن، استفاده از اسپری های ملایم سالین را امتحان کنید. خواهید دید که با استفاده از این اسپری ها، احساس خوبی پیدا خواهید کرد.
 • از یک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن استفاده کنید. دی اکسید هیدروژن که تحت عنوان دی هیدروژن دی اکسید نیز شناخته می شود، در داروخانه ها به راحتی در دسترس می باشد. در زمان استفاده از این ماده، حتماً آن را با استفاده از آب تمیز، رقیق کنید. یک گوش پاک کن تمیز را به این ماده آغشته کرده و به آرامی در سوراخ های بینی وارد کنید تا خون و مخاط خشک شده در داخل بینی تمیز شود. اگر در داخل بینی شما هنوز پکینگ وجود دارد، این کار را انجام ندهید.
 • سفت شدن خون و مخاط در داخل بینی که در واقع پسماند های بعد از عمل جراحی هستند، می تواند باعث گرفتگی بینی شود. این امر، تنفس از راه بینی را مسدود می کند. گرفتگی بینی باعث دشوار شدن تنفس شده و بیمار را مجبور به نفس کشیدن از راه دهان می نماید. تحت هیچ شرایطی، فین نکنید و از فرو بردن انگشت در داخل سوراخ های بینی جداً خودداری کنید.
 • خشک شدن مخاط می تواند در اطراف بینی باعث شکل گیری پوسته شود. برای تمیز کردن پوسته های سفت شده، به آرامی دستمالی مرطوب را بر روی این ناحیه، حرکت دهید. از آب گرم برای مرطوب کردن دستمال خود استفاده کنید. استفاده مرتب از دستمال مرطوب، می تواند به میزان قابل ملاحظه ای تورم را کاهش دهد. کاهش تورم، ارتباط مستقیمی با کاهش گرفتگی بینی داشته و در نتیجه از شدت دشواری تنفس از راه بینی، می کاهد.
 • ظرف ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی ، پزشک از بیمار خود می خواهد تا از محلول های سالین برای شستشوی مجاری بینی بمنظور پیشگیری از بروز عفونت، استفاده کند. شما می توانید این کار را با ابزار مخصوصی که به همراه محلول سالین به شما داده می شود، انجام دهید. این ابزار، محلول را با فشار ملایم وارد مجرای بینی کرده و آن را تمیز می کند. محلول از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج می شود. شما می توانید این محلول را در منزل با نصف قاشق چایخوری نمک و یک فنجان آب، تهیه کنید.
 • استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن یک مرطوب کننده هوا در اتاق در طول شب و استفاده از اسپری های افرین، در کنار اسپری های بینی سالین، تورم را کاهش داده و به کاهش گرفتگی بینی کمک می کند.

دقت کنید که تمام مطالب فوق الذکر باید بعد از مشورت با پزشک، انجام شود.

آیا گرفتگی بینی و مشکل بودن تنفس بعد از جراحی بینی ، طبیعی است؟

گرفتگی بعد از رینوپلاستی و دشوار بودن تنفس در طول هفته اول بعد از جراحی، طبیعی می باشد. تورم غشاهای داخلی بینی، لخته های خون و تولید شدید ترشحات بینی، می تواند باعث دشوار شدن تنفس از راه بینی در هفته اول بعد از جراحی دماغ شود. بنابراین، این امر کاملاً طبیعی بوده و بعد از فروکش کردن تورم و نرمال شدن سطح تولید ترشحات و تمیز شدن خون و مخاط خشک شده از مجرای بینی، به حالت طبیعی بازخواهد گشت.

با گذر زمان، وضعیت تنفس از راه بینی به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. پس از گذر ۱۰ الی ۱۴ روز، شرایط خیلی بهتر می شود. رفع کامل گرفتگی و بازگشت تنفس از راه بینی به حالت نرمال، سه تا چهار هفته بعد از جراحی، اتفاق خواهد افتاد.

چرا تنفس از راه بینی حائز اهمیت است؟

مجاری بینی نه تنها اکسیژن را حمل می کنند، بلکه هوای گرم و سردی را که وارد بینی می شود، پالایش کرده و بخش مهم عملکرد تنفس می باشند. هر گونه انسداد در این مجاری، از تخلیه ترشحات بینی جلوگیری کرده و توانایی برای جریان یافتن هوا از آن را کاهش می دهد.

اگر سپتوم شما کج باشد، احتمال ابتلاء مکرر به عفونت بینی افزایش می یابد. مشکلات مرتبط با تنفس می تواند در خواب نیز اختلالاتی ایجاد کرده و باعث آپنه خواب انسدادی شود. در این موقعیت، شما قطع تنفس مکرر در طول خواب را تجربه خواهید کرد.

عمل بینی می تواند تنفس از راه بینی را بهبود بخشد؟

بیشتر بیماران رینوپلاستی از شنیدن این خبر که این جراحی می تواند مشکلات تنفسی از راه بینی را درمان کند، و با تنفس بهتر، فرصت لذت بردن از زندگی را به آنها دهد، خوشحال می شوند. عمل بینی با درمان سپتوم کج، کوچک کردن توربینت های بزرگ شده، برداشتن پولیپ های بینی، و درمان مجاری فروپاشیده بینی در اثر عوامل مختلف، مشکل دشوار بودن تنفس را حل کرده و شما می توانید بعد از جراحی ، تنفس بهتری از راه بینی خود داشته باشید.

علل دیگر مشکلات تنفسی  

ناهنجاری های ساختاری، رایج ترین علل نقص در تنفس از راه بینی می باشند. سپتوم کج، مشکل ساختاری شماره یک می باشد که می تواند به بروز مشکلاتی در تنفس از راه بینی، منجر شود. سپتوم، قطعه نازک غضروفی است که سوراخ بینی را به دو محفظه تقسیم می کند. وقتی این ساختار، در موقعیت مرکزی قرار داشته باشد، هوا به راحتی در هر دو مجرای آن، جریان می یابد.

یک سپتوم کج، باعث باریک تر شدن یک سوراخ بینی نسبت به سوراخ دیگر می شود. این عدم توازن، در بروز مشکلات جریان هوا، دخیل می باشد. نکته دیگر اینکه، گاهی شما اصلاً متوجه انحراف سپتوم، به دلیل مشکل آفرین نبودن آن، نمی شوید.

علائم مشکلات تنفسی از راه بینی

 • گرفتگی بینی
 • مشکل بودن تنفس از یک سوراخ بینی
 • سردرد
 • احساس فشار بر روی بینی
 • احساس فشار و درد بر روی صورت

در صورت وجود نقص در ساختار سپتوم و تاثیر آن بر روی تنفس از راه بینی، بعد از بررسی های انجام شده توسط پزشک، در صورت نیاز سپتوپلاستی، عمل جراحی برای صاف کردن سپتوم و ایجاد تقارن در سوراخ های بینی و رفع مشکلات تنفسی ناشی از انحراف این بخش از بینی، توصیه می شود.

پولیپ ها عامل دیگر بروز مشکلات تنفسی از راه بینی

توده هایی بنام پولیپ ها می تواند در سینوس های شما رشد کرده و جریان هوا را مسدود کنند. این توده ها با بروز عفونت مکرر، آلرژی و آسم در ارتباط هستند. این توده ها گاهی آنقدر رشد می کنند که می توانند مسیر جریان نرمال هوا را مسدود کنند. جراحی زیبایی بینی برای برداشتن این توده ها، گزینه کارساز می باشد.

آلرژی

آلرژی نیز یکی دیگر از علل اصلی بروز مشکلات تنفسی از راه بینی است. آلرژی می تواند باعث التهاب مزمن بینی شده و تنفس از طریق بینی را با مشکل روبرو کند. بالون سینوپلاستی یک روند غیر جراحی برای باز کردن این مجاری می باشد. همچنین دنبال کردن یک سبک زندگی سالم، دور بودن از محیط های تحریک کننده آلرژی، اجتناب از استعمال سیگار و برخی موارد دیگر می تواند نقش موثری در مدیریت این عامل محرک در دشوار شدن تنفس، ایفا نماید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...