| خانه 4 بلاگ 4 تنفس بعد از جراحی بینی

تنفس بعد از جراحی بینی

تیر ۲۱, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۷ دیدگاه ها

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

شاید شما نیز مانند بسیاری افراد، به فکر انجام جراحی بینی باشید. رینوپلاستی بعنوان یکی از چالش برانگیز ترین عمل های جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود، چون متغیرهای زیادی باید در دستیابی به بهترین نتیجه زیبایی و نتیجه عملکردی، در آن مد نظر قرار گیرد. این بدان معناست که عوارض جانبی، همیشه در کمین نشسته اند تا با انجام کوچک ترین اشتباه، عرض اندام کنند. بنابراین، آشنایی با عوارض جانبی جزئی و کلی مرتبط با روند، بمنظور پیشگیری از آن، مورد نیاز می باشد. یکی از این عوارض جانبی، تنفس بعد از عمل بینی می باشد. راز جراحی با ارائه توضیحی شفاف، نخست شما را با نقش بینی در تنفس آشنا کرده و سپس به بررسی جنبه های مختلف مرتبط با تنفس بعد از جراحی بینی می پردازد. در ادامه با ما باشید.

تنفس بعد از جراحی بینی

نقش بینی در تنفس

همه سلول های بدن، برای خوب کار کردن به دریافت اکسیژن و دفع دی اکسید کربن تولید شده نیاز دارند. سیستم تنفسی، مسئولیت تامین این نیاز را بر عهده دارد.

بینی تنها بخش قابل رویت سیستم تنفسی بوده و مسیری است که از آن، هوا وارد شبکه تنفسی می شود. هوا از طریق سوراخ های بینی که به وسیله سپتوم به دو بخش تقسیم شده اند، وارد حفره بینی و از آنجا وارد ریه ها می شود.

مثل سایر مجاری تنفسی، بینی هم با غشای مخاطی پوشش داده شده و حاوی غددی است که مخاط غلیظی را برای مرطوب نگه داشتن مجرا، ترشح می کنند. رگ های خونی نیز این مجرا را گرم نگه می دارند. با در نظر گرفتن تمام ظرافت های ساختار بینی، می توان دریافت که هر گونه اختلال در این ساختار ظریف، می تواند نقش این اندام را در انجام وظیفه خود تحت تاثیر قرار دهد.

چه زمان بعد از رینوپلاستی می توانیم از راه بینی نفس بکشیم؟

بیشتر ما می دانیم که عوارض عمل بینی ، بخش اجتناب ناپذیر روند است. یکی از این عوارض، تنفس بعد از جراحی بینی می باشد که بلافاصله بعد از عمل، اتفاق افتاده و می تواند یک تنفس راحت از راه بینی را به یک چالش تبدیل کند. راز جراحی در این بخش از مقاله، اطلاعاتی را درباره مدت ماندگاری دشوار بودن تنفس از راه بینی بعد از عمل جراحی و راهکارهای قابل اجرا در این دوره زمانی موقت، در اختیار شما قرار می دهد. معمولاً ۱ الی ۳ هفته بعد از جراحی ، بیشتر بیماران می توانند راحت تر از راه بینی خود، تنفس کنند.

چگونه از شر گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی خلاص شویم؟

در بسیاری افراد، یکی از آزار دهنده ترین احساسات در طول ریکاوری بعد از جراحی ، گرفتگی بینی است. علت آزار دهنده بودن این انسداد، تاثیر آن بر روی تنفس بعد از جراحی بینی می باشد.  در طول روند بهبود، تورم در مجاری بینی، می تواند مجاری بینی را تنگ کند، بهمین دلیل شما احساس می کنید بینی تان پر است. این گرفتگی در اثر متورم شدن بافت ها یا مخاط های بینی، اتفاق افتاده است.

 • بیماران نباید در طول این دوره، یعنی حداقل به مدت ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی زیبایی بینی، فین کنند. علت، پیشگیری از آسیب دیدن ساختارهای بینی و جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن نتیجه جراحی می باشد. به جای فین کردن، استفاده از اسپری های ملایم سالین را امتحان کنید. خواهید دید که با استفاده از این اسپری ها، احساس خوبی پیدا خواهید کرد.
 • از یک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن استفاده کنید. دی اکسید هیدروژن که تحت عنوان دی هیدروژن دی اکسید نیز شناخته می شود، در داروخانه ها به راحتی در دسترس می باشد. در زمان استفاده از این ماده، حتماً آن را با استفاده از آب تمیز، رقیق کنید. یک گوش پاک کن تمیز را به این ماده آغشته کرده و به آرامی در سوراخ های بینی وارد کنید تا خون و مخاط خشک شده در داخل بینی تمیز شود. اگر در داخل بینی شما هنوز پکینگ وجود دارد، این کار را انجام ندهید.
 • سفت شدن خون و مخاط در داخل بینی که در واقع پسماند های بعد از عمل جراحی هستند، می تواند باعث گرفتگی بینی شود. این امر، تنفس از راه بینی را مسدود می کند. گرفتگی بینی باعث دشوار شدن تنفس شده و بیمار را مجبور به نفس کشیدن از راه دهان می نماید. تحت هیچ شرایطی، فین نکنید و از فرو بردن انگشت در داخل سوراخ های بینی جداً خودداری کنید.
 • خشک شدن مخاط می تواند در اطراف بینی باعث شکل گیری پوسته شود. برای تمیز کردن پوسته های سفت شده، به آرامی دستمالی مرطوب را بر روی این ناحیه، حرکت دهید. از آب گرم برای مرطوب کردن دستمال خود استفاده کنید. استفاده مرتب از دستمال مرطوب، می تواند به میزان قابل ملاحظه ای تورم را کاهش دهد. کاهش تورم، ارتباط مستقیمی با کاهش گرفتگی بینی داشته و در نتیجه از شدت دشواری تنفس از راه بینی، می کاهد.
 • ظرف ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی ، پزشک از بیمار خود می خواهد تا از محلول های سالین برای شستشوی مجاری بینی بمنظور پیشگیری از بروز عفونت، استفاده کند. شما می توانید این کار را با ابزار مخصوصی که به همراه محلول سالین به شما داده می شود، انجام دهید. این ابزار، محلول را با فشار ملایم وارد مجرای بینی کرده و آن را تمیز می کند. محلول از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج می شود. شما می توانید این محلول را در منزل با نصف قاشق چایخوری نمک و یک فنجان آب، تهیه کنید.
 • استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن یک مرطوب کننده هوا در اتاق در طول شب و استفاده از اسپری های افرین، در کنار اسپری های بینی سالین، تورم را کاهش داده و به کاهش گرفتگی بینی کمک می کند.

دقت کنید که تمام مطالب فوق الذکر باید بعد از مشورت با پزشک، انجام شود.

آیا گرفتگی بینی و مشکل بودن تنفس بعد از جراحی بینی ، طبیعی است؟

گرفتگی بعد از رینوپلاستی و دشوار بودن تنفس در طول هفته اول بعد از جراحی، طبیعی می باشد. تورم غشاهای داخلی بینی، لخته های خون و تولید شدید ترشحات بینی، می تواند باعث دشوار شدن تنفس از راه بینی در هفته اول بعد از جراحی دماغ شود. بنابراین، این امر کاملاً طبیعی بوده و بعد از فروکش کردن تورم و نرمال شدن سطح تولید ترشحات و تمیز شدن خون و مخاط خشک شده از مجرای بینی، به حالت طبیعی بازخواهد گشت.

با گذر زمان، وضعیت تنفس از راه بینی به میزان قابل ملاحظه ای بهبود می یابد. پس از گذر ۱۰ الی ۱۴ روز، شرایط خیلی بهتر می شود. رفع کامل گرفتگی و بازگشت تنفس از راه بینی به حالت نرمال، سه تا چهار هفته بعد از جراحی، اتفاق خواهد افتاد.

چرا تنفس از راه بینی حائز اهمیت است؟

مجاری بینی نه تنها اکسیژن را حمل می کنند، بلکه هوای گرم و سردی را که وارد بینی می شود، پالایش کرده و بخش مهم عملکرد تنفس می باشند. هر گونه انسداد در این مجاری، از تخلیه ترشحات بینی جلوگیری کرده و توانایی برای جریان یافتن هوا از آن را کاهش می دهد.

اگر سپتوم شما کج باشد، احتمال ابتلاء مکرر به عفونت بینی افزایش می یابد. مشکلات مرتبط با تنفس می تواند در خواب نیز اختلالاتی ایجاد کرده و باعث آپنه خواب انسدادی شود. در این موقعیت، شما قطع تنفس مکرر در طول خواب را تجربه خواهید کرد.

عمل رینوپلاستی می تواند تنفس از راه بینی را بهبود بخشد؟

بیشتر بیماران رینوپلاستی از شنیدن این خبر که این جراحی می تواند مشکلات تنفسی از راه بینی را درمان کند، و با تنفس بهتر، فرصت لذت بردن از زندگی را به آنها دهد، خوشحال می شوند. عمل دماغ با درمان سپتوم کج، کوچک کردن توربینت های بزرگ شده، برداشتن پولیپ های بینی، و درمان مجاری فروپاشیده بینی در اثر عوامل مختلف، مشکل دشوار بودن تنفس را حل کرده و شما می توانید بعد از جراحی ، تنفس بهتری از راه بینی خود داشته باشید.

علل دیگر مشکلات تنفسی  

ناهنجاری های ساختاری، رایج ترین علل نقص در تنفس از راه بینی می باشند. سپتوم کج، مشکل ساختاری شماره یک می باشد که می تواند به بروز مشکلاتی در تنفس از راه بینی، منجر شود. سپتوم، قطعه نازک غضروفی است که سوراخ بینی را به دو محفظه تقسیم می کند. وقتی این ساختار، در موقعیت مرکزی قرار داشته باشد، هوا به راحتی در هر دو مجرای آن، جریان می یابد.

یک سپتوم کج، باعث باریک تر شدن یک سوراخ بینی نسبت به سوراخ دیگر می شود. این عدم توازن، در بروز مشکلات جریان هوا، دخیل می باشد. نکته دیگر اینکه، گاهی شما اصلاً متوجه انحراف سپتوم، به دلیل مشکل آفرین نبودن آن، نمی شوید.

علائم مشکلات تنفسی از راه بینی

 • گرفتگی بینی
 • مشکل بودن تنفس از یک سوراخ بینی
 • سردرد
 • احساس فشار بر روی بینی
 • احساس فشار و درد بر روی صورت

در صورت وجود نقص در ساختار سپتوم و تاثیر آن بر روی تنفس از راه بینی، بعد از بررسی های انجام شده توسط پزشک، در صورت نیاز سپتوپلاستی، عمل جراحی برای صاف کردن سپتوم و ایجاد تقارن در سوراخ های بینی و رفع مشکلات تنفسی ناشی از انحراف این بخش از بینی، توصیه می شود.

پولیپ ها عامل دیگر بروز مشکلات تنفسی از راه بینی

توده هایی بنام پولیپ ها می تواند در سینوس های شما رشد کرده و جریان هوا را مسدود کنند. این توده ها با بروز عفونت مکرر، آلرژی و آسم در ارتباط هستند. این توده ها گاهی آنقدر رشد می کنند که می توانند مسیر جریان نرمال هوا را مسدود کنند. جراحی زیبایی بینی برای برداشتن این توده ها، گزینه کارساز می باشد.

آلرژی

آلرژی نیز یکی دیگر از علل اصلی بروز مشکلات تنفسی از راه بینی است. آلرژی می تواند باعث التهاب مزمن بینی شده و تنفس از طریق بینی را با مشکل روبرو کند. بالون سینوپلاستی یک روند غیر جراحی برای باز کردن این مجاری می باشد. همچنین دنبال کردن یک سبک زندگی سالم، دور بودن از محیط های تحریک کننده آلرژی، اجتناب از استعمال سیگار و برخی موارد دیگر می تواند نقش موثری در مدیریت این عامل محرک در دشوار شدن تنفس، ایفا نماید.

صدا دادن تنفس بعد از عمل بینی

یکی دیگر از مشکلات تنفسی بعد از عمل زیبایی بینی ، سوت کشیدن بینی در زمان دم و بازدم می باشد. این عارضه ممکن است برای بسیاری از افراد ترسناک به نظر برسد. علل مختلفی برای صدا دادن بینی در زمان نفس کشیدن وجود دارد که مهم ترین آن ها ، کوچک شدن زیاد از حد سوراخ های بینی می باشد. این اتفاق موجب تنگ شدن مسیر تنفس خواهد شد. از همین رو طبیعی است که در زمانی که هوا از یک ناحیه بسیار باریک می گذرد ، صدای همانند سوت به وجود می آورد. از دیگر علت سوت کشیدن بینی هنگام تنفس و صدا دار شدن تنفس می توان به داشتن پولیپ بینی ، آلرژی و وجود التهاب یا بیماری شدید در ریه ها یا سینوس ها اشاره کرد. برای برطرف کردن این عارضه نیاز است تا شما به جراح بینی خود مراجعه کنید و با او گفتگو کنید.

تنفس با دهان بعد از عمل بینی

یکی از کار های که باید بعد از انجام عمل به مدت یک الی دو هفته و تا زمانی که گچ و اسپلینت از روی بینی برداشته شود انجام دهید ، تنفس از راه دهان می باشد. تنفس از راه دهان ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده و سخت باشد چرا که در زمان انجام آن لب ها و دهان خشک می شود. اما لازم است بگویم که نفس کشیدن از راه بینی در روز های ابتدایی غیر ممکن می باشد و ممکن است مشکلات متعددی را برای شما به وجود آورد و باعث شود که شما به جراحی ترمیمی بینی نیاز پیدا کنید. ولیکن برای جلوگیری از خشک شدن لب ها و دهان می توانید از کرم های مرطوب کننده و دستمال نم دار استفاده کنید.

ایا تنگی نفس بعد از عمل بینی طبیعی است؟

یکی از مشکلات بزرگ و آزار دهنده بعد از عمل زیبایی دماغ تنگی نفس می باشد که برخی از افراد را دچار استرس و ترس می کند. از همین رو زمانی که فرد دچار تنگی نفس می شود فکر می کند این عارضه غیر طبیعی است و از عمل جراحی خود پشیمان می شود. در حالی که تنگی نفس در بیشتر افرادی که عمل زیبایی یا درمانی بینی را انجام داده اند ، به وجود آمده و بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. علت اصلی این مشکل غالبا وجود لخته های خون در اثر انجام جراحی ، تورم بافت های داخلی دماغ ، التهاب مخاط یا انجام عمل جراحی توسط یک جراح غیر حرفه ای می باشد. تمامی موارد گفته شده به استثنای مورد اخر ، معمولا موقتی هستند و با رعایت چندین نکته مراقبتی کوچک و ساده ، پس از گذشت ۲ الی ۳ هفته بهبود پیدا خواهند کرد.

درمان تنگی نفس بعد از عمل بینی

علت به وجود آمدن این مشکل هر چیزی هم که باشد ، باید تحت نظر جراح بینی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا با ارائه بهترین و مناسب ترین راهکار ها عارضه مورد نظر بهبود پیدا کند. از جمله راهکار های درمانی که می توان برای درمان تنگی نفس استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورتی که آلرژی و حساسیت باعث بروز تنگی نفس در شما شده باشد ، با استفاده از دارو های ضد حساسیت می توان آن را برطرف کرد.

چنانچه اختلالاتی همانند پولیپ بینی یا مشکلات سینوسی و ریوی از قبل داشته باشید ، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی برطرف می شود.

اگر مخاط و لخته خون باعث تنگی نفس شما شده باشد ، جراح بینی شما استفاده از سرم های شستشو را تجویز خواهد کرد. استفاده از این سم ها بسیار راحت بوده و تنها کافی است با استفاده از یک سرنگ سرم را وارد بینی خود کرده و آن را بشوید. این کار می تواند به سرعت مشکل شما را برطرف سازد.

اما چنانچه علت تنگی نفس موارد گفته شده فوق نباشد و فرد در روند انجام جراحی بینی دچار مشکلات حاد و جدی مانند سوراخ شدن سپتوم ، خونریزی غیرطبیعی ، انحراف بینی و غیره شود. نیاز است برای برطرف کردن این عارضه جراحی ثانویه بینی انجام شود تا غضروف و تیغه بینی مجددا بازسازی و ترمیم شود.

لازم به ذکر است که هیچ از موارد فوق را نباید به صورت سرخود انجام داد و حتما برای یافتن علت و بهترین روش درمانی به یک جراح بینی خوب ، متبحر و مجرب مراجعه کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شمایی
شمایی
1 سال قبل

من واقعا نمی تونستم بعد از عمل بینیم تنفس خوبی داشته باشم همش احساس تنگی نفس می کردم واقعا مقاله تنفس بعد از جراحی بینی سایت شما خیلی به من کمک کرد.

زهرا قاسمی
زهرا قاسمی
1 سال قبل

آیا برای بهتر شدن تنفس بعد از جراحی بینی اسپری خاصی وجود دارد ؟

الناز موسوی
الناز موسوی
1 سال قبل

تنفس بعد از جراحی بینی باید از طریق بینی باشه یا دهان؟

دادمان
دادمان
1 سال قبل

با خونىن مقاله تنفس بعد از جراحی بینی سایت شما تونستم مشکلات تنفسیمو درمان کنم

ریحانه نظری
ریحانه نظری
1 سال قبل

آیا راهی برای جلوگیری از خون‌ریزی و انسداد بینی برای تفس بعد از جراحی بینی وجود داره؟

زهرا قاسمی
زهرا قاسمی
1 سال قبل

آیا گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی طبیعیه ؟

فاطمه لشگری
فاطمه لشگری
11 ماه قبل

کیپ شدگی خیلی کلافه کنندست

مقالات مرتبط

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی فرایندی است که در آن سوزن های فلزی توپر و نازک در پوست وارد می شود و به این ترتیب با حرکات ملایم و ویژه این سوزن ها به دست متخصص یا با استفاده از محرک های الکتریکی ، تاثیرات درمانی را بر جای می گذارد. در این مقاله با راز جراحی همراه باشید تا اطلاعات جامع و...

پیکرتراشی

پیکرتراشی

رسوبات چربی سرسخت و پوست اضافی با بالا رفتن سن ، علیرغم انجام ورزش و رژیم غذایی ، تاثیرات نامطلوب خود را بر روی فیگور فرد بر جای می گذارند. جراح پلاستیک با ارائه گزینه های جراحی و بدون جراحی پیکرتراشی می تواند به شما در درمان نواحی چالش برانگیز در بدن کمک کند. در...