| خانه 4 بلاگ 4 جا به جا شدن پروتز چانه

جا به جا شدن پروتز چانه

خرداد ۱۸, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

آیا امکان جا به جا شدن پروتز چانه وجود دارد؟ این سوال ممکن است برای افرادی که قصد جراحی چانه با پروتز را دارند یا افرادی که قبلا چانه خود را پروتز نموده اند ، پیش بیاید و نگرانی آن ها را از این جراحی زیبایی افزایش دهد. راز جراحی در این مقاله امکان ، جا به جا شدن پروتز چانه و دیگر عوارض ، را بررسی می کند تا پس از آگاهی، و در صورت تمایل و نیاز ضروری اقدام به انجام آن نمایید. همچنین در این مقاله از راز جراحی علاوه بر بررسی صحت امکان حرکت پروتز های چانه ، راهکاری برای افرادی که از بابت این مسئله نگران هستند ، به شما همراهان عزیز ارائه می شود. با ما همراه باشید.

جا به جا شدن پروتز چانه

دلیل تمایل افراد برای عمل پروتز چانه چیست ؟

یکی از نواحی صورت ، که نقش بسیار مهمی در زیبا و متقارن به نظر رسیدن چهره دارد ، چانه است. در حقیقت چانه و بینی دو عضوی هستند ، که سازگاری و تطابق آن ها با یکدیگر تعادل را در صورت برقرار می کند. سال های زیادی است که جراحان به دلیل تاثیری که سازگاری بینی و چانه در زیبایی صورت دارند ، جراحی بینی و جراحی چانه ، را به صورت همزمان با یکدیگر انجام می دهند. فرم دهی مناسب به چانه سبب می شود ، که صورت زاویه ای مناسب به خود بگیرد و نقش بسیار مهمی ، در برداشت افراد از شما در ملاقات اول خواهد داشت. مثلا فردی که چانه برجسته ای دارد ، این گونه به نظر می رسد که از شخصیتی قوی نیز برخوردار باشد. عمل چانه عملی است که با دو هدف کوچک کردن و بزرگ و برجسته کردن چانه ، انجام می شود.

آیا جنس پروتز چانه ، تاثیری در جا به جا شدن پروتز چانه دارد ؟

نوع ایمپلنت چانه مورد استفاده ، نقش بسیار مهمی در موفقیت آمیز بودن روند جراحی خواهد داشت. با توجه به شرایط و نیاز بیمار ، انواع مختلفی از پروتز چانه ساخته می شوند و نمی توان ، یک نوع پروتز را برای همه بیماران مورد استفاده قرار داد. شناخت پرکاربرد ترین پروتز های چانه به شما ، در انتخاب مناسب ترین نوع پروتز برای ترمیم و بازسازی چانه تان کمک می کند. در مدت زمان کوتاه پس از عمل ، بین ۱ تا ۲ سال ، همه انواع پروتز ها ، نتایج یکسانی را در زیبایی چانه از خود نشان می دهند. چیزی که باعث می شود یک پروتز در طولانی مدت نیز زیبایی اولیه را داشته باشد ، سازگاری آن با بافت های بدن و تغییراتی است ، که در اطراف محل قرار گیری خود ایجاد می کند.

جا به جا شدن پروتز چانه سیلیکونی

پروتز سیلیکونی ، یکی از رایج ترین پروتز ها برای برجسته نمودن چانه هایی هستند ، که عقب رفتگی دارند. پلی سیلوکسان نام شیمیایی این پروتز های صاف ، نرم و انعطاف پذیر است و در شکل ها و اندازه های مختلفی ، ساخته می شوند. از آن جایی که این پروتز ها ، قابلیت چسبیدن به بافت های اطراف خود را ندارند ، اندازه آن ها هنگام قرار گیری در چانه باید کاملا مناسب باشد. پروتز های سیلیکونی چانه ، در بیشتر موارد در جای خود ثابت باقی می مانند. اینکه سیلیکون ها بتوانند خالص و یکپارچه باشند ، و نتایج ماندگاری بعد از استفاده برای فرد داشته باشند ، تا حدود زیادی به فرایند تولید آن ها در کارخانه های سازنده شان بستگی دارد. در مواردی ممکن است این پروتز ها از جای خود جا به جا شده ، و منجر به فرسایش استخوان مجاور خود و جذب آن شوند. این امر سبب می شود چانه دچار عقب رفتگی شود و در سال های بعد از پروتز گذاری ، زیبایی و برجستگی اولیه را نداشته باشد. همچنین استفاده از این نوع پروتز ، ریسک خطر ابتلا به عفونت بیشتری را دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که بروز عفونت در پروتز های صورت ، به ندرت اتفاق می افتد. در موارد آسیب شدید به بافت های استخوانی مجاور ،  این سیلیکون های صاف طی جراحی باید از چانه خارج شوند. البته خارج کردن این نوع پروتز چندان دشوار نیست و شاید این امر ، یکی از دلایل فراگیر بودن استفاده از این نوع پروتز ها باشد.

جا به جا شدن پروتز پلی اتیلنی

ایمپلنت چانه پلی اتیلنی ، که به آن پروتز متخلخل از جنس پلی اتیلن نیز گفته می شود ، از یک ماده بیولوژیکی که ساختار زنجیره ای کربن ساده ای دارد ، ساخته می شود. Porex ، Medpor و Fairburn از متداول ترین برندهای مورد استفاده پروتزهای پلی اتیلنی هستند. متخلخل بودن ساختار این پروتز ها سبب می شود ، پروتز بتواند در بافت نرم و استخوان رشد نماید. از این رو خارج کردن این پروتز ها بسیار دشوار می باشد. پروتز پلی اتیلنی با برند Medpor ، شناخته شده ترین و پرکاربرد ترین پروتز به کار گرفته شده از این جنس می باشد ، که دارای جنسی سخت و اندکی انعطاف پذیری است ، و برای بیماران در شکل ها و اندازه های گوناگونی تولید می شود. این پروتز متخلخل ، به آسانی با بافت های اطراف خود پیوند خورده و یکی می شود.

پروتز پلی اتیلنی کاملا در جای خود ثابت شده و امکان جا به جا شدن پروتز چانه ، از این دست وجود نخواهد داشت. همچنین به سبب اینکه رگ های خونی می توانند در این پروتز نفوذ کنند ، خون رسانی به بافت های مجاور به راحتی صورت می پذیرد و همین امر سبب می شود ، که میزان بروز عفونت در این جنس پروتز ها بسیار کمتر باشد. علت اینکه پس از قرار گیری این پروتز ها خروج آن ها دشوار می باشد ، یکپارچه شدن این جنس از پروتزها ، با بافت های مجاورشان می باشد. جه بافت نرم باشد چه سخت.

ایمپلنت چانه پلی تترا فلورو اتیلن

این ماده که که با نام پروتز های Gore-Tex نیز شناخته می شود ، به صورت ورق های انعطاف پذیر قابل برش و شکل دادن ، برای استفاده در چانه تولید می شود. این پروتز ها به دلیل بی اثر بودن پس از نصب ، بدن به آن ها واکنشی نشان نداده و آن ها را پس نمی زند. به دلیل ثبات زیادی که دارند ، نمی توانند به صورت خود به خود جا به جا شده و در مقابل آسیب و ضربه نیز مقاوم می باشند. از آن جایی که احتمال جذب و فرسایش استخوان توسط این پروتز بسیار کم است ، معمولا نتیجه حاصل از استفاده از پروتز های گورتکس ماندگار است. این پروتز ها نیز به آسانی با بافت های مجاور خود یکپارچه می شوند. به دلیل اینکه این پروتز ها از پروتز های مدپور ، ساختار نرم تری دارند ، در بعضی از موارد ثابت کردن آن ها در چانه ، نیاز به استفاده از پیچ یا بخیه دارد.

حال که فهمیدید ، پروتز های چانه پرکاربرد چه مزایا و معایبی دارند ، چنانچه نمی خواهید عوارضی چون جا به جایی پروتز چانه را تجربه کنید و همچنین اطمینان دارید ، که در آینده نمی خواهید پروتز را از چانه خود خارج نمایید ، می توانید نگرانی خود از بابت حرک پروتز را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید و از او بخواهید ، در صورتی که صلاح می داند و شما نیز کاندیدای مناسبی هستید ، از انواع پروتز غیر قابل جا به جایی ، برای شما استفاده کند.

عوارض پروتز چانه

با وجود اینکه جراحی ایمپلنت چانه ، یکی از موثرترین روش های برجسته کردن برای چانه های عقب رفته به شمار می آید ، ولی مانند هر روش جراحی دیگر ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد. البته در صورتی که یک جراح با تجربه و ماهر را برای این عمل انتخاب نمایید ، احتمال بروز عوارض جراحی چانه تا حد زیادی کاهش می یابد. بعضی از افراد بعد از این عمل ، ممکن است عوارضی چون ورم ، گزگز و مور مور شدن لب و هماتوم را تجربه کنند ، که این عوارض گذرا بوده و با مداخله ساده به راحتی قابل حل می باشند. ولی در مواردی نادر ممکن است ، عوارض جدی زیر برای بیمار ایجاد شود :

هنگامی که پروتز با برش داخل دهانی در جای خود نصب شود ، درصد کمی خطر بروز عفونت وجود خواهد داشت. برای جلوگیری از این عفونت معمولا پروتز را قبل از نصب ، در محلول آنتی بیوتیک قرار می دهند. با این وجود اگر نتوان عفونت ایجاد شده پس از جراحی ، را با مصرف دارو های آنتی بیوتیکی کنترل کرد ، باید پروتز را برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت های مجاور آن ، از چانه خارج کرد.

اختلال در عملکرد ماهیچه ای چانه ، یکی دیگر از عوارض استفاده از پروتز می باشد ، که در اثر اشتباه در قرار دادن ماهیچه منتالیس بعد از نصب پروتز در چانه ایجاد می شود. این امر در دراز مدت می تواند ، سبب جا به جا شدن پروتز چانه ، فرسایش فک پایینی و افتادگی چانه و لب پایین شود.

جا به جا شدن پروتز چانه یکی از مهمترین عوارض جراحی چانه می باشد ، که می تواند تغییرات زیادی را در ظاهر فک ایجاد کند. جا به جایی پروتز به طرفین سبب تغییر فرم چانه و به اصطلاح کج شدن آن می شود. اگر حرکت پروتز به سمت عقب باشد ، سبب می شود حالتی مشابه غبغب در زیر چانه ایجاد شود. جا به جایی پروتز به سمت بالا ، سبب تغییر زاویه بین لب و چانه شده و ممکن است ، در نحوه حرکت لب ها و طرز صحبت کردن بیمار اختلالاتی ایجاد کند. همچنین این جابه جایی می تواند ، سبب فرسایش شدید ریشه های دندان و استخوان آلوئول شود. بنابراین باید در اسرع وقت پروتز خارج شود.

در صورت جا به جا شدن پروتز چانه چه کار کنیم؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در این بحث مطرح می باشد این که بعد از این که متوجه جا به جا شدن پروتز چانه شدیم چه کار کنیم؟ جراح برای برطرف کردن این مشکل چه کاری انجام می دهد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم زمانی که متوجه جا به جایی ایمپلنت چانه خود شدید نباید نگران شوید یا استرس بگیرید بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و به پزشک معالج خود خبر دهید تا وی برای شما زمانی را برای ترمیم در نظر بگیرد.  بهتر است در این مدت زمان از تکان دادن بیش از حد سر و فک خود خودداری کنید. در صورتی که پروتز ها تغییر موقعیت دهند و از محل قرار گیری خود جا به جا شوند ، بهترین جراح چانه می تواند با انجام یک جراحی ساده تغییراتی را در موقعیت پروتز ها ایجاد کند و کپسول را تغییر دهد. این کپسول معمولا در زیر بافت اسکار قرار دارد. به این ترتیب پروتز در موقعیت بهتری قرار می گیرد. جراح برای جلوگیری از چرخش یا جا به جا شدن ایمپلنت ها از بخیه های دائمی استفاده می کند که با انجام آن دیگر برای همیشه موقعیت پروتز ها ثابت می ماند. این کار معمولا شامل سفت کردن یا شل کردن برخی از نواحی محفظه پروتز و به کارگیری ماتریکس پوستی برای هل دادن و تغییر مکان ایمپلنت می شود.

ماتریکس پوستی از مواد کلاژن تشکیل شده است و بهترین گزینه برای جایگزینی پوست می باشد. پزشک با طی کردن مراحل فوق موقعیت قرار گیری پروتز را اصلاح می کند و در موقعیت بهتری قرار می دهد.

محل برش برای جا به جا کردن ایمپلنت چانه

حتما پس از این که متن بالا را خوانید نگران این موضوع شده اید که جراح برای انجام جراحی و تغییر موقعیت ایمپلنت بر روی پوست شما برش ایجاد می کند یا خیر؟ باید به شما بگویم که نیازی نیست نگران باشید چرا که پزشک برای انجام جراحی جا به جا شدن پروتز چانه یا از محل برش قبلی استفاده می کند یا از یک برش ظریف در محلی که به سادگی قابل دید نیست استفاده می نماید. بخیه های که ایجاد می شود را می توان با استفاده از کرم ها یا روش های جوانسازی برای همیشه از بین برد.

مدت زمان انجام عمل ترمیم پروتز چانه

شاید جا به جا کردن پروتز قرار گرفته شده در چانه کار ساده ای به نظر برسد اما این پروسه سخت تر و زمان بر تر از قرار دهی ایمپلنت می باشد چرا که همانطور که گفته شد نیاز است تا پزشک از بخیه های دائمی و ماتریکس پوستی برای سفت یا شل کردن پوست استفاده کند. از همین رو این عمل جراحی در صورتی که با مشکل جدی رو به رو نشود یا چالشی به همراه نداشته باشد معمولا به یک الی دو ساعت زمان نیاز دارد. شما پس از انجام این عمل جراحی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارید و بلافاصله بعد از کسب هوشیاری می توانید به کمک همراهتان به خانه بازگردید. 

سخن پایانی

عمل پروتز چانه یکی از موثرترین روش های برجسته سازی چانه محسوب می شود ، که به جز در مواردی نادر در صورتی که توسط بهترین جراح پلاستیک انجام شود ، معمولا عوارضی را در پی نخواهد داشت. چنانچه تمایل به انجام این جراحی زیبایی دارید ، به شما توصیه می کنیم مقاله راز جراحی چانه را مطالعه نموده و صفر تا صد عمل زینوپلاستی ، را متوجه شوید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

درمان های پزشکی و مراقبت از پوست برای جوانسازی پوست و رفع دغدغه های پوستی، روز به روز در حال پیشرفته تر و حرفه ای تر شدن می باشد. امروزه آرایه گسترده ای از پروسیجرهای غیر تهاجمی در کنار فرایند های تهاجمی، برای مدیریت کردن دامنه وسیعی از مشکلات و دغدغه های پوستی مرتبط...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

درمان های پزشکی و مراقبت از پوست برای جوانسازی پوست و رفع دغدغه های پوستی، روز به روز در حال پیشرفته تر و حرفه ای تر شدن می باشد. امروزه آرایه گسترده ای از پروسیجرهای غیر تهاجمی در کنار فرایند های تهاجمی، برای مدیریت کردن دامنه وسیعی از مشکلات و دغدغه های پوستی مرتبط...

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی برای رفع موقعیتی تحت عنوان ژنیکوماستی که در آن بافت سینه در پسران و مردان به دلیل بهم خوردن هورمون ها متورم می شود، در بیشتر موارد مورد نیاز نبوده و این موقعیت اکثراً به صورت خودبخود رفع شده و تنها در برخی موقعیت های پایه، درمان، مورد نیاز می باشد....

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

جوانسازی پوست امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های بشر به شمار می رود، با بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک و مشکلات پوستی در صورت افراد به فکر اصلاح این مشکلات از طریق تکنیک های جدید اصلاح پوستی می افتند. با مراجعه به پزشک و دریافتن این موضوع که چه نوع مشکل پوستی...