| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 جراحی بینی

جراحی بینی

خرداد ۲۴, ۱۴۰۲ | جراحی سر و گردن | ۸۱ دیدگاه ها

جراحی بینی صفر تا صد - راز جراحی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود، نوع بینیتون چیه و چه مدل بینی برای چهره شما مناسب تره توصیه میکنم حتما حتما حتما این مقاله رو که توسط تیم راز جراحی تهیه شده است بخوانید. تا با خیال راحت تر هم جراح بینی خودتون رو پیدا کنید و هم با استرس کمتر این عمل را انجام دهید.

عمل بینی یک روند زیبایی گزینشی است که در آن بینی از طریق تغییر دادن ساختارهای پایه، تغییر شکل داده می شود. جراحان بینی، استخوان و غضروف بینی و نیز پوست آن را بمنظور کمک به خلق بهترین ظاهر تغییر می دهند. ماهیت این تغییرات به مهارت دکتر جراحی بینی شما وابسته است. زمانی که بینی یک فرد در وضعیت تعادل قرار نداشته باشد، خیلی بزرگ یا کوچک، خیلی پهن یا بد شکل باشد، بیشتر ما بلافاصله متوجه این ایرادها می شویم. اگر شما از شکل و تناسب بینی نسبت به صورت تان ناراضی هستید، قطعاً از چهره کلی تان نیز ناراضی خواهید بود.

جراحی بینی - راز جراحی

انواع بینی

 • بینی گوشتی

بینی گوشتی بینی است که در آن، بافت های ساختاری از قبیل استخوان و غضروف به شدت توسط پوست ضخیم پوشش داده شده اند. بافت غضروف در این نوع بینی بسیار ضعیف بوده و بر روی پوست بینی حفره های باز چربی به راحتی قابل مشاهده می باشد.

این نوع بینی در میان مردان رایج تر بوده و اغلب نوک آن گوشتی و رو به پایین است. همچنین در این نوع بینی، پره ها باز و پهن هستند.

 • بینی استخوانی

اگر می خواهید بدانید که آیا بینی شما جزو دسته بینی های استخوانی است یا خیر، مقابل آیینه بایستید. اگر بتوانید چارچوب پایه استخوان و غضروف بینی خصوصاً در نوک بینی تان را مشاهده کنید و همچنین در برخی موارد، اگر بر روی پل بینی تان برآمدگی که تحت عنوان قوز شناخته می شود وجود داشته باشد، صاحب یک بینی استخوانی هستید. در جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی بینی ، پزشک با آزمایش فیزیکی بینی شما، نوع بینی تان را تعیین می کند.

از آنجاییکه شکل بینی تا حد زیادی به اسکلت پایه آن وابسته است، دغدغه بیشتر پزشکان عمل بینی شکل دهی استخوان و غضروف می باشد. در بیماران دارای بینی استخوانی، ساختار پایه بینی با دقت و ظرافت بخصوصی تحت جراحی قرار می گیرد. در این نوع بینی، پوست نازکی برای پنهان کردن خطاها، ایرادها و عدم تقارن بالقوه در ساختار در اختیار می باشد.

در جراحی بینی استخوانی بمنظور خلق یک نمای زیباتر در بینی، برعکس عمل بینی گوشتی، غضروف و استخوان برداشته می شود.

 • بینی غضروفی

مدیریت بینی غضروفی از تجزیه و تحلیل آنچه باعث غضروفی به نظر رسیدن بینی شده است آغاز می شود. فاکتورهای دخیل در این نوع بینی شامل غضروف بزرگ، بافت چربی نازک، پوست ضخیم و تیغه بینی نسبتاً تخت می باشد. بینی های غضروفی همچنین دارای پل و نوک بینی بزرگ و پهن می باشند.

 • بینی قوز دار

عموماً در میان اطرافیان خود حتما کسی را دیده اید که بینی آن در ناحیه پل ، دچار قوز و برآمدگی است. قوز بینی ممکن است به سبب یک ضربه محکم و عمیق در دوران کودکی یا بزرگسالی ، نمود پیدا کرده باشد. درحقیقت این ناهنجاری ظاهری به استخوان بینی مربوط می شود و گاهی ممکن است باعث انحراف و کج به نظر رسیدن دماغ نیز شود. جراحی بینی قوز دار معمولاً هم به لحاظ زیبایی و هم درمانی انجام می پذیرد ؛ چرا که قوز پل بینی اختلال تنفسی را نیز به دنبال دارد.

فیلم جراحی بینی

 

انواع روش جراحی بینی

روندهای متعددی برای عمل زیبایی بینی وجود دارد. در اینجا شرح کاملی از هر یک از این روندها ارائه شده است:

 • عمل بینی بسته

در تکنیک عمل جراحی بینی به روش بسته همه برش ها در داخل بینی ایجاد شده و هیچ جای زخمی بر جای نمی ماند. اصلاحات در غضروف، استخوان و سپتوم همگی از طریق برش های ایجاد شده در داخل بینی انجام می شود.

مزیت این روند، کوتاه بودن زمان ریکاوری آن است. در این روند، جراح ساختارهای بینی را مشاهده نمی کند و گاهی از آندوسکوپ برای افزایش میدان دید استفاده می نماید. پس از تکمیل روند مثل روند باز، اسپلینت یا گچ بر روی بینی قرار داده می شود. این تکنیک برای درمان مشکلات تنفسی حاصل از بی نظمی های داخل بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع روش جراحی بینی - راز جراحی

 • جراحی بینی باز

عمل بینی به روش باز تکنیکی است که در آن جراح به غضروف و اسکلت بینی، با عقب زدن پوست بینی دسترسی پیدا می کند. برش کوچکی در ستونچه، بخش واقع در بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود. همچنین برش های بیشتری نیز در داخل این اندام ایجاد می گردد. برش بیرونی بینی در صورت درست بخیه زدن به خوبی بهبود یافته و در ظاهر مشکلی بوجود نمی آورد.

در این جراحی، جراح بینی مستقیماً می تواند ساختار داخلی یک سوم پایینی بینی را مشاهده کند. اسکلت بخش پایینی بینی  و نوک آن از غضروف تشکیل شده و معمولاً جراح بینی در این بخش بیشترین مانور را انجام می دهد.

جراحی بینی بخش فوقانی بینی اغلب در هر دو دستاورد باز و بسته یکسان می باشد. غضروف بینی از طربق کوچک کردن، شکل دهی مجدد، بخیه زدن یا تقویت شدن، تحت تغییرات لازم قرار می گیرد. در رینوپلاستی باز اغلب به منظور تقویت ساختار بینی، تکه های کوچک غضروف، بافت های نرم، استخوان یا مواد خارجی مثل ایمپلنت ها در داخل بینی پیوند زده می شوند.

یکی از مزیت های اصلی عمل بینی باز ، امکان دسترسی به آناتومی بینی جهت ایجاد تغییرات لازم در آن می باشد.

 • آلار پلاستی

یکی روش های نو و بدیع جراحی زیبایی بینی ، آلار پلاستی نامیده می شود. این تکنیک برای آن دسته از متقاضیانی که می خواهند اصلاحات مربوطه بر روی سوراخ های بینی اعمال گردند ، کاربرد پذیر است. در عمل بینی به روش آلار پلاستی ، پزشک می تواند غضروف های تشکیل دهنده نوک بینی را تغییر دهد و پایه آلار را افزایش یا کاهش دهد. به نوعی می توان گفت این متد در جراحی نوک بینی (تیپ پلاستی) مورد استفاده قرار می گیرد. تغییراتی که به این روش بر روی بینی اعمال می شوند ، باعث می شوند بعد از عمل دماغ باریک تر به نظر رسد.

جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته ؟

با مطالعه مقاله راز جراحی و خواندن بخش انواع روش عمل بینی ، متوجه کارایی عمل دماغ به روش باز و بسته شده اید و تفاوت های میان این دو متد را درک کرده اید. حال برای تصمیم گیری این مسئله که کدام یک بهتر است ، باید گفت که متخصصان و جراحان بینی صلاحیت لازم برای نظردهی در این باب را دارند. فاکتورهای متعددی همچون اصلاحات مورد نیاز ، اولیه یا ثانویه بودن عمل و مواردی از این قیبل در انتخاب نوع روش جراحی تاثیرگذار هستند. می توانیم بگوییم با توجه به نیازهای هر بیمار ، یکی از دو متد مذکور برای او ، بهترین انتخاب می تواند باشد. اما برخی از جراحان بینی بر این باورند که مزایای روش باز بیشتر بوده و می تواند به عنوان بهترین تکنیک شناخته شود ؛ زیرا با اعمال این روش ، جراح دید وسیع تری داشته و احتمال خطا بسیار پایین می آید. همچنین تقریبا عمل تمام بینی ها به این روش امکان پذیر است.

عمل بینی سرپایی

یکی از مواردی که امروزه خیلی از افراد می پرسند و می خواهند بدانند که منظور از این امر چیست ، جراحی سرپایی بینی است. شاید همه نسبت به این مورد آگاهی نداشته باشند ؛ به همین خاطر تصمیم گرفتیم بخشی از مقاله جراحی بینی راز جراحی را به مبحث ، عمل سرپایی بینی چیست ، اختصاص دهیم.

وقتی از اصطلاح عمل سرپایی بینی استفاده می کنیم ، منظورمان این است که فرد پس از جراحی شدن نیازی ندارد که در بیمارستان یا کلینیک زیبایی بستری شود. فرقی هم ندارد که جراحی بینی با بیحسی موضعی انجام شده یا بیهوشی کامل ؛ اگر بعد از رفع اثر دارو ، علائمی که نشان دهنده بروز عوارض یا موارد خطرناک بعد از عمل هستند ، نمود پیدا نکنند ، او می تواند به کمک یکی از همراهان خود به خانه بازگردد.

حالا بعد از متوجه شدن منظور از عمل بینی سرپایی ، می دانید مقصود از عمل سرپایی بینی در مطب چیست ؟ می توانیم تعریف دیگری نیز برای اصطلاح نامبرده ارائه دهیم. گاهی اوقات دماغ فرد مشکلات جزئی دارد که بدون نیاز به جراحی ، با روش های غیر تهاجمی برطرف می شوند. از جمله این پروسه ها تزریق فیلر بینی و لیفت بینی با نخ می باشد که البته شایان ذکر است به سبب تعدادی از جوانب مثبت این پروسه ها ، طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند. از آنجایی فرایندهای گفته شده طی یک جلسه در مطب پزشک و نهایتا به مدت یک ساعت به انجام می رسد ، به عنوان عمل سرپایی بینی شناخته می شوند.

عمل بینی بدون بیهوشی

یک مطلبی که شاید تعداد زیادی از متقاضیان به دنبال آن هستند ، جراحی بینی بدون بیهوشی است. به عقیده این افراد چه چیزی می تواند بهتر از این باشد که بدون بیهوش شدن ، دماغ را عمل کنیم. داروی بیهوشی بعد از عمل باعث می شود بدن یک سری واکنش های ناخوشایند مثل تهوع و استفراغ و سرگیجه و خستگی به دنبال داشته باشد. تا زمانی که اثر دارو کاملا بپرد ، ممکن است این موارد ماندگار باشند. متقاضیان برای اجتناب از دچار شدن به این موارد ترجیح می دهند در صورت امکان ، تحت بیهوشی عمومی عمل نشوند. بعضی از داوطلبین هم به طور کلی از این کار ترس دارند و می خواهند که در طول عمل هوشیار باشند. این گروه از زیباجویان می توانند عمل بینی شان را با بی حسی موضعی انجام دهند. عمل بینی بدون بیهوشی که در واقع منظورمان با بیحسی موضعی است از سوی FDA (Food and Drug Administration) ، همان سازمان غذا و دارو آمریکا ، مورد تایید قرار گرفته است.

شاید خودتان به این مورد آگاه باشید اما توضیح آن خالی از لطف نیست. عمل بینی با بی حسی بدین صورت است که دارو به ناحیه بینی تزریق می گردد و موجب بی حس شدن آن می شود. احتمال دارد برای آرامش بیشتر ، به شما داروی آرامبخش هم تزریق کنند. بدین نحو زمان عمل ، شما به خواب فرو نمی روید و زمانی هم که بهترین جراح بینی در حال اعمال تغییرات است درد و ناراحتی احساس نمی کنید.

مورد دیگری که باید راجع به این مسئله بدانید این است که این روش لزوما برای همه مناسب نیست و تشخیص دهنده این امر دکتر است. پس با اصرار بی جا از او نخواهید که حتما برای انجام جراحی بینی ، بی حسی را انتخاب کند. زیرا او بهتر از شما از شرایط فیزیکی و جسمانی تان با خبر بوده  و قادر است بهترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ کند.

انواع عمل جراحی بینی

خب در بخش بالاتر مقاله با انواع روش جراحی زیبایی بینی آشنا شدید حالا در ادامه مقاله با انواع عمل که شامل عمل بینی ترمیمی ، کاهشی ، گوشتی ، استخوانی ، طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی یا عروسکی ، طبیعی می شود آشنا شوید.

 • جراحی بینی ترمیمی

بیمارانی که جراحی ترمیمی بینی یا ثانویه را انتخاب می کنند با چالش های مهارت و تجربه جراح پلاستیک روبرو می شوند. عمل بینی ترمیمی بر روی بیماری انجام می شود که قبلاً یک یا چند بار تحت عمل دماغ قرار گرفته، ولی بهبودهای مطلوب در شکل ظاهر و عملکرد بینی در او بدست نیامده است. عمل زیبایی بینی ثانویه یکی از دشوارترین عمل های زیبایی صورت محسوب می شود.

در عمل بینی ثانویه اغلب نوک و پل بینی با استفاده از غضروف، تقویت می شود. متخصص زیبایی اغلب از بخش های دیگر بدن از قبیل گوش یا دنده، این غضروف را تهیه می کند. با توجه به حساسیت این عمل، انتخاب بهترین جراح بینی با تجربه، مهمترین قدمی است که در این روند برداشته می شود.

 • جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی ساختار بینی استخوانی شبیه هرم است. این نوع بینی دارای پوست نازکی می باشد. بینی استخوانی در مقایسه با بینی گوشتی انعطاف پذیر تر بوده و انجام اصلاحات و دستیابی به نتایج مطلوب در آن، آسانتر است. جراح بینی ، مشکلات بینی استخوانی از قبیل قوز را درمان کرده و عمدتاً بر روی پل بینی تمرکز می نماید.

همانطور که اشاره شد، قوز یکی از مشخصه های بینی استخوانی می باشد. رایج ترین روش برای برداشتن قوز بینی، اوستئوم می باشد. اوستئوم یک قلم جراحی است که برای بریدن استخوان زیر پوست و برداشتن قوز مورد استفاده قرار می گیرد. پس از برداشته شدن قوز، کلیه انحناها توسط سوهان های مخصوص پزشکی اصلاح می شوند. یکی دیگر از مشکلات رایج، پهن بودن پل بینی از نمای روبرو می باشد. در اصلاح این نقص، شکستگی های کنترل شده ای در استخوان بینی ایجاد شده و بینی باریک تر می شود.

 • جراحی بینی گوشتی

در گذشته عمل بینی گوشتی اغلب با برداشتن غضروف همراه بود. این امر باعث فرورفتگی و بر جای ماندن جای زخم در بینی شده و دستیابی به یک ظاهر طبیعی و متقارن در این اندام را غیر ممکن می نمود.

معمولاً بیماران تصور می کنند برداشتن پوست مفید است در حالیکه این کار باعث ایجاد اسکارهای شدید شده و هرگز توصیه نمی شود. امروزه تقویت با غضروف و استفاده از غضروف در تیغه میانی یا سپتوم بمنظور تقویت نوک بینی، از عملکردهایی است که جراح بینی را در دستیابی به نتایج مطلوب یاری می کند. یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در عمل دماغ گوشتی کوچک کردن پره های بینی با برداشتن بخشی از آن طی یک روند ظریف و دقیق می باشد.

بهترین روش برای عمل بینی بیماران دارای پوست ضخیم، جراحی باز می باشد. در جراحی دماغ بسته به دلیل عدم قابلیت مشاهده نوک بینی و دسترسی محدود به ساختار داخلی، نتیجه جراحی بینی چندان مطلوب نخواهد بود. بیماران دارای بینی گوشتی باید از عمل انتظارات منطقی داشته باشند و هرگز این تصور را نکنند که می توانند پس از تکمیل روند، صاحب یک بینی بی عیب و نقص و تمام عیار باشند.

نازک کردن پوست در بینی گوشتی

بیماران دارای بینی گوشتی اغلب دارای لایه ضخیمی از بافت چربی در زیر پوست می باشند که باعث گوشتالو به نظر رسیدن نوک این اندام می شود. بنابراین در طی یک تکنیک عمل بینی باز، جراح بینی لایه ای از بافت پوست را برداشته و بدین ترتیب باعث می شود که پوست، رفتار پوست نازک را از خود نشان دهد. انقباض بهبود یافته پوست باعث می شود که تغییرات زیبایی خلق شده در طول روند رینوپلاستی، بهتر به نمایش گذاشته شده و بینی باریک تر شود.

پیوند بافت

از آنجاییکه یکی از ویژگی های بینی های گوشتی ضعیف بودن غضروف آنها است، جراح در طول روند رینوپلاستی، بمنظور خلق بینی زیباتر، از پیوند بافت سخت ( غضروف ) بخصوص در نوک بینی استفاده می کند. نوک بینی تقویت شده با پیوند غضروف، باعث می شود که پوست بینی بهتر بتواند ساختارهای داخلی را پوشش دهد.

جراحی بینی گوشتی با حفظ بافت

از آنجایی که پوست در بینی گوشتی به خوبی منقبض نمی شود و برای هماهنگ شدن پوست با چارچوب بینی زمان نسبتاً زیادی لازم است، جراح اغلب از دستاورد حفظ بافت در روند کوچک کردن بینی استفاده می کند. این به معنی ایجاد توازن بین اهداف زیبایی و الزامات ساختاری می باشد. اگر استخوان و غضروف زیادی برداشته شود، بینی بی شکل می شود. بنابراین امروزه حفظ ساختار بینی در هنگام شکل دهی آن یکی از موضوعات مورد تمرکز جراحان ماهر بینی محسوب می شود.

 • جراحی بینی غضروفی

همانطور که گفته شد بینی های غضروفی دارای پل و نوک بینی بزرگ و پهن می باشند. بنابراین عمل بینی غضروفی با هدف باریک و کوچک کردن نوک بینی انجام می شود. در روند عمل جراحی بینی غضروفی، پل پهن بینی درمان می شود. اگر پل بینی پهن باشد، روش استئوتومی برای باریک کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند، نوک غضروفی بینی نیز کوچک شده و پوست ضخیم، پیراسته می شود.

در صورت ضخیم بودن نوک بینی، بافت نرم اضافی برداشته می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد، در این نوع بینی، اغلب نوک بینی نیز دارای پوست ضخیمی می باشد. برای درمان این نوک پهن، پهنای غضروف کاسته می شود. همچنین بینی های غضروفی به دلیل داشتن پره های باز، به کاهش پهنای این بخش از طریق برداشتن بخشی از پوست بینی در این ناحیه نیز نیاز دارند. پهنای این بخش با بخیه زدن پوست آن کاسته می شود.

 • جراحی بینی کاهشی

بینی بارزترین ویژگی صورت بوده و بنابراین کانون توجه محسوب می شود. اگر افراد از شکل ظاهری این اندام خود ناراضی باشند، اعتماد به نفس خود را در موقعیت های عمومی از دست می دهند. بسیاری افراد تصور می کنند بینی بزرگی دارند. همین امر تاثیر تعیین کننده ای در چهره آنها بر جای می گذارد. عمل بینی کاهشی برای کوچک تر یا باریک تر کردن بینی استفاده شده و در طول آن، اندازه نوک بینی کاهش یافته و سوراخ های بینی نیز کوچک تر می شوند.

در طول این روند جراح متخصص پس از مشاوره به بیمار، چارچوب بینی را تغییر می دهد، ولی پوست بینی دست نخورده باقی می ماند. برش های ریزی در داخل سوراخ های بینی ایجاد شده و بهترین دکتر جراحی بینی می تواند به غضروف و استخوان بینی دسترسی پیدا کند. لبه بینی و استخوان هایی که بینی را به گونه ها متصل می کنند نیز پیراسته می شوند. بدین ترتیب، بینی و سوراخ های آن کوچک تر شده و شکل متناسبی با کل صورت خلق می گردد. پوست به طور طبیعی دارای خاصیت ارتجاعی می باشد. بنابراین پوست پوشش دهنده بینی، به تدریج جمع شده و با یک چارچوب باریک تر، ساختار بینی را پوشش می دهد.

 • جراحی بینی برای رفع پولیپ

این عارضه در یک یا هر دو حفره بینی تشکیل می شود و در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارد. این زائده ها به صورت تکی یا خوشه ای پدیدار می شوند و تاثیر بسزایی روی نحوه نفس کشیدن و حس بویایی فرد می گذراند ، همچنین می توانند منجر به مسدود شدن سوراخ های سینوس و وقوع عفونت هم شوند. این مشکل بیشتر در آقایان رخ می دهد تا بانوان ؛ به علاوه آن دسته از افرادی که در حالت عادی به آسم ، آلرژی یا عفونت مزمن سینوس مبتلا هستند بیشتر در معرض تشکیل پولیپ هستند.

تشخیص این مشکل به عهده پزشک می باشد. ایشان ابتدا چند سوال از بیمار می پرسند و سپس شرایط بینی را بررسی و ارزیابی می کنند. در مرحله بعدی از یک ابزار خاص کمک می گیرند. ممکن است در موارد نادری نیاز به اندوسکوپی ، سی تی اسکن و تست حساسیت نیز باشد. در اندوسکوپی یک لوله باریک به همراه یک لنز و چراق قوه کوچک وارد بینی می شود و به جراح این امکان را می دهد تا به اعماق این عضو دسترسی داشته باشد. در مرحله درمان اغلب اسپری یا قرص استروئیدی تجویز می شود تا ورم این زائده ها کاهش پیدا کنند. زمانی که این داروها تاثیرگذار نباشند و یا اندازه پولیپ ها بیش از حد بزرگ باشد ، نیاز به انجام جراحی بینی می باشد.

 • تیپ پلاستی

ظاهر و در کل تقارن صورت یک فرد می تواند تحت تاثیر نوک بینی پهن یا گرد قرار بگیرد و همین مسئله موجب کاهش اعتماد به نفس بیمار شود. در این نوع از عمل بینی هم پهنای دماغ کم می شود و هم ظاهری نوک تیز به این عضو بخشیده می شود. این عمل عموما به دو روش صورت می پذیرد. در تکنیک اول غضروف مورد جراحی قرار می گیرد و بسته به نیاز مراجعه کننده و شرایط کلی ، این غضروف اصلاح و یا جایگزین می شود. در متد دوم ، تنها پره بینی کوچک می شود. باز بودن این قسمت می تواند منجر شود که پهنای این عضو بیشتر به نظر برسد. توجه داشته باشید که این پروسیجر فقط روی پوست و عضله انجام می پذیرد و استخوان را درگیر نمی کند.

 • سپتورینوپلاستی

همان طور که پیش تر ذکر شد ، عملی که در جهت زیباسازی صورت انجام گیرد رینوپلاستی و پروسه ای که برای بهبود تنفس و صاف کردن تیغه به کار گرفته می شود ، سپتوپلاستی نام دارد. اما در مواردی این دو پروسیجر همزمان صورت می پذیرند و با نام سپتورینوپلاستی معروف هستند. در این رویکرد هم پوست و عضلات و هم استخوان ها غضروف درگیر می شوند. سپتوم ؛ دیواره ای که دو سوراخ دماغ را از هم جدا می کند ممکن است به علت وارد آمدن ضربه یا هر دلیل دیگری کج شود و راه هوایی را ببندد. در این نوع از جراحی بینی این تیغه در جای خود قرار می گیرد و دیگر ناهنجاری ها مثل قوز نیز برطرف می شوند.

بهترین کشور برای عمل بینی

بهترین کشور برای جراحی بینی - راز جراحی

 

جراحی بینی رایگان حقیقت دارد ؟

عموما اکثر متقاضیان عمل های زیبایی ، من جمله عمل بینی ، در پی آن هستند که با یک هزینه کمتر ، به نتیجه ای عالی برسند. بنابراین زمانی که با عنوان جراحی بینی رایگان روبرو می شوند قطعا شگفت زده و کنجکاو شده و میخواهند بدانند چنین امری واقعی است یا نه.

اگر کمی تفکر زیرکانه و واقع بینانه در مورد عنوان عمل بینی رایگان داشته باشند ، متوجه می شوند که این مسئله تنها یک ترفند تبلیغاتی است و چنین موضوعی حقیقت ندارد. بنابراین برای عمل کردن دماغ خود در جست جوی جراحی که بینی را رایگان عمل می کند نباشید ؛ چرا که به نتیجه ای نخواهید رسید.

آیا جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی بینی تفاوت دارد ؟

طبعاً پاسخ این پرسش مثبت است. انحراف بینی زمانی نمود پیدا می کند که سپتوم یا تیغه میانی دماغ به یک سمت از آن منحرف شود و در نتیجه آن مشکلات تنفسی نیز وقوع می یابند. با توجه به این مسئله جراحی انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی در راستای درمان و بهسازی عملکرد بینی به انجام می رسد و نقشی در رفع ایرادات ظاهری ندارد.  در سوی دیگر عمل بینی همانطور که از اسم آن مشخص است در جهت ارتقا ظاهر و فرم دماغ انجام می شود و اصولا بینی هایی که عملکردشان مشکلی دارند تحت این روند ، جراحی می شوند. البته این را هم بدانید که انجام این دو پروسه به طور همزمان امکان پذیر بوده و به فرایند آن سپتورینوپلاستی می گویند.

دلیل آن که جراحی بینی مورد استقبال همگان قرار گرفته است ، چیست و آیا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

طبق گزارش ارائه شده از سوی سایت health.harvard  ، یکی از علت های اصلی که بسیاری از افراد به جهت رفع آن به عمل بینی روی می آورند ، مشکلات تنفسی است. گرفتگی و انسداد بینی می تواند در طول خواب یا انجام فعالیت های معمول روزانه همچون ورزش ، پیاده روی یا حتی پرداختن به کارهای منزل ، مشکل ساز شود. همچنین در طول خواب نیز باعث می شود که فرد خر و پف کند یا به آپنه دچار شود. هر چند که در قدم نخست ، پزشک دارو درمانی را توصیه می کند اما اگر این روند موفقیت آمیز نباشد ، درمان بعدی عمل دماغ است.

درمورد مسئله بیمه باید گفت که بستگی به هدف عمل بینی دارد. همانطور که می دانید جراحی بینی در راستا دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. چنانچه خواسته فرد صرفاً تغییر ظاهر باشد ، گفته می شود ایشان تحت عمل زیبایی بینی قرار می گیرد و از آن جایی که این پروسه کاملاً انتخابی است ، بیمه آن را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. در طرف دیگر بعضی افراد به دلایل مختلف ارثی یا اکتسابی ممکن است با نقص عملکردی بینی مواجه شوند؛ بدین نحو هدف اصلی درمان مشکلات ایجاد شده است. در این شرایط که فرد علم درمانی بینی انجام می دهد ، در اغلب موارد بیمه درمانی بخشی از هزینه را متقبل می شود. البته این نظر کاملاً قطعی نمی باشد و در این باره می توانید به نهاد مربوطه مراجعه نموده و درمورد مسئله مذکور صحبت کنید.

چه کسانی از انجام جراحی بینی منع می شوند ؟

به طور کلی عمل بینی ، یکی از پروسه های زیبایی بسیار فراگیر است ؛ با این حال اشخاصی هستند که بخاطر وجود یکسری از مشاکل ، از انجام رینوپلاستی منع می شوند . این موارد عبارتند از:

 • کسانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند
 • دختران کمتر از ۱۶ سال پسران زیر ۱۸ سال
 • خانم های باردار
 • کسانی که سیگار کشیدن عادت روزانه شان است
 • بیماران مبتلا به ناهنجاری و اختلال در روند انعقاد خون مانند بیماران هموفیلی
 • افرادی که از عمل بینی شان کمتر از یکسان می گذرد
 • اشخاصی که به دلیل ابتلا به بیماری های روانی از چهره و ظاهر خود گله مند هستند ( اختلال بدریخت انگاری )
 • ورزشکارانی که در رشته های رزمی و سنگین همچون بوکس ، تکواندو ، کشتی و غیره ، به صورت مداوم و حرفه ای یا حتی غیر حرفه ای فعالیت دارند.
 • کسانی که به بیماری های دشوار و سخت علاجی همچون انواع سرطان و دیابت مبتلا هستند. نکه قابل ذکر برای افراد دیابتی این است که تنها در شرایطی اجازه دارند جراحی بینی انجام دهند که دیابت آن ها کنترل شده باشد.

چه زمانی باید برای عمل بینی اقدام کنید؟

عموماً انسان ها زمانی برای انجام دادن یک کار یا پروسه ، اقدام می کنند که بدانند منفعتی برای آنان داشته و می توانند نتیجه مطلوبی را از آن کسب کنند. این مسئله برای انجام جراحی بینی نیز صدق می کند. بدین نحو که افراد زمانی به رینوپلاستی روی می آورند که نسبت به ظاهر و فرم دماغ خود احساس خوشایندی نداشته و حتی ممکن است اعتماد به نفسشان را کاهش دهد. گاهی نیز سختی های ایجاد شده به سبب مشکلات تنفسی آن ها را به سمت عمل سوق می دهند. بدین نحو با انجام عمل بینی کیفیت زندگی نیز برای آنان ارتقا می یابد. دراین شرایط برخی افراد نسبت به تصمیم خود مردد می شوند و با خود فکر می کنن که شاید نسبت به ظاهر و مشکلات بینی خود دچار خطا شده اند. برای حل این مشکل و گرفتن یک تصمیم مناسب لازم است به پزشک و جراحی متخصص در این زمینه مراجعه کنید. ایشان با در نظر گرفتن آناتومی صورت و و نسبت های زیباشناسی می تواند به شما کمک کند و بعد از بررسی موارد لازم به شما می گوید که آیا لزومی به انجام جراحی هست یا خیر.

چه فصلی برای انجام جراحی بینی مناسب تر است؟

بیشتر ما شنیده ایم که انتخاب تابستان برای انجام این پروسه خطرناک است. با اینکه این اطلاعات کاملا صحیح نیست، اما به طور قطع می توان گفت که رینوپلاستی در این زمان نسبت به زمستان معایبی دارد.

جراحی بینی در هر فصلی قابل اجرا است و محدودیتی ندارد، اما زمستان و بهار برای دوره نقاهت مناسب تر هستند. اول اینکه در فصل گرم باید انتظار خونریزی و التهاب بیشتری داشته باشید. مورد بعدی که باید در نظر گرفت، مراقبت هایی است که بیمار باید ۱۵ روز بعد از عمل بینی انجام دهد. برای مثال گچ و اسپلینت روی بینی تا زمانی که توسط پزشک برداشته شوند، باید به هر طریقی شده خشک بمانند. در نتیجه تعرق این عضو و پوست اطراف آن در این امر اختلال ایجاد می کند.

به علاوه به منظور جلوگیری از تغییر رنگ دائمی پوست، نباید خیلی در معرض نور خورشید قرار گرفت و یا از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. همچنین همه ما می دانیم برای اینکه فشاری به تیغه وارد نشود، نباید به هیچ عنوان از عینک طبی و آفتابی استفاده کرد. در نتیجه فصل های سرد که شدت تابش آفتاب در آن ها کمتر است و کبودی و تورم کمتری رخ می دهد می توانند برای جراحی بینی مناسب تر باشند. در نیمه دوم سال روزها کوتاه تر و شب ها طولانی تر هستند. همین امر باعث می شود مراجعه کننده وقت کافی برای استراحت داشته باشد، اما در عین حال به خاطر خشکی هوا، بینی پوسته پوسته می شود و احتمال انسداد آن بالا می رود.

با اینحال باز هم برخی ترجیح می دهند عمل بینی را در تابستان انجام دهند. برای افرادی که می خواهند از تعطیلات تابستانه استفاده کنند، این تصمیم می تواند مناسب باشد. اما توجه داشته باشید که در طی این مدت شنا نکنید، چون آب باعث می شود ریسک عفونت افزایش پیدا کند. از طرف دیگر بهار و زمستان نیز مشکلاتی را با خود به همراه دارند. برای مثال حساسیت فصلی یا ابتلا به بیماری های مثل آنفولانزا یا سرما خوردگی موجب احساس ناراحتی می شوند، احتمال آسیب به بخیه ها به علت عطسه و سرفه متداوم بالا می رود و شخص دچار آبریزش بینی می شود. این نکته را هم نباید از قلم انداخت که در این مدت سیستم ایمنی ضعیف می شود و ممکن است روند بهبود زخم ها با اختلال مواجه شود.

در آخر می توان نتیجه گرفت جراحی بینی پروسه ای است که در تمامی فصول امکان پذیر است و نمی توان بهترین زمان را برای آن تعیین کرد. این امر باید به تشخیص پزشک و طبق شرایط و نیازهای شخصی هر بیمار معین شود و کاملا بستگی به عوارض جانبی آن دارد. در هر فصلی امکان رویارویی با مشکلاتی هست، اما به خاطر داشته باشید این معضلات موقتی هستند و پس از مدتی از بین می روند.

گام به گام جراحی بینی موفق

رسیدن به یک نتیجه دلخواه و مطلوب از عمل بینی ، تنها به نحوه انجام پروسه محدود نمی گردد بلکه قبل و بعد از آن نیز مراحلی وجود دارند که پیروی یا عدم پیروی از آن ها در آن چه به عنوان نتیجه نمایان می شود ، تاثیر مستقیمی دارد. در ادامه شما را با جزئیات تمام مراحل آشنا می کنیم.

جراحی بینی - راز جراحی

انتخاب بهترین جراح بینی برای جراحی

گام اول و نخستین شرط برای آن که موفقیت عمل تا حدی تضمین شود ، برگزیدن یک جراح متخصص است. اگر می خواهید ادامه مراحل پروسه عمل بینی به طور درست  سپری شود ، لازم است قدم اول که انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه است را جدی بگیرید. البته که انجام این امر آسان نیست و می بایست زمانی را به پرس و جو و تحقیق اختصاص دهید. راه های بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند به بهترین جراح بینی دست یابید.

کسانی که پیش از شما جراحی بینی انجام داده اند ، گزینه های مناسبی برای کمک گرفتن هستند. می توانید راجع به جراح آن ها سوالات خود را بپرسید. حتی می توانید از آن ها جویا شوید که به چه علت به فلان جراح مراجعه نکرده اند؛ زیرا آنان نیز پیش از عمل ، تحقیقاتی را انجام داده اند. پروفایل های کاری جراحان در پلتفرم های اجتماعی نیز می توانند کاربرد خوبی در این زمینه داشته باشند. با چک کردن عکس های قبل و بعدی که در این صفحات بارگذاری می شوند ، می توانید مقایسه هایی را انجام دهید و تا حدی با تکنیک جراح آشنا شوید. آگاهی دقیق از تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی ایشان نیز از بخش مهم تحقیقات است. پس از همه این موارد سعی کنید پیش از آن که تصمیم تان را نهایی کنید با جراحان مدنظر ملاقات حضوری داشته باشید. گفت و گو به صورت حضوری می تواند خیلی از مسائل همچون دیدگاه جراح نسبت به مراجعه کننده خود ، سطح دانش و آگاهی و مواردی دیگر را روشن سازد.

جلسه مشاوره جراحی بینی

گام دوم ، داشتن یک جلسه مشاوره با جراح بینی منتخب تان است. این مرحله بسیار با اهمیت است ؛ چرا که مسائل بسیار مهمی طی آن مطرح و بررسی می شوند. در این مرحله پزشک برای کاندیدا بودن یا نبودن شما برای عمل بینی تصمیم گیری می کند. اقدامات لازم برای نتیجه گیری در این باره بررسی پرونده پزشکی است. اطلاعات موجود در آن به او کمک می کند که نسبت به سطح سلامتی تان آگاهی پیدا کند تا اگر مشکل قابل حلی وجود دارد ، پیش از عمل راه حل آن را به شما اعلام کند.

مسئله مهم دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد ، بیان خواسته هایتان است. بایستی آن چه را که از جراحی بینی انتظار دارید به دکتر بگویید. مثلا بگویید که ترجیح می دهید قوس بینی زیاد باشد یا اینکه دوست دارید به طبیعی ترین حالت ممکن عمل شود. با گفتن این مسائل پزشک نسبت به دیدگاه شما از عمل آگاه شده و می تواند در جهت درست شما را راهنمایی کند و اگر خواسته نابجایی دارید شما را از انجام ان منصرف نماید.

بهترین سن جراحی بینی - راز جراحی

بهترین سن جراحی بینی

از آنجایی که عمل بینی در دامنه سنی متنوعی از بیماران رواج دارد، در نظر گرفتن بهترین سن برای قرار گرفتن تحت این روند، حائز اهمیت هستند. جوان ترین بیماران واجد شرایط برای این عمل، دختران ۱۵ ساله و پسران ۱۶ ساله می باشند. در این سن افراد به بلوغ فیزیکی و روحی می رسند.

پشتیبانی و حمایت خانواده قبل از انجام روند عمل زیبایی بینی برای بیماران نوجوان بسیار حائز اهمیت است. جراحی بینی یک روند گزینشی بوده و مشاوره جراح با بیمار قبل از جراحی جهت ارزیابی انتظارات و اهداف از انجام این روند، بخش مهمی در این مسیر محسوب می شود.

بهترین سن جراحی بینی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

از آنجایی که افراد بسیاری جراحی زیبایی بینی را جهت رفع دغدغه های مربوط به زیبایی خود بر می گزینند، فاکتورهایی وجود دارند که می توانند داوطلبی شما را برای این عمل تعیین نمایند. برخی از مشخصه ها در این خصوص عبارتند از:

 • افراد دارای موقعیت هایی که باید بمنظور بهبود کیفیت زندگی، تحت درمان قرار گیرند. اولین و مهمترین ویژگی، درمان مشکلات زیبایی یا عملکردی بینی می باشد. برخی بیماران دچار مشکلات تنفسی یا انسداد بینی می باشند که زندگی نرمال آنها را مختل می کند.
 • افرادی که از شکل و اندازه بینی خود ناراضی هستند.
 • افرادی که از جراحی بینی انتظارات منطقی دارند. بهمین منظور جراح در یک مشاوره روانشناختی، در خصوص چشم انداز صحیح بیمار برای این تصمیم بزرگ، اطمینان حاصل می نماید.
 • هر چند نوجوانان نیز می توانند تحت این جراحی قرار گیرند، ولی یک جراح پلاستیک صورت خوب اغلب ترجیح می دهد تا زمانیکه فرد بتواند درست ترین تصمیم را در انتخاب های خود بگیرد، دست نگه دارد.
 • افرادی که خطرات عمل را درک کرده و در اجرای کلیه اقدامات قبل و بعد از عمل، مسئولیت پذیر هستند. بیماران باید درک صحیحی از قرار گرفتن تحت این روند جراحی داشته باشند. آنها باید از کلیه خطرات و عوارض جانبی این روند آگاه بوده و بتوانند اقدامات قبل و بعد از عمل بینی را به درستی انجام دهند.

جراحی بینی مردان

در گذشته های نه چندان دور ، عده کثیری باور داشتن که جراحی های زیبایی همچون عمل دماغ تنها منحصر به خانم ها می باشد و اگر مردی بخواهد عمل زیبایی انجام دهد ، دور از قانون مردانگی بوده و حتی او را مورد تمسخر قرار می دادند. اما خدا رو شکر اکنون با بالاتر رفتن فرهنگ جوامع این کلیشه برطرف شده است. میل به زیبایی و داشتن ظاهری دلنشین فارغ از جنسیت بوده و افراد می توانند برای کسب آن تلاش کنند. بسیاری از مردان را دیده ایم که بینی با فرم نامناسب داشته و باعث می شود چهره شان زیبایی کافی را نداشته باشد.

این افراد می توانند با مراجعه به  بهترین جراح عمل بینی ، نسبت به تغییر حالت دماغشان اقداماتی انجام دهند. یکی از خواسته های عموم آقایان برای انجام دادن جراحی بینی این است که ، مردانگی و جذابیت چهره مردانه شان حفظ شود. بدین ترتیب لازم است جراح با توجه به آناتومی صورت آقایان تغییرات را اعمال نماید. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهند که سایز بینی آقایان از سایز بینی بانوان تقریباً ۱۰ درصد بزرگ تر است. جراح باید مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد تا با کمترین ریسک عمل را انجام دهد. اکثر آقایان مدل طبیعی را برای عمل رینولاستی انتخاب می کنند. چرا که در این حالت علاوه بر رفع نواقص و ایرادات ، فرم بینی از حالت اصلی خود چندان فاصله ای نمی گیرد.

مزایای جراحی بینی چیست؟

۱ . بهبود اعتماد به نفس با رینوپلاستی

اگر بینی بدشکل و نامتقارنی دارید، جراحی بینی می تواند آن را درمان نموده و اعتماد به نفس شما را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود بخشد. عمل بینی قادر است مشکلات زیر را در بینی شما رفع کند:

 • بینی که بسیار کوتاه یا بسیار دراز است.
 • بینی که بسیار پهن یا بسیار باریک است.
 • بینی که نوک آن دارای زاویه رو به بالا یا رو به پایین می باشد.
 • بینی که دارای شکل ظاهری نامتقارنی می باشد.
 • سوراخ های بینی که بسیار به هم نزدیک یا بسیار از هم دور هستند.
 • بینی که دارای شکل ظاهری قوز دار است.

۲ . بهبود عملکرد بینی پس از عمل دماغ

بر اساس گزارش انجمن رینوپلاستی آمریکا، بدشکلی بینی می تواند باعث بروز مشکلات جدی سلامت از قبیل سینوزیت، خونریزی مکرر بینی، دشواری تنفس از راه بینی و خرخر کردن و نیز ناتوانی در بوییدن و چشیدن شود.

۳ . درمان گرفتگی بینی پس از جراحی بینی

آکادمی حلق و گوش و بینی آمریکا گزارش داده است که میلیون ها نفر از گرفتگی بینی رنج می برند که این مشکل از طریق عمل بینی قابل درمان است.

۴ . بهبود تنفس در سنین بالا پس از عمل بینی

پیری یکی از علل رایج انسداد مجاری بینی می باشد. این مشکل در اثر ضعیف شدن برخی بافت ها و استخوان های بدن و آویزان شدن آنها در اثر نیروی جاذبه رخ می دهد. مجاری بینی نیز در برابر این تخریب مستثنی نبوده و بدین ترتیب با بالا رفتن سن، انسداد در آنها حادث می شود.

۵ . بالا رفتن و تقویت انرژی بعد از عمل جراحی

جریان اکسیژن در بدن به ورود هوا از راه بینی وابسته است. انسداد مجرای بینی، جریان هوا را کاهش داده و در نتیجه سطح اکسیژن موجود در جریان خون را پایین می آورد. این امر باعث بروز مشکلات تنفسی شده و در نتیجه باید تحت درمان قرار گیرد.

۶ . بهبود کیفیت خواب بعد از جراحی بینی

بیشتر افراد به دلیل انسداد مجاری بینی، نمی توانند در طول شب خواب راحتی داشته باشند. برای مثال این افراد خرخر کرده و برای هم اتاقی خود ایجاد مزاحمت می کنند. همچنین به دلیل مشکلات تنفسی، مکرراً از خواب بیدار شده و نمی توانند از داشتن یک خواب راحت لذت ببرند.

قیمت جراحی بینی

هزینه عمل بینی بر اساس فاکتورهایی از قبیل موقعیت محل عمل، متخصص جراحی زیبایی و مشکلات موجود در بینی بیمار متغیر می باشد. بنابراین کسب اطلاعات در خصوص فاکتورهای تاثیرگذار بر روی قیمت عمل زیبایی بینی ، نقش مهمی را ایفا می کند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • نوع عمل بینی
 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه مشاوره
 • هزینه های بیهوشی
 • موقعیت مرکز درمان
 • هزینه های ریکاوری

خیلی از سایت ها عمل دماغ را با مبالغ پایین مانند جراحی بینی با قیمت ۴ میلیون ۲ میلیون و حتی رایگان هم اعلام میکنند اما در واقیعت همچنین چیزی وجود ندارد و فقط برای تبلیغات خود این کار را انجام میدهند و همجنین هزینه جراحی در کلینیک ها و بیمارستان ها با یکدیگر متفاوت هستند مثلا هزینه عمل بینی در بیمارستان میلاد با کلینیک های خصوصی و یا هزینه جراحی در بیمارستان های خصوصی متفاوت هستند.

بیهوشی و جراحی بینی

پس از دو مرحله فوق که از اقدامات قبل از عمل بینی هستند ، نوبت می رسد به خود پروسه جراحی . در روز مقرر شده زمانی که به کلینیک یا بیمارستان رسیدید ، پس از تعویض لباس به اتاق عمل منتقل می شوید. در اتاق عمل تحت نظر متخصص بیهوشی ، مراحل این عمل انجام می پذیرند. می توان گفت در تمام موارد نوع عمومی بیهوشی اعمال می گردد ؛ مگر آن که پیش از عمل پزشک تشخیص داده باشد بیهوشی عمومی برای فرد خطرناک است.

بعد از بیهوشی ، عمل شروع می شود. در طول عمل ، جراح با اتخاذ تکنیک باز یا بسته ، تغییرات را بر روی بافت های غضروفی ، استخوانی و حتی پوست اعمال می کند. در این بین اگر پولیپ نیز وجود داشته باشد ، درمان می شود. با توجه به ساختار بینی اگر نیاز باشد  جراح در طول جراحی از بافت پیوندی نیز استفاده می کند. در نهایت ، هنگامی که تغییرات به پایان رسید ، لبه برش ها با نخ بخیه که معمولاً از نوع جذبی هستند ، بسته می شوند.

عمل بینی سه بعدی

یکی از جدیدترین تکنیک هایی که به پروسه جراحی بینی ورود یافته ، تصویربرداری های سه بعدی است. هدف اصلی این نوع عکسبرداری ، شبیه سازی چهره قبل از جراحی به چهره بعد از جراحی است. یعنی به کمک این دستگاه ، شما می توانید پیش از عمل شدن ، چهره خود را با بینی عمل شده مشاهده نمایید و حتی بهتر بتوانید برای انتخاب مدل تصمیم گیری کنید.

برای تجربه عمل بینی سه بعدی ، در جلسه مشاوره ، جراح بینی در صورت مجهز بودن او به دستگاه مخصوص ، یک عکس سه بعدی از چهره تان می گیرد. با قرار گرفتن صورتتان روبروی لنز دوربین ، دستگاه کمتر از یک دقیقه تصویر سه بعدی چهره شما را آماده می کند. بعد از آن ، پزشک با استفاده از یک نرم افزار مخصوص بینی را به فرمی که قرار است عمل شود تغییر داده و تصویر نهایی را به شما نشان می دهد.

مزایای عمل بینی سه بعدی

طبیعتاً هر پیشرفتی که در یک حوزه حاصل شود ، یک سری از محدودیت های موجود را برطرف می سازد. تصویربرداری سه بعدی هم در این راستا می تواند به کمک جراح بیاید تا بتواند بیمار را راحت تر و آسان تر متوجه نظرات و گفته های خود کند. چون در برخی شرایط امکان دارد فرد نتواند درک درستی از حرف های جراح داشته باشد و حتی سوءتفاهم پیش بیاید. اما با وجود یک جلوه بصری که به واقعیت هم بسیار نزدیک است ، ایشان به راحتی می تواند گفته هایش را روی تصویر سه بعدی به فرد زیباجو نشان دهد.

در مواردی که فرد خواسته درستی از جراحی بینی ندارد ، پزشک با گرفتن عکس سه بعدی و پیاده سازی تغییرات مورد نظر بیمار ، می تواند راحت تر به ایشان نشان دهد که آنچه می خواهد ، مناسبش نیست. وقتی فرد نتیجه را مشاهده کند و متوجه شود که نتیجه چندان زیبا نمی باشد ، قطعا راهنمایی جراح بینی را می پذیرد. به عبارتی عمل بینی سه بعدی می تواند میزان خطاهای جراحی را تا حد زیادی کاهش دهد.

جراحی بینی پوست ضخیم

یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در عمل زیبایی بینی ، ضخامت پوست دماغ است. این مشخصه در مواردی همچون ورم بعد از عمل ، میزان تغییرات اعمالی و مدل رینوپلاستی تاثیر می گذارد. پوست بینی به علل مختلفی مثل ژنتیک ، آسیب بر اثر آفتاب ، اسکار و بالا رفتن سن ضخیم می شود.

در عمل بینی پوست ضخیم ، چالشی که بر سر راه بهترین جراح بینی قرار دارد در راستای اصلاح و باریک کردن بینی ، در عین حفظ نمودن ظاهر طبیعی آن است.  در اکثر عمل بینی بیمارانی با پوست ضخیم ، برای انجام اصلاحات باید برجستگی هایی روی دماغ ایجاد شود که این امر عموما با استفاده از گرافت های پیوندی به انجام می رسد. اگر این نوع تغییر ایجاد نشود ، پوست ضخیم که بر روی ساختار قرار می گیرد ، تمام نمای بینی را کاور می کند. همچنین اصلاح فرم نوک بینی برای چنین دماغ هایی دشوار است ؛ چرا که سنگینی پوست اجازه نمی دهد نوک بینی فرم مورد نظر را بگیرد.

در جراحی بینی پوست ضخیم ، نتیجه می تواند تا حدودی تحت تاثیر ضخامت پوست قرار بگیرد. به طور کلی می توان گفت هر چه پوست ضخیم تر باشد ، شدت ورم بعد از جراحی هم بیشتر است و بهبودی آن مدت زمان بیشتری طول می کشد. مورد بعدی این است که پوست این بینی ها به میزان بیشتری مستعد تشکیل اسکار است. بنابراین مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی  ، اهمیت دو چندانی پیدا می کند. همچنین این افراد باید به مدت بیشتری از چسب بینی استفاده کنند و در کل ریکاوری طولانی تری دارند.  نتیجه عمل بینی پوست ضخیم ممکن است تا ۲ سال بعد از عمل به طور کامل مشخص گردد. گاهی هم امکان دارد به تزریق کورتون نیازمند شود تا ورم سریع تر کاهش پیدا کند و از تشکیل اسکار جلوگیری شود.

عمل جراحی بینی پوست نازک

مثل عمل بینی با پوست ضخیم ، در عمل دماغ پوست نازک هم چالش هایی وجود دارد. اما می توان گفت در کل هر چه ضخامت پوست دماغ کمتر باشد ، نتیجه ای که بدست می آید مطلوب تر است. چالش اصلی که جراح در عمل بینی پوست نازک دارد ، این است که بایستی نهایت دقت خود را در هنگام اعمال هرگونه تغییر و اصلاحی صرف کند؛ چون که نازک بودن پوست هر گونه ناهنجاری روی ساختار داخلی بینی را بر روی ظاهر آن نمایان می سازد. بنابراین دکتر باید دقت بالایی داشته باشد خصوصاً اگر از گرافت هم در حین عمل استفاده می کند. پوست بینی بعضی از افراد که فوق العاده نازک است ، جراح را در حین بخیه زدن با چالش روبرو می کند ؛ زیرا پوست توانایی لازم برای حفظ و نگهداری نخ های بخیه را ندارد. از مزیت جراحی بینی پوست نازک باید گفت که فرد شاهد ورم کمتری است و سریع تر نتیجه پایانی برای او مشخص می شود.

چگونه بدون جراحی ، بینی خود را کوچک کنیم ؟

امروزه متدهای زیادی ابداع گردیده اند که بدون نیاز به تیغ جراحی ، به کوچک شدن و سربالا شدن بینی کمک می کنند. از جمله این روند ها می توان به تزریق فیلر ، تزریق آنزیم و لیفت با نخ اشاره نمود. شایان ذکر است که نتایج بدست آمده از این پروسه ها به قدری مطلوب بوده که آمار متقاضیان ان ها به طور قابل توجه افزایش پیدا کرده اند. درست است که فرایند های مذکور با کمترین درد و خونریزی فرم دماغ را تغییر می دهند اما نتیجه ای که از آنان بدست می آید دائمی نیست ؛ یعنی بعد از مدتی تاثیر ژل و آنزیم تزریقی و نخ کارگذاشته شده از بین می رود و پروسه مجدد باید انجام شود. اما به این مسئله می توان از زاویه مثبت هم نگاه کرد ؛ بدین صورت که اگر نتیجه بدست آمده مورد رضایت فرد نباشد ، می تواند ظاهر اولیه بینی خود را بازیابی کند.  پس در پاسخ به سوال آیا می شود بدون جراحی ، بینی خود را کوچک کنیم باید پاسخ مثبت داد اما اگر به دنبال تغییر دائمی هستید ، تنها راه حل موجود جراحی بینی است. تنها به این روش می توان ایرادات موجود در بافت های غضروفی و استخوان را برطرف کرد. به بیانی می توان این گونه گفت که پروسه هایی مثل تزریق فیلر ایرادات را پنهان می کند اما عمل زیبایی بینی ناهنجاری ها را رفع می نماید. لازم به ذکر است که اگر از نتیجه رینوپلاستی اولیه راضی نبودید می توانید عمل بینی ترمیمی انجام دهید اما کمی ریسک اش بالا بوده و محدودیت های خاص خود را دارد.

گچ و آتل بینی بعد از عمل بینی

در آخر ، جراح بینی به کمک آتل یا گچ مخصوص ، روی بینی را می پوشاند و آن را پانسمان می کند. اخیراً بواسطه تکنولوژی پرینتر سه بعدی ، آتل های سه بعدی طراحی می شوند که در کنترل شدت تورم اثرگذاری بسیاری دارند. تمام این پانسمان ها با هدف کاهش و کنترل کبودی و ورم انجام شده و با گذشت یک هفته از عمل از روی بینی برداشته می شوند.

اسپلینت ها و تامپون های استفاده شده در رینوپلاستی

پس از این جراحی ، دو عنصر با نام های تامپون و اسپلینت استفاده می شوند. شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا این دو ابزار تا این حد اهمیت دارند؟ با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد توضیح دهیم.

اسپلینت بینی

این وسیله ، معمولا از پلاستیک یا سیلیکون ساخته شده و پس از جراحی بینی برای استحکام بخشیدن و ثابت کردن بینی به کار می رود. نوع استفاده شده بسته به خود عمل و تغییراتی که فرد تحت آن قرار گرفته است ، متفاوت می باشد. دو مدل اسپلینت استفاده می شود : داخلی و خارجی.

اسپلینت خارجی چیست؟

عمل زیبایی بینی یکی از پروسیجرهای است که نیاز به بهره گرفتن از اسپلینت بیرونی دارد. بعد از اتمام این رویکرد ، یک اسپلینت انعطاف پذیر روی پل بینی قرار داده می شود. در صورتی که لازم باشد این وسیله بینی را به شکل محکم تری در برگیرد ، روی آن نیز پانسمان خواهد شد.

پروسه بعد از جراحی بینی ، به اندازه خود آن اهمیت دارد. فرم جدید بینی باید حفظ شود و ورم بافت ها نیز باید از بین برود. به همین خاطر کیفیت اسپلینت استفاده شده باید بالا باشد. اگر گرافت های استفاده شده از جای خود تکان بخورند یا بینی دفرمه شود ، هم برای بیمار و هم برای پزشک او بد خواهد شد.

اسپلینت داخلی چیست؟

پس از یک رینوپلاستی که به استفاده از این ابزار نیاز داشته باشد ، اسپلینت درونی داخل هر دو سوراخ بینی قرار خواهد گرفت ، سپس این اسپلینت ها توسط بخیه در جای خود محکم خواهند شد. در پایان دوره نقاهت ، هم بخیه ها و هم اسپلینت بیرون آورده خواهند شد. این عمل در حدود یک هفته تا ده روز بعد از جراحی بینی ، به تشخیص پزشک و ماهیت عمل انجام خواهد شد.

درباره تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی و چشایی بیشتر بدانید :

کسانی که بینی خود را عمل می کنند ، عموما در دوره نقاهت با کاهش حس بویایی و چشایی مواجه می شوند. البته چندان جای نگرانی نیست ؛ چرا که بخشی از آن امر نرمال و طبیعی تلقی می شود. حال می خواهیم بدانیم چه می شود که این مسئله بوجود می آید؟

پس از آنکه ساختار دماغ تحت تغییرات و اصلاحات جراحی بینی قرار گرفت ، بافت های آن ناحیه به جهت واکنش به اعمال انجام شده ، متورم شده و به همین دلیل مسیر عبور هوا نیز تنگ تر می شود. این احتمال هم وجود دارد که رشته های عصبی در آن ناحیه نیز کمی تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب جزئی ببینند.

موارد گفته شده همگی منجر می شوند تا از میزان حس بویایی و چشایی کاسته شده و فرد قادر نباشد بو و طعم غذا یا هر چیز معطر دیگری را به طور کامل احساس کنند. همانطور که با گذشت زمان ورم نمود یافته بعد از عمل بینی ، کاهش پیدا می کند و رشته های عصبی ترمیم می شوند ،  حس بویایی و چشایی هم کم کم به حالت طبیعی بر می گردد. برای اکثر متقاضیان طی یک دوره نهایتا ۶ هفته ای ، حس بویایی به حالت سابق خود می رسد. البته دقت داشته باشید که این در این زمان هنوز بهبودی کامل حاصل نشده و لازم است ۶ ماه تایکسال همچنان از بینی مراقبت کنید. این نکته را به ذهن بسپارید که اگر آسیب جدی به رشته های عصبی وارد شده باشد ، ممکن است برای بازگرداندن حس بویایی پس از جراحی بینی ، به یک جراحی دیگری نیاز باشد.

دوره ریکاوری جراحی بینی - راز جراحی

دوره ریکاوری جراحی بینی

با پایان یافتن عمل بینی ، در حقیقت دوران ریکاوری آغاز می شود. پزشک برای این دوران دستورالعمل هایی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی آماده می کند و آن ها را در اختیار افراد می گذارد. حتما بایستی این مراقبت ها کامل و دقیق انجام شوند. مشخصاً هر چه در رعایت این نکات عملکرد بهتری داشته باشید ، می توانید نتیجه مطلوب تری را مورد انتظار خود قرار دهید.

یکی از دغدغه های افراد شاغلی که متقاضی جراحی بینی هستند ، این است که تا چه مدت باید فعالیت هایشان را محدود ساخته و از محل کار خود دور بمانند. زیرا آنان با توجه به این مسئله زمان اقدام برای عمل را تنظیم می نمایند. به طور کلی برای تمامی افراد مدت دوره نقاهتی که لازم است بیشتر زمان آن به استراحت اختصاص داده شود ، دو هفته در نظر گرفته شده است. باز هم می گوییم که این زمان ممکن است برای بعضی ها بیشتر یا حتی کمتر باشد. دلیل این امر ، تفاوت نوع بینی ها، بافت و ضخامت پوست دماغ و میزان تغییرات اعمال شده است. برای تمامی افراد ، در این دو هفته بخش زیادی از ورم و کبودی برطرف می گردد.

مراقبت های پس  از عمل بینی

 1. پوشیدن پیراهن های دکمه دار و آزاد به جهت جلوگیری از بروز هرگونه فشار بر روی بینی
 2. قرار دادن کمپرس سرد و گرم با توجه به صلاحدید پزشک ؛ به خصوص در دو روز اول بعد از جراحی
 3. اجتناب از خیس شدن گچ و آتل بینی
 4. خوابیدن بر روی یک سطح شیب دار یا قرار دادن چند بالش در زیر سر به هنگام دراز کشیدن
 5. کاهش نمک مصرفی و غذاهای پر چرب که باعث بالا رفتن شدت تورم بینی می شوند
 6. مصرف غذاهای نرم و آبکی در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی
 7. مصرف دارو ها به طور منظم و سر وقت تعیین شده
 8. برای تسریع روند بهبودی می توانید از آناناس یا فراورده های طبیعی مربوط به آن استفاده کنید.
 9. اگر می خواهید حمام کنید ، بایستی حداقل ۳ روز از جراحی بینی گذشته باشد. برای شستن صورت نیز باید تا زمان برداشته شدن گچ صبر کنید
 10. از افرادی که به سرماخوردگی دچار شده اند ، دوری کنید؛ زیرا در صورت ابتلا ، فشار ناشی از سرفه و عطسه ممکن است نتیجه را تحت الشعاع قرار دهد.
 11. پیش از رفتن به مکان های عمومی ، لازم است کرم ضد آفتاب SPF30 را بر روی پوست خود اعمال کنید.
 12. مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات به مدت ۱ الی ۲ ماه باید کنار گذاشته شوند. در غیر این صورت منتظر عواقب زیانبخش آن نیز باشید.
 13. هر گونه فعالیتی که ممکن است به بینی فشاری وارد سازد باید تا ۳ ماه کنار گذاشته شوند.

شکستگی بینی ورزشکاران و انجام عمل بینی برای آنان

افراد ورزشکار در مقایسه با کسانی که فعالیت ورزشی ندارند ، به میزان بیشتری در خطر شکستگی بینی قرار دارند. زیرا ممکن است توپ با سرعت به صورت شان برخورد کند یا در ورزش های گروهی با بازیکن دیگری برخورد فیزیکی داشته باشند. اگر که فرد در حین فعالیت ورزشی خود به شکستگی بینی دچار شود ، می بایست فوراً به پزشک مراجعه کند. هر چه سریع تر معاینه شود درمان و جراحی بینی آسان تر به انجام می رسد اما هر چقدر زمان بگذرد ، جراحی و درمان نیز سخت تر می شود. اگر در طول ورزش ، بینی تان ضربه خورد و علائم زیر نمود پیدا کردند ، سریعاً به دکتر عمل بینی خود مراجعه کنید:

 • احساس درد و خشکی در بینی ؛ به خصوص هنگامی که به آن دست می زنید
 • متورم شدن دماغ و نواحی اطراف آن
 • خونریزی و آبریزش از بینی
 • کج و بد فرم شدن بینی
 • دشواری در تنفس
 • گرفتگی مسیر عبور هوا در بینی

نحوه شست و شوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

یکی از مراقبت ها و نکاتی که بعد از عمل بینی حائز اهمیت است ، شست و شوی آن با استفاده از محلول مناسب می باشد. البته برای شستن بینی چندین روش وجود دارد ، اما توصیه جراح استفاده از سرنگ است که کمترین دشواری را به همراه دارد. از یک هفته بعد از عمل جراحی بینی ، پروسه شست و شوی دماغ باید انجام شود. در نخستین هفته برای انجام این کار از اسپری بینی یا قطره چکان استفاده می شود.  محلول مناسب نیز ، سدیم کلراید ۰.۹ است. به کمک سرنگ ۱۰ سی سی ، محلول سدیم کلرید را کشیده و سپس به درون بینی آزاد کنید ؛  بدین نحو فضای داخلی دماغ ضد عفونی می شود. این پروسه به توصیه پزشک بهتر است تا ۳ الی ۴ ماه ادامه پیدا کند. شستن بینی در ماه های ابتدایی از گرفتگی و کیپ شدن دماغ جلوگیری می کند.

چسب زدن بعد از جراحی بینی ضروری است؟

پس از این عمل زمانی که چسب وسط صورت قرار بگیرد قطعا توجهات زیادی به فرد جلب خواهد شد ، بنابراین بسیاری از افراد می خواهند بدانند این امر لازم است یا می توان آن را انجام نداد؟ در حقیقت حتی پزشکان نیز روی این موضوع اتفاق نظر ندارند. برخی باور دارند چسب زدن بخش جدانشدنی مراقبت های بعد از رینوپلاستی است ، در صورتی که بقیه فکر می کنند این موضوع به نوع و ضخامت پوست هر بیمار بستگی دارد.

چرا باید به بینی چسب زد؟

جراحانی که به مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند این کار را انجام دهند ، باور دارند چسب زدن بعد از جراحی بینی به پوست متورم کمک می کند تا به استخوان زیرین خود بچسبد. در بعضی موارد نیز این چسب به عنوان یک پوشش عمل می کند تا فرد به چهره جدید خود عادت کند.

نحوه صحیح چسب زدن

اولین و مهم ترین قدم ، پاکسازی بینی می باشد. این امر را با آب و صابون به انجام برسانید.

قدم اول ) پل بینی

سه تا پنج تکه چسب را به اندازه های مناسب جدا کنید. سپس از نوک بینی شروع کرده و به سمت بالا حرکت نمایید. توجه کنید که هر تکه ، باید کمی روی تکه قبلی را بگیرد. هر چه به سمت بالا می روید ، بهتر است تکه های چسب کوچک تر شوند تا در نهایت شکل بهتری ایجاد شود.

قدم دوم ) نوک بینی را به شکل  U ببندید

حالا یک تکه بلندتر را جدا کنید ، وسط آن را زیر بینی قرار داده  وکناره های آن را در دو طرف بچسبانید. البته در این مرحله نباید طوری کار را انجام دهید که حفره ها پوشانده شوند. بسته به نوع جراحی بینی ، امکان دارد به شما توصیه شود تا نوک بینی را با دست جمع کنید.

قدم سوم ) تکرار

حالا باید مرحله اول را دوباره انجام دهید. معمولا نیازی نیست تا قدم دوم دوباره تکرار شود. هنگام انجام این عمل کمی با دست خود فشار وارد نمایید.

مسافرت بعد از عمل بینی

جراحان بینی به بیماران خود گوشزد می کنند که بعد از جراحی دماغ ، تا یک هفته از رفتن به مسافرت با هر گونه وسیله نقلیه ای خودداری کنند. در سفرهای هوایی ، تغییر فشار می تواند باعث تورم بیشتر بینی شود و گاهاً موجب باز شدن بخیه می گردد. مسافرت با ماشین نیز علاوه بر ریسک تصادفات جاده ای ممکن است در طول سفر خوابتان ببرد و سرتان با حرکت ماشین تکان بخورد و در نتیجه بینی با صندلی یا شیشه برخورد داشته باشد. کسانی که از شهر یا کشور دیگر برای جراحی بینی به یک شهر یا کشور دیگری سفر می کنند ، باید بدانند که لازم است برای سکونت در آن جا به مدت یک هفته برنامه ریزی کنند. بعد از سپری شدن این مقطع زمانی ، منعی برای سفر کردن وجود ندارد.

عوارض جراحی بینی

تمام متقاضیانی که تحت پروسه عمل بینی ، زیبایی یا درمانی ، قرار می گیرند ، باید نسبت به بروز عوارض احتمالی هوشیار باشند. البته نمی توان بروز آن ها را قطعی دانست اما در نظر گرفتن احتمال وقوع آن ها ، ضرری نخواهد داشت. داشتن اطلاعات کافی در ارتباط با عارضه ها به شما کمک می کند که در اسرع وقت بروز آن ها را تشخیص داده ، به پزشک مراجعه نموده و مراقبت های لازم را به عمل آورید. بدین نحو از وقوع مشکلات جدی تر جلوگیری خواهید کرد. جراح نیز پیش از عمل یا قبل از مرخص شدن ، نکات مراقبتی لازم را برای دوران ریکاوری به شما گوشزد می کند. رعایت مراقبت های گفته شده ریسک عوارض جراحی بینی را کاهش می دهد. اختلال هایی که ممکن است بعد از عمل بروز کنند ممکن است خفیف و زود گذر بوده یا شدید و مداوم باشند که البته برای رفع تمام آن ها تدابیری اتخاذ شده است. خونریزی ، عفونت و واکنش بدن به داروهای بیهوشی از جمله عوامل شایعی هستند که نه تنها بعد از عمل بینی ، بلکه پس از عمل های زیبایی و درمانی دیگر نیز نمود می یابند.

سایر عوارضی که منحصراً بعد از جراحی بینی ممکن است فرد را درگیر سازند عبارتند از:

 • دشواری در تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائم دماغ و نواحی اطراف آن
 • احتمال نامتقارن شدن ظاهر بینی
 • درد ، تغییر رنگ پوست یا ورم که امکان دارد تا مدت ها گریبان گیر فرد باشند
 • ایجاد حفره بر روی سپتوم بینی

چرا بعد از جراحی ، بینی کج می شود ؟

موارد متعددی می توانند سبب شوند تا دماغ بعد از عمل دچار کجی و انحراف شود. علت های مربوطه ممکن است از جانب جراح یا از سوی خود فرد سبب وقوع مسئله مذکور شوند. در صورتی که پزشک انتخابی شما برای عمل بینی فرد متخصص و کارآزموده نباشد ، قاعدتا نمی تواند به خوبی ایرادات را برطرف نمیاد و حتی گاها این امکان وجود دارد که مشکلات جدید را نیز بوجود آورد. حتی عدم کار آزمودگی ایشان ممکن است در نحوه چسب زدن بینی پس از جراحی نیز نمود یافته و باعث شود فرم دماغ در راستا نامناسبی قرار بگیرد.

در دوره نقاهت جراحی بینی اگر مراقبت ها اصولی و دقیق رعایت نشوند ، احتمال کج شدن دماغ بالا می رود. با توجه به اینکه بینی برای سازگاری و ثابت شدن در فرم جدید خود به زمان نیاز دارد ، به طور مثال اگر طریقه خوابیدن مناسب نباشد ، فرد در درگیری های فیزیکی مشارکت داشته باشد یا در هنگام استحمام و شستن صورت به بینی فشار وارد شود ، احتمال دارد در ظاهر آن دفورمیتی و ناهنجاری ایجاد شود.

در برخی موارد نیز اتفاقات ناگهانی ، مثل تصادفات ماشینی یا افتادن از روی تخت هنگام خواب ، باعث می شوند که بینی عمل شده ، کج شود. بنابراین در این زمان برای اصلاح مجدد فرد بایستی تحت عمل بینی ترمیمی قرار بگیرد.

درصد مرگ در جراحی بینی

آیا کسی به خاطر عمل بینی جان خود را از دست می دهد ؟ این مسئله همیشه در پس ذهن متقاضیان رینوپلاستی بوده و هست. اما در پاسخ باید گفت عمل کردن بینی ریسک و خطر بالایی ندارد به طوریکه منجر به مرگ شخص شود. خیلی ها فکر می کنند بیهوشی عاملی است که خطر مرگ را بالا می برد ؛ اما باید گفت این پروسه تحت نظر متخصص بیهوشی انجام می شود و ایشان در خصوص میزان دوز تزریقی مورد نیاز ، کاملا اگاهی دارد. بنابراین دارو به اندازه ای تزریق می گردد تا بیمار را تنها برای چند ساعت بخواباند.

اگر شنیده اید که کسی در حین جراحی بینی جان خود را از دست داده باید بدانید که این امر در اکثر اوقات به خاطر مشکلات زمینه ای فرد است که رخ می دهد نه خود عمل دماغ. ممکن است فرد به بیماری خاصی مبتلا بوده و در جلسه مشاوره این موضوع را بیان نکرده و مدارکی در این خصوص ارائه نداده باشد ؛ صرفا به این خاطر که حتما دماغش عمل شود. از این بابت است که جلسه مشاوره پیش از عمل خیلی اهمیت دارد. در نتیجه می توان گفت درصد مرگ در جراحی بینی چندان بالا نیست و در صورت وقوع ، عامل آن عموما مسائل دیگری هستند که امکان دارد بیمار از ترس آن که جراح به او بگویید باید از عمل صرف نظر کند ، آن را با پزشک مطرح نساخته است.

علت ورم داخل بینی بعد از جراحی

ورم بعد از جراحی بینی ، بارزترین اثر جانبی عمل است که تا مدتی ماندگاری دارد. اما می دانید که علت ورم داخل بینی چیست ؟ علت اصلی پیدایش ورم دماغ پس از رینوپلاستی ، دستکاری شدن بافت و استخوان های ساختار آن است. از آنجایی که جراح برای اعمال اصلاحات و رفع ایرادات مجبور به تغییر دادن بافت ها می باشد ، تورم پس از عمل بینی اجتناب ناپذیر است. حال که علت ورم داخل بینی را دانستید خوب است نسبت به این مسئله هم آگاه شوید که فاکتورهای مختلفی هستند که در شدت یافتن این اثر جانبی دخالت دارند ؛ مثل تکنیک جراحی بینی ، ضخامت پوست بینی و نحوه مراقبت از دماغ بعد از عمل. برای اینکه راجع به این مسئله اطلاعات کامل تری بدست بیاورید ، حتما مقاله مربوطه در راز جراحی را بخوانید.

علت سوت کشیدن بینی بعد از عمل

شاید بعضی از افراد پس از عمل دماغ ، متوجه خروج صداهایی سوت مانند از بینی شوند. آیا می دانید علت سوت کشیدن بینی بعد از عمل بینی چیست ؟ این بخش را حتما بخوانید. برای اینکه بینی یک در امر تنفس یک عملکرد مطلوبی داشته باشد می بایست هوا در یک مسیر مستقیم از بخش پشتی بینی به سمت گلو و مجرای تنفسی حرکت کند. هر زمان که در مسیر حرکت هوا مانعی ایجاد شود ، منجر به پیدایش صدا هنگام نفس کشیدن می شود.

رایج ترین علت سوت کشیدن بینی بعد از  عمل مربوط به سوراخ شدن سپتوم می باشد. در اغلب اوقات برای بازسازی فرم و شکل بینی ، در حین جراحی بینی ، بخشی از غضروف سپتوم برداشته می شود. آسیب های سهوی یا حذف بیش از اندازه غضروف یا پوشش داخلی بینی ، منجر به ایجاد حفره ای بر روی تیغه بینی می شود. البته این امر در صورت ناشی بودن جراح در امر عمل رینوپلاستی اتفاق می افتد. برای برطرف سازی این امر می توان از روندهای غیر جراحی مثل قطره سالین ، پماد و مرطوب کننده بهره گرفت. اگر این روندها کارساز نبودند ، با اتخاذ تکنیک جراحی خاص ، باید با عمل جراحی این مشکل را درمان کرد. در مواردی ممکن است ورم بینی که باعث تنگ شدن مسیر عبور هوا می شود نیز منجر به تنفس صدا دار گردد که با گذشت زمان و رفع ورم ، این صدا هم قطع می شوند.

رابطه جنسی بعد عمل بینی

شاید به نظر رسد که رابطه جنسی بر روی صورت تاثیری نمی گذارد اما این را بدانید که از آن جایی که این امر نوعی فعالیت فیزیکی است ، انجام آن بلافاصله پس از عمل ، می تواند مشکل ساز شود. این که دقیقا چه زمانی بعد از جراحی بینی میتوانیم با شریک زندگی خود رابطه جنسی داشته باشیم به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. زیرا سرعت روند بهبودی برای همه یکسان نیست.

نزدیکی بعد از عمل بینی می تواند نتیجه را دستخوش تغییرات نه چندان خوبی کند ؛ به همین خاطر توصیه موکد بهترین جراح بینی این است که دو هفته از این فعالیت ها دور بمانید. فعالیت های جنسی باعث بالا رفتن سطح هورمون آدرنالین در بدن می شود و این مسئله موجب متورم شدن بینی و خونریزی آن می گردد.

حداقل ۸ هفته زمان می برد تا در یک شرایط عادی ، بینی عمل شده بهبود پیدا کند. از این بابت داشتن رابطه جنسی بعد از عمل بینی ، پیش از آن که بهبودی کامل حاصل شود ، می تواند منجر به آسیب دیدگی بینی شود. بدین ترتیب نتیجه نهایی آن چیزی نخواهد بود که پیش از عمل انتظارش را داشتید. حتی با گذشت ۸ هفته هنگام نزدیکی باید مراقب باشید که صورتتان تحت فشار قرار نگیرد.

عکس جراحی بینی

این امر واضحی است که دیدن یک رویداد ، آن را به طور کامل تری در ذهن شخص حک می کند تا اینکه صرفاً بشنود یا بخواند. البته مطالب راز جراحی به قدری جامع و قابل فهم برای همگان می باشند که حتی تنها با مطالعه نوشته ها می توانید پروسه مذکور را در ذهن خود متصور شوید.

با این حال تصمیم بر آن گرفتیم که مراحل عمل بینی را در قالب تصاویر و عکس هایی در اختیارتان قرار دهیم. بدین نحو شما می توانید با مشاهده هر عکس جراحی بینی ، به طور کامل با روند جراحی ، مدل عمل ، نحوه برش در تکنیک های مختلف ، ساختار انواع بینی ، چگونگی بخیه زدن و دیگر مرحله هایی که در پروسه دخیل هستند، آشنایی پیدا کنید.

علاوه بر این ، مشاهده تصاویر، فواید دیگری نیز دارند. شما با تماشای عکس جراحی بینی سایر افرادی که تحت رینوپلاستی قرار گرفته اند ، می توانید تا حدودی میزان مهارت عملی و دانش زیباشناختی جراح را ارزیابی نمایید. همچنین در صورتی که نسبت به خواسته های زیباجو آگاهی داشته باشید ، با دیدن عکس او در می یابید که تا چه حد به خواسته های خود دست یافته و جراح چقدر در این امر موفق بوده است. استفاده از ابزارهای بصری ، حتی به تصمیم گیری برای انجام عمل ، برگزیدن بهترین جراح بینی ، انتخاب مدل مناسب و غیره ، به شما کمک بسیاری می کند.

جراحی بینی با لیزر

هر زمان صحبت از تکنولوژی لیزر می شود و ورود آن به حوزه های مختلف پزشکی اعلام می گردد ، متقاضیان آن دسته از جراحی ها بسیار سر ذوق می آیند. چرا که معمولاً لیزر می تواند در زمانی کوتاه ، با کمترین درد و دقتی بالا ، نتیجه دلخواه را رقم زند. اما آیا جراحی بینی با لیزر شدنی است؟ اگر متقاضی عمل رینوپلاستی هستید حتماً این بخش را با دقت مطالعه کنید تا با حقیقت این امر آشنا شوید.

البته که در جهان امروزی و علم و دانش هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد ؛ با این حال تاکنون هیچگونه عمل بینی ، به کمک فناوری مذکور ثبت نشده است. برخی از پزشکان به منظور کاهش ضخامت پوست دماغ از لیزر استفاده می کنند ؛ اما این تکنولوژی در رفع ناهنجاری های مربوط به ساختار درونی بینی ، یعنی معایب موجود بر روی استخوان ها و غضروف ها ، کاربردی ندارد. شاید در آینده ای نه چندان دور ، جراحی بینی با لیزر نیز محقق گردد. بنابراین فعلاً تا زمانی که به طور قطعی این مسئله ثابت و عملی شود ، تبلیغات مختلفی که اظهار می کنند بدون درد و خونریزی و بیهوشی ، بینی را به کمک لیزر عمل خواهند کرد را جدی نگرفته و فریب آن ها را نخورید.

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

برای بسیاری از افراد این گونه جا افتاده است که جراحی های زیبایی همواره با خطر و عوارض همراه هستند و خیلی اوقات به سبب همین ترس از انجام آن ها صرف نظر می کنند. اما باید گفت که بروز یک سری اثرات جانبی بعد از هر عمل از جمله عمل بینی کاملاً طبیعی و قابل انتظار است. این موارد عموماً گذرا هستند و بعد از مدتی محو می شوند. در مورد عوارض جدی تر باید گفت که بروز آن ها به ندرت اتفاق می افتد اما احتمال آن صفر نیست. اگر برای عمل به یک پزشک حاذق مراجعه نمایید می توانید خود را از این خطرات تا حد بسیار زیادی در امان نگه دارید. این خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از :

 • خونریزی شدید بعد از عمل جراحی بینی
 • واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی
 • عفونت در محل برش ها
 • ایجاد مشکلات تنفسی به سبب صدمه دیدن سیستم تنفسی در طول عمل
 • نامتقارن بودن پره های بینی
 • تشکیل اسکار پوستی
 • بی حسی دائمی نواحی جراحی شده
 • آسیب دیدن عصب بویایی

جراحی بینی با توجه به نژاد (Ethnic Rhinoplasty)

جدا از موارد علمی که به هنگام عمل بینی مورد بررسی قرار می گیرند ، همچون آناتومی صورت و بینی فرد ، لازم است پزشک ، رنگ پوست ، نژاد ، قومیت و فرهنگ فرد را نیز مورد توجه قرار دهد. اگر دقت کنید متوجه می شوید افرادی که از یک نژاد هستند ، ویژگی های چهره و صورتشان با یک دیگر تشابه دارند. به همین خاطر می توانیم بگوییم که بخشی از ظاهر هر فرد ، به نژاد او وابسته است. از این بابت جراحان بینی می بایست هنگام طرح ریزی پلن رینوپلاستی و اصلاحات مورد نیاز این مطلب را در نظر بگیرند. اما متاسفانه تعداد زیادی از جراحان بینی ، این موضوع را کم اهمیت شمرده و در نتیجه تقریبا تمام بینی هایی که توسط انان عمل می شوند ، شکل یکسانی پیدا می کنند. عمل جراحی بینی براساس نژاد فرد ، موضوعی است که اخیراً میان آمریکایی های آفریقایی تبار ، آسیایی- آمریکایی و اسپانیایی تبار بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این تکنیک جراحی بسیار خاص بوده و لازم است با بالاترین دقت انجام شود. همچنین جراح بایستی نسبت به ویژگی های چهره نژادهای مختلف آگاهی داشته باشد تا بتواند به درستی تغییرات مورد نیاز را اعمال نمایند. بسیاری از خوانندگان معروف همچون ریحانا و نیکی میناژ بر اساس این تکنیک ، فرم بینی خود را تغییر داده اند.

سوالات متداول جراحی بینی

در این بخش برای آن دسته از خوانندگان عزیز راز جراحی که محدودیتی زمانی داشته و در عین حال تمایل دارند نسبت به پروسه جراحی بینی آگاه شوند ، به تعدادی از پرتکرارترین سوالات بیماران پرداخته ایم که شما با مطالعه آن می توانید پاسخ پرسش هایتان را بیابید.

مدت نقاهت بعد از عمل بینی چقدر است و چند روز بعد پانسمان برداشته می شود ؟

استراحت مطلق بعد از جراحی ، ۳ یا نهایتا ۴ روز می باشد. پانسمان بینی هم با توجه به نظر و تشخیص جراح ، بعد از ۶ الی روز برداشته می شود.

پس از عمل تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنیم ؟

به طور کلی گفته میشود که بعد از رینوپلاستی ، تا هشت هفته بایستی به صورت مداوم از چسب بینی استفاده کنید . بعد از ۸ هفته برای ۲ ماه تنها به هنگام خواب چسب بینی بزنید. البته استخوانی و گوشتی بودن بینی و شرایط کلی بیمار در کوتاه یا طولانی مدت بودن استفاده از چسب هم تاثیر دارد.

در چه سنی می توانم عمل بینی انجام دهم ؟

دختران بعد از ۱۶ سالگی و پسران بعد از ۱۷ سالگی که سن بلوغ آنان به پایان رسیده است ، میتوانند برای جراحی بینی اقدام کنند. اما برخی از جراحان بینی هم معتقدند که برای محکم کاری هم دختران و هم پسران بهتر است تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند.

آیا بعد از برداشتن تامپون ها هم نفس کشیدن سخت است ؟

بله ؛ بخشی از علت دشواری در تنفس بخاطر ورم بینی است و به همین خاطر حتی بعد از برداشتن تامپون ها ، تا مدتی که ورم دماغ بهبود پیدا کند ، نفس کشیدن کمی مشکل خواهد بود.

برای این که ورم بینی خوب شود ، باید چه کاری انجام دهیم ؟

برای کاهش ورم ، جراح بینی راه حل ها زیادی را به شما ارائه می دهد . استفاده از کمپرس یخ ، نگهداشتن سر بالاتر از بدن هنگام خواب ، نخوردن غذای تند و شور و گاهی اوقات تزریق کورتون از راهکارهای معمول می باشند.

بینی گوشتی تا چه اندازه کوچک می شود ؟

جراحی بینی گوشتی به خاطر ضعیف بودن ساختار این بینی ها باید با دقت بالایی به انجام رسد. سایز دماغ های گوشتی را نمی توانیم بیش از حد کوچک کنیم ؛ زیرا احتمال این که بعد از آن مشکل ساز شود ، زیاد است. به همین خاطر باید اجازه دهید جراح مطابق با دیگر اعضای چهره شما و ساختار طبیعی بینی سایز آن را تعیین کند.

چقدر احتمال دارد بینی گوشتی به حالت اولیه بازگردد ؟

اگر برای عمل بینی گوشتی به یک جراح بینی خوب مراجعه کرده باشید و ایشان با بکارگیری تکنیک درست عمل را انجام دهد ؛ همچنین انتظار غیر معمول مثل عروسکی شدن بینی را نداشته باشید به بهترین نتیجه دست پیدا می کنید و دماغ گوشتی به شکل اولیه خود باز نمی گردد.

از چه تکنیکی برای عمل بینی استفاده می شود ؟

اینکه عمل جراحی به روش باز یا بسته به انجام رسد ، به نظر دکتر عمل بینی بستگی دارد. او بعد از اینکه معاینه کاملی را به انجام رساند و مشکلات بینی را بررسی کرد ، تکنیک را انتخاب می کند. البته برخی از جراح ها هم هستند که صرفا جراحی بینی باز انجام می دهند.

امکان دارد طی جراحی بدون اینکه مدل بینی تغییر کند ، فقط سایز آن کوچکتر شود ؟

بله ؛ بعد از مراجعه حضوری به جراح ، این خواسته خود را بیان کنید و ایشان طی عمل تنها تغییرات را بر روی اندازه بینی اعمال می کند و تغییری در فرم بافت های تشکیل دهنده نوک بینی ، سوراخ های دماغ و پل بینی ایجاد نمی کند.

اگر به عفونت دندان مبتلا باشیم و بخاطر آن آنتی بیوتیک مصرف کنیم ، میشود همزمان هم جراحی بینی انجام دهیم ؟

خیر ؛ جراح بینی از شما میخواهد ابتدا مشکل دندان تان را حل نموده و بعد از آن برای عمل بینی اقدام کنید.

دانلود: جراحی بینی – PDF

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.6 60 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
81 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا
3 سال قبل

سلام، خسته نباشید
من والیبال کار میکنم، میخواستم بدونم چند روز بعد از جراحی بینی میتونم والیبال رو از سر بگیرم؟

زهرا صولتی
زهرا صولتی
3 سال قبل

سلام
یک سوال میخواستم بدون کدوم روش جراحی بینی بهتر هست؟ کسی میدونه؟

نگار لزگی
نگار لزگی
3 سال قبل

هزینه ی جراحی بینی چقدره

آتنا رحیمی
آتنا رحیمی
3 سال قبل

اگه گچ بینی بعد از جراحی بینی خیس شد چکار باید کرد

الیسا رادمان
الیسا رادمان
3 سال قبل

سلام نتیجه جراحی بینی با لیزر مثل روش باز و بسته هست؟

مریم شکیبا
مریم شکیبا
3 سال قبل

جراحی بینی طبیعی بهتره یا فانتزی؟

ثریا
ثریا
3 سال قبل

جراحی بینی به روش بسته انجام میشه؟؟

سارا سوری
سارا سوری
3 سال قبل

چقدر معمولا طول میکشه ورم بینی از بین بره؟

سیما
سیما
3 سال قبل

نتیجه عمل بینی گوشتی بعد از عمل برمیگرده

مونا احدی
مونا احدی
3 سال قبل

هزینه جراحی بینی چقدره؟

احمدی
احمدی
3 سال قبل

جراحی بینی در تنفس تاثیر میزاره

رویا احمدی
رویا احمدی
3 سال قبل

چقدر طول میکشه ورم بینی بعد از جراحی بینی بخوابه؟

مهدی
مهدی
3 سال قبل

جراحی بینی باعث تغییر صدا میشه؟

رضا میرشامی
رضا میرشامی
3 سال قبل

چقدر طول میکشه ورم بینی بعد از جراحی بینی بخوابه ؟

پریوش الهیاری
پریوش الهیاری
3 سال قبل

جراحی بینی طبیعی بهتره یا فانتزی؟

نگار جوادی
نگار جوادی
3 سال قبل

برای جراحی بینی بیهوشی بهتر است یا بی حسی موضعی؟

حسین قاقالو
حسین قاقالو
3 سال قبل

بهترین مدل برای جراحی بینی مردانه چیه؟

بهار هاشمی
بهار هاشمی
3 سال قبل

میتونم همزمان با عمل زیبایی بینی ، پولیپ بینیم رو هم درمان کنم؟؟

سارا نصیر
سارا نصیر
3 سال قبل

معمولا تا چقدر طول میکشه شکل اصلی بینی مشخص شه بعد جراحی

پرند آشتیانی
پرند آشتیانی
3 سال قبل

آیا جراحی بینی رو بویایی تاثیر منفی میذاره؟

سولماز سحری
سولماز سحری
3 سال قبل

چند ماه باید چسب بزنیم که بینی فرم بگیره

کیانا خان بابایی
کیانا خان بابایی
3 سال قبل

بینی من نوکش یکم بزرگه به نظرتون اگر جراحی بینی انجام بدم درست میشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟

رعنا صادقی
رعنا صادقی
2 سال قبل

آیا در صورت ابتلا به روماتیسم میشه جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

سارا حصاری
سارا حصاری
2 سال قبل

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون

سروناز ربانی
سروناز ربانی
2 سال قبل

سلام در سن ۴۵ سالگی هم میشه جراحی بینی انجام داد؟

علیرضا توکلی
علیرضا توکلی
2 سال قبل

تا چند وقت بعد از جراحی بینی گوشتی باید چسب بزنم؟

سهیل آرمان
سهیل آرمان
2 سال قبل

چه مدل بینی برای جراحی بینی مردانه خوبه ؟

سحر نکونام
سحر نکونام
2 سال قبل

تا چه مدت لازمه چسب بزنیم

دلارام عرفانیان
دلارام عرفانیان
2 سال قبل

برای ترمیم بینی، حتما نیاز به پیوند غصروف هست؟ بدون پیوند نمیشه بینی رو ترمیم رد؟

الهه قدیری
الهه قدیری
2 سال قبل

قیمت جراحی بینی گوشتی با استخوانی فرق داره؟

مونا امیری
مونا امیری
2 سال قبل

با جراحی بینی بسته میشه زیبایی هم عمل کرد یا حتما باید جراحی باز باشه ؟

هستی احمدوند
هستی احمدوند
2 سال قبل

برای از بین رفتن جای بخیه بینی چیکار باید بکنیم

ستاره گلاب‌زاده
ستاره گلاب‌زاده
2 سال قبل

اگه قبلا بینی جراحی شده باشه و بخوام دوباره جراحی بینی انجام بدم تا پروجکشن بینیم کم بشه؟
اگر بله، تا چند درصد میشه پروجکشن رو کم کرد؟

نازنین امیری
نازنین امیری
2 سال قبل

قیمت جراحی برای بینی گوشتی بیشتره؟

سمانه نجفی
سمانه نجفی
2 سال قبل

ورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی تا چند وقت ادامه داره؟

نیلا
نیلا
2 سال قبل

در چه صورتی بعد از جراحی بینی باید تزریق کورتون انجام داد؟

الهه مقدم
الهه مقدم
2 سال قبل

تا چند ماه بهتره چسب بزنیم؟

samira
samira
2 سال قبل

جراحی بینی گوشتی و استخوانی با هم دیگه فرق دارن؟

نگین فضلی
نگین فضلی
2 سال قبل

هزینه جراحی بینی گوشی رو میخواستم بدونم

سنا چراغی
سنا چراغی
2 سال قبل

سلام جراحی به روش باز بهتره یا بسته

امیرطاهری
امیرطاهری
2 سال قبل

عوارض جراحی بینی میشه بگین؟

طاهره
طاهره
2 سال قبل

احتمال ابتلا به سرطان سینه تو چه سنی بیشتره

سیما فروزان
سیما فروزان
2 سال قبل

سلام عالی بود

روژان صادقی
روژان صادقی
2 سال قبل

مطالب جالبی بود

رها نافعی
رها نافعی
2 سال قبل

تا قبل عید حتما عمل میکنم

عاطفه رحیمی
عاطفه رحیمی
2 سال قبل

تیپ پلاستی ماندگار هست ؟

پروا خانسار
پروا خانسار
2 سال قبل

توضیح در مورد تیپ پلاستی میدین لطفا ؟

سحر عزیزی
سحر عزیزی
2 سال قبل

جراحی بینی به روش بسته بهتره یا باز

ساحل عیوضی
ساحل عیوضی
2 سال قبل

من تازه جراحی کردم یه ماهی میشه یه طرف بینیم حالت مور مور داره طبیعیه؟

مهتاب حافظی
مهتاب حافظی
2 سال قبل

عفونت بینی ممکنه بخاطر این باشه که از قبل بخیه داخل بینی مونده؟

مقالات مرتبط

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک که تحت عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، یک روند جراحی برای کاهش پف پلک های پایینی و برداشتن پوست اضافی از پلک های بالایی می باشد. این جراحی معمولاً با اهداف زیبایی انجام می شود، ولی می تواند به عنوان یک روش موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی که افتادگی...

کاشت ابرو

کاشت ابرو

کاشت ابرو با هدف بازیابی موی دارای قابلیت رشد در ابروهای نازک، از دست رفته یا آسیب دیده در اثر بر جای ماندن جای زخم، بیماری، تاتو یا بسیاری علل دیگر طراحی شده است. اگر نگران وضعیت ابروهایتان هستید، این نوید را به شما می دهیم که تکنیک های پیشرفته در این زمینه، دارای...