| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 جراحی بینی

جراحی بینی

خرداد ۱۹, ۱۴۰۱ | جراحی سر و گردن | ۸۱ دیدگاه ها

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود، نوع بینیتون چیه و چه مدل بینی برای چهره شما مناسب تره توصیه میکنم حتما حتما حتما این مقاله رو که توسط تیم راز جراحی تهیه شده است بخوانید. تا با خیال راحتر هم جراح بینی خودتون رو پیدا کنید و هم با استرس کمتر این عمل را انجام دهید.

عمل بینی یک روند زیبایی گزینشی است که در آن بینی از طریق تغییر دادن ساختارهای پایه، تغییر شکل داده می شود. جراحان بینی، استخوان و غضروف بینی و نیز پوست آن را بمنظور کمک به خلق بهترین ظاهر تغییر می دهند. ماهیت این تغییرات به مهارت جراح بینی شما وابسته است. زمانی که بینی یک فرد در وضعیت تعادل قرار نداشته باشد، خیلی بزرگ یا کوچک، خیلی پهن یا بد شکل باشد، بیشتر ما بلافاصله متوجه این ایرادها می شویم. اگر شما از شکل و تناسب بینی نسبت به صورت تان ناراضی هستید، قطعاً از چهره کلی تان نیز ناراضی خواهید بود.جراحی بینی - راز جراحی

انواع بینی

 • بینی گوشتی

بینی گوشتی بینی است که در آن، بافت های ساختاری از قبیل استخوان و غضروف به شدت توسط پوست ضخیم پوشش داده شده اند. بافت غضروف در این نوع بینی بسیار ضعیف بوده و بر روی پوست بینی حفره های باز چربی به راحتی قابل مشاهده می باشد.

این نوع بینی در میان مردان رایج تر بوده و اغلب نوک آن گوشتی و رو به پایین است. همچنین در این نوع بینی، پره ها باز و پهن هستند.

 • بینی استخوانی

اگر می خواهید بدانید که آیا بینی شما جزو دسته بینی های استخوانی است یا خیر، مقابل آیینه بایستید. اگر بتوانید چارچوب پایه استخوان و غضروف بینی خصوصاً در نوک بینی تان را مشاهده کنید و همچنین در برخی موارد، اگر بر روی پل بینی تان برآمدگی که تحت عنوان قوز شناخته می شود وجود داشته باشد، صاحب یک بینی استخوانی هستید. در جلسه مشاوره قبل از عمل، پزشک با آزمایش فیزیکی بینی شما، نوع بینی تان را تعیین می کند.

از آنجاییکه شکل بینی تا حد زیادی به اسکلت پایه آن وابسته است، دغدغه بیشتر جراحان رینوپلاستی شکل دهی استخوان و غضروف می باشد. در بیماران دارای بینی استخوانی، ساختار پایه بینی با دقت و ظرافت بخصوصی تحت جراحی قرار می گیرد. در این نوع بینی، پوست نازکی برای پنهان کردن خطاها، ایرادها و عدم تقارن بالقوه در ساختار در اختیار می باشد.

در عمل بینی استخوانی بمنظور خلق یک نمای زیباتر در بینی، برعکس عمل بینی گوشتی، غضروف و استخوان برداشته می شود.

 • بینی غضروفی

مدیریت بینی غضروفی از تجزیه و تحلیل آنچه باعث غضروفی به نظر رسیدن بینی شده است آغاز می شود.

فاکتورهای دخیل در این نوع بینی شامل غضروف بزرگ، بافت چربی نازک، پوست ضخیم و تیغه بینی نسبتاً تخت می باشد.

بینی های غضروفی همچنین دارای پل و نوک بینی بزرگ و پهن می باشند.

 • بینی قوز دار

عموماً در میان اطرافیان خود حتما کسی را دیده اید که بینی آن در ناحیه پل ، دچار قوز و برآمدگی است. قوز بینی ممکن است به سبب یک ضربه محکم و عمیق در دوران کودکی یا بزرگسالی ، نمود پیدا کرده باشد. درحقیقت این ناهنجاری ظاهری به استخوان بینی مربوط می شود و گاهی ممکن است باعث انحراف و کج به نظر رسیدن دماغ نیز شود. جراحی بینی قوز دار معمولاً هم به لحاظ زیبایی و هم درمانی انجام می پذیرد ؛ چرا که قوز پل بینی اختلال تنفسی را نیز به دنبال دارد.

فیلم جراحی بینی

 

انواع روش جراحی بینی

روندهای متعددی برای عمل زیبایی بینی وجود دارد. در اینجا شرح کاملی از هر یک از این روندها ارائه شده است:

 • جراحی بینی بسته

در تکنیک عمل جراحی بینی به روش بسته همه برش ها در داخل بینی ایجاد شده و هیچ جای زخمی بر جای نمی ماند. اصلاحات در غضروف، استخوان و سپتوم همگی از طریق برش های ایجاد شده در داخل بینی انجام می شود.

مزیت این روند، کوتاه بودن زمان ریکاوری آن است. در این روند، جراح ساختارهای بینی را مشاهده نمی کند و گاهی از آندوسکوپ برای افزایش میدان دید استفاده می نماید. پس از تکمیل روند مثل روند باز، اسپلینت یا گچ بر روی بینی قرار داده می شود.

این تکنیک برای درمان مشکلات تنفسی حاصل از بی نظمی های داخل بینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع روش جراحی بینی - راز جراحی

 • جراحی بینی باز

جراحی بینی به روش باز تکنیکی است که در آن جراح به غضروف و اسکلت بینی، با عقب زدن پوست بینی دسترسی پیدا می کند. برش کوچکی در ستونچه، بخش واقع در بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود. همچنین برش های بیشتری نیز در داخل این اندام ایجاد می گردد. برش بیرونی بینی در صورت درست بخیه زدن به خوبی بهبود یافته و در ظاهر مشکلی بوجود نمی آورد.

در این جراحی، جراح بینی مستقیماً می تواند ساختار داخلی یک سوم پایینی بینی را مشاهده کند. اسکلت بخش پایینی بینی  و نوک آن از غضروف تشکیل شده و معمولاً جراح بینی در این بخش بیشترین مانور را انجام می دهد.

جراحی بخش فوقانی بینی اغلب در هر دو دستاورد باز و بسته یکسان می باشد. غضروف بینی از طربق کوچک کردن، شکل دهی مجدد، بخیه زدن یا تقویت شدن، تحت تغییرات لازم قرار می گیرد. در رینوپلاستی باز اغلب به منظور تقویت ساختار بینی، تکه های کوچک غضروف، بافت های نرم، استخوان یا مواد خارجی مثل ایمپلنت ها در داخل بینی پیوند زده می شوند.

یکی از مزیت های اصلی عمل بینی باز ، امکان دسترسی به آناتومی بینی جهت ایجاد تغییرات لازم در آن می باشد.

 • آلار پلاستی

یکی روش های نو و بدیع جراحی بینی ، آلار پلاستی نامیده می شود. این تکنیک برای آن دسته از متقاضیانی که می خواهند اصلاحات مربوطه بر روی سوراخ های بینی اعمال گردند ، کاربرد پذیر است. در عمل بینی به روش آلار پلاستی ، پزشک می تواند غضروف های تشکیل دهنده نوک بینی را تغییر دهد و پایه آلار را افزایش یا کاهش دهد. به نوعی می توان گفت این متد در جراحی نوک بینی (تیپ پلاستی) مورد استفاده قرار می گیرد. تغییراتی که به این روش بر روی بینی اعمال می شوند ، باعث می شوند بعد از عمل دماغ باریک تر به نظر رسد.

جراحی بینی به روش باز بهتر است یا بسته ؟

با مطالعه مقاله راز جراحی و خواندن بخش انواع روش جراحی بینی ، متوجه کارایی عمل بینی به روش باز و بسته شده اید و تفاوت های میان این دو متد را درک کرده اید. حال برای تصمیم گیری این مسئله که کدام یک بهتر است ، باید گفت که متخصصان و جراحان بینی صلاحیت لازم برای نظردهی در این باب را دارند. فاکتورهای متعددی همچون اصلاحات مورد نیاز ، اولیه یا ثانویه بودن عمل و مواردی از این قیبل در انتخاب نوع روش جراحی تاثیرگذار هستند. می توانیم بگوییم با توجه به نیازهای هر بیمار ، یکی از دو متد مذکور برای او ، بهترین انتخاب می تواند باشد. اما برخی از جراحان بینی بر این باورند که مزایای روش باز بیشتر بوده و می تواند به عنوان بهترین تکنیک شناخته شود ؛ زیرا با اعمال این روش ، جراح دید وسیع تری داشته و احتمال خطا بسیار پایین می آید. همچنین تقریبا عمل تمام بینی ها به این روش امکان پذیر است.

انواع عمل بینی

خب در بخش بالاتر مقاله با انواع روش جراحی بینی آشنا شدید حالا در ادامه مقاله با انواع عمل جراحی بینی که شامل جراحی بینی ترمیمی ، کاهشی ، گوشتی ، استخوانی ، طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی یا عروسکی ، طبیعی می شود آشنا شوید.

 • جراحی بینی ترمیمی

بیمارانی که جراحی ترمیمی بینی یا ثانویه را انتخاب می کنند با چالش های مهارت و تجربه جراح پلاستیک روبرو می شوند. عمل بینی ترمیمی بر روی بیماری انجام می شود که قبلاً یک یا چند بار تحت عمل بینی قرار گرفته، ولی بهبودهای مطلوب در شکل ظاهر و عملکرد بینی در او بدست نیامده است. عمل جراحی بینی ثانویه یکی از دشوارترین عمل های زیبایی صورت محسوب می شود.

در عمل بینی ثانویه اغلب نوک و پل بینی با استفاده از غضروف، تقویت می شود. متخصص زیبایی اغلب از بخش های دیگر بدن از قبیل گوش یا دنده، این غضروف را تهیه می کند.

با توجه به حساسیت این عمل، انتخاب بهترین جراح بینی با تجربه، مهمترین قدمی است که در این روند برداشته می شود.

 • جراحی بینی استخوانی

در عمل بینی استخوانی ساختار بینی استخوانی شبیه هرم است. این نوع بینی دارای پوست نازکی می باشد. بینی استخوانی در مقایسه با بینی گوشتی انعطاف پذیر تر بوده و انجام اصلاحات و دستیابی به نتایج مطلوب در آن، آسانتر است. جراح بینی ، مشکلات بینی استخوانی از قبیل قوز را درمان کرده و عمدتاً بر روی پل بینی تمرکز می نماید.

همانطور که اشاره شد، قوز یکی از مشخصه های بینی استخوانی می باشد. رایج ترین روش برای برداشتن قوز بینی، اوستئوم می باشد. اوستئوم یک قلم جراحی است که برای بریدن استخوان زیر پوست و برداشتن قوز مورد استفاده قرار می گیرد. پس از برداشته شدن قوز، کلیه انحناها توسط سوهان های مخصوص پزشکی اصلاح می شوند.

یکی دیگر از مشکلات رایج، پهن بودن پل بینی از نمای روبرو می باشد. در اصلاح این نقص، شکستگی های کنترل شده ای در استخوان بینی ایجاد شده و بینی باریک تر می شود.

 • جراحی بینی گوشتی

در گذشته عمل بینی گوشتی اغلب با برداشتن غضروف همراه بود. این امر باعث فرورفتگی و بر جای ماندن جای زخم در بینی شده و دستیابی به یک ظاهر طبیعی و متقارن در این اندام را غیر ممکن می نمود.

معمولاً بیماران تصور می کنند برداشتن پوست مفید است در حالیکه این کار باعث ایجاد اسکارهای شدید شده و هرگز توصیه نمی شود.

امروزه تقویت با غضروف و استفاده از غضروف در تیغه میانی یا سپتوم بمنظور تقویت نوک بینی، از عملکردهایی است که جراح بینی را در دستیابی به نتایج مطلوب یاری می کند.

یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در عمل بینی گوشتی کوچک کردن پره های بینی با برداشتن بخشی از آن طی یک روند ظریف و دقیق می باشد.

بهترین روش برای عمل بینی بیماران دارای پوست ضخیم، جراحی باز می باشد. در عمل بینی بسته به دلیل عدم قابلیت مشاهده نوک بینی و دسترسی محدود به ساختار داخلی، نتیجه عمل بینی چندان مطلوب نخواهد بود. بیماران دارای بینی گوشتی باید از عمل انتظارات منطقی داشته باشند و هرگز این تصور را نکنند که می توانند پس از تکمیل روند، صاحب یک بینی بی عیب و نقص و تمام عیار باشند.

نازک کردن پوست در بینی گوشتی

بیماران دارای بینی گوشتی اغلب دارای لایه ضخیمی از بافت چربی در زیر پوست می باشند که باعث گوشتالو به نظر رسیدن نوک این اندام می شود. بنابراین در طی یک تکنیک جراحی باز، جراح بینی لایه ای از بافت پوست را برداشته و بدین ترتیب باعث می شود که پوست، رفتار پوست نازک را از خود نشان دهد. انقباض بهبود یافته پوست باعث می شود که تغییرات زیبایی خلق شده در طول روند رینوپلاستی، بهتر به نمایش گذاشته شده و بینی باریک تر شود.

پیوند بافت

از آنجاییکه یکی از ویژگی های بینی های گوشتی ضعیف بودن غضروف آنها است، جراح در طول روند رینوپلاستی، بمنظور خلق بینی زیباتر، از پیوند بافت سخت ( غضروف ) بخصوص در نوک بینی استفاده می کند. نوک بینی تقویت شده با پیوند غضروف، باعث می شود که پوست بینی بهتر بتواند ساختارهای داخلی را پوشش دهد.

جراحی بینی گوشتی با حفظ بافت

از آنجایی که پوست در بینی گوشتی به خوبی منقبض نمی شود و برای هماهنگ شدن پوست با چارچوب بینی زمان نسبتاً زیادی لازم است، جراح اغلب از دستاورد حفظ بافت در روند کوچک کردن بینی استفاده می کند. این به معنی ایجاد توازن بین اهداف زیبایی و الزامات ساختاری می باشد. اگر استخوان و غضروف زیادی برداشته شود، بینی بی شکل می شود. بنابراین امروزه حفظ ساختار بینی در هنگام شکل دهی آن یکی از موضوعات مورد تمرکز جراحان ماهر بینی محسوب می شود.

 • جراحی بینی غضروفی

همانطور که گفته شد بینی های غضروفی دارای پل و نوک بینی بزرگ و پهن می باشند. بنابراین عمل بینی غضروفی با هدف باریک و کوچک کردن نوک بینی انجام می شود.

در روند عمل جراحی بینی غضروفی، پل پهن بینی درمان می شود. اگر پل بینی پهن باشد، روش استئوتومی برای باریک کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روند، نوک غضروفی بینی نیز کوچک شده و پوست ضخیم، پیراسته می شود.

در صورت ضخیم بودن نوک بینی، بافت نرم اضافی برداشته می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد، در این نوع بینی، اغلب نوک بینی نیز دارای پوست ضخیمی می باشد. برای درمان این نوک پهن، پهنای غضروف کاسته می شود.

همچنین بینی های غضروفی به دلیل داشتن پره های باز، به کاهش پهنای این بخش از طریق برداشتن بخشی از پوست بینی در این ناحیه نیز نیاز دارند. پهنای این بخش با بخیه زدن پوست آن کاسته می شود.

 • جراحی بینی کاهشی

بینی بارزترین ویژگی صورت بوده و بنابراین کانون توجه محسوب می شود. اگر افراد از شکل ظاهری این اندام خود ناراضی باشند، اعتماد به نفس خود را در موقعیت های عمومی از دست می دهند. بسیاری افراد تصور می کنند بینی بزرگی دارند. همین امر تاثیر تعیین کننده ای در چهره آنها بر جای می گذارد.

عمل بینی کاهشی برای کوچک تر یا باریک تر کردن بینی استفاده شده و در طول آن، اندازه نوک بینی کاهش یافته و سوراخ های بینی نیز کوچک تر می شوند.

در طول این روند جراح متخصص پس از مشاوره به بیمار، چارچوب بینی را تغییر می دهد، ولی پوست بینی دست نخورده باقی می ماند. برش های ریزی در داخل سوراخ های بینی ایجاد شده و جراح می تواند به غضروف و استخوان بینی دسترسی پیدا کند. لبه بینی و استخوان هایی که بینی را به گونه ها متصل می کنند نیز پیراسته می شوند. بدین ترتیب، بینی و سوراخ های آن کوچک تر شده و شکل متناسبی با کل صورت خلق می گردد. پوست به طور طبیعی دارای خاصیت ارتجاعی می باشد. بنابراین پوست پوشش دهنده بینی، به تدریج جمع شده و با یک چارچوب باریک تر، ساختار بینی را پوشش می دهد.

آیا جراحی انحراف بینی با جراحی زیبایی بینی تفاوت دارد ؟

طبعاً پاسخ این پرسش مثبت است. انحراف بینی زمانی نمود پیدا می کند که سپتوم یا تیغه میانی دماغ به یک سمت از آن منحرف شود و در نتیجه آن مشکلات تنفسی نیز وقوع می یابند. با توجه به این مسئله جراحی انحراف بینی یا همان سپتوپلاستی در راستای درمان و بهسازی عملکرد بینی به انجام می رسد و نقشی در رفع ایرادات ظاهری ندارد.  در سوی دیگر عمل زیبایی بینی همانطور که از اسم آن مشخص است در جهت ارتقا ظاهر و فرم دماغ انجام می شود و اصولا بینی هایی که عملکردشان مشکلی دارند تحت این روند ، جراحی می شوند. البته این را هم بدانید که انجام این دو پروسه به طور همزمان امکان پذیر بوده و به فرایند آن سپتورینوپلاستی می گویند.

بهترین سن جراحی بینی - راز جراحی

دلیل آن که جراحی بینی مورد استقبال همگان قرار گرفته است ، چیست و آیا تحت پوشش بیمه قرار می گیرد؟

طبق گزارش ارائه شده از سوی سایت health.harvard  ، یکی از علت های اصلی که بسیاری از افراد به جهت رفع آن به عمل بینی روی می آورند ، مشکلات تنفسی است. گرفتگی و انسداد بینی می تواند در طول خواب یا انجام فعالیت های معمول روزانه همچون ورزش ، پیاده روی یا حتی پرداختن به کارهای منزل ، مشکل ساز شود. همچنین در طول خواب نیز باعث می شود که فرد خر و پف کند یا به آپنه دچار شود. هر چند که در قدم نخست ، پزشک دارو درمانی را توصیه می کند اما اگر این روند موفقیت آمیز نباشد ، درمان بعدی عمل بینی است.

درمورد مسئله بیمه باید گفت که بستگی به هدف عمل بینی دارد. همانطور که می دانید جراحی بینی در راستا دو هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. چنانچه خواسته فرد صرفاً تغییر ظاهر باشد ، گفته می شود ایشان تحت عمل زیبایی بینی قرار می گیرد و از آن جایی که این پروسه کاملاً انتخابی است ، بیمه آن را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. در طرف دیگر بعضی افراد به دلایل مختلف ارثی یا اکتسابی ممکن است با نقص عملکردی بینی مواجه شوند؛ بدین نحو هدف اصلی درمان مشکلات ایجاد شده است. در این شرایط که فرد علم درمانی بینی انجام می دهد ، در اغلب موارد بیمه درمانی بخشی از هزینه را متقبل می شود. البته این نظر کاملاً قطعی نمی باشد و در این باره می توانید به نهاد مربوطه مراجعه نموده و درمورد مسئله مذکور صحبت کنید.

چه کسانی از انجام جراحی بینی منع می شوند ؟

به طور کلی عمل بینی ، یکی از پروسه های زیبایی بسیار فراگیر است ؛ با این حال اشخاصی هستند که بخاطر وجود یکسری از مشاکل ، از انجام رینوپلاستی منع می شوند . این موارد عبارتند از :

کسانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند

دختران کمتر از ۱۶ سال پسران زیر ۱۸ سال

خانم های باردار

کسانی که سیگار کشیدن عادت روزانه شان است

بیماران مبتلا به ناهنجاری و اختلال در روند انعقاد خون مانند بیماران هموفیلی

افرادی که از عمل بینی شان کمتر از یکسان می گذرد

اشخاصی که به دلیل ابتلا به بیماری های روانی از چهره و ظاهر خود گله مند هستند ( اختلال بدریخت انگاری )

ورزشکارانی که در رشته های رزمی و سنگین همچون بوکس ، تکواندو ، کشتی و غیره ، به صورت مداوم و حرفه ای یا حتی غیر حرفه ای فعالیت دارند.

کسانی که به بیماری های دشوار و سخت علاجی همچون انواع سرطان و دیابت مبتلا هستند. نکه قابل ذکر برای افراد دیابتی این است که تنها در شرایطی اجازه دارند جراحی بینی انجام دهند که دیابت آن ها کنترل شده باشد.

چه زمانی باید برای جراحی بینی اقدام کنید؟

عموماً انسان ها زمانی برای انجام دادن یک کار یا پروسه ، اقدام می کنند که بدانند منفعتی برای آنان داشته و می توانند نتیجه مطلوبی را از آن کسب کنند. این مسئله برای انجام جراحی بینی نیز صدق می کند. بدین نحو که افراد زمانی به رینوپلاستی روی می آورند که نسبت به ظاهر و فرم دماغ خود احساس خوشایندی نداشته و حتی ممکن است اعتماد به نفسشان را کاهش دهد. گاهی نیز سختی های ایجاد شده به سبب مشکلات تنفسی آن ها را به سمت عمل سوق می دهند. بدین نحو با انجام عمل بینی کیفیت زندگی نیز برای آنان ارتقا می یابد. دراین شرایط برخی افراد نسبت به تصمیم خود مردد می شوند و با خود فکر می کنن که شاید نسبت به ظاهر و مشکلات بینی خود دچار خطا شده اند. برای حل این مشکل و گرفتن یک تصمیم مناسب لازم است به پزشک و جراحی متخصص در این زمینه مراجعه کنید. ایشان با در نظر گرفتن آناتومی صورت و و نسبت های زیباشناسی می تواند به شما کمک کند و بعد از بررسی موارد لازم به شما می گوید که آیا لزومی به انجام جراحی هست یا خیر.

گام به گام جراحی بینی موفق

رسیدن به یک نتیجه دلخواه و مطلوب از جراحی بینی ، تنها به نحوه انجام پروسه محدود نمی گردد بلکه قبل و بعد از آن نیز مراحلی وجود دارند که پیروی یا عدم پیروی از آن ها در آن چه به عنوان نتیجه نمایان می شود ، تاثیر مستقیمی دارد. در ادامه شما را با جزئیات تمام مراحل آشنا می کنیم.

انتخاب بهترین جراح بینی برای جراحی

گام اول و نخستین شرط برای آن که موفقیت عمل تا حدی تضمین شود ، برگزیدن یک جراح متخصص است. اگر می خواهید ادامه مراحل پروسه عمل بینی به طور درست  سپری شود ، لازم است قدم اول که انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه است را جدی بگیرید. البته که انجام این امر آسان نیست و می بایست زمانی را به پرس و جو و تحقیق اختصاص دهید. راه های بسیاری وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند به بهترین جراح بینی دست یابید.

کسانی که پیش از شما جراحی بینی انجام داده اند ، گزینه های مناسبی برای کمک گرفتن هستند. می توانید راجع به جراح آن ها سوالات خود را بپرسید. حتی می توانید از آن ها جویا شوید که به چه علت به فلان جراح مراجعه نکرده اند؛ زیرا آنان نیز پیش از عمل ، تحقیقاتی را انجام داده اند. پروفایل های کاری جراحان در پلتفرم های اجتماعی نیز می توانند کاربرد خوبی در این زمینه داشته باشند. با چک کردن عکس های قبل و بعدی که در این صفحات بارگذاری می شوند ، می توانید مقایسه هایی را انجام دهید و تا حدی با تکنیک جراح آشنا شوید. آگاهی دقیق از تخصص پزشک و شماره نظام پزشکی ایشان نیز از بخش مهم تحقیقات است. پس از همه این موارد سعی کنید پیش از آن که تصمیم تان را نهایی کنید با جراحان مدنظر ملاقات حضوری داشته باشید. گفت و گو به صورت حضوری می تواند خیلی از مسائل همچون دیدگاه جراح نسبت به مراجعه کننده خود ، سطح دانش و آگاهی و مواردی دیگر را روشن سازد.

جلسه مشاوره جراحی بینی

گام دوم ، داشتن یک جلسه مشاوره با جراح بینی منتخب تان است. این مرحله بسیار با اهمیت است ؛ چرا که مسائل بسیار مهمی طی آن مطرح و بررسی می شوند. در این مرحله پزشک برای کاندیدا بودن یا نبودن شما برای جراحی بینی تصمیم گیری می کند. اقدامات لازم برای نتیجه گیری در این باره بررسی پرونده پزشکی است. اطلاعات موجود در آن به او کمک می کند که نسبت به سطح سلامتی تان آگاهی پیدا کند تا اگر مشکل قابل حلی وجود دارد ، پیش از عمل راه حل آن را به شما اعلام کند.

مسئله مهم دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار می گیرد ، بیان خواسته هایتان است. بایستی آن چه را که از جراحی بینی انتظار دارید به دکتر بگویید. مثلا بگویید که ترجیح می دهید قوس بینی زیاد باشد یا اینکه دوست دارید به طبیعی ترین حالت ممکن عمل شود. با گفتن این مسائل پزشک نسبت به دیدگاه شما از عمل آگاه شده و می تواند در جهت درست شما را راهنمایی کند و اگر خواسته نابجایی دارید شما را از انجام ان منصرف نماید.

بهترین سن جراحی بینی

از آنجایی که عمل بینی در دامنه سنی متنوعی از بیماران رواج دارد، در نظر گرفتن بهترین سن برای قرار گرفتن تحت این روند، حائز اهمیت هستند. جوان ترین بیماران واجد شرایط برای این عمل، دختران ۱۵ ساله و پسران ۱۶ ساله می باشند. در این سن افراد به بلوغ فیزیکی و روحی می رسند.

پشتیبانی و حمایت خانواده قبل از انجام روند عمل زیبایی بینی برای بیماران نوجوان بسیار حائز اهمیت است. جراحی بینی یک روند گزینشی بوده و مشاوره جراح با بیمار قبل از جراحی جهت ارزیابی انتظارات و اهداف از انجام این روند، بخش مهمی در این مسیر محسوب می شود.

بهترین سن جراحی بینی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

از آنجایی که افراد بسیاری جراحی زیبایی بینی را جهت رفع دغدغه های مربوط به زیبایی خود بر می گزینند، فاکتورهایی وجود دارند که می توانند داوطلبی شما را برای این عمل تعیین نمایند. برخی از مشخصه ها در این خصوص عبارتند از:

* افراد دارای موقعیت هایی که باید بمنظور بهبود کیفیت زندگی، تحت درمان قرار گیرند. اولین و مهمترین ویژگی، درمان مشکلات زیبایی یا عملکردی بینی می باشد. برخی بیماران دچار مشکلات تنفسی یا انسداد بینی می باشند که زندگی نرمال آنها را مختل می کند.

* افرادی که از شکل و اندازه بینی خود ناراضی هستند.

* افرادی که از جراحی زیبایی بینی انتظارات منطقی دارند. بهمین منظور جراح در یک مشاوره روانشناختی، در خصوص چشم انداز صحیح بیمار برای این تصمیم بزرگ، اطمینان حاصل می نماید.

* هر چند نوجوانان نیز می توانند تحت این جراحی قرار گیرند، ولی یک جراح پلاستیک صورت خوب اغلب ترجیح می دهد تا زمانیکه فرد بتواند درست ترین تصمیم را در انتخاب های خود بگیرد، دست نگه دارد.

* افرادی که خطرات عمل را درک کرده و در اجرای کلیه اقدامات قبل و بعد از عمل، مسئولیت پذیر هستند. بیماران باید درک صحیحی از قرار گرفتن تحت این روند جراحی داشته باشند. آنها باید از کلیه خطرات و عوارض جانبی این روند آگاه بوده و بتوانند اقدامات قبل و بعد از عمل بینی را به درستی انجام دهند.

جراحی بینی مردان

در گذشته های نه چندان دور ، عده کثیری باور داشتن که جراحی های زیبایی همچون عمل دماغ تنها منحصر به خانم ها می باشد و اگر مردی بخواهد عمل زیبایی انجام دهد ، دور از قانون مردانگی بوده و حتی او را مورد تمسخر قرار می دادند. اما خدا رو شکر اکنون با بالاتر رفتن فرهنگ جوامع این کلیشه برطرف شده است. میل به زیبایی و داشتن ظاهری دلنشین فارغ از جنسیت بوده و افراد می توانند برای کسب آن تلاش کنند. بسیاری از مردان را دیده ایم که بینی با فرم نامناسب داشته و باعث می شود چهره شان زیبایی کافی را نداشته باشد.

این افراد می توانند با مراجعه به  بهترین جراح بینی ، نسبت به تغییر حالت دماغشان اقداماتی انجام دهند. یکی از خواسته های عموم آقایان برای انجام دادن عمل بینی این است که ، مردانگی و جذابیت چهره مردانه شان حفظ شود. بدین ترتیب لازم است جراح با توجه به آناتومی صورت آقایان تغییرات را اعمال نماید. مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهند که سایز بینی آقایان از سایز بینی بانوان تقریباً ۱۰ درصد بزرگ تر است. جراح باید مهارت کافی در این زمینه را داشته باشد تا با کمترین ریسک عمل را انجام دهد. اکثر آقایان مدل طبیعی را برای عمل رینولاستی انتخاب می کنند. چرا که در این حالت علاوه بر رفع نواقص و ایرادات ، فرم بینی از حالت اصلی خود چندان فاصله ای نمی گیرد.

مزایای جراحی بینی چیست؟

۱ . بهبود اعتماد به نفس

اگر بینی بدشکل و نامتقارنی دارید، جراحی بینی می تواند آن را درمان نموده و اعتماد به نفس شما را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود بخشد. عمل بینی قادر است مشکلات زیر را در بینی شما رفع کند:

 • * بینی که بسیار کوتاه یا بسیار دراز است.
 • * بینی که بسیار پهن یا بسیار باریک است.
 • * بینی که نوک آن دارای زاویه رو به بالا یا رو به پایین می باشد.
 • * بینی که دارای شکل ظاهری نامتقارنی می باشد.
 • * سوراخ های بینی که بسیار به هم نزدیک یا بسیار از هم دور هستند.
 • * بینی که دارای شکل ظاهری قوز دار است.

۲ . بهبود عملکرد بینی

بر اساس گزارش انجمن رینوپلاستی آمریکا، بدشکلی بینی می تواند باعث بروز مشکلات جدی سلامت از قبیل سینوزیت، خونریزی مکرر بینی، دشواری تنفس از راه بینی و خرخر کردن و نیز ناتوانی در بوییدن و چشیدن شود.

۳ . درمان گرفتگی بینی

آکادمی حلق و گوش و بینی آمریکا گزارش داده است که میلیون ها نفر از گرفتگی بینی رنج می برند که این مشکل از طریق عمل بینی قابل درمان است.

۴ . بهبود تنفس در سنین بالا

پیری یکی از علل رایج انسداد مجاری بینی می باشد. این مشکل در اثر ضعیف شدن برخی بافت ها و استخوان های بدن و آویزان شدن آنها در اثر نیروی جاذبه رخ می دهد. مجاری بینی نیز در برابر این تخریب مستثنی نبوده و بدین ترتیب با بالا رفتن سن، انسداد در آنها حادث می شود.

۵ . بالا رفتن و تقویت انرژی

جریان اکسیژن در بدن به ورود هوا از راه بینی وابسته است. انسداد مجرای بینی، جریان هوا را کاهش داده و در نتیجه سطح اکسیژن موجود در جریان خون را پایین می آورد. این امر باعث بروز مشکلات تنفسی شده و در نتیجه باید تحت درمان قرار گیرد.

۶ . بهبود کیفیت خواب

بیشتر افراد به دلیل انسداد مجاری بینی، نمی توانند در طول شب خواب راحتی داشته باشند. برای مثال این افراد خرخر کرده و برای هم اتاقی خود ایجاد مزاحمت می کنند. همچنین به دلیل مشکلات تنفسی، مکرراً از خواب بیدار شده و نمی توانند از داشتن یک خواب راحت لذت ببرند.

قیمت جراحی بینی

هزینه عمل بینی بر اساس فاکتورهایی از قبیل موقعیت محل عمل، متخصص جراحی زیبایی و مشکلات موجود در بینی بیمار متغیر می باشد. بنابراین کسب اطلاعات در خصوص فاکتورهای تاثیرگذار بر روی قیمت عمل بینی ، نقش مهمی را ایفا می کند. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • نوع عمل بینی
 • دستمزد جراح بینی
 • هزینه مشاوره
 • هزینه های بیهوشی
 • موقعیت مرکز درمان
 • هزینه های ریکاوری

خیلی از سایت ها عمل بینی را با مبالغ پایین مانند جراحی بینی با قیمت ۴ میلیون ۲ میلیون و حتی رایگان هم اعلام میکنند اما در واقیعت همچنین چیزی وجود ندارد و فقط برای تبلیغات خود این کار را انجام میدهند .و همجنین هزینه جراحی بینی در کلینیک ها و بیمارستان ها با یکدیگر متفاوت هستند مثلا هزینه جراحی بینی در بیمارستان میلاد با کلینیک های خصوصی و یا هزینه جراحی بینی در بیمارستان های خصوصی متفاوت هستند.

بیهوشی و جراحی بینی

پس از دو مرحله فوق که از اقدامات قبل از جراحی بینی هستند ، نوبت می رسد به خود پروسه جراحی بینی. در روز مقرر شده زمانی که به کلینیک یا بیمارستان رسیدید ، پس از تعویض لباس به اتاق عمل منتقل می شوید. در اتاق عمل تحت نظر متخصص بیهوشی ، مراحل این عمل انجام می پذیرند. می توان گفت در تمام موارد نوع عمومی بیهوشی اعمال می گردد ؛ مگر آن که پیش از عمل پزشک تشخیص داده باشد بیهوشی عمومی برای فرد خطرناک است.

بعد از بیهوشی ، عمل شروع می شود. در طول عمل ، جراح با اتخاذ تکنیک باز یا بسته ، تغییرات را بر روی بافت های غضروفی ، استخوانی و حتی پوست اعمال می کند. در این بین اگر پولیپ نیز وجود داشته باشد ، درمان می شود. با توجه به ساختار بینی اگر نیاز باشد  جراح در طول جراحی از بافت پیوندی نیز استفاده می کند. در نهایت ، هنگامی که تغییرات به پایان رسید ، لبه برش ها با نخ بخیه که معمولاً از نوع جذبی هستند ، بسته می شوند.

گچ و آتل بینی بعد از عمل بینی

در آخر ، جراح بینی به کمک آتل یا گچ مخصوص ، روی بینی را می پوشاند و آن را پانسمان می کند. اخیراً بواسطه تکنولوژی پرینتر سه بعدی ، آتل های سه بعدی طراحی می شوند که در کنترل شدت تورم اثرگذاری بسیاری دارند. تمام این پانسمان ها با هدف کاهش و کنترل کبودی و ورم انجام شده و با گذشت یک هفته از عمل از روی بینی برداشته می شوند.

دوره ریکاوری جراحی بینی - راز جراحی

دوره ریکاوری جراحی بینی

با پایان یافتن عمل ، در حقیقت دوران ریکاوری آغاز می شود. پزشک برای این دوران دستورالعمل هایی را تحت عنوان مراقبت های بعد از جراحی بینی آماده می کند و آن ها را در اختیار افراد می گذارد. حتما بایستی این مراقبت ها کامل و دقیق انجام شوند. مشخصاً هر چه در رعایت این نکات عملکرد بهتری داشته باشید ، می توانید نتیجه مطلوب تری را مورد انتظار خود قرار دهید.

یکی از دغدغه های افراد شاغلی که متقاضی جراحی بینی هستند ، این است که تا چه مدت باید فعالیت هایشان را محدود ساخته و از محل کار خود دور بمانند. زیرا آنان با توجه به این مسئله زمان اقدام برای عمل را تنظیم می نمایند. به طور کلی برای تمامی افراد مدت دوره نقاهتی که لازم است بیشتر زمان آن به استراحت اختصاص داده شود ، دو هفته در نظر گرفته شده است. باز هم می گوییم که این زمان ممکن است برای بعضی ها بیشتر یا حتی کمتر باشد. دلیل این امر ، تفاوت نوع بینی ها، بافت و ضخامت پوست دماغ و میزان تغییرات اعمال شده است. برای تمامی افراد ، در این دو هفته بخش زیادی از ورم و کبودی برطرف می گردد.

مراقبت های پس  از عمل بینی

 1. پوشیدن پیراهن های دکمه دار و آزاد به جهت جلوگیری از بروز هرگونه فشار بر روی بینی
 2. قرار دادن کمپرس سرد و گرم با توجه به صلاحدید پزشک ؛ به خصوص در دو روز اول بعد از جراحی
 3. اجتناب از خیس شدن گچ و آتل بینی
 4. خوابیدن بر روی یک سطح شیب دار یا قرار دادن چند بالش در زیر سر به هنگام دراز کشیدن
 5. کاهش نمک مصرفی و غذاهای پر چرب که باعث بالا رفتن شدت تورم بینی می شوند
 6. مصرف غذاهای نرم و آبکی در روزهای ابتدایی
 7. مصرف دارو ها به طور منظم و سر وقت تعیین شده
 8. برای تسریع روند بهبودی می توانید از آناناس یا فراورده های طبیعی مربوط به آن استفاده کنید.
 9. اگر می خواهید حمام کنید ، بایستی حداقل ۳ روز از عمل گذشته باشد. برای شستن صورت نیز باید تا زمان برداشته شدن گچ صبر کنید
 10. از افرادی که به سرماخوردگی دچار شده اند ، دوری کنید؛ زیرا در صورت ابتلا ، فشار ناشی از سرفه و عطسه ممکن است نتیجه را تحت الشعاع قرار دهد.
 11. پیش از رفتن به مکان های عمومی ، لازم است کرم ضد آفتاب SPF30 را بر روی پوست خود اعمال کنید.
 12. مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال دخانیات به مدت ۱ الی ۲ ماه باید کنار گذاشته شوند. در غیر این صورت منتظر عواقب زیانبخش آن نیز باشید.
 13. هر گونه فعالیتی که ممکن است به بینی فشاری وارد سازد باید تا ۳ ماه کنار گذاشته شوند.

شکستگی بینی ورزشکاران و انجام عمل بینی برای آنان

افراد ورزشکار در مقایسه با کسانی که فعالیت ورزشی ندارند ، به میزان بیشتری در خطر شکستگی بینی قرار دارند. زیرا ممکن است توپ با سرعت به صورت شان برخورد کند یا در ورزش های گروهی با بازیکن دیگری برخورد فیزیکی داشته باشند. اگر که فرد در حین فعالیت ورزشی خود به شکستگی بینی دچار شود ، می بایست فوراً به پزشک مراجعه کند. هر چه سریع تر معاینه شود درمان و جراحی بینی آسان تر به انجام می رسد اما هر چقدر زمان بگذرد ، جراحی و درمان نیز سخت تر می شود. اگر در طول ورزش ، بینی تان ضربه خورد و علائم زیر نمود پیدا کردند ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

احساس درد و خشکی در بینی ؛ به خصوص هنگامی که به آن دست می زنید

متورم شدن دماغ و نواحی اطراف آن

خونریزی و آبریزش از بینی

کج و بد فرم شدن بینی

دشواری در تنفس

گرفتگی مسیر عبور هوا در بینی

نحوه شست و شوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

یکی از مراقبت ها و نکاتی که بعد از عمل بینی حائز اهمیت است ، شست و شوی آن با استفاده از محلول مناسب می باشد. البته برای شستن بینی چندین روش وجود دارد ، اما توصیه جراح استفاده از سرنگ است که کمترین دشواری را به همراه دارد. از یک هفته بعد از عمل ، پروسه شست و شوی دماغ باید انجام شود. در نخستین هفته برای انجام این کار از اسپری بینی یا قطره چکان استفاده می شود.  محلول مناسب نیز ، سدیم کلراید ۰.۹ است. به کمک سرنگ ۱۰ سی سی ، محلول سدیم کلرید را کشیده و سپس به درون بینی آزاد کنید ؛  بدین نحو فضای داخلی دماغ ضد عفونی می شود. این پروسه به توصیه پزشک بهتر است تا ۳ الی ۴ ماه ادامه پیدا کند. شستن بیتی در ماه های ابتدایی از گرفتگی و کیپ شدن دماغ جلوگیری می کند.

مسافرت بعد از عمل بینی

جراحان بینی به بیماران خود گوشزد می کنند که بعد از عمل بینی ، تا یک هفته از رفتن به مسافرت با هر گونه وسیله نقلیه ای خودداری کنند. در سفرهای هوایی ، تغییر فشار می تواند باعث تورم بیشتر بینی شود و گاهاً موجب باز شدن بخیه می گردد. مسافرت با ماشین نیز علاوه بر ریسک تصادفات جاده ای ممکن است در طول سفر خوابتان ببرد و سرتان با حرکت ماشین تکان بخورد و در نتیجه بینی با صندلی یا شیشه برخورد داشته باشد. کسانی که از شهر یا کشور دیگر برای جراحی بینی به یک شهر یا کشور دیگری سفر می کنند ، باید بدانند که لازم است برای سکونت در آن جا به مدت یک هفته برنامه ریزی کنند. بعد از سپری شدن این مقطع زمانی ، منعی برای سفر کردن وجود ندارد.

عوارض جراحی بینی

تمام متقاضیانی که تحت پروسه عمل بینی ، زیبایی یا درمانی ، قرار می گیرند ، باید نسبت به بروز عوارض احتمالی هوشیار باشند. البته نمی توان بروز آن ها را قطعی دانست اما در نظر گرفتن احتمال وقوع آن ها ، ضرری نخواهد داشت. داشتن اطلاعات کافی در ارتباط با عارضه ها به شما کمک می کند که در اسرع وقت بروز آن ها را تشخیص داده ، به پزشک مراجعه نموده و مراقبت های لازم را به عمل آورید. بدین نحو از وقوع مشکلات جدی تر جلوگیری خواهید کرد. جراح نیز پیش از عمل یا قبل از مرخص شدن ، نکات مراقبتی لازم را برای دوران ریکاوری به شما گوشزد می کند. رعایت مراقبت های گفته شده ریسک عوارض جراحی بینی را کاهش می دهد. اختلال هایی که ممکن است بعد از عمل بروز کنند ممکن است خفیف و زود گذر بوده یا شدید و مداوم باشند که البته برای رفع تمام آن ها تدابیری اتخاذ شده است. خونریزی ، عفونت و واکنش بدن به داروهای بیهوشی از جمله عوامل شایعی هستند که نه تنها بعد از جراحی بینی ، بلکه پس از عمل های زیبایی و درمانی دیگر نیز نمود می یابند.

سایر عوارضی که منحصراً بعد از عمل بینی ممکن است فرد را درگیر سازند عبارتند از:

 • دشواری در تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائم دماغ و نواحی اطراف آن
 • احتمال نامتقارن شدن ظاهر بینی
 • درد ، تغییر رنگ پوست یا ورم که امکان دارد تا مدت ها گریبان گیر فرد باشند
 • ایجاد حفره بر روی سپتوم بینی

عکس جراحی بینی

این امر واضحی است که دیدن یک رویداد ، آن را به طور کامل تری در ذهن شخص حک می کند تا اینکه صرفاً بشنود یا بخواند. البته مطالب راز جراحی به قدری جامع و قابل فهم برای همگان می باشند که حتی تنها با مطالعه نوشته ها می توانید پروسه مذکور را در ذهن خود متصور شوید.

با این حال تصمیم بر آن گرفتیم که مراحل عمل بینی را در قالب تصاویر و عکس هایی در اختیارتان قرار دهیم. بدین نحو شما می توانید با مشاهده هر عکس جراحی بینی ، به طور کامل با روند جراحی ، مدل عمل ، نحوه برش در تکنیک های مختلف ، ساختار انواع بینی ، چگونگی بخیه زدن و دیگر مرحله هایی که در پروسه دخیل هستند، آشنایی پیدا کنید.

علاوه بر این ، مشاهده تصاویر، فواید دیگری نیز دارند. شما با تماشای عکس جراحی بینی سایر افرادی که تحت رینوپلاستی قرار گرفته اند ، می توانید تا حدودی میزان مهارت عملی و دانش زیباشناختی جراح را ارزیابی نمایید. همچنین در صورتی که نسبت به خواسته های زیباجو آگاهی داشته باشید ، با دیدن عکس او در می یابید که تا چه حد به خواسته های خود دست یافته و جراح چقدر در این امر موفق بوده است.

استفاده از ابزارهای بصری ، حتی به تصمیم گیری برای انجام عمل ، برگزیدن بهترین جراح بینی ، انتخاب مدل مناسب و غیره ، به شما کمک بسیاری می کند.

جراحی بینی با لیزر

هر زمان صحبت از تکنولوژی لیزر می شود و ورود آن به حوزه های مختلف پزشکی اعلام می گردد ، متقاضیان آن دسته از جراحی ها بسیار سر ذوق می آیند. چرا که معمولاً لیزر می تواند در زمانی کوتاه ، با کمترین درد و دقتی بالا ، نتیجه دلخواه را رقم زند. اما آیا جراحی بینی با لیزر شدنی است؟ اگر متقاضی عمل رینوپلاستی هستید حتماً این بخش را با دقت مطالعه کنید تا با حقیقت این امر آشنا شوید.

البته که در جهان امروزی و علم و دانش هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد ؛ با این حال تاکنون هیچگونه عمل بینی ، به کمک فناوری مذکور ثبت نشده است. برخی از پزشکان به منظور کاهش ضخامت پوست دماغ از لیزر استفاده می کنند ؛ اما این تکنولوژی در رفع ناهنجاری های مربوط به ساختار درونی بینی ، یعنی معایب موجود بر روی استخوان ها و غضروف ها ، کاربردی ندارد. شاید در آینده ای نه چندان دور ، جراحی بینی با لیزر نیز محقق گردد. بنابراین فعلاً تا زمانی که به طور قطعی این مسئله ثابت و عملی شود ، تبلیغات مختلفی که اظهار می کنند بدون درد و خونریزی و بیهوشی ، بینی را به کمک لیزر عمل خواهند کرد را جدی نگرفته و فریب آن ها را نخورید.

آیا جراحی بینی خطرناک است؟

برای بسیاری از افراد این گونه جا افتاده است که جراحی های زیبایی همواره با خطر و عوارض همراه هستند و خیلی اوقات به سبب همین ترس از انجام آن ها صرف نظر می کنند. اما باید گفت که بروز یک سری اثرات جانبی بعد از هر عمل از جمله عمل بینی کاملاً طبیعی و قابل انتظار است. این موارد عموماً گذرا هستند و بعد از مدتی محو می شوند. در مورد عوارض جدی تر باید گفت که بروز آن ها به ندرت اتفاق می افتد اما احتمال آن صفر نیست. اگر برای عمل به یک پزشک حاذق مراجعه نمایید می توانید خود را از این خطرات تا حد بسیار زیادی در امان نگه دارید. این خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از :

 • خونریزی شدید بعد از عمل
 • واکنش آلرژیک به داروی بیهوشی
 • عفونت در محل برش ها
 • ایجاد مشکلات تنفسی به سبب صدمه دیدن سیستم تنفسی در طول عمل
 • نامتقارن بودن پره های بینی
 • تشکیل اسکار پوستی
 • بی حسی دائمی نواحی جراحی شده
 • آسیب دیدن عصب بویایی

جراحی بینی با توجه به نژاد (Ethnic Rhinoplasty)

جدا از موارد علمی که به هنگام عمل بینی مورد بررسی قرار می گیرند ، همچون آناتومی صورت و بینی فرد ، لازم است پزشک ، رنگ پوست ، نژاد ، قومیت و فرهنگ فرد را نیز مورد توجه قرار دهد. اگر دقت کنید متوجه می شوید افرادی که از یک نژاد هستند ، ویژگی های چهره و صورتشان با یک دیگر تشابه دارند. به همین خاطر می توانیم بگوییم که بخشی از ظاهر هر فرد ، به نژاد او وابسته است. از این بابت جراحان بینی می بایست هنگام طرح ریزی پلن رینوپلاستی و اصلاحات مورد نیاز این مطلب را در نظر بگیرند. اما متاسفانه تعداد زیادی از جراحان بینی ، این موضوع را کم اهمیت شمرده و در نتیجه تقریبا تمام بینی هایی که توسط انان عمل می شوند ، شکل یکسانی پیدا می کنند. عمل جراحی بینی براساس نژاد فرد ، موضوعی است که اخیراً میان آمریکایی های آفریقایی تبار ، آسیایی- آمریکایی و اسپانیایی تبار بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این تکنیک جراحی بسیار خاص بوده و لازم است با بالاترین دقت انجام شود. همچنین جراح بایستی نسبت به ویژگی های چهره نژادهای مختلف آگاهی داشته باشد تا بتواند به درستی تغییرات مورد نیاز را اعمال نمایند. بسیاری از خوانندگان معروف همچون ریحانا و نیکی میناژ بر اساس این تکنیک ، فرم بینی خود را تغییر داده اند.

سوالات متداول جراحی بینی

در این بخش برای آن دسته از خوانندگان عزیز راز جراحی که محدودیتی زمانی داشته و در عین حال تمایل دارند نسبت به پروسه جراحی بینی آگاه شوند ، به تعدادی از پرتکرارترین سوالات بیماران پرداخته ایم که شما با مطالعه آن می توانید پاسخ پرسش هایتان را بیابید.

.۱ مدت نقاهت بعد از عمل بینی چقدر است و چند روز بعد پانسمان برداشته می شود ؟

استراحت مطلق بعد از جراحی ، ۳ یا نهایتا ۴ روز می باشد. پانسمان بینی هم با توجه به نظر و تشخیص جراح ، بعد از ۶ الی روز برداشته می شود.

 1. پس از عمل تا چه مدت باید از چسب بینی استفاده کنیم ؟

به طور کلی گفته میشود که بعد از رینوپلاستی ، تا هشت هفته بایستی به صورت مداوم از چسب بینی استفاده کنید . بعد از ۸ هفته برای ۲ ماه تنها به هنگام خواب چسب بینی بزنید. البته استخوانی و گوشتی بودن بینی و شرایط کلی بیمار در کوتاه یا طولانی مدت بودن استفاده از چسب هم تاثیر دارد.

 1. در چه سنی می توانم عمل بینی انجام دهم ؟

دختران بعد از ۱۶ سالگی و پسران بعد از ۱۷ سالگی که سن بلوغ آنان به پایان رسیده است ، میتوانند برای جراحی بینی اقدام کنند. اما برخی از جراحان بینی هم معتقدند که برای محکم کاری هم دختران و هم پسران بهتر است تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند.

 1. آیا بعد از برداشتن تامپون ها هم نفس کشیدن سخت است ؟

بله ؛ بخشی از علت دشواری در تنفس بخاطر ورم بینی است و به همین خاطر حتی بعد از برداشتن تامپون ها ، تا مدتی که ورم دماغ بهبود پیدا کند ، نفس کشیدن کمی مشکل خواهد بود.

 1. برای این که ورم بینی خوب شود ، باید چه کاری انجام دهیم ؟

برای کاهش ورم ، جراح بینی راه حل ها زیادی را به شما ارائه می دهد . استفاده از کمپرس یخ ، نگهداشتن سر بالاتر از بدن هنگام خواب ، نخوردن غذای تند و شور و گاهی اوقات تزریق کورتون از راهکارهای معمول می باشند.

 1. بینی گوشتی تا چه اندازه کوچک می شود ؟

جراحی بینی گوشتی به خاطر ضعیف بودن ساختار این بینی ها باید با دقت بالایی به انجام رسد. سایز دماغ های گوشتی را نمی توانیم بیش از حد کوچک کنیم ؛ زیرا احتمال این که بعد از آن مشکل ساز شود ، زیاد است. به همین خاطر باید اجازه دهید جراح مطابق با دیگر اعضای چهره شما و ساختار طبیعی بینی سایز آن را تعیین کند.

 1. چقدر احتمال دارد بینی گوشتی به حالت اولیه بازگردد ؟

اگر برای عمل بینی گوشتی به یک جراح بینی خوب مراجعه کرده باشید و ایشان با بکارگیری تکنیک درست عمل را انجام دهد ؛ همچنین انتظار غیر معمول مثل عروسکی شدن بینی را نداشته باشید به بهترین نتیجه دست پیدا می کنید و دماغ گوشتی به شکل اولیه خود باز نمی گردد.

 1. از چه تکنیکی برای عمل بینی استفاده می شود ؟

اینکه عمل جراحی به روش باز یا بسته به انجام رسد ، به نظر دکتر عمل بینی بستگی دارد. او بعد از اینکه معاینه کاملی را به انجام رساند و مشکلات بینی را بررسی کرد ، تکنیک را انتخاب می کند. البته برخی از جراح ها هم هستند که صرفا جراحی بینی باز انجام می دهند.

 1. امکان دارد طی جراحی بدون اینکه مدل بینی تغییر کند ، فقط سایز آن کوچکتر شود ؟

بله ؛ بعد از مراجعه حضوری به جراح ، این خواسته خود را بیان کنید و ایشان طی عمل تنها تغییرات را بر روی اندازه بینی اعمال می کند و تغییری در فرم بافت های تشکیل دهنده نوک بینی ، سوراخ های دماغ و پل بینی ایجاد نمی کند.

 1. اگر به عفونت دندان مبتلا باشیم و بخاطر آن آنتی بیوتیک مصرف کنیم ، میشود همزمان هم جراحی بینی انجام دهیم ؟

خیر ؛ جراح بینی از شما میخواهد ابتدا مشکل دندان تان را حل نموده و بعد از آن برای عمل بینی اقدام کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.6 60 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
81 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
سارا
11 ماه قبل

سلام، خسته نباشید
من والیبال کار میکنم، میخواستم بدونم چند روز بعد از جراحی بینی میتونم والیبال رو از سر بگیرم؟

زهرا صولتی
زهرا صولتی
11 ماه قبل

سلام
یک سوال میخواستم بدون کدوم روش جراحی بینی بهتر هست؟ کسی میدونه؟

نگار لزگی
نگار لزگی
11 ماه قبل

هزینه ی جراحی بینی چقدره

آتنا رحیمی
آتنا رحیمی
11 ماه قبل

اگه گچ بینی بعد از جراحی بینی خیس شد چکار باید کرد

الیسا رادمان
الیسا رادمان
11 ماه قبل

سلام نتیجه جراحی بینی با لیزر مثل روش باز و بسته هست؟

مریم شکیبا
مریم شکیبا
11 ماه قبل

جراحی بینی طبیعی بهتره یا فانتزی؟

ثریا
ثریا
11 ماه قبل

جراحی بینی به روش بسته انجام میشه؟؟

سارا سوری
سارا سوری
11 ماه قبل

چقدر معمولا طول میکشه ورم بینی از بین بره؟

سیما
سیما
11 ماه قبل

نتیجه عمل بینی گوشتی بعد از عمل برمیگرده

مونا احدی
مونا احدی
11 ماه قبل

هزینه جراحی بینی چقدره؟

احمدی
احمدی
11 ماه قبل

جراحی بینی در تنفس تاثیر میزاره

رویا احمدی
رویا احمدی
11 ماه قبل

چقدر طول میکشه ورم بینی بعد از جراحی بینی بخوابه؟

مهدی
مهدی
11 ماه قبل

جراحی بینی باعث تغییر صدا میشه؟

رضا میرشامی
رضا میرشامی
11 ماه قبل

چقدر طول میکشه ورم بینی بعد از جراحی بینی بخوابه ؟

پریوش الهیاری
پریوش الهیاری
11 ماه قبل

جراحی بینی طبیعی بهتره یا فانتزی؟

نگار جوادی
نگار جوادی
11 ماه قبل

برای جراحی بینی بیهوشی بهتر است یا بی حسی موضعی؟

حسین قاقالو
حسین قاقالو
11 ماه قبل

بهترین مدل برای جراحی بینی مردانه چیه؟

بهار هاشمی
بهار هاشمی
11 ماه قبل

میتونم همزمان با عمل زیبایی بینی ، پولیپ بینیم رو هم درمان کنم؟؟

سارا نصیر
سارا نصیر
11 ماه قبل

معمولا تا چقدر طول میکشه شکل اصلی بینی مشخص شه بعد جراحی

پرند آشتیانی
پرند آشتیانی
11 ماه قبل

آیا جراحی بینی رو بویایی تاثیر منفی میذاره؟

سولماز سحری
سولماز سحری
11 ماه قبل

چند ماه باید چسب بزنیم که بینی فرم بگیره

کیانا خان بابایی
کیانا خان بابایی
11 ماه قبل

بینی من نوکش یکم بزرگه به نظرتون اگر جراحی بینی انجام بدم درست میشه؟ مشکلی پیش نمیاد؟

رعنا صادقی
رعنا صادقی
11 ماه قبل

آیا در صورت ابتلا به روماتیسم میشه جراحی زیبایی بینی انجام داد؟

سارا حصاری
سارا حصاری
11 ماه قبل

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون

سروناز ربانی
سروناز ربانی
11 ماه قبل

سلام در سن ۴۵ سالگی هم میشه جراحی بینی انجام داد؟

علیرضا توکلی
علیرضا توکلی
11 ماه قبل

تا چند وقت بعد از جراحی بینی گوشتی باید چسب بزنم؟

سهیل آرمان
سهیل آرمان
11 ماه قبل

چه مدل بینی برای جراحی بینی مردانه خوبه ؟

سحر نکونام
سحر نکونام
11 ماه قبل

تا چه مدت لازمه چسب بزنیم

دلارام عرفانیان
دلارام عرفانیان
11 ماه قبل

برای ترمیم بینی، حتما نیاز به پیوند غصروف هست؟ بدون پیوند نمیشه بینی رو ترمیم رد؟

الهه قدیری
الهه قدیری
11 ماه قبل

قیمت جراحی بینی گوشتی با استخوانی فرق داره؟

مونا امیری
مونا امیری
11 ماه قبل

با جراحی بینی بسته میشه زیبایی هم عمل کرد یا حتما باید جراحی باز باشه ؟

هستی احمدوند
هستی احمدوند
10 ماه قبل

برای از بین رفتن جای بخیه بینی چیکار باید بکنیم

ستاره گلاب‌زاده
ستاره گلاب‌زاده
10 ماه قبل

اگه قبلا بینی جراحی شده باشه و بخوام دوباره جراحی بینی انجام بدم تا پروجکشن بینیم کم بشه؟
اگر بله، تا چند درصد میشه پروجکشن رو کم کرد؟

نازنین امیری
نازنین امیری
10 ماه قبل

قیمت جراحی برای بینی گوشتی بیشتره؟

سمانه نجفی
سمانه نجفی
10 ماه قبل

ورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی تا چند وقت ادامه داره؟

نیلا
نیلا
10 ماه قبل

در چه صورتی بعد از جراحی بینی باید تزریق کورتون انجام داد؟

الهه مقدم
الهه مقدم
10 ماه قبل

تا چند ماه بهتره چسب بزنیم؟

samira
samira
10 ماه قبل

جراحی بینی گوشتی و استخوانی با هم دیگه فرق دارن؟

نگین فضلی
نگین فضلی
10 ماه قبل

هزینه جراحی بینی گوشی رو میخواستم بدونم

سنا چراغی
سنا چراغی
9 ماه قبل

سلام جراحی به روش باز بهتره یا بسته

امیرطاهری
امیرطاهری
9 ماه قبل

عوارض جراحی بینی میشه بگین؟

طاهره
طاهره
9 ماه قبل

احتمال ابتلا به سرطان سینه تو چه سنی بیشتره

سیما فروزان
سیما فروزان
8 ماه قبل

سلام عالی بود

روژان صادقی
روژان صادقی
8 ماه قبل

مطالب جالبی بود

رها نافعی
رها نافعی
8 ماه قبل

تا قبل عید حتما عمل میکنم

عاطفه رحیمی
عاطفه رحیمی
7 ماه قبل

تیپ پلاستی ماندگار هست ؟

پروا خانسار
پروا خانسار
7 ماه قبل

توضیح در مورد تیپ پلاستی میدین لطفا ؟

سحر عزیزی
سحر عزیزی
7 ماه قبل

جراحی بینی به روش بسته بهتره یا باز

ساحل عیوضی
ساحل عیوضی
7 ماه قبل

من تازه جراحی کردم یه ماهی میشه یه طرف بینیم حالت مور مور داره طبیعیه؟

مهتاب حافظی
مهتاب حافظی
7 ماه قبل

عفونت بینی ممکنه بخاطر این باشه که از قبل بخیه داخل بینی مونده؟

مقالات مرتبط

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا بصورت تکی و جای...

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی، که تحت عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، یک تکنیک نوآورانه است که در آن جراح، چربی را از یک ناحیه از بدن بیمار از طریق لیپوساکشن برداشت کرده و به ناحیه دیگری انتقال می دهد. تزریق برای زنان و مردانی که به دنبال خلق کانتوری زیبا در اندام، بازیابی نواحی...

عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی یک روند جراحی بینی است که با هدف اصلاح و صاف کردن یک سپتوم کج و خلق یک بینی متقارن و صاف انجام می پذیرد. سپتوم بینی دیواره ای است که مابین سوراخ های بینی واقع شده و دو مجرای عبور هوا در این اندام را از یکدیگر تفکیک نموده، بینی را تحت پشتیبانی قرار داده...