| خانه 4 بلاگ 4 روش های پیشگیری از سرطان سینه

روش های پیشگیری از سرطان سینه

مهر ۲۲, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۲ دیدگاه ها

روش های پیشگیری از سرطان سینه به کلیه اقداماتی گفته می شود ، که برای کاهش ابتلا به این نوع سرطان صورت می پذیرد. با توجه به اینکه سرطان سینه ، یکی از رایج ترین انواع سرطان های زنان در میان خانم ها ، شیوع گسترده ای دارد ، دانستن روش های پیشگیری از سرطان و یا جلوگیری از عود مجدد آن ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و سبب می شود این سوال در ذهن شکل بگیرد ، که آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به آن وجود دارد ؟ از آن جایی که همانند بیماری های دیگر پیشگیری از بروز سرطان بر درمان سرطان اولویت دارد ، در این مقاله از راز جراحی انواع راه های پیشگیری از سرطان سینه را مورد بررسی قرار می دهیم. به شما توصیه می کنیم برای دانستن روش های جلوگیری از بروز این بیماری با ما همراه باشید.

راه های پیشگیری از سرطان سینه

سرطان پستان چیست ؟

سرطان سینه گونه ای رایج از سرطان است ، که در اثر خارج از کنترل شدن رشد سلول ها در پستان ایجاد می شود. این بیماری را می توان یکی از بیماری های ترسناک در میان خانم ها دانست ، که می تواند عوارضی چون ناامیدی ، مرگ و در بهترین حالت مختل شدن زندگی را به دنبال داشته باشد. طبق آمار ارائه شده در سایت جهانی سرطان پستان ، از میان هر ۸ خانم یکی از آن ها در طول زندگی خود به این نوع سرطان مبتلا می شود و سالیانه ، ۴۰ هزار خانم بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. اقدامات و راه های پیشگیری از سرطان سینه سبب می شوند ، که تا میزان زیادی احتمال ابتلای خانم ها به این بیماری کاهش یافته و حتی تا ۹۰ درصد از بروز آن در خانم ها ، جلوگیری به عمل آید.

آیا راهی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه وجود دارد ؟

به منظور جلوگیری از ابتلا به این سرطان ، دانشمندان ریسک فاکتورها و عوامل پیشگیرانه را مورد توجه قرار می دهند. عوامل پیشگیرانه سرطان شامل مجموعه عواملی هستند ، که ریسک ابتلا به بیماری را کاهش می دهند و ریسک فاکتورها یا عوامل خطر سرطان ، به همه عواملی که سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری می شوند تعلق می گیرد. در ابتلای به این بیماری عواملی چون وراثت ، چاقی ، مصرف سیگار یا الکل ، قرار گرفتن تحت درمان های هورمونی یا پرتو درمانی و غیره به عنوان عوامل خطر بروز سرطان شناخته می شوند. در ادامه مقاله راه های پیشگیری از سرطان سینه را معرفی می کنیم.

راه های پیشگیری از سرطان سینه در راز جراحی

  • کاهش ریسک سرطان سینه با ورزش

داشتن تمرینات ورزشی منظم می تواند ، به چند دلیل در پیشگیری از ابتلا به سرطان از شما محافظت کند. کاهش و کنترل وزن یکی از مهمترین مزایای ورزش کردن به شمار می رود. تحقیقات حاکی از آن است ، که خانم هایی که پس از سن ۱۸ سالگی با افزایش وزن مواجه شده اند ، تا ۴۰ درصد بیشتر از سایر خانم ها ممکن است به سرطان پستان مبتلا شوند. افزایش میزان استروژن ناشی از افزایش وزن ، سبب افزایش احتمال بروز بیماری در این خانم ها می شود. هورمون استروژن با تحریک رشد بیش از حد سلول ها می تواند ، زمینه ساز بروز سرطان در سینه ها شود. معمولا استروژن بدن تا قبل از یائسگی توسط تخمدان ها ساخته می شود. پس از یائسگی که تخمدان ها دیگر هورمونی تولید نمی کنند ، بافت چربی سبب ایجاد استروژن می شود. در این حالت هر چقدر میزان بافت چربی بیشتری در بدن یک خانم وجود داشته باشد ، میزان استروژن بیشتری نیز تولید می شود و این امر شانس ابتلای فرد به سرطان را افزایش می دهد.

یکی از عواملی که می تواند متابولیسم تولید استروژن در بدن را تحت تاثیر خود قرار دهد ، ورزش کردن است. طبق تحقیقات ، ورزش سبب می شود که نسبت ایجاد استروژن های خوب به نسبت استروژن های بدی که به دی ان ای آسیب رسانده و سبب ابتلا به این نوع سرطان می شوند ، تا ۲۵ درصد افزایش یابد. بیشتر بودن نسبت استروژن های خوب سبب می شود ، که از احتمال ابتلا به این سرطان کاسته شود. در خانم هایی که ورزش نمی کنند این نسبت برقرار نخواهد شد.

البته نیازی نیست ورزش سنگین داشته باشید. بلکه پیاده روی سریع نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان را تا ۱۸ درصد کاهش دهد. برای پیشگیری از سرطان سینه انجمن سرطان آمریکا به همه خانم ها توصیه می کند ، که در هفته ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشند. که این میزان برابرست با ۳۰ دقیقه ورزش روزانه به مدت ۵ روز در هفته. توصیه ما در راز جراحی به همه خانم های عزیز اینست که حتی اگر ورزش حرفه ای نمی کنید ، پیاده روی را به جزئی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید.

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید.

تغییر در رژیم غذایی علاوه بر جلوگیری از بازگشت مجدد سرطان ، می تواند نقش بسیار مهمی را در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان ایفا کند. رژیم غذایی سالم یکی از راه های پیشگیری از سرطان سینه است ، باید بگوییم چیز پیچیده ای نیست و تنها کافیست مواردی را در برنامه غذایی خود مراعات کنید. در رژیم غذایی ضد سرطان بر مصرف بیشتر محصولات طبیعی و اجتناب از مصرف محصولات غذایی فرآوری شده تاکید می شود. همچنین مصرف روزانه بیش از ۵/۲ پیمانه سبزیجات و میوه جات تازه ، غلات کامل ، کاهش میزان مصرف گوشت قرمز یا محصولات گوشتی فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس ، و همچنین محدود کردن چربی های اشباع شده یا چربی های ترانس در این برنامه غذایی توصیه می شود. در برنامه غذایی سالم باید غذاهای سرشار از فیبر را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید و از مصرف قند یا سدیم اضافی دوری کنید. یکی از مهمترین مزیت هایی که داشتن برنامه غذایی سالم برای شما به ارمغان می آورد ، اینست که در زمان پیری می توانید در سلامت کامل باشید.

  • سیگار را ترک کنید!

سیگار کشیدن عامل ایجاد بیماری های قلبی و عروقی و انواع سرطان از جمله سرطان پستان در خانم ها است. ترک سیگار یکی از عواملی است که می تواند علاوه بر پیشگیری از این نوع سرطان ، سبب کمک به وضعیت کلی سلامت بدن شود. همچنین در صورت ابتلا به سرطان ترک سیگار سبب می شود ، که میزان اثربخشی درمان سرطان سینه افزایش یافته و احتمال مرگ و میر ناشی از بیماری کاهش یابد.

  • پیشگیری از سرطان سینه با کاهش مصرف الکل

نتایج تحقیقات انجمن سرطان آمریکا نشان می دهد ، که الکل می تواند در بدن انسان مانند یک ماده سرطان زا وارد عمل شود. مصرف الکل دارای رابطه مستقیم با ابتلا به سرطان سینه در خانم هاست ؛ به گونه ای که خانم هایی که روزانه نوشیدنی الکلی مصرف می کنند ، ۵/۱ برابر بیشتر از آن هایی که الکل مصرف نمی کنند ، به این سرطان مبتلا می شوند. بنابراین در افرادی که به دنبال راهی برای جلوگیری از این سرطان هستند ، کاهش مصرف فرآورده های الکلی می تواند یک اقدام موثر باشد.

  • به نوزاد خود شیر دهید تا سرطان نگیرید!

جالب است بدانید خانم هایی که در شش ماهه نخست بعد از تولد نوزادشان به او شیر داده اند ، خطر مرگ و میر ناشی از سرطان در آن ها تا ۱۰ درصد کمتر گزارش شده است. علت این امر آنست که سیکل های قاعدگی در زنانی که به نوزادان خود شیر می دهند ، اتفاق نمی افتد. از آن جایی که در سیکل های قاعدگی هورمون استروژن بیشتری در بدن خانم ها ترشح می شود ، کاهش سیکل های قاعدگی کاهش میزان تولید استروژن در بدن را به دنبال خواهد داشت. پس اگر توانایی شیر دادن به نوزاد خود را دارید راز جراحی به شما توصیه می کند که اینکار را انجام دهید. همان قدر که تغذیه با شیر مادر برای نوزاد مفید است ، این کار نیز برای مادر فواید بسیاری را در پی خواهد داشت.

  • تشخیص زود هنگام سرطان

در صورتی که سرطان در مراحل اولیه و زود هنگام و تا قبل از درگیری سایر قسمت های بدن ، تشخیص داده شود و محدود به ناحیه سینه باشد ، تا ۹۹ درصد حداکثر طی ۵ سال درمان می شود. بنابراین آگاهی از روش های شناسایی این سرطان در خانم ها ، از اهمیت بسیاری برخوردار است. ساده ترین راه برای شناسایی توده های سینه که هر خانمی قادر به انجام آن است ، تست سرطان سینه در منزل می باشد که در مقاله ای از راز جراحی به صورت کامل آن را به شما آموزش دادیم. همچنین خانم ها در اوایل دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی لازم است به صورت سالیانه یا هر دو یا سه سال یکبار ( بسته به سابقه خانوادگی سرطان ) تست های غربالگری سرطان و ماموگرافی را انجام دهند. لازم است در صورت بروز درد ، خونریزی یا ترشح از سینه حتما وضعیت خود را با پزشک در میان بگذارید.

  • قرار گیری در معرض اشعه و امواج را به حداقل برسانید.

تا حدی که امکان دارد از قرار گیری در معرض امواج و فرکانس های تولید شده توسط برج ها ، ایستگاه های وای فای ، تلفن های همراه و سایر دستگاه های الکترونیکی تولید کننده فرکانس پرهیز کنید. همچنین سعی کنید کمتر در معرض اشعه اسکن های پزشکی مانند رادیوگرافی دندان و ماموگرام های الکتریکی ، که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند قرار بگیرید.

نکته پایانی

راه های پیشگیری از سرطان سینه همانطور که پیش تر گفتیم ، راهکار هایی برای پرهیز از عوامل خطر بروز سرطان و بکار گیری عوامل جلوگیری از آن می باشد. این عوامل بخش هایی از زندگی ما را در بر گرفته اند که حتی تغییری کوچک در سبک زندگی ، رژیم غذایی یا سطح فعالیت فیزیکی،  می تواند سبب کنترل ریسک فاکتورهای بروز این نوع سرطان شده و برنامه ریزی مناسبی برای پیشگیری از ابتلای به آن به حساب آید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ساغر جنتی
ساغر جنتی
2 روز قبل

سلام عالی بود مرسی

شهین
شهین
2 روز قبل

بعضی از خانم ها خیلی بیخیال هستن اه

مقالات مرتبط

خوش فرم کردن سینه ها

خوش فرم کردن سینه ها

سینه خوش فرم ، سربالا ، سفت و دارای اندازه مناسب ، در میان خانم ها از محبوبیت بسیاری برخوردار است و خیلی از آن ها ، برای خوش فرم کردن سینه هر روشی را امتحان می کنند. شلی و افتادگی سینه ها ، سبب عدم تناسب اندام در خانم ها شده و این احساس نازیبایی ، اعتماد به نفس آن ها...

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اصطلاحات متعددی برای توصیف تزریق چربی از قسمتی از بدن به قسمت دیگر وجود دارد. صرفنظر از همه این اصطلاحات ، هدف از انجام این تزریق ، جوانسازی صورت از طریق افزایش حجم ، درمان خطوط و کاهش چین و چروک می باشد. اما آنچه در این میان ، نقش مهمی را در کسب یک نتیجه طلایی ایفا...

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از روند های پیشرو در کاهش اندازه و شکل چین های اطراف اندام تناسلی می باشد. این روش در سال های اخیر بسیار رایج شده است، زیرا نتایج به دست آمده از این درمان، بهبود و رضایت قابل ملاحظه ای را  بدست می دهد. با افزایش استقبال از این روش ، ارائه اطلاعات جامع...

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ، تقریباً 50 درصد از مردم در برهه ای از زندگی خود دچار بواسیر می شوند. گاهی این بیماری به طور خود به خود برطرف می شود ، اما گاهی اوقات برای خلاصی از شر آن باید تحت جراحی یا درمان با لیزر قرار گرفت. بعد از عمل جراحی...

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی نیز مانند هر عمل جراحی پلاستیک دیگر ، بخش اجتناب ناپذیر روند درمان محسوب می شود. یک جراح آموزش دیده و با تجربه قادر است این عوارض را به حداقل برساند ، البته مشروط بر اینکه بیمار نیز دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی خود را متعهدانه رعایت کند. راز...

جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به روش باز و بسته

به طور کلی جراحی بینی به روش باز و بسته انجام می پذیرد. البته که فاکتورهای مختلفی در امر انتخاب روش مناسب برای هر فرد ، نیز دخیل هستند. مقصود راز جراحی از نگارش این مطلب ، بیان تمام نکات مرتبط با دو تکنیک مذکور می باشد. هدف و خواسته فرد از عمل ، اولیه یا ترمیمی بودن...

درمان خانگی ژنیکوماستی

درمان خانگی ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در مردان که اصطلاحا به آن ژنیکوماستی گفته می شود ، امروزه به یکی از موضوعات رایج و پر اهمیت در میان آقایان مبدل گردیده است. از این رو روش های درمان خانگی ژنیکوماستی یکی از موضوعاتی است که این روزها آقایان تمایل دارند ، درباره آن جهت کمک برای کوچک کردن...

کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

داشتن موهای سالم بعنوان یک عامل مهم در بهره مندی از یک ظاهر خوب و برخورداری از اعتماد به نفس بالا ، ضروری است ، زیرا می تواند بر زندگی اجتماعی نیز تأثیر گذار باشد. عوامل زیادی بر رشد و استحکام موها تأثیر می گذارد و برخی عوامل دیگر باعث بروز طاسی می شوند. کاشت موی...

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

در این مقاله از راز جراحی قصد داریم افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی ، را مورد بررسی قرار دهیم. از آن جایی سایز سینه ، یکی از مولفه های مورد توجه در رابطه جنسی است ، در سال های اخیر خانم های بیشتری برای بزرگ کردن سینه های خود ، تمایل نشان می دهند. یکی از...

درمان گوش برجسته

درمان گوش برجسته

در این مقاله از راز جراحی قصد داریم ، روش های موثر در درمان گوش برجسته را با شما عزیزان در میان بگذاریم. با جستجو در اینترنت به عناوینی چون رفع بزرگی گوش ها بدون جراحی یا عناوینی از این دست ، برخورد می کنید. بهتر است بدانید هیچ روشی همچون جراحی گوش ، نمی تواند در رفع...