| خانه 4 درمانی 4 زگیل تناسلی و راه های درمان آن ✔ توضیح کامل در راز جراحی

زگیل تناسلی و راه های درمان آن ✔ توضیح کامل در راز جراحی

اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲ | درمانی | ۳۴ دیدگاه ها

زگیل تناسلی (Genital warts) یک توده رشد کرده بدون درد در پوست اندام تناسلی، واژن، دهانه رحم ، مقعد و پوست بیضه می باشد. زگیل های تناسلی به رنگ پوست بوده و به شکل برآمدگی نرم و گوشت مانند می باشند که شبیه به یک گل کلم کوچک به نظر می رسد. برخی از آنها بزرگ، برخی کوچک، برخی صاف و برخی دیگر برآمده می باشند. گاهی فرد تنها به یک زگیل و گاهی به چندین عدد از آنها مبتلا می شود. بمنظور کسب اطلاعات از این بیماری، در ادامه، با مطالعه مقاله کامل و جامع راز جراحی با ما باشید.

زگیل تناسلی - راز جراحی

زگیل های تناسلی، گاهی اوقات باعث احساس درد شده، گاهی ترشحاتی از آن خارج می شود، گاهی فرد در آن احساس خارش کرده، و گاهی این زگیل دچار حساسیت می شود. افراد مبتلا به زگیل تناسلی ، می توانند این بیماری را از طریق تماس مستقیم پوستی به افراد دیگر انتقال دهند. معمولاً، متخصصین می توانند این بیماری را از طریق مشاهده مستقیم تشخیص دهند. گاهی اوقات وقتی زگیل بسیار کوچک است، تشخیص آن از موقعیت های دیگر دشوار بوده و در نتیجه نمونه برداری توصیه می شود.

زگیل تناسلی چیست ؟

این بیماری در دسته عارضه های عفونی که عامل بیماری زایی آن ی نوع ویروس DNAدار است ، قرار می گیرد. HPV یا همان ویروس پاپیلومای انسانی عامل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی می باشد. اصلی ترین راه انتقال ویروس HPV تماس مستقیم پوست با آن است که در بسیاری از موارد بر اثر مقاربت جنسی این اتفاق می افتد. امروزه به سبب تغییر در الگو و عادات جنسی و پایین آمدن سن افراد به هنگام داشتن رابطه جنسی ، میانگین سنی شیوع زگیل تناسلی نیز بسیار پایین آمده و می توان گفت به سن ۱۲ سال رسیده است. باید در نظر داشت که بروز این بیماری حتی در کودکان هم امکان پذیر است. علل وقوع ان در کودکان ممکن است تماس پوست با دست آلوده به ویروس یا تجاوز جنسی باشد.

علائم زگیل تناسلی

زگیل ها معمولاٌ زائده هایی برجسته و توپر هستند که بافت سفتی دارند و عموماً در ناحیه تناسلی و مقعد بوجود می آیند. ممکن است زگیل های تناسلی به صورت تکی در نواحی مذکور پراکنده شده باشند یا به شکل خوشه ای در کنار یکدیگر در یک نقطه مستقر شده باشند.

به طور معمول زگیل ها هم رنگ پوست می باشند اما در برخی از افراد دیده شده که امکان تیره یا روشن تر بودن زگیل نیز وجود دارد. چنانچه فرد با فرد دیگری که به ویروس HPV آلوده است ، رابطه جنسی دهانی داشته باشد ، محتمل است که نواحی دهان ، لب ، زبان و حتی گلو به زائده های زگیل مانند مبتلا شود. احتمال دارد شخص در محل تشکیل زگیل های احساس خارش و سوزش داشته باشد. به علاوه خروج ترشحات از زگیل ها نیز محتمل است. در صورتی که زگیل ها در مسیر مجاری ادراری مستقر شده باشند ، ممکن است خونریزی ، درد و انسداد مجاری ادراری را به همراه داشته باشند.

انواع زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی دارای انواع مختلفی می باشند. درمان مورد نیاز برای هریک از انواع این بیماری، به اندازه و نوع زگیل وابسته است. همه انواع زگیل تناسلی، توسط یک ویروس مشابه بنام ویروس HPV بوجود می آیند. این ویروس تحت عنوان کوندیلوما نیز شناخته می شود. این زگیل به شکل توده های رشد کرده به رنگ پوست می باشد که در داخل یا اطراف اندام تناسلی قرار می گیرد.

بیشتر انواع زگیل های تناسلی، بدون درد بوده و به صورت خوشه ای نمایان می شوند. اگر از چنین زگیل هایی رنج می برید، باید قبل از داشتن یک رابطه جنسی، آنها را درمان کنید، چون این بیماری به شدت واگیردار بوده و به دیگران از طریق تماس پوستی انتقال پیدا کند.

زگیل های تناسلی معمولاً نرم و مرطوب هستند و به صورت گروه های سه تا چهارتایی نمایان می شوند. توجه داشته باشید که شکل آنها در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد تنها دارای یک یا دو زگیل هستند درحالیکه در برخی دیگر، این زگیل ها رشد بیشتری پیدا کرده و تعداد آنها به صورت گروه های مجزا، افزایش می یابد.

بیش از هزار گونه مختلف از ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV ) وجود دارد که تنها تعداد اندکی از آنها مسئول رایج ترین انواع زگیل های تناسلی و زگیل های مقعدی محسوب می شوند. بخش عمده زگیل های تناسلی در اثر انواع ۶ و ۱۱ ویروس HPV بوجود می آیند.

این زگیل ها معمولاً به مدت ۶ ماه رشد می کنند و بعد از آن رشد آنها متوقف می شود. برخی گونه های دیگر این ویروس، می تواند باعث ایجاد زگیل در دست یا پا شود. البته این نوع زگیل ها، در مقایسه با زگیل های تناسلی، کمتر واگیردار می باشند. برخی از گونه های HPV، بعنوان گونه های پر خطر طبقه بندی شده و می توانند به بروز نوع خاصی از سرطان، منجر شوند.

زگیل تناسلی در زنان

انواع مختلفی از زگیل های تناسلی وجود دارند که می توانند زنان را تحت تاثیر قرار داده و در داخل یا اطراف واژن، دهانه رحم، مقعد یا در نزدیکی گردن رحم نمایان شوند. این زگیل ها اغلب بسیار کوچک بوده و گاهی با چشم دیده نمی شوند. زگیل های داخل واژن یا مقعد می توانند باعث بروز درد شوند ولی گاهی نیز هیچ علائمی را به دنبال ندارند.

زگیل تناسلی در مردان

زگیل های تناسلی در مردان به اندازه زنان، شایع نمی باشد. این زگیل ها اغلب در نوک آلت تناسلی پدیدار می شوند، ولی گاهی برخی از آنها نیز می توانند در اطراف مقعد، بخصوص در زمان انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی، نمایان شوند. بیشتر انواع این زگیل ها، بعد از ابتلا به عفونت در یک دوره دو تا سه ماهه، آشکار می گردند.

اگر فکر می کنید دچار عفونت شده اید، باید بمنظور اجتناب از عوارض جانبی و جهت پیشگیری از انتقال عفونت به شریک جنسی تان، تحت آزمایش قرار بگیرید. تقریباً در نیمی از موارد، زگیل تناسلی در شفت آلت تناسلی، اغلب در زیر پوست ختنه گاه نمایان می شوند.

تشخیص زگیل تناسلی - راز جراحی

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی اغلب از روی شکل ظاهری شان تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات انجام یک نمونه برداری، الزامی می باشد.

تست پاپ ( Pap )

در زنان، انجام منظم تست های لگنی و تست های پاپ، حائز اهمیت است. این تست ها می تواند به تشخیص تغییرات واژنی و لگنی ایجاد شده توسط زگیل های تناسلی یا علائم اولیه سرطان لگن، کمک کند. در طول تست پاپ، بهترین دکتر زگیل تناسلی ، از یک دستگاه به نام اسپکولوم، برای باز نگه داشتن واژن و رحم استفاده می کند. وی سپس یک ابزار دارای دسته بلند را بمنظور جمع آوری نمونه کوچکی از سلول ها از گردن رحم، مورد استفاده قرار می دهد. این سلول ها جهت یافتن ناهنجاری های موجود، در زیر میکروسکوپ، مورد آزمایش قرار می گیرند.

تست HPV

تنها انواع معدودی از HPV واژنی به سرطان لگن، ارتباط دارند. یک نمونه از سلول های لگنی، در طول تست پاپ جمع آوری می شوند. این سلول ها بمنظور شناسایی گونه های اچ پی وی عامل سرطان، تحت آزمایش قرار می گیرند. این تست، اغلب در زنان ۳۰ سال به بالا مورد استفاده واقع می شود. این روش در زنان جوان تر، معمولاً مفید نمی باشد، چون اچ پی وی اغلب در زنان واقع در این رده سنی، بدون نیاز به درمان، رفع می گردد.

آزمایش خون 

در کنار دو پروسه تشخیصی فوق ، یکی دیگر از روش هی تشخیص این عارضه که هم برای مردان و هم زنان قابل انجام است ، روش مولکولی نام دارد. روش مولکولی بسیار بالایی داشته و قادر است به طور دقیق ابتلا یا عدم ابتلا فرد به ویروس پاپیلومای انسانی را مشخص کند. یکی از روندهای روش مذکور ، تکنیک ژنوتایپینگ است. طی این روش توالی یابی ویروس پایپلوما انجام می شود و نتیجه ای که از ان بدست می آید نشان می دهد فرد به HPV آلوده است یا خیر.

آمادگی برای جلسه ویزیت با پزشک جهت تشخیص و درمان زگیل تناسلی

پیش از مراجعه به دکتر بهتر است لیستی از موارد زیر آماده کنید تا بتوانید پرسش ها متخصص را به درستی پاسخ دهید و درست ترین تشخیص و درمان برایتان اتخاذ گردد :

 • اطلاعات مربوط به نوع علائم نمود یافته و زمان بروز آن ها. به طور دقیق نشانه ها را شرح دهد و اگر شریک جنسی تان نیز چنین مواردی را تجربه نموده است ، دکتر زگیل تناسلی را مطلع سازید.
 • پیشنه مربوط به روابط جنسی تان. چنانچه اخیراً با شخص جدید آمیزش جنسی داشته اید یا رابطه جنسی اخیرتان محافظت نشده بوده است ، حتما باید این مطالب را به پزشک بگویید.
 • بیماری هایی که به آن مبتلا بوده یا هستید. باید اطلاعات کاملی راجع به وضعیت سلامتی گذشته و فعلی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
 • نواع دارو و مکمل های مصرفی. اگر به جهت کنترل بیماری یا برای تقویت بدن تان از داورها و ویتامین ها استفاده می کنند ، نحوه و میزان مصرف آن ها را به اطلاع دکتر برسانید.

همچنین می توانید در این جلسه سوالات معمولی را که اغلب بیماران می پرسند ، از دکتر زگیل تناسلی بپرسید :

 1. چه آزمایش هایی باید انجام بدهم؟
 2. بهترین راه درمان برای من چیست ؟
 3. چه مدت بعد از درمان ، ره به بهبودی می روم ؟
 4. آیا من ناقل ویروس هستم ؟ چطوری می توانم از این امر جلوگیری کنم ؟
 5. چه مدت بعد از درمان می توانم مجدداً رابطه جنسی داشته باشم ؟

نسبت به پرسیدن این دست از پرسش ها تردید نداشته و خجالت نکشید. شما باید از وضعیت خود آگاهی کاملی داشته باشید.

تیپ های ویروس HPV و راه های انتقال زگیل تناسلی

معمول ترین راه انتقال این بیماری که تقریبا تمامی مردم از آن آگاه هستند ، داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده به ویروس می باشد. همچنین تفاوتی ندارد که مرد آلوده باشد یا زن. در شرایط نرمال احتمال آلوده هر جنسیت یکسان است. اما فاکتورهایی وجود دارد که یک فرد را در قیاس با فردی دیگر به میزان بیشتری در معرض خطر ویروس HPV قرار می دهد. این موارد عبارتند از :

 1. کسانی که در حوزه فعالیت های جنسی بسیار اکتیو می باشند و شریک های جنسی متعددی دارند.
 2. کسانی که بدون پایبندی به اصول اخلاقی با هر شخصی بدون آن که شناختی از او داشته باشد ، رابطه جنسی برقرار می کند.
 3. کسانی که در دوره سنی بین ۱۲ تا ۳۵ سال هستند ؛ زیرا افراد در این مقطع زمانی به لحاظ جنسی بسیار فعال هستند.
 4. افرادی که به طور بی رویه استعمال دخانیات دارند و مشروبات الکلی مصرف می کنند.
 5. افراد یا بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان بسیار ضعیف است. همچون بیماران مبتلا به ایدز
 6. افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده ای دارند
 7. کسانی که به دیگر بیماری های آمیزشی دچار هستند.
 8. به طور کلی تمام گونه های ویروس HPV در دو تیپ گروه بندی می شوند ؛ تیپ کم خطر و تیپ پر خطر.

ویروس HPV یا زگیل تناسلی از چه راه هایی منتقل نمی شود ؟

عموما در مورد یک بیماری موضوعی که مورد بحث قرار می گیرد راه های انتقال آن است ؛ اما در این بخش می خواهیم به شما بگوییم که ویروس پاپیلومای انسانی که باعث بروز زگیل در نواحی تناسلی زنان و مردان می شود ، از چه راه هایی منتقل نمی گردد :

 • بوسیدن و در آغوش کشیدن فرد آلوده
 • استفاده از حوله مشترک
 • استفاده از یک توالت فرنگی
 • قرار گیری در استخر شنا همراه با فرد مبتلا به ویروس
 • استفاده از قاشق و چنگال ، فنجان چای و غیره به صورت اشتراکی

برای درمان زگیل تناسلی به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟

به جهت رفع عارضه ایجاد شده ، مردان و زنان از اولین سوالاتی که برایشان پیش می آیند این است که برای درمان زگیل های تناسلی به چه دکتری باید مراجعه کرد ؟ بهترین دکتر زگیل تناسلی تهران ، شیراز یا هر شهر دیگری که در ان جا ستک هستند ، کیست ؟ در این راستا باید بدانید که متخصصان مختلفی هستند که در زمینه درمان کردن این بیماری مقاربت جنسی می توانند مداخلات پزشکی مربوطه را به انجام رسانند.

بانوان عزیزی که درگیر این بیماری هستند ، می توانند برای معالجه به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. چرا که اکثر آنان در این حوزه نیز فعالیت دارند. همچنین اورولوژیست ها که متخصص بیماری آقایان هستند ، به عنوان دکتر زگیل تناسلی مردان نیز فعالیت دارند و آقایان می توانند جهت رفع عارضه مذکور به آنان مراجعه کنند. متخصص کلورکتال و بیماری های نشیمنگاهی نیز از دیگر پزشکانی است که شما برای درمان زگیل های ایجاد شده در نواحی تناسلی خود می توانید به او مراجعه نماید.

منظور از زگیل تناسلی پنهان چیست ؟

خوب است این را بدانید که ویروس اچ پی وی همیشه به صورت زگیل خود را نشان نمی دهد. گاهی حتی امکان دارد بدون ایجاد هیچ گونه تغییری در ناحیه آلوده ، ویروس همچنان به زندگی خود ادامه دهد. می توان گفت در خیلی از موارد ، آلوده بودن به HPV یک عفونت بی نشانه خطاب می شود. یعنی این که پوست شما با تماس به فرد آلوده ، درگیر ویروس شده است آما زائده زگیل مانندی را مشاهده نمی کنید یا به عبارتی زگیلی تناسلی پنهان است. پنهان بودن زگیل های تناسلی و به طور کلی ابتلا به عفونت HPV هم در زنان و هم در مردان امکان دارد دیده شود ، اما از طریق تست های غربالگری دهانه رحم مشخص شده است که این مسئله در میان خانم ها شایع تر است.

زگیل تناسلی از راه دهان

یکی دیگر از راه های ابتلا به این بیماری ، از راه دهان است. عموماً وجود ویروس HPV در دهان با علائمی همراه نیست به همین خاطر خیلی از افراد ممکن است آلوده بودن به این ویروس را متوجه نشوند و برای جلوگیری از انتشار ان اقدامی انجام ندهند. البته که ابتلا به زگیل ناشی از ویروس HPV در دهان و گلو به ندرت اتفاق می افتد. علتی که فرد درگیر این عارضه می شود ، می تواند داشتن رابطه جنسی دهانی با یک فرد آلوده باشد. گاهی نیز از طریق وجود یک شکاف کوچک درون دهان ، ممکن است به ویروس مبتلا شود. البته برای یافتن علت به طور دقیق تر ، همچنان به تحقیقات بیشتری نیاز است. لازم به ذکر است که کسانی که خود به زگیل تناسلی از راه دهان مبتلا شده اند ، خودشان نیز می توانند از راه دهان ، اشخاص دیگری را به ویروس HPV آلوده سازند.

زگیل تناسلی در دختر مجرد

گاهاً دیده شده دختران و بانوان مجرد که تا کنون رابطه جنسی نداشته اند اما به این ویروس آلوده و به زگیل ناحیه تناسلی مبتلا شده اند. اما با توجه به این که این عارضه یک نوع بیماری مقاربت جنسی است ، چگونه چنین چیزی امکان دارد ؟ زگیل تناسلی در دختر مجرد ممکن است به علت قرار گرفتن در محیط و تماس با ابزارهای آلوده به ویروس ، درگیر این بیماری شوند. مثلا یک خانم مجرد برای انجام لیزر ناحیه تناسلی خود به یک کلینیک لیزر موهای زائد رجوع کند. اگر آن مرکز اقدامات بهداشتی لازم را به انجام نرساند و پیش از آن یک فرد آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی برای لیزر به آن جا مراجعه کرده باشد ، به سبب آلوده شدن دستگاه ، نفر بعدی هم می تواند درگیر این مسئله شود.

چه مدت بعد از آلوده شدن به ویروس ، زگیل نمود پیدا می کند ؟

در برخی از افراد ، حدودا با گذشت یک هفته از ابتلا به ویروس HPV ، زگیل های تناسلی نمود می یابند. در حالی که در اغلب اوقات این پروسه ممکن است ماه ها یا سال ها به طول بی انجامد. به همین دلیل نمی توانیم با قطعیت کامل بگوییم که بیمار چه زمانی درگیر این ویروس شده است. البته این احتمال هم وجود دارد که ویروس پاپیلومای انسانی در ناحیه تناسلی شما وجود داشته باشد اما به این خاطر که علائمی بروز پیدا نکرده است ، شما متوجه آلوده بودن نشده اید. بدین نحو امکان دارد در حین رابطه جنسی ، ویروس را ندانسته و ناخواسته به پارتنر خود منتقل کرده باشید.

تیپ کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی

نوع کم خطر گونه های ویروس HPV تنها بروز زگیل تناسلی و سایر زگیل های معمول که در نقاط مختلف بدن ممکن است نمود یابند را موجب می شوند. در کل تیپ کم خطر عفونت جدی را به همراه نداشته و برای فرد مشکل ساز نخواهند شد. در نهایت با گذر زمان یک سال و نیم تا دو سال خود به خود از بین می روند. گونه ها ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲ و ۷۳ در تیپ کم خطر ویروس HPV قرار می گیرند.

تیپ پر خطر ویروس پاپیلومای انسانی

انواع پر خطر ، به علاوه آن که باعث یوجود آمدن زگیل های تناسلی می شوند ، می توانند بیماری های جدی دیگری را نیز در پی داشته باشند؛ همچون سرطان دهانه رحم ، سرطان واژن ، سرطان بیضه و آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعد. تیپ پر خطر ویروس پایپلومای انسانی شامل گونه های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۴۵، ۵۱،۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹ و ۶۸ می باشد.

ابتلا به زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه جنسی

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن آنقدر تضعیف می شود که فرد بدون مقاربت جنسی ممکن ست به زگیل تناسلی دچار گردد. این احتمال برای کسانی که به ایدز ، انواع سرطان ها و عفونت ها مبتلا هستند ، بیمارانی که عمل پیوند عضو انجام داده اند و زنانی که بش از حد نرمال قرص و داروهای ضد بارداری مصرف می کنند بسیار بالا می باشد.

عوارض ویروس پاپیلومانی انسانی

عفونت و آلودگی به ویروس HPV ممکن است عوارض ذیل را در پی داشته باشد :

سرطان : ویروس HPV می تواند در نمود یافتن سرطان دهانه رحم بسیار دخیل باشد. انواع خاصی از این ویروس نیز منجر به بروز دیگر سرطان ها همچون سرطان واژن ، مقعد ، آلت تناسلی آقایان و دهان و حلق شوند. شایان ذکر که همیشه ویروس پاپیلومای انسانی بیماری سرطان را در پی ندارد اما برای خانم ها الزامی است که به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند؛ به خصوص کسانی که به این ویروس آلوده هستند.

مشکلات در دوران بارداری : هر چند به ندرت اما مکان دارد زگیل ها در دوران حاملگی ، بزرگ شوند و عمل ادرار را برای زنان دشوار سازند. زگیل های مستقر در دیواره واژینال ممکن است ز کشیدگی بافت واژن به هنگام زایمان طبیعی جلوگیری کند. زگیل های بزرگی که بر روی واژن قرار دارند امکان دارد در طول زایمان باعث خونریزی شوند. مورد بعدی بسیار نادر است اما لازم دانستیم آن را متذکر شویم. نوزادانی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد شده اند ، ممکن است در گلو و حلق به زگیل دچار شوند. در این شرایط جهت برطرف سازی انسداد مسیر هوا ، نوزاد بایستی تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درمان زگیل تناسلی

اگر زگیل تناسلی شما، باعث ایجاد درد نشده است، نیاز به درمان، الزامی نمی باشد. ولی اگر احساس خارش، سوزش و درد می کنید، یا اگر نگران پخش شدن و گسترش یافتن عفونت هستید، پزشک می تواند شما را در درمان این بیماری با استفاده از دارو یا در برخی موارد، جراحی، یاری رساند. البته زگیل های تناسلی اغلب بعد از درمان، عود کرده و باز می گردند. در واقع هیچ درمانی برای خود ویروس یافت نشده است.

داروها

درمان زگیل های تناسلی گاهی از طریق پوست به طور مستقیم، قابل اجرا می باشد. این درمان ها عبارتند از:

 • ایمی کیمود ( زیکلارا، آلدارا ) . این کرم ظاهراً توانایی سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و با زگیل های تناسلی، می جنگد. در حین استعمال کرم بر روی پوست خود، از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. این کرم دارای قابلیت تضعیف کاندوم بوده و در نتیجه می تواند پوست شریک جنسی شما را دچار حساسیت کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی استعمال این کرم، قرمز شدن پوست می باشد. دیگر عوارض جانبی مربوط به مصرف این محصول، شامل تاول، بدن درد، سرفه، جوش و احساس خستگی می باشد.

 • پودوفیلین و پودوفیلوکس ( کوندیلوکس) . پودوفیلین یک رزین با پایه گیاهی می باشد که از قابلیت تخریب بافت زگیل تناسلی برخوردار است. پزشک شما، این محلول را در ناحیه مورد نظر، جهت درمان بیماری مورد استفاده قرار می دهد. پودوفیلوکس حاوی ترکیبات مشابه می باشد، ولی تنها تفاوت آن این است که برای استعمال، حضور پزشک مورد نیاز نبوده و شما می توانید خودتان در منزل، آن را جهت درمان بیماری مورد استفاده قرار دهید.

جداً از استعمال داخلی پودوفیلیکس، خودداری نمایید. بعلاوه، این دارو برای استفاده در طول دوره بارداری توصیه نمی شود. عوارض جانبی مربوط به این محصول شامل حساسیت و احساس درد ملایم می باشد.

 • تری کلرو استیک اسید . این درمان شیمیایی، دارای قابلیت سوزاندن زگیل های تناسلی بوده و برای درمان زگیل های تناسلی داخلی نیز قابل استفاده می باشد. از عوارض جانبی ناشی از مصرف آن، می توان به حساسیت ملایم پوستی و درد اشاره نمود.
 • سینکاتچینز . این کرم برای درمان زگیل های تناسلی بیرونی و زگیل های واقع در داخل و اطراف کانال مقعد قابل استفاده می باشد. برخی عوارض از جمله قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد که اغلب در سطح ملایم بروز می کنند، جزو عوارض جانبی ناشی از مصرف این محصول محسوب می شوند.

بمنظور درمان زگیل های تناسلی خود، بهتر است از مصرف داروهای بدون نسخه ای که برای برداشتن و از بین بردن زگیل طراحی شده اند، خودداری کنید. این داروها برای استفاده در ناحیه تناسلی، به هیچ عنوان مناسب نمی باشند.

جراحی

زمانیکه زگیل تناسلی شما به درمان دارویی واکنش مثبت نشان نمی دهد، یا در صورتی که باردار هستید و امکان استفاده از دارو برایتان وجود ندارد، جراحی پا به میدان می گذارد. گزینه های جراحی به شرح زیر می باشند:

 • فریز کردن با نیتروژن مایع ( سرمادرمانی )

فریز کردن با نیتروژن مایع، باعث ایجاد تاول در اطراف زگیل شده و از این طریق درمان را انجام می دهد. وقتی پوست شما بهبود می یابد، آسیب های وارده  و ضایعه های ایجاد شده در آن از بین می روند و در نتیجه پوست جدیدی در ناحیه درمان رشد می کند. گاهی تکرار درمان، الزامی می باشد. عارضه جانبی اصلی این روند درمان، شامل درد و تورم می باشد.

 • الکتروکاتری

در این روند، از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می شود. بعد از روند، تجربه کردن اندکی درد و تورم، طبیعی می باشد.

 • برش جراحی

در روند برش جراحی، پزشک از ابزاری مخصوص برای بریدن و برداشتن زگیل استفاده می کند. برای اجرای این درمان، بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی مورد نیاز می باشد. البته گاهی پس از درمان، درد را تجربه خواهید کرد.

 • لیزر درمانی

این دستاورد که از پرتوهای قوی نور در آن استفاده می شود، از نظر هزینه، گران بوده و معمولاً برای زگیل هایی که درمان آنها دشوار می باشد، توصیه می شود. برجای ماندن جای زخم و احساس درد، از جمله عوارض جانبی این روند درمان، محسوب می شود.

فیلم زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با لیزر

تقریبا اکثر انسان ها زمانی که به بیماری یا عارضه ای مبتلا می شوند ، برای درمان آن به دنبال راهی هستند که تا حد امکان کم تهاجم و موثر باشد. امروزه برای درمان بدون درد و خونریزی از لیزر استفاده می شود. در این پروسه درمانی ، لیزر پالسی رنگی بکار گرفته می شود. در این نوع لیزر از ترکیب اورگانیک رنگ در یک حلال استفاده شده که به عنوان ناحیه فعال لیزر شناخته می شود. به واسطه یک منبع نوری پر توان ، محلول رنگی به سرعت جریان پیدا می کند و مایع با شتاب از محیط لیزری فراتر می رود. پرتو نور ورودی ، مولکول های رنگی را بر انگیخته و طول موج رنگی را ایجاد می کند. بدین نحو تابش پر نفوذ و کنترل شده ای تولید می گردد.

در درمان زگیل تناسلی ، لیزر پالسی رنگی پرتو نوری را به سمت هدف ساطع نموده و بدون آسیب رساندن به پوست نواحی آلوده به ویروس ، گلبول های قرمز خون در زگیل را از بین می برد. همچنین از رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به ویروس ممانعت می کند. با توجه به اینکه امکان دارد هر پالس نوری لیزر ، کمی درد در ناحیه را در پی داشته باشد ، می توان پیش از شروع پروسه درمانی ، بی حسی موضعی اعمال نمود ؛ اما عموماً انجام این امر ضرورتی ندارد.

برای درمان با لیزر ، این موارد را به خاطر داشته باشید :

 • اگر چه لیزر درمانی یک روش بسیار موثر در حذف زگیل های تناسلی می باشد اما لیزر پالسی رنگی همیشه و برای همه نتیجه یکسانی را حاصل نمی کند. درمان تمامی گونه های زگیل های تناسلی با لیزر امکان پذیر است اما آن دسته از زگیل ها که نقاط قرمز رنگی داشته ، بافت آن ها فلس مانند بوده و پیش از این درمان نشده اند ، بهترین نتیجه را از لیزر بدست می آورند.
 • بلافاصله پس از درمان زگیل ، به منظور تسکین محل تحت درمان ، از کمپرس یخ استفاده می شود.
 • قرار دادن یک بانداژ یا پد نرم از سایش ناحیه درمان شده جلوگیری می کند.
 • بعد از لیزر درمانی این عارضه ، از لباس های زیر گشاد و ضد حساسیت استفاده کنید. مثل شورت هایی که از الیاف نقره تهیه شده اند. شنا کردن ، رفتن به سونا و جکوزی و مشارکت در ورزش های پر برخورد را تا زمانی که ناحیه تناسلی بهبود یابد ، باید کنار بگذارید.

درمان خانگی زگیل تناسلی

برای از بین بردن این زائده ها ، روش هایی خانگی وجود دارد که برای افرادی مناسب است که مایل نیستند از متدهای جراحی یا داروهای شیمیایی استفاده کنند. در این بخش نگاه کوچکی به این موارد داشته ایم :

چای سبز : بر اساس یافته های تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ صورت گرفته ، چای سبز در درمان این عارضه تاثیرگذار بوده است. یک پماد با نام ورگن به صورت تجویزی قابل تهیه می باشد. درون این کرم ، چای سبز ترکیب شده است. حتی می توانید عصاره چای سبز را تهیه کرده و در خانه استفاده کنید. یک یا دو قطره از آن را به روغن نارگیل اضافه کرده و روی زگیل تناسلی قرار دهید.

سیر : تحقیقات نشان داده اند که می توان از این گیاه برای درمان این عارضه استفاده کرد ، اما چون این تحقیق بسیار قدیمی می باشد ، نیاز به مطالعه بیشتری است. اگر مایلید این روش را امتحان کنید ، کمی عصاره سیر تهیه کرده و آن را مستقیما روی زگیل قرار دهید. همچنین می توانید یک گاز را داخل ترکیب سیر و روغن خیس کنید و روی زائده بگذارید.

سبزیجات : این خوراکی ها ، از چند جهت برای ما مفید هستند. در کل توصیه می شود فرد در طول روز بین چهار تا پنج وعده سبزی میل کند. سعی کنید سبزیجات تردی مثل کلم ، بروکلی ، کاهو و گل کلم مصرف نمایید. این موارد حاوی ایندول ۳ کاربینول هستند که برای از بین بردن زگیل تناسلی مفید می باشد.

فولیک اسید و B12 : خوردن مولتی ویتامین های حاوی فولیک اسید و B12 می تواند به جنگ ویروس HPV رود و این عارضه را درمان کند.

سرکه سیب : این مایع می تواند کارکردی شبیه به داروهایی داشته باشد که در ترکیبات آن ها از  مواد اسیدی استفاده شده تا ویروس را بکشند. البته توجه داشته باشید که تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته و اثرگذاری آن تایید یا تکذیب نشده است. برای امتحان کردن این مورد می توانید یک گوش پاک کن ، پنبه یا یک تکه گاز را به کمی سرکه آغشته کرده و سپس آن را روی زگیل تناسلی خود قرار دهید.

تغییر رژیم و سبک زندگی : مبتلا شدن به این زگیل ها می تواند به بدن فشار وارد کند ، مخصوصا زمانی که این معضل با بیماری های دیگر همراه شود. برای اینکه به بدن خود کمک کرده باشید سریع تر درمان شود ، سعی کنید از انجام کارهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند دوری نمایید. برای مثال مصرف دخانیات و یا یک رژیم نا سالم ، می تواند جلوی رسیدن مواد مغذی به بدن را بگیرد و روند بهبودی را با مشکلاتی مواجه سازد.

در مقابل غذاهایی وجود دارند که با قرار دادن آن ها در رژیم غذایی خود ، می توانید به جنگ زگیل در ناحیه تناسلی رفته و آن را تا حدودی درمان کنید. این خوراکی ها شامل موارد زیر می شوند :

 • غذاهای سرشار از آنتی اوکسیدان مثل بلوبری ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای ، گیلاس )
 • سبزیجات برگ دار و تیره مثل کلم و اسفناج
 • گندم کامل
 • بادام
 • لوبیا
 • گوشت بدون چربی

این مواد خوراکی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و ریسک بروز دوباره زگیل تناسلی را پایین می آورند. در عوض ، باید از مصرف غذاهایی نیز دوری کنید ، این دست از غذاها در ادامه آورده شده اند :

 • هر نوع خوراکی که امکان داشته باشد به آن حساسیت نشان دهید. ( لبنیات ، سویا ، ذرت )
 • غذاهای پالایش شده مثل نان سفید و پاستا
 • گوشت قرمز
 • غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس
 • کافئین و دیگر محرک ها

زگیل تناسلی در بارداری

اگر شما حامله باشید یا قصد دارید بچه دار شوید و در عین حال به ویروس HPV نیز مبتلا هستید ، حتما سوالات زیادی در این راستا برایتان پیش می آید که در این بخش از مقاله راز جراحی می خواهیم به طور کامل به آن بپردازیم. اولین سوالی که عموما پرسیده می شود این است که آیا زگیل تناسلی در بارداری خطرناک است و ویروس پاپیلومای انسانی به جنین درون رحم آسیبی می زند یا موجب بروز عارضه های بارداری می شود ؟ در پاسخ باید گفت که در اکثر کیس ها زگیل های ناحیه شرمگاهی در روند بارداری تاثیری نداشته یا اثر آن بسیار ناچیز می باشد. تا به الان هیچ ارتباطی میان مشکلات بارداری مثل سقط جنین یا زایمان زودرس با زگیل پیدا نشده است. اما در زمان بارداری ، زگیل های فعال ، به سبب تغییرات به وجود آمده در سیستم ایمنی و هورمون های بدن ، در این دوره به میزان بیشتری بزرگتر شده این امر می تواند منجر به بروز درد هنگام دفع ادرار شود. در کل این عارضه نمی تواند تاثیری در بارداری داشته باشد اما به ندرت امکان دارد حین زایمان مشکلاتی را ایجاد کند. پس اگر به این ویروس مبتلا هستید حتما دکتر زنان خود را مطلع سازید.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

مسئله بعدی که می خواهیم به آن بپردازیم ، درمان در بارداری است که تقریبا سوال تمامی مادران است. راه های درمانی زگیل در دوران بارداری با توجه به هر کیس ، متغیر است. در اکثر موارد پزشک توصیه می کند که در دوره حاملگی به درمان این عارضه نپردازید ؛ به خاطر این که احتمال خطرناک بودن زگیل تناسلی در بارداری برای کودک بسیار ضعیف است. اما اگر تمایل دارید زگیل بوجود آمده در دوران بارداری را درمان کنید ، آیتم های درمانی پیش روی شما موارد زیر هستند :

 • پروسه انجماد زگیل با استفاده از نیتروژن مایع یا همان سرما درمانی
 • برداشتن زگیل ها به روش جراحی
 • استفاده از لیزر برای سوزاندن زگیل ها

توصیه اکثر پزشکان و متخصص های زنان و زایمان این است که در طول بارداری برای درمان زگیل تناسلی از داروهای موضعی استفاده نکنید ؛ چرا که اثرات جانبی ناشی از آنان حاملگی را تحت تاثیر قرار می دهند. درد ، سوزش و حساس شدن پوست از جمله اثرات جانبی این روند درمانی هستند.

فاکتورهای خطر زگیل تناسلی

هر فرد فعال از نظر رابطه جنسی، در معرض خطر ابتلا به این ویروس می باشد. با این وجود، زگیل های تناسلی، در افراد دارای ویژگی های زیر، عمومیت بیشتری دارد:

 • افراد زیر سن ۳۰ سال
 • افراد سیگاری
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • کودکانی که مادر آنها در دوران بارداری مبتلا به ویروس بوده اند.

برخی عوارض جانبی احتمالی HPV عبارتند از:

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم می باشد. این عفونت می تواند به بروز تغییرات پیش سرطانی در سلول های گردن رحم می شود که دیسپلازی نام دارد. دیگر انواع این ویروس نیز باعث سرطان بخش بیرونی اندام تناسلی شده و می تواند بعنوان عامل بروز سرطان اندام تناسلی مردان یا سرطان مقعد شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن های HPV که گارداسیل ۹ نیز نامیده می شود، می تواند از مردان و زنان در برابر رایج ترین گونه های زگیل و همچنین گونه های اچ پی وی مرتبط با سرطان دهانه رحم نیز محافظت نماید. همچنین واکسنی بنام سرواریکس نیز موجود می باشد. این واکسن از فرد در برابر سرطان دهانه رحم حفاظت نموده ولی سد دفاعی در برابر زگیل های تناسلی محسوب نمی شود.

افراد بالای ۴۵ سال می توانند واکسن HPV را دریافت نمایند. این واکسن برای افراد ۹ سال نیز تجویز می شود. این واکسن در یک سری شامل دو یا سه شات بر حسب سن بیمار، تزریق می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از اینکه فرد وارد رابطه جنسی شده باشد، تزریق شود، چون بیشترین تاثیر آنها زمانی است که فرد هنوز در معرض اچ پی وی قرار نگرفته است.

چگونه بر فشار روانی ناشی از زگیل تناسلی غلبه کنیم - راز جراحی

واکسن زگیل تناسلی

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) همواره به دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ سال توصیه می کنند که در برابر ویروس HPV واکسینه شوند. هر چند که دریافت واکسن مربوطه در سنین پایین تر یعنی ۹ سالگی نیز امکان پذیر است. در شرایط ایده آل افراد باید پیش از آن که اولین رابطه جنسی خود را تجربه کنند ، واکسن HPV بزنند. روند دریافت واکسن که از سوی CDC ارائه شده است بدین نحو می باشد که نوجوانان ۱۱ تا ۱۲ سال باید دو دوز واکسن زگیل تناسلی را به فاصله حداقل ۶ ماه دریافت کنند. پژوهش های جدید حاکی از آن هستند که دو دوز واکسن HPV برای بچه های زیر ۱۵ سال بسیار مؤثر واقع می شود. نوجوانان و بزرگسالانی که در بازه سنی ۱۵ تا ۲۶ سالگی برای واکسینه شدن در برابر این بیماری اقدام می کنند ؛ بایستی ۳ دوز واکسن دریافت نمایند. سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا اخیراً واکسن گارداسیل ۹ را برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ سال مورد تایید قرار داده است.

چگونه بر فشار روانی ناشی از زگیل تناسلی غلبه کنیم؟

این عارضه یکی از رایج ترین بیماری های مقاربتی است که بسیاری از افراد را به خود درگیر می کند. عامل اصلی این عارضه ، ویروس HPV است که با نام پاپیلومای انسانی نیز شناخته می شود. کسانی که پارتنرهای جنسی متعددی داشته ، روابط محافظت نشده ای دارند یا از سنین بسیار پایین به این دسته از فعالیت ها مشغول شده اند ، تا حد زیادی در معرض آلوده شدن به ویروس HPV قرار دارند. زگیل تناسلی می تواند بر کیفیت روابط جنسی تاثیر گذارد و همین امر سبب کاهش اعتماد به نفس زنان و مردان شود. در این شرایط به لحاظ روحی روانی فشار زیادی بر شخص مبتلا وارد می گردد و استرس و اضطراب را در او بوجود می آورد. در این راستا برای غلبه بر فشار روانی حاصل شده تدابیری اندیشیده شده است.

 1. کنترل سطح استرس و اضطراب خود
 2. مشاوره و گفتگو با پزشک
 3. ترک سیگار
 4. به خاطر داشته باشید که در این امر تنها نیستید.
 5. کمک و حمایت دوستان و افراد خانواده خود را پذیرا باشید.

زگیل تناسلی و زایمان

همانطور که اشاره کردیم ، احتمال خیلی کمی وجود دارد که زگیل ها در ناحیه شرمگاهی حین زایمان مشکل ساز شوند. در موارد نادر ، امکان دارد زگیل هایی با سایز بزرگ طی زایمان طبیعی که از طریق واژن به انجام می رسد ،  مشکلاتی را ایجاد کنند. عمدتا به این خاطر است که باعث خونریزی می شوند. در صورتی که زگیل در دیواره واژن ایجاد شده باشد ، پروسه اتساع واژن در حین زایمان را برای مادر دشوار می سازد. در این شرایط متخصص زنان و زایمان انجام زایمان سزارین را توصیه می کند. در شرایطی که مادر به ویروس HPV مبتلا باشد ، احتمال اینکه نوزاد نیز هنگام تولد به آن آلوده گردد ، بسیار بسیار کم است. اما در شرایطی که این ویروس به نوزاد منتقل شود ، ممکن است درون گلو و حلق او زگیل هایی شکل بگیرند و تنفس را برایش دشوار سازند. اگر با چنین موردی برخورد کردید ، حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

زگیل تناسلی چگونه روی مراقبت های بارداری تاثیر می گذارد؟

در صورتی که سابقه ابتلا به HPV دارید ، باید پزشک خود را مطلع سازید. اگر در گذشته نتایج تست پاپ اسمیر شما نیز غیرعادی بوده است ، باید آن را در اختیار این فرد قرار دهید. با اینکه این ویروس معمولا تاثیری روی شما و جنین داخل شکمتان نمی گذارد ، اما باز هم متخصص باید در طول این دوره شما را تحت نظر داشته باشد تا هیچ گونه ناهنجاری رخ ندهد.

از آنجایی که در طول بارداری سلول های زیادی در حال تکثیر هستند ، پزشک باید به دنبال هر گونه رشد غیر طبیعی و یا دیگر تغییرات باشند. علاوه بر این ، برخی زنان در دوران بارداری نسبت به دیگر مواقع ، دچار زگیل های بزرگتری می شوند. در صورتی که مطمئن نیستید به این ویروس مبتلا شده اید یا خیر ، دکتر به عنوان بخشی از مراقبت های حاملگی ، معایناتی را به انجام می رساند تا از وجود این زائده مطمئن شود.

ابتلا به زگیل تناسلی در بارداری عوارض دارد؟

به طور معمول این بیماری تاثیری روی حاملگی ندارد ، اما در شرایطی ممکن است برخی عوارض دیده شوند. برای مثال در صورتی که در این زگیل ها عفونت فعال داشته باشید ، این زائده ها نسبت به حالت معمولی رشد بیشتری خواهند داشت و بزرگ تر می شوند. برخی زنان ، در چنین شرایطی هنگام ادرار با درد مواجه خواهند شد ؛ برخی از زگیل های بزرگ در هنگام زایمان نیز باعث بروز خونریزی می شوند.

گاهی اوقات زگیل هایی که در دیواره واژن رشد کرده اند اجازه نمی دهند واژن برای زایمان به اندازه کافی گشاد شود ؛ در چنین مواردی امکان دارد به زایمان سزارین روی آورده شود. در موارد خیلی نادری احتمال دارد این زگیل ها به نوزاد سرایت پیدا کنند. در این شرایط نوزاد چند هفته بعد از به دنیا آمدن ، در دهان یا گلو با این زائده ها مواجه خواهد شد.

توجه داشته باشید سویه های ویروس HPV که به وقوع زگیل در ناحیه تناسلی می انجامند ریسک سقط و یا بروز مشکل در زایمان را افزایش نمی دهند.

کودکان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند؟

در نوجوانان و بزرگسالان ، این بیماری از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد ؛ اما کودکان از طرق دیگری به آن مبتلا می شوند. نوزادان و کودکان معمولا از طریق راه های زیر با این مشکل رو به رو می شوند :

 • قبل و یا حین زایمان (ممکن است دستان کسی به ویروس آلوده باشد )
 • در حین حمام کردن ( امکان دارد شخصی که به ویروس مبتلاست ، از حوله استفاده کرده باشد )
 • ممکن است این زگیل از بدن خود آن ها به بخش دیگر سرایت کرده باشد ، برای مثال از دست ها به ناحیه تناسلی

توجه داشته باشید به منظور اینکه از سرایت این زگیل ها به بخش های دیگر بدن ، هر شخصی که لباس ها و پوشک بچه را تعویض می کند باید به مدت حداقل بیست ثانیه قبل و بعد از حمام کردن کودک ، استفاده از دارو و یا تعویض پوشک او دست های خود را بشوید.

تاثیر زگیل تناسلی بر اسپرم

علاوه بر بانوان ، آقایان نیز تمایل دارند بدانند که آیا زگیل های تناسلی بر اسپرم و ناباروری آنان تاثیری دارند یا خیر ؟ طبق مطالب ارائه شده در سایت healthline ، مطالعاتی که در سال ۲۰۱۱ در این راستا به انجام رسیده ، حاکی از این مطلب هستند ، مردانی که مایع منی آنان به ویروس HPV آلوده است ، امکان دارد ناباروری را تجربه کنند. اگر اسپرم آلوده به ویروس با تخمک لقاح یابد ، ریسک سقط جنین در همان اوایل بارداری بالا می رود. در پژوهش های سال ۲۰۱۴ ، محققان متوجه شدند که اسپرم حاوی ویروس اچ پی وی موجب ناباروری مردان و زوجین می شود. در نهایت ، مطالعات سال ۲۰۱۵ به این نتیجه گیری ختم شد که ویروس پاپیلومای انسانی بر روی قدرت حرکت اسپرم تاثیر منفی می گذارد. البته برای اطمینان صد در صد از این یافته ها ، به تحقیقات تکمیلی بیشتری نیازمندیم.

تفاوت بین زگیل تناسلی با تب خال تناسلی

هر دوی آن ها، از بیماری های مقاربتی محسوب می شوند و به شدت واگیردار هستند. با اینکه در این بیماری ها ویروس عامل با هم تفاوت دارد،  اما هر دو در بخش های مشابهی از بدن بروز می کنند. تب خال تناسلی نیز از طریق تماس پوست به پوست در رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال منتقل می شود و امکان دارد علائمی نداشته باشد. ویروس آن HSV نام دارد. این ویروس جز روی پوست زنده نمی ماند، پس امکان ندارد از طریق تماس عادی یا استفاده مشترک از ظروف غذا انتقال پیدا کند.

تب خال تناسلی بر خلاف زگیل تناسلی، به شکل توده هایی از تاول یا زخم نمود می کند. این تاول ها ممکن است بترکند و جای آن ها قرمز شود. این عارضه دردناک و با احساس سوزش و خارش همراه است. این ضایعات می توانند روی ران ها، باسن، واژن، فرج، مقعد، بیضه و آلت تناسلی مردانه ظاهر شوند. از علائم وقوع این عارضه می توان به مشکل در ادرار، تب، تب خال در دهان یا لب ها، سردرد و تورم غدد لنفاوی اشاره کرد.

تشخیص این مشکل نیز مثل زگیل تناسلی، از طریق نمونه برداری یا آزمایش انجام می شود. نکته حائز اهمیت، این است که تب خال درمان ندارد. می توان با مصرف دارو علائم آن را کاهش داد. ضدویروس ها می توانند جلوی بروز یا شیوع این مشکل را بگیرند. این داروها همچنین ریسک انتقال ویروس به دیگران را کاهش می دهند.

تب خال تناسلی می تواند به بخش های دیگری از بدن مثل چشم ها منتقل شود و حتی موجب بروز خطراتی در بارداری، مثل سقط و زایمان زودرس شوند. این بیماری می تواند از مادر به جنین نیز منتقل شود. همین موضوع باعث بروز عفونت در نوزاد شده و خطر مرگ را به همراه دارد.

ابتلا به زگیل تناسلی در استخر

شاید برای خیلی ها این سوال پیش آمده باشد که این عارضه از طریق آب استخر منتقل می شود؟ در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته ایم. ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست (معمولا در رابطه جنسی دهانی، مقعدی و واژینال) یا وارد شدن انگشت فرد آلوده به اندام های جنسی انتقال پیدا می کند و تماس های عادی مثل بغل کردن، بوسیدن و حمام کردن با شخصی دیگر تاثیری در منتقل شدن آن ندارند. پس خیالتان از بابت استخر و جکوزی راحت باشد. بیشتر موارد این بیماری بی خطر هستند و توسط سیستم ایمنی خود به خود از بین می روند، اما زنان باید به صورت مرتب تحت آزمایش پاپ اسمیر قرار بگیرند، حتی اگر تا به حال رابطه جنسی را تجربه نکرده باشند!

استفاده از کاندوم برای پیشگیری از زگیل تناسلی

اگر در هر رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید، ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش می دهید. اما کاندوم تمام اندام جنسی را نمی پوشاند، بنابراین باز هم احتمال وقوع زگیل تناسلی هست. برای پیشگیری کامل، می توانید از واکسن گارداسیل بهره بگیرید.

آیا این زگیل ها احتمال باردار شدن زنان را تحت تاثیر قرار می دهند ؟

البته که نه ! ویروس HPV و زگیل تناسلی در پروسه بارور شدن و توانایی فرد در این امر هیچگونه دخالتی ندارد. گونه ای از ویروس اچ پی وی ، سلول های سرطانی در دهانه رحم را بوجود می آورند که در نهایت منجر به بروز سرطان دهانه رحم می شوند. در این شرایط برای درمان این امر احتمال دارد که توانایی باروری مختل شود.

دانلود : زگیل تناسلی – PDF

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.6 21 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
34 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نسرین مهاجر
نسرین مهاجر
2 سال قبل

چند وقتیه جوش کوچیکی کنار مقعدم رشد میکنه و پس از مدتی محو میشه
ممکنخ زگیل تناسلی باشه

زهره صادقی
زهره صادقی
2 سال قبل

برای بررسی سلامت از لحاظ زگیل تناسلی باید به متخصص زنان مراجعه کنیم یا متخصص پوس

کوثر پرتویی
کوثر پرتویی
2 سال قبل

زگیل تناسلی درد داره؟

فاطمه اسکندری
فاطمه اسکندری
2 سال قبل

مطالب درباره زگیل تناسلی عالی بود

پروانه
پروانه
2 سال قبل

درمان خانگی واسه زگیل تناسلی وجود داره

الهه امیری
الهه امیری
2 سال قبل

عالی بود ممنون از سایت خوبتون

مریم حمیدی
مریم حمیدی
2 سال قبل

شایع ترین علت زگیل تناسلی چیه؟

هلیا ناصری
هلیا ناصری
2 سال قبل

سلام با دارو میشه درمانش کرد یا باید جراحی شه ؟

ازینا مهدوی
ازینا مهدوی
2 سال قبل

آیا رشد زگیل تناسلی تو دوره قاعدگی تشدید میشه

فاطمه افشار
فاطمه افشار
2 سال قبل

روز بخیر
مطالب درباره زیگیل تناسلی عالی بود

مریم حیدری
مریم حیدری
2 سال قبل

روز بخیر
دلیل ایجاد زگیل تناسلی چیه؟

طیبه امینی
طیبه امینی
2 سال قبل

سلام با جراحی از بین میبرنش یا لیزر؟کدوم بهتره؟

مبینا عزیزی
مبینا عزیزی
2 سال قبل

سلام با لیزر میشه از بینشون برد؟

ساغر امینی
ساغر امینی
2 سال قبل

سلام بعد از جراحی احتمال بازگشت زگیل ها وجود دارد؟

فائزه عبدی
فائزه عبدی
2 سال قبل

سلام بچه ها هم درگیر زگیل تناسلی میشن؟یا از یه سنی به بعد شیوعش بیشتره؟

لیلا حاتمی
لیلا حاتمی
2 سال قبل

سلام
درمان همیشگی زگیل تناسلی چیه؟

کیمیا نازککار
کیمیا نازککار
2 سال قبل

مطالب درباره زگیل تناسلی عالی بود👏🏻

محمدرضا
محمدرضا
2 سال قبل

با سوزش و خارش همراه هست ؟

سیما عزیزی
سیما عزیزی
2 سال قبل

زگیل تناسلی با تبخال تناسلی فرق داره؟

مینا محمودی
مینا محمودی
2 سال قبل

مقالتون عالیه واقعا

اعظم همتی
اعظم همتی
2 سال قبل

با ژل بهداشتی بانوان شستشو میشه انجام داد؟

فریبا همتی
فریبا همتی
2 سال قبل

اگه درد نداشته باشه لازمه درمان کنیم؟خطرناکه؟

کیمیا نازکار
کیمیا نازکار
2 سال قبل

زگیل تناسلی درمان نشه چی میشه؟

لاله صمدی
لاله صمدی
2 سال قبل

مقاله تون عالی بود ممنونم..زگیل تناسلی با تبخال تناسلی فرق داره؟

nazanin
nazanin
2 سال قبل

علت به وجود آمدن زگیل تناسلی چیه؟

کوروش
کوروش
2 سال قبل

راسته که میگن ۵۰% رابطه ها منجر به زگیل تناسلی میشه؟

حمیدرضا
حمیدرضا
2 سال قبل

واقعا مطالب درباره زگیل تناسلی عالی بود

مجید
مجید
2 سال قبل

هزینه درمان زگیل تناسلی چقدر میشه؟

ارش
ارش
2 سال قبل

زگیل تناسلی واگیر داره؟

maryam mirgholi
مدیر
2 سال قبل
پاسخ به  ارش

در صورت رعایت نکردن نکات مراقبتی بله واگیر دار است

مقالات مرتبط

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه (Breast cancer) زمانی آغاز می شود که سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شروع به رشد کنند. سلول های سرطان پستان معمولاً یک تومور را شکل می دهند که اغلب به صورت یک برآمدگی، قابل لمس بوده و با اشعه ایکس قابل رویت می باشد. سرطان پستان تقریباً منحصراً در زنان رخ می...

بواسیر از تشخیص تا درمان + راز جراحی

بواسیر از تشخیص تا درمان + راز جراحی

بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid) زمانی ایجاد می شود که عروق یا رگ های خونی در داخل یا اطراف مقعد و قسمت تحتانی راست روده، متورم و حساس شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار خارجی بر روی این رگ ها ایجاد گردد. مجموعه راز جراحی با هدف آگاه سازی خوانندگان عزیز، اطلاعات...

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...