| خانه 4 بلاگ 4 سرطان مری

سرطان مری

تیر ۲, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

مری یک کانال ماهیچه ای طویل می باشد که از گلو تا شکم ادامه دارد. از طریق کانال مری ، غذا و مایعات به شکم راه می یابند. دیواره مری از لایه های متعددی از پوست تشکیل شده اند که شامل غشای مخاطی ، بافت های همبند و ماهیچه هستند. سرطان مری درون این لایه ها شروع می شود و با رشد درون لایه هایی دیگر گسترش می یابد. البته این سرطان نسبت به انواع دیگر ، خیلی شایع نیست و در رده دهم در جهان قرار دارد. در این مقاله راز جراحی در مورد سرطان مری و راه های موجود درمانی آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه بمانید.

سرطان مری - راز جراحی

چه عواملی در ابتلای افراد به سرطان مری نقش دارند؟

سن بالا : معمولا این سرطان در سنین  بالای ۶۰سال مشاهده می شود. افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند، بیش از دیگر افراد در معرض ابتلا به این عارضه هستند.

جنسیت : مردان سه برابر بیش از زنان ممکن است به این بیماری مبتلا گردند.

نژاد : سرطان نوع کارسینوم سلول سنگفرشی عموما در میان افریقایی – آمریکایی ها و آسیایی ها مشاهده می شود. در حالی که نوع آدنو کارسیوم معمولا در سفیدپوستان مشاهده می شود.

استفاده از تنباکو : این شامل دود کردن تنباکو و استفاده از تنباکوی بدون دود است.

مصرف الکل : نوشیدن بیش از حد الکل شانس افراد را برای ابتلا به عارضه مذکور بسیار بالا می برد.

مری بارت و رفلاکس اسید مزمن : مری بارت تغییر در سلولهای پایینی انتهای مری است که رفلاکس اسید مزمن در انان مورد درمان قرار نگرفته است.

Hpv : در نواحی از جهان که شانس بالایی برای ابتلا به سرطان مری وجود دارد ، مبتلا بودن به عفونت ناشی از hpv  ،می تواند ریسک بالایی از ابتلا به کارسینوم سلول سنگفرشی را برای این افراد به همراه داشته باشد.

بیماری های دیگر : بسیاری از عارضه های دیگر نیز وجود دارند که می توانند منجر به این سرطان شوند. از جمله انها بیماری مانند آکالازی است که می توانند افراد را دچار ناراحتی هایی در زمینه بلع کند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص : افرادی که بیش از حد با مواد شیمیایی در تماس هستند ، در خطر بالایی برای ابتلا به این سرطان قرار دارند.

تاریخچه ابتلا به سرطان : اشخاصی که پیش از این مبتلا به سرطان در نواحی گردن یا سر بودند، در خطر بسیار بیشتری برای مبتلا شدن به این سرطان قرار دارند.

علائم سرطان مری

این سرطان در مراحل اولیه خود دارای علائمی مشخص نیست . علائم اولیه ابتلا در این افراد ناتوانی در بلع است . با رشد بیشتر تومور کم کم ورودی مری باریک تر میشود و افراد را دچار بلع دردناک یا بسیارسخت و دشوار خواهد کرد. علائم دیگری سرطان مری شامل گزینه های زیر می شود:

  • درد در گلو، ناحیه پشت قفسه سینه ، بین شانه ها یا مابین کتف ها
  • استفراغ یا سرفه های خونی
  • سوزش سردل
  • خستگی و سرفه مزمن
  • کاهش وزن بدون دلیل

شناسایی سرطان مری

حالا که تا اینجای کار در مورد این سرطان اطلاعات کسب کردید بد نیست بدانید که راههای مختلفی برای تشخیص آن وجود دارد. مثلا وقتی فرد چندین نشانه را دارا می باشد، در قدم اول که به پزشک مراجعه می نماید بعد از انجام معاینه فیزیکی پزشک متخصص می تواند از متدهای گوناگونی برای شناسایی و ارزیابی سرطان مری کمک بگیرد. در زیر به برخی از انها اشاره می کنیم:

مصرف باریم : استفاده از یک سری از اشعه های خاص ایکس ری برای مشخص کردن درون مری با نوشیدن مایعی حاوی باریم که می تواند به نمایش مری در تصاویر تهیه شده به وسیله ایکس ری کمک کند.

اندوسکوپی مری : در این پروسه تشخیصی پزشک معالج با کمک گرفتن از یک لوله نازک که درون ان دوربینی قرار دارد و اندوسکوپ نامیده می شود درون مری را مشاهده و بررسی می کند. برای انجام این ازمایش لوله اندوسکوپ را از طریق دهان وانتهای گلو در طول مری فرستاده می شود و برای انجام ان از داروهای بی حسی استفاده می کنند تا فرد چیزی را حس نکند. پس از اینکه اندوسکوپ وارد مری شد، هوا از طریق اندوسکوپ برای وضوح بیشتر وارد خواهد شد. در صورتی که موردی وجود داشته باشد که باید مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد نمونه برداری از آن ناحیه از طریق اندوسکوپ انجام خواهد شد که در نهایت پس از بیرون اوردن در زیر میکروسکوپ برای پیدا کردن سلولهای سرطانی در صورت وجود، مورد آزمایش قرار می گیرد.

سونوگرافی اندوسکوپی مری : در این روش تشخیصی از امواج صوتی برای تهیه تصاویر برای مشاهده ارگان های داخلی استفاده می شود در سونوگرافی مری نیز این کار را برای بررسی درون مری انجام می دهند.

سی تی اسکن : روش سی تی اسکن یکی از روش های عکس برداری است که به علم پزشکی خدمت زیادی کرده است. در مورد این نوع سرطان هم از سی تی اسکن برای برآورد میزان پخش شدن تومور در سینه و شکم معمولا استفاده می کنند.

چگونه سرطان مری را دسته بندی می کنند ؟

بسیاری از سرطان ها به وسیله استیج دسته بندی می شوند . استیج سرطان براساس ناحیه قرار گیری و عمق تومورسرطانی ، درگیری هر یک از غدد لنفاوی وگسترش سرطان به بافت ها و ارگانهای دیگر انجام می شود.

در ادامه برای مشخص کردن استیج سرطان ، تومورهای سرطانی نیز ممکن است درجه بندی شوند. گرید کردن تومورهای سرطانی راهی برای دسته بندی آنها براساس این موضوع است که سلولهای آن ها چه میزان طبیعی  به نظر می رسند. علاوه بر این این دسته بندی به پزشک این امکان را می دهد تا در خصوص این موضوع که تومورها با چه سرعتی در حال رشد هستند ،اطلاعات کسب کند. اکثرتومورهایی که شکل نرمال دارند ، معمولا با سرعتی بسیار کم در حال رشد هستند که به همین دلیل به انها تومورهای سرطانی با گرید پایین گفته می شود. به همین صورت به تومورهای سرطانی که شکل ظاهری غیرطبیعی دارند و با سرعت در حال تقسیم شدن هستند، تومورهای سرطانی با گرید بالا نامیده می شوند.

درمان سرطان مری

برگزیدن الگوی درمانی برای بیماری مذکور بستگی به استیج و گرید سرطان دارد . آپشن های درمانی که ممکن است برای این نوع سرطان استفاده شوند شامل موارد زیر می شوند:

جراحی

معمول ترین تکنیک درمانی برای سرطان مری روش جراحی است . جراحی می تواند برای برداشتن یک قسمت یا بیشتر قسمت های مری انجام شود. این نوع جراحی که تهاجمی و از نوع باز محسوب می شود بستگی به مرحله و گستردگی تومورسرطانی دارد.علاوه بر این محل برش ها در این تکنیک درمانی ممکن است متفاوت باشد . در صورتی که مری طی جراحی برداشته شود، پزشک معده را به سمت بالاترو قفسه سینه حرکت می دهد و یا از قسمتی از روده برای حفظ این ساختار استفاده می کند . همچنین طی این جراحی ممکن است جراح غدد لنفاوی اطراف مری را بردارد و زیر میکروسکوپ آن را برای وجود یا عدم وجود غدد سرطانی مورد ازمایش قرار دهد. جراحی قادر به درمان برخی از بیمارانی که تومورهای سرطانی انها در بیرون مری پخش نشده باشد است. اما متاسفانه کمتر از ۲۵ درصد افراد مبتلا به این سرطان خیلی زود متوجه بیماری خود می شوند.

پرتو درمانی

راهی برای درمان این بیماری از طریق امواج بسیار پرانرژی رادیواکتیو یا پرتو درمانی وجود دارد. از این روش برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می نمایند. این کار باعث می شود که سلول های سرطانی دیگر رشد نکرده و تقسیم نشوند. ممکن است این تکنیک را در افراد بعد از انجام جراحی برای کشتن سلول های سرطانی که مجددا ممکن است رشد کنند انجام دهند. برای استفاده از این متد درمانی معمولا مری را با استفاده یک لوله کوچک باز نگه می دارند.

شیمی درمانی

این تکنیک از داروها برای کشتن و متوقف کردن سلول های سرطانی و جلوگیری از رشد انها استفاده می کند. در برخی از روش های شیمی درمانی داروها را به طور مستقیم از طریق تزریق وارد جریان خون می کنند . داروها از طریق جریان خون وارد بدن شده و سلولهای سرطانی را می کشند. در این سرطان، شیمی درمانی را برای کوچک کردن اندازه تومورهای سرطانی استفاده می کنند. از شیمی درمانی همچنین برای کنترل علائم سرطان نیز بهره می برند.

آیا می توان از سرطان مری پیشگیری کرد ؟

معمولا پیشگیری از این سرطان ها ممکن نیست البته با کنترل کردن و ترک استفاده از مواردی مانند سیگار و الکل می توانیم تا میزان خیلی زیادی از روند روی دادن  این بیماری جلوگیری کنیم .

علاوه بر این مورد داشتن یک برنامه غذایی سالم و پرهیز از مصرف مواد غذایی ناسالم و فست فودهای مضر می تواند نقش مهمی در پیشگیری از این سرطان داشته باشد.

همواره سعی کنید در وزنی ثابت و ایده ال باقی بمانید و اضافه وزن نداشته باشید.

حتما ریفلاکس مری و سوزش سر دل را جدی بگیرید و خیلی سریع به فکر درمان خود باشید.

آیا افرادی که مبتلا به سرطان مری هستند یا علائمی را مشاهده کرده و مشکوک به این بیماری هستند می توانند کاندیدای مناسبی برای عمل های زیبایی باشند؟

عمل های زیبایی مانند جراحی بینی ، جراحی پلک ، پروتز سینه ، پروتز باسن، کاشت مو و کاشت ابرو امروزه در میان افراد بسیاری پرطرفدار است. بنابراین ممکن است افراد بسیار زیادی را برای انجام مجاب نماید . البته لازم به ذکر است که برای انجام تمامی این پروسه های زیبایی فاکتورهایی در جلسه مشاوره مشخص می شود که در صورتی که افراد فاقد آنها باشند، نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند. بنابراین مطالعه مقالاتی که در راز جراحی در این خصوص نوشته شده می تواند راهنمای بسیار خوبی برای همه افراد و از جمله اشخاص مبتلا به عارضه مذکور به شمار برود.

طول عمر مبتلایان به سرطان مری

این موضوع به طور کلی نمی تواند قطعی باشد زیرا به فاکتورهای متعددی وابسته است و یکی از عواملی که در مورد درمان و بازگشت به زندگی اهمیت دارد تشخیص خیلی سریع بیماری است . علاوه بر این گرید و استیج سرطان نیز در درمان و طول عمر بیماران بی تاثیر نیست.

سرطان مری در جوانان

متاسفانه امروزه استعمال دخانیات به ویژه قلیان و سیگار در کشور ما در میان جوانان روز به روز در حال افزایش است و این مساله خطر ابتلای این گروه از افراد به این نوع سرطان بسیار بالا می برد. جوانان سرمایه های این سرزمین می باشند و باید با اموزش های مناسب در این خصوص آنها را از این مساله آگاه نمود.

سخن اخر

در این راز جراحی در خصوص سرطان مری حرف زدیم و فهمیدیم که در زندگی مدرن امروز با توجه به عادات بسیاربد که به میزان زیاد در جامعه ما وجود دارد مانند استفاده جوانان از سیگار و قلیان قسمت بسیاری از جامعه در معرض این خطر قرار دارند . اما بهترین راه برای پیشگیری از بروز بیشتر این سرطان در جامعه آموزش های مناسب بهداشتی در داشتن تغذیه مناسب و دوری از عوامل تهدید کننده است . علاوه بر این موارد در مقاله امروز راز جراحی در خصوص این بیماری و راههای درمان آن نیز حرف زدیم و امید داریم مورد توجه قرار بگیرد و افرادی که خدای نکرده با این عارضه مواجه شده اند ، خیلی زود درمان شده و با سلامتی به آغوش خانواده بازگردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

ریزش مو

ریزش مو

وقتی علائمی از ریزش مو یا آلوپسی را تجربه می کنید، ترسی بر وجودتان غالب می شود که مبادا این اتفاق به طاسی منجر شود. علت این همه نگرانی منطقی و طبیعی است. موها نقش پر رنگی در زیبایی ظاهری ما دارند. آن ها اعتماد به نفس ما را بالا می برند و داشتن موهای زیبا و آراسته...

احیای مو

احیای مو

همه ما لایق زیبا بودن هستیم فقط کافیست راه آن را درست انتخاب کنیم. همیشه راهی وجود دارد که بتوانیم زیبا بودن مان را بیمه کنیم. خوشبختانه در عصری زندگی می کنیم که در آن روش های تائید شده بسیاری وجود دارد که زیبایی و جذابیت را به ما هدیه می دهد. مو یکی از فاکتورهای مهم...