| خانه 4 بلاگ 4 عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

تیر 24, 1400 | بلاگ | ۶ دیدگاه ها

عوارض جراحی بینی - راز جراحی

عوارض جراحی بینی را می خواهیم  در این بخش به طور جامع بررسی کنیم و بدانیم که پس از جراحی ممکن است با چه مسائلی رو به رو شویم. آگاه بودن نسبت به این موارد، تقابل و تحمل آن را برای شما آسان تر می کند.تمام افراد به منظور برطرف سازی اختلالات و ناهنجاری های بینی و بهبود بخشیدن عملکرد آن، جراحی بینی انجام می دهند. اما این امر سبب نمی شود که این عمل، عوارضی در پی نداشته باشد. برای انجام هرگونه جراحی، آگاهی از عوارض ناشی از آن امری بسیار مهم تلقی می شود.

عوارض عمل بینی ، که ممکن است در حین انجام پروسه یا پس از آن رخ دهند، به چهار دسته طبقه بندی می شوند:

 • حین عمل : مشکلاتی هستند که در مدت انجام جراحی ایجاد می شوند. برای مثال واکنش های بوجود آمده نسبت به دارو یا نوع بی هوشی.
 • بلافاصله پس از عمل بینی : این عارضه ها زمانی که جراحی تمام شده است و بیمار در مرحله اول ریکاوری قرار دارد بروز می کنند که شامل خونریزی یا واکنش دارویی می باشند و باید به سرعت توسط جراح مربوطه کنترل شوند.
 • در هفته های ابتدایی پس از عمل بینی : این چنین عوارض جراحی بینی هنگامی رخ می دهد که بیمار از مرکز درمانی مرخص شده است؛ تقریباً زمانی که فرد به روتین روزانه خود مشغول شده است. این اختلالات ممکن است خونریزی یا واکنش دارویی باشد؛ بنابراین با مراجعه به پزشک یا تماس با او می توان این موارد را رفع کرد.
 • چندین مدت پس از عمل : این مشکلات زمانی پدید می آیند که فرد به درستی روتین مراقبت های پس از عمل بینی را رعایت نکرده است. همچنین ممکن است در صورت موفقیت آمیز بودن عمل بینی به طور مطلوب بهبود نیابد و منجر به بروز عوارض جراحی بینی شود. به منظور معالجه این موارد، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی این مسائل ممکن است به دلیل روند نامناسب عمل یا عدم رعایت موارد لازم در دوره ریکاوری بروز کنند. برخی از این مشکلات و سختی ها خفیف هستند و به راحتی برطرف می شوند اما برخی دیگر از عوارض جراحی بینی ممکن است حتی به مشکلی جدی تر ختم شوند.

اشکال در ظاهری بینی بعد از عمل

یکی از رایج ترین مشکلاتی که پس از انجام عمل بینی ایجاد می شود، ظاهر جدید بینی است که ممکن است مورد پسند فرد واقع نشود.

برای مثال پس از یک عمل ناموفق ممکن است بینی کمتر از حد انتظار یا بیش از آن تغییر یافته باشد یا اینکه همچنان نواقصی مانند قوز و برآمدگی،  ظاهری منقار مانند یا متقارن نبودن نوک بینی برطرف نشده باشد. یا به طور کلی ظاهر بینی غیر طبیعی و غیر جذاب  باشد.

برای اصلاح بسیاری از این موارد، عمل بینی ترمیمی نیاز است. از آنجایی که بینی عضوی حساس در صورت است،  امکان دارد حتی در صورت عمل ترمیمی هم نتیجه دلخواه خود را که پیش از جراحی اول انتظار داشتید، کسب نکنید.

اختلال در تنفس بعد از جراحی بینی

مشکلات تنفسی پس از عمل بینی معمولاً به دلیل تنگ و باریک شدن مجراهای تنفسی و کوچکتر شدن سوراخ های بینی بروز می کنند.  از دیگر علت ها می توان به گسترش بافت زخم ها و اصلاح نکردن انحراف سپتوم بینی در حین عمل اشاره کرد. البته این دو مورد آخر با انجام جراحی ترمیمی قابل درمان هستند.

آیا اختلال تنفسی بعد از عمل دائمی است؟

طبق نظر پزشکان، دشواری در تنفس بعد از جراحی بینی ، امری طبیعی است. در اکثر موارد بروز این عارضه به تورم معمول پس از عمل مربوط می شود که پس از مدتی با کاهش ورم بینی، تنفس آسان تر می شود.

در بعضی موارد ترشحات و زخم های خشک شده در مجرای تنفس بینی نیز در این امر دخالت دارند. این اختلال اغلب اوقات به نوع جراحی و تکنیک استفاده شده بستگی دارد.  در میان بسیاری از افرادی که رینوپلاستی انجام داده اند، اختلال تنفسی پس از ۴ تا ۶ هفته هم زمان با تورم بینی، برطرف می شود. در برخی موارد ممکن است تورم ۴ تا ۶ ماه بعد از عمل بهبود یابد. مشکل تنفسی ایجاد شده ممکن است در بعضی از افراد به صورت دائم باقی بماند که به تغییرات ساختاری ایجاد شده در بینی مربوط می شود. برخی از این معایب با انجام عمل ترمیمی بینی ، اصلاح می شوند.

اگر به سختی نفس می کشید، حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید. او شرایط شما را بررسی کرده و معاینه های لازم را انجام می دهد و در نهایت روند درمانی مناسب را اتخاذ می کند.

معمولاً افرادی که عمل بینی کاهشی انجام می دهند، به اختلالات تنفسی دچار می شوند.

آیا خمیازه کشیدن ، گریه کردن و خندیدن عمل را تحت تأثیر قرار می دهند؟

افراد خوش خنده معمولا نگران عوارض خندیدن بعد از جراحی بینی هستند، اگر چه خندیدن یک فرایند طبیعی و اجتناب ناپذیر است، اما پزشکان توصیه می کنند هرچند که لبخند و خندیدن ملایم ممکن است نتیجه جراحی را تهدید نکند اما بهتر است تغییرات زیاد حالت های چهره خود را محدود کنید؛ به خصوص در هفته اول! می پرسید چرا؟ به این خاطر که حرکت دادن بیش از حد ماهیچه های صورت ممکن است به بخیه ها فشار وارد کند. همچنین باید از خنده شدید دوری کنید.

زمانی که لبخند می زنید یا می خندید، ماهیچه کوچکی که نوک بینی را به لب بالایی متصل کرده است، کمی به سمت پایین کشیده می شود. اگر کمی شدید تر بخندید و در ناحیه بینی دردی احساس کنید، نشان دهنده آن است که بیش از حد ماهیچه های صورت را حرکت داده اید.

سعی کنید تا حد امکان، به مدت ۲ هفته خمیازه نکشید.

گریه کردن بعد از جراحی بینی در مقایسه با دیگر حالات صورت به شدت از سوی پزشک منع می شود؛ زیرا که وقتی که سرسختانه گریه می کنید، ماهیچه های بینی منقبض شده و به تورم بینی منجر می شود.

آلرژی بعد از جراحی بینی

خوب است بدانید که بروز آلرژی به دلیل ناهنجاری های ساختاری بینی نیست. در اصل سبب آن پاسخ نامناسب سیستم ایمنی است. سیستم ایمنی به جای آن که ذره های خارجی بی گزند را نادیده بگیرد، با تولید آنتی بادی (پادتن) به آن ها حمله می کند که نتیجه آن سوزش، ایجاد خلط، آبریزش بینی، اشک چشم و غیره است.

بعد از عمل بینی ، ممکن است تا حدودی دچار گرفتگی بینی شوید. اگر آلرژی هم به آن اضافه شود، دوره ریکاوری سختی را پشت سر خواهید گذاشت. به این نکته نیز دقت کنید که نمی توانید به طور معمول عطسه کنید؛ زیرا هوای خروجی به بینی فشار وارد می کند. هنگام عطسه می توانید دهان خود را باز کنید تا عطسه از آن قسمت خارج شود و حداقل فشار به بینی و بخیه ها وارد شود.

عوارض عمل انحراف بینی ( سپتوپلاستی )

 • خونریزی مفرط

اکثر جراحی های بینی با میزانی از خونریزی همراه هستند که بسیار آزار دهنده می باشد. در برخی موارد نادر خونریزی بیش از حد در طول عمل ممکن است سبب پایان دادن به پروسه شود. در برخی موارد اورژانسی، انتقال و تزریق خون انجام می شود. در همین راستا، یک هفته پیش از جراحی از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ایبوپروفن، امگا ۳ و ویتامین E اجتناب کنید. در صورت ضروری بودن مصرف این دارو ها، حتما در این رابطه با جراح خود مشورت کنید. او دستورالعملی برای نحوه مصرف آن ها به شما ارائه می دهد.

 • باقی ماندن برخی از ناهنجاری های بینی، علی رغم انجام جراحی

هدف از انجام این عمل، اصلاح مشکلات و اختلالات ساختاری است که منجر به انسداد و گرفتگی بینی می شود. در اکثر موارد این مشکلات به میزان قابل توجهی حل می شوند. اما در برخی موارد عوامل مختلف بسیاری نتیجه نهایی را تحت تأثیر قرار می دهد و سبب می شود که پس از جراحی، همچنان معایبی مانند گرفتگی بینی بیمار برطرف نشود.

 • عفونت بینی

محیط بینی استریل نیست و پس از جراحی سپتوپلاستی بروز عفونت محتمل است. در صورتی که همزمان با جراحی سینوس انجام شود، احتمال ایجاد عفونت نیز بیشتر می شود.

 • سندروم شوک سمی

این عفونت به ندرت اتفاق می افتد اما درصورت وقوع می تواند زندگی فرد را در معرض خطر قرار دهد؛ بنابراین درمان فوری آن امری ضروری است. اگر تغییر قابل توجهی در رنگ پوست، فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن خود احساس کردید، لطفاً بدون فوت وقت، با بهترین جراح بینی خود تماس بگیرید.

 • بی حسی بینی و دندان ها

عصب ها از لثه به دندان های جلویی و بینی متصل هستند. جراحی سپتوم بینی ممکن است سبب کشیده شدن یا صدمه دیدن رشته های عصبی شود و همین امر باعث ایجاد بی حسی در آن ناحیه می شود. در اکثر موارد این بی حسی موقت است. گاهی اوقات این بی حسی پس از گذشت چندین هفته یا حتی چند ماه برطرف می شود. در برخی موارد نادر این بی حسی در بعضی نواحی باقی می ماند.

 • ایجاد حفره در سپتوم

این عارضه ممکن است در حین جراحی یا پس از آن، به ویژه اگر عفونتی در ناحیه بینی وجود داشته باشد، ایجاد شود. گاهی اوقات این حفره ایجاد شده در سپتوم به انسداد و گرفتگی بینی منتهی می شود. با مراقبت صحیح در طول پروسه، می توانید احتمال بروز آن را کاهش دهید.

 • نشت مایع مغزی-نخاعی از بینی

به دلیل آن که بخش بالایی سپتوم بینی به استخوان جمجمه متصل است، احتمال نشت مایع مغزی-نخاعی یا آسیب رسیدن به مغز پایین است اما غیر ممکن نیست. در صورت وقوع این عارضه، زمینه برای شکل گیری عفونت فراهم می شود و حتی ممکن است به بیماری مننژیت ( عفونت مغز ) منتهی شود.

 • هماتوم سپتوم

لخته خون ایجاد شده درون بینی که باید تخلیه شود.

 • سایر عوارض جراحی بینی

اختلال درحس بویایی یا چشایی، درد صورت، تغییر تن صدا، ورم و کبودی اطراف چشم و تغییر شکل بینی.

برای اصلاح برخی عوارض جراحی بینی باید مجدداً تحت عمل قرار بگیرید.

درصد مرگ در جراحی بینی چقدر است؟

قبل از هرچیزی باید ذکر کرد که مرگ به علت عمل بینی، مورد بسیار کمیابی است. اما نمی توان گفت که وقوع آن غیر ممکن است. علت بیشتر موارد فوتی، عوارض های ناشی از بی هوشی، خونریزی بیش از حد و بهره مند نبودن فرد از سلامت عمومی مطلوب می باشد. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند، پیش از انجام عمل بینی حتماً باید یک معاینه کلی انجام دهید. در صورت وجود بیماری یا مشکل خاصی که ممکن است بر روند جراحی اثر گذار باشد، قبل از جراحی حتما آن را درمان کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اسما قمری
اسما قمری
4 ماه قبل

ممنون بابت مطاللب خوبتون این مقاله فوق العاده بود 🙏🌻

هستی
هستی
4 ماه قبل

ممنون چه مطالب خوبی در باره عوارض جراحی بینی گذاشتید.

سهیلا طربی
سهیلا طربی
4 ماه قبل

ممنون از تیم حرفه ای راز جراحی واقعا مقاله عوارض جراحی بینی خیلی عالی بود

حلما دوستی
حلما دوستی
4 ماه قبل

جراحی بینی انقدر عوارض داره؟؟؟

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...