| خانه 4 بلاگ 4 عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی

مهر 23, 1400 | بلاگ | ۲ دیدگاه ها

عوارض ژنیکوماستی نیز مانند هر عمل جراحی پلاستیک دیگر ، بخش اجتناب ناپذیر روند درمان محسوب می شود. یک جراح آموزش دیده و با تجربه قادر است این عوارض را به حداقل برساند ، البته مشروط بر اینکه بیمار نیز دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی خود را متعهدانه رعایت کند. راز جراحی با ارائه این مجموعه کامل و جامع اطلاع رسانی ، شرایطی شبیه به مشاوره اولیه را که در آن جراح بیمار را از خطرات و عوارض احتمالی ژنیکوماستی آگاه می کند ، فراهم آورده است تا بتواند به شما در داشتن یک انتخاب منطقی کمک کند.

عوارض ژنیکوماستی

عوارض احتمالی ژنیکوماستی

بروز عوارض جدی در این جراحی در موارد نادر اتفاق می افتد. اما در هر صورت باید خطرات احتمالی برای بیمار ، شفاف سازی شود. عوارض ژنیکوماستی عبارتند از:

 • عفونت باکتریایی

عفونت سینه معمولاً توسط یک باکتری در پوست به نام استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود. این باکتری از طریق شیار یا ترک در پوست ، به نوک سینه وارد می شود.

سپس عفونت در بافت پارانشیم اتفاق افتاده و باعث تورم بافت می شود. این تورم بر روی سینه فشار آورده و نتیجه آن درد و تورم سینه عفونی خواهد بود.

روند های خود مراقبتی از قبیل قرار دادن دستمال گرم مرطوب بر روی بافت پستان به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ، چهار بار در روز مفید می باشد.

داروهای آنتی بیوتیک نیز در درمان ورم پستان بسیار موثر هستند.

 • روند کند بهبود

بمنظور پیشگیری از روند کند بهبود بعد از جراحی انجام برخی اقدامات ، الزامی می باشد. در اینجا آنچه شما باید در مورد کمک به جلوگیری از کند پیش رفتن روند بهبود انجام دهید ، ارائه می شود.

 • پانسمان و مراقبت از زخم

بلافاصله پس از عمل جراحی ، روی برش ها ، پانسمان و بانداژ قرار می گیرد. هدف از این کار کمک به کاهش تورم و التهاب و پشتیبانی از شکل جدید قفسه سینه با شروع روند بهبود بدن است. برای دستیابی به بهترین نتایج و کاهش عوارض ژنیکوماستی ، دنبال کردن دقیق دستورالعمل ، از ضرورت بالایی برخوردار می باشد.

در برخی موارد ، یک لوله کوچک و نازک در زیر پوست قرار داده می شود. این لوله برای تخلیه مایعات از جمله خون که باید از ناحیه درمان تخلیه شود ، مورد استفاده قرار می گیرد. پزشک در مورد بهترین روش برای مراقبت از زخم ها ، مشاوره ای را در اختیار شما قرار داده و تیم مراقبت نیز تا زمان زهکشی کامل به شما کمک خواهد کرد.

 • استراحت کافی

بعد از عمل جراحی ، استراحت و خواب دو فاکتور مهم برای کمک به بدن در ایفای نقش موثر ، در ترمیم می باشد. همچنین به شما توصیه می شود تا از جای خود بلند شده و مرتب حرکت کنید تا به گردش خون کمک کرده و از بروز خطر لخته شدن خون جلوگیری کنید. شما باید در اسرع وقت بعد از جراحی ، حرکت کردن را آغاز کنید.

 • لخته شدن خون

بدیهی است که پس از ژنیکوماستی ، مانند هر جراحی دیگری ، تجمع مقداری خونریزی داخلی ، قابل پیش بینی می باشد . البته این مقدار معمولاً جزئی بوده و به سرعت متوقف می شود و به مرور زمان مانند سرم ، جذب بدن می گردد. هماتوم زمانی ایجاد می شود که خون در یک حفره تجمع پیدا کند. در این شرایط بیمار یک توده بزرگ یا کوچک را در بدن خود احساس کرده و همین امر گاهی باعث ظهور کبودی و درد می شود.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در صورت ایجاد هماتوم چه باید کرد؟ در چنین شرایطی ، پزشک بلافاصله از طریق آسپیراسیون سوزنی برای تخلیه خون اضافی تصمیم گیری می کند. با گذر زمان و عدم تخلیه هماتوم ، خون انعقاد یافته و به یک ماده ژله مانند تبدیل می شود. البته در این شرایط هنوز امکان برداشته شدن آن وجود دارد ولی به احتمال زیاد ایجاد یک برش کوچک و بی حسی موضعی ، مورد نیاز خواهد بود.

 • خطر ترشح مایعات

عامل اصلی ترشح و تخلیه مایعات بعد از جراحی ، عفونت است. با این حال ، هرگونه اقدام لازم برای جلوگیری از بروز این احتمال ، با ارائه دستورالعمل های مراقبتی به بیمار ، انجام می شود. میزان عفونت و تخلیه سروما و هماتوم در صورت انجام جراحی به دست یک جراح با تجربه و ماهر ، بسیار نزدیک به صفر است.

اگر نگران ایجاد سروما یا هماتوم هستید ، حتماً در خصوص آن با جراح خود مشورت کنید.

شما می توانید با رعایت دستورالعمل های بعد از عمل جراحی ، تورم کلی و احتمالاً خطر بروز سروما و هماتوم که جز عوارض ژنیکوماستی است را به حداقل برسانید. پوشیدن گن برای مدت زمان مقرر نیز یکی از بهترین اقدامات محسوب می شود.

 • جای زخم

صرف نظر از بی عیب و نقص انجام شدن جراحی ، عدم ایجاد اسکار در اطراف ناحیه برش یا در محل امری بعید تلقی می شود. پزشک سعی می کند تا برش ها را در موقعیت های استراتژیک ایجاد کند تا با به کار گیری این تدبیر ، ظاهر زخم را به حداقل برساند. معمولاً پس از گذشت یک دوره زمانی مناسب ، اکثر زخم ها تا حد قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده و به سختی قابل مشاهده خواهند بود.

در اینجا چند روش برای کمک به کاهش بر جای ماندن اسکارهای ناشی از جراحی در اختیار شما قرار داده می شود.

 • بهداشت مناسب

رعایت دستورالعمل های بهداشتی و شستشوی ناحیه ، برای کمک به بهبود زخم بسیار اهمیت دارد. پس از اجرای جراحی ژنیکوماستی ، جلوگیری از تجمع میکروب ها و بقایای ناخواسته برای جلوگیری از بروز عفونت حائز اهمیت است. این اقدامات شامل مرطوب نگه داشتن ناحیه برای جلوگیری از خشکی پوست ، قرمزی یا تغییر رنگ آن می باشد.

 • محافظت در برابر آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی ناحیه اسکار پس از بهبودی از قرمزی و تغییر رنگ جلوگیری کرده و باعث محو شدن سریعتر زخم می شود. حتماً از کرم های ضد آفتاب با طیف وسیع SPF30 یا بیشتر استفاده کنید.

 • داروهای تجویزی

گاهی جراح پماد ، مکمل و داروهای مراقبت از پوست را برای تسریع روند بهبود تجویز می کند.

 • ورق های سیلیکونی یا ژل های اسکار

ورقه های سیلیکونی با رنگدانه مطابق با پوست دارای خواص درمانی بوده و انتخابی مطلوب برای کسانی که به دنبال کاهش زخم هستند ، محسوب می شود. ژل های اسکار معمولاً بر یک مبنای روزانه و متناسب با اندازه اسکار استفاده می شوند.

 • لیزر

هنگامی که جای زخم به طور کامل بهبود نباید ، درمان با لیزر می تواند انتخاب مناسبی محسوب شود. در صورت توصیه از سوی پزشک ، فناوری لیزر می تواند با استفاده از لیزرهای میکروسکوپی ، لایه های فوقانی و میانی پوست را هدف قرار داده و جای زخم را برطرف کند. این تکنیک منجر به کاهش یا حذف اسکارهای عمیق می شود. برای دستیابی به نتایج مطلوب ، در طول یک دوره چند جلسه درمان ، مورد نیاز می باشد. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد اسکار ، انتخاب جراح مناسب است. به همین دلیل برای کسب موفق ترین نتیجه و نزدیک شدن به بهترین روند بهبود ، انتخاب یک جراح خوب را در الویت قرار دهید.

 • بی حسی

بعد از جراحی ، همیشه حس در سینه و نوک سینه ها کاهش می یابد. این امر معمولاً موقتی بوده و حس کامل یا تقریباً کامل در طول ماه های پس از عمل ، البته با روند بسیار کند ، بازمی گردد. بی حسی دائمی بر روی پوست قفسه سینه به ندرت اتفاق می افتد. اما در صورت وقوع ، هیچ درمانی برای آن وجود نخواهد داشت.

علت اصلی بی حسی و سوزن سوزن شدن بعد از جراحی ، اختلال در پایانه های عصبی است. هنگامی که برش در حین عمل جراحی ایجاد می شود ، پایانه عصبی مختل می گردد. در این شرایط ، اعصاب ابتدا بی حس می شود ، و سپس حس سوزن سوزن شدن با تجدید حیات عصب و بازگشت حس به پوست و بافت ها رخ می دهد و سیگنال هایی برای شروع دوباره کار ، به مغز ارسال می گردد.

مدت زمان بی حسی و سوزن سوزن شدن تا حد زیادی به بدن فرد بیمار ، سرعت بهبودی و خود عمل ، بستگی دارد. روش های کمتر تهاجمی ، بی حسی جزئی و دوره کوتاه تر سوزن سوزن شدن را بر جای می گذارد. اکثر پزشکان معتقدند که بی حسی فقط یک هفته طول می کشد و سوزن سوزن شدن فقط برای چند روز ، تا چند ماه طول ادامه دار خواهد بود.

برای جلوگیری از بی حسی و سوزن سوزن شدن ، اقدام چندانی نمی توان انجام داد ، زیرا این موارد عوارض جانبی طبیعی روند بهبود می باشند. البته ، انتخاب یک جراح با تجربه ، احتمال از دست رفتن دائمی عصب را کاهش می دهد.

 • درد

درد یا حساسیت دائمی نیز بعد از عمل جراحی دور از انتظار نمی باشد. این امر به دلیل آسیب ماهیچه ، آسیب عصب یا ایجاد بافت اسکار رخ می دهد. گاهی اوقات تزریق کورتیزون می تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

عوارض بسیار نادر ژنیکوماستی

در برخی موارد بسیار نادر ، عوارض شدیدی از قبیل موارد زیر در طول یا بعد از جراحی ایجاد می شود. عوارض ژنیکوماستی شامل موارد زیر می باشد:

 • ایست قلبی
 • آریتمی قلبی
 • لخته شدن داخلی خون
 • خونریزی بیش از حد
 • تداخلات حاد دارویی
 • واکنش های آلرژیک به بیهوشی یا داروها
 • آسیب دائمی عصب
 • تشنج
 • آسیب مغزی ناشی از بیهوشی

در حالت ایده آل ، بیمارانی که با تجربه ترین و کارآمدتری جراح را برای سپردن جراحی به دست او انتخاب کرده اند، در واقع بر روی بالاترین سطح استانداردهای کیفیت و شیوه های جراحی زیبایی سینه سرمایه گذاری کرده و از تکنیک های جراحی پیشرفته و جدیدترین پروتکل های ایمنی برای ایجاد شرایطی امن و نتایجی قابل پیش بینی بهره برده اند.

خطرات مربوط به برداشت بیش از حد چربی

برخی از جراحان روش تهاجمی را برای برداشتن مقدار زیادی چربی از ناحیه سینه به صورت مستقیم یا با استفاده از روش لیپوساکشن انتخاب می کنند.

اگر جراح در یک روند تخلیه چربی سینه، بیش از حد چربی برداشت کند ، به دلیل از دست دادن خون و مایعات بدن گاهی شرایط خطرناکی برای بیمار ایجاد می شود. اگر جراح رویکرد محافظه کارانه ای را اتخاذ نکند ، این یک خطر جدی را برای بیمار شکل خواهد داد.

برداشتن چربی اضافی یا بافت غده نیز می تواند منجر به ایجاد فرورفتگی ، برآمدگی و شل شدن پوست در ناحیه قفسه سینه شود. جراحی ژنیکوماستی در مردان باید به صورت مرحله ای انجام شود تا احتمال بروز چنین عوارضی به حداقل رسانده شده و عوارض جانبی ناشی از قرار گرفتن تحت بیهوشی برای مدت طولانی ، کاهش یابد.

اگر بیمار به برداشته شدن مقدار قابل توجهی چربی نیاز داشته باشد ، باید لیپوساکشن به صورت مرحله ای انجام پذیرد.

چگونه می توانیم احتمال بروز خطرات را به حداقل برسانیم؟

در جلسه مشاوره با جراح ، بیمار باید صادقانه وضعیت جسمانی فعلی ، داروهای در حال مصرف ، مکمل ها و سابقه پزشکی کامل خود ، از جمله جراحی های قبلی را ، به جراح اطلاع رسانی نماید. در صورت سیگاری بودن ، بیمار باید برای مدت زمان مشخص شده توسط جراح ، سیگار کشیدن را ترک نماید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
هاتف
هاتف
1 ماه قبل

پوست رو می کشن؟

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...