| خانه 4 بلاگ 4 مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مهر 29, 1400 | بلاگ | ۱ دیدگاه

اصطلاحات متعددی برای توصیف تزریق چربی از قسمتی از بدن به قسمت دیگر وجود دارد. صرفنظر از همه این اصطلاحات ، هدف از انجام این تزریق ، جوانسازی صورت از طریق افزایش حجم ، درمان خطوط و کاهش چین و چروک می باشد. اما آنچه در این میان ، نقش مهمی را در کسب یک نتیجه طلایی ایفا می کند ، مراقبت های بعد از تزریق چربی می باشد. پس از تزریق ، مانند هر روند زیبایی دیگری باید بدانید قبل و بعد روند چه اقداماتی را انجام دهید تا تأثیر قابل توجهی بر کنترل زمان بهبود ، تورم ، زخم و خطر عفونت داشته باشید.راز جراحی با جمع آوری یک پکیج کامل اطلاعاتی در خصوص مراقبت های بعد از تزریق چربی ، قصد دارد تا شما را در دستیابی به یک روند بهبود سریع و نتیجه موفقیت آمیز کمک کند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

بعد از تزریق چربی چه بخوریم؟

استرس ناشی از قرار گرفتن تحت درمان ، معمولاً در هضم غذا اختلال ایجاد می کند ، بنابراین شما بهتر است حداقل ۷۲ ساعت پس از پیوند چربی از غذاهای نرم که به راحتی هضم می شوند ، استفاده کنید. غذاهایی مانند پوره سیب ، آب مرغ ، تخم مرغ آب پز و ماست همگی گزینه های خوبی محسوب می شوند.

وقتی اشتهای شما به حالت نرمال و عادی خود بازگشت ، غذاهای سرشار از چربی های اشباع نشده مانند آووکادو ، روغن زیتون و کره بادام زمینی میل کنید. این غذاها دارای اثرات ضد التهابی قابل ملاحظه ای هستند و به کاهش تورم کمک بسیاری می کنند. میوه ها ، به ویژه بلوبری ، تمشک ، توت سیاه و گیلاس دارای خواص ضد التهابی بوده و سرشار از آنتی اکسیدان می باشند. بنابراین هرچقدر دوست دارید از این میوه ها بخورید و از خوردن آن لذت ببرید.

ادامه مصرف پروتئین نیز حائز اهمیت است ، زیرا بدن شما به مواد اولیه برای بازسازی و ترمیم نیاز دارد. همچنین  نوشیدن مقدار زیادی آب نیز توصیه می شود.

پس از تزریق حداقل به مدت یک ماه از مصرف نمک ، شکر ، کافئین ، الکل و کربوهیدرات های تصفیه شده خودداری کنید. پس از سه روز می توانید مصرف مکمل های گیاهی و ویتامین را از سر بگیرید.

هر قدر دستورالعمل و مراقبت های بعد از تزریق چربی را بهتر رعایت کنید ، تجربه درمان و بهبودی شما بهتر خواهد بود.

پیوند چربی یک روند موثر و کارساز برای داشتن ظاهری زیبا و جوان پسند می باشد. امروزه از جدیدترین تکنیک های تزریق استفاده می شود. شما می توانید با قرار گرفتن تحت این درمان و اجرای دقیق دستورالعمل های مربوط به مراقبت های بعد از تزریق چربی ، از داشتن چهره ای زیبا لذت برده و اعتماد به نفس خوبی را به دست بیاورید.

کاهش ورم صورت بعد از تزریق چربی

بخش عمده ورم صورت بین هفته اول و دوم بعد از درمان ، برطرف می شود. روند بهبود گاهی تا دو ماه پس از درمان نیز  ادامه می یابد. البته در طول این مدت ، چهره شما به هیچ عنوان مخدوش یا غیر عادی به نظر نمی رسد.

تفاوت در میزان تورم در طرفین صورت نیز امری کاملاً طبیعی می باشد. تورم بعنوان یک عارضه جانبی کاملاً عادی بعد از روند تزریق ، بسیار رایج بوده و ناهماهنگ بودن میزان آن در طرفین صورت ، بعد از چند روز به حالت عادی باز خواهد گشت.

معمولاً توصیه می شود به منظور جلوگیری از بروز این حالت یا تشدید آن ، در طول هفته اول بعد از تزریق ، به پشت بخوابید و از وارد آوردن فشار بر روی صورت خودداری کنید.

برخی بر این تصورند که ماساژ می تواند به کاهش تورم کمک کند. حقیقت این است که ماساژ هیچ کمکی به کاهش تورم بعد از تزریق چربی نمی کند و در واقع اصلاً ماساژ دادن صورت در این دوره ، مورد نیاز نبوده  و گاهی می تواند بر روی نتایج ، اثر منفی را نیز بر جای گذارد.

عواملی وجود دارد که باعث افزایش یافتن تورم می شود. بمنظور کنترل سطح تورم بعد از تزریق ، باید از افزایش سطح فعالیت خود به ویژه در ماه اول بعد از تزریق ، خودداری کنید. علاوه بر این ، تغییرات آب و هوا ، به ویژه گرما نیز می تواند باعث بالا رفتن میزان تورم صورت شود.

بمنظور داشتن یک تجربه خوشایند از انجام این روش و سپری کردن یک دوره موفقیت آمیز ریکاوری که البته جزو مهم ترین مسائل مربوط به کسب یک نتیجه مطلوب از درمان محسوب می شود ، راهکارهای مفیدی پس از ارائه خدمات درمان در قالب بسته های آموزشی در اختیار بیمار قرار داده می شود تا دوره ریکاوری بیمار با سرعت خوب و کیفیت مناسب سپری گردد.

همانطور که گفته شد ، دوره ریکاوری بعد از تزریق همیشه با تجربه کردن تورم و کبودی همراه می باشد. میزان تورم تجربه شده در این دوره ، به نحوه و سبک تزریق چربی، گستردگی و حجم تزریق و واکنش طبیعی بدن خود بیمار بستگی دارد.

کمک کردن به فروکش کردن ورم بعد از تزریق با استفاده از برخی راهکارها ، مسیر می شود. معمولاً پزشک تلاش می کند تا میزان تورم بعد از پیوند چربی را با تکنیک های بسیار دقیق کنترل نموده و بمنظور تحقق این هدف ، در طول تزریق و بعد از آن از کرم آرنیکا در قسمت های مورد نظر صورت بیمار استفاده می شود.

همچنین بعد از تکمیل روند تزریق می توانید در منزل از آرنیکا بر روی نقاطی که تزریق در آنها انجام پذیرفته است ، نیز استفاده کنید.

گاهی افراد در این شرایط به دنبال انواع کرم ها  برای پیشبرد روند بهبود درمان یا جلوگیری از بروز مشکلات می نمایند. به اطلاع می رسانیم که مصرف بعضی از کرم ها به شکل خود سرانه و بدون صلاحدید پزشک نه تنها به  رفع مشکل کمکی نمی کند ، بلکه گاهی عوارض را تشدید کرده و مشکلات جبران ناپذیری را به وجود می آورد. بنابراین تنها به آنچه متخصص بعد از تزریق چربی به صورت ،  برای شما در قالب کرم ها و دارو ها تجویز می کند ، بسنده کرده و شرایط مصرف را نیز طبق دستور تجویز شده توسط پزشک ، دنبال کنید.

بعد از تزریق چربی چه قرصی بخوریم ؟

قرص های مسکن : هر ۴ ساعت یکبار در صورت نیاز برای مدیریت کردن درد ، می توانید قرص های مسکن تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید . البته به خاطر داشته باشید که در دوره مصرف این قرص ها از رانندگی کردن یا کار با ماشین آلات خودداری کنید.

داروهای ضد تهوع

یکی از مشکلاتی که ممکن است در دوره بعد از تزریق با آن روبرو شوید ، بروز حالت تهوع یا استفراغ است. در این شرایط توصیه می شود از داروهای ضد تهوع تجویز شده توسط پزشک برای مصرف در صورت نیاز ، استفاده کنید.

کمپرس گرم بعد از تزریق چربی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد ، یکی از مواردی که باعث تشدید تورم در ناحیه درمان می شود ، قرار گرفتن در معرض محرک های گرمایی می باشد . این محرک گرمایی می تواند نور خورشید ، سونا ، جکوزی ، حمام آب گرم یا هر منبع حرارتی دیگری باشد. بنابراین می توان حدس زد که کمپرس گرم نیز جهت استفاده بعد از درمان در دوره ریکاوری توصیه نمی شود. بعد از تزریق ،  گاهی استفاده از کمپرس یخ  به همراه رعایت نکات مراقبتی مربوط به آن برای جلوگیری از احتمال سوختگی ناشی از سرما ، توصیه می گردد.

کمپرس سرد می تواند به فروکش کردن تورم و کنترل کبودی کمک کند.  

شستن صورت بعد از تزریق چربی

در زمان شستن صورت بعد از تزریق چربی باید دقت عمل بالایی به کار گرفته شود. در واقع مراقبت در زمان شستن صورت ، یکی از مراقبت های بعد از تزریق چربی محسوب می شود که باید به دقت آن را رعایت نمود. به طور معمول توصیه می‌شود در ساعات اولیه پس از تزریق ، از شستن صورت خودداری کنید. یکی از دلایل چنین توصیه ای ، جلوگیری از ایجاد عفونت در محل تزریق در نتیجه تماس با آب می باشد.

علت به تعویق انداختن زمان شستشو ، جلوگیری از ایجاد فشارهای موضعی در محل تزریق به دلیل حساس بودن ناحیه درمان نیز می‌باشد. رعایت این نکات مراقبتی به طور موثری می‌تواند نتیجه مثبتی بر روی روند بهبود بر جای گذارد. در نتیجه این مراقبت ها ، شکل دلخواه حاصل می گردد. معمولاً توصیه می‌شود شستن صورت حداقل پس از گذشت ۲۴ ساعت از انجام تزریق انجام پذیرد و به آرامی و بدون فشار به صورت انجام شود. بهتر است از آب خیلی گرم نیز برای شست و شو استفاده نکنید چون همانطور که گفته شد ، گرما باعث تشدید تورم و کبودی می شود.

بلافاصله پس از تزریق می‌توان از کمپرس یخ استفاده کرد. بعد از تزریق در قسمت های مختلف صورت، احساس کمی تورم طبیعی است و استفاده از مقداری یخ برای کمک به فرد در کاهش تورم ایجاد شده موثر خواهد بود. اما باید مراقب باشید که آن را روی محل تزریق فشار ندهید. در صورت لزوم کمپرس سرد را هر ۵ تا ۱۰ دقیقه، و فقط تا سه ساعت بعد از تزریق، استفاده کنید. با توجه به این که شستن صورت بعد از تزریق و خیس شدن محل تزریق توصیه نمی‌شود، بهتر است از این کمپرس ها نیز با احتیاط استفاده شود.

قرص آناهیل

بروملین یا همان ماده موثر در کپسول آناهیل ترکیبی از موادی است که از میوه آناناس استخراج می‌شود و در پزشکی، به عنوان یک عامل ضد التهاب و ضد تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده دارای خواص ضد درد و ضد ترومبوتیک نیز می باشد و در جلوگیری از لخته‌ شدن خون و تورم ، کاهش التهاب و تسریع  بهبود و جلوگیری از خون مردگی و کبودی نیز موثر است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
راضیه لطیفی
راضیه لطیفی
1 ماه قبل

تزریق چربی صورت رو انجام دادم واقعا ی مدت رعایت کردم

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...