| خانه 4 بلاگ 4 مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

آبان ۲۲, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۸ دیدگاه ها

می توان گفت داشتن لبخندی زیبا و جذاب یا به اصطلاح هالیوودی تقریباً خواسته تمام افراد هست. همیشه دندان های یکدست و خوش فرم چهره ای بسیار دلنشین را برای فرد ایجاد می کنند. لمینت دندان یکی از پروسه های زیباسازی دندان است که با انجام آن دندان ها ظاهری بسیار طبیعی پیدا کرده و لبخندی جذاب برای فرد پدید می آورد. مراقبت های بعد از لمینت دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. زیرا حفظ نتیجه بدست آمده به رعایت تمام موارد آن بستگی دارد. راز جراحی یک مطلب کامل و جامع در ارتباط با نکات مراقبتی گردآوری کرده و در اختیار خوانندگان عزیز و مشتاق قرار داده است.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

لمینت انواع مختلفی دارد که با مراجعه به دندان پزشک و انجام معاینات لازم توسط ایشان ، مناسب ترین نوع آن برای شما اتخاذ می گردد. همچنین لمینت ها طیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شوند که شما می توانید نزدیک ترین رنگ به دندان های طبیعی خود را انتخاب نمایید. به همین سبب است که لمینت در قیاس با روش های دیگر نتیجه ای طبیعی تر را برایتان رقم می زند.

حال اگر نمی خواهید که زحمات دندانپزشک و تحمل و صرف وقت و پول تان بیهوده به هدر رود ، مراقبت های بعد از لمینت دندان را انجام دهید و برای مدت طولانی از داشتن دندان و لبخندی جذاب بهره مند باشید.

مراقبت های بعد از لمینت دندان ، سخت و پیچیده نیستند اما رعایت آن ها بسیار مهم است. در صورت عدم مراقبت نه تنها لمینت ، بلکه دندان های طبیعی شما نیز ممکن است آسیب ببینند. اکثر مواردی که به عنوان نکات مراقبتی پس از لمینت در ادامه همین مقاله معرفی می شوند ، اعمالی است که شما برای حفظ سلامتی دندان های طبیعی خود نیز انجام می دهید ؛ منتها در صورت انجام لمینت باید کمی جدی تر و بدون سهل انگاری مراقبت های لازم را رعایت کنید.

رعایت بهداشت دهان

لمینت های از جنس پورسلین پوسیده نمی شوند ؛ اما این بدان معنا نیست که شما می توانید مسواک زدن را کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که لمینت مانند روکشی بر روی دندان های حقیقی شما قرار گرفته اند. حال در صورت مصرف غذا ممکن است ذره ای از آن به زیر روکش پورسلینی راه پیدا کند و در میان دندان هایتان قرار گیرد. از طرفی ممکن است بخشی از دندان ، هر چند کوچک ، تحت پوشش لمینت قرار نگرفته باشد. دقیقا همین جاست که پوسیدگی دندان ریشه می دواند.

از این رو پیشنهاد می شود روزی دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید و حتماً از نخ دندان استفاده کنید. پس از لمینت کردن دندان ها ، از مسواک های با کیفیت و نرم استفاده نمایید. در غیر این صورت امکان دارد به سطح صاف و براق لمینت آسیب وارد کنید.

در ضمن رعایت بهداشت دهان از بروز بیماری ها و عفونت های مربوط به لثه که خود پوسیدگی دندان ها را به دنبال دارد، جلوگیری می کند.

نحوه مسواک زدن پس از لمینت دندان

هنگام مسواک زدن با حرکات بسیار کوتاه مسواک را بر روی هر یک از دندان ها به طور جداگانه بکشید. مسواک را در زاویه حدود ۴۵ درجه ای در راستای لثه قرار دهید.

بعد از مسواک زدن ، جهت خارج ساختن ذرات گیر کرده میان لمینت و دندان ها و زیر لثه ، باید از نخ دندان استفاده نمایید.

هنگام استفاده از دهانشویه دقت فرمایید که فاقد الکل باشد ؛ زیرا الکل موجود در آن می تواند ماده ای که لمینت را به دندان چسبانده است از بین ببرد.

فشار بیش از حد به دندان ها وارد نکنید.

درست است که لمینت ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند ؛ با اینحال منظور این نیست که به هیچ عنوان آسیب نمی بینند. بلکه عدم مراقبت های بعد از لمینت دندان ، آن ها را به میزان بیشتری در معرض خطر و آسیب قرار می دهد به طوری که ممکن است لمینت ترک بردارد یا حتی بشکند.

جویدن یخ ، شکلات ، آبنبات و گاز زدن خوراکی هایی که بافت سفت و محکمی دارند مانند سیب ، هلو ، ساقه کرفس و مواردی از این قبیل احتمال ترک خوردن لمینت را افزایش می دهند. برای مصرف این دسته از میوه ها و مواد غذایی می توانید آن ها را به تکه های کوچک و نازک تبدیل سازید تا هنگام خوردن و جویدن فشار اضافه ای به دندان ها وارد نشود. از شکاندن فندق ، پسته و بادام  با دندان های خود جداً پرهیز کنید.

به عبارتی از دندان هایتان به عنوان یک ابزاری برای باز کردن در خودکار یا شیشه نوشابه ، نگه داشتن کلید یا خراشیدن چیزی استفاده نکنید.

عادت دندان قروچه را ترک کنید.

دندان قروچه یا ساییدن دندان ها بر روی یکدیگر یکی از جدی ترین مشکلات مربوط به فک و دندان می باشد و در صورت عدم درمان آن می تواند به دندان ها ، فک و مفاصل آن آسیب جدی وارد کند. بسیاری از افراد از درد ناشی شده به سبب فشردن دندان ها به یکدیگر و اصطکاک ایجاد شده میان آن ها در طول خواب ، در رنج و عذاب به سر می برند.

اگر بلافاصله پس از بیدار شدن فک و نواحی اطراف آن دردی احساس می کردید یا به سردرد دچار شده بودید ، احتمال دارد که در خواب دندان هایتان بر روی هم ساییده شده باشند. این عادت غلط به مرور به لمینت آسیب وارد می کند. به همین سبب باید در راستای درمان آن قدمی بردارید.

عادت دندان قروچه در بسیاری از موارد به سبب استرس و اضطراب  نمود پیدا می کند ؛ به همین جهت ابتدا باید در جهت برطرف سازی عامل نگرانی اقدامات لازم را انجام دهید. سپس این عادت به مرور و خود به خود از بین می رود.

راه حل دیگر برای محافظت از لمینت در برابر دندان قروچه ، استفاده از محافظ است. برخی افراد که در سطح شدید و حادی به این عارضه دچار هستند بایستی هنگام خواب برو روی دندان های خود یک محافظ قرار دهند. بدین نحو از آسیب های احتمالی به سبب ساییده شدن دندان ها بر روی یکدیگر ، به میزان زیادی جلوگیری می شود.

حواستان به لکه ها باشد.

بسیاری از غذاها و نوشیدنی هایی که به طور روزانه آن ها را مصرف می کنیم دارای رنگدانه های قوی هستند که می توانند بر روی لمینت لکه هایی را بر جای گذارند و در نهایت تغییر رنگ آن را به همراه داشته باشد.

ترجیحاً از خوردن خوراکی و نوشیدنی هایی همچون لبو ، چغندر ، آلبالو ، نوشابه ، شراب قرمز ، چای و قهوه تا حد امکان دوری کنید. در صورت مصرف باید فوراً دهان خود را شسته و دندان هایتان را مسواک بزنید. از طرفی دیگر برای آشامیدن برخی از نوشیدنی ها نی استفاده کنید.

از دیگر موارد مربوط به مراقبت های بعد از لمینت دندان بهتر است بدانید این است که سیگار کشیدن و استعمال هر گونه دخانیات دیگر را ترک کنید. در غیر این صورت در کوتاه ترین زمان ممکن شاهد تغییر رنگ لمینت خود می شوید.

ورزشکاران بهتر است از محافظ دهان و دندان استفاده نمایند.

کسانی که به ورزش های رزمی و مبارزه ای مانند بوکس مشغول هستند ، یا حتی فوتبالیست ها ، والیبالیست ها و غیره همگی نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض برخورد و آسیب های فیزیکی هستند. بنابراین بهتر است در طول مسابقه برای جلوگیری از صدمه دیدن دندان ها ریال از محافظ دهان استفاده نمایند.

خمیردندان مورد استفاده بعد از لمینت دندان

پس از لمینت کردن دندان های خود باید از یک خمیر دندان مخصوص استفاده نمایید. این خمیر دندان ها حاوی فلوریدا می باشند که مقاومت دندان ها را در برابر پوسیدگی به میزان بیشتری افزایش می دهند. ماده فلوریدا حساسیت دندان را پس از اتصال لمینت ، کاهش می دهد. علاوه بر این از دهانشویه حاوی فلوریدا نیز استفاده نمایید.

چکاپ دوره ای

مورد دیگری که به عنوان یکی از مراقبت های بعد از لمینت دندان مطرح است ، مراجعه به دندان پزشک در فواصل زمانی معینی می باشد. توصیه می شود هر ۶ ماه یک بار به عنوان چکاپ دوره ای با دندانپزشک ملاقاتی داشته باشید. ایشان برای اطمینان از سلامت دندان و روکش لمینت معاینات لازم را انجام می دهد.

کلام آخر

لمینت ، روکش سرامیکی یا کامپوزیتی می باشد که برای دندان ها و لبخند فرد ظاهری زیبا و جذاب پدید می آورد. به طور کلی رعایت بهداشت دهان و حفظ سلامت دندان ها به خودی خود امر بسیار مهمی است. حال در صورت قرار گرفتن تحت پروسه های زیبایی دندان همچون لمینت ، اهمیت این امر دو چندان می شود. روکش لمینتی که بر روی دندان قرار می گیرد مقاومت بالایی دارد و حدوداً ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری خواهد داشت. البته طول عمر آن مستلزم رعایت دستورالعمل های ذکر شده در ارتباط با مراقبت های بعد از لمینت دندان می باشد. نکات مراقبتی که پیش تر به آن ها اشاره کردیم نه تنها سلامت لمینت بلکه سلامت دندان ها را نیز تضمین می کند. برای جلوگیری از هدر رفتن ، وقت و هزینه ای که صرف دندامپزشکی کرده اید ، لازم است مراقبت های گفته شده را تمام و کمال انجام دهید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا پارسا
زهرا پارسا
2 ماه قبل

سفیدی لمینت دندان چه مدت باقی می مونه؟

ساجدی
ساجدی
2 ماه قبل

مقاله مراقبت های بعد از لمینت دندان واقعا به درد من خورد

مریم قهرمانی
مریم قهرمانی
2 ماه قبل

چه کارهایی باعث صدمه به لمینت دندان می شود؟

میثم
میثم
2 ماه قبل

مقاله مراقبت های بعد از لمینت دندانتون واقعا عالیه من خیلی ازش استفاده کردم

فاطمه امینی
فاطمه امینی
2 ماه قبل

تا چه مدت بعد از لمینت دندان نمیشه ته دیگ خورد؟
و اینکه با رعایت مراقبت های بعد از لمینت دندان تا چند درصد میتونیم مانع تغییر رنگ یا افتادن لمینت بشیم

زهرا پارسا
زهرا پارسا
2 ماه قبل

آیا ممکنه که لمینت دندان بشکنه؟

maryam mirgholi
ویرایشگر
maryam mirgholi(@mirgholi)
27 روز قبل
پاسخ به  زهرا پارسا

در صورتی که فرد مراقبت های بعد از لمینت را رعایت نکند ممکن است این اتفاق رخ دهد

نازگل امیری
نازگل امیری
2 ماه قبل

درسته که به سرما حساس میشن؟

مقالات مرتبط

بهترین دکتر لیفت با نخ

از آنجایی که همه ما به خواهان داشتن زیبایی بیش از حد ، جوان بودن و جوان ماندن هستیم و دوست داریم در هر امری بهترین آن را انتخاب کنیم تا بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دست آوریم ، همواره به دنبال بهترین دکتر برای امور جوانسازی پوست خود هستیم. یکی از روش های جوانسازی...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

پوست صورت بخشی از صورت است که بخش عمده ای از زیبایی چهره وابسته به آن است. متاسفانه، این عضو در طول زمان در پی تاثیراتی از قبیل عوامل محیطی، نوسانات وزنی و فرایند طبیعی بالا رفتن سن، دستخوش آسیب هایی می شود. یکی از این آسیب ها، افتادگی پوست صورت است. خوشبختانه امروزه...

بهترین جراح لیفت صورت

بهترین جراح لیفت صورت

با بالا رفتن سن و پدیدار شدن  چین و چروک در ناحیه صورت ، اشخاص معمولا به فکر پیدا کردن راه حلی برای رفع این مشکل می افتند تا بتوانند این نشانه ها را در صورت خود برطرف کنند یا بهبود ببخشند. هنگامی که شلی پوست از یک نقطه خاص گذشته است، درمان های تزریقی و غیر تهاجمی اغلب...