| خانه 4 بلاگ 4 مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

آذر ۸, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۵ دیدگاه ها

زمان مطالعه: ۶ دقیقه
پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه ای کارساز برای زنانی که بنا به علل ژنتیکی، کاهش شدید وزن، بارداری، بالا رفتن سن، از داشتن انحنای زنانه بدن در ناحیه باسن خود محروم هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. هرچند این جراحی در میان افراد، شهرت زیادی یافته و مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است، ولی باید مراقبت های بعد از پروتز باسن نیز به مانند هر روند جراحی دیگری، بعنوان بخشی اجتناب ناپذیر در دستیابی به بهترین نتیجه از درمان، مد نظر قرار گرفته و مورد اهمیت واقع شود.

مراقبت های بعد از پروتز باسن

راز جراحی با گرد آوری مجموعه ای کامل از عملکردهای لازم الاجرا در قالب مراقبت های بعد از پروتز باسن ، داوطلبین این روند زیبایی را در کسب بهترین نتیجه از روند جراحی خود، یاری می رساند. این اقدامات به شرح زیر می باشد:

یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید.

سیگار نکشید و رژیم غذایی تان را در سطحی متعادل حفظ کنید. غذاهای سالم را در سبد غذایی تان بگنجانید. نتیجه جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز ، در صورت دنبال کردن یک سبک زندگی سالم، طولانی تر و ماندگار تر خواهد بود.

تمام روز، گن خود را به تن داشته باشید.

هر روز، به مدت ۳ هفته، به طور ۲۴ ساعته، گن خود را به تن داشته باشید. حتماً گنی را بپوشید که سایز مناسب شما باشد و در آن احساس راحتی کنید. نباید گنی که به تن می کنید، باسن شما را بیش از حد تحت فشار قرار دهد. اگر گن بر روی پوست بدن شما جا انداخت، یعنی خیلی تنگ است. مشکل را به پزشک گزارش دهید تا گن مناسب را به شما توصیه کند.

از وارد آوردن فشار بر روی ناحیه درمان، خودداری کنید.

در زمان استراحت کردن، به روی شکم دراز بکشید و از وارد آوردن فشار، به روی ناحیه درمان، که پروتز در آنجا انجام شده است، خودداری کنید. معمولاً پزشک برای یک دوره دو الی هشت هفته ای به شما توصیه می کند تا به روی باسن، ننشینید. اگر نشستن برای شما ضروری و اجتناب ناپذیر است، می توانید از بالشتک های مخصوص برای نشستن در دوره ریکاوری بعد از جراحی استفاده کرده و در موقعیت خاص آموزش داده شده در راهنمای این بالشتک ها، بنشینید.

آیا ماساژ در مراقبت های بعد از پروتز باسن توصیه می شود؟

اتفاق نظری در میان پزشکان در این خصوص که آیا ماساژ بعد از پروتز باسن، مفید است یا خیر، وجود ندارد. برخی پزشکان ماساژ دادن بعد از پروتز را ضروری نمی دانند، در حالیکه برخی دیگر، برای ارتقا تخلیه لنفاوی و کمک به هموار شدن برآمدگی ها و ناهمواری ها، آن را توصیه می کنند. ولی به طور کلی، ماساژ دادن، جزو مواردی است که از سوی بسیاری از پزشکان، بعد از پروتز کردن باسن، اجتناب از انجام آن توصیه می شود.

تغذیه بعد از پروتز باسن

نکته ای که باید در مراقبت های بعد از پروتز باسن به آن توجه داشته باشید این است که غذا خوردن بعد از این جراحی باید طبق یک روند تدریجی انجام شود. حتی اگر بسیار گرسنه هستید و چند ساعت قبل از عمل، چیزی نخورده اید، نباید بعد از عمل، یک وعده غذایی مفصل و بزرگ بخورید. غذای ایده آل در این شرایط، یک کاسه سوپ می باشد. آبمیوه تازه و سبزیجات نیز گزینه خوبی برای اولین وعده غذایی بعد از عمل محسوب می شود. شما باید بدون اینکه شرایط هضم غذا را برای بدن خود دشوار کنید، همه مواد مغذی مورد نیاز را به بدن خود برسانید. بعد از یک یا دو وعده غذایی اول، می توانید گوشت به همراه سبزیجات و حتی لبنیات میل کنید. برای اجتناب از دچار یبوست شدن، فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید. زمانی که سخن از مبارزه با مشکل یبوست به میان می آید، نوشیدن قهوه گزینه خوبی می باشد، ولی به خاطر داشته باشید که مصرف مقدار زیاد کافئین، در طول دوره ریکاوری، توصیه نمی شود.

دوش گرفتن بعد از پروتز باسن

شما می توانید در روز چهارم یا پنجم بعد از جراحی، دوش بگیرید، ولی دراز کشیدن در وان تا شش هفته ممنوع است. اگر بر روی زخم های شما گاز استریل قرار داده شده است، می توانید آنها را بردارید، ولی در صورت وجود استری استریپ، یا هر نوع چسب دیگر، به هیچ وجه نباید آنها را دستکاری کنید. اجازه ندهید آب مستقیماً به زخم ها برخورد کند. در صورت خیس شدن استری استریپ ها، با یک حوله تمیز، آنها را به آرامی خشک کنید.

مراقبت از زخم ها پس از پروتز باسن

از یک گوش پاک کن و سالین برای تمیز کردن زخم ها استفاده کنید. از استعمال پراکسید هیدروژن، الکل، مدرما و محصولات این خانواده خودداری کنید. آلئو ورا نیز گزینه دیگر توصیه شده برای مراقبت از زخم ها بعد از پروتز می باشد. بهبود، یک فرایند تدریجی است و بخش عمده اسکارها در طول زمان، بدون مداخلات دارویی بهبود می یابند. اگر قصد استفاده از کرم های موضعی را دارید، راز جراحی، استعمال ژل آلئوورای ۱۰۰%، سه الی چهار بار در روز را خصوصاً برای تسکین احساس خارش، توصیه می کند.

برنزه کردن

برنزه کردن به مدت ۱۲ هفته بعد از پروتز ، ممنوع می باشد. بعد از ۱۲ هفته می توانید برنزه کردن را آرام آرام آغاز کنید. ادامه آن می تواند باعث دائمی شدن لکه های بر جای مانده از جراحی شود. پوست شما برای چندین ماه، بسیار حساس است و ممکن است بدون اینکه متوجه شوید، دچار آفتاب سوختگی شوید. از ترکیب روی و اکسید تیتانیوم استفاده کنید. این دو ماده طول موج های UVA و UVB در زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را مسدود می کنند.

ورزش کردن بعد از پروتز باسن

ورزش کردن بعد از پروتز باسن

در هفته اول بعد از جراحی بزرگ کردن باسن با پروتز، ورزش به هیچ عنوان مجاز نمی باشد. وقتی فشار خون شما در طول فعالیت های آیروبیک افزایش می یابد، مایعات بیشتری به سمت بافت های متورم، پمپاژ می شود. همچنین توان بالقوه برای خونریزی در نواحی که هنوز در حال بهبود یافتن هستند، افزایش می یابد. با توجه به اینکه شما در معرض خطر خونریزی و تورم هستید، باید سطح فعالیت های ورزشی خود را به قدم زدن ملایم، محدود کنید و حتما حتما مراقبت های بعد از پروتز باسن را رعایت نماید.

فعالیت

به مدت ۶ هفته، پزشک شما را از انجام فعالیت های سنگین، بازمی دارد. سعی کنید از وارد آمدن هر گونه فشار به ناحیه درمان، جداً خودداری کنید. وقتی خم می شوید، حتماً مراقب باشید، کششی در باسن احساس نشود. به آرامی سطح فعالیت خود را در هفته اول بعد از روند، افزایش دهید. حتی اگر احساس می کنید حالتان خوب است، خود را درگیر کارهای منزل نکنید. حداقل تا دو هفته بعد از جراحی و تا دوره ای که داروهای مسکن مصرف می کنید، رانندگی نکنید و در ماشین ننشینید. در طول هفته سوم بعد از جراحی، می توانید سطح فعالیت خود را کم کم افزایش دهید. می توانید کارهای سبک در منزل را انجام دهید. اولین جلسه ویزیت بعد از جراحی، یک الی دو هفته بعد از عمل جراحی می باشد. در هفته ششم، احتمالاً به سطحی از بهبود رسیده اید که بتوانید تمام فعالیت ها از قبیل تفریحات ورزشی و غیره را انجام دهید. ولی با همه این توضیحات، به صدای بدن خود گوش دهید.

داروها

داروهای مسکن به قابل تحمل تر کردن دوره ریکاوری کمک کرده و از بالا رفتن فشار خون جلوگیری می نمایند. هیدروکودون و هیدروکسیزین خوراکی هر ۴ الی ۶ ساعت، برای تسکین درد، مورد نیاز می باشد. اگر خواب هستید، نیازی نیست خانواده برای مصرف دارو، شما را بیدار کنند. بیشتر بیماران بعد از دو روز، دیگر به مصرف دارو، احساس نیاز نمی کنند. در زمان مصرف دارو، حتماً خوراکی دیگری مثل بیسکوئیت، شیر، غذا و غیره میل کنید.

همراه با دوره مصرف دارو، به هیچ عنوان الکل ننوشید و از کار کردن با ماشین آلات، خودداری کنید. داروهای مسکن، می تواند باعث بروز یبوست شود. وقتی رژیم نرمال خود را از سر گرفتید، میوه و آبمیوه، زیاد میل کنید. همچنین در صورت نیاز می توانید روانساز مدفوع استفاده کنید. اگر سابقه یبوست دارید، این روانساز را یک روز قبل از جراحی، مورد استفاده قرار دهید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا پارسا
زهرا پارسا
8 ماه قبل

آیا امکان ترکیدن پروتز باسن در بدن وجود دارد ؟

حلما چمنزار
حلما چمنزار
8 ماه قبل

نحوه خوابیدن بعد از پروتز باسن چجوریه؟؟؟

مهسا اسماعیلی
مهسا اسماعیلی
8 ماه قبل

پروتز باسن هم سایز مشخصی داره یا متفاوته؟

زهرا اسکندری
زهرا اسکندری
8 ماه قبل

چه زمانی پروتز باسن نیاز به تعویض دارد؟

شهلا احمدی نیا
شهلا احمدی نیا
8 ماه قبل

ایا با انجام مراقبت های بعد از پروتز باسن زود تر بهبود پیدا میکنیم؟

مقالات مرتبط

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

یکی از بزرگترین دغدغه های بیمارانی که از پروتز سینه استفاده می کنند ، نیاز به تعویض پروتز سینه می باشند. آنها می خواهند بدانند که پروتز سینه آنها تا چه مدت ماندگاری خود را حفظ می کند و در صورت نیاز به تعویض آن چه باید کرد. خبر خوب راز جراحی ، حامی سلامت و زیبایی شما...

میکروسفالی

میکروسفالی

میکروسفالی یک نقص مادرزادی است که در آن سر کودک در مقایسه با کودکان هم جنس و هم سن ، بسیار کوچک تر از حد مورد انتظار است. کودکان مبتلا به نوع خفیف این بیماری ، اغلب جز اندازه کوچک سر ، مشکل دیگری ندارند. کودک مبتلا به نوع شدید این بیماری گاهی علاوه بر اندازه کوچک سر ،...