| خانه 4 بلاگ 4 کاشت مو بعد از شیمی درمانی

کاشت مو بعد از شیمی درمانی

مرداد ۱۸, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

موها به مانند آبشاری زیبا هستند که عطرشان را می توان در پیچ و تاب موج هایش بو کشید. موهای زیبا مانند شعله شمعی که در وزش نسیم می لرزد ، زیبایی چهره شما را دو چندان می کند. بسیاری از بیماری ها در کمین نشسته اند تا با آسیب زدن به سلامت ما ، بخش های مختلف بدن از جمله موها را مورد حمله خود قرار دهند. گاهی درمان های برخی انواع بیماری از جمله شیمی درمانی ، باعث آسیب دیدن و ریزش موها می شود و ما را مجبور به کاشت مو می کند. راز جراحی ، حامی سلامت و زیبایی شما ، با گرد آوری مجموعه ای تحت عنوان کاشت مو بعد از شیمی درمانی ، تلاش کرده است تا با ارائه اطلاعات جامع شما را در بازیابی موها و بهره بردن از نعمت داشتن موهای طبیعی و لذت بردن از چهره ای زیبا ، یاری رساند.

کاشت مو بعد از شیمی درمانی - راز جراحی

شیمی درمانی و ریزش مو

شیمی درمانی سلول هایی که به سرعت در حال تقسیم شدن هستند را مورد هدف قرار می دهد. این دارو تنها بر روی سلول های خطرناک سرطان اثر نمی کند بلکه می تواند سلول های سالم از قبیل سلول های پوست و مو را نیز مورد هدف قرار دهد. این دارو می تواند به فولیکول های مو آسیب زده و باعث بروز مشکلات زیر شود:

  • حساسیت پوست سر
  • نازک شدن موها
  • ریزش موها

در برخی افراد ، نازک شدن و حتی تشکیل نقاط طاس ، به صورت یک مشکل دائمی ، ماندگار خواهد بود. احتمال بروز طاسی القا شده در اثر این درمان به شکلی دراز مدت ، بعد از تزریق هایی که بر روی هورمون اثر می گذارد ، بیشتر است. هر چند طاسی ناشی از این درمان در سر ، ابروها و مژه ها قابل ملاحظه تر است ، ولی می تواند موهای بدن از قبیل موی زیر بغل و موی اندام های تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

نکاتی در خصوص مراقبت از مو در طول شیمی درمانی

اقدامات بسیاری وجود دارد که می تواند در مراقبت از موها در طول این دوره ، مفید واقع شود و مانع از نیاز به کاشت مو بعد از شیمی درمانی می شود. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر می باشد :

  • موهای خود را کوتاه تر کنید. قبل از شروع درمان ، بهتر است بمنظور سهولت مراقبت ، موهای خود را کوتاه کنید. این امر باعث می شود که ریزش موهای شما ، کمتر به چشم بیاید.
  • از پوست سر خود مراقبت کنید. شما می توانید از آسیب دیدگی بیشتر پوست و فولیکول های موی خود از طریق مراقبت از آنها در طول درمان ، جلوگیری کنید. اگر موهای خود را از دست می دهید ، بهتر است در زمان خروج از منزل ، با استفاده از کرم ضد آفتاب یا کلاه ، به مراقبت از پوست سر خود مبادرت ورزید. بهتر است پوست سر خود را در زمان رشد مجدد مو ، مرطوب نگه دارید. مراقبت از سر در برابر عواملی از قبیل دماهای بسیار سرد یا نور خورشید ، بسیار حائز اهمیت است.

درمان ریزش مو بعد از شیمی درمانی

در طول دوره ریزش مو و رشد مجدد موها ، بیماران می توانند از کلاه گیس استفاده کنند. امروزه بیمارانی که ریزش موی موقتی یا دائمی ناشی از این پروسه را تجربه می کنند ، می توانند از روش های متنوع بازیابی مو ، بهره مند شوند.

مشاوره با متخصصی که به خوبی با در نظر گرفتن متغیر های متعدد منحصر به فرد و مختص بیماران سرطانی ، بهترین گزینه را پیشنهاد می کند ، بسیار حائز اهمیت است. بر حسب نوع سرطان ، سرح درمان و الگوی ریزش مو ، متخصص درمان ریزش مو ، رژیم خاصی را در اختیار شما قرار می دهد. برخی بیماران برای فرایندهای قبل از درمان دارای شرایط مساعدی می باشند در حالیکه برخی باید تا زمانی که موهای جدید به میزان قابل ملاحظه ای رشد کنند ، منتظر بمانند.

جالب اینکه بسیاری از این درمان ها به طور تصادفی ، کشف شده اند. در طول آزمایشات و مطالعات ، محققان دریافتند که رشد مو ، عارضه جانبی یک دارو یا تکنولوژی درمانی است. در ادامه ، بهترین گزینه های بازیابی مو بعد از شیمی درمانی ، آمده است:

۱ . کاشت مو

اگر ریزش مو بعد از شیمی درمانی ، طاسی دائمی را در شما بر جای گذاشته و به دنبال راهکاری برای بازگرداندن موهای طبیعی خود هستید ، پزشک در اولین اقدام ، بانک مو را مورد بررسی قرار می هد. بانک مو ناحیه ای است که می تواند از آن به عنوان منبعی برای برداشت مو و کاشت آن در ناحیه فاقد مو که دچار طاسی شده است ، استفاده نمود. تراکم مو در بانک مو یک عامل تعیین کننده در تعیین میزان موفقیت از نتیجه کاشت محسوب می شود.

تکنیک های کاشت مو بعد از شیمی درمانی

تکنیک های استفاده شده در فرایند کاشت مو ، همگی با هدف برداشت فولیکول ها از بانک مو و کاشت آن در ناحیه دچار ریزش شده ، انجام می شود. پزشک بعد از انجام بررسی های لازم ، مناسب ترین تکنیک را پیشنهاد می کند.

کاشت مو با تکنیک FUT با ایجاد یک شکاف چند سانتی متری بر روی پوست سر و پیوند فولیکوهای موی برداشت شده از پوست سر و کاشت آن دنبال می شود. ناحیه برش داده شده با بخیه بسته می شود.

روش FUE تکنیک دیگری است که در مقایسه با تکنیک FUT ، مدرن تر می باشد. در این فرایند ، پوست مو ، شکاف داده نمی شود بلکه ابزاری خاص برای برداشت فولیکول ها و جایگذاری یک به یک آنها در ناحیه نیازمند به کاشت ، انجام می پذیرد.

نتیجه خلق شده از درمان ، به میزان قابل ملاحظه ای به مهارت و تجربه جراح وابسته بوده و نیز تکنیک ها و تجهیزات مورد استفاده و شرایط بدن بیمار نیز در این میان ایفای نقش می نمایند.

۲ . میکروپیگمنتیشن

روش SMP یا میکروپیگمنتیشن ، نوعی تکنیک تتو کردن می باشد که در آن ذرات ریز به شکل متابولیکی در گرانول های رنگدانه ای کاشته شده در زیر اپیدرم با استفاده از تکنیک هنری خاص وارد می شود که دقیقاً شکل ظاهری شبیه به پوست اصلاح شده با تیغ را پیدا می کند. از این تکنیک برای پر کردن نواحی خالی در پوست سر نیز استفاده می شود.

۳ . میکروبلیدینگ

میکروبلیدینگ یک روش رایج برای شکل دادن به ابروهایی است که موهای خود را در اثر این درمان از دست داده اند. هر چند بسیاری از بیماران ، استفاده از این فرایند فرایند قبل از درمان سرطان را بر می گزینند ولی بسیاری از متخصصان بر این باورند که صبر کردن تا زمان تکمیل دوره ، گزینه بهتری می باشد. رشد مجدد مو ، غیر قابل پیش بینی است و بسیاری از درمان های سرطان ، تعادل هورمون را بر هم می زند.

۴ . پی آر پی

روش پی آر پی در سطحی وسیع در انواع بسیاری از درمان های بهبود از قبیل ریزش مو ، مورد استفاده قرار می گیرد. پلاسما از خون خود بیمار برداشت می شود و به طور مستقیم برای انتقال دادن مواد غذایی به فولیکول های مو ، تزریق می شود.

هزینه کاشت مو بعد از شیمی درمانی

کاشت مو یک فرایند گزینشی محسوب می شود. دامنه درمان ، با توجه به وسعت ناحیه نیازمند به کاشت ، محل جغرافیایی مرکز منتخب شما برای انجما کاشت ، سابقه و مهارت متخصص کاشت موی برگزیده شما و بسیاری موارد دیگر متغیر است. زمانی که جهت اقدام به کاشت مو بعد از شیمی درمانی ، در جلسه مشاوره با متخصص شرکت می کنید ، پزشک در خصوص هزینه کاشت مو ، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار خواهد داد.

آیا می توان بعد از شیمی درمانی ، کاشت مو انجام داد؟

تا زمانی که داروهای این پروسه به طور کامل از بدن خارج نشوند ، مو از شرایط لازم برای رشد مجدد برخوردار نخواهد بود. شیمی درمانی می تواند بر روی سلول های سالم و ناسالم اثر بگذارد. سلول های پشتیبانی کننده رشد در فولیکول های مو نیز از این تاثیر مستثنی نیستند. به همین دلیل ، نه تنها موی سر ، بلکه موهای ابرو و مژه و سایر بخش های بدن نیز معمولاً در طول دوره ، دستخوش آسیب شده و دچار ریزش می شوند. کاشت مو بعد از شیمی درمانی ، قابل اجرا می باشد ولی قبل از اقدام برای اجرای این درمان ، تجزیه و تحلیل دقیق باید انجام شود. دو هفته قبل از شروع درمان ، ریزش مو آغاز می شود و در طول ماه های اول و دوم به اوج خود می رسد. به محض پایان یافتن دوره درمان ، رشد مو بلافاصله آغاز نمی شود. در بسیاری از افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند ، چند هفته بعد از آخرین درمان ، موهای نازکی که شکل ظاهری شبیه به مو دارند ، شروع به رشد می کنند. از طرف دیگر ، موهای واقعی در طول یک الی دو ماه بعد از آخرین درمان ، می توانند توان رشد مجدد خود را به دست آورند. برخی از افرادی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ، ممکن است به طور دائم ، موهای خود را از دست بدهند.

آیا بیماران سرطانی می توانند تحت فرایند کاشت مو قرار بگیرند؟

بیماران سرطانی می توانند کاشت مو را انجام دهند ولی این کار باید بعد از این پروسه انجام شود. بعلاوه ، لازم است که فرد به هیچ بیماری پوستی یا هر بیماری دیگری که مانعی بر سر راه کاشت مو محسوب شود ، مبتلا نباشد. در این حالت ، پزشک ، فردی است که بهترین تصمیم را اتخاذ می کند. بعد از آزمایشات دقیق ، تصمیم گیری می شود که آیا شما برای کاشت مو ، داوطلب واجد شرایطی هستید یا خیر.

زمان مناسب برای کاشت مو بعد از شیمی درمانی

ریزش مو زمانی رخ می دهد که بدن شما با هدف درمان ، در معرض پرتوها و داروهای این درمان قرار می گیرد. بدن ما در معرض اتفاقاتی قرار دارد که شاید برای بدن ما استرس زا بوده و سلامت ما را در معرض خطر قرار دهد. علائم روان شناختی شدید ، تومورهای پوستی ، عفونت های قارچی و میکروبی ، تنها چند مورد از هزاران موردی هستند که می توانند سلامت عمومی از جمله سلامت موهای ما را در معرض خطر قرار دهند. این تنها بیماری ها نیستند که موهای ما را در معرض آسیب قرار می دهند. برخی درمان ها برای مبارزه با برخی بیماری ها نیز می تواند موهای ما را دستخوش آسیب کنند. شیمی درمانی یکی از این درمان ها است. کاشت مو بعد از شیمی درمانی باید زمانی انجام شود که تاثیرات داروها به طور کامل از بین رفته است. پزشک ، در خصوص بهترین زمان برای قرار گرفتن تحت درمان برای کاشت مو ، تصمیم گیری می کند. اگر احساس می کنید حالتان مساعد است ، می توانید برای قرا گرفتن تحت درمان ، برنامه ریزی کنید.

آیا موی کاشته شده بعد از شیمی درمانی ، مجدداً رشد می کند؟

پیش بینی آنچه در ریزش مو ناشی از این پروسه اتفاق خواهد افتاد دشوار است. طول مدت زمان مورد نیاز برای اینکه موهای شما دوباره ساختار و رنگ اصلی خود را به دست آورد ، به برخی متغیرها وابسته است. البته ، در برخی افراد ، موهای کاشته شده در طول فرایند کاشت مو بعد از شیمی درمانی ، مجدداً باز می گردد. اینکه موها بعد از این درمان مجدداً فرایند رشد خود را آغاز کنند ، قابل انتظار است. بنابراین باید به موها حداقل یک سال زمان بدهیم تا بهبود پیدا کنند. موقعیت موهای اهدا شده از بانک مو که برای فرایند کاشت مورد استفاده قرار می گیرد ، می تواند بر روی نتیجه به دست آمده از درمان ، نقش تعیین کننده ای داشته باشد. به طور کلی ، هر فردی که در اثر این درمان ، موهای خود را از دست داده است ، بعد از گذر یک دوره ۵ ساله ، موهای از دست رفته خود را بازیابی خواهد کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

جوانسازی پوست امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های بشر به شمار می رود، با بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک و مشکلات پوستی در صورت افراد به فکر اصلاح این مشکلات از طریق تکنیک های جدید اصلاح پوستی می افتند. با مراجعه به پزشک و دریافتن این موضوع که چه نوع مشکل پوستی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

جوانسازی پوست امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های بشر به شمار می رود، با بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک و مشکلات پوستی در صورت افراد به فکر اصلاح این مشکلات از طریق تکنیک های جدید اصلاح پوستی می افتند. با مراجعه به پزشک و دریافتن این موضوع که چه نوع مشکل پوستی...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

می توان گفت داشتن لبخندی زیبا و جذاب یا به اصطلاح هالیوودی تقریباً خواسته تمام افراد هست. همیشه دندان های یکدست و خوش فرم چهره ای بسیار دلنشین را برای فرد ایجاد می کنند. لمینت دندان یکی از پروسه های زیباسازی دندان است که با انجام آن دندان ها ظاهری بسیار طبیعی پیدا...