| خانه 4 جراحی بدن 4 ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

شهریور ۱, ۱۴۰۰ | جراحی بدن | ۴ دیدگاه ها

ابدومینوپلاستی - راز جراحی

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم یک روند جراحی برای صاف کردن شکم از طریق برداشتن چربی و پوست اضافی و محکم کردن ماهیچه در دیواره شکم می باشد. این روند، بر حسب مقدار پوست و چربی مورد نیاز برای برداشته شدن، با استفاده از تکنیک های مختلف اجرا می شود. آشنایی کامل با این جراحی زیبایی، تجزیه و تحلیل کامل موقعیت و زمان گذاشتن برای دستیابی به یک تصمیم گیری درست، از اهمیت به سزایی برخوردار است. بنابراین شما می توانید با مطالعه دقیق مقاله راز جراحی در خصوص ابدومینوپلاستی ، از همه اطلاعات لازم به طور یکجا بهره مند شوید.

انواع روش های ابدومینوپلاستی

خود کلمه ابدومینوپلاستی سرنخی را برای کشف نوع جراحی در قالب مداخلات جراحی برای ترمیم، بازیابی، تغییر شکل و تغییر موقعیت در ناحیه شکم به دست می دهد.

عمل شکم دارای انواع مختلفی از روندها می باشد که در زیر به شرح آنها می پردازیم:

 • ابدومینوپلاستی سنتی

جراحی شکم سنتی یا کامل، برای صاف کردن ناحیه شکم در بالا و زیر ناف می باشد. این جراحی برای آن دسته از افرادی که ماهیچه های مرکزی شان ضعیف شده و پوست این ناحیه از بدن آنها آویزان و شل شده است مناسب می باشد. عمل زیبایی شکم گزینه ایده آل برای افرادی است که بعد از کاهش وزن یا بعد از بارداری، به جراحی ابدومینوپلاستی نیاز دارند.

در طول عمل شکم ، پزشک یک برش افقی را از نزدیکی یک طرف بالای لگن تا طرف دیگر آن ایجاد می نماید. این برش واحد، درست در بالای ناحیه شرمگاهی قرار می گیرد بنابراین جای زخم بر جای مانده از آن به راحتی در پشت لباس زیر قابل پنهان شدن است. نقطه ورودی به جراح این امکان را می دهد تا ماهیچه های ضعیف کم را درمان کرده و پوست اضافی را بردارد. لیپوساکشن می تواند برای برداشتن چربی از زیر پوست و صاف کردن نمای ظاهری این بخش تحت درمان، مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برش دیگری در اطراف ناف ایجاد می شود تا بتوان این بخش از شکم را از آسیب دیدگی نجات داده و حفظ نمود.

وقتی کانتور شکم به شکل ایده آل رسید، ناف مجدداً در موقعیت مناسب قرار می گیرد و برش با دقت بالا، بخیه زده می شود.

 • مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی یا جراحی محدود شکم بر روی ناحیه زیر ناف تمرکز می کند. این تکنیک برای افرادی که در زیر ناف آنها چربی های سرسخت تجمع پیدا کرده و پوست آویزان در این ناحیه از شکم آنها جزئی می باشد، مناسب است.

از آنجایی که در این روند عمل شکم ناحیه هدف کوچک تر است، بنابراین برش کوچک تری نیز ایجاد می گردد. از آنجایی که برش در این تکنیک جراحی زیبایی شکم در بالای استخوان شرمگاهی ایجاد می شود، جای زخم بر جای مانده از آن به راحتی در پشت لباس زیر پنهان می شود. برای برداشتن چربی اضافی از بین ماهیچه و لایه پوست، می توان لیپوساکشن را مورد استفاده قرار داد.

 • ابدومینوپلاستی فلر دی لیز ( Fleur de Lis )

پس از کاهش وزن شدید، مقدار زیادی پوست بر جای می ماند. بخش عمده ای از این پوست با روش جراحی شکم سنتی برداشته می شود. جراحی فلر دی لیز، تکنیک جراحی است که برای افراد دارای این مشکل بسیار مناسب می باشد.

برش افقی در همان جهت مشابه با عمل شکم سنتی ایجاد می شود. البته یک برش عمودی نیز در راستای بخش میانی شکم ایجاد می شود. این باعث می شود که جراح بتواند به ناحیه تحت درمان، دسترسی بیشتری داشته باشد. در تکنیک ابدومینوپلاستی سنتی، ناحیه ای از بالا به سمت پایین شکم صاف می شود در حالیکه در تکنیک فلر دی لیز، شکم از بیرون به سمت درون محکم می شود.

از آنجایی که این تکنیک تهاجمی تر است، خطرات بیشتری را بهمراه داشته و نتیجه نیز تا حدی گیج کننده است. در افراد دارای مقادیر زیاد پوست اضافی افتاده، نتیجه به دست آمده از درمان، در زندگی فرد، تغییر شگرفی را خلق می نماید.

 • ابدومینوپلاستی گرداگرد یا پیرامونی

وقتی به عمل شکم فکر می کنید، یک شکم صاف، تراشیده و زیبا به ذهن خطور می کند. ولی زمانی که پوست آویزان این نتایج خوشایند را در هم می ریزد چه باید کرد؟

همانطور که از نامش پیداست، لیفت محیطی یا پیرامونی، یک پاسخ جامع برای این سوال است. بله . این تکنیک دورتا دور بدن را پوشش می دهد و یک برش از خط میانی پشت یک طرف بدن، درست در بالای شکاف سرینی تا رسیدن مجدد به همان نقطه، دور می زند.

اگر ماهیچه شکم نیاز به ترمیم داشته باشد، اصلاحات لازم صورت گرفته و سپس از آنجاییکه پوست ناحیه فوقانی و تحتانی بدن جدا می شود، پیرایش های لازم در هر دو قسمت انجام شده، و پس از ایجاد کانتور مورد نظر، با بخیه بسته می شود. بدین ترتیب، شکم و دور کمر صاف شده و باسن بالا کشیده می شود.

مقایسه عکس های قبل و بعد از عمل شکم ، نشانگر نتیجه ای باور نکردنی می باشد. یک تغییر ۳۶۰ درجه ای به اندازه ای است که گاهی تصور می کنیم این عکس های قبل و بعد متعلق به یک نفر نمی باشند.

مراحل ابدومینوپلاستی

روند عمل شکم شامل مراحل زیر می باشد:

مرحله ۱ – بیهوشی

داروهایی در طول روند عمل زیبایی شکم برای ایجاد احساس راحتی در بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این گزینه ها شامل تزریق درون وریدی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بر حسب صلاحدید خود، بهترین گزینه را برای شما انتخاب می کند.

مرحله ۲ – برش

یک ابدومینوپلاستی کامل به یک برش افقی در ناحیه بین ناف و ناحیه شرمگاهی نیاز دارد.

برش ابدومینوپلاستی - راز جراحی

شکل و طول برش بر اساس مقدار پوست اضافی معین می شود. وقتی پوست شکم بالا کشیده می شود، ماهیچه های شکمی پایه ضعیف شده، ترمیم می شوند.

دومین برش در اطراف ناف ایجاد می شود که گاهی برای برداشتن پوست اضافی در ناحیه بالای شکم، الزامی می باشد.

برش ابدو - راز جراحی

پوست ناحیه فوقانی شکم مثل پرده کرکره ای پایین کشیده می شود. پوست اضافی پیرایش می شود و پوست های باقی مانده به یکدیگر بخیه زده می شوند.

یک سوراخ جدید برای ناف خلق می شود. ناف تازه خلق شده، در موقعیت جدید خود قرار داده می شود.

ابدو رازجراحی

مرحله ۳ – بستن برش ها

برای بستن برش ها از بخیه، چسب های پوست، نوار چسب یا گیره های مخصوص، استفاده می شود.

دوره نقاهت ابدومینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

دوره ریکاوری روند ابدومینوپلاستی در بیماران مختلف متفاوت است. بطور میانگین شما به مدت ۲ تا ۴ روز در بیمارستان بستری می شوید و ریکاوری کامل کلاً به مدت ۶ ماه طول خواهد کشید.

تجربه کردن درد بعد از جراحی لاغری شکم کاملاً طبیعی می باشد. شکم شما در طول فرایند بهبود، حساس می شود و گاهی تورم چند هفته تا چند ماه فروکش نمی کند.

لطفاً دستورالعمل های جراح شکم را در خصوص مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی به دقت دنبال کنید. آنتی بیوتیک هایی جهت کمک به سپری شدن فرایند بهبود تجویز می شود که مصرف دقیق آنها جزو موارد ضروری محسوب می گردد.

کاندیدای مناسب ابدومینوپلاستی

روند ابدومینوپلاستی برای دامنه وسیعی از زنان و مردان، از جمله افرادی که مقدار قابل ملاحظه ای از وزن خود را از دست داده و خواهان برداشتن پوست شل باقی مانده هستند، مفید می باشد. بیماران پیرتر که دارای ماهیچه های ضعیف شکمی هستند و زنانی که به دنبال تراش دادن ناحیه کمر و شکم بعد از زایمان می باشند نیز داوطلبین ایده آل این درمان محسوب می شوند.

اگر شما دارای وزن ایده آلی هستید و سبک زندگی سالمی را دنبال می کنید، سیگار نمی کشید و مایل به برداشتن چربی و پوست اضافی که با رژیم و ورزش از بین نمی رود، می باشید، داوطلب خوبی برای جراحی زیبایی شکم محسوب می شوید. نتایج حاصل از انجام عمل شکم، می تواند کنترل بیشتر مثانه و تقویت ماهیچه های شکم و کاهش کمر درد را به همراه داشته باشد.

در زنان توصیه می شود که جراحی شکم تا زمان تصمیم قطعی آنها به بچه دار نشدن به تعویق انداخته شود.

سن مناسب برای ابدومینوپلاستی

کلیه افراد بالای ۱۶ سال می توانند رضایت نامه خود را برای عمل زیبایی شکم امضا کنند، ولی برای یک روند زیبایی فاکتورهای مهم دیگری باید مد نظر قرار گیرد. در تمام موارد جراحی از جمله برداشتن چربی اضافی، بیمار قبل از تصمیم گیری برای قرار گرفتن تحت عمل شکم، باید تلاش خود را برای کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی کرده باشند. یک ابدومینوپلاستی به خودی خود جراحی کاهش وزن نیست. این جراحی برای افراد ۱۶ حتی ۱۸ سال، بسیار نادر بوده و تنها در مواردی انجام می شود که بیمار وزن قابل ملاحظه ای را از دست داده و پوست اضافی زیادی برجای مانده است.

حتی در خصوص فردی که وزن زیادی کم کرده و می خواهد جراحی شکم را تنها برای برداشتن پوست اضافی انجام دهد، جراحان باید در خصوص ثابت ماندن وزن، به اجماع نظر برسند. اگر فرد هنوز وزن زیادی برای از دست دادن دارد، موافقت جراحان برای اجرای روند بر روی این فرد بعید بنظر می رسد.

همچنین پزشکان رسیدن فرد به بلوغ کامل را نیز مد نظر قرار می دهند.

برخی بیماران در رده سنی ۱۲ سال نیز تحت جراحی ابدومینوپلاستی به همراه روندهای کاهش وزن از قبیل نوار گاستریک قرار می گیرند، ولی قطعاً چنین اقدامی یک هنجار محسوب نمی شود.

در عمل زیبایی شکم، حداکثر محدودیت سنی وجود ندارد. سلامت عمومی و تناسب اندام مهمتر از سن واقعی بیمار بوده و در میزان تحمل بیهوشی و کیفیت ریکاوری، نقش تعیین کننده دارد.

حالت ارتجاعی پوست با بالا رفتن سن کاهش می یابد بنابراین داشتن انتظارات منطقی از نتیجه جراحی حائز اهمیت است. مشاوره با جراح می تواند در این زمینه مفید واقع شود. همچنین بیماران باید جهت تعیین واجد شرایط بودن برای جراحی تامی تاک ، تحت تست های عملکرد قلب و ریه نیز قرار گیرند.

بنابراین افراد دارای شرایط فیزیکی خوب، می توانند بهترین نتایج را خصوصاً در صورت دنبال کردن یک سبک زندگی سالم بعد از جراحی شکم ، انتظار داشته باشند.

هزینه ابدومینوپلاستی

داوطلبینی که قصد انجام جراحی شکم را دارند، بهتر است قبل از هر اقدامی فاکتورهای تاثیرگذار بر روی قیمت را بررسی کنند. در زیر جدولی از فاکتورهای بالقوه تاثیر گذار بر روی هزینه ارائه شده است.

هزینه های جراحی شکم :

 • نوع جراحی
 • دستمزد جراح
 • هزینه مشاوره : البته در برخی از مواقع مشاوره رایگان می باشد.
 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا کلینیک
 • هزینه های جانبی دیگر اعم از آزمایشات و داروها

مدت زمان جراحی ابدومینوپلاستی

این نوع جراحی معمولاً برای رسیدن به مرحله تکمیل به یک یا دو ساعت زمان نیاز دارند. ابدومینوپلاستی کامل، جراحی است که شامل ایجاد یک برش بزرگ می باشد که از یک کشاله ران تا کشاله دیگر، کشیده می شود. این جراحی گاهی به مدت ۲ تا ۵ ساعت به طول می انجامد.

فاکتورهای مختلفی در تعیین مدت زمان لازم برای تکمیل روند، ایفای نقش می کنند.

معایب ابدومینوپلاستی

تصمیم گیری برای انجام جراحی پلاستیک کاملاً شخصی می باشد و شما باید بررسی کنید که آیا مزایای آن برای تحقق اهداف شما، منطقی بوده و خطرات و عوارض جانبی بالقوه آن قابل قبول هستند یا خیر.

قبل از عمل شکم از شما خواسته می شود تا یک رضایت نامه را که به معنی درک کامل روند و خطرات بالقوه آن می باشد، امضا می کنید.

خطرات جراحی شکم عبارتند از:

 • * خطرات بیهوشی
 • * عدم تقارن
 • * خونریزی
 • * ترومبوز عمیق رگ، عوارض جانبی قلبی و ریوی
 • * نکروز چربی ( مرگ بافت چربی یافت شده در عمق پوست )
 • * تجمع مایعات
 • * عفونت
 • * بی حسی و دیگر تغییرات در حس پوست
 • * درد مستمر
 • * بهبود ضعیف زخم
 • * بی رنگ شدن پوست و تورم طولانی مدت
 • * از دست رفتن پوست
 • * بر جای ماندن جای زخم

این خطرات و سایر خطرات بالقوه به طور کامل در رضایت نامه مورد بحث قرار می گیرد.

پاسخ دادن به تمام سوالات به صورت شفاف و مستقیم بسیار حائز اهمیت است.

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

یکی از بهترین اقداماتی که می توان برای آماده شدن جهت انجام جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی انجام داد، برخورداری از یک وضعیت سلامت خوب و توانایی برای ثابت نگه داشتن وزن می باشد. شما باید از این موضوع که در وضعیت سلامت خوبی قرار دارید، اطمینان کامل داشته باشید.

همچنین پزشک معالج شما، رساندن مواد غذایی مفید از قبیل غذاهای کم چرب و پر پروتئین به بدن را بخصوص در هفته های قبل از جراحی، مورد تاکید قرار می دهد. وی همچنین بیان می کند که در کنار داشتن یک فرد که بتواند در طول دوره ریکاوری شما را تحت حمایت قرار دهد، از اهمیت به سزایی برخوردار است. شما در طول چند هفته اول بعد از جراحی، به دلیل قرار داشتن در دوره ریکاوری، نمی توانید به تنهایی از خودتان مراقبت کرده و در نتیجه قرار گرفتن تحت کمک فردی دیگر، امری الزامی محسوب می شود.

اینکه احساس کنید به طور کامل برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی آمادگی دارید، باعث می شود که یک روند جراحی کم استرس تر را تجربه کرده و روند ریکاوری را با سرعت بیشتری سپری کنید. به منظور کمک به شما در آماده شدن برای روند ابدومینوپلاستی، تیم راز جراحی، چک لیستی از آنچه باید قبل از جراحی شکم، مد نظر قرار دهید، برای شما در یکجا جمع آوری کرده است.

دو هفته قبل از جراحی شکم

 • مصرف آسپرین، ایبوپروفن، موترین، آدویل یا داروهای ضد التهابی مشابه را با توجه به تاثیر آنها در افزایش احتمال خونریزی، ترک کنید. تا روز قبل از جراحی، مصرف تیلنول، بلامانع می باشد.
 • مصرف کلیه مکمل های و داروهای گیاهی، چای ها و قرص های رژیمی را نیز کنار بگذارید. این محصولات می تواند احتمال بروز خونریزی را افزایش دهند.
 • در صورت داشتن تب، سرماخوردگی، آنفولانزا یا گلو درد قبل از جراحی، حتماً به پزشک معالج خود اطلاع رسانی نمایید. مطلع بودن از وجود این مشکلات، زمان جراحی را به تاریخ دیگری موکول خواهد کرد.
 • اگر سیگاری هستید، استعمال سیگار را متوقف کنید. این توقف مصرف شامل کلیه محصولات مرتبط با تنباکو و نیکوتین می شود. ترک مصرف سیگار، موضوع مربوط به مورد قضاوت قرار گرفتن نمی باشد، بلکه موضوعی است که دارای ارتباط تنگاتنگ با دغدغه های سلامت شما می باشد. در افراد سیگاری احتمال بروز مشکلات و عوارض جانبی بعد از جراحی از قبیل حمله قلبی، سکته، و مرگ بیشتر می باشد. سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون شده و در نتیجه احتمال بسته شدن زخم های جراحی را کاهش داده و آنها را در معرض خطر عفونی شدن قرار می دهد. سیگار همچنین سیستم ایمنی فرد را ضعیف کرده و احتمال ابتلا به عفونت بعد از جراحی را بالا می برد. به خاطر داشته باشید که ایمنی، الویت شماره یک شما می باشد.

یک هفته قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

 • یک مکان کوچک و شاد را برای خودتان در منزل محیا کنید تا در آن احساس راحتی کرده و بتوانید دوره های زمانی طولانی را سپری کنید. بهتر است یک صندلی راحتی و یک میز که به راحتی قابل دسترس باشد در آنجا قرار دهید. تعدادی کتاب، مجله، اسنک و آنچه بتواند شما را سرگرم کند، در آنجا قرار دهید.
 • حتماً از یکی از دوستان و آشنایان، که قبلاً نکات مربوط به مراقبت در طول دوره ریکاوری را مطالعه کرده و به آنها آگاهی کامل دارد، بخواهید تا مراقبت از شما را در طول این دوره بر عهده بگیرد. وی باید از دستورالعمل های مربوط به نحوه و زمان مصرف داروها و دیگر جزئیات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی، آگاهی داشته باشد.
 • اگر جزو افرادی هستید که نسبت به تمیز کردن منزل و مرتب بودن همه چیز، حساس هستید، در طول هفته قبل از جراحی، کلیه این کارها را انجام دهید تا در طول دوره ریکاوری، چیزی که بتواند در شما ایجاد استرس کند، وجود نداشته باشد.
 • از قبل غذا درست کنید و چند وعده غذایی آماده در یخچال داشته باشید. همچنین آماده کردن مواد اولیه شیک های پروتئین و قرار دادن آنها در منزل، جهت استفاده در طول دوره ریکاوری در زمان هایی که اشتهایی برای خوردن غذا ندارید، ایده خوبی می باشد.

روز قبل از جراحی شکم

 • مقدار زیادی مایعات حاوی الکترولیت در طول روز بنوشید. بعد از ظهر روز قبل از جراحی، یک غذای پر از پروتئین و کم چرب از قبیل سالاد مرغ گریل شده میل کنید.
 • چند دست لباس راحت آماده کنید تا بتوانید در طول روزهای بعد از جراحی بپوشید. آنها را در مکانی قرار دهید که برای برداشتن شان نیازی به خم شدن نباشد.

در روز جراحی ابدومینوپلاستی

 • قطعاً از قبل به شما گفته می شود که در روز جراحی، حدوداً ۸ ساعت قبل از آن، چیزی نخورید و ننوشید.
 • داروهای مسکن و آرام بخش های ماهیچه را در روز جراحی با خود همراه داشته باشید.
 • با یک صابون آنتی باکتریال یا صابون ملایم، دوش بگیرید.
 • لباس های گشاد و راحت و کفش های تخت بپوشید . بهتر لباسی بر تن کنید که با زیپ یا دکمه از قسمت جلو بسته می شود.
 • استراحت کنید و مراقب خودتان باشید.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های دقیق و خوب برای سپری کردن یک دوره ریکاوری بدون مشکل و دستیابی به نتیجه خوب در پی عمل شکم بسیار اهمیت دارد. لطفاً برای آگاهی از توصیه پزشکان در این خصوص در راز جراحی با ما باشید.

طول ماندن در بیمارستان – تقریباً دو شب بعد از جراحی

طول مرخصی گرفتن از محل کار- دو هفته. پس از آن بازگشت تدریجی به کار و فعالیت های روزمره توصیه می شود.

رانندگی- باید به مدت دو هفته بعد از جراحی، از رانندگی کردن خودداری کنید.

حضور در جلسه فالوآپ- یک هفته و دو هفته بعد از جراحی، و پس از آن، تا زمان بهبود زخم ها. پس از این مدت، سه ماه بعد از جراحی باید در جلسه فالوآپ شرکت کنید.

 • درد

تجربه کردن مقدار خاصی از درد بعد از جراحی، طبیعی می باشد. جراح و متخصص بیهوشی، تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن درد در دوره های اولیه بعد از جراحی انجام خواهند داد.

با مصرف مرتب داروهای آنالژستیک و ضد التهابی، دردی که تجربه می کنید، قابل مدیریت کردن خواهد بود. اگر پزشک با مصرف دارویی مخالف باشد، باید طبق دستور او عمل کرده و مصرف آن را متوقف کنید. شما باید بعد از سپری شدن چند روز، زمانی که دیگری هیچ دردی را احساس نکرید، به تدریج، مصرف داروهای مسکن را نیز کاهش دهید.

به خاطر داشته باشید که درد شدید که نتواند با مصرف داروهای مسکن تجویز شده قابل کنترل باشد، می تواند علامت یک مشکل محسوب شده و باید به پزشک اطلاع داده شود.

 • بلند شدن و راه رفتن

حرکت هر چه سریع تر بمنظور اجتناب  از ترمبوز عمیق در عروق، حائز اهمیت بوده و شما می توانید با کمک گرفتن از اطرافیان، در روز بعد از جراحی، از جا بلند شویی و قدم بزنید. بعد از جراحی شکم، احساس سفتی در این ناحیه از بدن خود را خواهید داشت. البته این حس در طول هفته اول شدت داشته و به مرور کاهش می یابد. بنابراین باید به آرامی قدم بزنید، در ناحیه کمر خم شده و بلند شوید و تا یک هفته وضعیت نشستن شما درحالت قائم باشد.

وقتی دراز می کشید، یک بالش کوچک در زیر زانو قرار دهید تا به روی زخم های شکم فشاری وارد نشود. شما باید در طول دو هفته بعد از جراحی، با ملایمت سطح فعالیت خود را افزایش دهید.

شما باید از پیاده روی های طولانی خودداری کنید. حرکت زیاد در روزهای اول بعد از جراحی می تواند بهبود زخم ها را به تعویق انداخته، باعث خونریزی در بافت شده و مایه سروما را تشکیل دهد.

 • پوشیدن گن

گن باید روز و شب حداقل به مدت ۶ هفته بعد از جراحی بر تن شود و تنها در زمان دوش گرفتن یا حمام کردن، از تن بیرون آروده شود. پس از این مدت شما می توانید لباس زیر های نرمال خود را بر تن کنید.

 • ورزش و بلند کردن اجسام سنگین

ورزش، بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های مشابه، روند بهبود دیواره شکم را به تعویق انداخته و باید به مدت ۶ هفته از آن اجتناب کنید.

پس از آن می توانید به تدریج به فعالیت های نرمال خود بازگرید ولی حتماً به صدای بدن تان گوش دهید. برخی افراد برای ریکاوری کامل، به زمان بیشتری نیاز دارند. اگر بدنتان به شما می گید که برای انجام برخی فعالیت های خاص آماده است، می توانید با ملایمت، آن فعالیت ها را انجام دهید.برای اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی مراجعه کنید.

علت ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی

ورم کردن صرفنظر از نوع برش استفاده شده،  یک عارضه جانبی نرمال بعد از ابدومینوپلاستی محسوب می شود. مثل بسیاری عوارض جانبی دیگر، ورم کردن بر اساس سیستم ایمنی و فرایند بهبود هر فرد، متغیر می باشد.

ورم کردن موقعیت بوده و با مرور زمان از بین می رود. دنبال کردن دستورالعمل های جراح می تواند به کاهش یافتن تورم کمک کند. عفونت یا دیگر عوارض جانبی نیز می تواند باعث تداوم ورم کردن و طولانی شدن دوره ریکاوری شود. کنترل تورم باعث ارتقا یافتن روند بهبود شده و به شما کمک می کند تا سریع تر شاهد نتیجه درمان باشید.

وقتی جراحی تکمیل می شود، بدن شما گلبول های سفید خود و دیگر مولفه های بهبود را به محل جراحی می فرستد تا فرایند ریکاوری را سرعت بخشند. تجمع مایعات باعث بزرگ تر شدن ناحیه درمان در طول مراحل اولیه بهبود می شود.

ورم کردن یک واکنش کاملاً نرمال به یک اسیب دیدگی بوده و به همین دلیل است که بخش عمده تورم، در نزدیکی محل برش متمرکز می شود. یک گن مخصوص برای این دوره تهیه می شود که باعث کاهش یافتن تورم شده و نتایج بهتری را به دست می دهد.

آنچه باید بعد از جراحی شکم از آن اجتناب کنید:

صبور بودن و اجازه دادن به بدن برای سپری کردن دوره بهبود، دو نکته کلیدی در تسکین دادن تورم محسوب می شود. عجله داشتن برای سپری شدن دوره بهبود می تواند باعث ماندگار شدن تورم شود. بخیه ها یا برش ها را لمس نکنید چون گاهی اوقات دستان شما آلوده بوده و می تواند باعث انتقال باکتری به ناحیه درمان و عفونی شدن آن شود.

از فعالیت هایی که مستلزم استفاده از عضلات شکم است خودداری کنید. ماهیچه ها خصوصاً در زمانی که تحت کشش قرار دارند، به زمان برای بهبود یافتن قبل از درگیر شدن در فعالیت های مختلف نیاز دارند.

برخی دستورالعمل ها باری کاهش ورم شامل موارد زیر می باشد:

 • آبرسانی به بدن را به خوبی انجام دهید.
 • یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.
 • از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • از مصرف غذاهای حاوی سدیم زیاد خودداری کنید.
 • ناحیه درمان را تمیز نگه دارید.

ورم در ناحیه درمان بعد از تقریباً دو ماه فروکش می کند. حدوداً ۸۰ درصد تورم در طول این مدت باید فروکش کرده باشد، ولی بسیاری از بیماران دارای ورم جزئی هستند که گاهی تا یک سال بعد از عمل زیبایی شکم ماندگار می باشد. پس از سپری شدن دو ماه، شما می توانید نتیجه نهایی درمان خود را مشاهده کرده و بخش عمده ای از فعالیت های خود را از سر بگیرید. ویزیت های فالوآپ شما کمترمی شود، ولی جراح شما همیشه آماده پاسخ دادن به سوالات شما خواهد بود.

علت آب آوردن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

آب آوردن گاهی بعد از یک روند جراحی اتفاق می افتد. در برخی موارد، آب آوردن شکم یا سروما، بعد از یک جراحی بسیار جزئی نیز رخ می دهد. بخش عمده آن در روندهایی که در طول آن بخش عمده ای از بافت برداشته می شود، بوجود می آید.

تیم جراحی، لوله های تخلیه ترشحات را در داخل یا اطراف برش ها قرار داده و به این ترتیب تلاش می کنند تا از تشکیل مایعات در ناحیه جراحی پیشگیری کنند این لوله ها گاهی تا چند ساعت یا چند روز در محل باقی می مانند. در بسیاری موارد، استفاده از این لوله ها برای پیشگیری از تجمع مایعات کافی می باشد. با این حال، گاهی بعد از یک یا دو هفته پس از عمل شکم، شما متوجه علائمی از تشکیل مایعات در نزدیکی برش می شوید.

سیستم های تخلیه ترشحات جراحی در برخی جراحی ها برای پیشگیری از تشکیل مایعات مورد استفاده قرار می گیرند قبل از روند، شما باید در خصوص احتمال تشکیل این مایعات و اقدامات لازم برای پیشگیری از آن با پزشک خود گفتگو کنید.

پزشک از شما می خواهد تا گن های مخصوص را بعد از جراحی بر تن کنید. این ابزار پزشکی برای کمک به بهبود سریع تر پوست و بافت طراحی شده اند. آنها همچنین تورم و کبودی بعد از جراحی را کاهش می دهند. این پوشش ها می توانند به پیشگیری از خطر ایجاد مایعات و آب آوردن ناحیه جراحی نیز کمک کنند. این اقدامات کوچک می تواند به شما در پیشگیری از آب آوردن شکم کمک کند.

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم در مقاله ابدومینوپلاستی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان گذاشته باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.9 19 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
پریسا پریچهری
پریسا پریچهری
2 ماه قبل

جای بخیه ی ابدومینوپلاستی بعد از چند وقت از بین میره

فرزانه حجت پناه
فرزانه حجت پناه
1 ماه قبل

پوست بعد ابدومینوپلاسای تیره میشه؟

مقالات مرتبط

لیفت سینه

لیفت سینه

لیفت سینه که تحت عنوان عمل ماستوپکسی نیز شناخته می شود؛ یک روند جراحی است که در آن ، جراح نوک سینه را در موقعیت بالاتری از قفسه سینه قرار می دهد ؛ وی همچنین پوست اضافی را برداشته و بافت اطراف را محکم می کند. این جراحی می تواند شکل ظاهری رضایت بخشی را در شما ایجاد کرده...

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی، که تحت عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، یک تکنیک نوآورانه است که در آن جراح، چربی را از یک ناحیه از بدن بیمار از طریق لیپوساکشن برداشت کرده و به ناحیه دیگری انتقال می دهد. تزریق چربی برای زنان و مردانی که به دنبال خلق کانتوری زیبا در اندام، بازیابی...

پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، یکی از رایج ترین روندهای زیبایی است که زنان با هدف بازیابی حجم از دست رفته سینه های خود در اثر بارداری، کاهش وزن و بالا رفتن سن و با هدف افزایش سایز فعلی این اندام و بهبود شکل و تقارن آنها با قرار دادن پروتز سینه...

رفع افتادگی سینه

رفع افتادگی سینه

افتادگی سینه ، یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها با آن درگیر هستند و به دنبال آن دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند و به دنبال راه حلی برای رفع افتادگی سینه و خوش فرم کردن آن هستند. مواجهه با این مشکل ؛ عموما بعد از بارداری ، شیردهی ، افزایش سن و حتی در برخی موارد...

لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک که تحت عنوان لیپو اسکالپچر نیز شناخته می شود، روندی است که برای کانتورینگ بدن از طریق برداشتن رسوبات چربی که علیرغم رژیم های غذایی و ورزش، با سماجت تمام از بخش های مختلف بدن آویزان شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. این یک روش موثر برای شکل دهی بازوها، ران...

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن یکی از رایج ترین روندهای زیبایی جراحی می باشد که به دست جراحان پلاستیک، قابل اجرا می باشد. لیپوساکشن یک روش استاندارد طلایی برای خلق کاهش دائمی چربی و بهبود کانتور و زاویه سازی در نواحی می باشد که به دلیل وجود رسوبات چربی اضافی، دچار بدشکلی شده اند. سلول...

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن ، روشی ایده آل برای شکل دهی و ایجاد تناسب در باسن و فاکتوری مهم در خلق بدنی جذاب و زیبا می باشد . تزریق چربی ، روندی است که تنها یک جراح زیبایی ماهر می تواند با استفاده از تکنیک های انتقال چربی برای دستیابی به یک کانتور باسن پر تر و گرد تر ، آن را...

جراحی سینه

جراحی سینه

جراحی سینه پروسه ای است که طی آن پستان های زنان و حتی مردان اصلاح شده و شکل آن ها تغییر پیدا می کند. علل متعددی سبب می شوند تا فرد جهت عمل سینه اقدام نماید. برخی از عمل های سینه با اهداف زیبایی صورت می پذیرند تا پستان ها به ظاهری جوان تر و جذاب تر دست یابند. بعضی دیگر...

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم چاره درد افرادی است که با وجود دراز و نشست کردن زیاد، هنوز می بینند که شکمی که به دنبال داشتن آن هستند به دست نیاورده اند. اگر پوست و چربی زیادی در ناحیه شکم شما انباشته شده که به رژیم غذایی یا ورزش، هیچ گونه واکنشی از خود نشان نمی دهد، راه حل مشکل...

پروتز باسن

پروتز باسن

پروتز باسن که تحت عنوان جراحی باسن نیز شناخته می شود، روندی است که با هدف بهبود ناحیه سرینی انجام می پذیرد. این جراحی در میان جمعیت زنان از عمومیت بیشتری برخوردار است به همین منظور تیم راز جراحی تصمیم به تهیه مقاله ای جامع در این خصوص گرفت، اگر تصمیم به انجام پروتز...