| خانه 4 بلاگ 4 اسلیو معده

اسلیو معده

دی ۱۸, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

امروزه با توجه به حجم ساعات کاری و افزایش استفاده افراد از غذاهای ناسالم و نیمه آماده و آماده که معمولا حاوی چربی بسیار زیاد و کربوهیدرات فراوان می باشند باعث شده است که بسیاری از افراد با مشکلی که در نتیجه کم تحرکی و غذاهای ناسالم به وجود می آید که چاقی نامیده می شود و خود می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی در خصوص سلامتی افراد باشد. در نتیجه افراد در طول زندگی برای کم کردن وزن خود به رژیم های غذایی یا ورزش روی می آورند اما این روش ها برای تمامی افراد تاثیرگذار نخواهد بود و باید به دنبال راه حلی بسیار بهتر بگردند. آیا از ورزش کردن و رژیم گرفتن به مدت متوالی و طی سال ها خسته شده اید و هر بار به نتیجه دلخواه خود نرسیده اید و هنوز نیاز به میزان بیشتری کاهش وزن هستید؟در صورتی که در فکر خود در مورد روش های جراحی چاقی مانند اسلیو معده هستید بهتر است که در ابتدا در مورد مزایا و معایب آن و روش های تثبیت وزن آن بدانید و سپس تصمیم خود را درباره این مساله بگیرید. توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از اقدام به هر جراحی ای ابتدا درباره آن اطلاعاتی کسب کنید سایت راز جراحی در این مسیر همراه شماست.

اسلیو معده - راز جراحی

اسلیو معده یک پروسه جراحی برای پایین آوردن وزن می باشد.این پروسه از روش لاپاراسکوپی انجام می شود که طی آن ابزاری که جراحی به سیله آن صورت می پذیرد از طریق برش های کوچکی که برروی قسمت بالایی شکم ایجاد شده است صورت می پذیرد.حین عمل جراحی اسلیو معده تقریبا ۸۰% معده را خارج می کنند و به جای ان یک لوله که از لحاظ شکل و اندازه مانند یک موز می باشد را قرار می دهند.

کاهش اندازه معده باعث می شود که خیلی سریع تر ازحالت قبل دچار حس سیر شدن داشته باشید و دیگر قادر نخواهید بود مانند قبل هرمقدار که می خواهید غذا بخورید.این مساله به کاهش وزن سریع شما کمک خواهد کرد بعلاوه این مساله که قسمتی از معده که هورمون اشتها در آن ترشح می شود نیز در این جراحی خارج می شود.

دلایل انجام جراحی اسلیو معده

 1. این جراحی به کم کردن وزن کمک می کند و ریسک بیماری هایی که در اثر اضافه وزن شدید و چاقی مفرط به وجود می آیند را بسیار کاهش می دهد این مشکلات شامل موارد زیر می شوند.
 2. بیماری قلبی،بالا بودن فشار خون ، کلسترول بالا ،آپنه خواب، دیابت نوع دو،سکته،سرطان،ناباروری
 3. این جراحی را معمولا هنگامی انجام می دهند که افراد از رژیم گرفتن های متوالی و ورزش کردن برای لاغری نتیجه ای نگرفته باشد ونیازمند یک روش دائمی برای این امر باشد.
 4. شاخص توده بدنی در افراد متقاضی این روش باید ۴۰ یا بالاتر از آن باشد و مبتلا به چاقی مفرط باشند.
 5. شاخص توده بدنی ۳۵-۳۹.۹ نیز افراد مبتلا به چاقی می باشند که ممکن است به بیماری هایی نظیر دیابت نوع ۲، بالا بودن فشار خون یا آپنه خواب شدید می باشند.
 6. البته در صورتی که افراد دارای BMI  بین ۳۰ تا ۳۴ باشند اما در مورد سلامتی آنها خطراتی وجود داشته باشد می توانند این جراحی را انجام دهند.

مانند هرنوع جراحی دیگر جراحی اسلیو معده نیز ممکن است خطرات و عوارضی را به همراه داشته باشد پیش از انجام جراحی در جلسه مشاوره با پزشک جراح حتما در خصوص عوارض و خطراتی که پس از جراحی احتمال بروز انها وجود دارد حتما صحبت کنید.در زیر به برخی از خطرات و عوارضی که تاکنون برای افرادی که این جراحی را انجام داده اند اتفاق افتاده است اشاره می کنیم.

خونریزی شدید،عفونت،واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی ، لخته خون،مشکلات تنفسی یا مشکلات در ریه، نشتی در دستگاه گوارش فتق ، انسداد گوارشی، رفلاکس معده، پایین آمدن قند خون، سوء تغذیه ، استفراغ از جمله عوارض نادراسلیو معده مرگ می باشد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو نمی باشند؟

افرادی که از بیماری های دستگاه گوارش ،مری و معده رنج می برند نباید این جراحی را انجام دهند البته در نظر داشته باشید که رفلاکس معمولی مانعی برای انجام این جراحی نیست.

عمل جراحی اسلیو چگونه کار می کند؟

با کاهش دادن اندازه معده افراد زودتر از قبل احساس سیر بودن و پر شدن معده دارند.

پایین آمدن هورمون اشتها باعث می شود که اشخاص کمتر حش گرسنگی داشته باشند.

آمادگی پیش از پروسه اسلیو معده

 • چند هفته پیش از انجام جراحی در صورتی که سیگاری می باشید باید انرا ترک کنید و فعالیت فیزیکی را آغاز کنید.
 • قبل از انجام این پروسه دستورالعمل هایی در مورد مواد غذایی که می توانید استفاده کنید یا نوشیدنی هایی که مجاز به مصرف آن می باشید را دریافت خواهید کرد.
 • ممکن است پیش از انجام اسلیو معده مجبور به قطع مصرف یک سری از داروها داشته باشید.
 • پیش از انجام جراحی انواعی از آزمایشات را باید به درخواست پزشک خود انجام دهید و نتایج انرا حتما در روز جراحی نیز به همراه داشته باشید.
 • اسلیو معده در بیمارستان انجام می شود و بستگی به شرایطی که دارید نیاز به یک یا دو شب ماندن در بیمارستان وجود دارد.

حین انجام اسلیو معده

بسیاری از شرایط خاص برای عمل کاملا می تواند مرتبط با شرایط فیزیکی شما و نظر پزشک داشته باشد.گاهی اوقات اسلیو معده را با استفاده از روش سنتی که در آن یک برش بزرگ یا اصطلاحا باز را برای انجام این پروسه ایجاد می کنند انجام خواهد شد و گاهی نیز کاملا این جراحی را از طریق متد لاپاراسکوپی انجام خواهند داد که شامل ایجاد برش هایی کوچک در قسمت بالایی شکم می باشد و ابزار جراحی را از طریق انها وارد می کنند.

پیش از انجام اسلیو معده بیهوشی عمومی برای احساس راحتی شخص و خواب بودن حین انجام جراحی صورت خواهد گرفت.

برای انجام پروسه ، جراح با منگنه کردن معده به صورت عمودی و برداشتن قسمت منحنی بزرگتر معده، یک ناحیه منحنی از معده را باقی می گذارد سپس مواضع برش زده شده را بخیه می کند و عمل را به پایان خواهد رساند.علت نام گذاری این جراحی اسلیو به معنی استین می باشد که بعد از جراحی معده به شکل یک آستین خواهد شد.

جراحی حدود دو ساعت به طول می انجامد و بعد از عمل فرد به اتاق ریکاوری فرستاد می شود و بعد از به هوش آمدن هرگونه مشکل و شکایات از جانب کادر پزشکی و پرستاران کنترل و بررسی خواهد شد.بعد از عمل معمولا افراد دوروز در بیمارستان بستری خواهند شد.

بعد از اسلیو معده

بعد از اسلیو معده رژیم غذایی با مایعات بدون کربنات و بدون شکر آغاز می شودو سپس به مدت سه هفته غذای پوره شده در برنامه غذایی می باشد.بعد از چهار هفته در نهایت اشخاص به برنامه غذایی عادی باز خواهند گشت.استفاده از مولتی ویتامین دوبار در روز ،مکمل کلسیم یکبار درروز و مکمل ب ۱۲ هر ماه یکبار برای همیشه برای این افراد اجباری می باشد. در ماههای اول بعد از جراحی ممکن است به چک آپ مرتب نزد پزشک ،تست های آزمایشگاهی ،تست خون وآزمایشات دیگر نیاز داشته باشید.

ممکن است که واکنش هایی را در خصوص کم کردن وزن از طرف بدن تان دریافت کنید تا مدت ۶ ماه طبیعی می باشد

این واکنش ها شامل موارد زیر می شوند:

 1. بدن درد، احساس خستگی مثل آنفولانزا، احساس سرما ،خشکی پوست ،نازک شدن مو ، ریزش موو تغییر خلق و خواز جمله این موارد پس از اسلیو معده می باشند.
 2. بسیاری از افراد بعد از ۲ الی ۴ هفته به محل کار یا مدرسه باز خواهند گشت.
 3. افراد می توانند به فعالیت های ورزشی بعد از ۴ هفته از اسلیو معده بازگردند.

مزایا و معایب اسلیو معده

مزایا

 1. پایین آمدن وزن در این روش بسیار سریع تر از باندینگ معده می باشد.
 2. ریسک های جراحی ان نسبت به روش های دیگر بسیار کمتر است.
 3. اشتها نسبت به غذا در افراد بسیار کم خواهد شد.
 4. معده به طور طبیعی عمل می کند و به اکثر غذاها اجازه می دهد در مقادیر کمتر مصرف شوند.
 5. روشی بسیار کم تهاجمی می باشد.
 6. امکان بروز سندرم دامپینگ در ان وجود ندارد.

معایب

 1. این روش بازگشت ناپذیر است.
 2. در برخی از موارد ممکن است نیاز به جراحی ثانویه وجود داشته باشد.
 3. می تواند باعث ایجاد رفلاکس و سوزش قلب شود و یا در صورت وجود، ان را شدت ببخشد.
 4. عوارض عمل بیشتری نسبت به تکنیک های دیگر دارد.
 5. بیشترین سوء جذب و احتمال  کمبود ویتامین ها و مواد مغذی
 6. شرایط جراحی بسیار پیچیده تر

نتایج اسلیو معده

اسلیو معده می تواند یک  کاهش وزن طولانی مدت را شامل شود البته فرآیند کاهش وزن کاملا بستگی به تغییر در عادات روزمره و عادات غذایی دارد.این امکان وجود دارد که حدود ۶۰درصد یا حتی بیشتر از وزن اضافه خود را طی دوسال کم کنید.

علاوه بر کاهش وزن ،اسلیو معده می تواند بیماری هایی که دراثر افزایش وزن به وجود امده اند را برطرف کرده یا کاهش دهد که شامل بیماری های قلبی ،بالا بودن فشار خون، کلسترول بالا،دیابت نوع دوم،آپنه خواب،سکته و ناباروری را شامل شوند.

این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد که نوبت های مراجعه بعدی بعد از جراحی اسلیو کاملا به خاطر بسپارید .پزشک جراح بعد از انجام پروسه کاهش وزن وضعیت شما را مورد کنترل قرار می دهد در صورتی که وزن کم نمی کنید یا مشکلی وجود دارد باید سریعا انرا با پزشک خود مطرح کنید.

چه میزان وزن با اسلیو معده می توان کاهش داد؟

 • به طور متوسط افراد ۶۰-۷۰ درصد از اضافه وزن خود را با این روش از دست خواهند داد.
 • دو هفته اول ۴.۵۴ الی ۹.۰۷ کیلوگرم. بسیاری از افراد تقریبا ۰.۴۵ کیلوگرم در روز وزن کم می کنند.
 • در سه ماه اول ۳۵-۴۵ درصد از چربی اضافی
 • در شش ماه اولیه ۵۰-۶۰ درصد از چربی اضافی
 • و در سال اول حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از اضافه وزن در افراد کاهش پیدا می یابد.
 • بسیاری از افراد ۱۲-۲۴ ماه بعد از جراحی نیز کاهش وزن خواهند داشت.اسلیو معده به طور متوسط قادر به حذف ۸۰الی ۹۰ درصد چاقی می باشد.

رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

روز اول رژیم مایعات شفاف می باشد برخی از جراحان به افراد بعد از چند ساعت که از جراحی زمان سپری شده است اجازه نوشیدن آب را می دهند.

روز دوم تا چهارم رژیمی نوشیدنی که شامل شیک هایی پروتئینی ،ماست، سوپ، شیرو آبمیوه می باشد.

هفته سوم تا پنجم غذاهای نرم

بعد از هفته پنج رژیم غذایی روتین می باشد.البته ننوشیدن نوشیدنی های گازدار پر کالری و اسنک های پرکالری

ننوشیدن آب به همراه غذا زیرا باعث پر شدن معده می شود.

آیا این امکان وجود دارد که افراد بعد از انجام این جراحی وزن کم نکنند؟

مطمئنا بعد از انجام این جراحی مقادیری کم کردن وزن را پیش رو خواهید داشت در صورتی که اختلالی را در این روند مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

هزینه جراحی اسلیو معده

جراحی های چاقی جزو گران ترین انواع جراحی می باشد زیرا فرآیند بسیار پیچیده ای می باشد البته تخمین زدن این هزینه به هیچ عنوان کار ساده ای نیست بهتر است برای اگاه شدن از این موضوع این سوال را در جلسه مشاوره از پزشک خود سوال کنید.گاهی اوقات در صورتی که BMI  بالا باشد و عوارضی افراد را تهدید کند بیمه ممکن است هزینه ای را بپردازد.

مواردی که ممکن است پس از انجام جراحی اسلیو معده باعث پشیمانی شود

 1. لذت نبردن از غذا : این موضوع یک پدیده روانی است. ذهن شما می خواهد از غذا خوردن لذت ببرد ، اما معده اجازه این کار را نمی دهد. این یک نشانه شایع از اعتیاد به غذاست که خیلی از بیماران قبل از جراحی به آن مبتلا هستند. متاسفانه این موضوع می تواند در طولانی مدت به شما آسیب بزند و و اگر طرز فکر و عادات خود را تغییر ندهید حتی احتمال افزایش وزن نیز بالا می رود. زمانی که عادت پرخوری را ترک کنید دیگر نمی توانید به قبل از آن بازگردید ؛ چون زمانی که معده دوباره گشاد شود عمل اسلیو معده بی فایده می شود. برای مدیریت غذایی که می خورید می توانید به متخصص تغذیه و یا روانشناس مراجعه کنید تا در این امر شما را یاری کنند.
 2. آرام غذا نخوردن : اگر به آرامی غذا نخورید ، به راحتی وزن اضافه می کنید. زمانی که تحت این جراحی قرار می گیرید هر طور شده باید این عادت را در خود به وجود آورید. می توانید قبل از این عمل به تدریج خود را به آرام غذا خوردن عادت دهید. این امر می تواند باعث شود غذا در معده گیر کند و اغلب هضم آن با درد همراه باشد. برای انجام این امر ، لقمه های خود را با آرامش بجوید و بین هر لقمه فاصله بیاندازید. اندازه لقمه ها را هم کوچک بگیرید ، طوری که انگار به یک کودک غذا می دهید.
 3. ریزش مو : این مسئله یکی از عوارض جانبی معمول اسلیو معده می باشد و اغلب بین سه تا شش ماه بعد از جراحی رخ می دهد و می تواند تا ۱۲ ماه ادامه داشته باشد. در این مدت شما غذای کمتری می خورید و مواد مغذی کمتر به بدن شما می رسد به همین خاطر موها ریزش پیدا می کنند. با اینکه این مشکل موقتی است و موها دوباره رشد می کنند ، اما این موضوع می تواند اثری منفی روی حالت روانی فرد داشته باشد. ولی در کل جای نگرانی نیست چون همانطور که گفته شد مو به مرور زمان ضخیم تر و با قدرت بیشتر باز می گردد.
 4. اسلیو معده نیاز به زحمت زیادی دارد ؛ نه تنها قبل از آن بلکه بعد از آن. این تجربه زندگی فرد را عوض می کند و شما باید برای این تغییرات آماده باشید. هر بار که برای غذا خوردن به رستوران می روید ، همه به خاطر مقدار غذای کمی که می خورید نگران شما می شوند. همچنین باید برای هر وعده از قبل برنامه ریزی کنید و از خوردن خوراکی های خاصی دوری کنید.
 5. انتظارات واقع بینانه نداشتن : مردم اغلب فکر می کنند زمانی که اسلیو معده انجام دهند ، تا آخر عمر وزنشان کاهش می یابد و دیگر هیچوقت مشکلی با اضافه وزن نخواهند داشت. البته که این تصور اشتباه است و فرد باید به یک رژیم سفت و سخت پایبند باشد و ورزش را پیش بگیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...