| خانه 4 بلاگ 4 انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

آذر ۱۰, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۰ دیدگاه

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان در رشد توده سرطانی ( از قبیل HER2 )، ویژگی های ژنتیک و برخی ویژگی های دیگر، دسته بندی می شوند. این دسته بندی، به پزشک کمک می کند تا چگونگی واکنش سرطان به درمان های خاص را پیش بینی کرده و در پی آن، طرح درمان فردی را ترسیم نماید.

انواع سرطان سینه - راز جراحی

انواع سرطان سینه

 • سرطان تهاجمی و غیر تهاجمی سینه

سرطان سینه غیر تهاجمی ، به معنی وجود سلول های ناهنجار در مجاری شیر و عدم توانایی آنها در انتشار به بافت مجاور و بخش های دیگر بدن می باشد.

سرطان تهاجمی پستان ، به این معنی است که سرطان از جایگاه اصلی خود، به بافت های نرمال اطراف، گسترش یافته و دارای توان بالقوه به انتشار به بخش های دیگر بدن نیز می باشد.

 • کارسینومای داکتال درجا

کارسینومای داکتال درجا ( DCIS )، جزو اولین سرطان های سینه ای است که در مجاری شیری، وجود آن تائید می شود. این نوع سرطان، دارای گرید های مختلف پایین، متوسط و بالا می باشد. گرید ها بر اساس شکل سلول در زیر میکروسکوپ، طبقه بندی می شوند. در سرطان سینه گرید پایین، سلول های سرطانی، بسیار شبیه به سلول های نرمال به نظر می رسند. این نوع سرطان در گرید بالا، دارای سلول هایی است که شکل ظاهری آن ها، در مقایسه با سلول های نرمال، بسیار متفاوت است.

کارسینومای داکتال درجا، گاهی نوک سینه را نیز درگیر کرده و باعث قرمز و پوسته پوسته شدن آن می شود. این نوع نادری از بیماری پاژت در پستان می باشد.

 • کارسینومای داکتال تهاجمی

این نوع از انواع سرطان سینه ، از مجاری شیری شروع شده و به بافت اطراف، انتشار می یابد. این رایج ترین انواع سرطان سینه محسوب می شود.

 • کارسینومای لوبولار تهاجمی

کارسینومای لوبولار تهاجمی (ILC)، سرطانی است که از لوبول های سینه شروع شده و به بافت اطراف حمله می کند. ILC دومین سرطان تهاجمی رایج در سینه محسوب می شود. در این سرطان، اغلب برآمدگی شکل نمی گیرد، ولی زنان مبتلا، متوجه وجود یک ناحیه ضخیم که متفاوت با بقیه بخش های سینه است، می شوند.

 • کارسینومای لوبولار درجا (LCIS) و هیپرپلازی لوبولار ناهمگن (ALH)

کارسینوم لوبولار درجا، در واقع یک سرطان یا پیش سرطان محسوب نمی شود و در صورت درمان، به سرطان تبدیل نخواهد شد. LCIS و ALH، دو موقعیت غیر سرطانی مشابه بوده و زیر شاخه های نئوپلازی لوبولار محسوب می شوند. در صورت تشخیص این دو مورد، به منظور پیشگیری از برزو خطرات احتمالی آتی، جهت درمان با پزشک خود مشورت کنید.

 • سرطان التهابی سینه

همانطور که از نامش پیداست، سرطان التهابی (IBC)، اغلب باعث قرمز، متورم و ملتهب شدن سینه ها می شود. برخی زنان مبتلا به این نوع سرطان، متوجه ضخیم و بی رنگ شدن پوست سینه خود و نمایان شدن برآمدگی های ریز یا ناهمواری هایی شبیه به پوست پرتقال می شوند. با توجه به اینکه علائم شبیه به عفونت هستند، سرطان، مجاری لنفاوی در پوست و بافت سینه را مسدود کرده و باعث تشکیل مایع ( لنف ) و در برخی موارد، درد، بیرنگ شدن و تورم ناگهانی در سینه می شود.

 • سارکوم پستان

سارکوم سینه، شکل نادری از انواع سرطان پستان می باشد. تومور به جای شکل گیری در لوب ها یا مجاری شیر، در بافت همبند یا فیبروز اطراف آنها تشکیل می شود. این سرطان، تنها ۱% انواع سرطان سینه را شامل می شود.

 • کارسینوم متاپلاستیک

سرطان کارسینوم متاپلاستیک، نوع نادری از انواع سرطان سینه تهاجمی با ویژگی های منحصر به فرد بوده و در واقع، ترکیبی از دو یا چند نوع سلول سرطان ، اغلب کارسینوم ترکیب شده با سارکوم می باشد.

 • سرطان گیرنده مثبت استروژن و سرطان گیرنده مثبت پروژسترون

سلول های گرفته شده از سرطان شما، جهت تعیین گیرنده های دو هورمون استروژن و پروژسترون که منبع تغذیه برای رشد تومور محسوب می شوند، مورد آزمایش قرار می گیرند. گیرنده ها، پروتئین هایی در سلول ها هستند که به مواد خاصی از قبیل استروژن و پروژسترن چسبیده و چیزی شبیه به وارد کردن کلید در قفل به نظر می رسند. این نوع سرطان ، می تواند حاوی گیرنده های یکی از دو هورمون، هر دو یا هیچکدام از آنها باشد.

 1. سرطان با گیرنده های استروژن، گیرنده استروژن مثبت نامیده می شود.
 2. سرطانی که گیرنده ای برای استروژن در آن وجود ندارد، گیرنده پروژسترون مثبت نامیده می شود.
 3. سرطان دارای گیرنده پروژسترون، گیرنده پروژسترون مثبت نامیده می شود.
 4. سرطانی که گیرنده ای برای پروژسترون در آن وجود ندارد، گیرنده پروژسترون منفی نامیده می شود.
 5. سرطان HER2 مثبت

HER2/neu یک ژن در سلول است که مثل یک کلید خاموش/ روشن برای تولید پروتئینی به نام HER2 عمل می کند. این پروتئین به طور نرمال، به کنترل رشد و تقسیم سالم سلول های سینه، کمک می کند. HER2 مثبت که جز انواع سرطان سینه است، باعث رشد سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شده و در صورت مثبت بودن، با داروهای درمان هدف برای مسدود کردن گیرنده های HER2 قابل درمان می باشد.

 • سرطان پستان سه گانه منفی

این سرطان، حدود ۱۵ درصد سرطان های سینه را شامل شده و فاقد گیرنده های استروژن، پروژسترون و HER2 می باشد. درمان این سرطان به دلیل واکنش نشان ندادن به داروها، اندکی دشوار بوده و اغلب، شیمی درمانی بعنوان گزینه درمان انتخاب می شود.

 • پاپیلوم پستان

پاپیلوم پستان یا پاپیلوم داخل مجرا، یک توده کوچک زگیل مانند در مجاری شیری پستان می باشد. این موقعیت غیر سرطانی خوش خیم، باعث ترشح مایعی شبیه به خون شفاف از نوک پستان شده و برامدگی کوچکی در پشت یا کنار نوک سینه، احساس می شود. وجود پاپیلوم، باعث بروز خطر سرطان نمی شود. تنها وجود چندین عدد از این توده ها، می تواند خطر بالایی را به همراه داشته باشد.

آیا توده پستانی لزوماً خطرناک و بد است؟

انواع مختلفی از برآمدگی ها یا توده های پستانی وجود دارند که در دو گروه خوش خیم و بدخیم، دسته بندی می شوند، که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم

 • توده های خوش خیم

هرچند همه توده های شکل گرفته در بدن، از نظر فنی با عنوان تومور خوانده می شوند، ولی همه تومورها، بدخیم یا سرطانی نیستند. بیشتر توده های پستانی، حدوداً ۸۰ درصد آنها، خوش خیم یا غیر سرطانی هستند. برخی مثال های توده های غیر سرطانی عبارتند از:

تغییرات فیبروکیستیک

تغییرات فیبروکیستیک - راز جراحی

که بیماری نبوده و تنها، موقعیتی است که ۶۰ درصد از کل زنان را درگیر می کند. در طول تخمک گذاری، بافت سینه فیبروز، غدد و مجاری پستانی، به هورمون های تولید شده نرمال، واکنش نشان داده و منجر به رشد برآمدگی های فیبروز، و تعداد بیشماری کیست کوچک می شود. این حالت در بین زنان ۲۰ تا ۵۰ سال رایج بوده و بعد از قائدگی، متوقف می شود.

فیبروآدنوماز

فیبروآدنوماز - رازجراحی

این تومور خوش خیم، برآمدگی جامدی از فیبروز و بافت غده ای می باشد و اغلب در زنان ۱۸ الی ۳۲ ساله اتفاق می افتد.

پاپیلوما

پاپیلوما - راز جراحی

این برآمدگی های زگیل شکل کوچک، در پوشش مجاری پستانی نزدیک به نوک سینه رشد می کنند و اغلب باعث تخلیه ترشحات خون مانند شفاف از نوک سینه می شوند.

 • تومورهای بدخیم

همانطور که در بررسی انواع سرطان سینه مشاهده کردید، اکثر تومورهای پستان، خوش خیم و غیر سرطانی هستند. علیرغم این، برداشتن آنها با روش جراحی برای پیشگیری از اختلال در عملکرد نرمال پستان، و مورد هجوم قرار ندادن بافت های مجاور، الزامی می باشد.

تومورهای بدخیم، در صورت عدم تشخیص زودهنگام، به رشد خود ادامه داده و بافت نرمال مجاور را مورد هجوم قرار می دهند. سپس در طول فرایندی به نام متاستاز، تومورگسترش پیدا کرده و به سیستم لنفاوی، جریان خون، و دیگر نواحی بدن راه پیدا می کند. در این مرحله، سرطان پستان کشنده بوده و احتمال درمان آن بسیار ضعیف خواهد بود. هر گونه تغییر در اندازه، شکل، بافت یا نوک سینه که تنها در یک سینه اتفاق بیافتد، در مقایسه با تغییر همزمان در یک موقعیت مشابه در هر دو سینه، خطرناک تر است. چنین تغییراتی باید بلافاصله به پزشک گزارش داده شود.

سرطان سینه اولیه

سرطان سینه اولیه - راز جراحی

این سرطان که در ابتدا به اندازه یک اینچ یا کمتر است، گاهی قبل از بزرگ شدن به اندازه کافی برای قابل تشخیص بودن، در یک دوره ۸ ساله رشد می کند. نرخ زنده ماندن یک دوره ۵ ساله در زنان مبتلا به این نوع سرطان، که تشخیص در آنها به طور زود هنگام انجام شده است، ۹۶ درصد است.

سرطان سینه پیشرفته

توموری است که از سینه ها به گره های لنفاوی و زیر بغل، گردن و قفسه سینه انتشا پیدا می کند. در این تومورها، در زمان تشخیص، نرخ زنده ماندن، به ۷۳ درصد یا کمتر کاهش می یابد. بسیاری از مرگ و میر ها از این دست، در صورت آزمایش به موقع و تحت کنترل داشتن سینه ها، قابل پیشگیری می باشد.

سرطان پستان انتشاری

سرطان پستان انتشاری - راز جراحی

این یک تومور پیشرفته است که علاوه بر گره های لنفاوی مجاور، از طریق متاستاز، بخش های دیگر بدن، از قبیل استخوان ، کبد، ریه ها و حتی مغز را درگیر می کند. زمانیکه درمان تا رسیدن به مرحله انتشار سرطان، به تعویق انداخته شود، نرخ زنده ماندن ۵ ساله به میزان بسیار قابل ملاحظه ای، کاهش می یابد.

سخن آخر

همیشه به خاطر داشته باشید که می توانید با تحت نظارت قرار دادن سینه ها و مراجعه به پزشک در زمان مشاهده یا احساس کردن یک مورد مشکوک، علاوه بر آگاهی یافتن از خوش خیم یا بدخیم بودن مورد، با اقدام به موقع در درمان، زندگی خود را از مورد تهدید واقع شدن نجات دهید، همانطور که مطالعه کردید در مقاله انواع سرطان سینه سعی در معرفی و بررسی این بیماری داشته ایم تا شما آگاهی لازم در این زمینه را داشته باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

یکی از بزرگترین دغدغه های بیمارانی که از پروتز سینه استفاده می کنند ، نیاز به تعویض پروتز سینه می باشند. آنها می خواهند بدانند که پروتز سینه آنها تا چه مدت ماندگاری خود را حفظ می کند و در صورت نیاز به تعویض آن چه باید کرد. خبر خوب راز جراحی ، حامی سلامت و زیبایی شما...

میکروسفالی

میکروسفالی

میکروسفالی یک نقص مادرزادی است که در آن سر کودک در مقایسه با کودکان هم جنس و هم سن ، بسیار کوچک تر از حد مورد انتظار است. کودکان مبتلا به نوع خفیف این بیماری ، اغلب جز اندازه کوچک سر ، مشکل دیگری ندارند. کودک مبتلا به نوع شدید این بیماری گاهی علاوه بر اندازه کوچک سر ،...