| خانه 4 بلاگ 4 ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

آذر ۱۲, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۰ دیدگاه

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم درمان ، می تواند منجر به هموروئید شود. در صورتی که در مراحل اولیه اقدام به درمان نکنید ، این بیماری پیشرفت کرده و چه بسا در نهایت دچار پارگی یا ترکیدن بواسیر شده و ناچار شوید ، برای درمان به یک جراح روده مراجعه نمایید. با توجه به اهمیت این موضوع ، ما در این مقاله از راز جراحی به شما می گوییم ، که چرا دچار ترکیدگی هموروئید می شوید و راه درمان آن چیست. با ما همراه باشید.

ترکیدن بواسیر - راز جراحی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ، بافت بواسیر جزوی از آناتومی بدن هر فردی است. در پاسخ به اینکه این عارضه چگونه ایجاد می شود ، ابتدا باید با ماهیت آن آشنا شوید. هموروئید در واقع رگی است که در ناحیه مقعد قرار گرفته است. در برخی از افراد به سبب تحریک و ضعیف شدن دیواره های ورید ، این رگ متورم و بزرگ می شود و باعث ایجاد التهاب و تحریک ناحیه مقعد ، و بروز درد و خونریزی در آن می شود. طبق بررسی های به عمل آمده ، در ایران حداقل ۵۵ درصد از مردم به این عارضه مبتلا هستند. معمولا افراد بین سنین ۴۵ تا ۶۵ ساله بیشتر از جوانان ، به این عارضه دچار می شوند. نگرانی و دغدغه افراد مبتلا به این بیماری، به درد و خارش آن ختم نمی شود و بیشتر آن ها ، از ترکیدن بواسیر هراس دارند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، شاید طولانی ترین زمان خونریزی کمتر از ۱۰ دقیقه به طول بیانجامد ، ولی در همین زمان اندک ، فرد خون زیادی را از طریق رگ از دست می دهد.

این بیماری به دو دسته اصلی بواسیر داخلی و خارجی ، تقسیم بندی می شود و در هر دو این نوع ها ، در صورت پارگی دیواره های ضعیف ورید ، امکان ترکیدن بواسیر وجود دارد. تفاوت میان انواع این بیماری در شدت علائم و مشکلات بیمار می باشد. معمولا نوع خارجی ، علائم آزار دهنده بیشتری را همچون درد ، سوزش و خارش در نزدیکی ناحیه مقعد برای بیمار ایجاد می کند. این علائم در برخی موارد چنان شدید هستند ، که ناراحتی زیادی را برای بیمار ایجاد می کنند.

ممکن است به نوع داخلی مبتلا باشید ، ولی هیچ علائمی نداشته باشید و بعد از ترکیدن بواسیر و خونریزی از مقعد ، متوجه این عارضه شوید. علت این امر آن است که تعداد عصب های موجود در راست روده کم می باشد و همین امر ممکن است سبب شود ، که تا قبل از اولین نشانه نوع داخلی ، یعنی پارگی و خونریزی ، بیمار درد یا خارشی را احساس نکند. در مواردی که بواسیر داخلی از ناحیه مقعد خارج شود ، اصطلاحا می گویند که افتادگی بواسیر رخ داده است.

چه عواملی سبب ترکیدن بواسیر می شوند ؟

  • فاکتورهای زیر می توانند سبب شوند ، که فرد به پارگی و ترکیدگی بواسیر مبتلا شود :
  • ابتلا به یبوست و سوزش هنگام دفع مدفوع ، در اثر نداشتن رژیم غذایی مناسب و کمبود مصرف آب و غذاهای حاوی فیبر
  • افزایش فشار در هنگام نشستن ، ناشی از چاقی یا افزایش وزن
  • نشستن های طولانی مدت
  • در سه ماه سوم بارداری نیز احتمال ابتلا به بواسیر و پارگی آن وجود دارد.

چگونه می توان متوجه ترکیدن بواسیر شد ؟

پارگی یا ترکیدن بواسیر با خونریزی همراه خواهد بود. این خون به رنگ قرمز روشن می باشد. همانطور که پیش تر گفتیم این بیماری ،یک بیماری رایج است ، از این رو بیشتر افرادی که علائمی چون درد ، خارش و خونریزی از مقعد را تجربه می کنند ، بدون اینکه دلیل اصلی آن را بدانند ، شروع به خود درمانی می کنند. راز جراحی به شما توصیه می کند ، پس مشاهده این علائم اولین کاری که انجام می دهید ، مراجعه به پزشک و مشورت با او باشد.

در صورت ترکیدن بواسیر چه کار کنیم ؟

در صورتی که خونریزی مقعدی را مشاهده کردید و حتی مطمئن شدید ، علت آن این بیماری است ، لازم است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید. نیمی از افرادی که به دلیل خونریزی از مقعد به پزشک مراجعه می کنند ، معمولا بیماری دیگری دارند و لازم است ، تحت درمان قرار گیرند. مشاهده خون از ناحیه مقعد به رنگ قرمز روشن در هنگام مدفوع ، معمولا خونریزی از ناحیه راست روده یا بخاطر ترکیدن بواسیر می باشد. خونریزی به رنگ قرمز تیره ، قهوه ای یا صورتی ، نشان دهنده مشکلات دیگری چون شکاف مقعدی ، سرطان و غیره می باشد. بهتر است در هنگام مشاهده خونریزی مقعدی ، در اسرع وقت برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشک متخصص پروکتولوژی ، مراجعه نمایید.

در هنگام مراجعه به پزشک ، قبل از معاینه فیزیکی ، پزشک سوالاتی در خصوص علائم و نشانه های بیماری و عادات زندگی روزمره از شما می پرسد. معمولا برای تشخیص بواسیر معاینه فیزیکی بیمار کافی است. ولی در صورتی که پزشک ، به وجود بیماری های گوارشی احتمالی جدی تر در شما مشکوک شود ، ممکن است آزمایشات بیشتری را برای شما تجویز کند. در بیشتر موارد نشانه های این بیماری، اعم از درد یا سوزش در طی چند هفته برطرف می شوند و ممکن است ، دیگر نشانه های این بیماری در شما دیده نشود. در بیشتر موارد از روش های درمانی غیر جراحی ، برای درمان بواسیر استفاده می شود و نیازی به جراحی نیست.

درمان ترکیدن بواسیر - راز جراحی

درمان ترکیدن بواسیر چیست ؟

قبل از انتخاب روش درمانی مناسب برای درمان شما ، ابتدا پزشک ترکیدن بواسیر را بررسی می کند. قبل از ترکیدگی هموروئید ، پزشک می تواند با ایجاد برشی کوچک تحت بی حسی موضعی ، آن را به صورت کامل تخلیه کند. بسته به شدت یا درجه این بیماری، وضعیت و محل قرارگیری آن ، برای درمان از روش های مختلفی استفاده می شود ف که راز جراحی در ادامه به آن می پردازد.

باند لاستیکی

یکی از روش های جایگزین جراحی این بیماری می باشد ، که در ۸۰ درصد موارد نتیجه رضایت بخشی را برای بیمار به دنبال دارد. در این روش باندی لاستیکی را برای قطع خونرسانی ، به پایه آن محکم می بندند.

انعقاد

روشی برای کوچک کردن ضایعه این بیماری به کمک نور مادون قرمز

اسکلروتراپی

برای کوچک کردن بواسیر ۱ الی ۳ میلی متر از ماده شیمیایی به نام اسکلروزان ، توسط پزشک به بواسیر تزریق می شود.

کرایو سرجری

در این روش پزشک برای درمان نوع داخلی ، به کمک گازهای Co2 یا N2 ضایعه ها را منجمد می کند و بالشتک این بیماری را از بین می برد.

استاپلر

در درمان افتادگی نوع داخلی این بیماری از روش درمانی استفاده می شود ، که در آن خونرسانی به بافت هموروئید متوقف می شود.

داپلر

پس از مشخص کردن عروق بواسیر برای رفع تورم ، این عروق مسدود می شوند. در صورتی که بیماری شما از سایر روش ها بهبود نیافت ، تنها راه برای تسکین درد و کاهش احتمال عود مجدد آن ، جراحی می باشد.

درمان خانگی ترکیدن بواسیر

برای کمک به روند بهبودی پس از درمان ، می توانید از روش های درمان خانگی زیر کمک بگیرید :

  1. برای کاهش درد و تورم ، می توانید از سیتزبث استفاده نمایید.
  2. برای رفع یبوست استفاده از ملین ها را شروع کنید.
  3. از پمادهای ضد التهابی مخصوص این بیماری استفاده کنید.
  4. برای هیدراته ماندن بدن و کمک به حرکات روده ، آب فراوان بنوشید و مواد غذایی سرشار از فیبر ، را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

سخن پایانی

یکی از رایج ترین بیماری ها در افراد جامعه ، این بیماری می باشد. ممکن است بدون بروز هیچ علائمی و به صورت خود به خود ، دچار ترکیدن بواسیر شوید و خونریزی از مقعد را تجربه کنید. یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری یا کاهش علائم آن، داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم و تغییر سبک زندگی می باشد. ما در راز جراحی به عنوان رسانه ای اطلاع رسان ، در این مقاله از راز جراحی سعی کردیم ، مهمترین نکاتی که لازم است در خصوص ترکیدن بواسیر بدانید ، در اختیار شما قرار دهیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایر مقالات ما در زمینه بواسیر مراجعه کنید. از همراهی شما سپاسگذاریم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بهترین دکتر لیفت با نخ

از آنجایی که همه ما به خواهان داشتن زیبایی بیش از حد ، جوان بودن و جوان ماندن هستیم و دوست داریم در هر امری بهترین آن را انتخاب کنیم تا بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دست آوریم ، همواره به دنبال بهترین دکتر برای امور جوانسازی پوست خود هستیم. یکی از روش های جوانسازی...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

پوست صورت بخشی از صورت است که بخش عمده ای از زیبایی چهره وابسته به آن است. متاسفانه، این عضو در طول زمان در پی تاثیراتی از قبیل عوامل محیطی، نوسانات وزنی و فرایند طبیعی بالا رفتن سن، دستخوش آسیب هایی می شود. یکی از این آسیب ها، افتادگی پوست صورت است. خوشبختانه امروزه...

بهترین جراح لیفت صورت

بهترین جراح لیفت صورت

با بالا رفتن سن و پدیدار شدن  چین و چروک در ناحیه صورت ، اشخاص معمولا به فکر پیدا کردن راه حلی برای رفع این مشکل می افتند تا بتوانند این نشانه ها را در صورت خود برطرف کنند یا بهبود ببخشند. هنگامی که شلی پوست از یک نقطه خاص گذشته است، درمان های تزریقی و غیر تهاجمی اغلب...