| خانه 4 درمانی 4 تست سرطان سینه در منزل

تست سرطان سینه در منزل

مرداد 19, 1400 | درمانی | ۳۰ دیدگاه ها

سرطان سینه ، اولین سرطان متداول در سر تا سر جهان به شمار می رود که هم خانم ها و هم آقایان در معرض ابتلا به آن قرار دارند ، البته مواجهه با این بیماری ، در میان خانم ها بسیار شایع تر است و درصد ابتلای بانوان به سرطان پستان به مراتب بیشتر از آقایان می باشد ؛ اما آیا می دانید تست سرطان سینه در منزل چگونه انجام می شود؟ می دانید چگونه می توان از بروز این بیماری پیشگیری به عمل آورد ؟ و راه تشخیص سرطان سینه چیست ؟ اگر این سوالات ، ذهن شما را نیز درگیر کرده و می خواهید بدانید که چطور می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد ؛ حتما و حتما این مقاله از راز جراحی را مطالعه فرمایید.

تست سرطان سینه در منزل

به طور کلی از مهم ترین مولفه ها جهت درمان و جلوگیری از سرطان پستان ، تشخیص به موقع این بیماری می باشد ؛ یعنی قبل از آن که بیماری ، گسترش یافته و به دیگر اعضای بدن انتقال یابد ، تشخیص داده شود.

تشخیص بهنگام سرطان سینه ، می تواند به تسریع بهبودی این بیماری کمک کرده و نتایج درمانی قابل قبولی به همراه داشته باشد ؛ لذا همه بانوان باید پس از سن ۲۰ سالگی و بعد از اتمام هر دوره روند قاعدگی ( سیکل ماهیانه ) ، اقدام به خودآزمایی سینه های خویش نمایند.

تیم راز جراحی با تهیه مقاله پیش رو ، این امکان را فراهم ساخته است تا با آموزش صحیح خودآزمایی پستان و تست سرطان سینه در منزل ؛ به شما کمک کند تا خودتان به راحتی بتوانید در خانه سینه های تان را از لحاظ وجود توده یا هر گونه مورد مشکوک تحت بررسی قرار دهید.

خودآزمایی پستان چیست ؟

منظور از خودآزمایی پستان ، تست سرطان سینه در منزل توسط خود فرد می باشد ؛ طبق بررسی های صورت گرفته بر روی تاثیر مطلوب خودآزمایی سینه در منزل ، می توان اذعان داشت که تست سرطان پستان در خانه ، نوعی ابزار غربالگری مفید در راستای تشخیص این بیماری محسوب می شود ؛ بویژه زمانی که این روش ؛ با معاینه فیزیکی توسط پزشک ، سونوگرافی ، ماموگرافی و در صورت لزوم با ام آر آی ، همگام گردد.

به طور کلی تست سرطان سینه در منزل ، ابزاری موثر و فاقد هر گونه هزینه اضافی می باشد که به سهولت و در هر سنی توسط خود بانوان محترم ؛ قابل انجام است.

تست سرطان سینه در منزل راز جراحی

بهترین حالت برای تست سرطان سینه در منزل :

بهترین حالت برای خودآزمایی سینه ها ، حالتی است که فرد به صورت طاقباز دراز بکشد ؛ زیرا در این حالت ، بافت سینه بر روی قفسه سینه پخش می شود و در نتیجه ، فرد می تواند با انگشت های هر دو دست خود به خوبی تمامی نقاط سینه را لمس و بررسی کند. ( در این حالت ، چنانچه هر گونه علامت یا توده مشکوکی در سینه های تان وجود داشته باشد ، به سادگی متوجه وجود آن خواهید شد. )

البته در مواردی که سایز سینه های فرد ، بزرگ باشد ؛ بهترین حالت برای تست سرطان سینه در خانه ، این است که در مقابل آینه ایستاده و به سینه های خود بنگرید و به این ترتیب از تغییرات ظاهری آن ها باخبر شوید.

چه نشانه هایی را روی سینه ها باید جدی گرفت ؟

به طور کلی از جمله تغییرات ظاهری پستان ها که می توانند بیانگر وجود سرطان سینه باشند ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  1. تغییر اندازه سینه یا سینه ها
  2. تغییر موقعیت نوک سینه
  3. درد ، خارش یا تورم سینه ها
  4. تغییر رنگ پوست سینه
  5. زخم پوست یا نوک سینه
  6. خارش نوک و هاله اطراف پستان
  7. ایجاد فرورفتگی های کوچک یا بزرگ در پوست سینه
  8. تغییر شکل پوست سینه ها و شبیه شدن آن به پوست پرتقال
  9. و غیره

مراحل تست سرطان سینه در منزل :

لمس سینه ها و مقایسه آن ها با یکدیگر ، بهترین راه برای تشخیص سرطان سینه در منزل می باشد ؛ این کار بهتر است زمانی انجام شود که بافت سینه ها متورم و دردناک نباشد.

در واقع بهترین زمان برای تست سرطان سینه در منزل ، بعد از پایان روند پریودی می باشد.

شما باید حالت طبیعی سینه های خود را به خاطر داشته باشید ، زیرا تنها در این صورت متوجه تغییراتی که ممکن است به صورت ماهیانه در سینه های تان رخ داده باشند ؛ شوید.

طبق مطالعات انجام شده در راستای تشخیص سرطان سینه در منزل ، چنین عنوان شده که بهتر است برای تست دقیق این بیماری ، پوست سینه های تان خیس و صابونی باشد ؛ به نحوی که حالت لغزنده ای داشته باشد.

مرحله یک : در این مرحله ، باید حتما دست به کمر و سر پا ایستاده باشید ؛ مقابل آینه قرار گرفته و به دقت سینه های تان را مورد توجه قرار دهید.

توجه داشته باشید که در این وضعیت ؛ باید سینه های شما از نظر شکل ظاهری ، سایز و رنگ ؛ طبیعی به نظر برسند و هیچ گونه تورمی در ناحیه سینه های تان مشهود نباشد.

در صورتی که متوجه کوچکترین تغییری شدید ، فورا به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در بخش قبلی مقاله ، علائمی که می توانند بر وجود سرطان پستان ؛ دلالت کنند را نام بردیم.

مرحله دو : در این مرحله ، بازوهای تان را تا بالای سر خود بالا برده و به دنبال همان تغییراتی که به آن ها اشاره داشتیم ، باشید. حال به آهستگی ، بچرخید و سینه های خود را با دقت از طرفین بررسی نمایید ؛ همچنین ناحیه زیر بغل خود را نیز از نظر وجود هر گونه علامت مشکوک ارزیابی کنید.

مرحله ۳ : همچنان که هنوز جلوی آینه ایستاده اید ، نوک سینه های خود را به آرامی با دست بفشارید و آن ها را از لحاظ هر گونه ترشح نوک سینه بررسی نمایید.

مرحله ۴ : در این حالت ، باید دراز کشیده و یک بالش زیر سرتان قرار دهید ؛ سپس بازوی راست را زیر سر خود قرار داده و با دست چپ ، سینه راست خود را معاینه کنید و بالعکس.

بهترین قسمت دست برای معاینه سینه ها ، نرمه سه انگشت میانی دست می باشد ؛ این قسمت از دست خود را به حالت دورانی روی سینه حرکت داده و بافت پستان را به خوبی معاینه کنید. ( بهتر است از نوک سینه شروع کنید )

مرحله ۵ : این مرحله ، مرحله نهایی می باشد. در این مرحله ، باید سینه های تان را در حمام و در وضعیت ایستاده یا نشسته و در حالتی که پوست بدن تان مرطوب است ؛ مورد آنالیز و ارزیابی قرار دهید.

ابتدا یکی از دست ها را بالا برده و با دست دیگر ، شروع به معاینه سینه مقابل و همینطور زیر بغل نمایید ؛ در این وضعیت نیز از نرمه سه انگشت میانی برای معاینه پستان ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که علاوه بر بخش نرم بافت پستان ، باید بخش هایی از قسمت فوقانی سینه ( استخوان ترقوه ) و بخش هایی از قسمت تحتانی سینه ( دنده ها ) را نیز ارزیابی نمایید.

در صورتی که توده ای در سینه ها مشاهده شد چه کار باید کرد ؟

چنانچه توده ای در سینه ها یافتید یا تغییر غیرطبیعی در سینه ها مشاهده کردید ، سریعا دچار تفکر منفی نشوید و به وحشت نیفتید ؛ چرا که همه توده های موجود در سینه ، سرطانی نبوده و خطرناک نیستند ؛ اما به هر حال در صورت رویارویی با وجود توده یا هر گونه تغییری در بافت پستان ، برای اطمینان از عدم وجود هر گونه خطر جدی ؛ برای بررسی های دقیق تر و تخصصی تر ، فورا به پزشک مراجعه فرمایید.

لازم به ذکر است که همه بانوان باید بعد از ۳۰ سالگی ، به صورت مرتب و سالیانه ؛ مورد معاینه کلینیکی توسط پزشک متخصص قرار گیرند و از ۴۰ سالگی به بعد نیز علاوه بر معاینه سالیانه ، باید ماموگرافی سالانه نیز انجام دهند.

سخن آخر :

هر چند هر علامت و نشانه ای در سینه ها ، لزوما دالّ بر سرطان پستان نیست ؛ اما افراد در صورت داشتن آگاهی کامل نسبت به این بیماری و شناخت صحیح روش تست سرطان سینه در منزل ، می توانند با خودآزمایی پستان ها در خانه و تشخیص به موقع علائم این بیماری و مراجعه سریع به مطب پزشک ؛ در صورت وجود سرطان ، از پیشروی آن جلوگیری به عمل آورده و با بکارگیری زود هنگام درمان سرطان سینه ، به نتایج رضایت بخشی دست یابند و از ریسک بروز پیامدها و عواقب خطرناک این بیماری به میزان قابل ملاحظه ای بکاهند.

شایان ذکر است که همه توده های سرطانی ، تولید درد نمی کنند و تنها کمتر از %۱۰ آن ها سبب بروز درد می شوند.

از این رو نباید عدم احساس درد در سینه ها سبب شود که احساس کنید ، مشکلی در سینه های تان ندارید و از مراجعه به پزشک برای بررسی بیماری سرطان پستان غافل شوید ؛ لذا به طور کلی ، تست سرطان سینه در منزل جهت تشخیص هر گونه توده یا علائمی در سینه ها ؛ به همه بانوان گرامی توصیه می گردد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.9 75 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
30 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ریحان سارمی
ریحان سارمی
3 ماه قبل

ممنون بابت مطالب خوبتون ، مقاله تست سرطان در منزل واقعا عالی بود

سونیا پورجهان
سونیا پورجهان
3 ماه قبل

چه جالب

محدثه اهوارکی
محدثه اهوارکی
3 ماه قبل

چه جالب

شهرزاد
شهرزاد
1 ماه قبل

سلام ممنون از مقاله کاربردیتون

پرستو دوستی
پرستو دوستی
1 ماه قبل

ممنون از راهنماییتون

حسینی
حسینی
1 ماه قبل

چقدر مطالب فوق العاده ای بود ممنون

شکیلا
شکیلا
1 ماه قبل

خانم ها باید مرتب خودشون رو چکاب کنن

روژان صادقی
روژان صادقی
1 ماه قبل

بسیار عالی

امنه
امنه
1 ماه قبل

ممنون از اطلاع رسانیتون

شکیبا
شکیبا
1 ماه قبل

زیر نظر پزشک حتما دارو مصرف کنیم

فرشته اکبری
فرشته اکبری
1 ماه قبل

اگر توده ای حس کنیم در معاینات خانگی امکان سرطانی بودن توده هست؟

احمد خجسته
احمد خجسته
1 ماه قبل

ممنون از اطلاع رسانیتون

خاور زمانی
خاور زمانی
1 ماه قبل

کاهش وزن هم فرد پیدا میکنه؟

شیرین حقیقت
شیرین حقیقت
1 ماه قبل

ممنون از پیج عالیتون

حوا
حوا
1 ماه قبل

خانم ها پشت گوش نندازن

رضایی
رضایی
1 ماه قبل

تست سرطان سینه در منزل خیلی به تشخیص سرطان سینه کمک میکنه

حاجیه عبدالهی
حاجیه عبدالهی
1 ماه قبل

درسته خیلی باید قرص بخورن؟

مریم
مریم
1 ماه قبل

سهل انگاری سم این قضیه هست؟

سارا
سارا
1 ماه قبل

شیمی درمانی از چه زمانی شروع میشه ؟

لیلا
لیلا
1 ماه قبل

مطلبتون خیلی بهم کمک کرد. مرسی از شما

نازی
نازی
1 ماه قبل

این تست دقیق هست ؟بالاخره بزرگنمایی کردن این موضوع روحیه افراد رو درگیر میکنه

ناهید
ناهید
1 ماه قبل

زیر نظر پزشک تشخیص داده بشه بهتره

آناهیتا
آناهیتا
1 ماه قبل

مطالب مفید بودن

نگین میرحسینی
نگین میرحسینی
1 ماه قبل

مرسی از راهنمایی با ارزشتون در مورد

ایناز سعیدی
ایناز سعیدی
27 روز قبل

علایمش چی هست ؟

دنیا رضایی
دنیا رضایی
25 روز قبل

ممنون از سایت خوبتون

سمیرا
سمیرا
22 روز قبل

بسیار عالی

مقالات مرتبط

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه زمانی آغاز می شود که سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شروع به رشد کنند. سلول های سرطان سینه معمولاً یک تومور را شکل می دهند که اغلب به صورت یک برآمدگی، قابل لمس بوده و با اشعه ایکس قابل رویت می باشد. سرطان پستان تقریباً منحصراً در زنان رخ می دهد، ولی برخی...

درمان بواسیر

درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید در دسته بیماری های مقعدی قرار می گیرد و دلیل بروز آن تورم رگ های بخش تحتانی مقعد می باشد. پیش از این ، گروه راز جراحی یک مقاله جامع در مورد این بیماری ارائه داده است. برای بهره مند شدن از اطلاعات مفید درج شده درباره این بیماری، به مقاله مربوطه رجوع...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

در سال های اخیر پزشکان و محققان برای درمان سرطان سینه تلاش های زیادی انجام داده اند و با پیشرفت و گسترش این شیوه ها در افراد مبتلا یا آنانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند امید به زندگی را ایجاد کردند. این نوع سرطان در میان زنان شایع است و امروزه پس از تشخیص...

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک توده رشد کرده بدون درد در پوست اندام تناسلی، واژن، دهانه رحم ، مقعد و پوست بیضه می باشد. زگیل های تناسلی به رنگ پوست بوده و به شکل برآمدگی نرم و گوشت مانند می باشند که شبیه به یک گل کلم کوچک به نظر می رسد. برخی از آنها بزرگ، برخی کوچک، برخی صاف و برخی...

بواسیر

بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که عروق یا رگ های خونی در داخل یا اطراف مقعد و قسمت تحتانی راست روده، متورم و حساس شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار خارجی بر روی این رگ ها ایجاد گردد. مجموعه راز جراحی با هدف آگاه سازی خوانندگان عزیز، اطلاعات جامع و کاملی...

درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی در دسته بیماری های عفونی ناحیه تناسلی و مقعد قرار می گیرد که در صورت پیشروی امکان دارد بیماری های خطرناک تری در پی آن نمود پیدا کنند. بروز این عفونت هم در زنان و هم در مردان محتمل است و به همین دلیل درمان زگیل تناسلی بسیار امر مهمی تلقی می شود و نباید به...

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت  بعد از درمان سرطان سینه ، همچون روندهای درمانی بسیار حائز اهمیت می باشند. زیرا پس از معالجه، امکان بروز مجدد سرطان سینه نیز وجود دارد. برخی از افراد تصور می کنند که با اتمام پروسه های درمانی، دیگر نیازی به مراقبت نیست ولی حقیقت خلاف این است. سرطان، همانند...

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

به طور قطع تا به حال نام بیماری های نشیمنگاهی ؛ نظیر بواسیر یا هموروئید، شقاق و غیره به گوش تان خورده است. در ادوار گذشته این بیماری ها غالبا در میان افراد میانسال به چشم می خورد و به ندرت اتفاق می افتاد که افراد جوان تر با آن درگیر شوند ؛ اما متاسفانه این روزها به...

بواسیر و سرطان روده

بواسیر و سرطان روده

آیا ارتباطی میان بواسیر و سرطان روده وجود دارد؟ بواسیر بیماری است ، که در میان تمامی سنین شایع است و افراد زیادی ، به این عارضه مبتلا هستند. با توجه به شباهت هایی که میان علائم این دو بیماری وجود دارد ، یکی از شایع ترین نگرانی ها در میان افراد مبتلا به هموروئید ،...

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

در این مطلب از راز جراحی ، تصمیم داریم درباره بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند ؛ با شما عزیزان به گفتگو بنشینیم. اگر از افرادی هستید که اخبار سلبریتی ها رو دنبال می کنید و دوست دارید بدونید کدوم بازیگران با سرطان سینه دست و پنجه نرم کردند و آن را شکست دادند؛ پیشنهاد می...