| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 جراحی بینی با لیزر

جراحی بینی با لیزر

خرداد ۲۲, ۱۴۰۱ | جراحی سر و گردن | ۰ دیدگاه

جراحی بینی با لیزر

هرگاه صحبت از انجام اعمال جراحی به میان می آید ؛ اکثر افراد به دنبال این هستند که به بهترین و ساده ترین شکل ممکن ، جراحی مورد نظر را انجام دهند. جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست و متقاضیان این جراحی نیز همواره در پی یافتن راهی هستند تا بدون آن که زیر تیغ جراحی قرار گیرند ، به بینی ایده آل خود دست یابند. موضوع جراحی بینی با لیزر یا جراحی زیبایی بینی بدون جراحی ، مقوله ای است که این روزها به عنوان یک موضوع چالش برانگیز در این راستا مطرح می شود و درباره آن زیاد می شنویم.

همانطور که می دانید در عصر کنونی ؛ بخصوص طی سال های اخیر ، مسئله زیبایی بسیار مورد توجه واقع شده و در نتیجه ، گرایش به انجام جراحی های زیبایی نسبت به ادوار گذشته ؛ رشد چشمگیری داشته است. ورود تکنولوژی لیزر به عرصه پزشکی و وسعت کاربرد آن در این حوزه ؛ نیز در دهه اخیر گسترش قابل ملاحظه ای داشته اشت.

لذا بر این اساس که در حال حاضر ، هم بازار جراحی های زیبایی و هم بازار استفاده از لیزر در راستای ارتقاء زیبایی ؛ داغ است و رونق زیادی گرفته است ، بر آن شدیم تا در این مقاله از راز جراحی ، به صورت تخصصی تر مقوله عمل بینی با لیزر را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

اگر شما هم به دنبال کسب آگاهی درباره جراحی بینی با لیزر هستید و می خواهید بدانید عمل بینی با این روش امکان پذیر است یا خیر ، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و خواندن این مقاله را از دست ندهید.

برداشتن قوز بینی با لیزر :

در جراحی بینی با لیزر ؛ تنها رفع برخی زوائد بینی که فاقد نیاز به تغییر شکل و اعمال تغییر بر روی ساختار بینی هستند ، امکان پذیر است.

به عنوان مثال با استفاده از لیزر می توان ، اقدام به برداشتن پولیپ ها و کوچک کردن توربین ها نمود.

اما انجام اموری که نیازمند ایجاد تغییر در ساختار غضروفی – استخوانی بینی هستند ؛ نظیر برداشتن قوز بینی یا تقویت غضروف های بینی و تغییر فرم آن ها ؛ تحت هیچ شرایطی با لیزر قابل انجام نیست ؛ چرا که برای پیاده سازی این موارد ، نیاز به باز کردن بینی و تراش استخوان و برداشت و اصلاح غضروف های بینی وجود دارد که لیزر چنین توانایی ای را ندارد.

جراحی بینی با لیزر واقعیت یا فریب!

در برخی مقالات درباره عمل بینی با لیزر صحبت می شود و از آن به عنوان نوین ترین تکنیک برای عمل بینی یاد می شود و چنین عنوان می گردد که کوچک کردن بینی با لیزر بدون خونریزی و بدون نیاز به بیهوشی امکان پذیر است !

اما آیا واقعا چنین چیزی ممکن است ؟ پاسخ این پرسش منفی است ؛ زیرا در جراحی زیبایی بینی ، عمده کاری که برای رفع نواقص و ایرادات بینی و حتی اصلاح مشکلات ساختاری بینی صورت می پذیرد ؛ بر روی غضروف و استخوان بینی اعمال می شود و در واقع این کار ، با تراشیدن استخوان ها و برش غضروف ها در برخی قسمت ها و تقویت آن ها در برخی بخش ها ؛ میسر می گردد.

اگرچه امروزه فناوری لیزر در حوزه درمانی ، کاربرد وسیعی یافته و در حوزه زیبایی نیز برای ایجاد بسیاری از تغییرات پوستی می توان از آن بهره برد ؛ اما باید اشاره داشت که اشعات ساطع شده از نور لیزر ، هرگز کارایی این را ندارند که بتوان از آن برای کوچک کردن بینی و اعمال تغییرات بر روی ساختار بینی و تراشیدن استخوان و تقویت غضروف استفاده کرد.

البته از این تکنولوژی می توان برای رفع نواقص و عارضه های موجود بر روی پوست بینی ؛ اعم از اسکار ناشی از آکنه ، کک و مک و سایر دفرمیتی های پوستی استفاده کرد ؛ اما هرگز نمی توان ادعا نمود که جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است.

لذا تبلیعاتی که بر اصلاح فرم بینی با لیزر و نیز بدون خونریزی و فاقد درد بودن آن ، تاکید دارند ؛ صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و برای اخاذی از زیباجویان ، طرح ریزی شده اند.

این تبلیغات ، نه تنها جنبه علمی ندارند و مورد تایید هیچ متخصص و کارشناسی نیستند ؛ بلکه در نوع خود ، راهی برای کلاهبرداری و سرکیسه کردن افراد زودباور و ساده لوح تلقی می شوند.

بنابراین زمانی که با چنین تبلیغات وسوسه انگیزی روبرو می شوید ، سریعا آنچه که می شنوید را نپذیرید و پیش از هر اقدامی به طور کامل تحقیق و مطالعه کنید و اطمینان حاصل کنید ، آنچه که شنیده اید واقعیت دارد یا خیر ؟

زیرا انجام جراحی های ناایمن ، نه تنها شما را ملزم به انجام جراحی ترمیمی بینی و پرداخت هزینه های گزاف خواهند کرد ؛ بلکه در برخی موارد نیز می توانند شما را در معرض آسیب های جدی قرار دهند.

کاربردهای لیزر در عمل بینی :

طی عمل زیبایی بینی ، تنها برای ایجاد برش بافت ها امکان استفاده از لیزر وجود دارد ؛ ایجاد برش ها با لیزر ، خونریزی کمتری به همراه داشته و در نتیجه ، عوارض احتمالی عمل نیز به میزان کمتری نمایان خواهند شد.

از دیگر کاربردهای لیزر در عمل زیبایی بینی ؛ این است که امکان تصحیح ضخامت و فرم پوست بینی با لیزر ، امکان پذیر است.

از این رو در افرادی که برای کسب نتیجه مطلوب از عمل زیبایی بینی ، نیاز به کاهش ضخامت پوست بخشی از بینی یا تمام سطح بینی وجود دارد ؛ می توان با بهره وری از انرژی لیزر ، شکل و ضخامت پوست بینی را اصلاح کرده و به نتایج رضایت بخش تری دست یافت.

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای لیزر در عمل ، می توان به درمان « رینوفیما » اشاره کرد.

رینوفیما ؛ نام نوعی بیماری نادر ولی حاد است که طی آن پوست بینی بیمار ، بیش از حد طبیعی رشد کرده و این اتفاق ، به دفرمیتی بینی می انجامد و اسکاری را بر روی پوست بینی بر جای می گذارد.

در چنین مواردی ، با استفاده از انرژی لیزر می توان آثار و ضایعات پوستی ناشی از بیماری را مرتفع نمود.

آیا جراحی بینی با لیزر نیاز به شرایط خاصی دارد ؟

برای استفاده از لیزر در موارد فوق الذکر ، بدون تحقیق و مشاوره با پزشک متخصص اقدام نکنید ؛ زیرا بهره وری از لیزر برای مشکلات پوستی ، مسئله ای نیست که در همه افراد پاسخگو باشد و حصول نتایج قابل قبول از آن مستلزم برخورداری از شرایط ذیل می باشد :

  • باید دارای وضعیت سلامت جسمی و روحی مناسب باشید.
  • آزمایشات و تست های مورد نیاز را انجام دهید.
  • به بیماری های انعقادی خون مبتلا نباشید.
  • تحت نظر پزشک متخصص در حوزه زیبایی این کار را انجام دهید.
  • سن مناسب داشته باشید. ( صلاحدید پزشک در این امر ، دخیل است )
  • دچار بیماری دیابت ( قند خون ) نباشید ؛ زیرا افراد مبتلا به این بیماری که ناچار به استفاده از انسولین هستند ، در صورت عدم تایید پزشک ، مجاز به استفاده از لیزردرمانی نخواهند بود.
  • نباید به تازگی ، پوست تان را با حمام آفتاب یا سولاریوم ، برنزه کرده باشید ؛ زیرا افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند ، در انجام امور لیزردرمانی با محدودیت هایی مواجه خواهند بود و حتما باید در این خصوص ، با پزشک متخصص مشورت نمایند.

دلایل تمایل افراد به جراحی بینی با لیزر

از آن جایی که امروزه در درمان و انجام بسیاری از بیماری ها از لیزر استفاده می شود و اسم لیزر در بین عموم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است ، به همین علت بسیاری از مردم تصور می کنند در کوچک کردن و فرم دادن به بینی هم می توان از لیزر استفاده نمود. این در حالی که بهترین پزشکان و متخصصان ، جراحی بینی با لیزر را تنها یک تیتر تبلیغاتی می دانند. در عمل هایی مانند پوست و چشم چون این روش درمانی نسبتا ارزان است،  این دیدگاه را در بین افراد ایجاد کرده است که عمل بینی با لیزر به صرفه تر بوده و بهتر است ، در حالی که در واقعیت چنین چیزی امکان پذیر نیست. البته ذکر این نکته الزامی است که در برخی موارد در جراحی از لیزر استفاده می شود اما کاربرد آن در شکل دهی بینی نیست و تنها بری ایجاد برش هایی در پوست بینی مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که بینی های گوشتی دارند ، تمایل بیشتری به این سبک جراحی از خود نشان می دهند ؛ زیرا تبلیغات این باور را در آن ها ایجاد کرده است که لیزر با هدف گذاری بر پوست ضخیم بینی های گوشتی موجب کوچک تر شدن آن می شود. هر چند که لیزر در حوزه علوم پزشکی پیشرفت زیادی داشته اما هنوز در زمینه عمل به حدی نرسیده است که بتوان آن را تایید نمود. لیزر در برداشتن قوز بینی  ، برطرف کردن افتادگی نوک بینی و همچنین انحراف بینی هیچ جایگاهی ندارد و نمی تواند بر روی غضروف و استخوان بینی تغییری را ایجاد نماید.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

ممکن است بسیاری از افراد با دیدن چنین تیترهایی این تصور را داشته باشند که با لیزر می توان تغییرات وسیعی را بینی ایجاد کنند. در حالی که وقتی صحبت از عمل بینی با لیزر می شود منظور استفاده از لیزر در پروسه عمل در برش غضروف ها بوده که این مورد در رینوپلاستی باز کاربرد دارد. همچنین ممکن است لیزر برای رفع نواقص پوست بینی استفاده شود. بنابراین باید گفت لیزر هیچ تغییراتی را در ساختار بینی گوشتی و استخوانی نمی تواند ایجاد کند و تنها به عنوان یک ابزار در جراحی شناخته می شود و آنچه از جراحی بینی با لیزر به گوش شما می خورد پشتوانه علمی نداشته و تنها تبلیغات است.

چرا برخی پزشکان وعده جراحی بینی با لیزر را به بیماران خود می دهند ؟

ممکن است برخی پزشکان برای برداشتن پولیپ بینی و یا کوچک کردن توربین ها از لیزر استفاده کنند. توربین ها در واقع زائده های استخوانی هستند که پوششی از مخاط مخصوص دارند. بر اثر عفونت های مکرر و آلرژی شدید ممکن است این توربین ها بزرگ شده و موجب تنگ و بسته شدن مسیر تنفسی شوند. در چنین شرایطی جراح بینی با کمک لیزر و سایر ابزار های پزشکی این عارضه را کوچک می کند. در برخی شرایط نیز ممکن است پزشک از واژه بینی شما را لیزری جراحی می کنم استفاده نماید که در واقع منظور ظرافت در عمل می باشد.

سخن پایانی

در این جا باز هم متذکر می شویم که عمل بینی با لیزر واقعیت ندارد و هرگز نمی توان با لیزر ، یک رینوپلاستی کامل را پیاده سازی کرد.

در پاسخ به عزیزانی که می پرسند عمل بینی با لیزر ممکن است ؟ باید بگوییم که خیر ، جراحی زیبایی بینی با لیزر فقط یک شعار تبلیغاتی است و رفع ایرادات و نواقص ظاهری بینی تنها با جراحی امکان پذیر است ؛ در نتیجه باز هم تاکید می کنیم که لیزر ، هیچ تاثیری در رفع عیوب ساختاری و ظاهری بینی نخواهد داشت و صرفا از آن می توان به عنوان ابزاری در عمل استفاده نمود.

در آخر با استناد به آن چه که در طول مقاله ارائه نمودیم ؛ باید موکدا اشاره نماییم که جراحی بینی با لیزر و بدون بیهوشی ، نوعی فریب است ؛ بنابراین تبلیغاتی که درباره عمل بینی با لیزر می شنوید را به هیچ عنوان جدی نگیرید و گول افراد سودجو و دلالانی که روش های خطرناک و بدون پشتوانه علمی را معرفی کرده و در ماهواره و فضاهای مجازی به تبلیغ آن می پردازند ، را نخورید.

در صورتی که تمایل دارید فرم بینی تان را تغییر دهید و نقائص آن را برطرف کنید ، بهترین و موثرترین راه برای شما ، عمل زیبایی بینی خواهد بود ؛ البته قبل از آن که اقدام به این جراحی کنید ، حتما با بهترین جراح بینی خوب جلسه مشاوره داشته باشید و کلیه جوانب عمل را بسنجید تا بدین ترتیب با انتخاب یک جراح حاذق و متبحر ، علاوه بر دستیابی به نتایج مطلوب و قابل قبول ؛ از عوارض احتمالی جراحی نیز در امان بمانید.

برای کسب اطلاعات دقیق و جامع درباره این عمل ، مقاله جراحی بینی تهیه شده توسط تیم راز جراحی را به دقت مطالعه فرمایید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک که تحت عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، یک روند جراحی برای کاهش پف پلک های پایینی و برداشتن پوست اضافی از پلک های بالایی می باشد. این جراحی معمولاً با اهداف زیبایی انجام می شود، ولی می تواند به عنوان یک روش موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی که افتادگی...

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود، نوع بینیتون چیه و چه مدل بینی برای چهره شما مناسب تره توصیه میکنم...