| خانه 4 بلاگ 4 جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

مهر ۶, ۱۴۰۱ | بلاگ, جراحی سر و گردن | ۰ دیدگاه

درمان های پزشکی و مراقبت از پوست برای جوانسازی پوست و رفع دغدغه های پوستی، روز به روز در حال پیشرفته تر و حرفه ای تر شدن می باشد. امروزه آرایه گسترده ای از پروسیجرهای غیر تهاجمی در کنار فرایند های تهاجمی، برای مدیریت کردن دامنه وسیعی از مشکلات و دغدغه های پوستی مرتبط با آسیب دیدگی های ناشی از نور خورشید، چین و چروک ها، آکنه، اسکار و بسیاری موارد دیگر، در دسترس زیباجویان قرار گرفته است. پیشرفت در تکنیک های جوانسازی پوست مدرن، توانسته است چه بسیار زنان و مردانی که در درون احساس جوانی می کرده ولی چهره آنها به دلیل طی شدن فرایند نرمال بالا رفتن سن، شادابی خود را از دست داده است، دوباره به دوره برخورداری از چهره ای شاداب، سالم و سرحال، بازگرداند. در این مقاله با راز جراحی همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی در این خصوص کسب کنید.

جوانسازی پوست - راز جراحی

جدیدترین تکنیک های جوانسازی پوست ، دارای چنان دوره ریکاوری کوتاه و فرایند غیر تهاجمی هستند که شاید اصلاً استفاده از واژه جراحی، برای آنها، چندانه منصفانه نباشد.

خب، گزینه مورد انتخاب شما چیست؟ دوست دارید با کدام پروسیجر، شر چین و چروک های ریز، اسکارها، رنگدانه های پوستی، و دیگر نقص ها و ایرادات پوستی تان خلاصی یافته و بهترین نتیجه را در چهره تان شاهد باشید؟ با راز جراحی هم قدم شوید تا با نگاهی دقیق تر به هر یک از این فرایندها بتوانید با دید آگاهانه تر، در مسیر انتخاب و حرکت به سمت دوره هیجان انگیز تجربه دوباره جوانی، قدم بردارید.

علل پیری پوست

بالا رفتن سن و قرار گرفتن در برابر عوامل مخرب محیطی، از قبیل نور خورشید، آلودگی ها و مواد شیمیایی، و لایف استایل پر استرس و بدون ورزش، سیگار کشیدن، تغذیه نامناسب، استفاده از مواد آرایشی نامرغوب و بسیاری موارد دیگر، باعث فرسایش بیشتر و بیشتر پوست و اصطلاحاً پیر شدن آن می شود. لایه های سطحی پوست به مرور زمان نازک شده و بافت پیوندی آن استحکام خود را از دست می دهد.

برخی از علائمی که باعث پیر خطاب شدن پوست می شود، شامل مواردی از قبیل نمایان شدن چین و چروک، کاهش حجم در برخی نواحی صورت و پدیدار شدن فرورفتگی در آن، از دست رفتن خاصیت ارتجاعی در پوست و تغییر در کیفیت لایه های پوست می باشد.

زمان مناسب برای شروع استفاده از فرایندهای جوانسازی پوست

زمانی که پوست شما با دغدغه های فوق الذکر درگیر شود، علائم پیری در آن نمایان می گردد و شما در زمان نگاه کردن به چهره خود در آیینه، به وضوح از دست رفتن شادابی چهره تان را احساس می کنید.

ظهور علائم پیری گاهی حتی از اویل دهه سوم زندگی به شکل چروک های بسیار ریز و ظریف در نواحی از صورت آغاز می شود. در دهه چهارم زندگی، این علائم بیشتر نمایان شده و زنگ خطر ورود به مرحله پیری پوست به صدا در می آید و به شما اعلام می کند که به فکر چاره باشید. به طور کلی، دستاوردهای جوانسازی پوست را می توان به سه گروه تهاجمی، حداقل تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم بندی کرد. در ادامه مقاله، به شرح هر یک از آنها می پردازیم:

جوانسازی پوست با تکنیک های حداقل تهاجمی

  • لیزر آندولیفت

اندولیفت بعنوان یکی از جدید ترین روش های حداقل تهاجمی جوانسازی پوست، با استفاده از اشعه مادون قرمز تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث کاهش حالت افتادگی پوست شده و آن را سفت و محکم می نماید و چربی های ناخواسته در نواحی از قبیل غبغب را از بین می برد. از این تکنیک برای کانتورینگ صورت، افزایش سفتی و قوام پوست، کاهش خطوط عمق شکل گرفته بین لب و بینی تحت عنوان خطوط لبخند و درمان غبغب استفاده می شود.

  • هایفوتراپی

در این فرایند جوانسازی پوست، امواج اولتراسوند با تمرکز بر روی لایه های خاصی از پوست، تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث قوام گرفتن پوست و رفع چین و چروک های آن می شود. این فرایند درمان علاوه بر موارد فوق می تواند در لیفت گردن و صاف کردن پوست ناحیه دکلته سینه، اصلاح طرح لبخند، کانتورینگ چانه، درمان غبغب، لیفت گونه، ابروها و پلک ها مورد استفاده قرار گیرد.

  • تزریق بوتاکس

بوتاکس یا تزریق بوتولینوم توکسین، یکی از پر طرفدار ترین تکنیک های جوانسازی پوست، در ایران و سراسر دنیا می باشد. این تکنیک با استفاده از محصولی بنام سم بوتولینوم، باعث فلج موقتی عضلات در ناحیه تحت درمان شده و به این ترتیب، خطوط و چین و چروک ها را درمان می کند. این تکنیک، یکی از موثرین روش ها در رفع خطوط اخم، خطوط و چین و چروک های گوشه های چشم ها و کنار لب ها می باشد. از این محصول برای شکل دادن به ابرو ها و رفع افتادگی گوشه های لب ها نیز استفاده می شود.

  • تزریق فیلر

جوانسازی پوست با تزریق فیلر - راز جراحی

فیلرها که با برندهای مختلف در بازار موجود می باشند، یکی دیگر از راهکار ها برای جوانسازی پوست، محسوب می شوند. ماده اولیه اکثر فیلرها، هیالورونیک اسید می باشد که یک ماده الزامی برای حفظ حجم پوست می باشد. با بالا رفتن سن و کاهش تولید این ماده در بدن، برخی از نواحی صورت حجم خود را از دست می دهد و فرو رفتگی هایی در آن شکل می گیرد که کانتور صورت را در مسیر منفی تحت تاثیر قرار می دهند. تزریق ژل، علاوه بر پر کردن نواحی فرو رفته، باعث افزایش کیفیت جذب آب و در نهایت جوانسازی پوست می شود. فیلرها با دامنه کاربرد گسترده، در رفع گودی، چروک و تیرگی اطراف چشم ها، کانتورینگ صورت، چانه و فک، رفع چین و چروک ها در نواحی مختلف صورت، از قبیل خطوط اخم، خطوط لبخند، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها، برجسته نمودن لب ها و گونه ها و بسیاری موارد دیگر، نقش موثری را ایفا می کنند.

  • پلینگ

پلینگ یا لایه برداری پوست، همانطور که از نامش پیداست، فرایندی است که در طول آن، لایه سطحی سلول های مرده پوست، که خطوط و چین و چروک ها عمدتاً بر روی آنها شکل گرفته است، به همراه آثار آکنه و نقاط تیره، از روی پوست برداشته می شوند. به این ترتیب پوست لطافت خود را بازیابی کرده و رنگ آن روشن تر می شود. این تکنیک در کاهش منافذ باز موجود بر روی پوست نیز مفید می باشد.

  • تزریق چربی

تزریق چربی ، برای از بین بردن چین و چروک های عمیق بسیار کارساز است. در این فرایند، از چربی بدن خود بیمار که از نواحی دیگر بدن، بعنوان ناحیه دهنده گرفته شده است، برای از بین بردن چین و چروک ها و پر کردن حفره ها و فضاهای فرو رفته در صورت مثل گونه ها یا شقیقه ها استفاده می شود. پزشک طی فرایند لیپوساکشن، چربی را از بخش های دهنده بدن مانند ران ها، پهلوها، شکم و سایر قسمت ها برداشت کرده و بعد از پالایش، آن را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند. سلول های چربی زنده مانده بعد از تزریق، مانند سایر سلول های چربی، فرایند ادامه حیات را طی خواهند کرد.

  • کربوکسی تراپی

در این تکنیک، گاز دی اکسید کربن، برای تحریک بدن به اکسیژن رسانی و خونرسانی بیشتر به آن ناحیه و ترمیم سلولی و بهبود یافتن کیفیت پوست مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنیک می تواند حلقه تیره دور چشم ها، چین و چروک های صورت، چربی های موضعی و افتادگی پوست در صورت و در ناحیه دکلته سینه را درمان کند.

  • اسکارلت

اسکارلت دستگاهی است که در آن، امواج رادیوفرکوئنسی با سوزان هایی از روکش طلا، به عمق پوست ارسال شده و با بالا بردن حرارت، سلول ها را به بازسازی و تولید کلاژن تحریک می کنند. این دستگاه بعنوان بهترین دستگاه آر اف فرکشنال، درمان را با کمترین سطح خونریزی و درد و بیشترین سطح بازدهی ارائه می دهد. با این تکنیک منافذ باز پوست، آثار بر جای مانده از کشیدگی پوست، و لکه های پوستی درمان می شود.

  • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با وارد آوردن آسیب های سطحی بر روی پوست، از طریق سوزن های بسیار ریز، میکروکانال هایی را در سطح پوست شکل می دهد. بدن در واکنش به این آسیب وارده، دست به کار می شود و جریان خون به آن ناحیه از بدن برای شروع فرایند ترمیم، افزایش می یابد. در پی این اتفاق، تولید کلاژن تحریک شده و پوست جوانسازی می شود.

میکرودرم ابریژن نیز مانند تکنیک میکرونیدلینگ، بر روی لایه سطحی پوست عمل کرده و تولید و زایش سلول های جدید را تحریک می کند. بعلاوه، با توجه به برداشته شدن سلول های مرده سطحی، پوست شفاف و نرم می شود.

جوانسازی پوست با روش تهاجمی لیفت صورت

لیفت صورت یک روش جوانسازی با استفاده از تکنیک های تهاجمی است که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی، انجام می شود. این تکنیک، بر خلاف روش های حداقل تهاجمی که نتایج موقتی را به دست می دهند می تواند، نتیجه دائمی از درمان را بر جای گذارد. جراح با ایجاد برش در نواحی از صورت که افتادگی در آنها اتفاق افتاده است، به بالا کشیدن پوست اقدام کرده و نتایج شگفت انگیزی را بر جای می گذارد.

در لیفت صورت به دلیل تهاجمی بودن، بیمار باید دوره ای را تحت عنوان دوره ریکاوری بعد از جراحی، جهت فرصت دادن به بدن برای سپری کردن دوره بهبود، پشت سر گذارد. دوره ریکاوری در جراحی لیفت صورت حدوداً ۱۰ روز بوده و بعد از این دوره با فروکش کردن تورم و سایر عوارض جانبی بعد از درمان، می توانید شاهد جوانسازی قابل ملاحظه ای در چهره خود باشید.

توصیه هایی در خصوص مراقبت های جوانسازی پوست

پس از اقدام به انجام یکی از فرایندهای فوق و بازیابی جوانسازی پوست، با به کار بستن برخی توصیه ها می توانید برای مدت زمان طولانی تری از نتایج حاصله از درمان لذت برده و بهره مند شوید. برخی از این توصیه ها را در زیر متذکر می شویم:

هر روز ضد آفتاب بزنید. ضد آفتاب زدن باید مانند مسواک زدن برای شما تبدیل به یک عادت شود تا بتوانید از پوست خود در برابر دشمن شماره یک، یعنی نور خورشید مراقبت کنید.

سیگار نکشید. استعمال سیگار باعث سرعت یافتن تولید کلاژن می شود و خونرسانی به پوست را با تنگ کردن عروق کاهش می دهد.

آبرسانی به پوست را فراموش نکنید. حداقل روزانه ۸ لیوان آب بنوشید و از محصولات مرطوب کننده خوب برای تامین رطوبت پوست استفاده کنید.

سخن آخر

صرفنظر از نوع فرایند انتخاب شده برای جوانسازی پوست، مهم ترین قدم، انتخاب متخصص خوب می باشد. صورت، کانون توجه در تعاملات می باشد و بنابراین هر گونه شرایط غیر عادی در آن می تواند تاثیرات منفی قابل ملاحظه ای را در اعتماد به نفس فرد بر جای گذاشته و به طور کل، زندگی فرد را مختل نماید. گاهی به دلیل نا آگاهی زیبا جویان، فرایند جوانسازی پوست به دست یک متخصص نا وارد که تجربه کافی در این زمینه ندارد، سپرده می شود و متاسفانه این گام نادرست، باعث بروز مشکلاتی می شود که شاید غیر قابل جبران باشد. بعلاوه، در کنار تمام موارد و تکنیک های فوق الذکر، هیچگاه نباید فراموش کنید که دنبال کردن یک سبک زندگی سالم شامل تغذیه سالم، ورزش منظم، دوری از عوامل تشدید کننده پیری پوست، اجتناب از مصرف لوازم آرایشی غیر مرغوب و اجتناب از استعمال سیگار، همه و همه می تواند نقش مکمل در حفظ یک پوست سالم و جوان را برای شما ایفا کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...