| خانه 4 بلاگ 4 درمان بواسیر بدون درد ✅ راز جراحی

درمان بواسیر بدون درد ✅ راز جراحی

مهر ۲۵, ۱۴۰۱ | بلاگ, درمانی | ۳ دیدگاه ها

بواسیر یا هموروئید در دسته بیماری های مقعدی قرار می گیرد و دلیل بروز آن تورم رگ های بخش تحتانی مقعد می باشد. پیش از این ، گروه راز جراحی یک مقاله جامع در مورد این بیماری ارائه داده است. برای بهره مند شدن از اطلاعات مفید درج شده درباره این بیماری، به مقاله مربوطه رجوع کنید. این بیماری می تواند بسیار برای فرد آزاردهنده باشد. ما قصد داریم تا در این بخش در رابطه با گزینه های درمان بواسیر ، اطلاعات سودمندی را در اختیارتان بگذاریم.

درمان بواسیر

امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی و تجهیزات مربوط به آن، برای درمان هر بیماری بیش از یک گزینه پیش روی شما قرار می گیرد. این بیماری نیز به چندین روش قابل درمان است که در ادامه به تمام آن ها می پردازیم. با توجه به داخلی یا خارجی بودن این بیماری ممکن است شیوه درمان نیز متفاوت باشد. گزینه های درمان بواسیر موارد زیر را شامل می شوند:

 • درمان بواسیر با دارو
 • درمان بواسیر با جراحی
 • روش های کم تهاجم درمان هموروئید
 • درمان بواسیر با لیزر
 • درمان خانگی بواسیر

این بیماری نشیمنگاهی در اکثر مواقع بدون نیاز به روند درمانی از بین می رود. علائمی همچون درد و خون ریزی نیز پس از یک هفته یا کمی بیشتر برطرف می شوند.

درمان بواسیر با دارو

یکی از راه های درمان هموروئید ، استفاده از دارو می باشد. اگر درد ناشی از این عارضه قابل تحمل باشد، پزشک برای درمان آن استفاده از کرم، پماد، شیاف یا پد را پیشنهاد می کند. این داروها حاوی ترکیباتی همچون هیدروکورتیزون و لیدوکائین می باشند که برای مدتی درد و سوزش و التهاب ایجاد شده را تسکین می دهند.

از کرم های استروئیدی بیش از یک هفنه استفاده نکنید؛ مگر به دستور پزشک. این کرم ها سبب نازک شدن پوست می شوند.

همچنین در این داروها ترکیباتی وجود دارد که سبب تنگ شدن رگ های خونی شده و بافت پوست را جمع می کند. این امر به کاهش سایز بواسیر کمک کرده و فشار و درد ناشی از آن را التیام می بخشد.

هرچند داروهای مورد استفاده برای درمان بواسیر ایمن تلقی می شوند اما مانند هر داروی دیگری ممکن است اثرات جانبی در پی داشته باشند. تعدادی از اثرات جانبی این داروها عبارتند از:

 • سوزش پوست در محل اعمال دارو
 • خونریزی مقعد
 • سوزش شدید درون یا اطراف مقعد
 • حساسیت به دارو
 • افزایش فشار خون
 • سردرد، سرگیجه و حالت تهوع

هرچند موارد اشاره شده به ندرت رخ می دهند اما باید نسبت به آن ها آگاهی داشته باشید و همچنین در صورت بروز هریک از آن ها، فوراً با پزشک خود تماس حاصل فرمایید.

درمان بواسیر با جراحی - راز جراحی

درمان بواسیر با جراحی

تنها درصد کمی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به جراحی نیاز پیدا کنند. در صورتی که روندهای درمانی دیگر مؤثر واقع نشوند، پزشک گزینه جراحی را پیشنهاد می دهد.

جراحی بواسیر (هموروئیدکتومی) : جراح، با بکارگیری یکی از چندین تکنیک موجود، بافت اضافه ای را که سبب خونریزی شده است بر می دارد. این جراحی تحت بی حسی موضعی به همراه داروی آرام بخش یا بی حسی نخاعی و یا بی هوشی عمومی انجام می پذیرد.

هموروئیدکتومی یک راه حل مؤثر جهت درمان این بیماری می باشد. از عوارض ناشی از آن می توان به دشواری در تخلیه مثانه و ادرار اشاره کرد که همین امر ممکن است باعث بروز عفونت مجاری ادرار شود. این عارضه معمولاً پس از بی حسی نخاعی رخ می دهد.

بسیاری از افرادی که تحت جراحی قرار گرفته اند، پس از پروسه در محل درمان شده تا حدودی درد احساس می کنند. درد ناشی شده با استفاده از دارو یا قرار گرفتن در وان یا تشت آب گرم تسکین می یابد.

هموروئیدوپکسی: طی جراحی هموروئیدوپکسی ، مسیر جریان خون به سمت بافت هموروئیدی مسدود می شود. این جراحی معمولاً فقط برای درمان نوع داخلی این بیماری کاربرد دارد.

جراحی هموروئیدوپکسی نسبت به هموروئیدکتومی با درد کمتری همراه است و پس از انجام آن شما می توانید بعد مدت کوتاهی مجدداً به انجام فعالیت های روزانه خود ادامه دهید.

در مقایسه با هموروئیدکتومی، احتمال بروز مجدد این بیماری در بخش تحتانی مقعد پس از جراحی هموروئیدوپکسی بالا می باشد.

عوارض ناشی از این جراحی شامل خونریزی، احتباس ادرار (عدم قابلیت دفع ادرار) و درد می باشد. همچنین ممکن است سبب بروز عفونت خونی شود که البته عارضه ای بسیار جدی می باشد و زندگی شما را به خطر می اندازد.

روش های کم تهاجم درمان بواسیر چیست ؟

 • بستن شریان هموروئید و ترمیم مقعد (HAL-RAR): این نوع جراحی کم تهاجم محسوب می شود. در طول این پروسه با وارد کردن یک سنسور بسیار ریز و کوچک به درون مقعد، میزان جریان خون ورودی به بافت بواسیر اندازه گیری و مشخص می شود.

جراح از این طریق می تواند به طور دقیق شریان هایی که جریان خون را به بافت های بواسیر می رسانند، مشخص کند و آن ها را مسدود نماید تا جریان خون در آن قسمت متوقف شود. این عارضه به تدریج از بین می رود و پس از یک هفته اثری از آن باقی نمی ماند.

این جراحی بسیار مؤثر بوده و می توان گفت که تقریباً دردی در پی ندارد.

 • تزریق (اسکلروتراپی): اسکلروتراپی در واقع تزریق یک محلول شیمیایی در اطراف محل بروز این بیماری نشیمنگاهی می باشد که با تشکیل اسکار در آن ناحیه سبب می شود تا بواسیر رفته رفته کوچک شود و پس از مدتی از بین برود. این روش درمانی برای از بین بردن هموروئید داخلی محسوب می شود.

در طول این فرایند محلول شیمیایی به نام اسکلروزانت، به بافت زیر مخاطی تزریق می شود.

این روند در مطب دکتر انجام  شده و به مراحل آماده سازی خاصی نیاز ندارد. همچنین در این فرایند از داروهای بی حسی استفاده نمی شود.

پس از ورود اندوسکوپ به مقعد، پزشک می تواند هموروئید را ببیند و آن را بررسی کند. سپس با استفاده از یک سوزن و سرنگ محلول شیمیایی را به بافت زیر مخاطی اطراف محل تشکیل این عارضه تزریق می کند.

این فرایند حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می کشد و ۲ تا ۳ هموروئید در یک روند درمانی، از بین می روند. در صورت لزوم پروسه درمانی می تواند تکرار شود.

بعد از تزریق، به مدت یک روز فعالیت سنگینی انجام ندهید و استراحت کنید. از روز بعد می توانید برنامه روتین خود را ادامه دهید.

درمان بواسیر با لیزر - راز جراحی

درمان بواسیر با لیزر

انعقاد بوسیله اشعه مادون قرمز یا لیزر (Infrared photocoagulation): این روند جهت درمان هموروئید های کوچک و متوسط کاربرد دارد. تنها نوع داخلی به این روش درمان می شوند. در طول پروسه، پزشک از دستگاهی را مورد استفاده قرار می دهد که مجموعه ای از پرتوهای پر توان مادون قرمز را ایجاد می کند. گرما و حرارت حاصل از این اشعه ها سبب ایجاد بافت اسکار شده و این بافت موجب انسداد مسیر جریان خون به بافت هموروئید می شود. بواسیر از بین می رود و در دیواره کانال مقعد یک اسکار شکل می گیرد. بافت اسکار در نزدیکی رگ های محل بروز این بیماری ایجاد می شود، بنابراین درون کانال مقعد برآمدگی شکل نمی گیرد.

در روش لیزر، در هر جلسه تنها یک هموروئید درمان می شود. باقی آن ها در فاصله زمانی ۱۰ الی ۱۴ روز نیز تحت روند درمانی قرار می گیرند.

در طول درمان بواسیر با لیزر ، تا حدودی گرما و درد احساس خواهید کرد.

۷ الی ۱۰ روز پس از انجام  لیزر، هنگام از بین رفتن هموروئیدها ، ممکن است شاهد خونریزی از مقعد باشید. میزان این خونریزی کم است و به تدریج بهبود می یابد.

نتیجه حاصل از درمان باباسیل با لیزر، ماندگاری چندانی ندارد. چه بسا برخی از افراد حتی پس از انجام لیزر، تحت جراحی نیز قرار گرفته اند.

عدم قابلیت دفع و عفونت مجرای مقعد از عوارض احتمالی درمان بوسیله لیزر می باشد.

بهترین روش درمان بواسیر کدام است ؟

این موضوع تا حد زیادی به درجه و پیشرفت بیماری هموروئید بستگی دارد. در برخی موارد که بواسیر در مراحل ابتدایی است به خوبی با راهکارهای خانگی و دارو درمانی می توان آن را درمان و برطرف نمود. اما در مواردی که بواسیر پیشرفته باشد ، باید گفت بهترین روش درمانی عمل جراحی با کمک لیزر است. جراحی لیزری به دلیل دوره نقاهت کوتاه و بدون درد و خونریزی از روش ها بسیار محبوب و پرطرفدار بوده که به صورت کلی با نتایج خوبی نیز همراه است. توصیه می شود اگر به بواسیر مبتلا شدید ، حتما نسبت به درمان آن اقدام نمایید ؛ در غیر اینصورت درمان دشوارتر بوده و با عوارض بسیاری همراه است.

درمان خانگی بواسیر

پیش از این نیز اشاره کردیم که این بیماری بدون انجام روندهای درمانی نیز برطرف می شود. جهت تسریع این روند می توانید از درمان بواسیر در خانه استفاده کنید. این موارد درد، تورم و التهاب بوجود آمده بر اثر این بیماری نشیمنگاهی را کاهش می دهند.

افزایش مصرف غذاهایی که حاوی فیبر می باشند یکی از راه های درمان است. به میزان فراوان میوه و سبزیجات مصرف کنید. این امر سبب روان شدن ادرار افزایش حجم آن  شده و عمل دفع را تسهیل می کنند. در نتیجه از یبوست که ممکن است سبب تشدید اثرات ناشی از این بیماری شود، جلوگیری می کند. میوه و سبزیجات را به مرور در رژیم غذایی خود افزایش دهید تا از بروط نفخ جلوگیری شود.

روش دیگر این است که ناحیه مقعد و نشیمنگاه خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در وان یا تشت آب گرم قرار دهید. این عمل را ۲ الی ۳ مرتبه در روز تکرار کنید.

همچنین می توانید از قرص استامینوفن، آسپیرین یا ایبوپروفن برای تسکین موقت درد مقعد استفاده کنید.

برای کاهش تورم و درمان بواسیر خارجی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

وازلین برای درمان بواسیر نیز کاربردی می باشد، اما به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که این روش جوابگو نبود حتما به پزشک مراجعه کنید.

با انجام این موارد، اغلب اوقات در حدود یک هفته این بیماری برطرف می شود. در صورتی که درمان خانگی مؤثر واقع نشد یا در این مدت درد و خونریزی مقعد افزایش پیدا کرد، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

بروز این بیماری نشیمنگاهی در دوران بارداری امری محتمل است و ممکن است بسیار برای شما آزار دهنده باشد. برای رفع آن پیشنهاد می شود که از درمان های خانگی باباسیل استفاده کنید.

درمان گیاهی بواسیر

در صورتی که به دنبال روش های غیر تهاجمی باشید و تمایلی به مصرف داروهای شیمیایی نداشته باشید ، می توانید از داروهای مفید برای درمان بواسیر کمک بگیرید. دقت داشته باشید که در مواردی که بیماری بواسیر پیشرفت زیادی نداشته باشد ، این روش ها درمانی می توانند موثر واقع شوند. البته لازم به ذکر است درمان های دارویی را برای کمک به تسریع روند درمان ، می توان در کنار درمان های جدی نیز استفاده نمود. در ادامه لیستی از گیاهان مفید برای درمان هموروئید بیان شده است :

 • روغن بادام
 • روغن زیتون
 • آلوئه ورا
 • سرکه سیب
 • روغن نارگیل
 • بابونه

آیا درمان بواسیر با سرکه امکان پذیر است ؟

گروهی از متخصصین طب فیزیکی اعتقاد دارند که به کمک سرکه سیب خانگی می توان این عارضه را بهبود بخشید.  از سرکه سیب می توان به سه روش استفاده نمود. می توانید روزی چند قاشق سرکه طبیعی را میل نمایید و یا آن را به صورت موضعی به کمک پنبه روی بواسیر خود بمالید دقت داشته باشید که استفاده از سرکه با سوزش و گزیدگی همراه است. نشستن در آب گرم که چند استکان سرکه سیب طبیعی داخل آن ریخته شده است به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می تواند کمک کننده باشد. هیچ سند علمی مبنی بر تایید این روش درمان وجود ندارد به همین دلیل توصیه نمی شود. سرکه سیب هر چند که برای درمان چربی خون ، لاغری ، غلظت خون و کبد چرب بسیار مفید است اما در رابطه با درمان شقاق و بواسیر ، کاربرد زیادی ندارد تنها ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت ، به کاهش علائم این عارضه کمک کند.

 1. درمان و پیشگیری از سوزش و خارش ناشی از بواسیر
 2. از نشستن های طولانی مدت خودداری نمایید.
 3. لباس های نخی و سبک بپوشید.
 4. از مصرف غذاهای ادویه دار و تند پرهیز کنید.
 5. دقت کنید تا مواد شوینده ای که برای تمیز کردن لباس های زیر از آن استفاده می کنید ، موجب تحریک ناحیه نشود.
 6. از خارش و دستکاری زائده خودداری نمایید.
 7. از صابون های عطری برای تمیز کردن ناحیه مقعد استفاده نکنید.

درمان بواسیر با روغن زیتون چگونه انجام می شود ؟

یکی از روش های خانگی موثر در درمان هموروئید در صورتی که در مراحل اولیه بیماری باشد ، استفاده از روغن زیتون است. در واقع به کمک روغن زیتون می توان از پیشرفت بیماری بواسیر جلوگیری نمود. دقت داشته باشید که این روغن نمی تواند به صورت کلی بواسیر را درمان کند. روغن زیتون برای رفع راحت به عنوان یک نرم کننده عالی برای روده ها توصیه می شود.  برای این منظور می توانید یک پنبه را به روغن زیتون آغشته نمایید ، سپس روی بواسیر خود به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. برای تاثیرگذاری بیشتر لازم است این عمل را تا ۳ الی ۴ بار در روز تکرار کنید.

درمان هموروئید با عسل طبیعی

افراد ممکن است زمانی که به این عارضه دچار می شوند به دلیل خجالت ، از مراجعه به پزشک خودداری کنند و به دنبال روش های خانگی و گیاهی برای درمان بواسیر خود باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که روش های خانگی تنها به تسکین و کنترل بیماری کمک می کند و نمی تواند عارضه را به صورت قطعی درمان نماید.

در طب سنتی یکی از درمان ها توصیه شده برای این مشکل ، استفاده از عسل طبیعی است. عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی بوده و می تواند در بهبود جراحات بسیار موثر باشد. برای این منظور می توانید عسل را روی ناحیه مقعد خود قرار دهید و برای ۱۵ دقیقه دراز بکشید ، سپس با اب ولرم ناحیه را تمیز نمایید. عسل در کاهش خونریزی ، درد ، خارش و التهاب بواسیر بسیار موثر می باشد.

دوره نقاهت و ریکاوری پس از درمان هموروئید چیست ؟

پس از درمان و از بین بردن بواسیر با یکی از روش های ذکر شده، می توانید انتظار داشته باشید که روز به روز حالتان رو به بهبودی رود. به مدت ۲ الی ۴ هفته پس از درمان، ممکن است در ناحیه مقعد دچار درد شوید. در این صورت می توانید از داروی مسکن استفاده کنید. خونریزی و ترشح خفیف از مقعد، امر طبیعی است که پس از مدتی خود به خود بهبود می یابد. این علائم پس از ۱ الی ۲ ماه برطرف می شوند.

پس از گذشت ۱۰ تا ۱۴ از پروسه درمانی، می توانید اکثر کارهای روزانه خود را انجام دهید. اما از انجام فعالیت های پر تحرک اجتناب کنید.

هموروئید تا حدودی یک بیماری رایج درمیان زنان و مردان می باشد. بسیاری از افراد با درمان این عارضه به طور مطلوبی بهبود می یابند. در برخی موارد شدید نوع خارجی این بیماری، ممکن است فرد برای درمان تحت جراحی قرار گیرد. همچنین افرادی که به نوع داخلی این بیماری دچار می شوند به روش لیزر و جراحی می توانند برای درمان اقدام کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهنام کیا
بهنام کیا
1 سال قبل

اگر زود به دکتر مراجعه کنیم ممکنه دیگه نیاز به جراحی بواسیر نباشه؟

سیما خلج
سیما خلج
1 سال قبل

نمیشه نشست روی نشیمنگاه

پریا هاتف
پریا هاتف
1 سال قبل

به شدت سوزش دارم

مقالات مرتبط

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک چشم صفر تا ۱۰۰ + راز جراحی

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

هزینه بای پس معده

هزینه بای پس معده

بای پس معده یکی از روش های جراحی چاقی پرطرفدار است که طی آن حجم زیادی از معده کم می شود و بعد از مدتی لاغری پدید می آید. افرادی که متقاضی این پروسه زیبایی هستند ، سوالاتی درباره هزینه بای پس معده دارند. برای جواب به این سوال باید گفت ، فاکتورهای زیادی در قیمت نهایی...

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی عارضه ای است که در اثر جمع شدن مقادیری چرک و چربی در ناحیه مقعد به وجود می آید. اصطلاحا با نام آبسه آنورکتال نیز شناخته می شود. بیشتر این آبسه ها به دلیل عفونت در غدد مقعد به وجود می آید. در این مقاله از راز جراحی می خواهیم به بیماری آبسه مقعدی بپردازیم پس...