| خانه 4 درمانی 4 درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

آبان 27, 1400 | درمانی | ۲۵ دیدگاه ها

درمان سرطان سینه راز جراحی

در سال های اخیر پزشکان و محققان برای درمان سرطان سینه تلاش های زیادی انجام داده اند و با پیشرفت و گسترش این شیوه ها در افراد مبتلا یا آنانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند امید به زندگی را ایجاد کردند. این نوع سرطان در میان زنان شایع است و امروزه پس از تشخیص آن، در بسیاری موارد قابل درمان می باشد. با توجه به میزان پیشروی سرطان سینه در بدن و وضعیت سلامت عمومی شما، پزشک معالج روند درمانی مناسب را اتخاذ می کند. حال در صورت تشخیص زود هنگام، آن شیوه درمانی می تواند مؤثرتر واقع شود.

در ادامه مطلب به توضیح و شرح کامل راه های درمان سرطان سینه می پردازیم. شما با مطالعه این مطلب، از تمام جوانب روند درمانی آگاه خواهید شد و اگر روزی (البته که امیدوارم هرگز به این بیماری دچار نشوید) لازم بود که تحت یکی از این شیوه های درمانی قرار بگیرید، بتوانید خود را برای تمام سختی های آن آماده کنید.

راه های درمان سرطان سینه

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، پزشک متخصص نسبت به مرحله بیماری، برای درمان گزینه هایی را ارائه می دهد. ممکن است درمان سرطان سینه در مراحل اولیه با مراحل بعدی آن متفاوت باشد. معمولاً در مراحل ابتدایی از جراحی و در کنار آن پرتو درمانی یا شیمی درمانی استفاده می شود. به طور کلی راه های درمان سرطان سینه شامل موارد زیر می باشند:

 • جراحی سرطان سینه
 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • هورمون درمانی (درمان غدد درون ریز)
 • مصرف دارو
 • مصرف داروهای تقویت کننده استخوان ها (بیس فسفونات)

برای درمان سرطان پستان ، جراحی های مختلفی انجام می شود. انتخاب شیوه عمل به موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه توده سرطانی
 • محل قرار گیری توده در سینه
 • اندازه پستان ها
 • خواسته های فرد بیمار

لامپکتومی - راز جراحی

جراحی به منظور خارج کردن توده سرطانی از سینه ( لامپکتومی )

لامپکتومی عملی است که طی آن، متخصص پستان بافت های درگیر سرطان و همچنین بخشی از بافت سالم اطراف آن را از سینه خارج می کند. این عمل برای مطمئن شدن از خروج تمام بافت های غیر طبیعی انجام می شود. لامپکتومی از راه های اولیه درمان است و معمولاً پس از آن یک دوره پرتو درمانی انجام می شود تا احتمال بازگشت سرطان را کاهش دهد. در صورتی که مجموع سلول های سرطانی از سایز سینه کوچک تر باشند و محل قرارگیری آن ها در سینه مشخص باشد، انجام این جراحی امکان پذیر است. اما این شیوه برای معالجه تمام افراد مناسب نیست. موارد زیر را با دقت مطالعه کنید. در صورتی که هر یک از موارد زیر را دارا باشید، لامپکتومی نمی تواند گزینه مناسبی برای درمان شما باشد.

 • اگر سابقه بیماری اسکلرودرمی دارید.
 • اگر به بیماری لوپوس مبتلا هستید.
 • اگر که توده های سرطانی در محل های مختلفی از سینه شما قرار داشته باشند و جراح نتواند با ایجاد تنها یک برش آن ها را خارج کند.
 • در صورتی که قبلاً تحت پرتو درمانی قرار گرفته باشید.
 • اگر توده سرطانی در سراسر سینه پخش شده باشد.
 • توده نسبت به اندازه سینه بسیار بزرگتر باشد..
 • در نزدیکی محل زندگی خود به پرتو درمانی دسترسی نداشته باشید.

قبل از شروع عمل ، جراح سینه نواحی از پستان را که درگیر بیماری است مشخص می کند. به همین منظور رادیولوژیست از ماموگرام (تصویر رادیوگرافی با اشعه ایکس) یا امواج فراصوت برای نشانه گذاری محل تومورها استفاده کرده و یک سیم، سوزن یا منبع کوچک رادیواکتیو را وارد بدن می کند. جراح از این ابزار برای یافتن قسمت های برجسته ای که باید از پستان خارج شوند، کمک می گیرد.

اگر توده های موجود در سینه از روی پوست نیز قابل لمس باشند، ممکن است جراح سینه به انجام مراحل بالا نیازی نداشته باشد.

پزشک معالج، خارج کردن تعدادی از غدد لنفاوی اطراف زیر بغل را نیز توصیه می کند. با انجام این عمل می توان دریافت که آیا سرطان به دیگر نواحی بدن سرایت کرده است یا نه.

چند روز بعد از انجام جراحی، نتیجه آزمایش و بررسی توده های خارج شده برای پزشک مربوطه ارسال می شود و در جلسه تعیین شده، نتایج را برای شما توضیح می دهد. وی در صورت نیاز به روندهای درمانی بیشتر شما را به متخصص مربوطه معرفی می کند.

ماستکتومی - راز جراحی

جراحی برای خارج کردن کامل سینه ( ماستکتومی )

در این تکنیک جراحی، جراح تمام بافت پستان را تخلیه می کند تا مانع از درگیر شدن مجدد آن ناحیه به سلول های سرطانی شود. برای کسانی که در مراحل ابتدایی متوجه بروز بیماری شده اند، ماستکتومی می تواند درمان مناسبی باشد. جراح سینه با توجه به شرایط زیر برداشتن کامل پستان را پیشنهاد می کند:

 • توده بزرگ در سینه کوچک
 • قرار گیری تومور در وسط سینه
 • درگیری چند ناحیه از پستان
 • انجام پرتو درمانی در گذشته

در تکنیک های جدید ماستکتومی ، جراح پستان می تواند پوست سینه را حفظ کند تا فرد در صورت تمایل با انجام عمل های زیبایی ظاهر پستان را ترمیم کند. از این روش برای درمان سرطان های غیر تهاجمی سینه ، سرطان التهابی پستان و بیماری پاژه پستان می توان استفاده کرد.

انواع مختلف جراحی ماستکتومی

در حین انجام ماستکتومی کامل که با عنوان ماستکتومی ساده نیز شناخته می شود، تمام سینه که شامل بافت پستان، هاله و نوک سینه است، تخلیه می شود. در طول عمل از غدد لنفاوی نگهبان نیز بیوپسی انجام می شود.

در تکینیک ماستکتومی محافظ پوست، پستان به طور کامل تخلیه می شود اما پوست سینه برداشته نمی شود. در این پروسه نیز از غدد لنفاوی بیوپسی انجام می شود. برای تومورهای بزرگ، این شیوه کاربرد ندارد.

با انجام عمل جراحی به شیوه ماستکتومی محافظ نوک پستان، سینه کامل خارج شده و پوست، نوک سینه و هاله آن حفظ می شود.

پس از جراحی، بنا به تشخیص پزشک مربوطه، برای جلوگیری از ابتلای مجدد، ممکن است نیاز به چند جلسه پرتو درمانی داشته باشید.

 • رادیو تراپی

برای درمان سرطان سینه گاهی اوقات علاوه بر دیگر شیوه های معالجه می توان از رادیو تراپی ( پرتو درمانی ) نیز استفاده کرد. در این پروسه از اشعه های پر قدرت ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی و کاهش یا ریشه کن کردن تومورها استفاده می شود. با توجه به نوع و میزان گسترش سرطان و وضعیت سلامت فرد، انواع مختلفی از پرتو درمانی انجام می شود. برخی از افراد ممکن است به بیش از یک نوع پرتو درمانی نیاز داشته باشند.

غالباً پس از انجام جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی، برای جلوگیری از بروز مجدد بیماری در پستان ها، رادیوتراپی انجام می شود. همچنین این روند برای زمانی که سلول های سرطانی در سراسر بدن پخش شده اند، مناسب است.

در درمان سرطان سینه ، دو نوع رادیوتراپی کاربرد دارد: پرتو درمانی خارجی، پرتو درمانی داخلی که نام دیگر آن براکی تراپی است.

پرتو درمانی خارجی برای درمان سرطان سینه رایج تر است. این تکنیک بدین گونه است که منبع تابش پرتو در خارج از بدن قرار دارد و مستقیماً به سمت قفسه سینه و قسمت هایی از پستان که درگیر بیماری هستند، اشعه هایی ساطع می کند. برای زنانی که تحت جراحی ماستکتومی قرار گرفته اند، پرتو ها به سمت دیواره قفسه سینه و نواحی که طی عمل تخلیه شده اند تابیده می شوند. کسانی که لامپکتومی انجام داده اند، اشعه معمولاً به سمت تمام نواحی پستان و محل رشد تومور تابیده می شود.

براکی تراپی در درمان سرطان سینه با روشی که در بالا آن را توضیح داده ایم، متفاوت است. در این شیوه ، یک دستگاه حاوی مواد رادیواکتیو داخل بدن قرار می گیرد. افرادی که در مراحل ابتدایی سرطان سینه قرار دارند، این نوع رادیوتراپی برای آن ها درمان مناسبی است. همچنین بروز اثرات جانبی در قسمت های دیگر پستان را کاهش می دهد؛ زیرا تابش اشعه تنها بر یک ناحیه متمرکز است.

رادیوتراپی معمولاً تا یک ماه پس از پایان جراحی انجام نمی شود به این دلیل که بافت آن ناحیه باید بهبود یابد. در بسیاری از موارد، انجام این شیوه معالجه را تا پایان دوره شیمی درمانی به تأخیر می اندازند.

پیش از شروع پرتو درمانی، تیم پزشکی باید نواحی مورد هدف اشعه ها را مشخص کنند.

قبل از پروسه بر روی پوست خود از لوسیون، پودر، خوشبوکننده بدن، ضد تعریق یا عطر استفاده نکنید زیرا در روند درمان اختلال ایجاد می کنند.

تعداد جلسات اشعه درمانی برای هر فرد متفاوت است اما به طور معمول ۵ روز در هفته به مدت ۶ هفته انجام می شود. این روند به خودی خود با درد همراه نیست اما پس از انجام آن، اثرات جانبی به دنبال خواهد داشت که پس از اولین جلسه نمایان می شوند و چندین روز یا هفته ادامه می یابند:

 • ورم سینه
 • سنگینی سینه
 • قرمز شدن و افزایش گرمای پوست
 • خستگی

این تغییرات ایجاد شده بر روی پوست و بافت پستان، طی چندین هفته پس از توقف روند درمانی، بهبود می یابند؛ اما باید بدانید که برخی از آن ها برای بهبود یافتن به زمان بیشتری نیاز دارند. تعدادی از زنان متوجه تغییرات دائم و ثابتی در شکل سینه های خود می شوند. رادیوتراپی بر عملکرد شیردهی نیز تأثیر می گذارد.

درمان سرطان سینه با شیمی درمانی - راز جراحی

 • شیمی درمانی

در تمام مراحل درمان سرطان سینه ، خواه درگیری مجدد پستان ها یا پیشروی تومورها در تمام بدن، می توان از شیمی درمانی استفاده کرد. این روند برای هر فرد منحصر به خود او است. پزشک، داروهای مناسب برای پروسه شیمی درمانی شما را تعیین می کند و پیش از شروع درمان مواردی مانند مرحله پیشروی سرطان، وضعیت گیرنده هورمونی و گیرنده HER2 و وضعیت یائسگی شما را نیز در نظر می گیرد. گفته شده است که زنان باردار پس از گذشت دوره ۳ ماهه حاملگی، می توانند شیمی درمانی انجام دهند.

این تکنیک درمانی پس از جراحی، برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده در بافت سینه و کاهش بروز مجدد بیماری انجام می شود. در برخی موارد، شیمی درمانی پیش از عمل انجام می شود؛ بدین منظور که تومورها  فشرده شوند تا حین جراحی بافت کمتری از پستان برداشته شود. اگر یادتان باشد گفتیم که پروسه شیمی درمانی برای هر فرد متفاوت است اما یک سری راهنمایی ها و توصیه های کلی برای افرادی که باید به این شیوه معالجه شوند، وجود دارد:

 • صرف نظر از اندازه تومور و وضعیت یائسگی، در صورت سرایت سرطان به غده های لنفاوی، تقریباً همیشه انجام شیمی درمانی توصیه می شود.
 • پزشکان برای زنانی که هنوز دوران یائسگی آنان فرا نرسیده و به سرطان تهاجمی پستان مبتلا هستند، روش های درمانی تهاجمی تری را پیشنهاد می کنند. این بیماری در این زنان شدیدتر بروز می کند، بنابراین اغلب اوقات شیمی درمانی بخشی از روند درمان آن ها قرار می گیرد.
 • از این شیوه برای معالجه زنانی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند و در آزمایش های انجام شده گیرنده هورمون آنان منفی و HER2 مثبت باشد، استفاده می شود.
 • انجام شیمی درمانی برای سرطان های غیر تهاجمی پیشنهاد نمی شود.
 • زمانی که بیماری در مرحله پیشرفت قرار دارد، برای از بین بردن سلول های سرطانی شیمی درمانی انجام می شود؛ زیرا دارو های مورد استفاده در این روند، تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.9 47 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
25 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
ساره
ساره
4 ماه قبل

ممنون بابت مطالب خوبتون مقاله درمان سرطان سینه و ویدیویی که گذاشتید عالی بود

اکرم فرهمنذ
اکرم فرهمنذ
2 ماه قبل

آیا پرتو درمانی و شیمی درمانی همزمان ممکنه

رامتین هدایت
رامتین هدایت
2 ماه قبل

بسیار آموزنده هست ممنون از مقاله مفید که نشر کردین

محبوبه زمانی
محبوبه زمانی
1 ماه قبل

ممنون از مطالبتون

نگار فروزان
نگار فروزان
1 ماه قبل

الهی همه سلامت باشن💜

حسام احمدی
حسام احمدی
1 ماه قبل

کمپین های اطلاع رسانی خیلی خوبه در مورد این موارد بیشتر خبررسانی کنن

حسینی نژاد
حسینی نژاد
1 ماه قبل

چقدر مفید و خوبن مطالبتون

سیروس
سیروس
1 ماه قبل

باید هر چند وقت یک بار چک آپ بشن خانم ها

سینا لک
سینا لک
1 ماه قبل

از چند سالگی رایج هست ؟

فریده
فریده
1 ماه قبل

دور از تنش و استرس باید باشن

نفیسه مرادی
نفیسه مرادی
1 ماه قبل

هر دم نوش گیاهی مفید نیست

مرجان حفیظی
مرجان حفیظی
1 ماه قبل

بستگی به خوش خیم و بد خیم بودن هم داره

شهلا
شهلا
1 ماه قبل

خداروشکر علم پیشرفت کرده جای نگرانی نیست

مینا
مینا
1 ماه قبل

فیلم عالی بود

سامیه
سامیه
1 ماه قبل

مقاله جالبی بود مرسی

فرشته
فرشته
1 ماه قبل

در چه صورت بدخیم میشه؟

فاطمه رسولی
فاطمه رسولی
1 ماه قبل

عالی بود مطالب

نسترن
نسترن
1 ماه قبل

شیمی درمانی کی شروع میشه؟

زهره صادق
زهره صادق
1 ماه قبل

درمان سرطان سینه درد آوره دوستان بهتره حتما برای پیشگیری چکاپ بدین

آلاله
آلاله
27 روز قبل

چقدر طول میکشه؟

خلیل سلطانی
خلیل سلطانی
25 روز قبل

آمپول تقویتی میشه استفاده کرد در روند درمان ؟

سامان
سامان
24 روز قبل

زود پیشگیری بشه خیلی بهتره

ساناز احمدپور
ساناز احمدپور
22 روز قبل

خیلی خوبه که به موقع درمان انجام بشه .

مقالات مرتبط

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه زمانی آغاز می شود که سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شروع به رشد کنند. سلول های سرطان سینه معمولاً یک تومور را شکل می دهند که اغلب به صورت یک برآمدگی، قابل لمس بوده و با اشعه ایکس قابل رویت می باشد. سرطان پستان تقریباً منحصراً در زنان رخ می دهد، ولی برخی...

درمان بواسیر

درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید در دسته بیماری های مقعدی قرار می گیرد و دلیل بروز آن تورم رگ های بخش تحتانی مقعد می باشد. پیش از این ، گروه راز جراحی یک مقاله جامع در مورد این بیماری ارائه داده است. برای بهره مند شدن از اطلاعات مفید درج شده درباره این بیماری، به مقاله مربوطه رجوع...

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک توده رشد کرده بدون درد در پوست اندام تناسلی، واژن، دهانه رحم ، مقعد و پوست بیضه می باشد. زگیل های تناسلی به رنگ پوست بوده و به شکل برآمدگی نرم و گوشت مانند می باشند که شبیه به یک گل کلم کوچک به نظر می رسد. برخی از آنها بزرگ، برخی کوچک، برخی صاف و برخی...

بواسیر

بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که عروق یا رگ های خونی در داخل یا اطراف مقعد و قسمت تحتانی راست روده، متورم و حساس شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار خارجی بر روی این رگ ها ایجاد گردد. مجموعه راز جراحی با هدف آگاه سازی خوانندگان عزیز، اطلاعات جامع و کاملی...

درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی در دسته بیماری های عفونی ناحیه تناسلی و مقعد قرار می گیرد که در صورت پیشروی امکان دارد بیماری های خطرناک تری در پی آن نمود پیدا کنند. بروز این عفونت هم در زنان و هم در مردان محتمل است و به همین دلیل درمان زگیل تناسلی بسیار امر مهمی تلقی می شود و نباید به...

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت  بعد از درمان سرطان سینه ، همچون روندهای درمانی بسیار حائز اهمیت می باشند. زیرا پس از معالجه، امکان بروز مجدد سرطان سینه نیز وجود دارد. برخی از افراد تصور می کنند که با اتمام پروسه های درمانی، دیگر نیازی به مراقبت نیست ولی حقیقت خلاف این است. سرطان، همانند...

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

به طور قطع تا به حال نام بیماری های نشیمنگاهی ؛ نظیر بواسیر یا هموروئید، شقاق و غیره به گوش تان خورده است. در ادوار گذشته این بیماری ها غالبا در میان افراد میانسال به چشم می خورد و به ندرت اتفاق می افتاد که افراد جوان تر با آن درگیر شوند ؛ اما متاسفانه این روزها به...

بواسیر و سرطان روده

بواسیر و سرطان روده

آیا ارتباطی میان بواسیر و سرطان روده وجود دارد؟ بواسیر بیماری است ، که در میان تمامی سنین شایع است و افراد زیادی ، به این عارضه مبتلا هستند. با توجه به شباهت هایی که میان علائم این دو بیماری وجود دارد ، یکی از شایع ترین نگرانی ها در میان افراد مبتلا به هموروئید ،...

تست سرطان سینه در منزل

تست سرطان سینه در منزل

سرطان سینه ، اولین سرطان متداول در سر تا سر جهان به شمار می رود که هم خانم ها و هم آقایان در معرض ابتلا به آن قرار دارند ، البته مواجهه با این بیماری ، در میان خانم ها بسیار شایع تر است و درصد ابتلای بانوان به سرطان پستان به مراتب بیشتر از آقایان می باشد ؛ اما آیا می...

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

در این مطلب از راز جراحی ، تصمیم داریم درباره بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند ؛ با شما عزیزان به گفتگو بنشینیم. اگر از افرادی هستید که اخبار سلبریتی ها رو دنبال می کنید و دوست دارید بدونید کدوم بازیگران با سرطان سینه دست و پنجه نرم کردند و آن را شکست دادند؛ پیشنهاد می...