| خانه 4 جراحی زنان 4 زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

تیر ۱۳, ۱۴۰۱ | جراحی زنان | ۷ دیدگاه ها

صرفنظر از نوع وضع حمل یعنی زایمان طبیعی یا سزارین ، زایمان و درد آن، تجربیاتی هستند که سوالات زیادی را در ذهن مادر شکل داده و گاهی باعث هیجان زده یا عصبی شدن فرد نسبت به آنچه پیش رو است می شود. شما به عنوان یک مادر باردار، باید قبل از زایمان، تا جایی که می توانید در این زمینه اطلاعات کسب کنید. راز جراحی شما را در این مسیر همراهی کرده و کلیه سوالاتی که پاسخ آن بتواند شما را از نظر احساسی و جسمی، برای داشتن یک تجربه عالی از زایمان طبیعی ، زایمان طبیعی از روبرو و غیره ، آماده تر کند، در اختیارتان قرار می دهد.

زایمان طبیعی در راز جراحی

زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، شما می توانید در سه ماهه سوم بارداری، بین هفته های ۳۸ تا ۴۲، وضع حمل کنید. زایمان طبیعی ، علائم درد زیادی دارد و زمانی که درد زایمان را احساس می کنید، با چهار مرحله روبرو خواهید شد.

مرحله اول: آماده شدن برای زایمان طبیعی

اولین مرحله، به طور میانگین، دارای دامنه زمانی بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت می باشد و از سه فاز عبور می کند:

 • درد زایمان فاز اولیه : دهانه رحم، به اندازه ۰ الی ۵-۶ سانتی متر، گشاد می شود. انقباض ها دارای فواصل زمانی ۱۵ الی ۵ دقیقه از هم می باشند.

با گشاد شدن دهانه رحم، احساس کردن انقباض ها ( کشیده شدن رحم ) درد شما آغاز می شود. این انقباض ها در ابتدا، در فواصل زمانی ۱۵ دقیقه ای اتفاق افتاده و به تدریج با یک فرکانس ثابت، افزایش یافته و به فواصل ۵ دقیقه ای می رسد. هر انقباض معمولاً در شروع، کمتر از یک دقیقه طول کشیده و به تدریج طولانی تر شده و به حدوداً ۶۰ تا ۹۰ ثانیه می رسد. در طول این فاز، ممکن است کیسه آب شما پاره شود. گاهی پاره شدن کیسه آب، بعداً در فاز درد زایمان فعال، اتفاق می افتد. پاره نشدن کیسه آب به طور طبیعی، یک اتفاق رایج می باشد. این کار گاهی توسط پزشک شما، بعد از پذیرش در بیمارستان انجام می شود.

 • درد زایمان فعال : دهانه رحم از ۵-۶ الی ۱۰ سانتی متر، گشاد می شود. انقباض ها پیوسته و شدید می باشند.

انقباض های شما قوی تر شده و با گشاد شدن دهانه رحم، مکرر می شوند. وقتی فاصله زمانی انقباض ها به ۵ دقیقه رسیده و شکل منظم پیدا می کند، این نشانه خوبی است. پزشک، از قبل، دستورالعمل هایی را در خصوص زمان مراجعه به بیمارستان، در اختیارتان قرار می دهد. بهتر است از قبل، ساک وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید تا زمان اعزام به بیمارستان، همه چیز آماده باشد.

 • درد زایمان فاز انتقال : دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانتی متر، باز می شود. انقباض ها به حداکثر قدرت خود می رسند.

این معمولاً یک فاز کوتاه است که کمتر از یک ساعت طول می کشد. انقباض ها، در طول این فاز، بیشترین قدرت را داشته و بدن شما برای خارج کردن کودک از کانال زایمان، آماده می شود.

مرحله ۲ : به دنیا آوردن کودک

وقتی گشاد شدن دهانه رحم به ۱۰ سانتی متر می رسد، شما وارد فاز دوم درد زایمان طبیعی شده و می توانید با هر انقباض، کار وارد آوردن فشار برای کمک به حرکت دادن نوزاد از کانال زایمان را انجام دهید. این مرحله در صورتی که شما قبلاً زایمان طبیعی کرده باشید، کمتر از یک ساعت طول می کشد. ولی اگر در حال تجربه کردن اولین زایمان خود باشید، این فاز، حدوداً دو تا سه ساعت به طول خواهد انجامید. وقتی نوزاد متولد می شود، بند ناف بریده می شود و می توانید کودک خود را در آغوش بگیرید. سپس کودک شما برای چک آپ توسط پرسنل بخش، به اتاق مربوطه برده می شود.

مرحله ۳ : خارج کردن جفت

بعد از زایمان ، فکر می کنید همه چیز تمام شده، ولی هنوز بیرون آوردن جفت، باقی مانده است. این کار تنها چند دقیقه طول می کشد. در این مرحله ممکن است انقباض هایی را در حین به سمت بیرون فشار دادن جفت، تجربه کنید، ولی این انقباض ها در مقایسه با انقباض های درد زایمان، بسیار ملایم تر است.

مرحله ۴ : اولین ساعت پس از زایمان طبیعی

این ساعت که تحت عنوان ساعت طلایی نیز نامیده می شود، زمانی خاص برای پیوند یافتن و ارتباط برقرار کردن با نوزاد تازه متولد شده تان می باشد. اگر وضعیت سلامت شما طبق تشخیص پزشک، خوب باشد، می توانید نوزاد خود را بلافاصله بعد از تولد، بر روی سینه بگیرید. این کار می تواند به بالا رفتن سطح توانایی شما در ایجاد ارتباط با نوزاد و شیر دادن به او، کمک کرده و در ضمن، در تنظیم تنفس و دمای بدن نوزاد، مفید واقع می شود.

مزایای زایمان طبیعی

اگر شما در معرض خطرات بارداری قرار ندارید ، سر کودک شما در رحم ، رو به پایین است و حداقل ۳۷ هفته باردار بوده اید ، توصیه متخصصین کالج ACOG آمریکا به شما این است که زایمان خود را به صورت طبیعی انجام دهید. حتی زنانی که قبلاً زایمان سزارین داشته اند و آنهایی که دوقلو باردار هستند ، در صورت مساعد بودن شرایط ، به زایمان طبیعی از روبرو تشویق می شوند.

ولی چه چیزی باعث می شود که زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین ، برتری و مزیت داشته باشد؟ در ادامه به ذکر مزایای زایمان طبیعی خواهیم پرداخت:

۱ . نوزاد شما باکتری مفیدی را دریافت خواهد کرد.

وقتی نوزاد شما از کانال زایمان عبور داده می شود ، باکتری را می بلعد که در سلامت روده او دخیل بوده و سیستم ایمنی را بهبود می بخشد. هر چند مجموعه میکروبی کودک ، در رحم شروع به شکل گیری می کند ، ولی زایمان طبیعی نیز بخش الزامی فرایند محسوب می شود.

برخی مطالعات نشان می دهد که برخی کودکان متولد شده با روش سزارین ، این باکتری مهم را از دست می دهند و در برابر مشکلات سلامت ، از قبیل آلرژی های غذایی ، آسم ، تب یونجه و چاقی در دوره های بعدی زندگی خود ، آسیب پذیر تر می شوند.

۲ . مایعات به بیرون از ریه های کودک ، حرکت داده می شوند.

وقتی کودک در رحم است ، ریه ها با مایعات پر می شوند. تغییرات هورمونی که در طول زایمان اتفاق می افتد ، این مایعات را از ریه ها تمیز کرده و باقی مانده آن در حین عبور نوزاد از کانال زایمان ، از ریه ها خارج می شود. باقی مانده مایع بعد از تولد ، با سرفه کردن خارج شده یا توسط بدن نوزاد جذب می شود.

وقتی مایع در ریه باقی می ماند و به کندی پاک می شود ، می تواند به بروز مشکلات تنفسی و نیاز به اکسیژن منجر شود. کودکان متولد شده با روش سزارین ، بیشتر در معرض خطر چنین مشکلی قرار دارند.

۳ . مدت بستری شدن در بیمارستان کوتاه تر بوده و سرعت دوره ریکاوری شما بیشتر است.

مدت ماندن در بیمارستان در زایمان طبیعی از روبرو و پوزیشن های مختلف حدود ۲۴ ساعت است در حالیکه در زایمان سزارین معمولاٌ باید دو روز در بیمارستان بمانید. بعد از زایمان طبیعی ، هر چند باید ۶ هفته از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید تا بدن شما فرصت بهبود یافتن را پیدا کند ، ولی بعد از چند روز می توانید فعالیت های نرمال خود را از سر گیرید.

در زایمان سزارین ، ریکاوری طولانی تر و دشوار تر است. شما باید تا جایی که می توانید استراحت کنید و از انجام فعالیت های سنگین ، حداقل تا ۶ هفته اجتناب کنید. بهبود کامل جای زخم هایتان نیز بین ۶ تا ۱۰ هفته زمان نیاز دارد.

۴ . از خطرات جراحی ، اجتناب می کنید.

تمام فرایندهای جراحی ، خطراتی از قبیل واکنش به بیهوشی ، عفونت ، لختگی خون و خونریزی را به همراه دارند. علاوه بر این خطرات ، مشکلاتی از قبیل التهاب رحم ، آسیب دیدن شکم و مثانه و آمبولی مایع آمنیونی نیز در زایمان سزارین ، محتمل است.

۵ . زودتر می توانید شیردهی به نوزادتان را آغاز کنید.

بر اساس گزارش تحقیقات اخیر سازمان بهداشت جهانی WHO ، شیردهی هر چه زودتر در طول ساعات اولیه تولد ، احتمال تغذیه کامل نوزاد با شیر مادر در طول یک تا چهار ماه اول بعد از تولد و در طول دوره کامل شیردهی را افزایش می دهد. به دلیل فواید اثبات شده کلستروم یا آغوز و به طور کلی شیر مادر ، سازمان بهداشت جهانی ، شیردهی هرچه سریع تر بعد از زایمان را توصیه می کند.

۶ . احتمال بروز مشکلات تهدید کننده زندگی در زایمان های بعدی ، کمتر است.

نتایج به دست آمده در ۸۰ مطالعه منتشر شده در PLOS Medicine نشان می دهد زنانی که زایمان سزارین انجام داده اند ، در معرض خطر بیشتر ، در زایمان های بعدی از قبیل سقط ، مرده زایی ، مشکلاتی در جفت و پارگی رحم قرار دارند.

۷ . احتمال ابتلای کودک به اسم و چاقی کاهش می یابد.

مطالعه دیگری نشان داده است که زایمان سزارین ، خطر ابتلا به آسم را تا ۲۱ درصد و خطر ابتلا به چاقی را تا ۵۹ درصد در مقایسه با زایمان طبیعی ، افزایش می دهد.

۸ . شما از مشکلات ناباروری کمتری رنج می برید.

تحقیقات PLOS Medicine نشان داده است زنانی که زایمان سزارین انجام داده اند ، در مقایسه با زنانی که زایمان طبیعی انجام داده اند ، بیشتر در معرض مشکلات ناباروری قرار دارند.

زایمان طبیعی برای چه کسانی گزینه مناسب تری است ؟

می دانید که تصمیم گیری قطعی در این امر را بهترین متخصص زنان و زایمان بر عهده دارد. ایشان طبق معاینات انجام شده ، نحوه قرار گیری جنین و وضعیت سلامتی مادر و توانایی او ، نوع زایمان را مشخص می کند. خانم هایی که در شرایط زیر هستند ، می توانند زایمان واژینال را به انجام رسانند :

آن دسته از خانم هایی که تمایل به داشتن تنها یک فرزند دارند.

هفته بارداری آنان تکمیل شده یا حداقل ۳۷ هفته را کامل گذرانده باشند.

زنانی که به هیچگونه بیماری مزمنی مبتلا نبوده و در دوره بارداری به هیچ عارضه ای مبتلا نشده باشند.

نکاتی درباره زایمان طبیعی نرمال

زایمان طبیعی - راز جراحی

چگونه برای زایمان طبیعی آماده شویم ؟

همانطور که اسم پروسه به ما نشان می دهد ، این فرایند به طور طبیعی اتفاق می افتد ؛ بنابراین نمی توانیم به طور قطع بگوییم که در فلان تاریخ زایمان طبیعی از روبرو یا پوزیشن های مختلف انجام خواهیم داد و نسبت به اون تاریخ اقدامات آماده سازی خاصی را انجام دهیم. از این بابت مهم ترین کار و آمادگی برای زایمان واژینال ، بالا بردن اطلاعات خود در مورد جوانب مختلف این فرایند است.

حتما با دکتر زنان خود صحبت و مشاوره ای داشته باشید و مطمئن شوید که دوره بارداری و زایمان شما از سوی یک تیم حرفه ای کنترل می شود ؛ زیرا بی تجربه بودن پزشک در این زمینه ، احتمال بروز خطای انسانی حین جراحی یا حتی در دوره حاملگی را افزایش داده و ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به بار آید.

برای بالابردن اطلاعات خود می توانید به مقالات علمی همچون مقاله های راز جراحی رجوع کنید. همچنین از افرادی که می شناسید و پیش از شما زایمان طبیعی انجام داده اند بخواهید که تجربه شان را در اختیارتان قرار دهند. به علاوه کلاس های آموزشی نیز در این زمینه برگزار می شوند که به شما تکنیک هایی را که موجب آسان تر شدن زایمان واژینال شده ، آموزش می دهند.

خوب است که پیش از وضع حمل به صورت طبیعی ، راجع به تکنیک های ضد درد بدون استفاده از دارو اطلاعاتی بدست آورید. سپس تکنیک ها را در هفته های باقی مانده به انتهای بارداری تمرین کنید. از جمله این تکنیک ها می توان به ماساژ درمانی ، انعکاس درمانی ، تمرینات ریلکسیشن و تنفس و رایحه درمانی اشاره نمود. البته این موارد باید زیر نظر متخصص مربوطه به انجام رسد.

درد زایمان چه زمان باید القا شود؟

گاهی اوقات، درد زایمان باید به صورت خارجی، القا شود. این امر زمانی رخ می دهد که شما به طور طبیعی، تا هفته ۴۱ یا ۴۲، وارد فاز درد زایمان طبیعی نشده باشید و مشکلاتی شما و نوزادتان را تحت تاثیر قرار داده یا پارگی کیسه آب زودرس را تجربه کرده باشید. پزشک، به گشاد شدن دهانه رحم شما و پاره کردن کیسه آب و شروع درد زایمان کمک کرده ، یا داروهایی شبیه به اوکسی توکسین هورمون القا کننده درد زایمان را برای شما تجویز می نماید.

گزینه های تسکین درد در زایمان طبیعی

گزینه های بسیاری وجود دارد که می تواند به شما در کنترل درد کمک کند. این گزینه ها شامل ماساژ یا مصرف دارو در زمان شدت یافتن درد می باشد. توصیه راز جراحی به شما این است که از قبل با تیم پزشکی خود در این خصوص گفتگو کنید.

برای زنانی که مصرف دارو را جهت مدیریت درد در طول زایمان طبیعی انتخاب می کنند، یک روش رایج برای تسکین درد، بلاک اپیدورال می باشد. در طول این روند، داروی مسکن از طریق یک لوله کوچک، در قسمت تحتانی کمر، وارد شده و حالت بی حسی را در نیم تنه پایین به منظور به حداقل رساندن درد، ایجاد می کند. شما در هنگام وقوع درد زایمان، کاملاً بیدار بوده و در حالت هوشیاری قرار دارید و می توانید در زمان به دنیا آمدن نوزادتان، فشار های کمکی لازم را برای خروج نوزاد، وارد آورید.

البته، روش بلاک اپیدورال، دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشد و بهتر است قبل از تصمیم گیری در انتخاب این روش تسکین درد، با پزشک خود گفتگو کنید.

زایمان طبیعی بدون درد

بی حسی اپیدورال یکی از روش های زایمان بدون درد است که در طول آن ، متخصص بیهوشی ، لوله ای را در ناحیه تحتانی کمر وارد کرده و از طریق آن ، داروی مخصوصی در اطراف نخاع وارد می شود. این ماده ، تکانه های عصبی ستون فقرات د ناحیه کمر را مسدود کرده و در نتیجه ، احساس درد در بخش نیم تنه پایینی بدن ، تجربه نمی شود.

در طول زایمان ، انقباضات طبیعی همچنان ادامه دارد و مادر پروسه زایمان را حس می کند. از دیگر مزایای این روش ، به کم عارضه بودن ، حفظ توانایی زور زدن مادر و موثر بودن آن می توان اشاره کرد.

چه کسانی نباید زایمان طبیعی انجام دهند؟

در برخی شرایط خاص ، زایمان طبیعی از روبرو و پوزیشن های دیگر علیرغم مزیت های آن توصیه نمی شود:

۱ . عدم انطباق سر جنین با لگن مادر

در این شرایط ، علیرغم وجود درد ها و انقباضات پیش از زایمان ، پیشرفت فرایند زایمان خوب نیست. پزشک ، در معاینات ماه های آخر ، متوجه اختلاف زیاد اندازه سر نوزاد و لگن مادر می شود و به این ترتیب ، زایمان طبیعی توصیه نمی شود.

۲ . زایمان قبلی به روش سزارین

بسیاری بر این باورند که اگر زایمان قبلی به روش سزارین انجام شده باشد ، مادر دیگر نمی تواند زایمان های بعدی را به روش طبیعی انجام دهد. این باور همیشه صحت ندارد و در برخی موارد ، در صورت مساعد بودن شرایط و صلاحدید پزشک ، مادر می تواند زایمان طبیعی انجام دهد.

۳ . وضعیت غیر عادی قرار گرفتن جنین در رحم یا وضعیت بریج

اگر جنین به صورت عرضی قرار داشته باشد ، امکان زایمان طبیعی وجود نخواهد داشت. در صورت بالا بودن سر نیز در برخی شرایط در صورت تشخیص پزشک ، زایمان به صورت طبیعی انجام می شود.

۴ . مشکلات مرتبط با جفت و بند ناف

اگر جفت سرراهی باشد یا زود تر از موعد ، جدا شود ، زایمان طبیعی ، صلاح نخواهد بود. بعلاوه گاهی بند ناف بین سر جنین و لگن قرار گرفته و در طول دردهای طبیعی زایمان باعث قطع جریان خون و اکسیژن به نوزاد می شود. در این شرایط ، سزارین باید به صورت اضطراری انجام شود.

۵ . چند قلو زایی

اغلب بارداری های دو قلو یا چند قلویی با روش سزارین انجام می شود ولی در برخی موارد ، زایمان با روش طبیعی صورت می گیرد.

۶ . نارس یا دیر رس بودن جنین

اگر جنینی نارس باشد نمی تواند فشار ناشی از زایمان طبیعی را تحمل کند. در صورت دیر رس بودن جنین نیز درشت بودن آن مشکلاتی را در خون رسانی ایجاد کرده و زایمان طبیعی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

از دیگر مواردی که زایمان طبیعی را برای فرد ناممکن می کند ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هموروئید حاد
 • دیابت بارداری
 • فشار خون بالا
 • پارگی کیسه آب قبل از هفته سی و هفتم
 • داشتن سابقه سقط جننن

ریکاوری بعد از زایمان طبیعی چگونه است؟

شاید وقتی درباره زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از زایمان طبیعی، از کوتاه بودن این دوره، می شنوید، تعجب کنید. البته، پاسخ به این سوال، دارای یک چارچوب ثابت نمی باشد. ریکاوری بعد از زایمان طبیعی، معمولاً سریع بوده و در مقایسه با ریکاوری زایمان سزارین ، مدت اقامت در بیمارستان، کوتاه تر است.

اگر پارگی ها شدید باشد، برای چند هفته، احساس درد خواهید داشت. البته، بعد از زایمان طبیعی ، در ناحیه واژن، اندکی درد را خصوصاً در زمان نشستن و استفاده از سرویس بهداشتی، تجربه خواهید کرد.

بعد از زایمان طبیعی، اندکی تورم، کبودی، درد و خارش در اطراف پارگی، و درد عمومی در ناحیه واژن تجربه خواهد شد. خنک نگه داشتن ناحیه دهانه رحم مثلاً با استفاده از کیسه های یخ، در طول ۲۴ ساعت اول بعد از زایمان طبیعی، می تواند به تسکین درد، تورم و کبودی کمک کند. همه این عوارض با گذر زمان به طور خودبخود، بهبود می یابد.

بسیاری از زنان در دفع مدفوع اولیه بعد از زایمان طبیعی ، احساس درد می کنند. برای کمک به کاهش یبوست و تجمع گاز در شکم، آرام آرام پیاده روی کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید و غذاهایی حاوی فیبر میل کنید. تمرینات کگل نیز می تواند به محکم شدن عضلات دهانه رحم کمک کند.

آیا زایمان طبیعی از روبرو تنها حالت برای وضع حمل است ؟

زایمان طبیعی از روبرو - راز جراحی

برای مادرانی که می خواهند زایمان طبیعی انجام دهند ، به جهت کمک به کاهش درد زایمان و تسهیل یافتن وضع حمل ، پوزیشن هایی ارائه شده که با قرارگیری در آن حالت ، می توانند زایمان راحت تری را تجربه کنند . شاید تا به الان تصور بر این بوده که زایمان طبیعی از روبرو ، تنها حالت برای این نوع وضع حمل می باشد ؛ اما حقیقت این است که پوزیشن های متنوعی وجود دارند که شما در مرحله اول زایمان و البته مراحل بعد از آن می توانید اتخاذ نمایید ؛ تا موقعی که زمان هل و فشار دادن کودک فرا رسد. توجه کنید در تمام حالت ها از شما خواسته نمی شود طبق روال معمول که زایمان طبیعی از روبرو انجام می شود بر روی کمرتان دراز بکشید.

تولد نوزاد یک فرایند پیچیده و حساس است ، اما بدان معنا نیست که شما نمی توانید کاری در جهت تسهیل آن انجام دهید. پوزیشن های زایمان طبیعی برای همین امر ابداع شده اند تا مادران بتوانند فرایند زایمان را تا جایی که امکان دارد با کمترین درد به انجام رسانند ، جای بیشتری در حفره لگنی برای حرکت جنین ایجاد کنند و جفت در محل مناسبی قرار بگیرد. اگر تمایل نداشتید جهت کاهش درد از دارو استفاده کنید ، حالاتی که در ادامه توضیح می دهیم به شما کمک بسیاری خواهند کرد.

حالت چهار پا : منظور از این پوزیشن این است که مادر مانند چهارپایان بر روی دست و زانوهای خود قرار می گیرد. این حالت به اتساع و باز شدن لگن کمک می کند. همچنین در این وضعیت ضربان جنین به خوبی تنظیم می شود ، خصوصا اگر در شرایط مناسبی قرار نداشته باشد. مزایای این روش این است که درد وارد شده به ستون فقرات و کمر را کاهش داده و سطح اکسیژن رسانی به نوزاد را بالا می برد.

حالت نشسته : زمانی که حرکت و وزن نوزاد را به سمت پایین احساس کردید ،  خود به خود تمایل پبدا می کنید که در حالت نشسته قرار بگیرید. می توانید بر روی تخت یا صندلی مخصوص زایمان یا حتی توپ های بزرگ ورزشی بنشینید و پاهایتان را از هم فاصله دهد. در حالت درد وارد بر لگن تسکین می یابد.

حالت اسکات : معمولا کمتر کسی به تمرین ورزشی اسکات علاقه مند است اما به هنگام زایمان می تواند یکی از پوزیشن های مناسب برای تولد نوازد باشد. حرکت اسکات را می توانید با تکیه دست هایتان بر دیوار یا یک صندلی به انجام رسانید. برای انجام این حرکت حتما از تکیه گاه استفاده نماید. این حالت به باز شدن لگن کمک کرده و باعث می شود سر نوزاد به سمت کانال زایمان قرار بگیرد ( دقیقا شرایط مناسب برای انجام زایمان طبیعی )

پوزیشن های فوق به شما کمک می کنند که درد زایمان را تا جایی که می شود کاهش دهید ؛ در ادامه به حالاتی می پردازیم که زایمان را برایتان راحت تر می کنند.  می خواهیم ببینم به غیر از زایمان طبیعی از روبرو ، به چه نحو دیگری می توانیم وضع حمل را انجام دهیم. بعد از آن که از مرحله درد زایمان عبور کردید ، باید برای زایمان و فشار و هل دادن یا به اصطلاح زور زدن آماده شوید تا کودک از کانال زایمان خارج شود.

حالت اسکات : علاوه بر کاهش درد زایمان ، برای وضع حمل نیز می توانید این پوزیشن را انتخاب کنید . با قرار گیری در این پوزیشن ، جاذبه زمین هم در کشیدن نوزاد به سمت پایین به شما کمک می کند. در حالت اسکات نیاز به ابزارهای زایمان مثل پنس و وکیوم کاهش یافته و به عمل اتساع کمک می کند.

زایمان طبیعی از روبرو : در زایمان طبیعی از روبرو ، مادر بر روی تخت زایمان یا صندلی مخصوص به حالت نیمه نشسته قرار می گیرد و پاهایش را با فاصله از یک دیگر قرار می دهد. در این حالت تنش و گرفتگی عضلات نیز کم می شود. اما چون مادر در راستای جاذبه زمین قرار ندارد و زایمان طبیعی از روبرو انجام می شود ، برای خروج نوزاد به فشار بیشتری نیاز خواهد بود.

برای کاهش درد در زایمان طبیعی چه می توان کرد؟

اگر نسبت به درد زایمان ، نگران و عصبی هستید ، اقداماتی وجود دارند که می توانید قبل از زایمان و در طول آن برای کاهش درد و افزایش شانس داشتن یک تجربه مثبت از زایمان انجام دهید.

۱ . قبل از زایمان به طور مرتب ، ورزش کنید.

لازم است در طول بارداری ، برنامه ورزشی نرمال خود را تغییر داده و ورزش کردن را با برنامه ای ویژه در طول دوره بارداری نیز ادامه دهید. ورزش منظم در طول بارداری ، نه تنها به کنترل فشار خون ، خلق و خو و وزن کمک می کند ، بلکه بدن شما را برای زایمان ، در شکل متناسبی حفظ می نماید.

۲ . در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنید.

اطلاع داشتن از آنچه می تواند به شما کمک کند تا در طول زایمان ، ریلکس باشید ، بسیار حائز اهمیت است. بیشتر کلاس های آمادگی زایمان ، شامل دستورالعمل هایی در خصوص معیارهای آرامش در طول زایمان می باشد که می توانید به همراه شریک زندگی تان ، قبل از زایمان، آنها را تمرین کنید.

۳ . خوب غذا بخورید و ویتامین های قبل از زایمان را برای بدن تان تامین کنید.

خوردن مواد غذایی مغذی و صحیح به رشد مناسب نوزاد شما کمک کرده و انرژی لازم برای زایمان را نیز برای شما تامین می کند.

۴ . موقعیت بهینه جنین را مد نظر قرار دهید.

به دنیا آوردن نوزاد زمانی که در موقعیت بهینه قرار دارد ، آسان تر است. اگر نوزاد شما در وضعیت بریج یا ترنسورس قرار دارد  می توانید اقداماتی را انجام دهید که به تغییر وضعیت نوزاد قبل از زایمان کمک کند.

۵  . اقدامات برای کاهش درد در طول زایمان

تسکین درد در طول زایمان یک گزینه فردی است. شما می توانید ترکیبی از روش های زیر را امتحان کنید:

 • تکنیک های نفس کشیدن
 • تمرکز بر روی نفس کشیدن می تواند به مدیریت درد کمک کند.
 • آب

حتی اگر نمی خواهید زایمان خود را در آب انجام دهید ، گذراندن مدت زمانی در زیر دوش یا حمام می تواند به تسکین درد زایمان کمک کند.

معلوم شده است که در آب بودن در مرحله اول زایمان ، بسیار مفید است. این کار می تواند به تسکین درد و کاهش اضطراب کمک کند.

 • ماساژ

شیوه های مختلف ماساژ می تواند به کنترل درد در طول زایمان کمک کند. مالش دادن پا ، دست ، کمر ، کتف ، حس خوبی به شما می دهد. در یک مطالعه نشان داده شده است که ماساژ به مدت ۱۵ دقیقه در هر ساعت ، می تواند به تسکین درد کمک کند.

 • موزیک

موسیقی می تواند استرس و فشار خون را کاهش داده و خلق و خو و حال مادر را بهتر کند.

نکاتی راجع به زایمان طبیعی که به داشتن زایمانی آسان تر کمک می کنند :

مواردی که در ادامه توضیح می دهیم به زمانی مربوط می شود که شما وارد اتاق زایمان شده اید. این نکات به شما کمک می کنند تا با آسانی بیشتر زایمان را انجام دهید و به داروهای بی حسی و مسکن در حین پروسه ، نیاز پیدا نکنید.

موج انقباض عضلات حدوداً یک دقیقه طول می کشد و بعد از یک دقیقه در حالت استراحت قرار می گیرند. اگر به موقع و سروقت فشارهای لازم را اعمال نمایید و البته ذهنتان را بر روی این کار متمرکز کنید ، به احتمال خیلی زیاد بدون نیاز به دارو مسکن ، زایمان انجام میشود.

داشتن تصور و دیدگاه مثبت نسبت به این موضوع ، بسیار در موفقیت آمیز بودن زایمان طبیعی تاثیر گذار است. در طول پروسه مثبت فکر کنید و به خود بگویید که شما قوی هستید و می توانید این کار را به درستی انجام دهید و فرزند خود را صحیح و سالم در آغوش بگیرید.

چه موقع به جای زایمان طبیعی ، سزارین انجام می شود ؟

امکان دارد در طول بارداری طبق نتایج سونوگرافی و معاینات انجام شده ، انجام زایمان واژینال بدون مانع تلقی گردد. اما این احتمال هم هست که زمان انجام وضع حمل به صورت طبیعی ، اتفاقات غیر مترقبه ای رخ دهند که بهترین دکتر زنان را مجبور کنند سزارین اورژانسی برای مادر انجام دهد. در شرایط زیر ، زایمان طبیعی جای خود را به زایمان سزارین می دهد :

اگر درد زایمان القا نشود یا به تاخیر افتد

بروز دیسترس یا اضطراب جنینی

پرولاپس بند ناف

پارگی رحم

این را به خاطر داشته باشید که در نهایت بهترین نوع زایمان ، آن است که ایمن باشد و سلامت شما و فرزندتان را به خطر نیاندازد.

خونریزی بعد از زایمان طبیعی

در خصوص خونریزی بعد از زایمان طبیعی ، باید گفت که این روند، در بدن افراد مختلف، متفاوت می باشد، ولی برخی زنان برای چند هفته، خونریزی را تجربه می کنند. اگر میزان خونریزی در مقایسه با دوره قائدگی، شدیدتر بوده یا روند افزایشی داشته باشد، با پزشک خود، گفتگو کنید.

بعد از زایمان طبیعی چه مراقبت هایی لازم است ؟

دوران بعد از زایمان خود یک شروع جدید است و لازم است که مادر همچنان در حفظ سلامتی خود و نوزاد تازه متولد شده کوشا باشد. حاملگی از جهات بسیاری بدن شما را تغییر می دهد و این تغییرات با تولد جنین متوقف نمی شوند. بنابراین مدتی باید بگذرد تا بدن شما ریکاوری شود. در این مدت مراقبت هایی در نظر گرفته شده که رعایت آن ها کمک می کنند مدت نقاهت کوتاه تر گردد.

 • درد و گرفتگی در ناحیه واژن

اگر هنگام زایمان واژینال بخشی از واژن دچار پارگی شده یا جراح برشی را ایجاد کرده باشد ، جراحت باقی مانده از آن برای چند هفته با درد همراه است. هر چه برش یا پارگی وسیع تر باشد ، بهبودی آن به زمان بیشتری نیاز دارد. برای تسکین این درد در طول ریکاوری می توانید :

بر روی بالش معمولی یا بالش های دوناتی شکل بنشینید.

با استفاده از کمپرس یخ واژن را خنک کنید.

برای شستشو ناحیه شرمگاهی بعد از دفع ادرار به جای استفاده از فشار آب شلنگ یا دوش ، از بطری های فشاری استفاده کنید که آب را با فشار کمتری اعمال می کنند.

به مدت ۵ دقیقه در تشت آب گرم بنشینید به طوریکه تمام ناحیه واژینال ، نشیمنگاه و پهلوها در آب فرو روند. اگر آب سرد تسکین دهنده بهتری برایتان است ، به جای آب گرم از آن استفاده کنید.

 • ترشحات واژن

بعد از زایمان واژینال ، ترشحاتی از واژن خارج می شوند که حاوی خون و مخاط های جدا شده از رحم هستند. در روزهای ابتدایی این ترشحات قرمز رنگ و غلیظ می باشند. رفته رفته از غلظت این ترشحات کم شده و بسیار رقیق و آبکی می شوند و رنگ آن از صورتی مانند به زرد و سفید تغییر می کند. برای جلوگیری از آلوده شدن لباس هایتان باید تا مدتی از پدهای بهداشتی استفاده کنید.

خطرات زایمان طبیعی چیست ؟

کسانی که می خواهند زایمان طبیعی انجام دهند ، باید نسبت به ریسک این پروسه هم اطلاعاتی داشته باشند و خود را برای مقابله با آن ها آماده سازند. در ادامه این موضوع را مورد بحث قرار دادیم :

تجربه درد : برخی از بانوان در طول پروسه زایمان واژینال ، متوجه می شوند که درد نمود یافته از چیزی که انتظارش را داشته اند ، شدت بیشتری پیدا کرده است. البته لازم به ذکر است که چنانچه حین زایمان ، درد به حدی شدت پیدا کرد که تحمل آن برایتان سخت گردید ، می توانید از پزشک خود بخواهید که برایتان تزریق اپیدورال انجام دهد.

ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز پیدا کنید : اگر شرایط برای تزریق ایپدورال فراهم نبود و ضربان قلب جنین رو به کاهش رود ، پرولاپس بند ناف (فرو افتادگی بند ناف ) یا اتفاقات اورژانسی دور از انتظاری رخ دهد ، پزشک برای امنیت جان و سلامتی مادر و فرزند ، بیهوشی عمومی را اعمال نموده و به احتمال زیاد باید زایمان سزارین انجام شود. منظور از پرولاپس بند ناف این است که بند ناف زودتر از جنین از رحم خارج می شود.

احتمال بروز حوادث خطرناک افزایش می یابد : گاها دیده شده که برخی از افراد تمایل دارند زایمان طبیعی را در خانه به انجام رسانند ؛ البته این امر در گذشته متداول تر بود و امروزه به سبب احداث بیمارستان ها در نقاط مختلفی از محل سکونت افراد جامعه و دسترسی راحت تر به آن جا ، کمتر شاهد زایمان در خانه هستیم. اما دلیل بر این نیست که این اتفاق رخ نمی دهد. مثلا یکی از مدل های معروف آمریکایی در سال ۲۰۲۰ میلادی ، فرزند خود را در خانه به دنیا آورد. بر اساس سایت انجمن متخصصان زنان و زایمان آمریکا (American College of Obstetricians and Gynecologists) احتمال مرگ جنین پیش از تولد طی این پروسه بیشتر است. با توجه به آماری که این سایت ارائه داده است از هر ۱۰۰۰ کودکی که در محیط خانه متولد می شوند تقریبا ۱ کودک می میرد. هر چند آمار نشان می دهد که ریسک مرگ پایین است اما در هر صورت باید این مورد را در نظر داشته باشید.  علت رخ دادن این حادثه غم انگیز این است که در صورت وقوع شرایط ناگهانی و اورژانسی ، در محیط خانه امکانات کافی لازم برای برطرف سازی مشکل پیش آمده فراهم نبوده و مادر باید فوراً به بیمارستان منتقل شود. چنانچه مادر و جنین به موقع به بیمارستان نرسند ، انجام اقدامات احیا و نجات زندگی آنان بی فایده خواهد بود.

پرسش و پاسخ زایمان طبیعی

 • آیا می توان بلافاصله بعد از زایمان طبیعی به کودک شیر داد؟

شما می توانید بلافاصله بعد از زایمان طبیعی ، شیر دادن به کودک را آغاز کرده و مکیدن سینه را به او آموزش دهید. اولین غذای کودک شما، یک مایع مغذی به نام کلستروم می باشد که قبل از تولید شیر، توسط سینه های شما، تولید می شود. تولید کلستروم، تا چند روز بعد از زایمان طبیعی ادامه داشته و یک مایع زرد رنگ غلیظ در مقایسه با شیر می باشد.

 • آیا بعد از زایمان سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟

اگر پزشک تشخیص دهد که شما دارای شرایط مناسب هستید، می توانید مشروط بر عدم وجود هر گونه خطر احتمالی، بعد از زایمان سزارین ، زایمان طبیعی را تجربه کنید.

 • در صورت دوقلو باردار بودن، می توان زایمان طبیعی داشت؟

بسیاری از زنانی که دوقلو باردار بوده اند، با زایمان طبیعی ، فرزندان خود را به دنیا آورده اند.

 • وقتی نوزاد به دنیا می آید، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی نوزاد شما متولد می شود، پزشک قبل از قرار دادن او بر روی سینه شما و تماس پوست با پوست، سلامت کودک تان را کنترل می کند. شما در حالیکه چشمان خود را بسته و کودک خود را بو می کشید، جفت، خارج شده و پارگی ها بخیه زده می شود.

 • آیا بعد از زایمان طبیعی، واژن بخیه زده می شود؟

اگر در طول زایمان طبیعی، واژن دچار پارگی شود، بخیه مورد نیاز خواهد بود. حتی یک پارگی جزئی در پوست، در اطراف ورودی واژن، باید بخیه زده شود. پارگی واژن خصوصاً در زایمان اول، و زمانی که زایمان به سرعت اتفاق می افتد و بافت واژن فرصت کمتری برای کشیده شدن دارد، رایج تر است.

دانلود: زایمان طبیعی – PDF

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 6 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر
سحر
2 سال قبل

مقاله زایمان طبیعی تون واقعا به من در تصمیم گیری کمک کرد

سحر
سحر
2 سال قبل

مقاله زایمان طبیعی تون خیلی به من تو تصمیم گیری کمک کرد.

فاطمه تکرار
فاطمه تکرار
2 سال قبل

از چه بی حسی برای زایمان طبیعی استفاده می شود؟

زهرا پارسا
زهرا پارسا
2 سال قبل

آیا زایمان طبیعی بدون درد در آب واقعیت داره ؟

طیبه طاهری
طیبه طاهری
2 سال قبل

من با مقاله زایمان طبیعی تون واقعا ترسم از بین رفت

ازاده طالقانی
ازاده طالقانی
2 سال قبل

من با خوندن مقاله زایمان طبیعی سایت شما تصمیم گرفتم از این روش برای زایمانم استفاده کنم ممنون

حمیرا مرشدی
حمیرا مرشدی
2 سال قبل

خیلی از دردش میترسم

مقالات مرتبط

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی (Labiaplasty) عمدتاً به جراحی کوچک کردن اندازه لابیای مینور اطلاق می شود، البته این تکنیک برای کوچک کردن لابیای ماژور هم مورد استفاده قرار می گیرد. لابیای مینور ، می تواند به دلیل آتروفی یا بالا رفتن سن یا کاهش وزن بزرگ شود. حالا که موضوع مقاله امروز راز...

سفید کردن واژن

سفید کردن واژن

سفید کردن واژن فرایندی است که به شما این امکان را می دهد تا از یک ناحیه واژنی با رنگ یکنواخت تر و یکدست تر برخوردار باشید. در واقع این فرایند درمان ، روشی برای بالا بردن اعتماد به نفس شما در روابط جنسی تان نیز محسوب می شود. در این مقاله را راز جراحی همراه باشید تا...

عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

همیشه در قبال بدست آوردن زیبایی، آن هم با قرار گرفتن زیر تیغ جراحی، باید ریسک بروز عارضه های احتمالی پس از آن را نیز بپذیرید. لابیاپلاستی ، به عنوان عمل زیبایی ناحیه تناسلی زنان نیز ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بروز این مشکلات لزوماً حتمی نیست اما محتمل...