| خانه 4 جراحی زنان 4 زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

آبان 24, 1400 | جراحی زنان | ۰ دیدگاه

صرفنظر از نوع وضع حمل یعنی زایمان طبیعی یا سزارین ، زایمان و درد آن، تجربیاتی هستند که سوالات زیادی را در ذهن مادر شکل داده و گاهی باعث هیجان زده یا عصبی شدن فرد نسبت به آنچه پیش رو است می شود. شما به عنوان یک مادر باردار، باید قبل از زایمان، تا جایی که می توانید در این زمینه اطلاعات کسب کنید. راز جراحی شما را در این مسیر همراهی کرده و کلیه سوالاتی که پاسخ آن بتواند شما را از نظر احساسی و جسمی، برای داشتن یک تجربه عالی از زایمان طبیعی ، آماده تر کند، در اختیارتان قرار می دهد.

زایمان طبیعی در راز جراحی

زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، شما می توانید در سه ماهه سوم بارداری، بین هفته های ۳۸ تا ۴۲، وضع حمل کنید. زایمان طبیعی، علائم درد زیادی دارد و زمانی که درد زایمان را احساس می کنید، با چهار مرحله روبرو خواهید شد.

مرحله اول: آماده شدن برای زایمان طبیعی

اولین مرحله، به طور میانگین، دارای دامنه زمانی بین ۱۲ تا ۱۵ ساعت می باشد و از سه فاز عبور می کند:

  • درد زایمان فاز اولیه : دهانه رحم، به اندازه ۰ الی ۵-۶ سانتی متر، گشاد می شود. انقباض ها دارای فواصل زمانی ۱۵ الی ۵ دقیقه از هم می باشند.

با گشاد شدن دهانه رحم، احساس کردن انقباض ها ( کشیده شدن رحم ) درد شما آغاز می شود. این انقباض ها در ابتدا، در فواصل زمانی ۱۵ دقیقه ای اتفاق افتاده و به تدریج با یک فرکانس ثابت، افزایش یافته و به فواصل ۵ دقیقه ای می رسد. هر انقباض معمولاً در شروع، کمتر از یک دقیقه طول کشیده و به تدریج طولانی تر شده و به حدوداً ۶۰ تا ۹۰ ثانیه می رسد. در طول این فاز، ممکن است کیسه آب شما پاره شود. گاهی پاره شدن کیسه آب، بعداً در فاز درد زایمان فعال، اتفاق می افتد. پاره نشدن کیسه آب به طور طبیعی، یک اتفاق رایج می باشد. این کار گاهی توسط پزشک شما، بعد از پذیرش در بیمارستان انجام می شود.

  • درد زایمان فعال: دهانه رحم از ۵-۶ الی ۱۰ سانتی متر، گشاد می شود. انقباض ها پیوسته و شدید می باشند.

انقباض های شما قوی تر شده و با گشاد شدن دهانه رحم، مکرر می شوند. وقتی فاصله زمانی انقباض ها به ۵ دقیقه رسیده و شکل منظم پیدا می کند، این نشانه خوبی است. پزشک، از قبل، دستورالعمل هایی را در خصوص زمان مراجعه به بیمارستان، در اختیارتان قرار می دهد. بهتر است از قبل، ساک وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید تا زمان اعزام به بیمارستان، همه چیز آماده باشد.

  • درد زایمان فاز انتقال: دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانتی متر، باز می شود. انقباض ها به حداکثر قدرت خود می رسند.

این معمولاً یک فاز کوتاه است که کمتر از یک ساعت طول می کشد. انقباض ها، در طول این فاز، بیشترین قدرت را داشته و بدن شما برای خارج کردن کودک از کانال زایمان، آماده می شود.

مرحله ۲ : به دنیا آوردن کودک

وقتی گشاد شدن دهانه رحم به ۱۰ سانتی متر می رسد، شما وارد فاز دوم درد زایمان طبیعی شده و می توانید با هر انقباض، کار وارد آوردن فشار برای کمک به حرکت دادن نوزاد از کانال زایمان را انجام دهید. این مرحله در صورتی که شما قبلاً زایمان طبیعی کرده باشید، کمتر از یک ساعت طول می کشد. ولی اگر در حال تجربه کردن اولین زایمان خود باشید، این فاز، حدوداً دو تا سه ساعت به طول خواهد انجامید. وقتی نوزاد متولد می شود، بند ناف بریده می شود و می توانید کودک خود را در آغوش بگیرید. سپس کودک شما برای چک آپ توسط پرسنل بخش، به اتاق مربوطه برده می شود.

مرحله ۳ : خارج کردن جفت

بعد از زایمان طبیعی ، فکر می کنید همه چیز تمام شده، ولی هنوز بیرون آوردن جفت، باقی مانده است. این کار تنها چند دقیقه طول می کشد. در این مرحله ممکن است انقباض هایی را در حین به سمت بیرون فشار دادن جفت، تجربه کنید، ولی این انقباض ها در مقایسه با انقباض های درد زایمان، بسیار ملایم تر است.

مرحله ۴ : اولین ساعت پس از زایمان طبیعی

این ساعت که تحت عنوان ساعت طلایی نیز نامیده می شود، زمانی خاص برای پیوند یافتن و ارتباط برقرار کردن با نوزاد تازه متولد شده تان می باشد. اگر وضعیت سلامت شما طبق تشخیص پزشک، خوب باشد، می توانید نوزاد خود را بلافاصله بعد از تولد، بر روی سینه بگیرید. این کار می تواند به بالا رفتن سطح توانایی شما در ایجاد ارتباط با نوزاد و شیر دادن به او، کمک کرده و در ضمن، در تنظیم تنفس و دمای بدن نوزاد، مفید واقع می شود.

درد زایمان چه زمان باید القا شود؟

گاهی اوقات، درد زایمان باید به صورت خارجی، القا شود. این امر زمانی رخ می دهد که شما به طور طبیعی، تا هفته ۴۱ یا ۴۲، وارد فاز درد زایمان طبیعی نشده باشید و مشکلاتی شما و نوزادتان را تحت تاثیر قرار داده یا پارگی کیسه آب زودرس را تجربه کرده باشید. پزشک، به گشاد شدن دهانه رحم شما و پاره کردن کیسه آب و شروع درد زایمان کمک کرده ، یا داروهایی شبیه به اوکسی توکسین هورمون القا کننده درد زایمان را برای شما تجویز می نماید.

گزینه های تسکین درد در زایمان طبیعی

گزینه های بسیاری وجود دارد که می تواند به شما در کنترل درد کمک کند. این گزینه ها شامل ماساژ یا مصرف دارو در زمان شدت یافتن درد می باشد. توصیه راز جراحی به شما این است که از قبل با تیم پزشکی خود در این خصوص گفتگو کنید.

برای زنانی که مصرف دارو را جهت مدیریت درد در طول زایمان طبیعی انتخاب می کنند، یک روش رایج برای تسکین درد، بلاک اپیدورال می باشد. در طول این روند، داروی مسکن از طریق یک لوله کوچک، در قسمت تحتانی کمر، وارد شده و حالت بی حسی را در نیم تنه پایین به منظور به حداقل رساندن درد، ایجاد می کند. شما در هنگام وقوع درد زایمان، کاملاً بیدار بوده و در حالت هوشیاری قرار دارید و می توانید در زمان به دنیا آمدن نوزادتان، فشار های کمکی لازم را برای خروج نوزاد، وارد آورید.

البته، روش بلاک اپیدورال، دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشد و بهتر است قبل از تصمیم گیری در انتخاب این روش تسکین درد، با پزشک خود گفتگو کنید.

آیا بعد از زایمان طبیعی، واژن بخیه زده می شود؟

اگر در طول زایمان طبیعی، واژن دچار پارگی شود، بخیه مورد نیاز خواهد بود. حتی یک پارگی جزئی در پوست، در اطراف ورودی واژن، باید بخیه زده شود. پارگی واژن خصوصاً در زایمان اول، و زمانی که زایمان به سرعت اتفاق می افتد و بافت واژن فرصت کمتری برای کشیده شدن دارد، رایج تر است.

ریکاوری بعد از زایمان طبیعی چگونه است؟

شاید وقتی درباره زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از زایمان طبیعی، از کوتاه بودن این دوره، می شنوید، تعجب کنید. البته، پاسخ به این سوال، دارای یک چارچوب ثابت نمی باشد. ریکاوری بعد از زایمان طبیعی، معمولاً سریع بوده و در مقایسه با ریکاوری زایمان سزارین ، مدت اقامت در بیمارستان، کوتاه تر است.

اگر پارگی ها شدید باشد، برای چند هفته، احساس درد خواهید داشت. البته، بعد از زایمان طبیعی ، در ناحیه واژن، اندکی درد را خصوصاً در زمان نشستن و استفاده از سرویس بهداشتی، تجربه خواهید کرد.

بعد از زایمان طبیعی، اندکی تورم، کبودی، درد و خارش در اطراف پارگی، و درد عمومی در ناحیه واژن تجربه خواهد شد. خنک نگه داشتن ناحیه دهانه رحم مثلاً با استفاده از کیسه های یخ، در طول ۲۴ ساعت اول بعد از زایمان طبیعی، می تواند به تسکین درد، تورم و کبودی کمک کند. همه این عوارض با گذر زمان به طور خودبخود، بهبود می یابد.

بسیاری از زنان در دفع مدفوع اولیه بعد از زایمان طبیعی ، احساس درد می کنند. برای کمک به کاهش یبوست و تجمع گاز در شکم، آرام آرام پیاده روی کنید، مقدار زیادی مایعات بنوشید و غذاهایی حاوی فیبر میل کنید. تمرینات کگل نیز می تواند به محکم شدن عضلات دهانه رحم کمک کند.

خونریزی بعد از زایمان طبیعی

در خصوص خونریزی بعد از زایمان طبیعی ، باید گفت که این روند، در بدن افراد مختلف، متفاوت می باشد، ولی برخی زنان برای چند هفته، خونریزی را تجربه می کنند. اگر میزان خونریزی در مقایسه با دوره قائدگی، شدیدتر بوده یا روند افزایشی داشته باشد، با پزشک خود، گفتگو کنید.

وقتی نوزاد به دنیا می آید، چه اتفاقی می افتد؟

وقتی نوزاد شما متولد می شود، پزشک قبل از قرار دادن او بر روی سینه شما و تماس پوست با پوست، سلامت کودک تان را کنترل می کند. شما در حالیکه چشمان خود را بسته و کودک خود را بو می کشید، جفت، خارج شده و پارگی ها بخیه زده می شود.

آیا می توان بلافاصله بعد از زایمان طبیعی به کودک شیر داد؟

شما می توانید بلافاصله بعد از زایمان طبیعی ، شیر دادن به کودک را آغاز کرده و مکیدن سینه را به او آموزش دهید. اولین غذای کودک شما، یک مایع مغذی به نام کلستروم می باشد که قبل از تولید شیر، توسط سینه های شما، تولید می شود. تولید کلستروم، تا چند روز بعد از زایمان طبیعی ادامه داشته و یک مایع زرد رنگ غلیظ در مقایسه با شیر می باشد.

آیا بعد از زایمان سزارین می توان زایمان طبیعی داشت؟

اگر پزشک تشخیص دهد که شما دارای شرایط مناسب هستید، می توانید مشروط بر عدم وجود هر گونه خطر احتمالی، بعد از زایمان سزارین ، زایمان طبیعی را تجربه کنید.

در صورت دوقلو باردار بودن، می توان زایمان طبیعی داشت؟

بسیاری از زنانی که دوقلو باردار بوده اند، با زایمان طبیعی ، فرزندان خود را به دنیا آورده اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 6 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی عمدتاً به جراحی کوچک کردن اندازه لابیای مینور اطلاق می شود، البته این تکنیک برای کوچک کردن لابیای ماژور هم مورد استفاده قرار می گیرد. لابیای مینور ، می تواند به دلیل آتروفی یا بالا رفتن سن یا کاهش وزن بزرگ شود. حالا که موضوع مقاله امروز راز جراحی را متوجه...

عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن یا واژینوپلاستی یک روند جراحی ترمیمی و بازسازی واژن است که در طول آن، واژن شما سفت و محکم می شود و زیبایی خود را مجدداً به دست می آورد. هر چند گزینه های متعدد بدون جراحی وجود دارد که نتایج مشابه با واژینوپلاستی را به دست می دهد، ولی جراحی زیبایی واژن،...

عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

همیشه در قبال بدست آوردن زیبایی، آن هم با قرار گرفتن زیر تیغ جراحی، باید ریسک بروز عارضه های احتمالی پس از آن را نیز بپذیرید. لابیاپلاستی ، به عنوان عمل زیبایی ناحیه تناسلی زنان نیز ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بروز این مشکلات لزوماً حتمی نیست اما محتمل...

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی را نمی توان به طور ثابت و دقیق بیان کرد؛ چرا که فاکتورهای مختلفی در تعیین آن مؤثر هستند. در ادامه این مقاله به طور جامع این موارد را برای شما شرح خواهیم داد. لازم به ذکر است که تنها هزینه نباید معیار سنجش شما برای انتخاب جراح و انجام عمل لابیاپلاستی...