| خانه 4 بلاگ 4 سرطان ریه

سرطان ریه

بهمن ۱, ۱۴۰۰ | بلاگ, درمانی | ۰ دیدگاه

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

سرطان ریه نوعی سرطان است که در ریه ها آغاز می شود. ریه های شما ، دو اندام اسفنج مانند در قفسه سینه تان هستند که در زمان عمل دم ، اکسیژن را وارد خود کرده و در زمان عمل بازدم ، دی اکسید کربن را از بدن خارج می کنند. سرطان ریه ، در میان مرگ و میر های ناشی از سرطان در کل دنیا ، در راس قرار دارد. در این مقاله راز جراحی با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی کسب کنید.

سرطان ریه - راز جراحی

افراد سیگاری در معرض بیشترین خطر ابتلا به سرطان ریه هستند ، هر چند این سرطان در افراد غیر سیگاری نیز رخ می دهد.

علائم سرطان ریه

این سرطان معمولاً در مراحل اولیه خود باعث بروز علائمی نمی شود. علائم و نشانگان بیماری اغلب زمانی ظاهر می شود که بیماری ، پیشرفت کرده است.

علائم و نشانگان سرطان ریه عبارتند از:

 • سرفه هایی که خوب نمی شوند.
 • تنگی نفس
 • درد در قفسه سینه
 • گرفتگی صدا
 • کاهش بی دلیل وزن
 • درد استخوان
 • سردرد

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر سیگاری هستید و اراده ترک کردن آن را ندارید ، با پزشک ، قرار ملاقاتی را مقرر کنید. پزشک استراتژی هایی را برای ترک سیگار به شما توصیه می کند. این استراتژی ها شامل مشاوره ، دارو و محصولات جایگزین نیکوتین می باشد.

علل بیماری سرطان ریه

سیگار کشیدن ، علت بسیاری از ابتلاها به سرطان سیگار در افراد سیگاری و غیر سیگاری است که ناخواسته در معرض دود سیگار قرار می گیرند. البته ، این سرطان در افرادی که هرگز سیگاری نبوده و آنهایی که هرگز در معرض طولانی مدت دود سیگار قرار نگرفته اند نیز اتفاق می افتد. در این شرایط ، هیچ علت آشکاری در خصوص ابتلا به سرطان ریه وجود نخواهد داشت.

سیگار کشیدن چگونه باعث ابتلا به سرطان ریه می شود؟

پزشکان بر این باورند که سیگار کشیدن از طریق آسیب زدن به سلول هایی که دیواره داخلی ریه ها را پوشش می دهند ، باعث بروز سرطان می شود. وقتی شما دود سیگار را استنشاق می کنید ، این دود که حاوی مقادیر زیاد مواد عامل سرطان زا یعنی کارسینوژن ها می باشد ، تقریباً بلافاصله شروع به ایجاد تغییراتی در بافت ریه می کند.

در ابتدا بدن می تواند این آسیب دیدگی ها را درمان کند. ولی با هر بار قرار گرفتن در معرض این عوامل بیماری زا ، سلول های نرمالی که دیواره داخلی ریه ها را پوشش می دهند ، بیشتر و بیشتر ، آسیب می بینند. با گذر زمان ، آسیب باعث می شود که سلول ها، عملکرد ناهنجاری یافته و در نهایت ، سرطان شکل می گیرد.

انواع سرطان ریه

پزشکان ، این سرطان را به دو نوع اصلی بر اساس شکل ظاهری سلول های سرطان تحت میکروسکوپ ، تقسیم بندی می کنند.

پزشک تصمیماتی را در خصوص درمان ، بر اساس نوع اصلی سرطان ریه ای که به آن مبتلا شده اید، اتخاذ می کند.

دو نوع سرطان ریه اصلی ، شامل موارد زیر می باشد:

سرطان ریه سلول کوچک . سرطان ریه سلول کوچک ، تقریباً در افرادی که به شدت سیگاری هستند اتفاق می افتد و احتمال ابتلا به آنها در مقایسه با سرطان غیر سلول های کوچک ، کمتر است

سرطان ریه غیر سلول کوچک . سرطان غیر سلول کوچک ، عبارتی است که چندین نوع سرطان ریه را پوشش می دهد. سرطان های ریه غیر سلول کوچک شامل کارسینوم سلول فلس دار ، کارسینوم سلول بزرگ و آدنوکارسینوما می باشد.

فاکتورهای خطر سرطان ریه

تعدادی از فاکتورهای خطر ، می توانند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند. برخی فاکتورهای خطر ، از قبیل ترک سیگار ، قابل کنترل می باشند. ولی برخی فاکتورهای خطر ، از قبیل سابقه خانوادگی ، قابل کنترل نیستند.

فاکتورهای خطر سرطان ریه ، شامل موارد زیر می باشند:

 • سیگار کشیدن : خطر ابتلا به سرطان ریه با تعداد سیگار هایی که در روز کشیده می شود و نیز تعداد سال هایی که فرد ، سیگاری بوده است ، افزایش می یابد. ترک سیگار در هر سنی می تواند به میزان قابل ملاحظه ای خطر رشد سرطان را کاهش دهد.
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار : حتی اگر سیگاری نباشید ، در صورت قرار گرفتن در معرض دود سیگار ، احتمال ابتلا به این سرطان در شما افزایش می یابد.
 • قرار گرفتن در معرض گاز رادون : رادون در اثر تجزیه طبیعی اورانیوم در خاک ، سنگ و آب تولید می شود که در نهایت ، به بخشی از هوایی تبدیل می شود که شما آن را تنفس می کنید سطوح ناسالم رادون می تواند در هر بنایی از جمله خانه ، تجمع پیدا کند.
 • انجام پرتو درمانی : اگر به دلیل ابتلا به نوع دیگری از سرطان ، در ناحیه قفسه سینه تحت پرتو درمانی قرار گرفته اید ، خطر ابتلا به سرطان ریه در شما افزایش خواهد یافت.
 • قرار گرفتن در معرض آسبستوز و کارسینوژن های دیگر : قرار گرفتن در معرض آسبستوز و مواد دیگر شناخته شده به عنوان علت سرطان ، از قبیل آرسنیک ، کروم  و نیکل ، در محل کار می تواند خطر رشد سرطان ریه خصوصاً در زمان سیگاری بودن فرد را افزایش دهد.
 • سابقه خانوادگی سرطان ریه : افرادی که والدین ، خواهر یا برادر یا فرزند آنها به سرطان ریه ابتلا داشته اند ، در معرض خطر بیشتر ابتلا به سرطان قرار دارند.

عوارض سرطان ریه

 • تنگی نفس : افراد مبتلا به این سرطان ممکن است تنگی نفس را در صورت رشد سرطان و انسداد مجاری اصلی تنفسی ، تجربه کنند. این نوه سرطان می تواند باعث تجمع مایعات در اطراف ریه ها شود و از انبساط کامل ریه آسیب دیده در زمان دم ، جلوگیری کند.
 • مشاهده خون در زمان سرفه کردن ( هموپتیز ) : این نوع سرطان می تواند باعث خونریزی در مجاری تنفسی شود و همچنین می تواند باعث شود که در زمان سرفه کردن در خون بالا بیاورید. گاهی اوقات ، خونریزی شدید می شود. خوشبختانه درمان هایی برای کنترل خونریزی ، موجود می باشد.
 • درد : سرطان ریه پیشرفته که در پوشش داخلی ریه یا دیگر نواحی بدن مثل استخوان ها پخش می شود ، باعث بروز درد ، می گردد. در صورت تجربه کردن درد ، موضوع را به پزشک اطلاع دهید. او از درمان های موجود برای تحت کنترل در آوردن درد ، استفاده خواهد کرد.
 • تجمع مایعات در ریه ها : سرطان می تواند باعث تجمع مایعات در فضایی شود که ریه آسیب دیده در حفره قفسه سینه را احاطه کرده است. تجمع مایعات در قفسه سینه ، می تواند باعث تنگی نفس شود. درمان هایی برای تخلیه مایع از قفسه سینه موجود می باشد.
 • سرطانی که به بخش های دیگر بدن ، شیوع پیدا می کند ( متاستازی ) : سرطان ریه ، اغلب به بخش های دیگر بدن از قبیل مغز و استخوان ، شیوع پیدا می کند. سرطانی که شیوع پیدا کند ، می تواند باعث بروز درد ، حالت تهوع ، سردرد ، یا علائم دیگر ، بر حسب اندام آسیب دیده شود. وقتی توده های سرطانی به اندام های دیگر ، گسترش پیدا می کند ، اغلب قابل درمان نخواهد بود. درمان هایی برای کاهش علائم و نشانگان و کمک به بیشتر عمر کردن ، موجود می باشند.

پیشگیری از ایتلا به سرطان ریه

سیگار نکشید. اگر هرگز سیگار نکشیده اید ، هرگز به سمت آن نروید. با کودکان خود نیز درباره دوری کردن از سیگار صحبت کنید و آنها را از خطرات سیگار کشیدن آگاه کنید.

سیگار کشیدن را ترک کنید. همین حالا ، به ترک سیگار ، اقدام کنید. ترک سیگار ، خطر ابتلا به سرطان را حتی در صورتی که سال ها سیگاری بوده اید ، کاهش می دهد. با پزشک در خصوص استراتژی های ترک سیگار ، گفتگو کنید.

در معرض دود سیگار قرار نگیرید. اگر در محل کارتان افراد سیگاری هستند یا با فرد یا افراد سیگاری زندگی می کنید ، آنها را به ترک سیگار تشویق کنید.

خانه را از نظر وجود رادون ، تست کنید. خصوصاً اگر در محلی زندگی می کنید که وجود رادون در آن شناسایی شده است ، منزل خود را از نظر وجود این ماده ، آزمایش کنید. راه حل هایی برای امن نمودن منزل تان در برابر سطوح بالای رادون ، وجود دارد.

در محل کار ، از کارسینوژن ها دوری کنید. اقدمات احتیاطی لازم در خصوص مراقبت از خودتان در برابر مواد شیمیایی سمی در محل کار را انجام دهید. دستورالعمل های کارفرما در این خصوص را رعایت کنید. برای مثال اگر ماسک برای محافظت ، در اختیارتان قرار داده شده است ، همیشه در محل کار ، ماسک بزنید.

رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات میل کنید.  یک رژیم غذایی سالم با انواع میوه ها و سبزیجات را بخورید. منابع غذایی حاوی ویتامین ها و مواد مغذی ، بهترین گزینه می باشند. از مصرف دوز بالای ویتامین به شکل قرص ، خودداری کنید. گاهی مصرف دوز بالای قرص های ویتامین ، مضر می باشد.

تشخیص سرطان ریه

تست سلامت برای سرطان ریه

افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به این سرطان هستند ، با استفاده از دوز پایین اسکن های سی تی ، تحت غربالگری سالانه سرطان قرار می گیرند. غربالگری سرطان ، معمولاً برای افراد بزرگسالی که برای چندین سال ، شدیداً سیگاری بوده اند و آنهایی که در طول ۱۵ سال گذشته ، اقدام به ترک سیگار نموده اند ، توصیه می شود.

تست ها برای تشخیص سرطان ریه

اگر دلیلی برای مشکوک بودن به سرطان ریه در شما مشاهده شده باشد ، پزشک انجام برخی تست ها برای جستجوی سلول های سرطانی را برای شما تجویز می کند:

این تست ها عبارتند از :

تست های تصویر برداری . یک تست اشعه X از ریه ها ، توده یا گره های ناهنجار را نشان می دهد. اسکن سی تی نیز می تواند آسیب های کوچک در ریه ها را که ممکن است در تست اشعه X شناسایی نشود ، تشخیص دهد.

سیتولوژی بزاق : اگر سرفه می کنید و بزاق تولید می شود ، در زیر میکروسکوپ بزاق شما مورد آزمایش قرار می گیرد تا معلوم شود که آیا آثاری از سلول های سرطانی در آن وجود دارد یا خیر.

نمونه برداری از بافت ( بیوپسی ): نمونه ای از سلول های ناهنجار ، در طول فرایندی به نام بیوپسی ، برداشته می شود.

تست برای تشخیص دامنه سرطان

وقتی سرطان ریه تشخیص داده شد ، پزشک برای تعیین دامنه یا مرحله سرطان ، دست به کار می شود. مرحله سرطان به پزشک کمک می کند تا در خصوص استفاده از درمان مناسب ، تصمیم گیری کند.

تست های مرحله بندی سرطان ، شامل پروسیجر های تصویر برداری می باشد که به پزشک این امکان را می دهد تا ببیند که آیا سرطان به اندام های دیگر غیر از ریه ها گسترش یافته است یا خیر.

این تست ها شامل تست سی تی ، ام آر آی ، توموگرافی پرتو پوزیترون (PET) و اسکن استخوان می باشد. همه این تست ها برای همه بیماران ، مناسب نمی باشند. پزشک در این خصوص ، تصمیم گیری خواهد کرد.

مرحله سرطان ریه با اعداد رومی نشان داده می شود که در دامنه از صفر ( ۰ ) تا چهار ( IV ) قرار دارند. در مرحله IV ، سرطان گسترش یافته و به بخش های دیگر بدن ، پخش شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

جوانسازی پوست امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های بشر به شمار می رود، با بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک و مشکلات پوستی در صورت افراد به فکر اصلاح این مشکلات از طریق تکنیک های جدید اصلاح پوستی می افتند. با مراجعه به پزشک و دریافتن این موضوع که چه نوع مشکل پوستی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

مزونیدلینگ

مزونیدلینگ

جوانسازی پوست امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های بشر به شمار می رود، با بالا رفتن سن و به وجود آمدن چین و چروک و مشکلات پوستی در صورت افراد به فکر اصلاح این مشکلات از طریق تکنیک های جدید اصلاح پوستی می افتند. با مراجعه به پزشک و دریافتن این موضوع که چه نوع مشکل پوستی...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...

مراقبت های بعد از لمینت دندان

مراقبت های بعد از لمینت دندان

می توان گفت داشتن لبخندی زیبا و جذاب یا به اصطلاح هالیوودی تقریباً خواسته تمام افراد هست. همیشه دندان های یکدست و خوش فرم چهره ای بسیار دلنشین را برای فرد ایجاد می کنند. لمینت دندان یکی از پروسه های زیباسازی دندان است که با انجام آن دندان ها ظاهری بسیار طبیعی پیدا...