| خانه 4 بلاگ 4 سرطان پانکراس

سرطان پانکراس

فروردین ۱۶, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

زمانی که نام سرطان به گوش مان می خورد یا ابتلا به این بیماری در ما تشخیص داده می شود ، احساس ترس به علت جدی و غیر قابل پیش بینی بودن و ظهور ناگهانی آن در بدن ، کاملاً طبیعی و قابل درک است. با این حال ، وقتی این ترس به سطحی غیر قابل کنترل برسد ، می تواند خود ، باعث بروز مشکلات عدیده ای شود. اینجاست که بالا بردن سطح آگاهی درباره این بیماری در انواع مختلف آن ، جهت اقدام به موقع برای پیشگیری و درمان ، می توانیم قدم موثری در مهار کردن این ترس و صرف انرژی در مسیر تلاش برای دستیابی به بهبود برداریم. در تلاش برای سهیم شدن در حفظ گنجینه ارزشمند سلامت شما ، راز جراحی ، اقدام به جمع آوری مجموعه ای کامل و جامع حاوی کلیه اطلاعات مرتبط با سرطان پانکراس یا لوزالمعده نموده است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با مطالعه آن ، نگاهی وسیع به این بیماری به دست آورده و با قدرت هرچه تمام بتوانید این غول هولناک را از پا در آورده و از یک زندگی توام با سلامت لذت ببرید.

سرطان پانکراس - راز جراحی

پانکراس چیست؟

پانکراس یا لوزالمعده ، یک غده کوچک شبیه به توپ هاکی است که در پشت شکم قرار گرفته است. کار اصلی پانکراس کمک به گوارش غذا و تنظیم سطوح قند خون در بدن می باشد. پانکراس در حفظ سطوح قند خون دخیل است چون دو هورمون کنترل کننده قند خون یعنی انسولین و گلوکاگون در این عضو از بدن ساخته می شوند.

علل سرطان پانکراس

علت سرطان پانکراس هنوز شناخته نشده است . سرطان پانکراس زمانی رخ می دهد که سلول های ناهنجار در پانکراس شروع به رشد کرده و تومور را شکل می دهند ولی علت وقوع چنین اتفاقی نامعلوم است. معمولاً سلول های سالم در یک فرایند نرمال ، به تعداد متوسط ، رشد می کنند و می میرند. در صورت وقوع سرطان ، تولید سلول های ناهنجار افزایش می یابد. این سلول ها در نهایت جای سلول های سالم را در بدن می گیرند.

هر چند علت اصلی سرطان لوزالمعده معلوم نیست ، ولی فاکتورهای خاصی خطر پیشرفت آن را افزایش می دهند. عواملی از قبیل استعمال سیگار ، مصرف بیش از حد الکل ، ابتلا به آماس مزمن لوزالمعده ، چاقی ، رژیم غذایی ناسالم ، جنسیت ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ،  ابتلا به دیابت ، نژاد و ابتلا به عفونت می توانند بعنوان علل دخیل در ابتلا به سرطان لوزالمعده محسوب شوند.

علائم سرطان پانکراس

سرطان پانکراس اغلب علائمی ندارد یا تشخیص آن دشوار است. برخی از علائم رایج این بیماری شامل موارد زیر می باشد:

 • بی اشتهایی یا کاهش وزن ، به شکلی غیر ارادی و ناخواسته
 • زرد شدن بخش سفید چشم ، خارش پوست ، تیره شدن ادرار و بی رنگ شدن مدفوع
 • احساس خستگی و بی انرژی بودن
 • بالا بودن دمای بدن و احساس داغی

برخی علائم دیگر که بر روی تشخیص تاثیر می گذارند شامل موارد زیر می باشند:

 • احساس بیماری
 • اسهال یا یبوست یا سایر تغییرات در مدفوع
 • احساس درد در ناحیه فوقانی شکم و کمر که در موقع غذا خوردن و دراز کشیدن تشدید می شود.
 • احساس نفخ

تشخیص سرطان لوزالمعده یا پانکراس

تشخیص زود هنگام به میزان قابل ملاحظه ای می تواند شانس بهبود را افزایش دهد. به همین علت ، بهتر است در صورتی که متوجه هر گونه علائم غیر عادی در خود شدید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این موضوع در افرادی که دارای فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان پانکراس می باشند ، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در فرایند تشخیص ، تیم پزشکی شما ، علائم و سابقه پزشکی شما را با دقت مورد بررسی قرار می دهد. یک یا چند تست برای چک کردن ابتلا به سرطان پانکراس نیز تجویز می شود. این تست ها عبارتند از :

 • اسکن های سی تی و ام آر آی برای گرفتن تصویرهای دقیق و کامل از لوزالمعده
 • سونوگرافی اندوسکوپیک که در آن یک لوله نازک و انعطاف پذیر مجهز به دوربین برای گرفتن تصاویری از پانکراس در شکم وارد می شود.
 • بیوپسی یا نمونه برداری از پانکراس
 • تست خون برای شناسایی وجود مارکر تومور CA19-9 که نشانه وجود سرطان لوزالمعده است.

مراحل سرطان پانکراس

سرطان پانکراس در پنج مرحله مختلف ، دسته بندی می شود. تشخیص مرحله بیماری به اندازه و موقعیت تومور و این موضوع که آیا تومور ، پخش شده است یا خیر ، وابسته می باشد.

مرحله صفر: این مرحله که کارسینوم درجا نیز نامیده می شود ، شامل سلول های ناهنجار در پوشش داخلی لوزالمعده می باشد. سلول ها می توانند سرطانی شده و به بافت های مجاور ، پخش شوند.

مرحله ۱ : تومور هنوز در پانکراس است.

مرحله ۲ : تومور هم در لوزالمعده است و هم به بافت ها ، اندام ها و گره های لنفاوی مجاور راه پیدا کرده است.

مرحله ۳ : سرطان به رگ های خونی اصلی در نزدیکی پانکراس راه یافته است. در این مرحله ، احتمال نفوذ سرطان به گره های لنفاوی نیز وجود دارد.

مرحله ۴ : در این مرحله از بیماری ، سرطان به نواحی دورتر بدن از قبیل کبد ، ریه ها و حفره شکم نیز راه پیدا می کند. همچنین انتشار آن به اندام ها ، بافت ها و گره های لنفاوی نزدیک پانکراس نیز دور از انتظار نیست.

آیا سرطان پانکراس کشنده است؟

در تعیین طول عمر بیماران سرطان پانکراس و بررسی این موضوع که آیا سرطان لوزالمعده یا پانکراس کشنده است یا خیر ، باید گفت که سرطان پانکراس اغلب تا زمان رسیدن به مرحله پیشرفته ، علائمی را از خود بروز نمی دهد. بنابراین ، این موضوع یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از این بیماری است. بعد از یک سال ، نرخ حیات سرطان لوزالمعده ، به حدوداً ۲۰ درصد می رسد. بعد از ۵ سال ، این رقم به حدوداً ۶ درصد کاهش می یابد. اگر جراحی قابل اجرا بوده و بتوان بخشی از پانکراس را برداشت ، نرخ حیات میانگین ، ۱۸ الی ۲۰ ماه خواهد بود. نرخ حیات ۵ ساله در چنین مواردی به ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا می کند.

آیا علائم سرطان لوزالمعده در زنان با این بیماری در مردان متفاوت است؟

هر چند احتمال ابتلا به بیماری سرطان پانکراس در مردان ، در مقایسه با زنان بیشتر است ، ولی تفاوتی در علائم بالقوه این بیماری در این دو جنسیت ، وجود نداشته و اغلب بیماران زن و مرد ، در زمان ابتلا ، علائم مشابهی را تجربه می کنند.

فاکتورهای خطر سرطان پانکراس

فاکتور خطر چیزی است که احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. برخی فاکتورهای خطر ، مربوط به برخی عادات و رفتارها بوده و قابل تغییر می باشند. در خصوص سرطان لوزالمعده، این فاکتورهای خطر ، شامل موارد زیر است:

 • سیگار کشیدن
 • چاقی . چاق بودن خصوصاً در ناحیه شکم می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پانکراس شود.
 • ابتلا به دیابت خصوصاً دیابت نوع ۲ که با چاقی نیز در ارتباط است در سنین بالا و در شخصی که دارای وزن نرمال و شاخص جرم بدن طبیعی است ، می تواند بعنوان یک فاکتور خطر محسوب شود.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی
 • ابتلا به آماس لوزالمعده یک التهاب دائمی در پانکراس که معمولاً با سیگار کشیدن و نوشیدن مقدار زیاد الکل در ارتباط است.

برخی از فاکتورهای خطر غیر قابل تغییر ، شامل موارد زیر می باشند:

 • ابتلا به آماس لوزالمعده مزمن موروثی در اثر تغییرات ژنی که از والدین به کودک به ارث رسیده است.
 • سندروم موروثی مرتبط با تغییرات ژن ( جهش ) از قبیل ژن های BRCA که از والدین به کودک انتقال می یابد.
 • سن بیشتر از ۴۵ سال
 • جنسیت مرد داشتن
 • سیاه پوست بودن

میزان شیوع سرطان پانکراس

بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا ، سرطان پانکراس ، ۳ درصد کل سرطان ها و ۷ درصد تمام مرگ و میر های ناشی از سرطان را به خود اختصاص داده است. این بیماری در مردان ، در مقایسه با زنان ، بیشتر شایع است.

آیا سرطان لوزالمعده قابل درمان است؟

هر چند نرخ حیات و زنده ماندن در زمان ابتلا به سرطان پانکراس کم است ، ولی در صورت تشخیص و آغاز به موقع درمان ، می توان از پیشرفت بیماری و تبدیل شدن آن به یک عامل کشنده برای فرد ، جلوگیری کرده و آن را درمان نمود.

سرطان لوزالمعده ، اغلب در چه بخش هایی از بدن منتشر می شود؟

سرطان لوزالمعده که تشخیص زودهنگام آن اغلب ناممکن است ، به گره های لنفاوی مجاور ، سپس به کبد ، صفاق ( پوشش حفره داخلی شکم ) و ریه ها گسترش یافته و اصطلاحاً متاستاز می شود.

مراحل آخر سرطان پانکراس

مرحله ۴ یا مرحله آخر سرطان پانکراس ، دارای نرخ حیات ۵ ساله حدوداً یک درصدی می باشد. به طور میانگین ، شخصی که سرطان لوزالمعده مرحله ۴ در او تشخیص داده شده است بعد از تشخیص ، در حدود یک سال زنده خواهد ماند.

درمان سرطان پانکراس

گزینه های درمان برای سرطان لوزالمعده به شرایط زیر وابسته است:

 • نوع سرطان پانکراسی که فرد به آن مبتلا است.
 • مرحله سرطان
 • سن بیمار ، سلامت عمومی و ویژگی های دیگر
 • گزینه های شخصی بیمار

هدف از درمان :

 • برداشتن سرطان
 • به تعویق انداختن یا متوقف کردن پیشرفت سرطان
 • تسکین علائم

جراحی برای درمان سرطان پانکراس

اگر سرطان در زمان تشخیص ، موضعی باشد می توان با برداشتن کل یا بخشی از پانکراس ، سلول های سرطانی را حذف نمود.

سه فرایند جراحی اصلی برای سرطان پانکراس ، شامل موارد زیر می باشد:

۱ . عمل ویپل

در عمل جراحی ویپل ، جراح سر پانکراس و گاهی کل پانکراس را به همرها بخشی از شکم ، دوازدهه ، گره های لنفاوی و بافت های دیگر را بر می دارد. عوارض جانبی ناشی از این فرایند درمان شامل عفونت ، خونریزی و مشکلاتی در ناحیه شکم است.

۲ . پانکراتکتومی دیستال

در پانکراتکتومی دیستال ، جراح بخشی از پانکراس و نیز طحال را برمی دارد. طحال از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند و بعد از برداشته شدن آن ، احتمال قرار گرفتن بدن در معرض خطر عفونت ، بسیار افزایش می یابد.

۳ . پانکراتکتومی توتال

در پانکراتکتومی توتال ، جراح کل پانکراس و طحال را بر می دارد. یک شخص می تواند بدون پانکراس زنده بماند ولی با توجه به اینکه بدن دیگر قادر به تولید سلول های تولید کننده انسولین نخواهد بود ، خطر ابتلا به دیابت ، افزایش پیدا خواهد کرد.

جراحی برای تسکین سرطان پانکراس

این فرایند جراحی برای کمک به تسکین علائم از قبیل انسداد در مجرای صفرا و دوازدهه ، انجام می شود. جراح یک بای پس را ایجاد می کند به طوریکه صفرا بتواند به جریان یافتن خود از کبد ، ادامه دهد. به این ترتیب درد و مشکلات گوارشی به حداقل می رسد.

گزینه دیگر ، قرار دادن یک استنت کوچک در مجرای صفرا برای باز نگه داشتن آن می باشد. این فرایند ، حداقل تهاجمی بوده و با استفاده از اندوسکوپ انجام می شود.

آمبولیزاسیون

در فرایند آمبولیزاسیون ، پزشک در سرخرگ ماده ای را وارد می کند که از رسیدن خون به سلول های سرطان پانکراس جلوگیری می نماید. بدون خون ، این سلول ها می میرند. عوارض جانبی آمبولیزاسیون شامل درد شکم ، حالت تهوع ، تب ، عفونت و خطر تشکیل لخته خون در ناحیه تزریق می باشد.

ریشه کنی

در فرایند ریشه کنی از حرارت یا سرما برای تخریب تومور استفاده می شود. این روش برای تومورهای کوچک تر از یک اینچ (۲.۵ سانتی متر ) مناسب است. جراح سوزن یا یک پروب را برای اجرای درمان ، در ناحیه مورد نظر فرو می برد. عوارض جانبی این فرایند درمان ، شامل درد ، عفونت و خونریزی داخلی است

شیمی درمانی

شیمی درمانی دارویی است که می تواند سلول های سرطان را بکشد و از انتشار آنها جلوگیری نماید. پزشک گاهی این دارو را به صورت تکی یا در ترکیب با درمان های دیگر ، تجویز می کند. این درمان می تواند به تسکین علائم در مراحل بعدی ، کمک کند.

بیمار ، درمان را در یک چرخه ۲ الی ۳ هفته ای دریافت می کند. به این ترتیب ، بدن بین هر دوره دریافت دوز ، فرصت بهبود پیدا خواهد کرد. عوارض جانبی شامل ریزش مو ، حالت تهوع ، استفراغ و خستگی می باشد.

هدف درمانی

این روش در مقایسه با شیمی درمانی ، دستاورد جدید تری محسوب می شود. هدف درمانی ، با مورد هدف قرار دادن مواد مورد نیاز برای رشد سلول های سرطان پانکراس ، از رشد آنها جلوگیری می کند.

ایمونوتراپی

این روش درمان با کمک به سیستم ایمنی بدن در شناسایی و تخریب سلول های سرطان ، وارد عمل می شود. برخی عوارض جانبی این فرایند درمان ، شامل خستگی ، سرفه ، جوش و درد مفاصل می باشد.

پرتو درمانی

پرتو درمانی ، سلول های سرطان را با متمرکز کردن پرتوهای پر انرژی بر روی آنها ، تخریب می کند. به این ترتیب ، تومور ، کوچک می شود یا از بین می رود. این روش در مراحل آخر سرطان در کمک به تسکین علائم از طریق از بین بردن یا کاهش دادن انسداد ، موثر واقع می شود.

پرسش و پاسخ در مورد سرطان پانکراس

خلق یک رابطه شفاف و همکارانه با پزشک ، می تواند نقش موثری در پیشبرد هر چه بهتر فرایند درمان سرطان پانکراس ایفا نماید. فهرستی از سوالات را تهیه کرده و برای تجربه بهترین زندگی ممکن ، در خصوص راهکارهای عملی هر یک از این سوالات از پزشک خود پاسخ مناسب را دریافت کنید. برخی از این سوالات شامل موارد زیر می باشد :

 • سرطان من در چه مرحله ای است؟ قرار داشتن در این مرحله ، به چه معناست؟
 • آیا آزمایش ژنتیک برای من لازم است؟
 • آیا می توانم از تست های بالینی بهره مند شوم؟
 • آیا میتوانم فعالیت های روزمره ام را انجام دهم؟
 • در چه موقعیت هایی باید با پزشک فوراً تماس بگیریم؟
 • چگونه می توانم سلامت خود را در بهترین سطح ممکن حفظ کنم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...