| خانه 4 بلاگ 4 سونوگرافی

سونوگرافی

فروردین ۲۲, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

هنگامی که بیمار می شوید به پزشک مراجعه می کنید و او با کمک گرفتن از تکنیک معاینه می تواند به عوامل آزاردهنده که باعث ناراحتی در اعضای بدن شما شده است پی برده ، برای شما دارو و راه های درمانی را پیشنهاد کند و ناراحتی های شما بهبود پیدا کند. اما این موضوع همیشه امکان پذیر نمی باشد و نیاز به اقداماتی جانبی دارد. گاهی اوقات مشاهده وضعیتی که برای شما پیش آمده است با چشم غیرممکن است و جهت بررسی های بیشتر باید از تصویر برداری استفاده کنید که گاهی این تصاویر به وسیله امواج اولتراسوند، امواج رادیویی یا اشعه ایکس تهیه می شوند. سونوگرافی یکی از این تکنیک ها به شمار می رود. بسیاری از مردم با شنیدن نام سونوگرافی زنان باردار را تصور می کنند که در حال انجام این پروسه برای متوجه شدن جنسیت جنین درون شکم می باشند. در حالیکه این تنها یکی از کاربردهای این متد تصویربرداری است. سونوگرافی روشی امن و بی خطر می باشد که از امواج صوتی برای تهیه تصاویر استفاده می کند. پزشک به کمک تصاویر اولتراسوند می تواند مراحل بررسی ،تشخیص و درمان را انجام دهد. در این مقاله راز جراحی تصمیم داریم در مورد این نوع تصاویر کمی حرف بزنیم و تا حدود زیادی با سونوگرافی آشنا شویم.

سونوگرافی - راز جراحی

سونوگرافی چگونه است ؟

سونوگرافی از امواج صوتی برای بررسی اتفاقات درون بدن و تبدیل آن ها به تصاویر بهره می گیرد. این تکنیک کاملا غیر تهاجمی می باشد و پزشکان آن را برای بررسی شرایطی که برای بیماران به وجود آمده استفاده می کنند. با کمک این متد بدون ایجاد هیچ برشی می توان اطلاعاتی را در خصوص ارگان ها و ساختار بدن کشف کرد. ماشین های اولتراسوند از یک کامپیوتر، مانیتور و نوعی ابزار به نام مبدل یا پروب که بسیار شبیه به یک میکروفن می باشد. برای انجام دادن تست های اولتراسوند معمولا مبدل های متفاوتی وجود دارد که از طریق حرکت دادن آن امواج صوتی را به درون ناحیه مورد نیازمی رود وامواج صوتی براثر برخورد با دیواره نواحی مورد نظر به عقب بازمی گردند واز طریق مبدل امواج صوتی دریافتی را به شکل تصاویر متحرک و کاملا واضح به کامپیوتر منتقل می کنند. این تکنولوژی می تواند به تشخیص و درمان مشکلات پزشکی کمک کند.

کاربردهای سونوگرافی

تصاویر سونوگرافی کاربردهای بسیاری در پزشکی دارد. از تشخیص بارداری تا بررسی وضعیت های مختلف پزشکی مانند ارزیابی تراکم، شکل و اندازه بافت ها به کمک این روش کاملا قابل مشاهده است ، انجام آن می تواند هرگونه وضعیت خوب یا بد در اشخاص را به نمایش بگذارد.

بارداری: از طریق تکنیک سونوگرافی می توان تصاویری را تهیه کرد که از جمله زمان بارداری ، تشخیص دوقلویی یا چند قلویی یا بارداری خارج رحمی می باشد. آنها همچنین ابزارهای غربالگری ارزشمندی در کمک به شناسایی مشکلات جدی از جمله برخی ازنقص های جنین می باشند. بسیاری از والدین نیز علاقه مند می باشند که از جنسیت فرزند خود پیش از تولد آگاه شوند که با کمک این تکنیک و انجام آن توسط بهترین متخصص سونوگرافی این مساله ممکن است در کنار این با کمک این تکنیک می توان از سلامت جنین و وزن او پیش از تولد اطلاعات مناسبی را به دست آورد.

تشخیص : پزشکان از تصویربرداری سونوگرافی برای تشخیص بسیاری از شرایطی که در اعضا بدن و بافت های نرم آن به وجود می آید که شامل قلب و رگهای خونی ، کبد، کیسه صفرا، طحال، پانکراس، کلیه ها، مثانه، رحم، تخمدان ها، چشم ها، تیروئید و بیضه ها می باشد، کمک می گیرند. البته در تصویربرداری از ارگانها محدودیت های برای این روش وجود دارد که این عوامل شامل هوا و گاز می باشند.

سونوگرافی برای بیماری های مختلف

برای انواع بیماری ها ، تکنیک های سونوگرافی طراحی شده است که در این بخش از مقاله ، راز جراحی رایج ترین انواع آنها را بر شمرده است:

 • هیستروسونوگرافی که سونوهیستروگرافی یا سونوگرافی رحم نیز نامیده می شود.
 • سونوگرافی زایمان
 • سونوگرافی شکم
 • سونوگرافی شکم کودکان
 • سونوگرافی پستان
 • بیوپسی پستان هدایت شده با سونوگرافی
 • سونوگرافی لگن
 • سونوگرافی پروستات
 • سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بخش های مختلف اعضا بدن - راز جراحی

استفاده از سونوگرافی در پروسه های درمانی

سونوگرافی مزایای بسیار زیادی دارد مثلا می تواند به پزشکان هنگام انجام پروسه هایی مانند نمونه برداری تیروئید که برای برداشتن قسمتی از بافت ها برای بررسی بیشتر در آزمایشگاه می باشد کمک کند.

این روش همچنین می تواند متخصصین را در زمینه شناسایی و درمان بافت های نرم یاری کند. عموما بیشترین کاربرد ان برای پزشکان برای بررسی علت درد ، تورم ،عفونت ، صدمه دیدن و دیگر نشانه ها می باشد.

انجام پروسه سونوگرافی

چگونگی آمادگی

با توجه به نوع سونوگرافی که قرار است انجام دهید، دکتر دستورات خاصی را برای شما ارائه می دهد که ممکن است شامل نخوردن و ننوشیدن شش ساعت پیش از انجام تست باشد. پیش از انجام این پروسه حتما در خصوص داروهایی که مصرف می کنید و شرایط خود با دکتر صحبت کنید. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید لازم است که پیش از تست آنها را مصرف نکنید. گاهی اوقات نیز پیش از انجام برخی از انواع سونوگرافی ها مانند انواع شکمی لازم است که آب فراوان بنوشید و از ادرار خودداری کنید تا مثانه شما برای نشان دادن و وضوح تصاویر کاملا پر باشد. برای سونوگرافی های پانکراس کبد و کیسه صفرا به شما دستوراتی در خصوص مصرف غذایی بدون چربی در روز پیش از تست داده خواهد شد. در روزی که قرار است این پروسه را انجام دهید سعی کنید زیورآلات و جواهرات را در خانه جا بگذارید.

برای انجام برخی از انواع تصویربرداری نیاز به نوعی بی حسی دارید زیرا سونوگرافی های داخلی با درد همراه می باشند.

در صورتی که کودکان و افراد با سن پایین نیاز به این پروسه داشته باشند این احتمال وجود دارد که نیاز به آمادگی هایی برای افراد وجود داشته باشد.

زمان مورد نیاز برای تست

انجام این پروسه حدود نیم ساعت به طول می انجامد. در بسیاری از موارد بهتر است ۱۵ دقیقه زودتر از تست نیاز به پر کردن فرم ها و جواب دادن برخی از سوالات باشید. شما به هنگام انجام این تست هوشیار می باشید. بعد از انجام تست ژل را از روی بدنتان پاک می کنید و عموما تکنسین مشاهده های خود را به اختصار توضیح می دهد، اگرچه برای بررسی های بیشتر باید وقت ملاقاتی را با پزشک خود هماهنگ کنید. بعد از انجام پروسه با توجه به نوع سونوگرافی که انجام داده اید می توانید به فعالیت های عمومی خود بپردازید.

مکان انجام سونوگرافی

سونوگرافی در مراکز تصویربرداری ، بیمارستان ها و کلینیک ها انجام می شود.

لباس مخصوص برای انجام تست

بهتر است لباسهایی بپوشید که به راحتی قابل تعویض می باشند البته در برخی از فرآیندهای این روش گان استریلی به شما داده می شود که به جای لباس هایتان به تن کنید.زیرا از این طریق متخصص آسان می تواند دسترسی مورد نیاز خود را به تمامی نقاط ازاین طریق داشته باشد. برای انجام اولتراسوند های داخلی نیاز است که گان پزشکی به تن کنید. به هنگام انجام تصویربرداری داخلی نیاز به در آوردن لباس زیر برای وارد کردن مبدل سونوگرافی وجوددارد.

پروسه سونوگرافی

سونوگرافی ساده

بعد از پوشیدن گان، بر روی یک تخت دراز می کشید که تست را انجام دهید. با توجه به ناحیه ای که قرار است این پروسه را در آن انجام دهید باید موقعیت دراز کشیدن خود را جهت دسترسی متخصص سونوگرافی به موضع مورد نظر تغییر دهید. به هنگام انجام این روشی نوعی ژل بر روی ناحیه مورد نیاز قرار داده می شود که باعث حرکت بسیار راحتتر مبدل بر روی بدن خواهد شد در این حالت دکتر متخصص از شما می خواهد که برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید تا قادر به ثبت تصاویر واضحی باشد.

سونوگرافی داخلی

در سونوگرافی هایی که پروب را به داخل می فرستند برای انجام تست روی تخت دراز خواهید کشید و پاهای خود را خم می کنید گاهی اوقات رکاب هایی در لبه تخت وجود دارد که پا را برروی ان قرار می دهید و پروب را به همراه یک کاور استریل که برروی آن کشیده شده است به داخل فرستاده خواهد شد. اندازه پروب در نوع داخلی معمولا اندازه یک انگشت است و به راحتی وارد واژن یا رکتوم خواهد شد و سپس تصاویر تهیه شده بر روی مانیتور قابل مشاهده خواهند بود. این نوع سونوگرافی ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما معمولا باعث درد نخواهد شد، یا در صورت بروز درد بسیار کوتاه مدت خواهد بود. در سونوگرافی هایی که مبدل را وارد بدن می کنند، در صورتی که به لاتکس حساسیت دارید حتما این مورد را به متخصص حاضر در مراکز سونوگرافی بگویید زیرا پوشش مبدلی که وارد بدن می شود معمولا از جنس لاتکس می باشد.

سونوگرافی آندوسکوپیک

برای این کاراندوسکوپ را به درون بدن می فرستند و معمولا راه ورود مبدل از طریق دهان می باشد از این تست برای نواحی چون شکم یا مری استفاده می شود برای انجام این تکنیک به پهلو دراز می کشید و اندوسکوپ به درون فرستاده می شود و از طریق آن تصاویر را تهیه و ارسال می کنند. برای این روش افراد را تحت بی حسی موضعی قرار خواهند داد، یا توسط اسپری بی حسی حلق را بی حس می کنند. روش اندوسکوپی ممکن است باعث ناراحتی شود و احساس بیماری به افراد دهد. برای انجام این نوع تصویربرداری ممکن است از نوعی گارد بر روی دهان استفاده کنند که از دندان ها به هنگام ورود مبدل حفاظت کند و یا دهان را باز نگه دارد.

پس از سونوگرافی

هنگامی که انجام تست به پایان رسید، متخصصین حاضر در مراکز سونوگرافی دستمالی را برای پاک کردن ژل در اختیارتان قرار می دهد بعد از این کار می توانید لباسهایتان را به تن کنید.

بعد از انجام تست پزشک نتیجه را مشاهده می کند و مورد بررسی قرار خواهد داد که هرگونه شرایط غیر طبیعی را متوجه شود. در صورتی که هرمورد غیر طبیعی برایتان به وجود آمده باشد، نیاز به بررسی مجدد توسط روش هایی نظیر سی تی اسکن و ام آر آی یا نمونه برداری از بافت ها با توجه به ناحیه مورد نظر خواهید داشت. در صورتی که پزشک این شرایط غیر طبیعی را مجددا مشاهده کند معمولا درمان را شروع خواهد کرد.بعد از انجام اولتراسوند بلافاصله می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید و کارهای معمول خود را انجام دهید و معمولا هیچ مانعی برایتان وجود ندارد.

تکنیک های سونوگرافی

مثال هایی از رایج ترین انواع آزمایشات سونوگرافی ، شامل موارد زیر می باشد:

 • سونوگرافی اندوسکوپیک

یک سونوگرافی اندوسکوپیک ، یک تکنیک تصویر برداری است که از امواج صوتی برای خلق تصویر کامپیوتری از داخل مری و شکم استفاده می کند. اندوسکوپ به داخل دهان و گلو هدایت شده و سپس به مری و شکم می رسد. در یک نوع استاندارد ، پزشک می تواند داخل ناحیه بدن را مشاهده کرده و ابزاری را برای برداشتن نمونه بافت ( بیوپسی ) وارد کند.

 • سونوگرافی دوپلر

سونوگرافی دوپلر یک تست غیر تهاجمی برای نشان دادن جریان خون می باشد که می تواند با ارسال امواج صوتی با فرکانس بالا به گلبول های قرمز و دریافت آنها ، تصاویری از رگ های خونی ، بافت ها و اندام ها را خلق نماید. عدم دریافت صدا به معنی انسداد در جریان خون می باشد. مقدار خون پمپاژ شده در هر ضربان قلب ، شاخص اندازه باز شدن رگ می باشد. بعلاوه ، سونوگرافی دوپلر می تواند جریان خون ناهنجار در رگ را شناسایی کرده و انسداد ایجاد شده توسط لخته خون ، پلاک یا التهاب را نشان دهد.

 • سونوگرافی دوپلر رنگی

دوپلر رنگی ، شکل پیشرفته تکنولوژی نوع دوپلر می باشد. در دوپلر رنگی ، رنگ های مختلف برای تشخیص جهت جریان خون مورد استفاده قرار می گیرند. این ویژگی ، تفسیر تکنیک دوپلر را آسان می کند.

 • سونوگرافی دوپلکس

سونوگرافی دوپلکس شامل استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا برای بررسی سرعت جریان خون و ساختار رگ های پا می باشد. عبارت دوپلکس ، این حقیقت را شرح می دهد که دو حالت سونوگرافی ، یعنی دوپلر و حالت B استفاده می شود. مبدل حالت B ( مثل یک میکروفون ) تصویر را از رگ تحت مطالعه ، دریافت می کند. پروب دوپلر در داخل مبدل ، شدت جریان و جهت خون در رگ را ارزیابی می کند.

 • سونوگرافی تریپلکس ( تصویر برداری با امواج رنگی )

این تکنیک تصویر برداری ، شکل پیشرفته تکنولوژی دوپلر می باشد. در یک پروسیجر شبیه به سونوگرافی دوپلکس ، از رنگ برای مشخص کردن جهت جریان خون استفاده می شود. رگ هایی که خون در آنها در حال جریان است ، در یک جهت حرکت ، قرمز و در جهت دیگر حرکت ، آبی نشان داده می شوند و مقیاس رنگ ، نمایشگر سرعت جریان است. با توجه به اینکه رنگ های مختلف برای تعیین جهت جریان مورد استفاده قرار می گیرند ، این تکنیک دوپلر تفسیر داده های سونوگرافی را آسان می کند.

 • سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال ، یک تست است که در آن از ابزاری به نام مبدل استفاده می شود. این ابزار ، برای ارزیابی ساختار اندومتریوم ، در واژن قرار داده می شود.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی چیست؟

بیشتر انواع سونوگرافی ، تصاویر صاف یا دو بعدی را خلق می کنند. برخی پزشکان از نوع  سه بعدی یا چهار بعدی استفاده می کنند. سونوگرافی چهار بعدی ، حرکات زنده را خلق می کند. این نوع بیشتر برای بررسی جنین مورد استفاده قرار گرفته و حرکات جنین در زمان واقعی را نشان می دهد.

نتایج سونوگرافی چگونه تفسیر می شود؟

معمولاٌ تفسیر یک سونوگرام ، تنها چند دقیقه از وقت یک رادیولوژیست را می گیرد. نتایج این فرآیند برای پزشک مربوطه ارسال می شود تا اطلاعات به دست آمده در آن را با بیمار خود به اشتراک بگذارد. اگر در طول مدت مقرر ، در خصوص تفسیر جواب سونوگرافی ، از طرف پزشک شما اطلاع رسانی انجام نشد ، حتماً مورد را پیگیری کنید. در صورت نیاز می توانید از رادیولوژیست درخواست کنید تا نسخه ای از گزارش و سی دی حاوی تصاویر اصلی را در اختیار شما قرار دهد.

آیا اسکن های سونوگرافی بی خطر است؟

تحقیقات تا به امروز نشان می دهد که این تکنولوژی یک فرایند بی خطر بوده و هیچ عارضه جانبی را به همراه ندارد. در سونوگرافی بر خلاف برخی تست های تصویر برداری از قبیل اشعه ایکس یا سی تس اسکن ، از پرتو استفاده نمی شود. کلیه سونوگرافی ها باید به دست یک متخصص حرفه ای در زمینه تکنولوژی تصویر برداری انجام شود تا خطری را متوجه بیمار نکند.

سخن اخر

از سونوگرافی برای ارزیابی ،تشخیص و درمان تعداد بسیار زیادی از شرایط پزشکی استفاده می شود. اما یکی از مهم ترین کاربرد این تکنیک برای بررسی وضعیت جنین در زمان بارداری می باشد.بسیاری از تکنیک های اولتراسوند غیر تهاجمی هستند و در آن ها از هیچ نوع امواج رادیواکتیو استفاده نمی شود و این موضوع باعث بسیار ایمن بودن آن تلقی می شود.

به طور کلی این تکنیک باعث تشخیص و درمان بیماری های بسیاری شده و از این لحاظ  بسیار عالی به شمار می رود. زنان به هنگام بارداری می توانند از این روش استفاده کنند، چون باعث بروزهیچ خطری برای مادر و جنین نخواهد شد. مطالعات نشان می دهد که که امواج صوتی کاملا بی خطر می باشند و عوارضی از استفاده از آنها تاکنون گزارش نشده است و همچنین به هنگام انجام تست افراد دردی را متحمل نخواهند شد. البته برخی از سونوگرافی هایی که پروب را داخل میفرستند، ممکن است میزان کمی درد را برای افراد به وجود بیاورند.

در این نوع خاص از تصویربرداری از هیچ گونه اشعه ایکس استفاده نمی شود. به همین دلیل امروزه سونوگرافی پرکاربردترین روش های تصویربرداری به هنگام حاملگی به شمار می رود. زیرا آسیبی به جنین و مادر نخواهد رسید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

ریزش مو

ریزش مو

وقتی علائمی از ریزش مو یا آلوپسی را تجربه می کنید، ترسی بر وجودتان غالب می شود که مبادا این اتفاق به طاسی منجر شود. علت این همه نگرانی منطقی و طبیعی است. موها نقش پر رنگی در زیبایی ظاهری ما دارند. آن ها اعتماد به نفس ما را بالا می برند و داشتن موهای زیبا و آراسته...

احیای مو

احیای مو

همه ما لایق زیبا بودن هستیم فقط کافیست راه آن را درست انتخاب کنیم. همیشه راهی وجود دارد که بتوانیم زیبا بودن مان را بیمه کنیم. خوشبختانه در عصری زندگی می کنیم که در آن روش های تائید شده بسیاری وجود دارد که زیبایی و جذابیت را به ما هدیه می دهد. مو یکی از فاکتورهای مهم...