| خانه 4 بلاگ 4 عوارض جراحی پلک

عوارض جراحی پلک

تیر ۱۲, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۸ دیدگاه ها

عوارض جراحی پلک - راز جراحی

جراحی های زیبایی علاوه بر مزیت های فراوان، امکان دارد عارضه هایی نیز به همراه داشته باشند. بلفاروپلاستی یا همان جراحی پلک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما این اثرات نباید شما را بترساند و از انجام جراحی منصرف کند (به خصوص اگر جراحی واقعاً لازم باشد)، بلکه راه درست این است که پیش از عمل، نسبت به عوارض جراحی پلک آگاهی کسب کنید تا پس از عمل، در صورت بروز هر یک از آن ها اقدام درمانی مناسب را بکار بگیرید.

نظر به اینکه بلفاروپلاستی در پلک بالا یا پایین انجام شود، احتمال دارد اثرات و مشکلات متفاوتی بروز کند که در ادامه به طور مفصل آن ها را توضیح می دهیم.

از دیگر عارضه های پس از عمل می توان به عدم تقارن پلک، قرینه نبودن چشم، تاری دید و عفونت چشم اشاره کرد.

حالا که تا حدودی با مواردی از این عوارض آشنا شدید، پیشنهاد می کنیم که حتماً تا پایان، این مطلب که توسط تیم راز جراحی تهیه شده را مطالعه کنید تا از علت بروز و نحوه درمان آن ها نیز آگاه شوید و بدون مانع برای انجام عمل پلک اقدام کنید.

عوارض جراحی پلک بالا

بلفاروپلاستی پلک بالا به طور شگفت انگیزی بر زیبایی چشم ها و صورت اثر گذار است. با این حال به دلیل حساس بودن پلک و چشم و همچنین پروسه جراحی آن، لازم است مراقبت هایی صورت گیرد تا از بروز اثرات و عارضه های جانبی جلوگیری شود. تعداد این دسته از جراحی های زیبایی در سال های اخیر افزایش یافته است، به همین جهت ما در این بخش به عوارض جراحی پلک بالا ، می پردازیم.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برخی شرایط یا بیماری هایی که فرد با آن دست و پنجه نرم می کند نیز ممکن است احتمال بروز عوارض جراحی پلک را افزایش دهد.

 • سندرم خشکی چشم

هنگام معاینه فرد مراجعه کننده، وجود هر یک از علائم زیر، می تواند چراغ خطر را برای انجام عمل پلک روشن کند:

 • درد
 • سوزش
 • ترشحات مخاطی
 • ضعف غدد اشکی

در این حال اگر فرد جراحی زیبایی پلک انجام دهد، ممکن است سبب تشدید وضعیت موجود شود و به بیماری سندرم خشکی چشم دچار شود.

اختلال در غدد اشکی، به واسطه علائم گفته شده و همچنین شرایط و ترشحات غیرطبیعی ساختار اشک، تشخیص داده می شود.

تست شیرمر یکی دیگر از راه های تشخیص خشکی چشم می باشد. در این تست، پزشک نوار کاغذی را از یک سو در پلک تحتانی چشم قرار می دهد و پس از ۵ دقیقه ، میزان رطوبت نوار کاغذی را بررسی می کند.

برای درمان این بیماری سه راه وجود دارد:

جایگزین کردن اشک که شیوه عمده و رایج درمان سندرم خشکی چشم است. در این روش داروهای مورد استفاده عبارتند از: قطره های چشمی، ژل های چشمی که ماندگاری اثر آن از قطره بیشتر است و پماد چشمی که برای استفاده در طول شب و هنگام خواب بسیار مناسب است.

عوارض جراحی پلک بالا - راز جراحی

 • یکی دیگر از عوارض جراحی پلک بالا که ممکن است پس از عمل ایجاد شود، برداشتن بیش از حد پوست پلک می باشد.

در صورت رخ دادن این اتفاق، فرد برای بستن چشم به صورت طبیعی دچار مشکل می شود (به خصوص در طول شب و هنگام خواب).

این عارضه خود نیز می تواند به خشکی چشم منجر شود. قرمزی چشم و نورهراسی (به ویژه در طول روز) از دیگر اثرات این عارضه می باشند.

 • افتادگی پلک فوقانی

انجام این عمل زیبایی ممکن است به ماهیچه ها و عضلات بالایی که تقویت کننده و نگه‌دارنده چشم هستند، آسیب وارد کند که در نتیجه آن، این عارضه بروز می کند.

عوارض جراحی پلک پایین

همانند جراحی زیبایی پلک فوقانی، جراحی زیبایی پلک تحتانی نیز با عوارضی همراه است.

 • دوبینی (دوگانگی دید)

بروز دوبینی پس از عمل پلک پایین، ممکن است به دلیل ورم ایجاد شده باشد و اغلب پس از گذشت مدتی برطرف می‌شود. همچنین در صورت صدمه دیدن عضلات خارجی چشم به واسطه بی هوشی یا بی حسی، خون ریزی درون ماهیچه ای و تورم و  ایجاد زخم در ماهیچه یا بافت های همبند اطراف آن، ممکن است فرد به دوبینی مبتلا شود.

برای کنترل دوگانگی دید، پس از بلفاروپلاستی پلک پایین باید با احتیاط و محافظه کارانه از کورتیکواستروئیدها (کورتون)، به میزان مناسب استفاده کنید.

در برخی موارد نادر، ممکن است دوبینی برطرف نشود و برای کاهش علائم آن باید بر روی ماهیچه چشم، جراحی انجام شود.

 • هماتوم

عمل پلک پایین ممکن است با خونریزی و ایجاد لخته های خونی یا هماتوم همراه باشد که عواقب مختلفی را در پی دارد؛ از ایجاد سوزش گرفته تا از دست دادن بینایی. منشأ این خونریزی معمولاً رگ های ماهیچه های حلقوی چشم هستند.

 • اکتروپیون

کشیده شدن و یا برگشتگی لبه پلک یکی دیگر از عوارض جراحی پلک پایینی می باشد. گاهی اوقات این عارضه موقتی بوده و با بهبود یافتن تورم، برطرف می شود. اما در صورت برطرف نشدن آن، باید مجدداً برای سفت کردن عضلات آن ناحیه، تحت عمل جراحی قرار بگیرید.

 • بی حس بودن پوست پلک تحتانی

بی حسی بودن پوست در اطراف پلک پایین پس از جراحی، طبیعی است. این بی حسی موقتی بوده و حدود ۴ تا ۶ هفته باقی می ماند. بعد از این مدت به تدریج اثر آن کاهش یافته و حداکثر پس از ۳ ماه به طور کامل برطرف می شود.

تیرگی پوست اطراف چشم پس از جراحی پلک

این عارضه پس از جراحی زیبایی پلک به دلایل متعددی ممکن است رخ دهد، بهترین جراح برای درمان این مشکل از پمادهای مخصوص یا لیزر درمانی استفاده می کند، برای جلوگیری از بروز این عارضه توصیه می شود تا مدتی پس از جراحی از قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل نور خورشید خودداری کنید.

ایجاد اسکار پس از جراحی پلک

محل برش در بلفاروپلاستی پلک پایین درون چشم بوده که در نهایت هیچ اسکار و اثر زخمی برجای نمی گذارد. همچنین برش خارجی در این جراحی، دقیقاً زیر خط مژه ها ایجاد می شود که در این حالت هم شکاف ایجاد شده، به راحتی قابل مشاهده نیست.

در عمل زیبایی پلک بالا، برش ها بر روی چین خوردگی های طبیعی پلک چشم ایجاد می شوند؛ در نتیجه پس از جراحی در همان چین خوردگی ها پنهان می شوند و در معرض دید قرار ندارند.

قرینه نبودن چشم پس از عمل پلک

یکی از شایع ترین عوارض جراحی پلک ، وجود عدم تقارن نسبی میان چشم ها می باشد که امری طبیعی است.

حتی در صورت مشابه بودن پروسه و یکسان بودن میزان چربی خارج شده ، ممکن است کبودی یا تورم یکی از پلک ها بیش از دیگری باشد؛ همین مسئله باعث می شود که چشم ها قرینه به نظر نرسند.

۴ تا ۶ هفته پس از عمل، اکثر مشکلات گفته شده که منجر به قرنیه نبودن چشم ها می شوند، باید برطرف شده باشند.

با توجه به اینکه عموماً صورت و اجزای صورت قرینه نیستند، این عدم تقارن ، تا حدودی قابل قبول است.

علل بروز این عارضه توجه نکردن جراح به افتادگی ابرو در یک سمت، عدم تناسب در میزان بافت های خارج شده از هر دو پلک یا روند نامطلوب بهبودی می باشند.

در صورت شدید بودن عدم تقارن، باید تحت جراحی ترمیمی قرار بگیرید.

تاری دید بعد از عمل بلفاروپلاستی

پس از عمل زیبایی پلک، بروز تاری دید برای مدت کوتاهی، امری غیر عادی نیست . تورم ایجاد شده می تواند علت انحراف موقتی قرنیه باشد که در نهایت به دید مبهم منجر می شود. علاوه بر این پمادهای استفاده شده در طول پروسه جراحی یا پمادهای تجویز شده برای استفاده در شب، ممکن است سبب بروز این عارضه شوند.

یکی دیگر از دلایل معمول دید تار و مبهم، خشکی چشم است که به سبب ناتوانی در بستن پلک ایجاد شده است. دشواری در بستن پلک به خاطر وجود ورم در آن ناحیه است.  ورم پلک اجازه نمی دهد تا پرده نازک اشکی به طور دقیق در برابر  چشم قرار بگیرد؛ در نتیجه تاری دید پدید می آید.

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی پلک - راز جراحی

تورم و کبودی بعد از جراحی زیبایی پلک

تورم بلافاصله پس از جراحی نمایان می شود. در روزهای ابتدایی ممکن است میزان آن افزایش پیدا کند اما پس از دو هفته،  کم کم برطرف می شود.

کبودی نیز یکی دیگر از شایع ترین عوارض جراحی پلک می باشد. شدید و خفیف بودن آن میان افراد متفاوت است. در برخی افراد ممکن است تنها قسمتی از چشم یا پلک به میزان کمی کبود شود و در بعضی دیگر امکان دارد تمام نواحی اطراف چشم را در بر گیرد.

برای کاهش تورم و کبودی می توانید بر ناحیه مورد نظر، به مدت۲۰ دقیقه کمپرس یخ قرار دهید.

عفونت چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

احتمال وقوع عفونت بسیار کم است اما نباید آن را دست کم گرفت. زیرا در صورت بروز می تواند خطرناک باشد.

عفونت های ناشی از عمل زیبایی پلک، کمتر از دو هفته پس از جراحی با بروز علائمی مانند التهاب، سوزش، سرخی نابهنجار پوست و دیگر تغییرات اساسی، نمایان می شود.

باز ماندن چشم بعد از عمل پلک

ضعف و ناتوانی پلک در بسته شدن، پس از بلفاروپلاستی غیر معمول نیست و دلایل مختلفی سبب بروز این عارضه که یکی از عوارض جراحی پلک است، می شوند. در بسیاری از موارد علت وقوع آن تورم و ضعف ماهیچه های حلقوی چشم می باشد که در این صورت پس از مدتی این مشکل رفع می شود.

اما در تعدادی از موارد دیگر، به دلیل برش و برداشتن بیش از حد پوست پلک در حین جراحی، این عارضه پدید می آید.

وقوع این امر در عمل پلک بالا شایع تر است.

یکی دیگر از عوامل نادری که ممکن است سبب بروز این مشکل شود، آسیب دیدن رشته های عصبی در حین جراحی می باشد. این رشته های عصبی پس از ۶ ماه دوباره به حالت اول خود باز می گردند.

برای درمان این ضعف، اغلب درمان حمایتی انجام می شود. درمان حمایتی یا درمان علامتی در زمینه پزشکی بدین معناست که پروسه بر رفع علائم بیماری تمرکز دارد نه عامل بیماری زا.

گوشت اضافه بعد از عمل پلک

از دیگر عوارض جراحی پلک که ممکن است در دوره نقاهت و ریکاوری پس از عمل رخ دهد،به وجود آمدن توده هایی کوچک در راستای برش های جراحی می باشد. به سبب ایجاد بافت های فیبروزی یا تورم موضعی پس از جراحی و نازک بودن پوست پلک، این توده ها به راحتی دیده و احساس می شوند.

دلیل عمده شکل گیری این گوشت های اضافه در امتداد برش ها ممکن است احتباس مایع لنف یا بخش کوچکی از بافت اسکار باشد. جای زخم بعد از جراحی فوراً برجسته و سفت می شود. در بلفاروپلاستی، اسکار ها در ابتدا به بدترین حال خود می رسند، سپس به تدریج بهبود می یابند و پس از ۳ الی ۴ ماه به طور کامل برطرف می شوند.

توده ها و گوشت های اضافی ممکن است در اثر واکنش به بخیه، ایجاد شوند.

هنگامی که برای پیوند بافت های پلک به بافت استخوانی، بخیه های عمیقی زده می شود، این توده ها تشکیل می شوند و ممکن است به یکی از صورت های زیر ظاهر شوند:

 • سروما ( جمع شدن مایع در زیر پوست) یا یک هماتوم (توده خونی لخته شده)؛ این مورد با گذشت زمان خود به خود برطرف می شود.
 • غده کوچک چربی
 • گل مژه
 • عفونت با منشأ باکتریایی

چگونه گوشت اضافه بعد از بلفاروپلاستی را رفع کنیم؟

دستورالعمل های پزشک را برای درمان صحیح گوشت اضافه بعد از بلفاروپلاستی دنبال کنید. با توجه به اینکه دلایل مختلفی برای شکل گیری گوشت اضافه بعد از بلفارپلاستی در ناحیه پلک وجود دارد ، دنبال کردن دستورالعمل های جراح برای تعیین نوع دقیق ماهیت گوشت اضافی و بهترین عملکرد برای درمان آن بسیار حائز اهمیت است. گفتگوی نزدیک با جراح پلک می تواند به شما کمک کند تا پاسخ صحیحی برای بسیاری از سوالات خود در طول فرایند بهبود به دست آورید.

بعد از جراحی پلک حتماً بر روی ناحیه درمان ، کمپرس یخ استفاده کنید.

ناحیه جراحی شده را تمیز و خشک نگه دارید. می توانید بلافاصله بعد از جراحی ، حمام کنید ولی مراقبت باشید که زخم ها خیس نشوند. اگر آب به ناحیه جراحی شده برسد ، آن را با یک حوله نرم با ملایمت خشک کنید. یک جراح ماهر و با تجربه از ظریف ترین انواع بخیه ها بر روی پوست استفاده می کند تا به پوست شما این امکان را بدهد تا به بهترین شکل ممکن بهبود یافته و گوشت اضافی در ناحیه درمان ، شکل نگیرد.

برخی جراحان پلک برای کمک به سرعت گرفتن فرایند بهبود و عدم شکل گیری گوشت اضافه در ناحیه درمان ، از داروهای ضد کبودی و پمادهای آنتی بیوتیک استفاده می کنند تا بخیه ها به خوبی بهبود پیدا کنند.

وقتی بخیه ها ۶ الی ۷ روز بعد از جراحی برداشته می شوند ، برخی پزشکان استفاده از کرم ها بخیه با فرمول مخصوص خودشان را آغاز می کنند. این کرم ها دارای پیشرفته ترین فرمول درمان اسکار می باشد که به برش ها این امکان را می دهد تا به بهترین شکل ممکن در طول ماه های بعد از فرایند جراحی پلک ، بهبود پیدا کنند.

برای کمک به پیشرفت مطلوب جراحی پلک و پیشگیری از شکل گیری بافت گوشت اضافه ، به مدت دو هفته بعد از جراحی پلک ،  از انجام فعالیت های سنگین ، خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. همیشه سرتان را بالا نگه داشته و از خم کردن آن خودداری کنید.

چرا گوشت اضافه بعد از بلفاروپلاستی بوجود می آید؟

علت اصلی شکل گیری گوشت اضافه و برآمدگی ، احتباس بافت اسکار می باشد. گوشت اضافه بعد از بلفاروپلاستی به تدریج بزرگ و برامده و محکم می شود.

حدوداً ۳ الی ۴ ماه طول می کشد تا بافت گوشت اضافه به بلوغ رسیده و نرم شود. به طور کلی ، بدون نیاز به مداخله ، گوشت اضافی را می توان با استفاده از ژل سیلیکون یا کرم های مرطوب کننده درمان نمود. در صورت نیاز ، دوز اندکی از کورتیزون را می توان در محل گوشت اضافه در صورت سفت شدن برآمدگی برای تجزیه آن به بخش های کوچک تر ، تزریق نمود.

گاهی شکل گیری گوشت اضافه در نتیجه واکنش به بخیه های استفاده شده در طول جراحی پلک ، اتفاق می افتد. وقتی یک دیواره از اسکار در اطراف ناحیه بخیه زده شده خصوصاً در اطراف گره شکل می گیرد ، این را می توان به واکنش بدن در قبال موقعیت پیش آمده نسبت داد. به دلیل نازک بودن پوست اطراف پلک ، این برآمدگی شکل گرفته در ناحیه جراحی شده ، به راحتی قابل رویت می باشد. این برامدگی زمانی ایجاد می شود که بخیه های عمیق برای اتصال بافت پلک به استخوان مورد استفاده قرار گیرد.  

احساس درد بعد از جراحی پلک

بر حسب پیامدهای مرتبط با جراحی پلک، احساس درد بعد از جراحی بعنوان یکی از عوارض جانبی آن، اجتناب ناپذیر می باشد. پزشک داروهای مسکن و ضد التهاب را جهت مصرف در طول چند روز اول بعد از عمل، تجویز می نماید.

البته، دقت داشته باشید که تمام داروهای مسکن، بی خطر نیستند. برخی داروها از قبیل ایبوپروفن و آسپرین، می تواند احتمال خونریزی را افزایش داده و بر روی فرایند ریکاوری اثر بگذارد. بدون هماهنگی با پزشک، هیچ دارویی مصرف نکنید.

عفونت

عفونت بعد از جراحی پلک، در موارد بسیار نادر اتفاق می افتد. معمولاً در طول چند هفته اول بعد از جراحی پلک، بر روی ناحیه درمان، از پمادهای آنتی بیوتیک استفاده می شود. عفونت مزمن گاهی در اثر یک باکتری به نام میکوباکتریوم، یک احتمال بوده و در صورت بروز، پلک در امتداد ناحیه برش، قرمز و برجسته می شود. درمان، شامل استفاده از آنتی بیوتیک مناسب می باشد. در صورتی که پلک مورد حمله این باکتری قرار گیرد، گره های تشکیل شده بر روی ناحیه درمان، باید برداشته شوند.

بازگشت افتادگی پلک

سوالی که شاید برای جمع کثیری از بیماران جراحی پلک پیش آید این است که آیا ممکن است بعنوان یکی از عوارض جراحی پلک، افتادگی پلک بعد از عمل، دوباره بازگشت داشته باشد؟

پاسخ متخصص به شما این است که با افزایش سن و تغییر بافت پوست، شل شدن پوست به دلیل از دست رفتن حجم کلاژن، امری طبیعی و متوقف نشدنی است. به همین دلیل، احتمال بازگشت افتادگی پلک بعنوان یکی از عوارض بعد از جراحی، امری بعید به نظر نمی رسد. البته با توجه به اینکه عمل جراحی پلک اغلب در سنین بالا انجام می پذیرد و پوست بخشی از روند پیری خود را طی کرده است، می توان وقوع این رویداد یعنی احتمال بازگشت افتادگی پلک را یکی از عوارض جانبی بعید و ضعیف دانست.

نکروز چربی

گاهی در طول فرایند جراحی پلک، برخی بافت های اطراف که تحت عنوان بافت غیر هدف نامیده می شوند، دچار آسیب دیدگی می شوند. در این حالت مرگ یا نکروز در بافت اتفاق می افتد. این عارضه بعنوان یکی از عوارض احتمالی بعد از جراحی پلک، موقتی بوده و به مرور زمان، تحت مراقبت های توصیه شده، رفع می گردد.

یافتن جراح خوب برای پیشگیری از عوارض جراحی پلک

یکی از مهم ترین پارامترها در به حداقل رساندن تمام عوارض جراحی پلک که تا کنون متذکر شده ایم، در یک عبارت خلاصه می شود: یافتن جراح پلک خوب. انتخاب یک جراح پلک خوب متخصص و دارای بورد تخصصی در زمینه جراحی ، مسلط به تمام تکنیک ها و متدهای پیشرفته و به روز دنیا، برخورداری از سطح علمی بالا و نگاه هنری خوب به فرایند، داشتن تجربه فوق العاده و ثبت جراحی های موفقیت آمیز متعدد در کارنامه کاری خود، و نیز برخورداری از یک سطح تعامل خوب برای درک دغدغه های بیمار و ترسیم بهترین طرح درمان برای بیمار خود، همه و همه عواملی هستند که می توانند، سطح بروز عوارض یاد شده را به حداقل رسانده یا به طور کامل از بروز آنها جلوگیری کنند. با توجه به اینکه چشم یکی از حساس ترین اعضای بدن بوده و قدرت بینایی بعنوان یکی از مهم ترین حواس، توسط این اندام محقق می شود، بنابراین حساسیت این جراحی، موضوعی است که نمی توان  به راحتی از کنار آن عبور کرده یا آن را نادیده گرفت. بعلاوه چشم ها کانون توجه در روابط و تعاملات اجتماعی هستند. خلق یک نتیجه مطلوب قطعاً می تواند تاثیرات مثبتی بر روی اعتماد به نفس بر جای گذارد.

مراقبت های بعد از جراحی برای به حداقل رساندن عوارض بعد از جراحی پلک

سبک زندگی سالم و اجرای صحیح مراقبت های پوستی، از مهم ترین فاکتورهایی هستند که می توانند به ما در پیشگیری از بروز عوارض احتمالی بعد از جراحی پلک کمک کرده و همچنین نقش به سزایی را در حفظ نتیجه به دست آمده از درمان، ایفا نمایند. بدین منظور دستورالعمل های زیر را بعنوان بخشی از روند نرمال زندگی، برای خودتان به یک عادت تبدیل کنید:

 1. بمنظور حفظ آبرسانی به بدن، روزانه ۸ الی ۱۰ لیوان آب بنوشید.
 2. کرم های مرطوب کننده مناسب و سایرمحصولات مراقبت از پوست را در سبد لوازم مراقبت از پوست تان قرار دهید.
 3. تغذیه سالم را دنبال کرده و حتی المقدور از نمک دور شوید.
 4. ورزش های صورت و پلک را به صورت روزانه در کنار فعالیت های ورزشی بدنی و فیزیکی، انجام دهید.
 5. در انتخاب لوازم آرایش دقت کنید تا بی کیفیت بودن آنها به پوست شما آسیب وارد نکند.
 6. کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید و به اندازه ای که برای مسواک زدن تان اهمیت قائل هستید، استفاده از کرم ضد آفتاب را نیز جزو الویت های خود قرار دهید.
 7. تا جایی که می توانید منابع استرس زا را از زندگی تان دور کنید.

حالا که تمام مطالب عوارض جراحی پلک را با دقت مطالعه کردید، می توانید راحت تر خود را برای این جراحی آماده کنید؛ زیرا می دانید چه چیزی در انتظار شماست. از همراهی شما سپاس گزاریم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

3.8 10 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمانه سبزواری
سمانه سبزواری
2 سال قبل

واقعا ممنون بابت مطالب خیلی خوبتون ، مقاله جراحی پلک هم مثل بقیه مقاله ها عالی بود

ژینوس خدارحمی
ژینوس خدارحمی
2 سال قبل

علت قرمزی چشم بعد از جراحی پلک چیه؟

ترابی
ترابی
2 سال قبل

آیا خشکی چشم هم از عوارض جراحی پلک هست؟

امیرسلطانی
امیرسلطانی
2 سال قبل

واقعا عوارض جراحی پلک خیلی خطرناکه باید حتما تو انتخاب پزشک دقت کرد

بدبخت
بدبخت
2 سال قبل
پاسخ به  امیرسلطانی

من عمل کردم الان هقت ماهه چشام تو خواب باز میمونه و پدر چشام در اومده متاسفم واسه دکتر نادونم

حسنزاده
حسنزاده
8 ماه قبل
پاسخ به  بدبخت

بله

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...