| خانه 4 جراحی زنان 4 عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ | جراحی زنان | ۰ دیدگاه

همیشه در قبال بدست آوردن زیبایی، آن هم با قرار گرفتن زیر تیغ جراحی، باید ریسک بروز عارضه های احتمالی پس از آن را نیز بپذیرید. لابیاپلاستی ، به عنوان عمل زیبایی ناحیه تناسلی زنان نیز ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. بروز این مشکلات لزوماً حتمی نیست اما محتمل است. در این مقاله راز جراحی قصد داریم به شرح عوارض لابیاپلاستی بپردازیم و نحوه پیشگیری از وقوع و درمان آن ها را نیز توضیح دهیم.

عوارض لابیاپلاستی راز جراحی

هماتوم بعد از لابیاپلاستی

بعد از جراحی، به مدت دو هفته متورم بودن لابیای مینور طبیعی است. اما در صورتی که ورم لابیا با درد همراه باشد،  ممکن است وقوع تجمع خون یا همان هماتوم را نشان دهد. چنانچه در حین عمل، خونریزی به طور مطلوبی متوقف نشود، امکان دارد خون در میان دو لایه بافت لابیا تجمع پیدا کند. با توجه به آناتومی لابیای مینور، هماتوم تنها در فضای بسیار کوچکی از آن نمود می یابد. اما لابیای ماژور، فضای گسترده تری را برای بروز و پیشرفت هماتوم فراهم می سازد. هرچند عارضه تجمع خون در بافت ها، بسیار کم و به ندرت رخ می دهد اما وقوع آن امکان پذیر است.

هماتوم خفیف، درد، ورم و حساس شدن لابیا را در پی دارد که معمولاً در مدت کوتاهی خود به خود برطرف می شوند. اما گاهی اوقات احتمال دارد، از محل برش ها به مدت چند روز یا چند هفته، ترشحاتی به بیرون تراوش شود. تجمع خون پس از لابیاپلاستی، عموماً در یکی از لابیاهای مینور رخ می دهد و همین مورد یکی از علل نگرانی های فرد می باشد.

هماتوم پیشرفته تر به طور معمول، در ۲۴ ساعت اولیه بعد از جراحی بروز پیدا می کند. در این صورت، لازم است که فرد فوراً برای درمان آن اقدام نماید. بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و جراح طی یک پروسه لخته های خون را تجزیه کرده و خونریزی را متوقف می سازد. سپس کاتترهای درن ساکشن، برای جلوگیری از بروز سروما (احتباس مایعات)، در محل قرار می گیرند. زمانی که درن ها خارج شوند و ورم کاهش یابد، انتظار می رود که یک نتیجه زیبا و مطلوب پدید آید.

خونریزی بعد از لابیاپلاستی

خونریزی، پس از جراحی زیبایی لابیاهایی ناحیه تناسلی، نیز در موارد بسیار کمی رخ می دهد  و جز عوارض لابیاپلاستی محسوب می شود. در چندین روز ابتدایی پس از عمل، طبیعی است که بر روی پد بهداشتی لکه های خونی مشاهده کنید که عموماً بعد از مدتی ترشح این لکه ها رفع می شود. در هفته اول بعد از جراحی لابیاها، ممکن است این خونریزی، در برخی افراد ادامه پیدا کند و حتی شدیدتر شود؛ به طوری که فرد بایستی در فواصل زمانی کم، پد بهداشتی خود را به طور مرتب عوض کند. از این رو لازم است تا به جراح مربوطه مراجعه کنید تاو او طی یک عمل جراحی خونریزی را متوقف سازد. علت خونریزی پس از عمل می تواند کند بودن روند بهبودی جراحت ها یا باز شدن بخیه های آن ها باشد. این موارد خود به علت های متعددی از جمله عدم رعایت نکات مراقبتی پس از عمل، بروز پیدا می کنند. حتی برخی اقدامات پیش از جراحی همچون مصرف داروهای رقیق کننده خون، در میزان و شدت خونریزی پس از عمل نیز دخیل هستند.

نامتقارن شدن لابیاها

یکی از دغدغه های اصلی زنانی که برای انجام لابیاپلاستی اقدام نموده اند، پدید آمدن لابیای نامتقارن پس از جراحی است. به طور طبیعی دو سمت بدن،  به طور کامل با یکدیگر قرینه نیستند؛ از این رو تفاوت بسیار اندکی در لابیاها بعد از عمل، قابل چشم پوشی است. اما امکان دارد، به چندین دلیل این مورد به میزان بیشتری نیز نمود پیدا کند.

در روزهای ابتدایی بعد از عمل، به دلیل وجود تورم یا وقوع هماتوم، مشخصاً لابیاها یک شکل و مشابه به نظر نمی رسند. به همین علت باید تا زمان بهبودی کامل و برطرف شدن ورم صبر کنید. البته مدت زمان ریکاوری برای تمام زنان نیز یکسان نیست. حال پس از این مدت، اگر همچنان لابیاهای ناحیه شرمگاهی به طور چشمگیری نامتقارن باشند، فرد باید مجدداً تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

لابیای نامتقارن ممکن است به سبب مراجعه به یک فرد بی تجربه و بدون مهارت کافی در این زمینه، نمود می یابد. در این صورت احتمال خطا در تکنیک مورد استفاده و برش دهی نامناسب بافت لابیای بسیار، افزایش پیدا می کند. همچنین ممکن است اعمال تغییرات مورد نیاز بر روی هر دو لابیا توسط جراح، یکسان نباشد. بدین معنا که جراح بافت یکی از لابیاها را بیش از حد و بافت دیگری را کمتر از حد معمول اصلاح می کند. بخیه زدن نامطلوب، در نامتقارن به نظر رسیدن لابیاهای نیز بی اثر نیست.

البته این عارضه تنها به دلیل خطاهای سر زده از جراح بروز پیدا نمی کند؛ بلکه خود فرد نیز می تواند در این امر مقصر باشد. بدین صورت که شخص نکات مراقبتی همچون مصرف آنتی بیوتیک ها، رعایت بهداشت شخصی، اجتناب از آمیزش جنسی و سایر موارد مربوطه را جدی نگرفته و همین امر سبب عفونت و عوارض لابیاپلاستی می شود. با بروز عفونت روند بهبودی کند شده و جراحت ها آن گونه که باید  بهبود نمی آیند. از سوی دیگر، امکان دارد فرد قبل از تکمیل دوره نقاهت به انجام فعالیت های سنگین بپردازد، به محل جراحی فشار وارد سازد و باعث باز شدن یا جابه جایی بخیه ها شود. این موارد همگی در شکل گیری نهایی لابیا اثر گذار می باشند.

علت تیرگی لابیای مینور

پیش از جراحی ممکن است که بافت لابیا و پوست سطح آن نیز به دلایل مختلفی تیره شده باشد. بعد از لابیاپلاستی چندین علت وجود دارد که باعث تیره تر به نظر رسیده لابیا می شوند. همان طور که گفتیم در هفته های ابتدایی در ناحیه شرمگاهی، ورم و کبودی نمود پیدا می کند. علت بروز این دو عارضه تجمع خون  و مایعات بدن در زیر پوست می باشد و به همین دلیل سبب تیرگی لابیای مینور می شوند. به مرور با برطرف شدن تورم و کبودی، تیرگی پوست نیز کاهش می یابد. در برخی موارد دیده شده است که تغییر رنگ ایجاد شده به مدت طولانی باقی می ماند.

در عمل لابیاپلاستی با لیزر، احتمال سوختن بافت هرچند به ندرت، اما وجود دارد. حرارت ناشی از پرتوهای لیزر ممکن است هنگام برش لابیای مینور، باعث سوختن بافت های مجاور و تیره شدن آن ها شود.

علت دیگر تیرگی لابیای مینور پس از عمل، نحوه برش دهی بافت می باشد. برخی از شیوه های مورد استفاده در برش و کاهش بافت لابیای مینور، به طور کامل قسمت تیره آن را جدا نمی کند و همین امر موجب می شود که بعد از جراحی، همچنان بخش هایی از بافت تیره لابیا، نمایان باشند.

درد بعد از لابیاپلاستی

بروز درد در روز اول بعد از جراحی کامل طبیعی است. در این حالت می توانید برای تسکین آن ، از کمپرس یخ استفاده نمایید. دقت داشته باشید که کمپرس را بیش از ۱۵ دقیقه بر روی یک ناحیه قرار ندهید. همچنین لازم است در این مدت داروهای مسکن تجویز شده را مطابق دستور پزشک مصرف کنید. درد ناشی از لابیاپلاستی تا یک هفته بعد نیز ادامه دارد اما شدت ان کمتر خواهد بود.

البته میزان دردی که هر فرد تجربه می کند ممکن است با شخص دیگر متفاوت باشد. گاهی اوقات این درد تا مدت ها تدوام پیدا می کند که البته دلیل آن می تواند زخم و خراشیده شدن بافت یا قرار گرفتن رشته های عصبی درون بافت اسکار باشد. با بهبود یافتن اسکار و ترمیم جراحت بافت، درد نیز به مرور کاهش می یابد. ماساژ دادن آرام و ملایم آن ناحیه، می تواند به التیام درد کمک کند.

خارش بعد از لابیاپلاستی

حدود یک الی دو هفته ابتدایی پس از عمل لابیای مینور، وجود خارش در ناحیه تناسلی در طول روند بهبودی، کاملاً امر نرمالی می باشد. اما در صورت تداوم آن، لازم است با جراح مربوطه تماس حاصل فرمایید. زیرا خارش مداوم ممکن است نشان دهنده بروز عفونت به سبب یک عامل باکتریایی بوده یا نشانه ای مربوط به حساسیت پوست نسبت به داروهای مورد استفاده باشد. تمیز کردن مکرر نواحی اطراف بخیه ها، به کاهش خارش و عوارض لابیاپلاستی در آن محل کمک می کند.

سوزش لابیا بعد از لابیاپلاستی

سوزش لابیاها که یک عارضه زود گذر و موقتی می باشد، پس از عمل به دلیل رشد مجدد مو و نیز بخیه موجود در آن ناحیه، بروز پیدا می کند و کمی برای فرد آزار دهنده واقع می شود. جراح زیبایی جهت کاهش شدت سوزش، پماد یا داروهایی تجویز می نماید که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین در طول این مدت، نباید به فعالیت هایی که سبب تعریق می شوند بپردازید؛ چرا که سوزش  لابیاهای را افزایش می دهند. در ضمن توصیه می شود که لباس های آزاد و ترجیحاً نخی بپوشید تا از بروز حساسیت در ناحیه تناسلی و تشدید سوزش جلوگیری شود.

بیرون زدگی لابیای مینور

یکی از اهداف اصلی زنانی که برای انجام عمل لابیاپلاستی اقدام می نمایند، برطرف کردن بیرون زدگی لابیای مینور می باشد که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است؛ در نتیجه انتظار دارند که بعد از جراحی، شاهد چنین موردی نباشند. با این حال بروز این عارضه حتی پس از جراحی نیز محتمل است اما درصد وقوع آن بسیار کم می باشد.

بعد از لابیاپلاستی، لابیاها تا مدتی متورم بوده و قطعاً سایز آن ها نیز افزایش پیدا می کند. حال ممکن است تا زمان رفع ورم ایجاد شده، لابیاهای مینور در مقایسه با لابیاهای ماژور برجسته تر به نظر رسند.

از سوی دیگر، امکان دارد بعد از جراحی در نواحی برش ها و جراحت ها، بافت اسکار تشکیل شود. اسکارها معمولاً به مروز زمان بهبود می یابند ولی در برخی افراد، به علت شرایط سلامت فردی یا هر دلیل دیگری، بافت های اسکار بر روی لابیای مینور باقی می مانند و باعث بیرون زدگی آن می شوند. عموماً جهت برطرف کردن این عارضه، فرد باید جراحی ترمیمی انجام دهد.

طبق گفته متخصصان احتمال بروز عوارض شدید، پس از لابیاپلاستی بسیار کم است و فاکتورهای مختلفی در وقوع آن ها دخیل هستند. با این حال لازم است که فرد پیش از اقدام، نسبت به تمام عوارض آن آگاهی داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی عمدتاً به جراحی کوچک کردن اندازه لابیای مینور اطلاق می شود، البته این تکنیک برای کوچک کردن لابیای ماژور هم مورد استفاده قرار می گیرد. لابیای مینور ، می تواند به دلیل آتروفی یا بالا رفتن سن یا کاهش وزن بزرگ شود. حالا که موضوع مقاله امروز راز جراحی را متوجه...

عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن یا واژینوپلاستی یک روند جراحی ترمیمی و بازسازی واژن است که در طول آن، واژن شما سفت و محکم می شود و زیبایی خود را مجدداً به دست می آورد. هر چند گزینه های متعدد بدون جراحی وجود دارد که نتایج مشابه با واژینوپلاستی را به دست می دهد، ولی جراحی زیبایی واژن،...

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی

هزینه لابیاپلاستی را نمی توان به طور ثابت و دقیق بیان کرد؛ چرا که فاکتورهای مختلفی در تعیین آن مؤثر هستند. در ادامه این مقاله به طور جامع این موارد را برای شما شرح خواهیم داد. لازم به ذکر است که تنها هزینه نباید معیار سنجش شما برای انتخاب جراح و انجام عمل لابیاپلاستی...