| خانه 4 بلاگ 4 لازک صفر تا ۱۰۰ + هزینه عمل لازک در سال ۱۴۰۱ + راز جراحی

لازک صفر تا ۱۰۰ + هزینه عمل لازک در سال ۱۴۰۱ + راز جراحی

تیر ۱۹, ۱۴۰۱ | بلاگ, درمانی | ۰ دیدگاه

لازک عمل جراحی چشمی است که در آن ، بسیاری از مزایای جراحی های دیگر برای درمان چشم ، با یکدیگر ترکیب می شود. در عمل جراحی چشمی لازک ، مزایای دو روند جراحی چشمی لیزیک و PRK با یکدیگر ترکیب می شود. جراحی لازک چشمی ، برای درمان آستیگماتیسم ، دوربینی و نزدیک بینی ، مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از راز جراحی قصد داریم به این موضوع بپردازیم پس با ما همراه باشید.

لازک - راز جراحی

مزایای جراحی لازک چشم چیست؟

گفته می شود که عمل جراحی لازک چشم دارای مزایای زیادی می باشد. این مزایا شامل موارد زیر است:

 • عوارض جانبی مرتبط با خلق و اتصال مجدد فلپ در قرنیه ، در فرایند درمان جراحی لازک ، مشاهده نمی شود.
 • خشکی چشم ناشی از این جراحی در مقایسه با جراحی چشم لیزیک ، کمتر است.

در جراحی چشم لازک ، تکنیک های مختلفی برای بازیابی لایه سطحی قرنیه بسیار نازک از سلول ها ( اپیتلیوم ) مورد استفاده قرار می گیرد که برای بازیابی قرنیه بعد از تراش دادن یا اسکاپینگ با لیزر نیز انجام می شود. در عمل جراحی چشم لازک ، یک فلپ نازک تر با استفاده از یک ابزار مکانیکی یا لیزر ( میکروکرتوم ) خلق می شود که اسکالپینگ لیزر ، تحت آن انجام می شود.

معایب جراحی چشم لازک

معایب جراحی چشم لازک ، شامل موارد زیر می باشد :

زمان ریکاوری در جراحی چشم لازک در مقایسه با جراحی چشم لیزیک طولانی تر است. بسیاری از بیماران لازک ، در طول یک دوره حداقل یک الی دو هفته ای ، در حین بهبود چشم ها ، از نظر بینایی فانکشنال ، به ریکاوری کامل نمی رسند و این مشخصه با زمان بهبود تجربه شده در جراحی چشم PRK  مشابه می باشد. بیماران لیزیک ، اغلب بعد از جراحی ، دید بهتری خواهند داشت.

جراحی چشم لازک معمولاً باعث بروز درد بیشتری در مقایسه با عمل چشم لیزیک می شود ولی درد تجربه شده در آن در مقایسه با جراحی PRK ، کمتر است.

بعد از عمل ، به مدت چهار روز بعد از جراحی ، به منظور ایجاد یک لایه پشتیبان بین پلک و سطح چشم درمان شده ، از پانسمان های لنز مانند ، استفاده می شود. استفاده از این پانسمان های لنز مانند بعد از لیزیک ، مورد نیاز نمی باشد.

بیمارانی که عمل چشم لازک انجام داده اند باید در مقایسه با بیمارانی که عمل چشم لیزیک انجام داده اند ، چند هفته بیشتر ، از قطره های استروئید موضعی استفاده کنند.

آیا عمل جراحی لازک ، برای من گزینه مناسبی است؟

جراحی چشم لازک ، برای بیمارانی که دارای قرنیه بسیار نازک یا شیب دار هستند ، گزینه مناسب تری محسوب می شود. در واقع ، این ویژگی نازک یا شیب دار بودن قرنیه ، خلق یک فلپ لیزیک مناسب را برای جراح ، به یک فرایند دشوار تبدیل می کند.

با توجه به اینکه میزان آسیب دیدگی چشم در جراحی چشم لیزیک در مقایسه با جراحی چشم لازک ، بیشتر است ، بیمارانی که در فعالیت های حرفه ای یا تفریحی ( مثل بوکس ) مشغول هستند و چشمان آنها را در معرض خطر آسیب دیدگی بیشتری قرار دارد ، گزینه بهتری برای جراحی لازک محسوب می شوند.

جراحی چشم لازک یا PRK ، برای افراد مبتلا به سندروم خشکی چشم ، گزینه مناسب تری می باشد چون در اقدام به حذف فلپ عمیق تر ، اعصاب قرنیه که مسئول واکنش غیر عادی ریزش اشک یا گریه کردن می باشند ، برش داده نمی شوند.

اقدامات قبل از عمل لازک

 1. قبل از جراحی چشم لیزر لازک ، شما با بهترین متخصص چشم ، ملاقات کرده و بحث هایی در خصوص آنچه در طول فرایند جراحی چشم لازک و بعد از آن انتظار دارید ، بین شما و پزشک ، انجام می پذیرد. در طول این جلسه ، جراح ، سابقه پزشکی شما را ارزیابی کرده و چشم های شما را مورد آزمایش قرار می دهد.
 2. احتمالاً تست هایی انجام می شود که شامل ارزیابی و اندازه گیری ضخامت قرنیه ، انکسار نور ، نقشه برداری از قرنیه ، فشار چشم و اتساع مردمک می باشد. وقتی شما تحت ارزیابی قرار می گیرید ، جراح ، سوالات شما را پاسخ می دهد. پس از آن ، می توانید برای اجرای فرایند ، وقت بگیرید.
 3. اگر لنز های چشمی نفوذ پذیر گاز سخت استفاده می کنید ، حداقل پنج تا هفت روز قبل از ارزیابی ، نباید از لنز استفاده کنید.
 4. انواع دیگر لنزهای چشمی مثل لنزهای نرم معمولی ، حداقل سه روز قبل از ارزیابی ، نباید مورد استفاده قرار گیرند.
 5. در روز جراحی چشم لیزر لازک ، قبل از مراجعه به پزشک ، یک وعده غذایی سبک میل کنید و تمام داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک ، مصرف کنید. آرایش در ناحیه چشم انجام ندهید. همچنین از استفاده از لوازم جانبی در مو ، که باعث ایجاد اختلال در قرار گرفتن سر ، تحت لیزر شود ، خودداری کنید. اگر صبح روز جراحی لیزر لازک چشم ، احساس می کنید حالتان خوب نیست ، با مطب پزشک تماس گرفته و دستورات لازم را دریافت کنید.

مراحل عمل لازک

مراحل عمل لازک - راز جراحی

جراحی چشم لازک ، تحت بی حسی موضعی که مستقیماً در چشم انجام می شود ، اجرا می پذیرد. در طول فرایند جراحی ، لایه فوقانی سلول ها یا اپیتلیوم ، با الکل به مدت ۳۰ ثانیه آغشته شده و از بافت پایه جدا می شود. سپس این لایه بلند شده و کنار زده می شود. این کار با هدف ایجاد امکان دسترسی جراح به بافت قرنیه انجام می پذیرد. بافتی که دسترسی به آن انجام شده است ، با لیزر مشابه با نمونه استفاده شده در جراحی لیزر چشم لیزیک  و PRK ، درمان می شود. سپس لایه فوقانی سلول ها به موقعیت قبلی خود بازگردانده می شود.

فرایند جراحی چشم لیزر لازک ، در تقابل با جراحی چشم لیزیک قرار دارد که در آن ، یک لیزر یا دستگاه برش ، یک فلپ را در قرنیه ایجاد می کند. جراحی لازک چشم با PRK از این جهت متفاوت است که در لازک ، لایه فوقانی سلول ها به جای تراشیده شدن و انتظار برای رشد مجدد آنها ، دست نخورده باقی می مانند. باور بر این است که این اقدام ، روند بهبود قرنیه را آسان تر نموده و  در مقایسه با PRK ، درد کمتری در آن تجربه می شود. ولی در مقایسه با PRK ، در طول چند روز اول بعد از جراحی ، باعث تاری دید بیشتری می شود.

بعد از انجام لازک ، چه اتفاقی می افتد؟

بعد از جراحی چشم لازک ، انتظارات ، با آنچه بعد از جراحی چشم لیزیک مورد انتظار است ، مشابه می باشد. فلپ ایجاد شده در جراحی چشم لازک ، در یک دوره ۴ الی ۷ روزه ، بهبود می یابد و بیمار معمولاً باید از یک لنز مخصوص که به عنوان پانسمان عمل می کند ، برای یک دوره چهار روزه بعد از جراحی ، استفاده کند. همچنین بیمار در طول یک تا دو روز اول بعد از جراحی چشم لازک ، حساسیت چشم را نیز تجربه خواهد کرد.

در بیمارانی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار می گیرند ، بینایی و دید خوب معمولاً در طول چند روز حاصل می شود. البته ، این دوره در جراحی چشم لازک ، گاهی تا یک هفته طول می کشد.

شما می توانید در روز بعد از عمل جراحی لازک ، برای ارزیابی کیفیت و موفقیت آمیز بودن فرایند درمان ، به پزشک مراجعه کنید. مراجعات بعدی ، یک هفته و سه ماه بعد از جراحی خواهد بود.

چه زمان به متخصص چشم مراجعه کنیم ؟

اگر بعد از جراحی چشم لازک ، سوالی برای تان پیش آمده است یا اگر درد را تجربه کرده اید ، یا کاهش ناگهانی در بینایی تان اتفاق افتاده یا یک یا هر دو چشم ، قرمز شده اند ، یا اگر از چشم ، ترشحاتی تخلیه می شود ، بلافاصله با پرشک ، تماس بگیرید.

تفاوت عمل جراحی چشم لازک با عمل جراحی چشم لیزیک چیست؟

عمل لیزیک چشم ، فرایندی است که در آن یک فلپ دایره ای شکل بوسیله ابزاری مخصوص ، از روی سطح چشم برداشته می شود. سپس با استفاده از لیزر ، بافت قرنیه تغییر داده می شود. پس از اجرای فرایند ، فلپ به موقعیت قبلی خود بازگردانده می شود.

عمل جراحی لازک ، ترکیبی از دو فرایند جراحی لیزیک و PRK می باشد که در آن اپیتلیوم قرنیه از لایه زیرین خود جدا می شود ، ولی این لایه مانند جراحی PRK از بین برده نمی شود. پس از اتمام فرایند ، بافت اپیتلیال به روی سطح چشم قرار می گیرد و یک باند مخصوص برای حفط اپیتلیوم در جای خود ، بر روی چشم قرار داده می شود.

بهترین جراح عمل لازک

در فرایند یافتن بهترین جراح عمل لازک چشم ، فاکتورهای مهمی وجود دارند که در زمان بررسی مهارت و تجربه جراحان باید مد نظر قرار دهید:

جراح بالقوه شما باید باید دارای مجوز قانونی برای تائید مدارک جراحی باشد.

جراح باید دارای گواهینامه نظام پزشکی مورد تائید سازمان نظام پزشکی در خصوص تائید تخصص باشد.

در فرایند جراح منتخب خود می توانید از توصیه متخصص مراقبت از چشم یا چشم پزشک یا اپتومتریست ، استفاده کنید.

در طول اولین جلسه ملاقات با جراح ، سوالاتی از قبیل روش مورد استفاده برای جراحی چشم شما، میزان عارضه بعد از عمل جراحی ، تعداد جراحی های موفقیت آمیز انجام شده به دست جراح بالقوه ، میزان تعهد و پیگیری و همراهی بیمار در طول کل فرایند درمان و آنچه تصور می کنید برای شما در خصوص این فرایند درمان ، سوال برانگیز است را مطرح کنید.

آیا بعد از عمل چشم لازک ، می توانیم با عینک خداحافظی کنیم؟

نتیجه به دست آمده از جراحی لازک ، یک نتیجه نسبی بوده و در بیماران مختلف ، دارای دامنه متنوعی می باشد. بنابراین مثل هر فرایند جراحی دیگری نمی توان نگاه ایده آل گرایانه به نتیجه درمان داشته و باید قانون نسبیت را در همه شرایط مد نظر قرار داد.

عوارض جانبی احتمالی جراحی چشم لازک چیست؟

عوارض جانبی جراحی چشم لازک عبارتند از :

 • احساس وجود یک شی ء خارجی در چشم ( که تقریباً بین یک الی چهار روز طول می کشد )
 • کاهش دید موقتی تحت شرایطی که نور در آن کم است. این حالت تقریباً تا شش ماه به طول می انجامد.
 • خشک شدن چشم که استفاده از قطره های مرطوب کننده را الزامی می نماید. این حالت نیز معمولاً تا شش ماه ادامه پیدا می کند.
 • تار بودن دید که اغلب در طول یک دوره شش الی نه ماهه ناپدید شده و رفع می شود.

هزینه عمل لازک

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که ذهن داوطلبین برای جراحی لیزر لازک چشم را به خود مشغول می کند ، قیمت و هزینه این فرایند درمان است. در طول جلسه مشاوره با جراح ، ضمن بررسی فرایند درمان از ابعاد مختلف ، یکی از موضوعاتی که به گفتگو گذاشته می شود ، هزینه این فرایند درمان است. مشاوره با پزشک متخصص ، بهترین منبع کسب اطلاعات در خصوص هزینه جراحی لازک چشم می باشد.

دانلود : لازک – PDF

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...