| خانه 4 بلاگ 4 مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مهر ۲۶, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۱ دیدگاه

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

لابیاپلاستی یکی از روند های پیشرو در کاهش اندازه و شکل چین های اطراف اندام تناسلی می باشد. این روش در سال های اخیر بسیار رایج شده است، زیرا نتایج به دست آمده از این درمان، بهبود و رضایت قابل ملاحظه ای را  بدست می دهد. با افزایش استقبال از این روش ، ارائه اطلاعات جامع تر و موثق تر در مورد نحوه بهبود موثر پس از عمل بسیار حائز اهمیت می باشد. مراقبت های بعد از لابیاپلاستی نیز بعنوان بخشی لاینفک و اجتناب ناپذیر ، تاثیر به سزایی بر روی نتیجه درمان بر جای می گذارد. راز جراحی ، نکات جامع و کاملی را در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، در تحقق هدف دستیابی به نتیجه ای مطلوب ارائه می دهد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

رابطه بعد از لابیاپلاستی

علیرغم اینکه از سر گیری فعالیت جنسی دارای جذابیت منحصر به فرد خود می باشد ، انتظار در دوره بهبود قبل از شروع این فعالیت از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم راز جراحی اینگونه توضیح می دهد که برای جلوگیری از تورم باید تا بهبود کامل ناحیه درمان شده ، دست نگه دارید. همچنین باید همه بخیه ها قبل از شروع مجدد مقاربت ، به طور کامل جذب شوند.

به منظور بهبود به موقع ناحیه درمان ، به حداقل رساندن جای زخم و جلوگیری از بروز عفونت ، به بیماران توصیه می شود حداقل ۶-۸ هفته پس از جراحی از داشتن رابطه جنسی اجتناب نمایند.

البته ، مدت زمان انتظار ، به سرعت بهبودی شما نیز بستگی دارد. اگر برش ها هنوز بسته نشده اند ، باید همچنان منتظر بمانید ، زیرا رابطه جنسی می تواند باعث باز شدن آنها شود. به این معنی که با پیشرفت یافتن روند بهبود ، برش ها بهبود یافته و پوست به حالت اول باز می گردد. اختلال در مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، باعث ایجاد مشکلاتی در شکل ظاهری اندام می شود. لبه های لوب های برداشته شده ، تا مدتی تا زمان دستیابی به بهبودی کامل ، حساس هستند. این حساسیت با گذشت زمان ، درمان شده و رفع می گردد.

پزشک جراح ، پیشرفت درمان شما را در قرار ملاقات بعد از عمل جراحی مورد بررسی قرار داده و زمان بندی دقیق تری را برای شما تعیین می کند. حتماً دستورالعمل های پزشک در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی از جمله زمان از سر گیری رابطه جنسی را رعایت کنید ، زیرا داشتن این رابطه زودتر از زمان توصیه شده ، می تواند باعث ایجاد درد و حتی آسیب دیدن نتایج نهایی درمان شود.

بهداشت بعد از لابیاپلاستی

  • محل برش ها را خشک نگه دارید.

یکی از مهمترین عناصر بهبودی پس از درمان ، خشک نگه داشتن برش ها می باشد. این کار به کاهش احتمال ابتلا به عفونت و کاهش هر گونه تورم در ناحیه درمان کمک می کند. شما می توانید از یک تکه پارچه یا دستمال تمیز برای خشک کردن ناحیه در دوران نقاهت استفاده کنید. در طول هفته اول بهبودی ، پانسمان های موجود بر روی ناحیه درمان را خشک نگه دارید.

  • برش ها را از نظر وجود علائم عفونت بررسی کنید.

بمنظور حفظ بهداشت ، علائم عفونت را با دقت در ناحیه درمان ، مورد نظارت و بررسی قرار دهید. افزایش قرمزی ، تورم و درد قابل توجه در ناحیه درمان ، همگی نشانه های احتمال وجود عفونت در ناحیه درمان محسوب می شوند. در صورت تشخیص این علائم ، بلافاصله با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس گرفته و موضوع را جهت کسب راهکار مناسب ، مطرح کنید.

  • دوش گرفتن ، دو روز بعد از جراحی مجاز است.

بلافاصله بعد از جراحی ، نمی توانید دوش بگیرید. باید ۴۸ ساعت قبل از دوش گرفتن ، صبر کنید . پس از این مدت می توانید ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده یا دوش بگیرید.

  • از مالش زیاد ناحیه درمان در حین شستشو ، خودداری کنید.

بعد از عمل ، گاهی خون خشک شده در ناحیه درمان شکل می گیرد و ناچارید برای برداشتن آنها در حین شستشو ، ناحیه درمان را بیش از حد لمس کرده یا مالش دهید. این کار باعث وارد آمدن آسیب بیشتر به پوست می شود. در طول هفته بعد از عمل ، پوست ناحیه درمان را به آرامی بشویید و سعی کنید از پوشیدن لباس زیر های محکم که باعث افزایش سایش می شود نیز خودداری کنید.

  • با متخصص خود در تماس باشید.

برای اطمینان از پیشرفت عادی روند بهبود ، بهتر است به طور منظم با متخصص خود در تماس باشید. پزشک می تواند به هر یک از سوالات شما پاسخ داده ، دغدغه های شما را رفع نموده و پیشرفت روند بهبود در ناحیه درمان مطابق با استانداردهای لازم را تعیین نماید.

با دنبال کردن دقیق دستورالعمل های ارائه شده در مقاله راز جراحی، می توانید از داشتن یک روند بهبودی سالم بعد از عمل خود اطمینان حاصل کنید.

اقدامات مربوط به ضد عفونی در مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

اکثر کلینیک ها نوعی آنتی بیوتیک درمانی را برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ارائه می دهند. این آنتی بیوتیک ها گاهی به صورت موضعی مانند اریترومایسین ، و گاه به صورت خوراکی مانند سفالوسپورین یا ترکیبی از آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی تجویز می شوند. پس از هر بار شستشوی اندام تناسلی باید آنتی بیوتیک های موضعی تجویز شده را بر روی ناحیه درمان بمالید. در طول دوره بهبود باید از استفاده از صابون بر روی ناحیه درمان جداً اجتناب کنید.

معمولاً آنتی بیوتیک ها برای مصرف در یک دوره ۵ روزه پس از عمل تجویز می شوند. البته ، برخی از جراحان مصرف داروهای آنتی بیوتیک را برای یک دوره ۱۰ روزه توصیه می کنند. شکل گیری عفونت سطحی در این مدت ، خطر باز شدن زخم ، گرانولوم بخیه و تشکیل زخم های جدید را افزایش می دهد.

در بیشتر موارد ، به بیماران توصیه می شود از دراز کشیدن در وان و شنا کردن اجتناب کنند و به جای آن برای یک مدت کوتاه ، دوش بگیرند. تمیز کردن و خشک کردن ناحیه درمان ، باید با ملایمت انجام شود. همچنین پانسمان ها باید به صورت روزانه با دقت کافی تعویض شود. بعد از هر بار استفاده از توالت باید شستشوی ناحیه درمان به طور کامل انجام شود. پانسمان باید به طور مرتب حداقل به مدت ۵ روز یا تا زمان خشک شدن زخم ها تعویض شود.

کنترل درد یکی از فاکتورهای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

درد معمولاً بعد از لابیاپلاستی در ناحیه درمان ، تجربه می شود و معمولاً در صورت لزوم داروهای ضدالتهاب نیز از سوی جراح ، تجویز می گردد. استفاده از کیسه های یخ به کاهش درد کمک کرده و در کنترل تورم و التهاب نیز مفید می باشد. علاوه بر استفاده از یک پانسمان استریل ، برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین ناحیه درمان و لباس زیر ، به مدت یک ماه بعد از درمان ، لباس زیر گشاد بپوشید.

سایر توصیه های مربوط به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل جراحی ، اکثر بیماران بمنظور تحت نظارت قرار گرفتن و اطمینان از عدم بروز عارضه جانبی و تسکین درد ، یک روز در کلینیک می ماند. استراحت برای بهینه سازی گردش خون در محل جراحی ، حائز اهمیت است. نشستن می تواند باعث اعمال فشار مستقیم بر زخم شود ، بنابراین توصیه می شود به جای نشستن ، به پشت دراز بکشید.

به بیمار توصیه شود که حداقل یک هفته استراحت کرده و از محل کار خود مرخصی گرفته و فعالیت های نرمال روزمره را به تعویق بیاندازد تا بهبودی به درستی پیش رود.

البته ، پیاده روی کوتاه هر چند ساعت یکبار در فواصل زمانی مختصر به دفع لخته های خون بعد از عمل در رگ ها کمک می کند. راه رفتن طولانی ، نشستن و کار شدید باید حداقل به مدت یک ماه پس از انجام این عمل به تعویق انداخته شود تا فشار وارد شده به محل جراحی به حداقل سطح ممکن رسیده  و چسبندگی و بسته شدن سریع تر زخم ها با روند بهتری اتفاق بیافتد. بلند کردن وزنه های سنگین یا دویدن می تواند باعث وارد آمدن فشار به ناحیه درمان و باز شدن زخم منجر شود. پس از کاهش درد می توانید رانندگی را از سر بگیرید. همچنین توصیه می شود از انجام فعالیت هایی از قبیل دوچرخه سواری یا اسب سواری و نشستن روی اجسام سفت اجتناب کنید.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل اغلب باعث کند شدن روند بهبود می شود و باید حداقل تا ۸ هفته از استعمال و مصرف آنها خودداری گردد.

گاهی بعد از عمل لابیاپلاستی ، تب خفیفی را تجربه می کنید. در این شرایط باید آن را با مصرف داروی ضد تب مانند استامینوفن کنترل نمایید.

برای جلوگیری از یبوست که باعث ایجاد درد در ناحیه زخم می شود ، رژیم غذایی با فیبر بالا به همراه مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه و همچنین مقدار زیادی آب توصیه می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مرجان نفیسی
مرجان نفیسی
9 ماه قبل

من راضی ام خیلی خوب شده

مقالات مرتبط

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

یکی از بزرگترین دغدغه های بیمارانی که از پروتز سینه استفاده می کنند ، نیاز به تعویض پروتز سینه می باشند. آنها می خواهند بدانند که پروتز سینه آنها تا چه مدت ماندگاری خود را حفظ می کند و در صورت نیاز به تعویض آن چه باید کرد. خبر خوب راز جراحی ، حامی سلامت و زیبایی شما...

میکروسفالی

میکروسفالی

میکروسفالی یک نقص مادرزادی است که در آن سر کودک در مقایسه با کودکان هم جنس و هم سن ، بسیار کوچک تر از حد مورد انتظار است. کودکان مبتلا به نوع خفیف این بیماری ، اغلب جز اندازه کوچک سر ، مشکل دیگری ندارند. کودک مبتلا به نوع شدید این بیماری گاهی علاوه بر اندازه کوچک سر ،...