| خانه 4 بلاگ 4 مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مهر 26, 1400 | بلاگ | ۱ دیدگاه

لابیاپلاستی یکی از روند های پیشرو در کاهش اندازه و شکل چین های اطراف اندام تناسلی می باشد. این روش در سال های اخیر بسیار رایج شده است، زیرا نتایج به دست آمده از این درمان، بهبود و رضایت قابل ملاحظه ای را  بدست می دهد. با افزایش استقبال از این روش ، ارائه اطلاعات جامع تر و موثق تر در مورد نحوه بهبود موثر پس از عمل بسیار حائز اهمیت می باشد. مراقبت های بعد از لابیاپلاستی نیز بعنوان بخشی لاینفک و اجتناب ناپذیر ، تاثیر به سزایی بر روی نتیجه درمان بر جای می گذارد. راز جراحی ، نکات جامع و کاملی را در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، در تحقق هدف دستیابی به نتیجه ای مطلوب ارائه می دهد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

رابطه بعد از لابیاپلاستی

علیرغم اینکه از سر گیری فعالیت جنسی دارای جذابیت منحصر به فرد خود می باشد ، انتظار در دوره بهبود قبل از شروع این فعالیت از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم راز جراحی اینگونه توضیح می دهد که برای جلوگیری از تورم باید تا بهبود کامل ناحیه درمان شده ، دست نگه دارید. همچنین باید همه بخیه ها قبل از شروع مجدد مقاربت ، به طور کامل جذب شوند.

به منظور بهبود به موقع ناحیه درمان ، به حداقل رساندن جای زخم و جلوگیری از بروز عفونت ، به بیماران توصیه می شود حداقل ۶-۸ هفته پس از جراحی از داشتن رابطه جنسی اجتناب نمایند.

البته ، مدت زمان انتظار ، به سرعت بهبودی شما نیز بستگی دارد. اگر برش ها هنوز بسته نشده اند ، باید همچنان منتظر بمانید ، زیرا رابطه جنسی می تواند باعث باز شدن آنها شود. به این معنی که با پیشرفت یافتن روند بهبود ، برش ها بهبود یافته و پوست به حالت اول باز می گردد. اختلال در مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، باعث ایجاد مشکلاتی در شکل ظاهری اندام می شود. لبه های لوب های برداشته شده ، تا مدتی تا زمان دستیابی به بهبودی کامل ، حساس هستند. این حساسیت با گذشت زمان ، درمان شده و رفع می گردد.

پزشک جراح ، پیشرفت درمان شما را در قرار ملاقات بعد از عمل جراحی مورد بررسی قرار داده و زمان بندی دقیق تری را برای شما تعیین می کند. حتماً دستورالعمل های پزشک در خصوص مراقبت های بعد از لابیاپلاستی از جمله زمان از سر گیری رابطه جنسی را رعایت کنید ، زیرا داشتن این رابطه زودتر از زمان توصیه شده ، می تواند باعث ایجاد درد و حتی آسیب دیدن نتایج نهایی درمان شود.

بهداشت بعد از لابیاپلاستی

  • محل برش ها را خشک نگه دارید.

یکی از مهمترین عناصر بهبودی پس از درمان ، خشک نگه داشتن برش ها می باشد. این کار به کاهش احتمال ابتلا به عفونت و کاهش هر گونه تورم در ناحیه درمان کمک می کند. شما می توانید از یک تکه پارچه یا دستمال تمیز برای خشک کردن ناحیه در دوران نقاهت استفاده کنید. در طول هفته اول بهبودی ، پانسمان های موجود بر روی ناحیه درمان را خشک نگه دارید.

  • برش ها را از نظر وجود علائم عفونت بررسی کنید.

بمنظور حفظ بهداشت ، علائم عفونت را با دقت در ناحیه درمان ، مورد نظارت و بررسی قرار دهید. افزایش قرمزی ، تورم و درد قابل توجه در ناحیه درمان ، همگی نشانه های احتمال وجود عفونت در ناحیه درمان محسوب می شوند. در صورت تشخیص این علائم ، بلافاصله با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس گرفته و موضوع را جهت کسب راهکار مناسب ، مطرح کنید.

  • دوش گرفتن ، دو روز بعد از جراحی مجاز است.

بلافاصله بعد از جراحی ، نمی توانید دوش بگیرید. باید ۴۸ ساعت قبل از دوش گرفتن ، صبر کنید . پس از این مدت می توانید ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده یا دوش بگیرید.

  • از مالش زیاد ناحیه درمان در حین شستشو ، خودداری کنید.

بعد از عمل ، گاهی خون خشک شده در ناحیه درمان شکل می گیرد و ناچارید برای برداشتن آنها در حین شستشو ، ناحیه درمان را بیش از حد لمس کرده یا مالش دهید. این کار باعث وارد آمدن آسیب بیشتر به پوست می شود. در طول هفته بعد از عمل ، پوست ناحیه درمان را به آرامی بشویید و سعی کنید از پوشیدن لباس زیر های محکم که باعث افزایش سایش می شود نیز خودداری کنید.

  • با متخصص خود در تماس باشید.

برای اطمینان از پیشرفت عادی روند بهبود ، بهتر است به طور منظم با متخصص خود در تماس باشید. پزشک می تواند به هر یک از سوالات شما پاسخ داده ، دغدغه های شما را رفع نموده و پیشرفت روند بهبود در ناحیه درمان مطابق با استانداردهای لازم را تعیین نماید.

با دنبال کردن دقیق دستورالعمل های ارائه شده در مقاله راز جراحی، می توانید از داشتن یک روند بهبودی سالم بعد از عمل خود اطمینان حاصل کنید.

اقدامات مربوط به ضد عفونی در مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

اکثر کلینیک ها نوعی آنتی بیوتیک درمانی را برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ارائه می دهند. این آنتی بیوتیک ها گاهی به صورت موضعی مانند اریترومایسین ، و گاه به صورت خوراکی مانند سفالوسپورین یا ترکیبی از آنتی بیوتیک های موضعی و خوراکی تجویز می شوند. پس از هر بار شستشوی اندام تناسلی باید آنتی بیوتیک های موضعی تجویز شده را بر روی ناحیه درمان بمالید. در طول دوره بهبود باید از استفاده از صابون بر روی ناحیه درمان جداً اجتناب کنید.

معمولاً آنتی بیوتیک ها برای مصرف در یک دوره ۵ روزه پس از عمل تجویز می شوند. البته ، برخی از جراحان مصرف داروهای آنتی بیوتیک را برای یک دوره ۱۰ روزه توصیه می کنند. شکل گیری عفونت سطحی در این مدت ، خطر باز شدن زخم ، گرانولوم بخیه و تشکیل زخم های جدید را افزایش می دهد.

در بیشتر موارد ، به بیماران توصیه می شود از دراز کشیدن در وان و شنا کردن اجتناب کنند و به جای آن برای یک مدت کوتاه ، دوش بگیرند. تمیز کردن و خشک کردن ناحیه درمان ، باید با ملایمت انجام شود. همچنین پانسمان ها باید به صورت روزانه با دقت کافی تعویض شود. بعد از هر بار استفاده از توالت باید شستشوی ناحیه درمان به طور کامل انجام شود. پانسمان باید به طور مرتب حداقل به مدت ۵ روز یا تا زمان خشک شدن زخم ها تعویض شود.

کنترل درد یکی از فاکتورهای مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

درد معمولاً بعد از لابیاپلاستی در ناحیه درمان ، تجربه می شود و معمولاً در صورت لزوم داروهای ضدالتهاب نیز از سوی جراح ، تجویز می گردد. استفاده از کیسه های یخ به کاهش درد کمک کرده و در کنترل تورم و التهاب نیز مفید می باشد. علاوه بر استفاده از یک پانسمان استریل ، برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین ناحیه درمان و لباس زیر ، به مدت یک ماه بعد از درمان ، لباس زیر گشاد بپوشید.

سایر توصیه های مربوط به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل جراحی ، اکثر بیماران بمنظور تحت نظارت قرار گرفتن و اطمینان از عدم بروز عارضه جانبی و تسکین درد ، یک روز در کلینیک می ماند. استراحت برای بهینه سازی گردش خون در محل جراحی ، حائز اهمیت است. نشستن می تواند باعث اعمال فشار مستقیم بر زخم شود ، بنابراین توصیه می شود به جای نشستن ، به پشت دراز بکشید.

به بیمار توصیه شود که حداقل یک هفته استراحت کرده و از محل کار خود مرخصی گرفته و فعالیت های نرمال روزمره را به تعویق بیاندازد تا بهبودی به درستی پیش رود.

البته ، پیاده روی کوتاه هر چند ساعت یکبار در فواصل زمانی مختصر به دفع لخته های خون بعد از عمل در رگ ها کمک می کند. راه رفتن طولانی ، نشستن و کار شدید باید حداقل به مدت یک ماه پس از انجام این عمل به تعویق انداخته شود تا فشار وارد شده به محل جراحی به حداقل سطح ممکن رسیده  و چسبندگی و بسته شدن سریع تر زخم ها با روند بهتری اتفاق بیافتد. بلند کردن وزنه های سنگین یا دویدن می تواند باعث وارد آمدن فشار به ناحیه درمان و باز شدن زخم منجر شود. پس از کاهش درد می توانید رانندگی را از سر بگیرید. همچنین توصیه می شود از انجام فعالیت هایی از قبیل دوچرخه سواری یا اسب سواری و نشستن روی اجسام سفت اجتناب کنید.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل اغلب باعث کند شدن روند بهبود می شود و باید حداقل تا ۸ هفته از استعمال و مصرف آنها خودداری گردد.

گاهی بعد از عمل لابیاپلاستی ، تب خفیفی را تجربه می کنید. در این شرایط باید آن را با مصرف داروی ضد تب مانند استامینوفن کنترل نمایید.

برای جلوگیری از یبوست که باعث ایجاد درد در ناحیه زخم می شود ، رژیم غذایی با فیبر بالا به همراه مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه و همچنین مقدار زیادی آب توصیه می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مرجان نفیسی
مرجان نفیسی
1 ماه قبل

من راضی ام خیلی خوب شده

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...