| خانه 4 بلاگ 4 مزوتراپی

مزوتراپی

آذر 2, 1400 | بلاگ | ۰ دیدگاه

مزوتراپی، یک کلمه مشتق شده از لاتین می باشد. این عبارت از نظر لغتی، به معنی درمان میانی بوده و نوعی از درمان در حوزه زیبایی محسوب می شود. مزوتراپی، روندی است که در لایه میانی پوست با استفاده از سوزن، اجرا می شود. فرایند تزریق اسیدهای آمینه، مواد معدنی، آنزیم ها و ویتامین ها در لایه میانی پوست با کمک سوزن ها ( گاهی به صورت یک روند مستقل و گاهی به صورت ترکیب با روندهای دیگر )، مزوتراپی نامیده می شود. مزوتراپی، در افراد سالم، بالای ۱۸ سال قابل اجرا می باشد. البته، افرادی هستند که به دلیل ابتلا به مشکلات سلامتی، مزوتراپی بر روی آنها قابل اجرا نمی باشد. مزوتراپی دارای دامنه کاربرد و اهداف وسیعی می باشد. فاکتورهای مختلف از قبیل وضعیت سلامت فرد، سن، ویژگی های فیزیکی و میزان نیاز، موقعیت هایی هستند که دامنه تزریق بوسیله کاربرد میکرواینجکشن را تحت تاثیر قرار می دهند. از این رو درمان باید به صورت فردی، طراحی شود، اگر تصمیم به انجام مزوتراپی دارید توصیه میکنم چند دقیقه وقت بگذارید و این مقاله را که تیم راز جراحی برای شما عزیزان تهیه کرده است را مطالعه کنید.

مزوتراپی

مزوتراپی چگونه انجام می شود؟

مزوتراپی با استفاده از سوزن هایی انجام می شود که بوسیله آنها، محلول های خاصی در لایه میانی پوست در ناحیه مربوطه تزریق می شود. این یک روند برای درمان آسیب دیدگی ها در پوست و متعادل نمودن جریان خون ضعیف شده، می باشد. محتوای محلول ها به ناحیه مورد نظر، هدف کاربرد، سن فرد و بسیاری فاکتورهای دیگر از قبیل مواد مورد نیاز فرد ( ویتامین های فردی، اسیدهای آمینه و مواد معدنی ) وابسته است.

مزوتراپی چگونه به کار برده می شود؟

قبل از کاربرد مزوتراپی، یک آزمایش فیزیکی انجام می شود. بعد از آزمایش فیزیکی بیمار، تشخیص قطعی در خصوص مشکل بیمار، ارائه می شود. بعد از رسیدن به مرحله نهایی، یک کرم بی حسی، بر روی ناحیه درمان، استعمال می شود. سوزن های یک بار مصرف، برای هر بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. سپس محلولی که به طور سفارشی، متناسب با نیازهای هر بیمار تهیه شده است، در ناحیه درمان در هر بیمار، به کار برده می شود. گاهی اوقات از گان های مکانیکی برای آسان تر انجام شدن فرایند تزریق، استفاده می شود. یک تزریق زاویه دار، توسط پزشک، در لایه میانی پوست در ناحیه ای که درمان در آن مورد نیاز است، انجام می پذیرد. مقادیر اندکی از محلول، در ناحیه مورد نظر تزریق می شود. تعداد جلسات مورد نیاز برای مزوتراپی، به نیازهای بیمار جهت پوشش دادن طرح کامل درمان، وابسته است.

انواع مزوتراپی

سه نوع مختلف مزوتراپی، بر حسب تکنیک تزریق مورد استفاده، وجود دارد که عبارتند از:

مزوتراپی نقطه به نقطه، مزوتراپی بخش فوقانی پوست، و مزوتراپی جامع.

جدای از همه اینها، کاربردهای مزوتراپی، به انواع متنوعی از قبیل مزوتراپی مو، مزولیفتینگ و مزوتراپی بدن، بر اساس ناحیه کاربرد، تقسیم می شوند.

مزوتراپی چگونه اثر می کند؟

مزوتراپی، یکی از روندهای بسیار رایج و پر طرفدار در حوزه زیبایی می باشد. قبل از اجرای فرایند مزوتراپی، نیازها، سن، و موقعیت سلامت بیمار، بررسی شده و بر مبنای آن، موادی از قبیل اسیدهای آمینه، آنزیم ها، هورمون ها، مواد معدنی، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، و اسید هیالورونیک، آماده می شود. این مواد آماده شده، در پوست در نواحی مورد نیاز، با فرایند مزوتراپی ، مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد که برای بافت پوست آماده شده اند، تولید ساختارهایی به نام کلاژن و الاستین را که پوست را سرحال و زنده نگه می دارند، تحریک می کنند. این ساختارهای تحریک شده، جریان خود را در ناحیه تحت درمان، تشدید کرده و واکنش ایمنی و گردش خون در سیستم لنفاتیک را سامان دهی می کنند. همه این ها در کنار هم، پوستی تازه و شاداب را خلق می نمایند. بافت زیر جلدی، ترمیم می شود و بنابراین بافت های شل شده، بازیابی و محکم می گردند و فرایند جوانسازی اتفاق می افتد. نتیجه و نرخ موفقیت، بر حسب فاکتورهایی از قبیل تعداد جلسات، نسبت دقیق مواد تزریق شده و خود فرد، متغیر می باشد.

مزایای مزوتراپی

مزوتراپی روش درمانی است که مزایایی را به طرق مختلف بر حسب ناحیه درمان، به همراه دارد. این روند درمان، مشکلات زیادی از قبیل ترک ها، چین و چروک ها، آثار ناشی از تابش نور خورشید، لکه های پوستی، مشکلات پوستی، چاقی های موضعی و سلولیت در نواحی مختلف را درمان می کند. این روش درمان، خصوصاً در افراد مبتلا به طاسی و مشکلات مو، به عنوان یک روند موثر شناسایی شده است. این روند، رشد مو را تحریک کرده و درد مزمن یا حاد +۰۶در هر قسمت بدن را تسکین می دهد. این روند می تواند در برخی مشکلات عروقی و آسیب دیدگی هایی که در حین انجام فعالیت های ورزشی اتفاق می افتد، موثر واقع شود.

چه کسانی می توانند از روند مزوتراپی بهره مند شوند؟

مزوتراپی می تواند برای افراد بالای ۱۸ سال، بر حسب ناحیه درمان و وضعیت سلامت فرد، مورد استفاده قرار گیرد. مناسب بودن فرد برای قرار گرفتن تحت درمان، بعد از غربالگری سلامت، تعیین می شود.

آنچه باید در روند مزوتراپی به آن توجه کنیم:

برخی موضوعات وجود دارند که باید در فرایند مزوتراپی مورد توجه قرار گیرند. فردی که تحت درمان مزوتراپی قرار می گیرد، نباید از داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین قبل و بعد از روند استفاده کند. در طول ۱۰ تا ۱۵ ساعت بعد از مزوتراپی، نباید به ناحیه درمان، آب بزنید. لباس های تنگ نیز می تواند بر روی گردش خون اثر گذار باشد و باید از پوشیدن آنها اجتناب کنید. در طول دو روز اول بعد از مزوتراپی، فرد نباید فشار فیزیکی بر خود وارد کند. آرایش کردن و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، باید در طول ۱۰ تا ۱۵ روز بعد از مزوتراپی، مورد اجتناب قرار گیرد.

همچنین خودداری از مصرف داروهای ضد التهاب نیز قبل و بعد از مزوتراپی توصیه می شود. الکل، کافئین، سیگار کشیدن، و مصرف غذاهای پر پروتئین ممنوع می باشد. باید قبل از روند و بعد از آن، رژیم غذایی سالمی را میل کنید.

بمنظور پیشگیری از کبودی، تورم و قرمزی ناحیه درمان، استفاده از کمپرس سرد، در ناحیه درمان توصیه می شود. ناحیه درمان نباید خارش داده شود. همچنین به منظور جلوگیری از عفونت، نباید ناحیه درمان لمس شود. قبل از لمس ناحیه، باید دست ها را به خوبی بشویید.

مزوتراپی به دست چه کسی باید انجام شود؟

مزوتراپی روندی است که باید توسط پزشک متخصص انجام شود. داشتن تجربه و تبحر در این زمینه توسط پزشک، بسیار حائز اهمیت است.

هزینه مزوتراپی

پس از آشنایی با جزئیات روند مزوتراپی، با یکی از مهم ترین مسائل یعنی هزینه درمان روبرو می شویم. هزینه مزوتراپی بر اساس فاکتورهای مختلف، از قبیل ناحیه درمان، جلسه درمان، طول مدت درمان، و سایر فاکتورها متغیر می باشد.

مزوتراپی برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

مزوتراپی در موقعیت های زیر توصیه نمی شود:

  • زنان باردار
  • مادران شیرده
  • افراد دارای سابقه فلج
  • بیماران دیابتی که انسولین مصرف می کنند
  • بیماران سرطانی
  • بیماران دارای ناهنجاری های انعقاد خون
  • افراد دارای آلرژی به ماده ای که در فرایند میکرواینجکشن استفاده می شود.
  • افراد دارای مشکلات ادرار
  • افراد دارای بیماری قلبی که داروهای مختلف مصرف می کنند.

مزوتراپی بدون سوزن چیست؟

مزوتراپی بدون سوزن، روندی است که از دستگاه های اولتراسونیک برای افراد حساس به مزوتراپی با استفاده از سوزن، انجام می شود. این دستگاه مخلوط دارو را بدون استفاده از سوزن، به پوست انتقال می دهد. دستگاه اولتراسونیک، به سلول های غشایی اجازه می دهد تا به طور کامل در زمان شات یا تزریق، نفوذ پذیر باشند. کاربرد مزوتراپی بدون سوزن برای درمان مو، افزایش تعادل رطوبت در پوست و مو، محکم کردن پوست، کاهش چین و چروک ها در سطح پوست، و جوانسازی صورت انجام می شود.

بر اساس نتایج تحقیق، روند مزوتراپی با سوزن، در مقایسه با روند های مزوتراپی بدون سوزن، نتایج موفقیت آمیز تری را به دست می دهد. موثرترین کاربرد در مزوتراپی با استفاده از سوزن اتفاق می افتد. مزوتراپی بدون سوزن از سوی افراد حساس به سوزن، ترجیح داده می شود.

کاربرد مزوتراپی صورت و پوست

مقادیر اندکی از هیالورونیک اسید مستقیماً در لایه میانی و اولیه پوست تزریق می شود. اسید هیالورونیک، بافت الاستین پوست را مورد حفاظت قرار می دهد و از پوست در برابر علائم پیری محافظت می کند. با کاربرد مزوتراپی، اسید هیالورونیک از دست رفته، جبران می شود. ترکیب دارویی در فواصل زمانی خاص، با سوزن های ریز در پوست تزریق می شود. بمنظور دستیابی به نتیجه موثر، جلسات بیشتر در فواصل زمانی یک هفته ای، اجرا می شود. با در نظر گرفتن حساسیت بیمار به درد، کرم بی حسی بر روی سطح پوست، قبل از روند، استفاده می شود. این کرم ۳۰ تا ۴۰ دقیقه قبل از درمان، استعمال می شود. طول درمان بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه بر حسب ناحیه مزوتراپی، متغیر می باشد. دوره ریکاوری در سطح پوست، بعد از کاربرد مزوتراپی، تا حدی به بیمار وابسته است. بعد از روند، برخی بیماران می توانند به طور کامل به فعالیت های روزمره خود باز گردند، ولی برخی بیماران مشکلاتی از قبیل قرمزی، تورم و کبودی را تجربه می کنند. در طول دو روز اول بعد از روند، این قرمزی و تورم، فروکش می کند. فرایند بهبود قرمزی و تورم، در اطراف چشم ها به مدت زمان بیشتری برای فروکش کردن نیاز دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...