| خانه 4 بلاگ 4 هایفوتراپی سیر تا پیاز + جوانسازی + راز جراحی

هایفوتراپی سیر تا پیاز + جوانسازی + راز جراحی

مهر ۲۵, ۱۴۰۱ | بلاگ, جراحی سر و گردن | ۰ دیدگاه

هایفوتراپی که تحت عنوان درمان اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (HIFU) نیز شناخته می شود، یک روند زیبایی برای سفت کردن پوست می باشد. این روش درمان بعنوان یک جایگزین بدون درد برای لیفت صورت در نظر گرفته می شود. در این روند، از انرژی اولتراسوند برای افزایش تولید کلاژن در پوست صورت به منظور محکم تر کردن آن، استفاده می شود. در این مقاله، راز جراحی شما را با جزئیات مربوط به درمان هایفو تراپی با هدف کمک به درک شناخت روند و فواید آن، آشنا می کند.

هایفوتراپی - راز جراحی

آزمایشات بالینی، روند هایفوتراپی را بعنوان یک روند بی خطر جهت درمان چین و چروک ها و لیفت صورت، معرفی کرده است. هایفوتراپی، تغییرات چشمگیری را در طول ماه های پس از درمان، بر جای می گذارد.

روند هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روند جوانسازی پوست است که در آن متخصص، از انرژی اولتراسوند برای مورد هدف قرار دادن لایه پوست که درست در زیر لایه سطحی قرار دارد، استفاده می کند. در نتیجه، انرژی اولتراسوند باعث می شود که بافت های پوست با سرعت بیشتری حرارت داده شوند.

سلول ها تا رسیدن به دمای خاصی حرارت داده می شوند. در این مرحله آسیب دیدن سلولی اتفاق می افتد. در نتیجه آسیب دیدگی سلولی، تولید کلاژن بهبود می یابد. کلاژن، پروتئینی است که برای حفظ ساختار پوست الزامی می باشد.

با بهبود تولید کلاژن، پوست محکم تر و سفت تر می شود. تعداد چین و چروک ها، کاهش می یابد. انرژی اولتراسوند، معمولاً بر روی محل خاصی از صورت برای مورد هدف قرار دادن بافت، متمرکز می شود. در این روند، بیمار، آسیب دیدگی مضاعف را در لایه فوقانی پوست تجربه نمی کند.

افرادی که دارای عفونت های خاص پوستی یا ضایعه های پوستی بر روی صورت خود هستند، داوطلبین خوبی برای بهره مند شدن از درمان نمی باشند.

اجرای روند درمان سفت کردن پوست با هایفوتراپی

در اینجا روند درمان سفت کردن پوست صورت با هایفوتراپی ، توسط متخصص شرح داده می شود:

 1. پزشک، ناحیه ای را که در آن انرژی ماوراء بنفش عبور داده می شود، تمیز می کند.
 2. کرم بی حسی قبل از شروع برنامه، مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. یک ژل اولتراسوند برای درمان ناحیه مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. اکنون، دستگاه هایفو بر روی پوست مورد هدف برای عبور دادن انرژی از آن، وارد عمل می شود.
 5. متخصص، دستگاه را در محل مورد نظر بعنوان بخشی از روند، تنظیم می کند.
 6. انرژی اولتراسوند به مدت ۱ دقیقه و ۳۰ ثانیه، در پوست عبور داده می شود.
 7. دستگاه در زمان رسیدن به دمای مورد نظر، از روی بافت برداشته می شود و فرایند تولید کلاژن آغاز می گردد.

در برخی موارد، برخی روند های مضاعف توسط پزشک به بیمار توصیه می شود.

کاربردهای هایفوتراپی

در گذشته از هایفوتراپی برای کاربردهای درمانی استفاده می شد امروزه از آن در زمینه زیبایی و جوانسازی نیز استفاده می شود. از جمله کاربردهای این متد در زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سفت کردن پوست گردن و صورت ،رفع  افتادگی پوست در نواحی مختلف صورت و رفع نازکی پوست

کاربردهای هایفوتراپی - راز جراحی

کاندیدای مناسب و غیر مناسب هایفوتراپی

افرادی که در سنین ۳۰ الی ۷۵ سالگی که تصمیم به استفاده از تکنیک های جوانسازی گرفته اند و دوست دارند روند پیری شان را به تعویق بیاندازند بسیار  تکنیک خوبی است.

این تکنیک قادر به اصلاح و بالا بردن ابروها ،کم کردن پوست اضافی بر گردن، از بین  بردن خطوط و چروک بر روی گونه ها می باشد و همچنین می تواند بر روی غبغب قسمت پایین صورت و فک نیز تاثیرات مناسبی بگذارد.

افرادی که در سنین پایین تر قرار دارند نتیجه بهتری از این تکنیک خواهند گرفت.

افرادی که مدت زمان طولانی در معرض نورخورشید قرار گرفته اند از جمله کاندیدای موثر می باشند که البته تعداد جلسات بیشتری را نیاز خواهند داشت.

در صورتی که شل شدن و افتادگی پوست خیلی زیاد باشد کاندیدای مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و باید یکی از تکنیک های جایگزین از جمله لیفت صورت را انجام دهند.

افرادی که باردار می باشند نمی توانند هایفوتراپی را انجام دهند.

بیماران صرعی کاندیدای این تکنیک نمی باشند.

در صورتی که زخم فعال بر روی پوست داربد یا زخم شده اید بهتر است تا مدت بهبودی صبر کنید زیرا با این وجود کاندیدای منایبی به شمار میروید.

مزایای هایفوتراپی

درمان هایفوتراپی دارای مزایای زیبایی برای بیماران، جهت خلاصی از چهره کسل می باشد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • کاهش چین و چروک ها از روی صورت
 • محکم کردن پوست افتاده در صورت و در اطراف گردن
 • کمک به لیفت گونه ها، پلک ها و ابروها
 • بهبود زاویه سازی فک
 • صاف کردن پوست که از طریق این روند زیبایی، قابل دستیابی می باشد.

بعلاوه، هایفوتراپی به معنی توسعه خاصیت ارتجاعی پوست صورت بعد از چند هفته یا چند ماه، در پی درمان می باشد. شکل ظاهری صورت حداقل بعد از یک دوره ۳ ماهه، شروع به بهبود یافتن می کند.

تفاوت لیفت صورت و هایفوتراپی

تفاوت لیفت صورت و هایفوتراپی - راز جراحی

برخی تفاوت های احتمالی بین روند هایفوتراپی و لیفت صورت، شناسایی شده است. برخی از این تفاوت ها عبارتند از:

 1. روند هایفو تراپی امکان استفاده از انرژی متمرکز میکرو اولتراسوند برای انجام درمان را فراهم می آورد. لیفت صورت، شامل استفاده از روندهای جراحی برای انجام این درمان می باشد.
 2. در روند هایفوتراپی ، تزریق انجام نمی گیرد، در حالیکه لیفت صورت، با تزریق انجام می شود. می توان نتیجه گیری کرد که هایفوتراپی، یک روند غیر تهاجمی و لیفت صورت، یک روند تهاجمی می باشد.
 3. هایفوتراپی، سفت شدن پوست صورت را مورد هدف قرار می دهد، در حالیکه درمان لیفت صورت، به بالا بردن و اصطلاحاً لیفت پوست در ناحیه مورد نظر در صورت، مربوط می شود.
 4. تاثیرات هایفوتراپی را می توان سه ماه بعد از درمان، تجربه کرد. تاثیرات لیفت صورت به دلیل تهاجمی بودن آن، فوری می باشد.
 5. احتمال تجربه درد در طول درمان هایفوتراپی، کمتر است، در حالیکه در لیفت صورت، بیمار، درد جزئی را تجربه می کند.
 6. افراد دارای پوست شل که خواهان یک نتیجه تدریجی می باشند، باید درمان هایفوتراپی را دنبال کنند. افرادی که می خواهند نتایج فوری را مشاهده کنند، باید درمان لیفت صورت را مد نظر قرار دهند.
 7. هایفوتراپی یک روند ارزان قیمت تر در مقایسه با درمان لیفت صورت می باشد.
 8. در لیفت صورت، زمان ریکاوری حدوداً ۲ الی ۴ هفته می باشد، در حالیکه در درمان هایفو، شما نیازی به سپری کردن فاز ریکاوری ندارید.

نتایج هایفوتراپی

هایفوتراپی یکی از بی خطر ترین روندهایی می باشد که محکم شدن پوست صورت را تضمین می کند. این روند درمان، نسبت به لیفت صورت، به دلیل عدم نیاز به سپری کردن فاز ریکاوری، ترجیح داده می شود. در لیفت صورت، بیمار اندکی درد و حس کشش را تجربه می کند.

بعد از روند هایفوتراپی، بیمار اندکی قرمزی یا تورم را تجربه می کند که با مصرف داروی تجویز شده توسط پزشک، قابل درمان می باشد. شما می توانید در روز بعد از درمان، فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید. حساس شدن ناحیه درمان، گاهی تا چند هفته طول می کشد و علت آن انرژی ماوراء بنفش می باشد که در روند درمان، بخش طبیعی به شمار می آید.

هایفوتراپی قادر به ارائه چه درمان هایی می باشد؟

 • کاهش چین و چروک ها
 • لیفت گونه ها
 • لیفت پلک ها و ابروها
 • بهبود زاویه فک
 • تایتنینگ یا سفت شدن ناحیه دکلته
 • سفت شدن پوست افتاده در گردن
 • کاهش چین و چروک در ناحیه بین لب و بینی

اقدامات قبل از هایفوتراپی

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا برنزه کردن پوست، خودداری کنید. پوستی که در اثر نور خورشید یا برنزه کردن، دچار سوختگی شده، برای درمان هایفوتراپی مناسب نمی باشد. باید مصرف تمام محرک های ایجاد کننده حساسیت در پوست، متوقف شود. این محرک ها شامل گلیکولیک اسید، سالیسیلیک اسی، بنزول پراکسید، محصولات رتینول از قبیل رتین A، تازوراک، دیفرین و ویتامین C می باشد. برخی آنتی بیوتیک ها نیز به نور حساس بوده و در نتیجه تا دو هفته بعد از تکمیل مصرف آنتی بیوتیک ها، امکان اجرای درمان وجود نخواهد داشت.

روز قبل از درمان هایفوتراپی

در صورت داشتن سرماخوردگی، تاول، تبخال، قبل از درمان، پزشک را در جریان قرار دهید. پزشک داروی ضد ویروس را تجویز خواهد کرد.

روز درمان هایفوتراپی

اگر برای اولین بار تحت درمان هایفوتراپی قرار می گیرید، ۳۰ دقیقه قبل از درمان، از شما عکس گرفته شده و رضایت نامه ای را امضا می کنید.

آرایش نکنید و در ناحیه ای که قرار است تحت درمان قرار گیرد، مرطوب کننده استفاده نکنید.

اگر استفاده از کرم بی حسی، در روند درمان شما گنجانده شده است، ۴۵ دقیقه قبل از شروع روند، در محل درمان حاضر شوید.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

قرمزی و تورم در ناحیه درمان، نرمال می باشد. پس از درمان، احتمال بروز تاول یا کبودی وجود ندارد. اگر در موارد نادر کبودی اتفاق افتاد، پماد آنتی بیوتیک، مثل پلی اسپورین، دوبار در روز تا زمان بهبود، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • از استفاده از کیسه یخ برای به حداکثر رساندن نتیجه درمان، خودداری کنید.
 • بلافاصله بعد ار درمان هایفوتراپی می توانید آرایش کنید.
 • وکس کردن، استفاده از موچین یا کرم های موبر، سه روز بعد از درمان قابل استفاده می باشند.
 • از رفتن به وان آب داغ، سونا، اتاق های بخار، و ورزش کردن، بعد از هایفوتراپی خودداری کنید. البته، می توانید تمام فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.
 • در روز درمان، می توانید بر روی صورت خود از مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. در روز بعد از درمان، می توانید مراقبت های نرمال پوستی خود را از سر بگیرید.
 • بلافاصله بعد از درمان، استفاده از اکسید روی ۳۹ یا بالاتر، بلامانع می باشد. لطفاً برای به حداکثر رساندن نتیجه درمان، از کرم ضد آفتاب به صورت روزانه استفاده کنید.

بوتاکس، دیسپورت، لایه بردارهای شیمیایی و فیلرهای پوستی، یک هفته بعد از روند، قابل استفاده می باشد.

دوام و ماندگاری هایفوتراپی چگونه است ؟

معمولا ماندگاری هایفوتراپی از ۶ ماه تا ۳سال می باشد و بعد از آن مانند هر تکنیک دیگری باید دوباره اینکار را انجام دهید زیرا روند پیری همچنان ادامه دارد و متوقف نخواهد شد.

مدت زمان انجام هایفوتراپی

هایفوتراپی در مناطق مختلف صورت زمان متفاوتی را نیاز خواهد داشت.

به طور مثال هایفوتراپی در ناحیه پیشانی ۳۰ دقیقه طول می کشد.

عوارض هایفوتراپی

به طور کلی باید توجه داشته باشید که این پروسه می بایست تحت نظر پزشک و متخصصین انجام شود در غیر این صورت ممکن است درد و ناراحتی بعد از انجام هایفوتراپی را تجربه کنید.

ممکن است بعد از درمان با هایفو دچارد کبودی شوید نگران نباشید از بین خواهد رفت.

تورم بی حسی سرخی و کبودی در هایفوتراپی اجتناب نا پذیر است.

هزینه هایفوتراپی

هایفوتراپی یک پروسه جوانسازی غیر جراحی می باشد که معمولا هزینه ای بسیار کمتر از تکنیک های جراحی مخصوص جوانسازی دارد .اما برآورد هزینه هایفوتراپی توسط ما ممکن نیست و بهتر است در صورتی که نیاز به برآورد هزینه های درمان با هایفو دارید به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید و هزینه را جویا شوید زیرا اینکار با دستگاههای ویژه انجام می شود وبرآورد هزینه بستگی به نواحی مورد نظر تعداد جلسات مورد نظر خواهد داشت.

سخن اخر

هایفوتراپی یا همان هایفو تکنیکی بسیار جدید برای جوانسازی صورت می باشد این تکنیک می تواند بسیاری از چین و چروک ها و افتادگی های صورت را که در اثر گذشت زمان در صورت پدید آمده اند را بهبود ببخشد و ظاهری بسیار جذاب برای افراد مجددا پدید بیاورد زیرا پوست را وارد به کلاژن سازی مجدد کرده و پوست دوباره خاصیت کشسانی خود را به دست می آورد این روش بدون نیاز به بیهوشی و حضور در اتاق عمل انجام می شود و نیاز به نقاهت خاصی ندارد بنابراین این روزها در بین افراد بسیار محبوب شده است در صورتی که حس می کنی نیاز به جوانسازی در پوست دارید حتما در مورد این تکنیک با پزشک خود مشورت کرده و در صورتی که کاندیدای مناسبی برای این روش به شمار می روید دست به کار شوید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...