| خانه 4 بلاگ 4 هموروئید

هموروئید

آبان ۲۰, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۰ دیدگاه

به تعبیری می توان گفت همه افراد هموروئید دارند، دسته ای از سیاهرگ ها که درست در زیر غشاهای مخاطی پوشاننده پایین ترین قسمت راست روده و مقعد قرار دارند. وضعیتی که اکثر ما آن را بواسیر می‌نامیم، زمانی ایجاد می‌شود که سیاهرگ ها مانند رگ های واریسی در پاها متورم شوند.

هموروئید - راز جراحی

چه چیزی باعث ایجاد هموروئید می شود؟

هموروئید با یبوست مزمن، زور زدن در حین یبوست و نشستن طولانی مدت روی توالت همراه است  که آن ها هنگام گردش خون به داخل و خارج باعث ایجاد اختلال شده و باعث جمع شدن و بزرگ شدن عروق می شوند.

هنگام بارداری زمانی که رحم بزرگ شده روی رگ ها فشار می آورد و باعث به وجود آمدن هموروئید می شود.

در افراد مبتلا به هموروئید، ماهیچه صاف کانال مقعدی سفت تر از حد متوسط ​​است و حتی زمانی که فشار نمی آورید. یبوست باعث افزایش این مشکلات می شود؛ زیرا زور زدن در حین یبوست، فشار را در کانال مقعدی افزایش می دهد و بواسیر را به عضله اسفنکتر فشار می دهد. در نهایت، بافت‌های همبند که از هموروئید محافظت می‌کنند و در جای خود نگه می‌دارند که افزایش سن موجب تضعیف آن ها می‌شوند و باعث برآمدگی و افتادگی هموروئید می‌شوند.

هموروئید چه علائمی دارد؟

وریدهای اطراف مقعد معمولا تحت فشار کشیده می شوند و امان دارد برآمده یا متورم شوند. بواسیر ممکن است در اثر افزایش فشار در قسمت تحتانی رکتوم به دلیل موارد زیر ایجاد شود:

 • زور زدن در هنگام یبوست
 • نشستن طولانی مدت روی توالت
 • داشتن اسهال مزمن یا یبوست
 • چاق بودن
 • باردار بودن
 • داشتن رابطه مقعدی
 • خوردن رژیم غذایی کم فیبر
 • بلند کردن وسایل سنگین

راه های پیشگیری از هموروئید چیست؟

بهترین راه برای پیشگیری از هموروئید ، این است که مدفوع تان نرم باشد تا به راحتی دفع شود. برای پیشگیری از این عارضه و کاهش علائم آن ، نکات زیر را رعایت کنید:

 • مصرف غذاهای پرفیبر

در رژیم غذایی خود مقدار مصرفی میوه، سبزیجات و غلات را افزایش دهید. داشتن رژیم غذایی سالم، مدفوع را نرم می کند که به شما کمک می کند تا از زور زدن هایی که می تواند باعث هموروئید شود، جلوگیری کنید.

 • به اندازه کافی آب بنوشید

هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر بنوشید که به نرمی مدفوع کمک می کند.

 • از مکمل های فیبردار استفاده کنید

پزشکان توصیه می کنند، مقدار ۲۰ تا ۳۰ گرم روزانه فیبر در رژیم غذایی شان داشته باشند که بیشتر افراد از این مقدار فیبر استفاده نمی کنند. اگر از مکمل های فیبردار استفاده می کنید، حتما روزانه حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر بنوشید. در غیر این صورت، مکمل ها می توانند باعث یبوست یا تشدید آن شوند.

 • زور زدن ممنوع می باشد

زیرا زور زدن و حبس نفس موقع دفع مدفوع، فشار بیشتری را در وریدهای قسمت پایین رکتوم ایجاد می کند. زمانی که شما احتیاج به سرویس بهداشتی رفتن دارید، حتما بروید؛ چون درصورت نرفتن باعث خشک شدن مدفوع شده و دفع آن برای شما سخت خواهد بود. برای کمک به جلوگیری از یبوست و کاهش فشار روی رگ ها که می تواند در اثر ایستادن یا نشستن طولانی مدت رخ دهد، ورزش کنید. ورزش همچنین می تواند به کاهش وزن اضافی تان کمک کند که ممکن است در ایجاد هموروئید شما نقش داشته باشد. از نشستن طولانی مدت در سرویس بهداشتی خودداری کنید. نشستن بیش از حد ، به ویژه روی توالت، می تواند فشار وارده بر سیاهرگ های مقعد را افزایش دهد.

مزایای درمان هموروئید با لیزر چیست؟

یکی از مزایای جراحی با لیزر، طول دوره نقاهت آن نسبت به جراحی باز کوتاه تر می باشد و همچنین برشی در مقعد ایجاد نمی شود.

هموروئید داخلی و خارجی چیست؟

دو نوع هموروئید وجود دارد: هموروئید داخلی که در قسمت تحتانی رکتوم ایجاد می شود و هموروئید خارجی که در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می شود. هموروئید خارجی درد بیشتری دارد؛ زیرا پوست روی آن تحریک شده و فرسایش می یابد. اگر لخته خون در داخل هموروئید خارجی ایجاد شود، درد می تواند ناگهانی و شدید باشد. ممکن است توده ای را در اطراف مقعد احساس کنید یا ببینید. لخته معمولا حل می شود و پوست اضافی باقی می ماند که ممکن است خارش یا تحریک شود.

هموروئید داخلی معمولاً بدون درد است، حتی زمانی که خون ریزی می کند. برای مثال، ممکن است خون قرمز روشن را روی دستمال توالت ببینید یا در کاسه توالت چکه کند. بواسیر داخلی نیز ممکن است پرولاپس داشته باشد یا فراتر از مقعد گسترش یابد و باعث ایجاد چندین مشکل شود. هنگامی که هموروئید بیرون می زند، می تواند مقادیر کمی مخاط و ذرات ریز مدفوع را جمع کند که ممکن است باعث تحریکی به نام خارش آنی شود. پاک کردن مداوم برای کاهش خارش می تواند مشکل را بدتر کند.

درجه بندی هموروئید

هنگامی که علائم هموروئید به وجود می آید، بسته به موقعیت و شدت هموروئید، روش های درمانی مختلفی وجود دارد. هموروئیدهای داخلی بر اساس میزان بیرون زدگی زیر خط شانه ای به داخل کانال مقعد درجه بندی می شوند.

درجه ۱: در این نوع، هموروئید در داخل کانال مقعد قرار دارد اما پرولاپس نمی کند و بواسیر درجه یک، ممکن است خون ریزی کند.

درجه ۲: هنگامی که فرد دچاریبوست می شود و برای دفع مدفوع فشار وارد می کند، بواسیر از کنار مقعد بیرون می زند و بعد از کاهش فشار به حالت اولیه خود، داخل کانال مقعد باز می گردد.

درجه ۳: بواسیر ممکن است بدون هیچ گونه فشاری هنگام دفع مدفوع از کنار مقعد بیرون می زند و فرد باید آن ها را با دست به داخل فشار دهد.

درجه ۴ : در این حالت هموروئید به صورت عادی بیرون از مقعد قرار دارد و به داخل کانال مقعد نمی رود.

چه داروهایی می تواند به درمان هموروئید کمک کند؟

برای پیشگیری از درد و التهاب و بیرون زدگی بیشتر بواسیر، باید از داروهای ملین، داروهای کاهش التهاب و درد استفاده کرد. ملین ها با افزایش آب و چربی در مدفوع عمل می کنند که عمل دفع را راحت می کنند.

برای کاهش التهاب، پزشک توصیه می کند از کرم یا شیاف های بدون نسخه استفاده شود. برخی از داروها شامل بی حس کننده های موضعی با دوز کم برای کمک به التهابات هستند و برخی دیگر حاوی داروهای منقبض کننده می باشند که به کوچک شدن بافت‌های متورم کمک می‌کنند. هر دو دارو ممکن است حاوی استروئید با دوز کم (هیدروکورتیزون) برای کاهش التهاب باشند.

افراد مبتلا به دیابت باید قبل از استفاده از درمان های هموروئید با پزشک خود مشورت کنند. اگر دارو حاوی یک منقبض کننده عروق باشد، ممکن است سطح قند خون را در صورت جذب به مقدار زیاد افزایش دهد. داروی  لیدوکائین یا هیدروکورتیزون قوی ممکن است توسط پزشک تجویز شود.

هموروئیدهای درجه ۲ و ۳ در ابتدا به همین روش و با استفاده از تکنیک هایی برای از بین بردن هموروئید درمان می شوند. این ها شامل تزریق ورید هموروئید برای اسکلروز یا سفت شدن آن، استفاده از نوارهای لاستیکی برای خفه کردن جریان خون و چروک شدن بافت هموروئید یا سایر روش هایی است که باعث چروک شدن مخاط و مرگ می شود.

آیا هموروئیدکتومی، هموروئید را درمان می کند؟

افرادی که روش های درمانی دیگری را انجام داده اند و نتیجه ای حاصل نشده است یا دارای هموروئید درجه ۴ می باشند، کاندید مناسبی برای جراحی بواسیر متورم و هموروئیدهای خارجی هستند. این روش به صورت جراحی با لیزر یا به روش هموروئیدکتومی که جراحی با چاقوی جراحی می باشد.

هموروئید خارجی نشان می دهد که لخته ای در بواسیر ایجاد شده است که باعث درد قابل توجهی می شود که درمان، شامل برداشتن بواسیر برای از بین بردن لخته و کاهش تورم است.

چه مدت طول می کشد تا هموروئید از بین برود؟

بواسیر بافت طبیعی است و تنها زمانی باعث نگرانی می شود که متورم، ملتهب یا خون ریزی کند. هموروئید پس از درمان غیرجراحی، حدود ۵۰ درصد مواقع برگشت پذیر است، در حالی که میزان برگشت پذیری پس از جراحی تنها ۵ درصد است.

مراقبت های بعد از جراحی هموروئید چگونه است؟

 1. پس از جراحی هموروئید، هر روز درد و ناراحتی کمتری خواهید داشت. حدود ۲ تا ۴ هفته، شما در مقعدتان درد خواهید داشت که در این مدت پزشک توصیه می کند از داروهای مسکن استفاده کنید. معمولا خون ریزی خفیف و ترشحات شفاف یا زرد زنگ از مقعد خواهید داشت. این علائم ممکن است ۱ تا ۲ ماه پس از جراحی باقی بماند.
 2. پس از ۱ تا ۲ هفته، شما باید بتوانید بیشتر فعالیت های عادی خود را انجام دهید. مهم است که در حین بهبودی از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن اجتناب کنید.
 3. زمانی که احساس خستگی می کنید، استراحت کنید.
 4. تحرک داشته باشد که پیاده روی در این دوران ایده خوبی می باشد.
 5. تا بهبودی کامل از برداشتن وسایل سنگین اجتناب کنید.
 6. در دوران نقاهت شما می توانید به راحتی دوش بگیرید و در پایان مقعد خود را کامل خشک کنید.
 7. شما ۱ تا ۲ هفته باید از محل کار خود مرخصی بگیرید؛ زیرا این جراحی نیاز به استراحت کافی دارد.
 8. ۲ یا ۳ روز پس از جراحی، غذاهای پرفیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این کار حرکات روده را آسان تر می کند و احتمال ابتلای مجدد به هموروئید را کاهش می دهد.

آیا هموروئید به طور خودبخود درمان می شود؟

با توجه به اینکه ناحیه مقعد در زمان اجابت مزاج معمولاً تحت فشار قرار می گیرد ، تجربه کردن درد ، خارش و سوزش در این ناحیه ، امری دور از انتظار نیست. هموروئید بر حسب نوع آن ، از نظر داخلی یا خارجی بودن ، دارای دامنه زمانی متغیری برای درمان می باشد. در برخی موارد ، این عارضه به طور خودبخود رفع می شود و نیازی به درمان بخصوصی ندارد ولی در برخی شرایط دیگر ، به مشکلی مداوم تبدیل شده و پیگیری برای بهره مندی از یک درمان مناسب را به امری الزامی تبدیل می نماید.

رژیم غذایی مناسب ، مصرف منابع غنی از فیبر و نشستن در وان آب گرم می تواند برای درد تجربه شده از این عارضه ، تسکین دهنده باشد.

در صورت غیر قابل تحمل بودن عوارض ناشی از هموروئید و تبدیل شدن آن به یک عارضه مختل کننده زندگی ، مراجعه به پزشک برای به کار بستن راهکار درمان و رهایی دائمی از این عارضه الزامی خواهد بود.

هموروئید و بارداری

هموروئید یکی از مشکلاتی است که بانوان باردار اغلب به آن دچار می شوند. این مشکل معمولاً در سه ماهه سوم بارداری شایع تر است. اگر ابتلا به هموروئید به دوره قبل از بارداری مربوط باشد ، احتمال عود و بازگشت آن در دوره بارداری افزایش می یابد.

هموروئید هایی که در طول دوره بارداری ایجاد شده اند ، اغلب بعد از وضع حمل ، از بین می روند. بانوان مبتلا به هموروئید ، در صورت اقدام به مصرف پماد یا شیاف ضد هموروئید ، حتماً باید با پزشک خود هماهنگ نمایند.

اگر جراحی هموروئید در زن باردار ضروری باشد ، چه باید کرد؟

پزشک تمام تلاش خود را می کند تا در صورت امکان ، با استفاده از روش های غیر جراحی ، اقدام به درمان موارد اورژانسی هموروئید در زن باردار نماید ، ولی اگر درمان به روش بدون جراحی ناممکن بوده و نتیجه مطلوب را به دست نمی داد ، پزشک با استفاده از بی حسی موضعی یعنی در شرایطی که برای مادر و جنین هیچ خطری را به همراه نداشته باشد ، به درمان بیمار خود می پردازد.

علت شایع تر بودن هموروئید در دوره بارداری ، به فشار های وارد آمده به عروق در ناحیه لگن و اندام های تحتانی و کند شدن جریان خون به این ناحیه و اتساع رگ ها نسبت داده می شود.

در برخی موارد رژیم غذایی نادرست و ابتلا به یبوست باعث خشک شدن مدفوع و وارد آمدن فشار شدید به مقعد در زمان اجابت مزاج ، عامل بروز هموروئید تشخیص داده می شود.

همچنین ترشح کمیت بیشتر هورمون پروژسترون در دوره بارداری نیز متورم شدن دیواره رگ ها را به همراه داشته و در نتیجه بروز هموروئید منجر می شود.

چگونه می توان هموروئید در دوره بارداری را مدیریت نمود؟

 1. هر روز به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در وان آب گرم بنشینید. این کار را ۳ الی ۴ بار در روز تکرار کنید. برخی در زمان نشستن در وان آب گرم ، در آب مقداری بتادین می ریزند. بانوان باردار باید موکداً از این کار خودداری نمایند.
 2. آب زیاد بنوشید.
 3. از نوشیدنی هایی مثل چای و نوشابه خودداری کنید.
 4. مواد غذایی غنی از فیبر را در سبد غذایی تان بگنجانید.
 5. هر روز پیاده روی کنید.
 6. از دستمال توالت بدون عطر و نرم استفاده کنید. دستمال توالت مرطوب گزینه بهتری می باشد.
 7. بر روی ناحیه مقعد ، روزی چند بار کمپرس یخ قرار دهید. حتماً کمپرس یخ را در یک حوله تمیز پیچیده و سپس آن را بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.

درمان خانگی بیماری هموروئید

برای اطلاع از راه های سریع آرام کردن خارش و درد نیازی نیست به مطب دکتر مراجعه کنید. بهترین درمان برای هموروئید معمولا اقداماتی است که در خانه انجام می دهید. خیلی از این راهنمایی ها به شما کمک می کنند از یبوست جلوگیری کنید. این امر می تواند به جلوگیری از شکل گرفتن این عارضه نیز کمک بسزایی داشته باشد.

کاهش درد و خارش هموروئید

هنگام حمام از آب گرم استفاده کنید. به این منظور توصیه می شود از وان بهره بگیرید و آن را با چند سانت آب گرم پر کنید. سپس حدود پانزده دقیقه در آن بنشینید. پس از هر بار حرکت روده ها این عمل را دو تا سه بار در روز انجام دهید. اگر می خواهید این ناحیه را شستشو دهید از صابون بدون بو استفاده کنید و از لیف استفاده نکنید.

برای خشک کردن ، با یک حوله تمیز ضربات آرامی را به ناحیه ای که هموروئید در آن رخ داده وارد کنید. حتی می توانید از باد سرد سشوار هم استفاده کنید تا حس بهتری داشته باشید.

از پماد کمک بگیرید. پمادهای غیر تجویزی که از طریق داروخانه ها قابل تهیه هستند و بدون هیچ عارضه ای درد و خارش را آرام می کنند. بیشتر از یک هفته از کرم هایی که حاوی هیدروکورتیزون هستند استفاده نکنید ، مگر پزشک به شما مجوز دهد.

از کیسه یخ بهره بگیرید.  می توانید کیسه های یخ کوچکی را روزانه چند بار روی این ناحیه قرار دهید تا هم درد و ناراحتی کاهش یابد و هم تورم مقداری کمتر شود.

قرص مسکن مصرف کنید. داروهای غیر تجویزی مثل استامینیفون ، آسپرین و یا ایبوبروفن به کم شدن درد کمک شایانی می کنند.

خاراندن ممنوع! به هیچ عنوان قسمتی که هموروئید در آن رخ داده را نخارانید. با این کار به پوست آسیب می زنید و حتی خارش را بدتر می کنید.

لباس نخی بپوشید. لباس زیرهای نخی و گشاد باعث انتقال هوا به این ناحیه می شود و جلوی مرطوب شدن آن را می گیرد.

نکاتی که هنگام استفاده از سرویس بهداشتی باید آن را رعایت کنید

سعی کنید مدت زیادی را در این محیط نگذرانید. اگر در دفع مدفوع دچار مشکل شده اید ، فشاری به خود وارد نکنید و پس از  چند دقیقه دوباره به سرویس بهداشتی مراجعه کنید. همچنین هنگام استفاده از دستمال توالت ابتدا آن را کمی خیس کنید تا از زبری آن بکاهید. حتی می توانید از دستمال مرطوب یا پنبه هم بهره بگیرید.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که نباید مدت زیادی از توالت دور بمانید. اگر احساس کردید که باید از سرویس بهداشتی استفاده کنید ، منتظر زمان و مکان مناسب نمانید. این امر فشار را روی روده زیاد می کند و خطر وقوع هموروئید را افزایش می دهد. برای بدتر نکردن اوضاع نیاز است تا بیشتر آب بنوشید و غذاهای فیبر دار میل کنید تا غذا در بدن نرم شود و راحت تر حرکت کند.

نکته: توصیه می شود به جای استفاده از توالت فرنگی ، از نوع قدیمی آن استفاده کنید. در این مدل به علت اینکه زانوها بالا قرار می گیرند ، حرکات روده راحت تر انجام می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...