| خانه 4 بلاگ 4 واژینیسموس یا دخول دردناک + راز جراحی

واژینیسموس یا دخول دردناک + راز جراحی

آذر ۱۱, ۱۴۰۱ | بلاگ, درمانی | ۰ دیدگاه

در برخی زنان ، عضلات واژن ، به صورت غیر ارادی یا به طور دائمی ، در زمان تلاش برای دخول واژنی ، دچار انقباض می شود. این بیماری ، واژینیسموس نام دارد. این انقباضات می تواند مانع انجام رابطه جنسی شده یا آن را به یک فرایند دردناک تبدیل نماید. آنچه در مقاله راز جراحی درباره واژینیسموس خواهید خواند.

واژینیسموس - راز جراحی

واژینیسموس در چه شرایطی تجربه می شود:

 • زمانی که شریک جنسی در تلاش برای انجام دخول است.
 • زمانی که زن می خواهد تامپون را وارد کند.
 • زمانی که زن ، ناحیه نزدیک به واژن را لمس می کند.

واژینیسموس اختلالی را در انگیختگی ایجاد نمی کند ولی می تواند از فرایند دخول ، جلوگیری کند.

یک تست لگن ملایم ، معمولاً علتی از انقباض را نشان نمی دهد. ناهنجاری های فیزیکی نیز مداخله ای در این موقعیت ندارند.

سوء عملکرد جنسی ، مشکلی است که وقوع آن هم در مردان و هم در زنان ، محتمل است و معمولاً قابل درمان می باشد. این مشکلی است که شما در وقوع آن هیچ نقشی نداشته اید و بنابراین ، نباید به خاطر آن احساس خجالت کنید. البته ، این ناهنجاری ها می تواند در روابط شما و کیفیت زندگی تان ایجاد اختلال نماید.

متخصصان دقیقاٌ نمی دانند چه تعداد زن به واژینیسموس مبتلا هستند ، ولی این موقعیت یک مشکل نه چندان رایج ، معرفی شده است.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس در دو نوع دسته بندی می شود:

واژینیسموس اولیه : که در آن ، دخول واژنی ، حاصل نشده است.

واژینیسموس ثانویه : که در آن دخول واژنی یک بار حاصل شده است ، ولی برای دفعات بعدی ، به دلیل فاکتورهایی از قبیل جراحی زنان ، آسیب دیدگی یا پرتوتابی ، انجام آن ناممکن است.

در برخی زنان ، واژینیسموس بعد از یائسگی اتفاق می افتد. وقتی سطح استروژن کاهش پیدا می کند ، عدم روان بودن و حالت ارتجاعی در واژن ، باعث می شود که رابطه جنسی ، به یک فرایند دردناک ، پر استرس و ناممکن تبدیل شود. این امر در برخی زنان می تواند به واژینیسموس منجر شود، در اینفوگرافی ذیل به صورت جامع تر توضیحاتی را مطرح نموده ایم.

انواع واژینیسموس - راز جراحی

دیسپورونیا

دیسپورونیا یک اصطلاح پزشکی است که برای رابطه جنسی دردناک استفاده می شود. دیسپورونیا اغلب با واژینیسموس ، اشتباه گرفته می شود.

دیسپورونیا ممکن است در اثر یکی از عوامل زیر اتفاق بیافتد:

 • کیست
 • بیماری التهاب لگن
 • آتروفی واژن

علل واژینیسموس

همیشه تنها یک دلیل برای ابتلا به واژینیسموس وجود ندارد. این موقعیت با موارد زیر در ارتباط است:

 • آسیب دیدگی یا سوء استفاده جنسی قبلی
 • داشتن رابطه جنسی دردناک قبلی
 • فاکتورهای احساسی

در برخی مواقع ، هیچ علت مستقیمی برای آن یافت نمی شود.

برای تشخیص ، پزشک شما ، آزمایش فیزیکی را انجام داده و درباره سابقه روابط جنسی و پزشکی شما ، سوالاتی می پرسد. این سوابق می تواند در دستیابی به سر نخ هایی برای یافتن علل پایه انقباض ها ، مفید واقع شود.

علائم واژینیسموس

سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن ، علامت اولیه واژینیسموس می باشد ، ولی شدت موقعیت ، در میان زنان مختلف ، متفاوت است. در تمام موارد ، انقباض واژن ، دخول را دشوار یا ناممکن می کند.

اگر دچار واژینیسموس هستید ، نمی توانید انقباض های عضلات واژن خود را مدیریت کرده یا متوقف کنید.

واژینیسموس می تواند علائم مضاعفی از قبیل ترس از دخول واژنی و کاهش تمایل جنسی مرتبط با دخول را به همراه داشته باشد.

زنان مبتلا به واژینیسموس ، اغلب سوزش یا درد توام با سوزش را در زمان وارد شدن هر چیزی به واژن ، احساس می کنند.

تشخیص واژینیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولاً با شرح علائم آغاز می شود. پزشک ، سوالات زیر را می پرسد:

 • چه زمان برای اولین بار متوجه مشکل شدید ؟
 • این مشکل هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد ؟
 • چه چیزی باعث شروع آن می شود ؟

معمولاً پزشک از شما درباره سابقه رابطه جنسی تان می پرسد که شامل سوالاتی درباره سوء استفاده جنسی یا آسیب دیدگی جنسی می باشد.

به طور کلی ، تشخیص و درمان واژینیسموس مستلزم انجام آزمایش لگن است.

ترس از انجام تست های لگن در بانوان ، طبیعی است. اگر پزشک شما ، تست لگن را توصیه کند ، می توانید با او درباره روش های آسان انجام این تست ، گفتگو کنید.

وقتی پزشک به واژینیسموس مشکوک باشد ، تست را تا حد امکان ، با ملایمت انجام می دهد. او برای هدایت دست یا ابزار پزشکی به داخل واژن ، به منظور آسان تر کردن دخول ، از شما کمک می گیرد. با پیشرفت فرایند ، شما می توانید درباره هر مرحله از تست ، از پزشک بخواهید تا توصیحات کاملی را ارائه بدهد.

در طول تست ، پزشک به دنبال هرگونه علامت یا نشانه عفونت یا بر جای ماندن جای زخم می گردد.

در واژینیسموس ، هیچ دلیل فیزیکی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد. این بدان معناست که اگر شما به واژینیسموس مبتلا باشید ، پزشک علت دیگری برای علائم شما نخواهد یافت.

گزینه های درمان واژینیسموس

واژینیسموس یک ناهنجاری قابل درمان می باشد. درمان معمولاً شامل آموزش ، مشاوره و ورزش می باشد.

 • مشاوره و درمان جنسی

آموزش معمولاً شامل یادگیری درباره آناتومی و آن چیزی است که در طول انگیختگی و رابطه جنسی اتفاق می افتد. شما می توانید درباره عضلات دخیل در واژینیسموس نیز کسب اطلاعات کنید.

این کسب اطلاعات می تواند به شما در درک نحوه عملکرد بخش های مختلف بدن و واکنش آنها مفید واقع شود.

در جلسه مشاوره ، شما و شریک جنسی تان شرکت می کنید. مشاور که در زمینه ناهنجاری های جنسی تخصص دارد ، به شما کمک می کند.

تکنیک های ریلکسیشن ، حالت آرامش شما را ارتقا داده و به شما کمک می کند تا در زمان رابطه جنسی ، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 • دیلاتور یا متسع کننده های واژن

پزشک یا مشاور به شما توصیه می کند تا نحوه استفاده از متسع کننده ها را تحت نظارت متخصص ، یاد بگیرید.

دیلاتور مخروطی شکل را در واژن قرار دهید. دیلاتور به مرور ، بزرگ و بزرگ تر می شود. این به عضلات واژن کمک می کند تا کشیده و انعطاف پذیر شوند.

 • درمان فیزیکی

اگر استفاده از دیلاتور برایتان سخت است ، می توانید از درمان های فیزیکی مخصوص کف لگن بهره مند شوید.

این ورزش ها می تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

 1. یادگیری در نحوه استفاده از دیلاتورها
 2. یادگیری بهتر تکنیک های ریلکسیشن
 • درمان واژینیسموس با براشتن اندومتریوز

اندومتریوز بخشی از پوشش داخلی رحم است که به بیرون رشد کرده و در زمان برقراری رابطه جنسی ، باعث ایجاد درد می شود. با فرایند جراحی ، این توده رشد کرده ، به راحتی قابل برداشته شدن و درمان بوده و به تبع آن ، مشکل احساس درد در رابطه جنسی نیز رفع می شود.

 • جراحی بزرگ کردن واژن برای درمان واژینیسموس

گاهی برخی جراحی های قبلی باعث مسدود شدن واژن شده است. در این شرایط ، جراح با استفاده از جراحی بزرگ کردن واژن ، این تنگی را درمان کرده و در نتیجه مشکل دخول دردناک نیز حل می شود.

 • بوتاکس و درمان واژینیسموس

در صورت ابتلا به واژینیسموس حاد ، تزریق بوتاکس با هدف فلج کردن عضله و جلوگیری از انقباض غیر ارادی در زمان دخول ، انجام می شود. در برخی بانوان یک بار تزریق می تواند مشکل را به طور کامل درمان نموده و در برخی دیگر ، تزریق باید هر چند ماه یک بار ، تمدید شود.

 • نشستن در وان آب گرم

نشستن در وان آب گرم می تواند به شل شدن و ایجاد آرامش در عضلات ناحیه تناسلی کمک کند. قبل از رابطه جنسی ، به مدت یک ربع الی بیست دقیقه در وان آب گرم بنشینید تا در زمان برقراری رابطه جنسی ، احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

 • استفاده از لوبریکانت

لوبریکانت ها محصولاتی بر پایه آب می باشند که برای روان و لغزنده نمودن موقتی واژن در زمان نزدیکی ، مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب ، درد در هنگام رابطه جنسی تجربه نمی شود. این محصول برای بانوانی که در اثر زایمان یا یائسه شدن ، دچار خشکی واژن شده اند ، مفید می باشد.

 • آر اف و درمان واژینیسموس

استفاده از دستگاه آر اف واژن یکی از موثرترین روش ها برای درمان واژینیسموس است. این دستگاه با تولید امواج الکترومغناطیسی باعث رفع انقباض غیر ارادی عضلات واژن می شود. این روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون خونریزی بوده و درمان سریع و قطعی را بدون نیاز به انجام ورزش یا درمان های تکمیلی ، ارائه می دهد.

 • درمان واژینیسموس با پروتز

در این فرایند ، پزشک از پروتزهای پلاستیکی برای کمک به گشاد شدن ناحیه تناسلی استفاده می کند. این فرایند در مطب پزشک انجام می شود.

آیا بانوان مبتلا به واژینیسموس باردار می شوند؟

پس از درمان واژینیسموس ، بانوان به راحتی می توانند باردار شوند و حتی زایمان خود را به طور طبیعی انجام دهند.

زندگی کردن با واژینیسموس

نقص عملکرد جنسی می تواند عوارضی را در روابط بر جای گذارد. کنشگرا بودن و تحت درمان قرار گرفتن ، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در حفظ یک رابطه داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که نباید احساس خجالت کرد. صحبت با شریک جنسی درباره احساسات و ترس از رابطه جنسی می تواند به شما در داشتن یک حس بهتر ، کمک کند.

بهترین دکتر درمان واژینیسموس

واژینیسموس که به راحتی به دست یک پزشک خوب قابل درمان است ، در صورت بی اهمیت تلقی شدن و تحت درمان قرار نگرفتن می تواند آسیب هایی را به رابطه جنسی وارد کرده و تاثیرات روحی منفی را بر روی زوجین بر جای گذارد. مراجعه به یک دکتر خوب درمان واژینیسموس می تواند استانداردترین روش را برای حل این مشکل ، پیش پای شما قرار دهد.

پزشک شما با انجام بررسی های لازم ، بهترین راه درمان را به شما توصیه کرده و می تواند در بهبود رابطه جنسی و پیشرفت مهارت های ارتباطی ، کمک قابل ملاحظه ای به شما کند.

واژینیسموس بعد از زایمان

دیسپارونی پسازایمانی عبارتی است که برای رابطه دردناک بعد از تولد بچه استفاده می شود. با اینکه همه ما می دانیم زایمان کار راحتی نیست ، اما افراد کمی نسبت به این مورد اطلاعات کافی دارند و به آن توجه می کنند. مشخصا این موضوع نباید جلوی ایده مادر شدن شما را بگیرد ، اما شاید اطلاع نداشته باشید که حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از مادران جدید گزارش داده اند که در حدود شش تا  هفت هفته بعد از زایمان دچار واژینیسموس شده اند. سی درصد از زنان نیز این عارضه را شش ماه بعد تجربه می کنند.

شاید تصور کنید که زایمان سزارین این احتمال را از بین می برد ، اما آمار نشان می دهد که هیچ تفاوتی میان این دو روش نیست. به عبارت دیگر ، رابطه دردناک بعد از به دنیا آمدن کودک می تواند برای هر زنی اتفاق بیافتد.

چرا زنان زیادی از دیسپارونی پسازایمانی اطلاعات کافی ندارند؟

مشخصا محققان در حال جمع آوری داده و آمار هستند ، اما بسیاری از بانوان هیچ گاه این مشکل را گزارش نمی دهند ؛ چون امید دارند این عارضه بدون درمان خاصی و خود به خود از بین برود. پزشکان نیز معمولا در مورد واژینیسموس به مادران آینده هشداری نمی دهند و ترجیح می دهند روی کنترل بارداری و بهبودی پس از زایمان تمرکز کنند.

شاید دقیقا به خاطر قصور متخصصان زنان و زایمان باشد که اکثر بانوان فکر می کنند زمانی که رابطه دردناک برای آن ها رخ داد ، نیازی نیست به مطب پزشک مراجعه کنند. دلیل دیگر ممکن است این باشد که این اتفاق معمولا بعد از ویزیت اولیه رخ می دهد. مورد بعدی که باید به آن توجه کرد این است که برخی از خانم ها ، خجالتی هستند و در کل هیچ مشکلی که به رابطه جنسی مربوط باشد را با کسی در میان نمی گذارند ؛ به همین دلیل آمار دقیقی از زنان مبتلا به واژینیسموس بعد از زایمان در دسترس نیست.

برای درمان واژینیسموس باید چه کرد؟

خوشبختانه معمولا درمان رابطه دردناک بعد از به دنیا آمدن بچه ، نسبت به علل دیگر آن با سهولت بیشتری انجام می شود. توجه داشته باشید با اینکه شیردهی سطح استروژن را پایین می آورد ؛ اما هیچ پزشکی توصیه نمی کند تا شیردهی را قطع کنید ، چون این امر برای کودک فواید زیادی دارد. اما حالا می دانید که شیر دادن به نوزاد نیز از دلایل بروز واژینیسموس است. بنا به تحقیقات انجام شده ، حدود ۹۴ درصد از زنان گزارش داده اند که پس از شش ماه به فعالیت های جنسی خود بازگشته اند. اگر از دیسپارونی بعد از زایمان رنج می برید ، بدون خجالت با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. همچنین می توانید تمریناتی را برای رفع تنگی واژن انجام دهید تا مشکل تا حدی رفع شود. اگر مشکل تنها خشکی واژن است ، همانطور که ذکر شد باید از لوبریکانت ها یا روان کننده ها کمک بگیرید. در آخر باید گفت که زنان بسیاری با موفقیت این عارضه را پشت سر می گذارند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...