| خانه 4 بلاگ 4 کیست تخمدان صفر تا صد + راز جراحی

کیست تخمدان صفر تا صد + راز جراحی

آذر ۲, ۱۴۰۱ | بلاگ, درمانی | ۰ دیدگاه

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان می باشند. آن ها در بخش تحتانی شکم در طرفین رحم قرار گرفته اند. زنان دارای دو تخمدان می باشند که تخمک و هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کند. گاهی اوقات ، یک کیسه پر شده با مایع که کیست نامیده می شود ، در یکی از دو تخمدان ، رشد می کند. بسیاری از زنان در طول عمر خود حداقل دچار یک کیست می شوند. در بیشتر موارد ، کیست ها بدن درد بوده و هیچگونه علائمی را بروز نمی دهند. در این مقاله از راز جراحی با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و مفیدی درباره کیست تخمدان کسب کنید.

کیست تخمدان - راز جراحی

انواع کیست تخمدان

انواع متنوعی از کیست های تخمدانی وجود دارد که از میان آنها می توان به کیست های درموئید و کیست های اندومتریوز اشاره کرد. البته ، کیست های فانکشنال ، رایج ترین نوع کیست های تخمدان می باشند. دو نوع کیست فانکشنال ، شامل کیست های فولیکول و کیست جسم زرد می باشد.

کیست فولیکول

در طول چرخه یا سیکل قائدگی ، یک تخم در کیسه ای به نام فولیکول ، رشد می کند. در اکثر موارد ، این فولیکول یا کیسه ، پاره می شوند و یک تخم آزاد می شود. ولی اگر فولیکول پاره نشود ، مایع داخل فولیکول می تواند یک کیست را در تخمدان ، شکل دهد.

کیست جسم زرد

کیسه های فولیکول ، معمولاً بعد از آزاد شدن تخم حل می شوند. ولی اگر کیسه حل نشود و سوراخ فولیکول ، روکش شده و بسته شود ، مایع اضافی می تواند در داخل کیسه شکل گیرد و این تجمع مایع باعث شکل گیری کیست جسم زرد می شود.

انواع دیگر کیست های تخمدان شامل موارد زیر می باشد:

کیست درموئید : توده کیسه مانند در تخمدان می باشد که می تواند حاوی مو ، چربی و بافت های دیگر باشد.

سیستادنوم : توده غیر سرطانی که می تواند در سطح خارجی تخمدان ها رشد کند.

اندومتریوز یا شکلاتی : بافت هایی که به طور نرمال در داخل رحم رشد کرده و به بیرون از رحم توسعه یافته و به تخمدان ها متصل شده و کیست را شکل می دهد.

در برخی زنان ، موقعیتی به نام سندروم تخمدان پلی سیستیک اتفاق می افتد. این موقعیت به این معنی است که تخمدان ها حاوی تعداد زیادی کیست های کوچک می باشند. این موقعیت می تواند باعث بزرگ شدن تخمدان ها شود. اگر این موقعیت ، درمان نشده باقی بماند ، تخمدان های پلی کیستیک می تواند باعث بروز ناباروری شود.

علائم کیست تخمدان

در بیشتر مواقع ، کیست های تخمدان باعث برو علائمی نمی شوند. البته ، علائم می تواند با رشد کیست ، پدیدار شود. این علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • نفخ و تورم شکم
 • دفع مدفوع دردناک
 • درد لگن قبل و در طول دوره قائدگی
 • رابطه جنسی دردناک
 • درد در ناحیه پایین کمر و ران ها
 • حساس شدن سینه ها
 • حالت تهوع و استفراغ

علائم شدید این بیماری به مراقبت های پزشکی فوری نیاز دارد. این علائم عبارتند از :

 • درد شدید در ناحیه لگن
 • تب
 • سرگیجه
 • تند شدن نفس

این ها می تواند علائم پاره شدن کیست یا پیچش تخمدان باشد. هر دو مشکل ، در صورت عدم درمان زودرس ، می تواند باعث بروز پیامدهای جدی شود.

عوارض کیست تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان خوش خیم بوده و به طور طبیعی و بدون نیاز به درمان ، از بین می روند. این کیست ها در صورت وجود ، باعث بروز علائم خفیفی می شوند. ولی در یک مورد نادر ، پزشک ، در طول آزمایش نرمال ، توده تخمدانی کیست سرطانی را شناسایی می کند.

پیچش تخمدان ، مشکل نادر دیگری از کیست های تخمدان می باشد. این زمانی است که یک کیست بزرگ باعث پیچش تخمدان یا جابجا شدن آن از موقعیت اصلی خود می شود. منبع خون رسانی به تخمدان ، قطع می شود و در صورت عدم درمان ، می تواند باعث آسیب دیدگی یا مرگ بافت تخمدان شود.

کیست های پاره شده که جزو موارد نادر محسوب می شوند ، می تواند باعث درد شدید و خونریزی داخلی شود. این مشکل ، خطر عفونت را افزایش داده و در صورت درمان نشدن ، می تواند برای زندگی تهدید آمیز باشد.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک می تواند کیست تخمدان شما را در طول آزمایش نرمال لگن ، تشخیص دهد. پزشک همچنین ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان ها شده و بمنظور تائید وجود کیست ، تست سونوگرافی را تجویز کند. تست سونوگرافی ، یک تست تصویر برداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید یک تصویر از اندام های داخلی ، استفاده می کند. تست های سونوگرافی به تعیین اندازه ، موقعیت ، شکل و ترکیب ( جامد یا مایع ) کیست کمک می کند.

ابزار تصویر برداری استفاده شده برای تشخیص کیست های تخمدان شامل موارد زیر می باشد:

تست سی تی اسکن : یک دستگاه تصویر برداری از بدن که برای خلق تصویر مقطعی از اندام های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

ام آر آی : این تست از میدان های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام های داخلی استفاده می کند.

دستگاه سونوگرافی : این دستگاه تصویر برداری است که برای بزرگ نمایی تخمدان مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه اکثر کیست ها بعد از دو هفته تا چند ماه ناپدید می شوند ، پزشک ، ممکن است فوراً یک طرح درمان را توصیه نکند. در عوض ، تست سونوگرافی را در یک دوره چند هفته ای تا چند ماهه تکرار می کند تا موقعیت را مورد ارزیابی قرار دهد.

اگر تغییری در موقعیت حاصل نشده باشد یا اگر اندازه کیست ها بزرگ تر شده باشد ، تست های مضاعف برای تعیین علل دیگر علائم ، توصیه می شود.

این تست ها شامل موارد زیر می باشد:

 • تست بارداری برای اطمینان  از باردار نبودن
 • تست سطح هورمون برای کنترل موضوعات مرتبط با هورمون از قبیل استروژن یا پروژسترون بیش از حد
 • تست خون CA-125 برای غربالگری سرطان تخمدان

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان - راز جراحی

پزشک ، درمان برای کوچک کردن یا برداشتن کیست را در صورت ناپدید نشدن خودبخودی کیست یا در صورت بزرگ تر شدن آن ، توصیه می کند.

قرص های کنترل بارداری

اگر کیست های تخمدان بازگشتی داشته اید ، پزشک وسایل جلوگیری از بارداری را برای متوقف نمودن تخمک گذاری و پیشگیری از رشد کیست های جدید توصیه می کند. داروهای خوراکی می تواند خطر سرطان تخمدان را کاهش دهد. خطر سرطان تخمدان در زنان یائسه ، بیشتر است.

لاپاروسکوپی

اگر کیست شما کوچک باشد و تست تصویر برداری ، سرطانی بودن آن را نفی کرده باشد ، پزشک می تواند لاپاروسکوپی را برای برداشتن کیست با روش جراحی ، انجام دهد. پروسیجر شامل ایجاد یک برش ریز در نزدیکی ناف و سپس وارد کردن یک ابزار کوچک در شکم برای برداشتن کیست می باشد.

لاپاروتومی

اگر کیست شما بزرگ باشد ، پزشک می تواند با روش جراحی ، کیست را از طریق برش بزرگی در شکم شما ، خارج کند. پزشک یک نمونه برداری را انجام می دهد و در صورتی که معلوم شود کیست سرطانی است ، هیسترکتومی برای برداشتن تخمدان ها و رحم انجام می شود.

پیشگیری از کیست تخمدان

بروز این بیماری قابل پیشگیری نیست. البته ، آزمایشات ژنیکولوژیکی نرمال ، می تواند تشخیص زودهنگام کیست های تخمدانی را انجام دهد. کیست های تخمدانی خوش خیم ، سرطانی نمی شوند. البته ، علائم سرطان تخمدان می تواند شبیه به علائم کیست تخمدان باشد. بنابراین ، ملاقات با پزشک و دریافت تشخیص صحیح ، الزامی می باشد. در صورت مشاهده علائمی از قبیل موارد زیر حتماً به پزشک اطلاع دهید:

 • تغییر در دوره قائدگی
 • درد در حال پیشرفت لگن
 • از دست رفتن اشتها
 • کاهش وزن بی دلیل
 • احساس پر بودن شکم

رژیم غذایی برای کیست تخمدان

ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی نقش مهمی را در درمان بیماری ها از جمله این بیماری ایفا می کند. غذاهایی که برای این بیماری مضر هستند شامل موارد زیر می باشند:

 1. غذاهای حاوی نگهدارنده ها از قبیل کنسرو
 2. فست فود ها ، کله پاچه ، لوبیا ، شیرینی های خامه ای
 3. مصرف هم زمان برخی مواد غذایی از قبیل شیر ، میوه و آجیل که گوارش آنها با هم برای سیستم گوارش ، دشوار است.
 4. مصرف ماست و سالاد همراه با غذا

بهترین روش درمان برای کیست تخمدان چیست؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که بانوان مبتلا به این بیماری می پرسند ، بهترین روش برای درمان این بیماری می باشد. پاسخ این است که پزشک بعد از انجام بررسی های لازم ، متناسب با وضعیت بیمار ، روش مناسب را برای درمان کیست ، توصیه می کند. گاه درمان دارویی می تواند نتیجه مطلوب را به دست دهد. در برخی موارد نیز پزشک به این تشخیص می رسد که برای درمان کیست ، جراحی مورد نیاز است.

پارگی کیست تخمدان

درد ناگهانی و شدید در شکم و لگن می تواند یکی از نشانه های پاره شدن کیست ها باشد. پاره شدن این کیست ها در سیکل ماهانه، امری عادی هستند. زمان تخمک گذاری کیست یا غده ای که از تخمک ها نگهداری می کند پاره می شود تا این عمل صورت پذیرد. عوارض پارگی کیست تخمدان را می توان با مصرف داروهای مسکن غیر تجویزی و استراحت کافی از بین برد.

در موارد خاصی این عارضه می تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که برای رفع آن ها نیاز است شخص تحت عمل جراحی قرار گیرد. اگر درد شدیدی را احساس کردید و یا به تب مبتلا شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه فرمایید. این موضوع می تواند نشانه مشکلات اساسی دیگر باشد.

علائم یک کیست پاره شده

این عارضه باعث می شود دردی ناگهانی را در ناحیه لگن احساس کنید. این درد معمولا سوزناک است و در قسمت سمت راست و پایین شکم حس می شود. توجه داشته باشید کیست هایی مثل اندومتریوز در هر دو طرف پدیدار می شوند.

احتمال دارد هنگام برقراری رابطه جنسی یا ورزش احساس درد داشته باشید. درد کیست تخمدان معمولا در اواسط عادت ماهانه شروع می شود. انواع دیگری از علائم این عارضه شامل موارد زیر می شود:

 • خونریزی واژن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس درد در قسمت های بطنی و لگنی هنگام لمس
 • ضعف و بی حالی
 • تب
 • درد زیاد در هنگام نشستن
 • احساس سنگینی در لگن
 • درد شانه (زمانی که خونریزی شدید باشد)

چه عاملی منجر به پارگی کیست تخمدان می شود؟

دلیل اصلی این امر تا به امروز مشخص نشده است، اما در ادامه برخی از عوامل ریسک این عارضه را بررسی کرده ایم:

 • احتمال پاره شدن کیست ها زمانی که شما سابقه ابتلا به این بیماری و یا پارگی را داشته باشید بیشتر است.
 • این کیست ها می توانند پس از فعالیت و ورزش شدید و یا رابطه جنسی پاره شوند.
 • کیست هایی که بزرگ تر باشند، راحت تر دچار پارگی می شوند.

لازم است بیمار مرتبا با متخصص زنان و زایمان در ارتباط باشد تا از وجود این خطرات اطلاع حاصل نماید. دکتر همچنین هر تغییری در تخمدان ها را ثبت می کند.

تفاوت پارگی هایی که عوارض دارند با نوع بدون عوارض آن

در اکثر مواردی که مشکلات جانبی رخ نمی دهد، این معضل به صورت محافظه کارانه و توسط داروهای مسکن درمان می شود. کیست تخمدان فانکشنال معمولا در این دسته قرار می گیرد.

در صورتی که پاره شدن کیست با معضلاتی مثل خونریزی شدید و ادامه دار همراه باشد، باید برای مشاهدات بیشتر به بیمارستان مراجعه کنید. در این زمان علائم حیاتی زیر نظر قرار می گیرند و نسبت سلول های قرمز خون به حجم کلی آن (هماتوکریت) اندازه گیری می شود. همچنین به طور مرتب توسط روش های مختلفی از بیمار تصویربرداری می شود تا از عدم وجود خونریزی داخلی (همپریتونوم) اطمینان حاصل شود. این تصویربرداری در فضای شکمی بین دیواره بطنی و اعضای داخلی انجام می پذیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس (Botox) ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که...

لیفت سانترال لب

لیفت سانترال لب

لب ها عضوی در صورت می باشند که زیبایی و شادابی آن ها می تواند باعث زیبایی چهره شود. با بالا رفتن سن لب ها مانند دیگر اجزای صورت تحت تاثیر جاذبه حالت افتادگی پیدا می کنند. روش های مختلفی برای زیبا سازی لب وجود دارد که تزریق فیلر و پروتز لب از جمله این روش ها به شمار می...

باسن برزیلی

باسن برزیلی

شکل و تناسب باسن، فاکتور مهمی در جذابیت و داشتن یک اندام تراشیده می باشد. جراحی باسن برزیلی (BBL Butt Lift) ، می تواند با استفاده از تکنیک هایی از قبیل تزریق چربی ، شکل ظاهری پر تری را در باسن شما خلق کرده و کانتور باسن شما را بهبود بخشد، البته افرادی هستند که با...