| خانه 4 بلاگ 4 انواع روش کاشت مو

انواع روش کاشت مو

تیر ۲۶, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۲ دیدگاه ها

در راستای رفع کم پشتی و طاسی یا کچل بودن می توان گفت که کاشت مو بهترین گزینه است که نتیجه حاصل از آن در مقایسه با درمان های خانگی بسیار با دوام تر است. در دنیای امروزی، پروسه های زیبایی و تکنولوژی های مربوط به آن ها به سرعت در حال پیشرفت هستند. بنابراین متخصصان زیبایی برای انجام کاشت، روش ها و تکنیک های متنوع و به روز را بکار می گیرند. در این بخش می خواهیم به انواع روش کاشت مو بپردازیم. در صورتی که شما یا اطرافیانتان از این عارضه رنج می برید، پیشنهاد می شود پیش از مراجعه به کلینیک زیبایی و انجام این پروسه، این مطلب را که توسط تیم راز جراحی تهیه شده تا پایان مطالعه کنید تا بتوانید با آگاهی بیشتر نسبت به این فرایند زیباسازی تصمیم گیری کنید چرا که آگاهی بیشتر برابر است با نتیجه بهتر.

انواع روش کاشت مو - راز جراحی

چند روش کاشت مو وجود دارد ؟

کاشت مو شامل روش های مختلفی اعم از super fue ، bht ، sut ، hrp ، dhi ، fut ، pbs ، Micro fit ، sfit ، ffb ، tsut ، میکرو ایمپلنت ، استفاده از سلول های بنیادی، پلاسما ، لیزر ، روش ترکیبی و غیره است که با داشتن دانش کافی در مورد هر یک از انواع روش کاشت مو می توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

روش کاشت مو fut

یکی از انواع روش کاشت مو تکنیک FUT (اختصار کلمه Follicular Unit Transplantation به معنای لغوی پیوند واحد فولیکولار) می باشد که برای روند درمان طاسی سر استفاده می شود. در این متد مو از نواحی پشت و کناری پوست سر، محلی که نسبت به ریزش مو مقاومت بیشتری دارد، به نواحی از پوست سر که موهای آن ریخته است و به اصطلاح طاس است پیوند داده می شود. این پروسه با استفاده از دسته های ۱ تا ۴ تایی مو که به آن ها واحدهای فولیکولار نیز می گویند، انجام می شود.

نحوه کاشت به روش fut

در حین انجام پروسه، جراح بخش باریکی از پوست سر (معمولاً ناحیه پشت سر) را برش می دهد. اندازه دقیق بخش برش داده شده به تعداد فولیکول های مورد نیاز برای پوشش دادن طاسی سر بستگی دارد. عرض برش ایجاد شده به طور معمول از ۱ تا ۱.۵ سانتی متر فراتر نمی رود. بلافاصله هر فولیکول از محل برش، فوراً در نواحی بدون مو یا کم پشت سر قرار می گیرند.

جراحی پیوند مو حدود ۴ تا ۸ ساعت به طول می انجامد. جراحی به شیوه FUT نسبت به شیوه دیگر یعنی FUE که در ادامه به توضیح آن نیز می پردازیم، در مدت زمان کمتری انجام می شود. اکثر افراد در طول جراحی تحت بی حسی موضعی قرار می گیرند.

روند انجام به این صورت می باشد:

 1. جراح، خطوط رویش مو را مشخص کرده، ناحیه برداشت مو را نشانه گذاری می کند و برای درج در سوابق پزشکی عسکبرداری هایی انجام می دهد. در صورت تشخیص پزشک، پیش از آغاز جراحی می توانید داروی آرام بخش مصرف کنید. سپس پزشک از داروی بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست سر، استفاده می کند.
 2. مو های موجود در محل اهدا کننده پوست سر، حدوداً به اندازه ۲ میلی متر برش داده می شوند.
 3. سپس جراح نوار باریکی از پوست سر ،به همراه فولیکول های مورد استفاده برای پیوند را برش داده و جدا می کند. شما در تمام این مدت هوشیار هستید.
 4. تکنسین زیبایی هر یک از فولیکول ها را از پوست جدا شده سر خارج کرده و آن ها را برای کاشت آماده می کند.
 5. بعد از آن، برش ایجاد شده بر روی سر را بخیه می زند.
 6. فولیکول های مو در قسمت های تاس و کم پشت  سر، با یک الگوی طبیعی کاشته می شوند.
 7. در نهایت به پوست سر پماد آنتی بیوتیک زده می شود و بر روی آن پانسمان قرار می گیرد.

بیشتر افراد، پس از گذشت ۶ تا ۹ ماه نتیجه جراحی را مشاهده می کنند. برخی دیگر برای دیدن نتیجه نهایی باید به مدت یک سال صبر کنند.

کاندیدهای مناسب برای پیوند مو به روش FUT

مردانی که از ریزش موی آندروژنیک (طاسی با الگوی مردانه) رنج می برند، گزینه بسیار مناسبی برای این شیوه جراحی هستند. این نوع ریزش مو در مردان معمولاً به صورت الگوی نوروود یا خط رویش M شکل و ریزش مو در ناحیه شقیقه ها نمایان می شود. این مدل ریزش مو در زنان عموماً به صورت کچلی سکه ای پدیدار می شود؛ بدین صورت که بخش عظیمی از ریزش مو وسط و بالاس سر رخ می دهد.

اگر دلیل ریزش مو های شما، بیماری مانند اختلالات تیروئیدی است یا اینکه دچار طاسی منطقه ای هستید، متد FUT گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

موارد زیر نیز از ویژگی های کاندیدهای مناسب برای جراحی FUT می باشند:

 • سن؛ به طور کلی این شیوه برای افراد ۲۵ سال به بالا انجام می شود. الگوهای ریزش مو در جوانان کمتر دیده می شود.
 • ضخیم بودن مو: افرادی که تراکم فولیکول های مو آنان زیاد است، عموماً نتیجه بهتری کسب می کنند.
 • منطقه طاسی: FUT بیشتر مناسب درمان طاسی نواحی پیشین سر (جلو) می باشد.
 • رنگ مو: کسانی که رنگ موهایشان به رنگ پوستشان نزدیک تر است نیز گزینه خوبی برای این نوع جراحی می باشند به این دلیل که تفاوت رنگ کمتری پدیدار می شود.

مزایای روش FUT

 • درصورتی که به واحدهای پیوندی زیادی نیاز داشته باشید، این شیوه گزینه مناسبی است.
 • انجام جراحی در مدت زمان کوتاه
 • جراحی مقرون به صرفه

اثرات و عوارض جانبی

 • ظاهر غیر طبیعی مو
 • اسکارهای برجسته
 • تورم فولیکول های مو
 • خونریزی
 • ورم
 • درد
 • بی حسی
 • کیست ها

روش کاشت مو fue

از دیگر انواع روش کاشت مو FUE (اختصار کلمه Follicular unit extraction به معنای لغوی استخراج واحد فولیکولی) است، روندی که طی آن یک واحد فولیکول مو از پوست سر برداشته و در دیگر نواحی بدن کاشته می شود.  این متد سبب می شود که موی کاشته شده در ناحیه جدید، ضخیم تر به نظر برسد. FUE به منظور جایگزینی برای تکنیک کلاسیک کاشت موی یعنی FUT ایجاد شد.

امروزه FUE نسبت به روش دیگر، محبوب تر است؛ زیرا احتمال جدا شدن مو از محل کاشت و هماهنگ نشدن آن با پوست و نواحی اطراف، کمتر است. همچنین زخم و اسکار برجسته ای بر جای نمی گذارد.

نحوه انجام روش fue

با افزایش سن، چرخه رشد و رشد مجدد مو کوتاه می شود تا زمانی که دیگر فولیکول ها باعث رشد مجدد مو نشود.

جراحی به شیوه FUE برای هر فرد با دیگری متفاوت است. در برخی افراد، ریزش مو و طاسی در دهه ۲۰ سالگی، آغاز می شود در صورتی که در افرادی دیگر ممکن است در سنین بالاتر این عارضه نمایان شود.

در کاشت مو به این روش، فولیکول های قدیمی عملکرد آن ها متوقف شده است، با فولیکول های جدید که توانایی رشد دارند، جایگزین می شوند.

پس از پیوند، فولیکول ها به واسطه رگ های خونی تغذیه می شوند و رشد مجدد مو در آن ناحیه را از سر می گیرند.

پیوند مو به شیوه FUE اغلب در جلسات ۲ الی ۴ ساعت، طی چند روز انجام می شود.

روند جراحی به این صورت می باشد:

 1. جراح ناحیه استخراج فولیکول ها و همچنین ناحیه پیوند را شیو می کند.
 2. با استفاده از ابزار میکروپانچ ، فولیکول ها را از پوست خارج می کنند.
 3. سپس جراح متخصص با استفاده از سوزن یا دیگر ابزار کوچک و نوک تیز، تعدادی برش کوچک بر محل پیوند فولیکول ها ایجاد می کند.
 4. بعد از آن، فولیکول ها را وارد برش های ایجاد شده، می کنند.
 5. در نهایت جراح، محل جراحی شده را تمیز و پانسمان می کند.

مزایای تکنیک FUE

 • دوره بهبودی کوتاه مدت
 • میزان درد کمتر
 • عدم ایجاد اسکار و زخم برجسته
 • قابلیت استفاده از موهای نواحی دیگر بدن
 • قابل اجرا برای افرادی با موهای کم پشت و نازک

در صورت بروز عوارض زیر، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • علائم بروز عفونت
 • ترشح و خشک شدن زخم و خون در محل جراحی
 • درد و تورم در محل جراحی شده
 • تورم فولیکول های مو
 • خونریزی
 • بی حسی یا سوزش

تفاوت کاشت به روش FUT و FUE

هر دو این روش ها برای کاشت فولیکول های مو انجام می شود. در حین پروسه FUT، جراح نوار باریکی از پوست سر را برش می دهد و فولیکول های آن را خار می کند. در جراحی FUE جراح هر یک از فولیکول های مو را، مستقیماً از پوست سر خارج می کند. FUE شیوه جراحی رایج تری است.

مدت ریکاوری

ریکاوری هر دو تکنیک FUT  و FUE ممکن است چند ساعت الی چند روز به طول بی انجامد. این امر تا حدودی به میزان کار انجام شده توسط جراح بستگی دارد.

شما پس از اتمام پروسه به خانه باز می گردید.

پس از باز کردن پانسمان، ممکن است ناحیه جراحی شده متورم باشد؛ در این حالت جراح برای کاهش ورم، به آن ناحیه تریامسینولون تزریق می کند.

احتمالاً در محل کاشت و ناحیه اهدا کننده دردی احساس کنید. برای چند روز بعدی ممکن است پزشک معالج داروی های زیر را تجویز کند:

 • داروی مسکن مانند ایبوپروفن
 • داروی آنتی بیوتیک به منظور جلوگیری از بروز عفونت
 • داروهای ضد التهاب برای کاهش ورم
 • داروهای مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل که به رشد مو کمک می کنند.

کاشت مو به روشBHT

روش های سنتی کاشت مو ، برای بیمارانی که به طاسی شدید دچار هستند، گزینه های مناسبی نیستند. از آنجایی که واحد های پیوند بسیاری برای پوشش محل کاشت نیاز است، استفاده از موهای قسمت پشت سر به تنهایی کافی نیست.

علاوه بر آن، برداشت مو از ناحیه اهدا کننده محدودیت دارد. در صورت برداشت بیش از حد، منجر به ایجاد زخم و اسکار می شود و در بدترین حالت سبب طاسی و کچلی ناحیه اهدا کننده می شود.

بنابراین به جهت پوشاندن طاسی های شایع و گسترده، جراح از روش BHT (Body Hair Transplant) که یکی از انواع روش کاشت مو است و گاهی اوقات از ترکیب هر دو روش سنتی و BHT استفاده می کند. این شیوه علاوه بر آن که واحد های پیوندی مورد نیاز را تأمین می کند، هیچگونه آثار یا جراحتی از جراحی بر روی بدن باقی نمی گذارد.

نواحی اهدا کننده در تکنیک BHT

پس از آن که پزشک تصمیم گرفت از این روش استفاده کند، ریش ها، اولین محل اهدا کننده در نظر گرفته می شوند. به دلیل آن که ساختار موهای پوست سر، مشابه ریش ها هستند، پیوند فولیکول مو از آن ناحیه، ظاهری طبیعی ایجاد می کند.

همچنین، رشد ریش ها محدودیت زمانی ندارد؛ بدین صورت پس از کاشت آن بر روی پوست سر، فرد می تواند موهای خود را به میزان دلخواه بلند نگه دارد. دیگر مزیت آن ضخامت ساختار و تراکم بالای موهای زیر چانه است. به همین سبب می توان بدون هیچ مشکلی گرافت ها را از آن ناحیه استخراج کرد.

اما در صورت کافی نبودن تراکم موهای زیر چانه، دکتر می تواند از دیگر قسمت های بدن که ساختار آن با ساختار موهای پوست سر مشابه است، استفاده کند. دیگر نواحی اهدا کننده عبارتند از:

 • گردن
 • بازوها
 • پاها
 • کمر
 • قفسه سینه

درصد موفقیت روش BHT

متأسفانه میزان موفقیت آمیز بودن این روش، در مقایسه با روش های سنتی (FUE و FUT)، بسیار کمتر است و در صورتی که فولیکول های پیوندی از ناحیه چانه یا قفسه سینه نباشد، شانس موفقیت آن کمتر هم می شود. دلیل اصلی این موضوع، وجود تفاوت ژنتیکی میان فولیکول های پوست سر و بدن است. بنابراین پس زدن پیوند در این روش امری محتمل است.

مشکل دیگر این تکنیک، تفاوت در میزان رشد، رنگ و بافت موهای بدن و سر است. این مسئله حاکی از آن است که حتی پس از موفقیت آمیز بودن پیوند به روش  BHT، ممکن است ظاهری طبیعی و نرمال حاصل نشود.

بهترین روش کاشت مو

اینک شما با خواندن مقاله انواع روش کاشت مو و با توجه به نوع کم پشتی یا طاسی سرتان می توانید با پزشک خود مشورت کنید و بهترین روش را برگزینید اینک تصمیم با شماست.

حالا مقاله رو خوشتون اومد اگر دوست داشتید میتونید مقاله انواع روش کاشت مو رو با دوستانتون به اشتراک بگذارید تا اون ها هم با خوندن این مقاله اطلاعات مفیدی در این باره داشته باشن.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.3 7 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
پریچهر سلیمان پور
پریچهر سلیمان پور
2 ماه قبل

هزینه ی کاشت مو چقدره

مقالات مرتبط

خوش فرم کردن سینه ها

خوش فرم کردن سینه ها

سینه خوش فرم ، سربالا ، سفت و دارای اندازه مناسب ، در میان خانم ها از محبوبیت بسیاری برخوردار است و خیلی از آن ها ، برای خوش فرم کردن سینه هر روشی را امتحان می کنند. شلی و افتادگی سینه ها ، سبب عدم تناسب اندام در خانم ها شده و این احساس نازیبایی ، اعتماد به نفس آن ها...

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اصطلاحات متعددی برای توصیف تزریق چربی از قسمتی از بدن به قسمت دیگر وجود دارد. صرفنظر از همه این اصطلاحات ، هدف از انجام این تزریق ، جوانسازی صورت از طریق افزایش حجم ، درمان خطوط و کاهش چین و چروک می باشد. اما آنچه در این میان ، نقش مهمی را در کسب یک نتیجه طلایی ایفا...

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از روند های پیشرو در کاهش اندازه و شکل چین های اطراف اندام تناسلی می باشد. این روش در سال های اخیر بسیار رایج شده است، زیرا نتایج به دست آمده از این درمان، بهبود و رضایت قابل ملاحظه ای را  بدست می دهد. با افزایش استقبال از این روش ، ارائه اطلاعات جامع...

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ، تقریباً 50 درصد از مردم در برهه ای از زندگی خود دچار بواسیر می شوند. گاهی این بیماری به طور خود به خود برطرف می شود ، اما گاهی اوقات برای خلاصی از شر آن باید تحت جراحی یا درمان با لیزر قرار گرفت. بعد از عمل جراحی...

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی نیز مانند هر عمل جراحی پلاستیک دیگر ، بخش اجتناب ناپذیر روند درمان محسوب می شود. یک جراح آموزش دیده و با تجربه قادر است این عوارض را به حداقل برساند ، البته مشروط بر اینکه بیمار نیز دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی خود را متعهدانه رعایت کند. راز...

جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به روش باز و بسته

به طور کلی جراحی بینی به روش باز و بسته انجام می پذیرد. البته که فاکتورهای مختلفی در امر انتخاب روش مناسب برای هر فرد ، نیز دخیل هستند. مقصود راز جراحی از نگارش این مطلب ، بیان تمام نکات مرتبط با دو تکنیک مذکور می باشد. هدف و خواسته فرد از عمل ، اولیه یا ترمیمی بودن...

روش های پیشگیری از سرطان سینه

روش های پیشگیری از سرطان سینه

روش های پیشگیری از سرطان سینه به کلیه اقداماتی گفته می شود ، که برای کاهش ابتلا به این نوع سرطان صورت می پذیرد. با توجه به اینکه سرطان سینه ، یکی از رایج ترین انواع سرطان های زنان در میان خانم ها ، شیوع گسترده ای دارد ، دانستن روش های پیشگیری از سرطان و یا جلوگیری از...

درمان خانگی ژنیکوماستی

درمان خانگی ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در مردان که اصطلاحا به آن ژنیکوماستی گفته می شود ، امروزه به یکی از موضوعات رایج و پر اهمیت در میان آقایان مبدل گردیده است. از این رو روش های درمان خانگی ژنیکوماستی یکی از موضوعاتی است که این روزها آقایان تمایل دارند ، درباره آن جهت کمک برای کوچک کردن...

کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

داشتن موهای سالم بعنوان یک عامل مهم در بهره مندی از یک ظاهر خوب و برخورداری از اعتماد به نفس بالا ، ضروری است ، زیرا می تواند بر زندگی اجتماعی نیز تأثیر گذار باشد. عوامل زیادی بر رشد و استحکام موها تأثیر می گذارد و برخی عوامل دیگر باعث بروز طاسی می شوند. کاشت موی...

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

در این مقاله از راز جراحی قصد داریم افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی ، را مورد بررسی قرار دهیم. از آن جایی سایز سینه ، یکی از مولفه های مورد توجه در رابطه جنسی است ، در سال های اخیر خانم های بیشتری برای بزرگ کردن سینه های خود ، تمایل نشان می دهند. یکی از...