| خانه 4 درمانی 4 بواسیر و سرطان روده

بواسیر و سرطان روده

مرداد 26, 1400 | درمانی | ۰ دیدگاه

آیا ارتباطی میان بواسیر و سرطان روده وجود دارد؟ بواسیر بیماری است ، که در میان تمامی سنین شایع است و افراد زیادی ، به این عارضه مبتلا هستند. با توجه به شباهت هایی که میان علائم این دو بیماری وجود دارد ، یکی از شایع ترین نگرانی ها در میان افراد مبتلا به هموروئید ، اینست که آیا بواسیر می تواند باعث سرطان مقعد و روده شود ؟ راز جراحی در این مقاله قصد دارد ، به بررسی ارتباط میان بواسیر و سرطان روده بپردازد ، تا دغدغه شما همراهان عزیز در این زمینه را به کمک بهره گیری از حقایق علمی ، برطرف سازد. اگر به این بیماری نشیمنگاهی مبتلا هستید و نگرانید ، که آیا در معرض ابتلا به سرطان قرار دارید یا خیر و یا اینکه علائمی دارید ، که نمی دانید هموروئید است یا سرطان ، ادامه مقاله را از دست ندهید.

بواسیر و سرطان روده

بواسیر چیست ؟

کشیدگی و تورم رگ ها در ناحیه آنال یا مقعد ، را بواسیر یا هموروئید می نامند. بواسیر یکی از شایع ترین عارضه های نشیمنگاهی به حساب می آید. یکی از مهمترین دلایلی که سبب می شود فرد در اثر تحریک عروق ناحیه مقعد به این بیماری دچار شود ، یبوست می باشد. البته بارداری ، بلند کردن اجسام سنگین و نشستن به مدت طولانی در توالت ، در ابتلای شما به این بیماری بی تاثیر نیستند. با توجه به ناحیه آسیب رگ ها ، هموروئید انواع مختلفی دارد. هموروئید داخلی با ایجاد آسیب و تورم در رگ های داخلی مقعد ، و بیماری هموروئید خارجی با آسیب دیدگی شریان های بیرونی مقعد ، ایجاد می شود. اولین نشانه ای که بیشتر افراد با مشاهده آن پی می برند ، که بواسیر دارند خونریزی از ناحیه مقعد است. در بیشتر موارد فرد تا پیش از روی دادن خونریزی ، از عارضه خود اطلاعی ندارد. با پیشرفت بیماری علائم دیگری چون زائده داخلی یا خارجی مقعد ، تورم و التهاب ، احساس سوزش و درد و عدم دفع کامل مدفوع ، در فرد ایجاد می شود. برای اینکه از پیشرفت بیماری و بروز علائم بدتر جلوگیری کنید ، لازم است اقدام به درمان بواسیر نمایید.

تعریف سرطان روده

رشد غیر طبیعی سلول های بدن و یا از دست دادن کنترل رشد سلول ها ، در هر ناحیه ای از بدن سبب می شود که در آن ناحیه تومور هایی ایجاد شود. اگر این تومور ها بدخیم باشند ، به آن سرطان گفته می شود و به سرعت ، در تمامی نواحی بدن پخش می شود. بیش از ۹۰ درصد از پولیپ ها یا توده هایی که در نهایت سبب ایجاد سرطـان می شوند ، رشد خود را به صورت پولیپ های غیر سرطانی شروع کرده اند. البته درصد زیادی از این توده های غیر سرطانی ، در تمام طول عمر فرد هیچ ضرری برای او ایجاد نکرده و خوش خیم باقی می مانند. ولی احتمال دارد این پولیپ ها به ویژه در راست روده ، باعث بروز بیماری سرطان در فرد شوند. با توجه به اینکه این نوع سرطان بعنوان سومین سرطان شایع ، میان خانم ها و آقایان می باشد ، ممکن است سبب شود با بروز هر خونریزی از مقعد فرد تصور کند ، که به سرطان مبتلا شده است ؛ ولی خود فرد به هیچ عنوان قادر به تشخیص و تفکیک دقیق این دو بیماری نمی باشد.

آیا بواسیر باعث ایجاد سرطان می شود ؟

پاسخ این سوال منفی است. چرا که این دو بیماری هیچ ارتباطی با یکدیگر نداشته و داشتن هموروئید ، تاثیری در ابتلای به سرطان ندارد. اگر چه به دلیل داشتن علائم مشابه ممکن است ، فرد این دو بیماری را با یکدیگر اشتباه بگیرد. در حقیقت هموروئید خود سرطانی نمی شود و تنها ممکن است ، به دلیل شباهت علائم با بیماری سرطان اشتباه گرفته شود. به بیان دیگر این سرطان است ، که ممکن است خود را به شکل این بیماری نشیمنگاهی که توضیح داده ایم، نشان دهد. همین اشتباه گرفتن بواسیر و سرطان روده ، توسط بیماران و عدم جدی گرفتن علائم ، به تصور اینکه به این بیماری نشیمنگاهی مبتلا شده اند ، سبب می شود که به موقع به پزشک مراجعه نکرده و سرطان در بدن آن ها پیشرفت کرده و گسترش یابد. بنابراین بهترین کار اینست ، که در صورت مشاهده علائمی که در ادامه مقاله به آن پرداخته می شود ، با یک مراجعه عادی و ساده به پزشک ، خیال خود را راحت نمایید.

چگونگی تشخیص بواسیر و سرطان روده از یکدیگر

از آن جایی که علائم ابتلای به هموروئید و بعضی از سرطان ها به ویژه سرطان مقعد و روده ، بسیار به یکدیگر شباهت دارند ، ممکن است فرد با مشاهده خونریزی های مقعدی یا احساس وجود توده در مقعد ، به این باور برسد که به سرطان مقعد یا روده مبتلا شده است. در حالی که آمارها نشان می دهند که بروز خونریزی ، درد یا ضایعه در ناحیه مقعد ، بیش از هر چیزی با بیماری نشیمنگاهی ذکر شده در ارتباط است ؛ چرا که این بیماری بسیار شایع و فراگیر است. شاید برای عده زیادی از افرادی که به هموروئید مبتلا می شوند ، این عارضه بیشتر شرم آور باشد تا یک وضعیت دردسر ساز مانند سرطـان. با دانستن علائم و تفاوت این دو بیماری و اطمینان خاطر از اینکه در بدن شما چه اتفاقی در حال روی دادن است ، بروز علائم مشترک بواسیر و سرطان روده ، دیگر موجب نگرانی بی مورد شما نخواهد شد.

علائم مشترک بواسیر و سرطان روده

  • بروز علائم زیر میان هر دو بیماری مشترک می باشند :
  • وجود خون در مدفوع
  • خونریزی از ناحیه رکتوم
  • ادامه داشتن حرکات روده پس از اجابت مزاج

این دو بیماری ، علاوه بر این علائم مشترک ، هر یک علائم منحصر به فرد خود را دارند. در صورتی که با داشتن علائم بالا نشانه های دیگری چون گرفتگی شکم ، کاهش وزن سریع و بی دلیل ، خستگی و حالت تهوع داشتید ممکن است به سرطان مبتلا شده باشید. در هر صورت نگرانی کمکی در این زمینه به شما نمی کند. بهترین راه اینست که با شاهده علائم بالا ، برای تشخیص بیمای یا عارضه خود به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت میان بواسیر و سرطان روده

همانطور که پیش تر نیز گفتیم ، هموروئید در اثر بروز التهاب و تورم در شریان های داخلی راست روده و مقعد ، بروز می کند و می تواند سبب تحریک ، خونریزی یا خارش مقعد شود. در حالی که سرطان روده بزرگ ، در اثر رشد غیر عادی سلول ها ایجاد می شود و چون نمی توانید در بیشتر موارد ، توده یا برجستگی ای را احساس کنید ، نمی توانید به راحتی تفاوت این سرطان و همورئید را تشخیص دهید.

با این حال در صورتی که علائم زیر را دارید ، به احتمال زیاد به بواسیر مبتلا شده اید و نیازی به نگرانی از بابت ابتلا به سرطان نیست.

در صورتی که علائم ایجاد شده ، با ایجاد تغییر در رژیم غذایی مانند مصرف فیبر فراوان و یا استفاده از پماد های هموروئید بهتر شود.

احساس و مشاهده رگ متورم شده و یا برجستگی در نزدیکی ناحیه مقعد

معمولا علائم به صورت گاه گاهی ظاهر شده و با علائم دیگری ، مانند کاهش وزن همراه نیستند.

وجود عوامل خطر ایجاد عارضه هموروئید ، در فرد مانند یبوست ، بارداری ، سابقه تحریک در دفع مدفوع یا داشتن سابقه قبلی بروز هموروئید.

تشخیص بواسیر و سرطان روده

با معاینه ساده مقعد و پرسیدن شرح حال بیمار ، پزشک می تواند به راحتی همورئید را از سرطان تشخیص دهد. البته در صورتی که در این معاینه پزشک متوجه رشد توده های غیر عادی در مقعد شود ، برای اطمینان از بابت عدم ابتلای بیمار به سرطان مقعد ، آزمایشات آن را برای او تجویز می کند. تشخیص این نوع سرطان به مراتب دشوارتر است و چنانچه بیمار ، در شرح حال خود علائمی از سرطان را داشته باشد ، پزشک از آزمایشات تشخیص سرطان ، همچون آزمایش خون یا تست کولونوسکوپی برای جستجوی توده های سرطانی در بیمار ، استفاده می کند.

سخن پایانی

برای افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان دارند ، بروز خونریزی از ناحیه مقعد یا درد این ناحیه ، به مراتب نگرانی بیشتری را در آن ها ایجاد می کند. به دلیل ترس از تشخیص سرطان ، مراجعه به پزشک را به تعویق نیندازید. چرا که سرطان در صورت تشخیص به موقع ، درمان پذیر بوده و فرد از شانس زنده ماندن بیشتری برخوردار خواهد بود. در صورتی که علائم خطر سرطان چون سابقه خانوادگی ، سن بالای ۵۵ سال ، داشتن سابقه بیماری هایی چون زگیل تناسلی یا آسیب های مقعدی ، در شما وجود ندارد ، با مشاهده خونریزی از ناحیه مقعد ، نیازی نیست از بابت ابتلا به سرطان نگران باشید. ولی بهتر است برای درمان عوارض هموروئید ، به پزشک مراجعه نمایید. برای اینکه بتوانید به صورت کامل و جامع درباره دو بیماری بواسیر و سرطان روده که در این مقاله از راز جراحی ارتباط میان آن ها را بررسی کردیم ، اطلاعاتی را کسب نمایید ، شما را به خواندن مقالاتی که توسط راز جراحی با این عناوین برای شما تهیه شده است ، دعوت می کنیم. کسب اطلاعات کافی درباره این دو عارضه به شما ، در تفکیک درست علائم ایجاد شده و جلوگیری از بروز نگرانی بی مورد در این زمینه ، کمک می کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان سینه زمانی آغاز می شود که سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شروع به رشد کنند. سلول های سرطان سینه معمولاً یک تومور را شکل می دهند که اغلب به صورت یک برآمدگی، قابل لمس بوده و با اشعه ایکس قابل رویت می باشد. سرطان پستان تقریباً منحصراً در زنان رخ می دهد، ولی برخی...

درمان بواسیر

درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید در دسته بیماری های مقعدی قرار می گیرد و دلیل بروز آن تورم رگ های بخش تحتانی مقعد می باشد. پیش از این ، گروه راز جراحی یک مقاله جامع در مورد این بیماری ارائه داده است. برای بهره مند شدن از اطلاعات مفید درج شده درباره این بیماری، به مقاله مربوطه رجوع...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

در سال های اخیر پزشکان و محققان برای درمان سرطان سینه تلاش های زیادی انجام داده اند و با پیشرفت و گسترش این شیوه ها در افراد مبتلا یا آنانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند امید به زندگی را ایجاد کردند. این نوع سرطان در میان زنان شایع است و امروزه پس از تشخیص...

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک توده رشد کرده بدون درد در پوست اندام تناسلی، واژن، دهانه رحم ، مقعد و پوست بیضه می باشد. زگیل های تناسلی به رنگ پوست بوده و به شکل برآمدگی نرم و گوشت مانند می باشند که شبیه به یک گل کلم کوچک به نظر می رسد. برخی از آنها بزرگ، برخی کوچک، برخی صاف و برخی...

بواسیر

بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که عروق یا رگ های خونی در داخل یا اطراف مقعد و قسمت تحتانی راست روده، متورم و حساس شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار خارجی بر روی این رگ ها ایجاد گردد. مجموعه راز جراحی با هدف آگاه سازی خوانندگان عزیز، اطلاعات جامع و کاملی...

درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی در دسته بیماری های عفونی ناحیه تناسلی و مقعد قرار می گیرد که در صورت پیشروی امکان دارد بیماری های خطرناک تری در پی آن نمود پیدا کنند. بروز این عفونت هم در زنان و هم در مردان محتمل است و به همین دلیل درمان زگیل تناسلی بسیار امر مهمی تلقی می شود و نباید به...

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت  بعد از درمان سرطان سینه ، همچون روندهای درمانی بسیار حائز اهمیت می باشند. زیرا پس از معالجه، امکان بروز مجدد سرطان سینه نیز وجود دارد. برخی از افراد تصور می کنند که با اتمام پروسه های درمانی، دیگر نیازی به مراقبت نیست ولی حقیقت خلاف این است. سرطان، همانند...

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

به طور قطع تا به حال نام بیماری های نشیمنگاهی ؛ نظیر بواسیر یا هموروئید، شقاق و غیره به گوش تان خورده است. در ادوار گذشته این بیماری ها غالبا در میان افراد میانسال به چشم می خورد و به ندرت اتفاق می افتاد که افراد جوان تر با آن درگیر شوند ؛ اما متاسفانه این روزها به...

تست سرطان سینه در منزل

تست سرطان سینه در منزل

سرطان سینه ، اولین سرطان متداول در سر تا سر جهان به شمار می رود که هم خانم ها و هم آقایان در معرض ابتلا به آن قرار دارند ، البته مواجهه با این بیماری ، در میان خانم ها بسیار شایع تر است و درصد ابتلای بانوان به سرطان پستان به مراتب بیشتر از آقایان می باشد ؛ اما آیا می...

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

در این مطلب از راز جراحی ، تصمیم داریم درباره بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند ؛ با شما عزیزان به گفتگو بنشینیم. اگر از افرادی هستید که اخبار سلبریتی ها رو دنبال می کنید و دوست دارید بدونید کدوم بازیگران با سرطان سینه دست و پنجه نرم کردند و آن را شکست دادند؛ پیشنهاد می...