| خانه 4 جراحی بدن 4 تزریق چربی راز جوانسازی صورت و بدن 💉 راز جراحی

تزریق چربی راز جوانسازی صورت و بدن 💉 راز جراحی

خرداد ۲۰, ۱۴۰۲ | جراحی بدن, جراحی سر و گردن | ۲۶ دیدگاه ها

تزریق چربی، که تحت عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، یک تکنیک نوآورانه است که در آن جراح، چربی را از یک ناحیه از بدن بیمار از طریق لیپوساکشن برداشت کرده و به ناحیه دیگری انتقال می دهد. تزریق برای زنان و مردانی که به دنبال خلق کانتوری زیبا در اندام، بازیابی نواحی فرورفته صورت و بدن، خلق کانتور در نواحی مختلف بدن، ترمیم جای زخم، جوانسازی دست ها و صورت، بازسازی سینه ها و رفع علائم بر جای مانده از پروتز سینه می باشند، می تواند بعنوان گزینه ای قابل اطمینان در نظر گرفته شود. قبل از تصمیم برای انجام این روند، بهتر است زمانی را برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص این جراحی، با هدف دستیابی به بی خطر ترین و طبیعی ترین نتیجه، صرف کنید. شاید این کار به نظرتان دشوار بیاید، ولی ما در راز جراحی با گردآوری یک مجموعه کامل از کلیه اطلاعات مورد نیاز درباره تزریق چربی، راه را برای شما هموار نموده ایم.

تزریق چربی

انواع نواحی تزریق چربی

هر چند همه از توده های سر سخت چربی در نواحی شکم یا ران ها بیزارند، ولی همین چربی های ناخوشایند در این فرآیند، می توانند بسیار مفید واقع شوند. امروزه، روندهای تزریق چربی، نتایج بی خطر و زیبایی را با بزرگ کردن و بازیابی حجم در نواحی که با بالا رفتن سن، چربی در آنها کاهش یافته است، بدست می دهند. این گزینه نوآورانه زیبایی، چندین روند کانتورینگ بدن را در یک فرایند واحد ترکیب کرده و یک روند تحول آفرینی محسوب می شود که می تواند نتایج  طبیعی و ماندگاری را بر جای گذارد.

برخی نواحی مورد هدف برای تزریق چربی عبارتند از:

تزریق چربی به صورت

این پروسه می تواند پوست صورت را جوانسازی کرده و حجم از دست رفته را جهت خلق نتایجی طبیعی، بازگرداند. بیماران می توانند به جای استفاده از فیلرها، برای حذف خطوط لبخند اطراف لب، برجسته کردن گونه ها یا لب ها و کاهش چین و چروک های ریز اطراف چشم ها، تزریق چربی به صورت را انتخاب کنند.

تزریق چربی به دست ها

پشت دست ها یکی از نواحی رایجی است که علائم پیری در آنها پدیدار می شود. لایه روی پشت دست ها، با پیر تر شدن فرد، نازک تر می شود. هرچند فیلرهای پوستی می توانند به بازیابی حجم از دست رفته کمک کنند، ولی تزریق چربی نیز همان نتیجه مشابه را به همراه داشته و یک روش طبیعی تر برای ایجاد ظاهری جوان در پوست دست افراد محسوب می شود.

تزریق چربی به زیر چشم

در این جراحی زیبایی، چربی تخلیه شده از دیگر بخش های بدن به ناحیه فرورفته زیر چشم  تزریق می شود. این روش یک فیلر درمال طبیعی محسوب می شود. از مزایای این تکنیک می توان به بهره مندی از ظاهری زیبا و جوان، از بین رفتن سیاهی زیر چشم، کاهش نشانه های پیری و بر طرف کردن چروک اشاره کرد. اثر این عمل دائمی است و امکان دارد تا نمایان شدن نتیجه نهایی ماه ها زمان نیاز باشد. چون بدن بیشتر این چربی را جذب می کند، پزشک مقدار بیشتری را وارد سلول ها می کند.

بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

زنان می توانند با استفاده از این روش، متعادل ترین افزایش حجم در قفسه سینه خود را بدست آورند. تزریق چربی به سینه می تواند بدشکلی های جزئی سینه را که در اثر نمونه برداری رخ داده درمان نموده و عدم تقارن در این اندام را رفع نماید. پیوند چربی، بسیار موثر و حداقل تهاجمی می باشد، ولی زنانی که به دنبال افزایش حجم قابل ملاحظه در سینه های خود هستند، باید علاوه بر تزریق کردن چربی، پروتز سینه را نیز مد نظر قرار دهند.

 

تزریق چربی به سینه و باسن - راز جراحی

 

تزریق چربی باسن

در سال های اخیر بسیاری از زنان و مردان به سمت بزرگ کردن باسن با استفاده از تکنیک پیوند چربی گرایش پیدا کرده اند. بیماران می توانند با تزریق چربی به باسن، شکل بخش پایینی بدن خود را تا حد زیادی بهبود بخشیده و انحنای مطلوب در این ناحیه از بدن را بدست آورند.

تزریق چربی به باسن به همراه لیفت باسن، انحنای مورد نظر در این بخش از بدن را خلق می کند. نوع جراحی انجام شده در این تکنیک، به صلاحدید پزشک وابسته است. جراح، فاکتورهای متعددی از قبیل اندازه، شکل، کیفیت پوست باسن و نیز کمیت منبع چربی مورد نیاز در سایر بخش های بدن، جهت استخراج و تزریق به باسن را مد نظر قرار می دهد. این تکنیک ، در سراسر جهان، رونق زیادی یافته است، چربی از سایر نقاط بدن، که تحت عنوان ناحیه دهنده خوانده می شوند، تحت فرایند لیپوساکشن، گرفته می شود. رایج ترین نواحی دهنده چربی، برای پروتز باسن، شامل پایین کمر، پهلو ها، ران ها و شکم می باشند. این فرایند نه تنها ماده خام برای بزرگ کردن باسن را فراهم می آورد، بلکه کانتور بهتری را در نواحی که چربی از آنها استخراج شده است، خلق می نماید. چربی لیپوساکشن شده از نواحی مختلف بدن، در طی یک فرایند خاص، پالایش شده و برای تزریق به باسن آماده می شود.

در برخی موارد، در صورت نوسانات شدید وزنی، پزشک علاوه بر فرایند تزریق چربی، جراحی لیفت باسن را برای برداشتن پوست اضافی با جراحی پروتز باسن ترکیب می کند.

تزریق چربی به واژن

یکی از پروسه های جوانسازی محبوب نزد بانوان تزریق چربی به واژن می باشد. به سبب افزایش سن یا بارداری و زایمان های مکرر ، ظاهر واژن ممکن است زیبایی و جوانی خود را از دست بدهد. این امر اعتماد به نفس زنان را مورد هدف قرار داده و حتی در روابط زناشویی آنان نیز اثر گذار است. این پروسه یک فرایند جوانسازی است که می تواند در رفع موارد مذکور موثر باشد.  طی این پروسه چربی ها ساکشن و تصفیه شده به لابیاهای ماژور تزریق می شوند ، به جوانسازی واژن کمک کرده و حجم دلخواه را برای فرد بوجود می آورد.

تزریق چربی به آلت تناسلی مردانه

تعداد زیادی از آقایان از اندازه، قطر و ظاهر کلی آلت خود راضی نیستند. با اینکه فیلرهای شیمیایی و جراحی این مشکل را برطرف می کند، اما برخی حاضر نیستند از این تکنیک ها بهره بگیرند. در این روش با استفاده از چربی خود بدن فرد این عارضه رفع می شود. از مزایای اصلی این روند می توان از بهبود قطر و اندازه آلت در حالت خوابیده، عوارض جانبی کم، دوره نقاهت کوتاه و افزایش اعتماد به نفس نام برد.

دلیل از بین رفتن چربی پوست

بالا رفتن سن ، پوست را از جوانب مختلف ، تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. در کنار آن ، گرانش زمین که همه چیز را به سمت خود می کشاند ، در افتادگی و شل شدگی پوست بی تاثیر نیست. در نتیجه این موارد ، چروک های پوستی نمود پیدا می کنند. به علاوه افزایش سن می تواند موجب کم شدن ضخامت و استحکام پوست ، آتروفی عضلانی و کاهش حجم بافت های چربی صورت و بدن شود. همچنین بافت های چربی زیر پوست به مرور کاهش یافته و باعث شل و افتاده شدن پوست می شود و در نواحی شاهد تورفتگی و گود افتادگی خواهید بود. برای رفع حالت شل و افتاده پوست ، روش های تهاجمی و غیر تهاجمی بسیاری وجود دارند. اما برای جبران چربی از دست رفته فرایند های دیگری که معمولاً تزریقاتی هستند ، همچون تزریق چربی اتولوگ ، مورد استفاده قرار می گیرند.

زمان مناسب برای تزریق چربی

 • در صورتی که نواحی از صورتتان دچار کاهش حجم شده یا گود افتاده است.
 • اگر تمایل دارید تکنیک جوانسازی را اتخاذ نمایید که در قیاس با سایر تزریقات زیبایی مانند تزریق ژل ، ماندگاری بیشتری داشته باشد.
 • چنانچه قصد دارید کانتورینگ صورت یا بدن تان را بهبود بخشید و اسکار و جای زخم را در نقاط مختلف برطرف سازید.

معایب تزریق چربی

 • اگر بخواهیم این روند را با تزریق ژل مقایسه کنیم ، مراحل آماده سازی سلول های چربی جهت تزریق در نواحی مختلف ، زمان زیادی می برد.
 • تزریق چربی اثر ماندگارتری داشته اما متقابلاً هزینه آن نیز بالاتر می باشد.
 • امکان دارد جهت افزایش سایز نواحی از بدن مثل پستان ها یا باسن ، به چند جلسه تزریق نیاز باشد.

مزایای تزریق چربی

تزریق چربی عنوان یک گزینه مشهور برای کمک به کانتورینگ بدن، روز به روز، در حال رواج بیشتر می باشد. بیماران در این تکنیک از برداشت توده های چربی از نواحی ناخواسته از طریق لیپوساکشن و انتقال آن به نواحی دیگر، بهره می برند. برخی از مزایای این روش عبارتند از:

 • تزریق چربی می تواند کانتورینگ را به طور همزمان در بیش از یک ناحیه از بدن خلق نماید.
 • در مقایسه با روندهای قدیمی، این تکنیک نتایج فوق العاده ای را با یک روند حداقل تهاجمی بدست می دهد.
 • در روندهای لیپوساکشن و تزریق چربی، در مقایسه با روش های سنتی پروتز یا ایمپلنت، برش های کوچک تری ایجاد می شود.
 • زمان از کار افتادگی در این روند بسیار کوتاه است.
 • این تکنیک دارای قابلیت سفارشی شدن بر حسب نیازهای هر بیمار بمنظور خلق بهترین نتایج کانتورینگ بدن می باشد.
 • اگر بیمار وزن ایده آل خود را حفظ کند، می تواند به طور دائمی از نتایج خلق شده در کانتورینگ بدن خود با استفاده از تزریق چربی برای همیشه لذت ببرد.

سن مناسب برای تزریق چربی

یکی از فاکتورهایی که یک فرد را به کاندیدای مناسب برای تزریق چربی مبدل می کند ، سن اوست. به سبب اینکه در دنیای امروزه پروسه های زیبایی فراگیر شدند ، افراد در سنین نوجوانی نیز به انجام آن ها تمایل پیدا کرده اند ؛ اما حقیقت این است که اگر پروسه مربوطه مثل تزریق چربی را در سن مناسب به انجام رسانید ، نتایج بدست آمده رضایت بخش تر خواهند بود. از این بابت است که این سوال برای خیلی ها پیش می آید : در چه سنی می توانم چربی تزریق کنم ؟ به طور کلی ، پروسه پیوند چربی به صورت و نواحی مختلف بدن ، برای مردان و زنانی که در بازه سنی ۱۸ تا ۷۰ سال قرار دارند ، انتخاب ایده آلی است و می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.  هر چند از ۱۸ سالگی به بعد فرد مجاز به انجام این پروسه است اما گفته می شود برای تزریق چربی به صورت بهتر است ۳۰ سالگی به بعد اقدام کنند. زیرا هجده سالگی اول جوانی است و هنوز نشانه های پیری بر روی صورت فرد نمایان نشده است ؛ مگر آن که به سبب بیماری هایی در گذشته یا سبک زندگی نادرست پوست فرد به علائم پیری دچار شده باشد.

ماندگاری تزریق چربی

ماندگاری نتایج تزریق چربی در بیماران مختلف، متفاوت است، ولی بسیاری از زنان و مردان می توانند از ظاهر جدید خود، برای چندین سال لذت ببرند. مهم ترین کاری که برای با دوام تر نمودن نتایج روند تزریق می توانید انجام دهید، اجتناب از نوسانات شدید وزنی می باشد. افزایش یا کاهش وزن شدید باعث متورم شدن یا از بین رفتن سلول های چربی تزریق شده، مثل سایر نواحی بدن می شود. این امر به شدت نتایج را تحت تاثیر قرار داده و نیاز به انجام روندهای تزریق چربی ثانویه در آینده را الزامی می نماید.

بمنظور تضمین ماندگاری هرچه بیشتر نتایج تزریق، دنبال کردن نکات زیر در کوتاه مدت و دراز مدت، الزامی می باشد:

 • قبل از تزریق چربی در ناحیه مورد نظر، افزایش وزن نداشته باشید.
 • دستورالعمل های پس از تزریق ارائه شده توسط جراح را با دقت دنبال کنید.
 • از وارد آوردن فشار به سلول های تازه تزریق شده، اجتناب کنید.
 • وزن خود را ثابت نگه دارید.
 • رژیم غذایی سالم را دنبال کنید.
 • مرتباً ورزش کنید.
 • از نوسانات شدید وزنی مثل بارداری خودداری کنید.

با رعایت این نکات می توانید نتیجه درمان را برای مدت طولانی حفظ کنید.

مراحل تزریق چربی

مراحل تزریق چربی

برداشت چربی از طریق شکاف های کوچک

برداشت چربی جهت تزریق

 • نواحی دهنده معمولاً شکم، ران ها یا باسن می باشند.

 • چربی با استفاده از سرنگ های ۱۰ میلی لیتری از طریق یک برش کوچک کمتر از ۵ میلی متر برداشت می شود. این فرایند به صورت دستی انجام شده و انجام آن به ملایمت جهت اجتناب از آسیب دیدگی سلول های چربی، الزامی می باشد.
 • چربی به دست آمده از روند لیپوساکشن واقعی، دارای بهترین کیفیت نمی باشد. این بدان علت است که فرایند لیپوساکشن از دستگاه لرزش مکانیکی استفاده می کند که آسیب های مکانیکی را به سلول های چربی القا می نماید.
جداسازی چربی های برداشت شده

سانترفیوژ برای جداسازی چربی های برداشت شده در سه لایه

پاکسازی چربی

پاکسازی چربی با زدودن مولفه های غیر ضروری قبل از تزریق

فرآوری چربی

 • چربی برداشت شده برای جداسازی در سه لایه مجزا، سانترفیوژ می شود: ۱ ) لایه فوقانی روغن حاصل از سلول های چربی تخریب شده ؛ ۲ ) لایه میانی حاوی سلول های چربی قابل استفاده ؛ ۳) لایه تحتانی حاوی خون و آب.
 • لایه های فوقانی و تحتانی، دور ریخته می شوند.
 • لایه میانی سلول های چربی، به دقت به داخل سرنگ های ۱ میلی لیتری جهت تزریق، انتقال داده می شوند.
 • سیستم های دیگری نیز برای فرآوری چربی موجود می باشند. البته برخی از آنها خطر آلودگی چربی را به همراه دارند.

تزریق چربی

 • چربی به صورت ذرات کوچک ( الیکوت ) در لایه های چندگانه بمنظور اطمینان از توزیع یکنواخت و ایجاد حداکثر سطح برای چربی ها جهت جذب خون و اکسیژن از بافت اطراف برای بهبود وضعیت ادامه حیات، تزریق می شود.
 • بهتر است برای کنترل دقیق فرایند تزریق، سرنگ ۱ میلی لیتری مورد استفاده قرار گیرد.
 • بنابراین برای تزریق ۱۰۰ میلی لیتر چربی، تعداد زیادی از این سرنگ ها مورد نیاز خواهد بود.

آیا می توان چربی تزریق شده را تخلیه کرد ؟

بعد از تزریق کردن چربی به صورت یا دیگر نواحی بدن ، امکان دارد حتی در صورت مطلوب بودن نتیجه به پشیمانی از تزریق چربی منجر شود. در این شرایط سوال این است که آیا می توان چربی را از آن ناحیه خارج کرد یا خیر ؟ به گفته پزشکان و متخصصان در این زمینه ، در صورت پشیمانی از تزریق ، این امکان وجود دارد که چربی از ناحیه مورد نظر به روش لیپوساکشن خارج شود. البته بسته به میزان اسکار احتمالی شکل گرفته و میزان حجم چربی که باید خارج گردد ، این پروسه سخت یا آسان می باشد. این ریسک را هم باید در نظر بگیرید که نتیجه بدست آمده از پروسه تخلیه ممکن است چندان باب میل تان قرار نگیرد.

فیلم تزریق چربی

اقدامات قبل از تزریق چربی

جراح دستورالعمل های کامل قبل از تزریق را در اختیار شما قرار داده و به کلیه سوالات شما پاسخ می دهد. وی تاریخچه پزشکی شما را بررسی کرده و بمنظور تعیین داوطلبی شما برای این روند، آزمایش فیزیکی را انجام می دهد.

 • قبل از جراحی عکس هایی از شما گرفته می شود.
 • صرفنظر از نوع جراحی، آبرسانی قبل و بعد از روند برای داشتن یک ریکاوری بی خطر و دستیابی به بهترین نتیجه الزامی می باشد.

مدت ها قبل از تزریق، پزشک از شما می خواهد تا :

 • سیگار کشیدن را ۶ هفته قبل از روند، بمنظور اجتناب از روند کند بهبود و ایجاد جای زخم، ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و ویتامین هایی که می تواند باعث افزایش خونریزی شود خودداری کنید.
 • با یکی از دوستان یا نزدیکان، هماهنگی های لازم را جهت بازگرداندن شما به منزل، بعد از تکمیل روند، و مراقبت از شما حداقل برای ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی انجام دهید.

بهترین پزشک تزریق چربی

علاوه بر اینکه شرایط سلامتی فرد بسیار در نتیجه ای که بدست می آید ، امر تعیین کننده ای است ، اما میزان تبحر دکتر در این فرایند می تواند فاکتور اصلی باشد. زیرا ایشان است که با دانش خود شرایط فرد را جهت کاندیدا بودن یا نبودن او را برای پروسه تزریق تعیین می کند. از ان جایی که روندهای زیبایی بسیار فراگیر شده اند ، پزشکان زیادی نیز در این حوزه فعالیت می کنند. بنابراین انتخاب یک دکتر متخصص و متبحر می تواند تا حدودی دشوار باشد. برای این که بتوانید تصمیم درست تری بگیرید ، هنگام انتخاب پزشک موارد زیر را مد نظر قرار دهید :

 • نوع تخصص و سابقه کاری ایشان در حوزه مد نظر
 • محل کار پزشک
 • مشاهده نمونه کارهای قبلی او
 • میزان اهمیت او به خواسته ها و گفته های شخص مراجعه کننده

اقدامات قبل از تزریق چربی - راز جراحی

دوره نقاهت تزریق چربی

از پزشک خود در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای استراحت قبل از بازگشت به فعالیت های نرمال و محل کار، بعد از تزریق سوال کنید. بعد از تزریق، دستورالعمل های کامل در خصوص مراقبت بعد از تزریق چربی در اختیار شما قرار داده می شود. این اطلاعات در خصوص موارد زیر می باشد:

 • تورم و کبودی در طول هفته اول شدید بوده و درطول این مدت شرایط حضور در محافل عمومی را نخواهید داشت.
 • در هفته دوم کبودی فروکش می کند، ولی تورم همچنان ماندگار است.
 • در بیشتر موارد، بیمار بین روزهای هفتم تا دهم شاهد بهبود قابل ملاحظه ای خواهد بود. بهتر است دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید.
 • در هفته سوم، تا حد زیادی به چهره اصلی تان باز می گردید. می توانید با آرایش ملایم، برخی علائم بر جای مانده را پوشش دهید.
 • وقتی تورم فروکش کرد، شاهد تغییر چشمگیر و قابل ملاحظه ای در ناحیه درمان خواهید بود. فروکش کردن کامل تورم به چند هفته زمان نیاز دارد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

برای اینکه ماندگاری طولانی مدتی از تزریق چربی حاصل شود و عارضه نمود پیدا نکند ، موظف هستید نکات مراقبتی را همانطور که به شما آموزش داده شده اند ، به انجام برسانید :

تحت فشار قرار ندادن ناحیه تزریق

برای اینکه چربی تزریق شده در محل جدید سازگار شود و از جا به جایی آن جلوگیری شود ، بایستی از هر کاری که سبب فشار وارد شدن به آن نقطه می شود ، دوری کنید. نباید محل را محکم مالش و ماساژ دهید. همچنین نباید بر روی آن ناحیه بخوابید. به طور مثال اگر تزریق چربی به صورت انجام شده ، باید روی کمر دراز بکشید. این مراقبت باید حدود ۱۰ الی ۱۴ روز ادامه داشته باشد.

کاهش ورم

هر چه زود تر ورم نمود یافته از بین رود ، نتیجه نهایی نیز زودتر نمایان می شود. برای کاهش ورم و حتی کبودی استفاده از کمپرس سرد در روز اول بسیار کارآمد می باشد. می تواند هر ۵ الی ۱۰ دقیقه کمپرس را بر روی ناحیه متورم قرار دهید. اما در روزهای بعد بایستی از کمپرس گرم استفاده کنید.

نحوه خوابیدن

نکته که باید هنگام خواب و استراحت به آن دقت کنید قرار گیری سر نسبت به بدن است. با استفاده از دو یا سه بالشت و قرار دادن آن ها زیر سر خود ، سر را در وضعیتی بالاتر از دیگر نواحی بدن قرار دهید. همچنین حواستان باشد بر روی ناحیه تزریق دراز نکشید. عموماً گفته می شود به صورت طاقباز بخوابید مگر آن که تزریق چربی به باسن انجام شده باشد.

دیگر نکات مراقبتی بعد از تزریق چربی

 1. اگر تزریق چربی در صورت داشته اید ، به مد ۳ الی ۴ روز از خم کردن و تکان دادن بیش از حد سر اجتناب کنید.
 2. برای حمام کردن ، ۲۴ ساعت بعد از پروسه می توانید اقدام کنید اما به هیچ عنوان قسمت های تزریق شده را فشار و ماساژ ندهید.
 3. با گذشت ۴ الی ۷ روز دیگر مانعی برای انجام فعالیت روزانه خود نخواهید داشت و می توانید به محل کارتان بازگردید.
 4. لازم به ذکر است که اگر در دو هفته ابتدایی ، درد و ورم تشدید یافته  با تب و لرز همراه شوند ، بدون معطلی باید به پزشک مراجعه کنید.

ورم بعد از تزریق چربی چند روز است؟

ریکاوری تزریق چربی شامل تورم و سفت شدن می باشد که البته جزئی بوده و بعد از روند، به چند هفته تا چند ماه زمان برای فروکش کردن کامل نیاز دارد. چربی تزریق شده، در محل جدید خود، یک منبع خون را شکل می دهد. ایجاد منبع خون جدید در ناحیه درمان، یک فرایند بسیار مفید می باشد که نقش مهمی را در فروکش کردن تورم و التهاب ایفا می کند.

داوطلب ایده آل برای تزریق چربی

اگر می خواهید از مزایای این روش بهره مند شوید، باید برای این درمان واجد شرایط باشید. اولین شرط، داشتن ناحیه ای از بدن است که در آن ذخیره چربی کافی برای برداشت شدن وجود داشته باشد. بیشتر بیماران در ناحیه باسن، ران یا شکم، ذخیره چربی در اختیار دارند. مقدار چربی قابل برداشت از بدن شما باید به اندازه ای باشد که بتواند نیاز برای برجسته نمودن ناحیه مورد نظر را تامین کند. از آنجایی که کل چربی برداشت شده  و انتقال داده شده به ناحیه جدید، زنده نمی ماند و قابل رشد نمی باشد، بنابراین در روند لیپوساکشن، مقدار چربی برداشت شده اغلب بیشتر از چربی مورد نیاز برای پر کردن ناحیه درمان می باشد.

بیماران سیگاری نیز داوطلبین خوبی برای تزریق چربی محسوب نمی شوند. سیگار کشیدن می تواند چربی انتقال داده شده به ناحیه جدید را تخریب کرده و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.

آیا بعد از پروسه تزریق ، در نواحی برداشت چربی ، اسکار دیده می شود ؟

همان طور که نحوه انجام روند تزریق چربی را مطالعه فرمودید ، این پروسه طی دو مرحله برداشت و تزریق انجام می پذیرد. در هنگام تزریق که جای زخمی بوجود نمی آید. مسئله اصلی فرایند برداشت چربی است. در مرحله استخراج که با عمل لیپوساکشن به انجام می رسد ، برش های کوچکی جهت ورود کانولا ایجاد می گردد که همان می تواند اسکار را در پی داشته باشد. البته مواردی در این امر نیز دخیل هستند که جلوتر به آن ها می پردازیم.

جراح سعی می کند هنگام ایجاد برش به گونه ای عمل کند آن جا که امکان دارد اسکارهای ناشی از آن در معرض دید قرار نگیرند از این رو تا حد امکان طول برش ها را کوتاه کرد و در نواحی که با لباس پوشانده می شوند ، شکاف را ایجاد می کند. این نکته نیز باید مد نظر باشد که برخی از بیماران خود مستعد اسکار و تشکیل زخم های کلوئیدی هستند. در اکثر موارد اسکار ناشی از برش های فرایند لیپوساکشن به تدریج کمرنگ شده و به سختی قابل مشاهده خواهد بود. بدین ترتیب می توانیم نتیجه بگیریم که در عمل تزریق چربی ، احتمال تشکیل اسکار در محل برداشت سلول های چربی وجود دارد.

هزینه تزریق چربی

تزریق چربی پروسه ای است که به نسبت زمان بر می باشد و فردی که مسئول انجام آن است بایستی از تخصص بالایی برخوردار باشد. تنها در این صورت می تواند در انتظار یک نتیجه مطلوب باشید. به علاوه ماندگاری چربی در محل تزریق بالا بوده و حالت بسیار طبیعی را برای ناحیه مورد نظر ایجاد می کند. در ضمن تزریق چربی علاوه بر حجم دهی ، خاصیت جوانسازی بالایی دارد. با توجه به این همه مزایا نباید از هزینه بالای آن متعجب شوید. فاکتورهایی همچون تخصص و تجربه پزشک ، تجهیزات مورد استفاده ایشان و محلی که در آن جا پروسه تزریق به صورت می گیرد ، در تعیین مبلغ نهایی دخیل هستند. لازم به ذکر است که در شرایط کنونی کشور ما هر ساله رقم ها به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کنند که پروسه های پزشکی نیز تحت الشعاع آن قرار می گیرند. پس انتظار نداشته باشید هزینه تزریق چربی در تمام دوران یکسان باشد.

عوارض تزریق چربی

انتظار ندارید که بگوییم احتمال بروز عارضه بعد از تزریق کردن چربی صفر است ؟! اگر به یک جراح کارآزموده مراجعه کنید و هر چه که می گوید را با دقت انجام دهید ، به این عوارض دچار نخواهید شد. اما لازم است نسبت به آن ها اطلاعاتی داشته باشید. چنانچه پزشک صادقانه عمل کند ، در جلسه مشاوره تمام موارد و خطرات احتمالی را برای شما بازگو می کند و راهکارهای مناسب را برای جلوگیری از بروز عوارض تزریق چربی ارائه می دهد. این مطلب را نمی گوییم که شما را از انجام فرایند مذکور بازداریم زیرا وقوع آن ها حتمی نیست و حتی به ندرت شخصی درگیر عارضه می شود , ولی دانستن آن ها به شما کمک می کند که خود را به طور کامل برای پروسه آماده کنید و اگر عادت یا بیماری دارید که ریسک بروز عارضه افزایش می دهد ، ابتدا برای برطرف سازی آن اقدام کرده ، سپس تزریق را انجام دهید. از جمله عوارض :

 • واکنش آلرژیک بدن به داروی بی حسی
 • بروز عفونت در محل جراحات جراحی
 • بی حسی در برخی نواحی پوست
 • تشکیل اسکار
 • واکنش بدن به بافت چربی تزریق شده
 • صدمه دیدن بافت های عمقی پوست به هنگام ساکشن چربی
 • کسب نتیجه نامطلوب همچون عدم تقارن در نواحی تزریق

البته در مقاله ای جداگانه تحت عنوان عوارض تزریق چربی به طور بسیار کامل و جامع این مسئله را بررسی کرده ایم که می توانید آن را جست و جو نموده و مطالعه کنید.

چگونه می توان نتایج ناخواسته و نامطلوب پیوند چربی را برطرف کرد ؟

علاوه بر موضوع سلیقه یا تغییر نظر فرد که موجب پیشمانی از تزریق چربی می شود ، بروز نتایج ناخواسته نیز یکی از دلایلی است که مراجعه کنندگان تصمیم به تخلیه چربی می گیرند. البته برای رفع این موارد ، لزوماً تخلیه چربی انجام نمی شود. گاهی ممکن است بر خلاف انتظار ، چربی تزریق شده منجر به عدم تقارن و ناهنجاری در کانتور ناحیه تزریق شود. این ناهنجاری ممکن است به صورت بر آمدگی یا تورفتگی نمود پیدا کند.

اگر به سبب تزریق نامناسب ، در نواحی تزریق تو رفتگی ایجاد شود ، یک دکتر تزریق چربی خوب با شارژ مجدد چربی یا تزریق فیلرهای پوستی ، این مشکل را برطرف می کنند. اما در صورتی که پروسه مذکور باعث ایجاد برآمدگی های توده مانندی شده باشد از دستگاه هایی مانند آر اف ( رادیوفرکوئنسی ) ، آر اف کانولا یا لیزر فیبری برای برطرف نمود آن مورد استفاده قرار می گیرد. در کیس هایی که موارد شدیدتری مثل اسکارهای غیر معمول ایجاد شده است ، از طریق برش جراحی بر روی توده بر آمده ، مشکل نمود یافته برطرف می گردد.

سوالات متداول تزریق چربی

 • کدام یک از قسمت های بدن بهتر به تزریق چربی پاسخ می دهند؟

بیشتر قسمت ها نتیجه خوبی از این پروسه می گیرند، البته به جز لب ها و خط خنده. با اینکه می توان این دو مورد را درمان کرد، اما برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید حداقل سه بار تحت درمان قرار گرفت تا اثر آن نمایان شود.

 • چرا تزریق چربی تا این حد تاثیرگذار است؟

سلول های چربی بسیار آسیب پذیر و ظریف هستند. وقتی این سلول ها به بدن تزریق می شوند، به علت تشکیل دوباره رگ های خونی، احتمال بقای آن ها بالا می رود. بسته به اینکه چربی از کدام قسمت برداشته و به کدام قسمت تزریق می شود، این عمل بین یک تا پنج ساعت به طول می انجامد.

 • چه مقدار چربی برای این پروسیجر نیاز است؟

این امر کاملا بستگی به این دارد که کدام ناحیه تحت درمان قرار گرفته و چه میزان چربی در بدن بیمار وجود دارد. اگر این میزان کم باشد، پزشک توصیه می کند پیش از هر اقدامی، ابتدا کمی وزن اضافه کنید.

 • ماساژ به ریکاوری بعد از تزریق چربی کمک می کند؟

جراحان توصیه می کنند برای تسریع بهبودی، از ماساژ تخلیه غدد لنفاوی کمک بگیرید. ماساژ باید به آرامی انجام شود تا تورم کاهش یابد و حتما باید توسط یک ماسور حرفه ای و آموزش دیده انجام شود. ماساژ عمیق در دو ماه اول مجاز نیست، چون در این مدت رگ های خونی در حال رشد در سلول ها هستند و ماساژ عمیق در این روند اختلال ایجاد می کند.

 • تفاوت فیلر درمال و تزریق چربی در چیست؟

بیشتر فیلرها مصنوعی هستند و در آزمایشگاه به تولید رسیده اند. در تزریق چربی، نسبت به فیلر مراحل بیشتری وجود دارد. این پروسیجر با لیپوساکشن شروع می شود، سپس چربی در آزمایشگاه تصویه شده و بعد به زیر پوست وارد می شود. انجام لیپوساکشن خطراتی را با خود به همراه دارد، به همین دلیل برخی ترجیح می دهند به سراغ فیلر پوستی بروند.

PDF – تزریق چربی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.9 32 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
26 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رها
رها
3 سال قبل

بعد از تزریق چربی امکانش هست چربی اضافه رو مدتی نگه داشت و یا بعدها در یه ناحیه دیگه استفاده کرد؟

نگین
نگین
3 سال قبل

تزریق چربی به چونه ای که عقب هست ، چقدر باعث بهتر شدن فرم چونه میشه؟

ژیوان سرلک
ژیوان سرلک
3 سال قبل

تزریق چربی به گونه درد داره؟

سیما احمدی
سیما احمدی
3 سال قبل

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون یک سوال داشتم آیا تزریق چربی موندگاره؟

شاهین صادقیان
شاهین صادقیان
2 سال قبل

تزریق چربی به چانه قیمتش چقدر هست؟

نگار
نگار
2 سال قبل

تزریق چربی چند ماه بعد باید دوباره انجام شه؟

نسیم قهرمانی
نسیم قهرمانی
2 سال قبل

زید نظر متخصص انجام بشه کاملا ایمن هست

آرش
آرش
2 سال قبل

یکم درد داره ولی ارزش داره واقعا پیشنهاد میکنم

سمانه شریفی
سمانه شریفی
2 سال قبل

ممنون از پیج عالیتون

رها سلیمانی
رها سلیمانی
2 سال قبل

به بند های انگشت دست هم تزریق میشه ؟

داریوش
داریوش
2 سال قبل

به دست هم تزریق میکنن ؟

نفیسه
نفیسه
2 سال قبل

تزریق چربی برای صورت عالیه

هانیه جوادی
هانیه جوادی
2 سال قبل

وااای صورت تپلی خوشگل میشه

معصومه کاظمی مهر
معصومه کاظمی مهر
2 سال قبل

اگه از تزریق چربی رضایت نداشته باشیم امکان تخلیه وجود داره؟

بکتاش
بکتاش
2 سال قبل

اتفاقا سرنگ هاش کوچیک هست خوبه

مهدیه
مهدیه
2 سال قبل

واسه گونه هم جالب میشه؟

افسانه جانپور
افسانه جانپور
2 سال قبل

قرینه تزریق میکنید؟

عسل
عسل
2 سال قبل

توی دوران پریودی هم میشه تزریق چربی انجام داد؟

هستی صادقی
هستی صادقی
2 سال قبل

واقعا خودش رو نشون میده برجستگی که ایجاد میکنه

صادق
صادق
2 سال قبل

ممنون مقالتون

شهین زندی
شهین زندی
2 سال قبل

بسیار عالی بود مطالب درج شده

حافظ
حافظ
2 سال قبل

افراد دیابتی هم میتونم انجام بدن؟

محمدرضا ناصری
محمدرضا ناصری
2 سال قبل

از چربی های ران استفاده میشه ؟

مقالات مرتبط

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

پروتز باسن

پروتز باسن

پروتز باسن (Buttock implant) که تحت عنوان جراحی باسن نیز شناخته می شود، روندی است که با هدف بهبود ناحیه سرینی انجام می پذیرد. این جراحی در میان جمعیت زنان از عمومیت بیشتری برخوردار است به همین منظور تیم راز جراحی تصمیم به تهیه مقاله ای جامع در این خصوص گرفت، اگر تصمیم...