| خانه 4 درمانی 4 درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی HPV

تیر ۳۰, ۱۴۰۱ | درمانی | ۰ دیدگاه

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

زگیل تناسلی در دسته بیماری های عفونی ناحیه تناسلی و مقعد قرار می گیرد که در صورت پیشروی امکان دارد بیماری های خطرناک تری در پی آن نمود پیدا کنند. بروز این عفونت هم در زنان و هم در مردان محتمل است و به همین دلیل درمان زگیل تناسلی بسیار امر مهمی تلقی می شود و نباید به راحتی از کنار آن عبور کنید. در این بخش از راز جراحی قصد داریم شما را با راه های مختلف درمان این بیماری عفونی آشنا کنیم. درحالی که ممکن است HPV با گذشت زمان از بین برود، اما عامل ویروسی آن که سبب ایجاد زگیل می شود همچنان در سلول های پوست باقی می مانند. بنابراین ممکن است پس از یک بار ابتلا، چند مرتبه دیگر شاهد این عفونت در ناحیه تناسلی و مقعد باشید. بدین نحو لازم است که برای درمان آن اقدام کرده تا از پیشرفت و سرایت این ویروس به دیگر قسمت های بدن جلوگیری کنید.

درمان زگیل تناسلی

راه های درمان زگیل تناسلی

گزینه های درمان متعددی برای برطرف سازی زگیل ایجاد شده در ناحیه تناسلی یا مقعد وجود دارد. لیزر، جراحی ، استفاده از دارو، کرایوتراپی و سوزاندن زگیل یا الکتروکاتری، از جمله شیوه های درمانی این بیماری عفونی هستند. در ادامه تمام جوانب گزینه های درمانی ذکر شده را بررسی خواهیم کرد. با مجموعه راز جراحی همراه باشید.

درمان زگیل تناسلی با استفاده از دارو

یکی از گزینه های درمان زگیل تناسلی ، استفاده از دارو می باشد. البته این داروها باید توسط بهترین دکتر درمان زگیل تناسلی تجویز شوند. فرد چند روز در هفته با اعمال مستقیم داروها بر روی زگیل، به تدریج شاهد بهبود یافتن آن می باشند. گاهی اوقات برای اعمال داروها، لازم است که به پزشک یا کلینیک مربوطه مراجعه کنید تا پزشک یا پرستار دارو را بر روی زگیل قرار دهد. این داروها ممکن است به صورت کرم و پماد یا محلول باشند.

 • کرم موضعی ایمی کیمود (Imiquimod) یا آلدارا (نام تجاری معروف این کرم می باشد): این کرم جهت مبارزه با زگیل تناسلی، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. در صورت اعمال کرم آلدارا بر روی پوست ناحیه تناسلی، تا زمانی که کاملاً جذب نشده است، به فعالیت های جنسی نپردازید. زیرا ممکن است به کاندوم و دیافراگم آسیب وارد کند و سبب سوزش و حساسیت پوست پارتنر شما شود.

از اثرات جانبی این پماد می توان به قرمزی و التهاب پوست، پوسته پوسته شدن، درد یا کوفتگی بدن، سرفه و جوش اشاره کرد.

بهتر است از این پماد شب، پیش از خواب، استفاده کنید.

 • محلول پودوفیلین و پودوفیلوکس : محلول پودوفیلین از ترکیبات گیاهی ساخته شده است که سبب تخریب بافت زگیل ناحیه تناسلی می شود. جهت استعمال این دارو باید به پزشک مراجعه کنید. او محلول را بر روی زگیل اعمال می کند. پودوفیلوکس کاملاً مشابه پودوفیلین بوده با این تفاوت که خودتان در خانه می توانید از آن استفاده کنید.

پودوفیلوکس تنها برای استعمال خارجی می باشد. همچنین توصیه می شود زنان در دوران بارداری از این دارو استفاده نکنند. استفاده این دارو ممکن است با سوزش خفیف پوست یا درد همراه باشد.

 • تری کلرواستیک اسید : این ماده شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوزاند و برای استعمال داخلی و از بین بردن زگیل های موجود در ساختارهای داخلی اندام تناسلی نیز مناسب است. سوزش و درد از اثرات جانبی این دارو شیمیایی می باشند.
 • پماد سینکتکاینز (Sinecatechins) با نام تجاری Veregen : این پماد برای از بین بردن زگیل های خارجی دستگاه تناسلی و آن هایی که در اطراف کانال مقعد ایجاد شده اند، کاربرد دارد. اثرات جانبی این پماد قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد هستند که اغلب میزان آن ها خفیف می باشد.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

در صورتی که اندازه زگیل بسیار بزرگ بوده یا درمان با استفاده از دارو مؤثر واقع نشده باشد، برای از بین بردن آن باید جراحی انجام دهید. همچنین زنان باردار جهت درمان زگیل تناسلی باید تحت جراحی قرار بگیرند؛ زیرا ممکن است هنگام زایمان ، نوزاد در معرض خطر این عفونت قرار گیرد.

معمولاً زگیل های موجود در واژن خانم ها، آلت تناسلی آقایان و اطراف مقعد با جراحی برداشته می شوند.

زگیل های موجود در گردنه رحم، عموماً با انجام لیزر یا الکتروکاتری از بین می روند.

پیش از آغاز جراحی، با استفاده از داروی بی حسی موضعی، جراح محل مورد نظر را بی حس می کند. به عبارتی شما تحت بی حسی موضعی قرار می گیرید. پس از اثر گذاری داروی بی حسی، جراح با استفاده از چاقوی مخصوص یا تیغ جراحی زگیل ها را از پوست جدا می کند.

جراحی به منظور برداشتن زگیل هایی که پس از درمان، مجدداً پدیدار شده اند نیز انجام می شود. همچنین هنگامی که عفونت در ناحیه تناسلی پراکنده شده باشد، انجام عمل گزینه درمانی مطلوب محسوب می شود.

پس از جراحی، با توجه به وسعت ناحیه درمان، توصیه می شود به مدت ۱ الی ۳ هفته مقاربت جنسی نداشته باشید تا ناحیه تناسلی کاملاً بهبود یابد.

جراحی در درمان زگیل تناسلی گزینه بسیار مناسبی محسوب می شود؛ اما به نسبت دیگر گزینه ها با میزان درد بیشتری همراه است.

پس از عمل بروز خونریزی، عفونت و درد محتمل است. به منظور کنترل عفونت در طول پروسه به شما آنتی بیوتیک تزریق می شود. برای تسکین درد نیز تا چند روز بعد از جراحی می توانید از داروی مسکن استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر جهت از بین بردن زگیل های موجود در دهانه رحم و واژن انجام می شود. به عبارتی، عموماً زمانی که زگیل ها درون واژن ایجاد می شوند، برای از بین بردن آن ها لیزر درمانی انجام می گیرد.

همچنین اگر استفاده از دارو برای از بین بردن زگیل ها مؤثر واقع نشود ، گزینه بعدی برای درمان، لیزر است.

در لیزر درمانی، با توجه به تعداد زگیل ها موجود در اندام تناسلی یا اندازه آن ها، شما تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی قرار می گیرید. در این فرایند مجموعه ای از پرتوهای نور (لیزر) سبب تخریب زگیل های تناسلی خواهند شد.

پس از لیزر، بهبودی کامل معمولاً بین ۲ الی ۴ هفته حاصل می شود. بهتر است در این مدت به فعالیت جنسی نپردازید.

درمان زگیل با لیزر ، برای زنان باردار یک روش ایمن محسوب می شود.

در رابطه با لیزر درمانی باید گفت که بازگشت مجددا زگیل پس از لیزر نیز امری محتمل است.

مزیت لیزر درمانی این است که به بافت های اطراف و زیرین ناحیه تناسلی آسیب وارد نمی کند.

پس از انجام لیزر ممکن است هر یک از موارد زیر بروز کنند:

 • درد، ورم یا خارش
 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی
 • چسبندگی بافت
 • اسکار

درمان زگیل با کرایوتراپی ( سرما درمانی )

در این روش، زگیل در معرض سرمای حاصل از نیتروژن مایع قرار گرفته و از بین می رود. دمای نیتروژن مایع حدود ۱۹۶ درجه زیر صفر می باشد. سرد شدن ناگهانی زگیل، سبب تخریب آن می شود. در واقع پس از انتقال سرما به زگیل ، پزشک اجازه می دهد تا دمای بافت افزایش پیدا کند. این تفاوت دمای بوجود آمده در بافت بر از بین رفتن زگیل تأثیر گذار است. در مدت زمان درمان به روش کرایوتراپی ، ممکن است ناحیه تناسلی شما کمی حساس شود.

سایز و ضخامت زگیل، تعداد و طول جلسات درمانی را تعیین می کنند. برای درمان زگیل به روش کرایوتراپی، حداقل ۳ جلسه نیاز است.

معمولاً درمان زگیل های موجود در مجرای ادرار یا مقعد، تعداد جلسات بیشتری را می طلبند.

مدت ریکاوری پس از سرما درمانی حدود ۱ الی ۳ هفته می باشد. البته این مدت زمان به وسعت ناحیه درمان شده نیز بستگی دارد. پس از کرایوتراپی بروز هر یک از موارد زیر محتمل است:

 • سوزش یا درد به میزان شدید یا خفیف
 • ورم ناحیه تناسلی
 • پوسته پوسته شدن

مردان و زنانی که تحت کرایوتراپی قرار گرفتند، تا زمان بهبودی کامل و برطرف شدن درد، باید از رابطه جنسی اجتناب کنند.

زمانی که زگیل های اندام تناسلی قابل مشاهده بوده و درناحیه کوچکی رشد کرده اند و همچنین آزاردهنده می باشند، برای از بین بردن آن ها می توان از روش کرایوتراپی استفاده کرد. در صورت پیشرفت زگیل های تناسلی، کرایوتراپی در درمان آن ، مؤثر نخواهد بود.

این روش نیز برای زنانی که در دوران حاملگی دچار زگیل های تناسلی شده اند، بسیار ایمن می باشد.

درمان زگیل تناسلی با الکتروکاتری

درمان زگیل تناسلی با الکتروکاتری - راز جراحی

طی فرایند الکتروکاتری در واقع، زگیل ها سوزانده می شوند. در این روش با بکارگیری یک پروب که دارای جریان برق با ولتاژ پایین می باشد، زگیل ها آلت تناسلی آقایان، قسمت بیرونی واژن یا اطراف مقعد سوزانده می شوند.

به منظور کنترل درد در طول پروسه، پیش از شروع، داروی بی حسی تزریق می شود. با توجه به تعداد زگیل ها و مدت زمان مورد نیاز برای انجام فرایند، ممکن است که از بیهوشی عمومی نیز بهره گرفته شود.

پس از پروسه الکتروکاتری، احتمال دارد در محل درمان کمی درد، ورم و التهاب بروز پیدا کند. همچنین احتمال ایجاد اسکار نیز وجود دارد.

پس از ۲ الی ۴ هفته از انجام الکتروکاتری، شما بهبودی کامل را بدست می آورید. البته مدت زمان این دوره، به وسعت محل درمان نیز وابسته است. هرچه بافت بیشتری تحت فرایند الکتروکاتری قرار گرفته باشد، در نتیجه برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز است.

تأثیر گذاری الکتروکاتری در از بین بردن زگیل ها، بسیار بیشتر از تأثیر داروهای ذکر شده می باشد.

درمان زگیل تناسلی در خانه

هرگز برای درمان زگیل تناسلی، از داروهای بدون نسخه که معمولاً برای برطرف سازی زگیل دست کاربرد دارند، استفاده نکنید. عامل ایجاد زگیل دست و اندام تناسلی از دو نوع ویروس HPV متفاوت می باشد و داروهای طراحی شده برای درمان دیگر قسمت های بدن نسبت به داروهای مورد استفاده برای درمان ناحیه تناسلی، اغلب ترکیبات قوی تری را دارا هستند. استفاده از داروی نامناسب ممکن است نه تنها زگیل های ناحیه تناسلی را رفع نکند بلکه موجب تشدید آن و بروز عفونتی دیگر شود.

در برخی مطالب مربوط به درمان زگیل ناحیه تناسلی به چندین روش خانگی برای برطرف سازی آن اشاره شده است. اما هنوز تحقیقات جامع و موثقی در مورد تأثیر این داروها و پیامد و عوارض آن ها در دسترس نیست. بنابراین توصیه می شود که در صورت مشاهده این عفونت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

زگیل تناسلی در نتیجه عفونت حاصل از ویروس HPV نمود پیدا می کند که البته قابل درمان است. برطرف شدن زگیل ها پس از مدتی، به طور طبیعی امکان پذیر می باشد اما برای جلوگیری از بازگشت آن ها و بروز عوارض جدی تر، حتماٌ باید روند درمانی اتخاذ شود. چرا که ممکن است ویروس آن همچنان در سلول های ناحیه تناسلی باقی مانده باشند.

اگر فکر می کنید که به زگیل ناحیه تناسلی مبتلا هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. او شما را معاینه می کند و بهترین گزینه درمان را ارائه می دهد.

علاوه براین، در این رابطه با پارتنر جنسی خود صحبت کنید. ممکن است کمی دشوار به نظر رسد اما بهتر است بدون خجالت این موضوع را با او مطرح سازید؛ زیرا با مطلع کردن شریک خود، مانع ابتلای او به این عفونت نیز می شوید.

آیا می توان در طول درمان زگیل تناسلی رابطه جنسی داشت؟

امکان برقراری رابطه جنسی در طول درمان این بیماری ، به این فاکتور وابسته است که شما در کدام مرحله از درمان قرار دارید. اگر در مرحله ای هستید که زگیل هنوز در فاز فعال بوده و امکان انتقال آن به سریک جنسی شما وجود دارد ، منطقی است که تا رسیدن به نقطه ای از درمان که پزشک ، برقراری رابطه را از نظر احتمال انتقال بیماری ، بی خطر تشخیص دهد ، به تعویق بیاندازید. معمولاً توصیه می شود که از زمان شروع درمان به مدت ۱ الی ۳ هفته دست نگه دارید. در هنگام رسیدن به این نقطه زمانی ، اغلب زگیل به طور کامل از بین می رود.

تا چه مدت بعد از درمان زگیل تناسلی ، احتمال انتقال بیماری وجود دارد؟

صرفنظر از نوع زگیل تناسلی می توان گفت که زگیل های تناسلی دارای ماهیت به شدت مسری هستند. به همین دلیل متخصصان بیان می کنندکه حتی زمانی که علائمی را در خود مشاهده نمی کنید یا به درمان زگیل اقدام کرده اید ، بازهم می توانید به عنوان ناقل محسوب شوید تا زمانی که پزشک به طور کامل ، سلامت شما و از بین رفتن کامل زگیل را مورد تائید قرار دهد. در برخی موارد ، ویروس این بیماری در بدن برخی بانوان ، به صورت نهفته باقی می ماند. می توان گفت که این افراد ، به عنوان افراد ناقل بیماری تلقی می شوند.

آیا زگیل های تناسلی کم خطر ، نیاز به درمان دارند؟

زگیل های تناسلی از نوع کم خطر معمولاً در طول یک دوره ۲ تا ۲ ساله بهبود پیدا می کنند ولی شکل ظاهری آنها به گونه ای است که قطعاً چالش هایی را برای فرد مبتلا به وجود آورده و از کیفیت رابطه جنسی می کاهد. بهترین راهکار ، اقدام به درمان می باشد چراکه سلامت ، با ارزش ترین ثروت هر فرد است و باید حتی در برابر کوچک ترین تهدید ها از آن مراقبت به عمل آورد.

آیا بعد از درمان زگیل های تناسلی ، امکان بازگشت مجدد آنها وجود دارد؟

اگر درمان زگیل تناسلی به طور کامل درمان نشود و بقایایی از آن باقی بماند ، حتی در صورت درمان عفونت های ناشی از این بیماری ، می توان انتظار داشت که بعد از مدتی ، بازگشت بیماری مجدداً اتفاق بیافتد.

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

بعد از تکمیل درمان زگیل تناسلی ، اقداماتی تحت عنوان مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی مورد نیاز می باشد که ملزم به اجرای دقیق آنها با هدف دستیابی به نتیجه مطلوب از درمان می باشید. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر می باشد :

 1. روزی دو بار در محل درمان ، از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. با توجه به اینکه ناحیه درمان ، دچار آسیب دیدگی شده است ، بمنظور حفظ زیبایی ظاهری پوست ناحیه ، دو هفته بعد از برداشتن زگیل تناسلی می توانید از کرم های ترمیم کننده تجویز شده توسط پزشک با هدف ترمیم زخم بر جای مانده از درمان ، استفاده کنید.
 2. ناحیه قرار گرفته تحت درمان را به طور کامل خشک نگه دارید چرا که رطوبت ، شرایط مساعدی را برای رشد عفونت بوجود می آورد.
 3. سعی کنید بعد از درمان زگیل تناسلی خود ، از برقراری رابطه جنسی با افراد مبتلا به این بیماری خودداری کنید. چراکه برقراری رابطه جنسی با این افراد ، شرایط را برای بازگشت مجدد بیماری مساعد خواهد کرد.
 4. ترک سیگار یکی از توصیه های اکید پزشکان برای جلوگیری از بازگشت بیماری بعد از درمان می باشد. سیگار به دلیل تاثیر منفی بر روی فرایند بهبود ، باعث می شود که فرد در برابر بیماری ها و بازگشت مجدد آنها آسیب پذیر تر شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی فرایندی است که در آن سوزن های فلزی توپر و نازک در پوست وارد می شود و به این ترتیب با حرکات ملایم و ویژه این سوزن ها به دست متخصص یا با استفاده از محرک های الکتریکی ، تاثیرات درمانی را بر جای می گذارد. در این مقاله با راز جراحی همراه باشید تا اطلاعات جامع و...

کیست تخمدان صفر تا صد + راز جراحی

کیست تخمدان صفر تا صد + راز جراحی

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل زنان می باشند. آن ها در بخش تحتانی شکم در طرفین رحم قرار گرفته اند. زنان دارای دو تخمدان می باشند که تخمک و هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کند. گاهی اوقات ، یک کیسه پر شده با مایع که کیست نامیده می شود ، در یکی از دو...