| خانه 4 بلاگ 4 درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی

مهر ۶, ۱۴۰۱ | بلاگ | ۴ دیدگاه ها

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

درمان ژنیکوماستی برای رفع موقعیتی تحت عنوان ژنیکوماستی که در آن بافت سینه در پسران و مردان به دلیل بهم خوردن هورمون ها متورم می شود، در بیشتر موارد مورد نیاز نبوده و این موقعیت اکثراً به صورت خودبخود رفع شده و تنها در برخی موقعیت های پایه، درمان، مورد نیاز می باشد. اگر شما در حال مصرف داروهایی هستند که بعنوان داروهای تاثیر گذار بر ایجاد بزرگی سینه در مردان شناخته شده اند، پزشک، توقف مصرف آنها یا جایگزین نمودن شان با داروهای دیگر را توصیه می کند.در افراد جوان، که هیچ دلیل آشکار دیگری جز تغییرات نرمال هورمونی در طول بلوغ، بعنوان عامل این بیماری شناخته نشده است، پزشک ارزیابی های دوره ای هر سه تا شش ماه یک بار را برای مشاهده بهبود خودبخودی موقعیت، توصیه می کند. ژنیکوماستی در جوانان اغلب بدون نیاز به درمان در یک دوره کمتر از دوسال، از بین می رود. اگر بزرگ شدن سینه در مردان و پسران به خودی خود بهبود پیدا نکرده یا باعث ایجاد درد قابل ملاحظه یا احساس خجالت شدید شود، در این شرایط قرار گرفتن تحت درمان ژنیکوماستی، به امری الزامی تبدیل خواهد شد. راز جراحی ، با گردآوری مجموعه ای از راهکارهای موثر در درمان ژنیکوماستی ، قصد دارد کلیه اطلاعات لازم در این خصوص را در اختیار شما قرار داده و با همراهی نمودن تان در این مسیر، به شما فرصت برخورداری از یک اندام زیبا و لذت بردن از زندگی را هدیه کند. پس در ادامه با ما باشید تا شما را با راهکارهای مختلف درمان ژنیکوماستی آشنا کنیم.

درمان ژنیکوماستی

درمان ژنیکوماستی با دارو

داروهای استفاده شده برای درمان سرطان پستان و دیگر مشکلات مرتبط با سینه، می تواند برای برخی از مردان مبتلا به این عارضه موثر باشد. درمان با دارو معمولاً شامل مورد هدف قرار دادن موقعیت پایه می باشد. این داروها عبارتند از:

 • تاموکسیفن ( سولتاموکس )
 • بازدارنده های آروماتاز از قبیل آناستروزول ( آریمیدکس )
 • هر چند مصرف این دارو ها از سوی سازمان غذا و داروی (FDA ) مورد تائید قرار گرفته است، ولی استفاده از آن اختصاصاً برای درمان ژنیکوماستی در افراد دارای این مشکل، به اثبات نرسیده است.

اگر پزشک به این موضوع مظنون باشد که دارویی که در حال مصرف آن هستید، باعث بروز این عارضه شده است، داروهای شما را تغییر داده یا دوز آن را کاهش می دهد.

درمان جایگزین نمودن تستسترون (TRT) به شکل تزریق یا ژل های پوستی می تواند سطح تستسترون شما را افزایش دهد.

درمان یک مشکل پزشکی پایه مثل پرکاری تیروئید یا سوء تغذیه نیز می تواند علائم این بیماری را بهبود بخشد.

جراحی برای درمان ژنیکوماستی

وقتی بیمار مبتلا به این عارضه به پزشک مراجعه می کند، از برآمدگی سینه گلایه می کند. جراحی برای برداشتن بافت سینه معمولاً شامل لیپوساکشن چربی اضافی، برداشتن بافت سینه غده ای اضافی ( ماستکتومی ) از طریق ایجاد یک برش در حاشیه کمپلکس نوک هاله سینه و ایجاد برش در پوست ( در سینه های بسیار بزرگ در مردان ) می باشد. انجام آزمایشات کامل فیزیکی سینه ها برای تائید این بیماری و عدم احتمال وجود سرطان در آنها الزامی می باشد.

روند آماده شدن برای درمان ژنیکوماستی، شامل توقف مصرف داروهای افزایش دهنده احتمال خطر خونریزی، توقف مصرف سیگار و اصلاح سبک تغذیه برای پشتیبانی از روند بهبود و ریکاوری بعد از جراحی می باشد. بیشتر جراحان، روند درمان ژنیکوماستی با جراحی را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند. البته این روند تحت بی حسی موضعی با تزریق درون وریدی داروی آرامبخش نیز امکان پذیر می باشد. بسیاری از جراحان از لوله های تخلیه ترشحات بعد از جراحی برای کاهش احتمال تجمع مایعات، استفاده می کنند. استفاده از جلیقه های گن مانند و کمپرس یخ نیز برای کنترل درد، کاهش تورم و مدیریت کردن کبودی، کارساز می باشد.

ریکاوری بعد از جراحی برای درمان ژنیکوماستی

در بیمارانی که به لیپوساکشن برای درمان سینه های بزرگ خود نیاز دارند، از سر گیری فعالیت های ورزشی و کار معمولاً در کمتر از یک هفته اتفاق می افتد. در بیمارانی که برای درمان ژنیکوماستی خود به برداشتن بافت سینه بیشتری نیاز دارند، یک دوره بهبود دو تا چهار هفته ای کفایت می کند.

عوارض درمان ژنیکوماستی با جراحی

به طور کلی، جراحی برای درمان ژنیکوماستی به شکلی باور نکردنی، بی خطر بوده و در بیشتر موارد بیماران، ریکاوری همواری را سپری می کنند. البته علیرغم توجه زیاد به ایمنی از سوی بیمار و جراح ژنیکوماستی ، عوارض جانبی دور از انتظار نمی باشند. برخی عوارض جانبی رایج شامل کبودی، خونریزی، تجمع مایعات، ناهماهنگی در کانتور، از دست رفتن پوست نوک سینه، بر جای ماندن جای زخم، بی حسی نوک سینه، تغییر شکل نوک سینه، پوست سینه شل و افتاده و ایجاد عدم تقارن می باشد. توجه ویژه به تکنیک جراحی و مدیریت قبل و بعد از روند، یکی از فاکتورهای الزامی تاثیر گذار در نتیجه خوب از درمان می باشد.

لیزر لیپولیز: درمان ژنیکوماستی با لیزر

لیزر لیپولیز یا عمل لیپولیز یک تکنیک لیزری می باشد که بافت چربی اضافی را با حداقل آسیب وارده و بیشترین سطح ایمنی در مقایسه با روش های سنتی، برمی دارد. این روند شامل به کار گیری دو نوع لیزر به صورت زیر جلدی می باشد. لیزر ۹۲۴ نانومتر برای تخریب بافت چربی و لیزر ۹۷۵ نانومتر برای سفت کردن پوست و القای شکل گیری کلاژن.

در مردان، تجمع چربی در سینه ها معمولاً با حجم بالایی انجام نمی شود، ولی پوست پکتورال و زیر بغل در برابر شلی و آویختگی، مستعد هستند. به همین دلیل کشیدن پوست در درمان ژنیکوماستی، بسیار حائز اهمیت است.

لیزر لیپولیز در درمان بافت چربی و غده ای سینه و نیز برداشتن چربی تجمع یافته در سینه ها در اثر افزایش وزن، مفید می باشد.

این یک روند سرپایی است که در آن برش ریزی برای ورود کانولا ایجاد می شود. بافت سینه دارای ساختارهای تشکیل شده از فیبرهای کلاژن و الاستین می باشد که شکل این اندام را حفظ می کند.

وقتی ساختار غده ای تخریب شد، پزشک یک کانولای ریز و انعطاف پذیر را در زیر پوست وارد کرده و انرژی لیزر را انتقال می دهد. این انرژی باعث مایع شدن چربی شده و سپس با یک کانولای لیپوساکشن بسیار ریزتر، استخراج می یابد. بیمار می تواند بعد از ۴۸ ساعت فعالیت های نرمال خود را دوباره از سر گیرد.

نتایج به دست آمده از درمان ژنیکوماستی با لیزر، دائمی و موفقیت آمیز می باشد. در این درمان ۸۵ درصد از بافت غده ای و چربی اضافی از سینه ها برداشته می شود. پوست، محکم شده و با شکل جدید سینه ها هماهنگ می شود. در این روند درمان، جای زخم در حداقل سطح ممکن می باشد.

درمان خانگی ژنیکوماستی

درمان خانگی ژنیکوماستی - راز جراحی

موثرترین درمان برای شما به علت پایه ژنیکوماستی تان وابسته است.

درمان ژنیکوماستی با مکمل های گیاهی

هیچ مکملی از نظر علمی از سوی سازمان غذا و دارو برای درمان ژنیکوماستی، تائید و به اثبات نرسیده است.

سبک لباس پوشیدن

شیوه لباس پوشیدن شما می تواند بر روی بارز بودن و جلب توجه کردن بزرگی سینه ، تاثیر گذار باشد. در اینجا نکاتی در این خصوص ارائه شده است.

 1. از پوشیدن بلوزهای تنگ یا به رنگ سفید خودداری کنید.
 2. لباس های طرح دار و ضخیم بپوشید.

بهبود عادات سبک زندگی

برخی عادات مربوط به سبک زندگی در افزایش چربی بدن دخیل می باشند. افرادی که چاق هستند اغلب در سراسر بدن خود از جمله در اطراف قفسه سینه، در مقایسه با افراد لاغر، چربی بیشتری دارند. چربی افزایش یافته بدن می تواند در تولید سطوح کمتر تستسترون از طریق افزایش فعالیت آروماتاز، دخیل باشد.

برخی سبک های زندگی که می تواند باعث بهبود سطوح هورمون شما شود، شامل موارد زیر است:

 • به حداقل رساندن مصرف الکل
 • تلاش برای اجتناب و دوری از منابع استرس در زندگی
 • مورد هدف قرار دادن برخورداری از ۷ ساعت خواب در طول شب
 • انجام حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش ایروبیک با شدت متوسط در هر هفته
 • هدف قرار دادن انجام فعالیت های ورزشی برای تقویت ماهیچه های اصلی
 • خوردن یک رژیم غذایی متعادل با تاکید بر روی به حداقل رساندن مصرف غذاهای فراوری شده

تغذیه و نکات رژیمی برای درمان ژنیکوماستی

خوردن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به شما در اطمینان از تامین همه مواد مغذی برای به حداقل رساندن تولید تستسترون و کمک به کاهش درصد چربی بدن، کمک کند.

مواد مغذی خاصی از قبیل پروتئین، ویتامین D ، و روی، دارای اهمیت خاصی در تولید تستسترون می باشند. برخی غذاها مانند زرده تخم مرغ، ماهی مرکب و ماهی تن، دارای توان بالقوه در تقویت تستسترون می باشند.

برخی غذاها مواد شیمیایی به نام فیتواستروژن را تولید می کنند که عملکرد استروژن را در بدن تقلید می نماید.

تحقیقات بیشتری برای درک کامل این مواد شیمیایی در بدن در حال انجام می باشد، ولی به حداقل رساندن مصرف غذاهای حاوی فیتواستروژن می تواند در بهبود نسبت تستسترون به استروژن، کارساز باشد. سویا و بقولات منبع رایج فیتواستروژن می باشند.

رژیم مدیترانه ای یکی از بهترین انواع رژیم های غذایی برای بهبود سلامت عمومی می باشد. در این رژیم غذایی عمدتاً غذاهای تازه و فرآوری نشده مورد مصرف قرارگرفته و درنتیجه، به کاهش وزن کمک می کند. بعد از شروع یک دوره ورزشی و طرح رژیم مدیترانه ای، بعد از ۸ هفته شاهد تغییرات چشم گیری خواهید بود.

درمان ژنیکوماستی با ورزش

اینکه ورزش دادن یک ناحیه مشخص از بدن باعث از بین رفتن چربی در آن ناحیه، بیشتر از سایر بخش های بدن می شود، یک افسانه است.

برای مثال اگر شما دراز نشست انجام دهید در مقایسه با ورزش اسکوات، در ناحیه قفسه سینه خود چربی بیشتری از دست نمی دهید. برنامه ورزشی شما از جمله ایروبیک، می تواند به کاهش درصد کلی چربی بدن شما کمک کند. نوع ورزشی که انجام می دهید به اندازه طول مدت زمان، شدت و تداوم دوره آن، اهمیت ندارد. برخی ایده های ورزشی در این خصوص شامل پیاده روی، شنا، اسکیت، رقص و طناب زدن می باشد.

دراز نشست یک ورزش فوق العاده است که بدون نیاز به تجهیزات می تواند ماهیچه های قفسه سینه شما را تقویت کند.

 • درمان ژنیکوماستی با حرکت شنا

حرکت شنا به تقویت و سفت کردن عضلات بالاتنه از جمله قفسه سینه کمک بسیار زیادی می کند. همانطور که فرد عملکرد خود بهبود می دهد می تواند با قرار دادن وزنه میان تیغه های شانه مقاومت های را ایجاد کند و به درمان بزرگی سینه های خود بپردازد. مربی می تواند وزنه را پشت فرد بگذارد و مطمئن شود که فرم او درست می باشد. نکته ای که در رابطه با ورزش شنا وجود دارد این است که طی این حرکت عضلات سینه مورد هدف قرار می گیرند بنابراین به راحتی می تواند در برنامه ورزشی کسی که به این عارضه دچار شده است قرار بگیرد. نکته ای باید به آن توجه کنید این است که باید این حرکت را به درستی انجام دهید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید از همین رو بهتر است برای انجام آن از یک مربی کار بلد و حرفه ای کمک بگیرید.

 • پرس سینه هالتر روی نیمکت

یکی دیگر از حرکات های ورزشی که شما عزیزان می توانید برای درمان ژنیکوماستی انجام دهید این حرکت بر روی نیمکت می باشد. پرس سینه نوعی حرکت در بدنسازی است که برای انجام آن باید شانه ها و باسن فرد بر روی نیکمت قرار بگیرد و پا های او بر روی زمین باشد. خم کردن و بالا آوردن زانو باعث ایجاد فشار بیشتر به بخش میانی عضلات سینه می شود که بهتر است برای انجام آن با مربی بندسازی خود صحبت کنید. برای فردی که دارای سینه های بزرگی است و کسانی که عضلات سینه شل و افتاده ای دارند و تمایلی به انجام عمل ژنیکوماستی ندارد ، این ورزش بسیار مناسب می باشد برای انجام این کار می بایست فرد روی نیمکت مخصوص دراز بکشد ، میله هالتر را با دو دست بگیرد و به ارامی بالا و پایین ببرد و به سمت سینه های خود بیاورد.

درمان ژنیکوماستی با ماساژ

یکی از بهترین و مناسب ترین راه های درمان بزرگ بودن سینه در آقایان ماساژ بافت سینه است. اگر این عارضه به دلیل وجود چربی زیاد به وجود آمده باشد ، می توان از ماساژ دادن سینه بهترین و ایده آل ترین نتایج را دریافت کرد.  بهتر است برای انجام این کار از  روغن های گیاهی همچون روغن گیاه مرزه ، گل ساعتی ، آویشن ، نعناع ، خار شیر ، روغن ماهی و غیره استفاده شود تا علاوه بر کاهش سایز سینه ها بافت سینه سفت و خوش حالت شوند. به یاد داشته باشید درمان بزرگ بودن سینه تنها با ماساژ دادن سینه امکان پذیر نیست و باید همراه با انجام آن شما یک فعالیت ورزشی منظم و روتین داشته باشید و به تغذیه خود دقت داشته باشید.

اگر به دنبال یک روش ایمن و سریع برای بزرگ بودن سینه های خود هستید تنها راه درمان انجام عمل جراحی می باشد که نسبت به روش های سنتی سریع تر می باشد و نتایج جذاب تر و زیبا تری را به دنبال خواهد داشت.

سخن آخر

بزرگی سینه مردان اغلب در اثر بهم ریختگی هورمونی بین تستسترون و استروژن ایجاد می شود.

فاکتورهای بسیاری در رشد ژنیکوماستی دخیل می باشند که شامل عادات سبک زندگی، مشکلات پزشکی پایه، فرایند بالا رفتن طبیعی سن و مصرف داروهای خاص می باشد. درمان ژنیکوماستی شامل مورد هدف قرار دادن علت پایه می باشد. در این روند، ورزش و عادات رژیمی می تواند موثر واقع شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تاجدینی
تاجدینی
1 سال قبل

مقاله ىرمان ژنیکوماستی خیلی خوب بود

محسن راستی
محسن راستی
1 سال قبل

راهی برای پیشگیری از ژنیکماستی وجود داره؟

مهین
مهین
1 سال قبل

شرایط سنی هم داره؟

آرش علی زاد
آرش علی زاد
1 سال قبل

راه های درمان ژنیکوماستی عالی بود ممنون

مقالات مرتبط

خشکی واژن

خشکی واژن

لایه نازکی از رطوبت ، دیواره واژن را پوشش می دهد. این رطوبت ، یک محیط قلیایی را بوجود می آورد که اسپرم می تواند در آن زنده بماند و در طول مسیر تولید مثل جنسی ، سفر کند. این ترشحات واژنی ، اغلب دیواره واژن را روان نموده و اصطکاک در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. با...

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی و هر آنچه باید درباره آن بدانید✔ در راز جراحی

طب سوزنی فرایندی است که در آن سوزن های فلزی توپر و نازک در پوست وارد می شود و به این ترتیب با حرکات ملایم و ویژه این سوزن ها به دست متخصص یا با استفاده از محرک های الکتریکی ، تاثیرات درمانی را بر جای می گذارد. در این مقاله با راز جراحی همراه باشید تا اطلاعات جامع و...

پیکرتراشی

پیکرتراشی

رسوبات چربی سرسخت و پوست اضافی با بالا رفتن سن ، علیرغم انجام ورزش و رژیم غذایی ، تاثیرات نامطلوب خود را بر روی فیگور فرد بر جای می گذارند. جراح پلاستیک با ارائه گزینه های جراحی و بدون جراحی پیکرتراشی می تواند به شما در درمان نواحی چالش برانگیز در بدن کمک کند. در...