| خانه 4 درمانی 4 سرطان سینه

سرطان سینه

مهر ۸, ۱۴۰۰ | درمانی | ۳۸ دیدگاه ها

سرطان سینه زمانی آغاز می شود که سلول ها به شکلی غیر قابل کنترل شروع به رشد کنند. سلول های سرطان سینه معمولاً یک تومور را شکل می دهند که اغلب به صورت یک برآمدگی، قابل لمس بوده و با اشعه ایکس قابل رویت می باشد. سرطان پستان تقریباً منحصراً در زنان رخ می دهد، ولی برخی مردان نیز به این بیماری دچار می شوند. حتما حتما این مقاله رو در سایت راز جراحی مطالعه کنید تا تمام ابهامات شما برطرف شود با ما همراه باشید.

 

سرطان سینه -راز جراحی

 

همیشه با خاطر داشته باشید که اغلب برآمدگی های پستان خوش خیم هستند و در واقع سرطانی ( بدخیم ) نمی باشند. تومورهای غیر سرطانی، توده های رشد کرده ناهنجاری می باشند که به خارج از محدوده سینه رشد نمی کنند. این توده ها برای زندگی فرد تهدید کننده محسوب نمی شوند، ولی برخی انواع آنها، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند. هر گونه برآمدگی یا تغییر بمنظور تعیین خوش خیم یا بدخیم بودن آن و احتمال تاثیرگذاری بر روی خطر سرطان در آینده، باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

هرچند سرطان پستان یکی از علل اصلی مرگ و میر در میان زنان است، ولی با تشخیص زود هنگام در مرحله ۱ این بیماری، شانس زنده ماندن ۹۰ درصد می باشد. بنابراین با رفع تصورات غلط در مورد سرطان سینه و اهمیت دادن به سلامت خود از طریق آزمایشات در منزل و انجام تست های غربالگری ماموگرام منظم و کسب اطلاعات جامع و کامل با مطالعه مقاله زیر و به اشتراک گذاشتن آن با دوستان و آشنایان خود، لذت یک زندگی سالم و بدون دغدغه را به خود و عزیزانتان هدیه دهید.

انواع سرطان سینه

آنکولوژیست ها از گزارشات پاتولوژیکی و تست های تصویر برداری برای تعیین مرحله سرطان سینه استفاده می کنند. نوع سرطان پستان به این موضوع بستگی دارد که این بیماری از کدام بخش این اندام منشاء گرفته است. مجاری شیر، لوبول های تولید شیر، بافت های همبند و غیره می توانند بعنوان منشاء های اصلی این بیماری محسوب شوند. انواع سرطان سینه به شرح زیر می باشد:

 • کارسینوم مجاری درجا ( DCIS )

این نوع سرطان سینه ، قابل درمان ترین شکل پیش سرطان می باشد ( گاهی سرطان پستان مرحله صفر نامیده می شود). این بیماری در مجرای شیر آغاز شده و رایج ترین نوع سرطان سینه غیر تهاجمی محسوب می شود. در DCIS، سلول ها ناهنجار هستند، ولی به بافت های نواحی اطراف گسترش پیدا نمی کنند. اگر این بیماری در طول زمان، بدون درمان رها شود، می تواند گسترش یابد و به صورت شکل تهاجمی سرطان ظهور کند.

 • کارسینوم مجاری تهاجمی ( IDC )

این بیماری، رایج ترین نوع سرطان سینه می باشد و حدوداً ۸۰ درصد تمام موارد سرطان های سینه تهاجمی را شامل می شود. این بیماری نیز مانند نوع DCIS، از مجاری شیر منشاء می گیرد. سپس دیواره مجرا را تخریب کرده و بافت اطراف سینه را نیز مورد هجوم قرار می دهد. این بیماری دارای توان بالقوه برای شیوع به نواحی دیگر بدن نیز می باشد.

 • کارسینوم لوبولار تهاجمی ( ILC )

این نوع سرطان سینه در لوبول ها یا غدد تولید کننده شیر در پستان ها آغاز می شود. ILC  دارای توان بالقوه گسترش در بافت های خارج از لوبول ها و بافت های اطراف سینه بوده و می تواند به نقاط دیگر بدن نیز پخش شود. این نوع سرطان پستان تنها ۱۰ درصد کل فرم های تهاجمی این بیماری را تشکیل می دهد.

 • سرطان سینه التهابی ( IBC )

IBC یک نوع تهاجمی و نادر در سرطان پستان می باشد. این بیماری باعث ایجاد تورم و قرمزی در یک یا هر دو سینه می شود. بیمار در ناحیه آسیب دیده، احساس گرمی، سنگینی و حساسیت می کند. در بیماران IBC، پوست اطراف ناحیه سینه سفت و زبر می شود. این نوع سرطان در ماموگرام غربالگری به خوبی نشان داده نمی شود و در مقایسه با دیگر انواع سرطان پستان ، پنج سال زودتر حمله خود را آغاز می کند.

 • بیماری پاژه پستان ( یا نوک سینه )

بیماری پاژه نوع نادر دیگری از سرطان می باشد که پوست نوک سینه و هاله ( حلقه تیره پوست اطراف نوک سینه ) را تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری باید از اگزمای نوک پستان متمایز شود. در افراد آسیب دیده توسط بیماری پاژه، نوک و هاله پستان اغلب پوسته پوسته و قرمز شده یا دچار خارش می شود. همچنین گاهی بیماران ترشح مواد زرد رنگ یا خون آلود را از نوک سینه خود تجربه می کنند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری پاژه، دارای سرطان پستان تهاجمی پایه یا DCIS در همان پستان می باشند.

 • سرطان سینه متاپلاستیک

سرطان سینه متاپلاستیک نیز نوع بسیار نادر و تهاجمی سرطان پستان می باشد. این بیماری در مجرای شیر آغاز شده و پس از پیشرفت، به شکل تومورهای خیلی بزرگ نمایان می شود. این تومورها حاوی ترکیبی از سلول هایی می باشند که در زمان مقایسه با سرطان های سینه معمولی، دارای ظاهری متفاوت بوده و اغلب تشخیص آنها دشوار تر می باشد.

 • آنژیوسارکومای سینه

آنژیوسارکوما یک تومور بافت نرم کمیاب در پستان است. این بیماری در فرم اولیه خود بدون هیچگونه پیش آگهی مشخص بروز می کند. شکل ثانویه آن با سابقه بافت سینه ای که قبلاً تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، ارتباط دارد.

 • سرطان سینه در مردان

سرطان سینه در مردان بسیار نادر است. برخی تشابهات بین سرطان سینه مردان و زنان وجود دارد، ولی تفاوت های مهمی هم بین آنها مشاهده می شود. رایج ترین نوع سرطان سینه مشترک بین مردان و زنان کارسینوم مجاری تهاجمی می باشد که البته در میان انواع سرطان سینه ، نوع خاصی محسوب نمی شود.

سن سرطان سینه

همه افراد زنده، روند افزایش سن را سپری می کنند و مثل بسیاری بیماری های دیگر خطر سرطان پستان نیز با بالاتر رفتن سن، افزایش می یابد. برای مثال، بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، در حدود ۱ مورد از هر ۸ مورد سرطان های سینه تهاجمی، در زنان کمتر از ۴۵ سال گسترش می یابد. حدود ۲ مورد از هر ۳ سرطان سینه تهاجمی نیز در زنان بالای ۵۵ سال یافت می شود.

در واقع، فرایند بالا رفتن سن بزرگترین فاکتور خطر برای سرطان پستان محسوب می شود. بهمین علت است که هر قدر سن مان بیشتر می شود، احتمال آسیب دیدگی های ژنتیکی ( موتاسیون ) در بدن نیز افزایش می یابد. با افزایش سن، میزان توانایی بدن برای ترمیم آسیب های ژنتیکی، کاهش پیدا می کند.

سرطان سینه چه علائمی دارد ؟

اولین علائم و نشانه سرطان سینه که اکثر افراد متوجه آن می شوند، وجود یک برآمدگی در سینه یا ضخیم شدن بخشی از آن می باشد.

برخی از علائم سرطان سینه به شرح زیر می باشد:

 • برآمدگی در سینه

اولین علائم سرطان پستان که بسیاری از زنان متوجه آن می شوند، وجود یک برآمدگی در پستان می باشد. بیشتر برآمدگی ها در این اندام، سرطانی نیستند.

بیشتر برآمدگی های خوش خیم پستان شامل موارد زیر می باشند:

* نواحی دارای برآمدگی های نرمال که درست قبل از دوره قائدگی پدیدار می شوند.

* کیست ها- کیسه های حاوی مایع در بافت پستان که کاملاً رایج هستند.

* فیبروآدنوما- تجمعی از بافت غده ای فیبروز ( که در زنان جوان، برای مثال زنان زیر ۳۰ سال رایج می باشد)

کنترل این برآمدگی ها توسط پزشک حائز اهمیت است. پزشک تست هایی را بمنظور تشخیص سرطانی یا غیر سرطانی بودن این برآمدگی ها تجویز می نماید.

 • برآمدگی یا تورم در زیر بغل

شما معمولاً نمی توانید غدد لنفاوی در بدن خود را حس کنید. ولی این غدد در زمان ابتلا شما به عفونت یا سرماخوردگی، متورم می شوند. بخشی از این غدد شامل گره های لنفاوی زیر بغل می باشد.

سرطان سینه یکی از علل تورم غدد لنفاوی یا برآمدگی های زیر بغل می باشد که البته از رواج بسیار اندکی برخوردار است.

 • تغییر اندازه، شکل یا احساس در سینه ها

سرطان گاهی باعث بزرگ تر بنظر رسیدن یا حتی تغییر شکل طبیعی سینه ها و تغییر احساس در آنها می شود.

بسیاری از زنان سالم، درست قبل از دوره قائدگی متوجه ایجاد برآمدگی و حساس شدن سینه های خود می شوند.

تغییر اندازه، شکل و احساس در سینه ها، می تواند بعنوان یک علامت هشدار دهنده در سینه های شما محسوب شود.

 • تغییرات پوست

تغییرات پوست شامل چروک شدن، کشیده شدن پوست به داخل، جوش زدن یا قرمزی پوست سینه می باشد. برخی افراد در نوک سینه یا پوست اطراف آن جوش زدن را تجربه می کنند.

در این شرایط، پوست سینه شبیه به پوست پرتقال بنظر رسیده و بافت آن متفاوت می شود. این حالت گاهی در اثر سایر مشکلات سینه نیز حادث می گردد. ولی در هر حال در صورت مشاهده هرگونه شرایط غیر عادی برای چک آپ شدن به پزشک خود مراجعه کنید.

 • ترشح مایعات از نوک سینه

ترشح مایعات از نوک سینه در زنانی که باردار نبوده و در دوره شیردهی نمی باشند، می تواند علامت سرطان به شمار آید. ولی سایر عوامل نیز می تواند در بروز چنین حالتی دخیل باشد.

 • تغییر موقعیت نوک سینه

گاهی نوک یک سینه به سمت داخل کشیده شده یا کوچک می شود. در این حالت شکل و احساس آن متفاوت خواهد بود. اگر متوجه چنین تغییری در نوک یکی از سینه های خود شدید، به پزشک تان مراجعه کنید.

 • درد سینه

درد پستان بسیار رایج بوده و همیشه به دلیل وقوع سرطان نمی باشد. گاهی در یک یا هر دو سینه خود برای یک مدت زمان کوتاه احساس درد می کنید. شاید دلیل مشخصی برای چنین احساس دردی حتی در صورت انجام تست های مختلف، یافت نشود.

علائم سرطان سینه التهابی

یکی از انواع نادر سرطان، سرطان سینه التهابی نامیده می شود که می تواند در مقایسه با سایر انواع سرطان ، علائم متفاوتی را به همراه داشته باشد.

گاهی کل سینه شما قرمز و ملتهب بنظر رسیده و حساس می شود. سینه سفت شده و پوست آن شبیه پوست پرتقال خواهد شد.

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

پزشکان اغلب از تست های مضاعف برای یافتن یا تشخیص سرطان سینه استفاده می کنند. آنها زنان را به متخصص پستان یا یک جراح ارجاع می دهند. این بدان معنی نیست که فرد حتماً به سرطان مبتلا شده یا نیاز به جراحی دارد. این پزشکان، متخصصان در زمینه مشکلات سینه می باشند.

راه های تشخیص سرطان پستان به شرح زیر می باشد:

 • * سونوگرافی پستان : دستگاهی که از امواج صوتی برای گرفتن تصاویر دقیق به نام سونوگرام از ناحیه ای از داخل سینه استفاده می کند.
 • * ماموگرام تشخیصی : اگر شما در سینه خود با مشکلی مواجه شده اید، یا اگر ناحیه ای از پستان شما در ماموگرام غربالگری غیر طبیعی بنظر می رسد، پزشکان ماموگرام تشخیصی را برای شما تجویز خواهند کرد. این یک تست اشعه X بسیار دقیق از سینه ها می باشد.
 • * تصویر برداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) : نوعی اسکن بدن که از مگنت متصل به کامپیوتر استفاده می کند. اسکن MRI تصاویر دقیقی از نواحی داخل سینه را خلق می نماید.
 • * بیوپسی یا نمونه برداری : این تستی است که در آن بافت یا مایع، با هدف آزمایش در زیر میکروسکوپ و انجام تست های بیشتر، از سینه ها برداشته می شود. انواع مختلف نمونه برداری از قبیل بیوپسی با سوزن ریز، بیوپسی هسته ای، یا بیوپسی باز موجود می باشند.

اقدامات قبل از درمان سرطان سینه

قبل از جراحی پستان ، تست هایی با هدف آمادگی شما برای درمان سرطان سینه انجام می پذیرد. شما با برخی از اعضای تیم درمانی خود ملاقات خواهید نمود. جهت انجام جراحی، معمولاً صبح در بیمارستان حاضر می شوید.

تست های مورد نیاز قبل از درمان

قبل از جراحی سرطان سینه موارد زیر در شما کنترل می شود:

 • * آمادگی شما برای قرار گرفتن تحت بیهوشی عمومی
 • * اطمینان از قرار داشتن بدن شما در موقعیت مناسب برای سپری کردن دوره ریکاوری
 • برخی از تست های لازم برای قبل از جراحی شامل موارد زیر می باشد:
 • * تست خون برای کنترل سلامت عمومی بیمار و کیفیت عملکرد کلیه ها و کبد
 • * ECG برای کنترل سلامت قلب
 • * تست های تنفسی ( که تحت عنوان تست های عملکرد ریه نامیده می شوند )
 • * اکوکاردیوگرام ( یک تست بدون درد از قلب با استفاده از امواج صوتی )
 • * تست اشعه X از قفسه سینه برای کنترل سلامت ریه ها

ملاقات های پیش ارزیابی

ملاقات های پیش ارزیابی با هدف آماده نمودن بیمار برای جراحی سرطان سینه برگزار می شود. این ملاقات ها حدوداً یک هفته قبل از جراحی سرطان سینه برگزار می شود.

شما با تیم درمان خود ملاقات نموده و فرم رضایتنامه ای را برای نشان دادن موافقت تان با جراحی امضا می کنید.

شما می توانید در این جلسات ملاقات کلیه سوالات مد نظر خود را بپرسید. سوالات خود را از قبل یادداشت کنید. هر قدر اطلاعات شما درباره آنچه قرار است اتفاق بیافتد، بیشتر باشد، احساس ترس شما نیز بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد.

قبل از جراحی سرطان پستان با چه افرادی ملاقات می کنید؟

در مرکز درمان، شما با پرستار و دستیار مراقبت های بهداشتی ملاقات می کنید. این افراد موارد زیر را در شما کنترل خواهند کرد:

 • * سلامت عمومی
 • * وزن
 • * فشار خون
 • * نبض
 • * دمای بدن

پرستار سوالاتی را از شما می پرسد تا از آمادگی شما برای جراحی اطمینان حاصل نماید. وی همچنین تست های مورد نیاز بعدی را نیز هماهنگ خواهد نمود.

آنها در خصوص داروهای فعلی مصرفی تان سوال کرده و اطلاعات لازم در خصوص اقدامات مورد نیاز در زمان حضور در مرکز درمان را به شما آموزش می دهند.

همچنین در صورت نیاز به توقف مصرف برخی داروها قبل از جراحی، اطلاعات لازم در اختیار شما قرار داده خواهد شد. در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون یا داشتن برخی مشکلات پزشکی از قبیل دیابت حتماً اطلاع رسانی لازم را انجام دهید.

بروشوری برای آموزش دادن نحوه ورزش های پا و تنفس بعد از جراحی با هدف کمک به ارتقاء روند ریکاوری در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

سرطان سینه در مردان و زنان

سرطان سینه، سرطانی است که در بافت سینه آغاز می شود. زنان و مردان، هر دو در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. این بدان معناست که همه از جمله مردان ، پسران و خانم ها، می توانند به این سرطان مبتلا شوند.

سرطان سینه در مردان، نادر است. سرطان سینه در مردان ، کمتر از یک درصد کل ابتلا به این بیماری را تشکیل می دهد.

از میان تمام انواع سرطان ها، سرطان پستان، یکی از مواردی است که زیاد درباره آن صحبت می شود.

یک زن از هر هشت زن، در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند. بهمین دلیل است که هر زنی باید در خصوص چگونگی نگهداری از خود در برابر این بیماری، اطلاعات لازم را کسب نماید. معمولاً این بیماری در لوله های انتقال دهنده شیر از سینه به نوک پستان آغاز می شود. اگر سرطان به بخش های دیگر پستان زنان یا بدن شیوع پیدا کند، سرطان سینه تهاجمی نام می گیرد.

برخی سرطان های سینه تهاجمی تر بوده و با سرعت بالایی رشد پیدا می کنند.

درمان سرطان سینه

گزینه های درمان سرطان سینه شامل موارد زیر می باشد:

 • جراحی برای برداشتن سینه، گره های لنفاوی در زیر بغل، پوشش واقع بر روی قفسه سینه و ماهیچه های قفسه سینه
 • پرتو درمانی بعد از جراحی برای کشتن هر گونه سلول سرطانی باقی مانده و مورد هدف قرار دادن تومورهای ویژه
 • شیمی درمانی برای کشتن سلول های سرطانی که به بخش های دیگر بدن شیوع پیدا کرده اند
 • هورمون درمانی برای مسدود کردن هورمون هایی که می تواند به رشد انواع خاصی از سرطان های سینه کمک کند

در طول درمان و پس از آن، پزشک تان از شما می خواهد تا تست های بیشتری را انجام دهید.

این تست ها شامل تست هایی در طول تشخیص می باشند. تست های فالو آپ نیز نشان می دهند که درمان تا چه اندازه مفید بوده و چگونه عمل کرده است. این تست ها همچنین دارای قابلیت نشان دادن این مطلب هستند که آیا سرطان سینه قابل برگشت است یا خیر.

مدت زمان درمان سرطان سینه چقدر است؟

فاکتورهای متعددی وجود دارد که باید در زمان تعیین مدت زمان طول کشیدن درمان سرطان سینه در نظر گرفته شود. حتی پزشک شما تنها می تواند تخمین هایی را بر اساس میزان پیشرفت سرطان شما در بافت سینه و اینکه این سرطان در کجا، متاستاز شده است، بزند.

این تخمین ها بر اساس دهه ها تجربه و تحقیقات دارویی استوار می باشد. با این وجود، شما باید از پزشک خود بخواهید تا این تخمین ها و برآوردها را نیز در اختیار شما قرار دهد. این برآوردها و تخمین ها می تواند در برنامه ریزی و مبارزه با فاکتورهایی که باعث بروز عوارض جانبی می شوند، کارساز باشد. با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای دخیل در میزان طول کشیدن ، درمان برای سرطان پستان، می تواند به دو الگو تقسیم شود: سرطان سینه در مرحله اولیه و سرطان سینه پیشرفته.

در زمان تلاش برای ترسیم مدت زمان طول کشیدن درمان سرطان سینه، بهتر است نکات ذکر شده در این مقاله را مد نظر قرار دهید.

اگر خوش شانس باشید و زود این بیماری را در شما تشخیص داده شود، درمان سرطان پستان شما عموماً بین سه تا شش ماه به طول می انجامد. در این جا این گونه فرض می شود که زمانی که شما تحت درمان قرار می گیرید، بیماری دیگر بیش از این مرحله، پیشرفت نخواهد کرد. در موارد پیشرفته تر، معمولاً حداقل شش ماه برای دوره درمان، در نظر گرفته می شود. اینکه درمان چقدر بیشتر از این مدت طول بکشد، به جراحی های مورد نیاز شما و میزان پیشرفت سرطان وابسته است.

انتخاب جراح سرطان سینه

بعد از تشخیص سرطان سینه، یکی از مهم ترین تصمیم ها، انتخاب جراح سرطان سینه و تیم متخصص می باشد. برای دریافت بهترین مراقبت، شما به تیمی نیاز دارید که شامل متخصصینی از قبیل جراح سینه، آنکولوژیست دارویی، آنکولوژیست پرتودرمانی، جراح پلاستیک، و یک مشاور ژنتیک باشد.

فرایند تحقیق و ملاقات با پزشکان، در ابتدا ترسناک و دشوار به نظر می رسد. شاید در ابتدا این وسوسه در شما ایجاد شود که اگر زودتر تصمیم گیری کنید، می توانید درمان را سریع تر آغاز کنید. ولی به خاطر داشته باشید که در اکثر موارد، شما باید برای انتخاب دقیق پزشکانی که می توانند برای مورد شما مناسب باشند، وقت بگذارید.

در اینجا پنج چیزی که باید در زمان انتخاب اعضای کلیدی تیم درمان مد نظر قرار دهید، آمده است:

۱ . آیا نحوه برخورد آنها خوب است؟

لازم است که پزشک شما، همه چیز را به شیوه ای قابل فهم برای شما شرح داده، به حرف های شما توجه نموده و دغدغه های شما را جدی بگیرد. شما از پزشک خود انتظار دارید که سوالات شما را به وضوح پاسخ داده و زمانی که شما گزینه های درمان را که درباره آن تحقیق کرده اید، مطرح می کنید، نباید نگاه تحقیر آمیزی به شما داشته باشد.

از خودتان بپرسید: آیا این فرد از فعالیت در حوزه پزشکی لذت می برد یا به نظر می رسد که از روی اجبار در این عرصه فعالیت دارد؟

در صورت امکان یکی از اعضای قابل اعتماد را در یکی از ملاقات های خود با پزشک به همراه ببرید. وقتی شما عصبی یا غمگین هستید، درک مطالبی که پزشک درباره آنها صحبت می کند و نیز قضاوت درباره تعاملات او با شما، دشوار خواهد بود. یک دوست یا عضو خانواده می تواند این ارتباط را بهتر قضاوت کند.

۲ . آیا تیم منتخب، دارای تخصص مناسب می باشند؟

مطمئن شوید که پزشک دارای تجربه و تخصص مناسب می باشد. برای مثال، جراح و آنکولوژیستی را انتخاب کنید که به جای درمان چندین نوع سرطان، در زمینه سرطان سینه تخصص داشته باشد.

در طول ملاقات، سوالاتی را از پزشک بپرسید تا بفهمید که او درباره جدیدترین پیشرفت ها و دستاورد های درمانی که مرتبط با موقعیت شما می باشد، از سواد کافی برخوردار است. برای مثال می توانید بپرسید: آیا پیشرفت های پزشکی وجود دارد که بتواند گزینه درمان من را تحت تاثیر قرار دهد؟ آیا آزمایشات بالینی وجود دارد که من بتوانم در آنها شرکت کنم؟ شما می توانید با تحقیق درباره گزینه های تشخیص و درمان خود، از قبل برای این گفتگو آماده شوید.

۳ . آیا پرسنل ادرای، مسئولیت پذیر هستند؟

به پر تلاش و مسئولیت پذیر بودن پرسنل و پاسخگو بودن آنها به تماس های شما، توجه کنید. سعی کنید قبل از هر اقدامی، با پزشک خود در خصوص مشکلاتی که با پرسنل دارید، صحبت کنید.

۴ . آیا آنها مشکل شما را در دراز مدت پیگیری می کنند؟

پزشک شما برای چندین سال، خصوصاً در صورت متاستاتیک بودن سرطان سینه، یا دریافت هورمون درمانی بر یک مبنای دراز مدت، یا در صورت وجود یک ژن مادرزادی جهش یافته که خطر سرطان سینه شما را افزایش می دهد، با شما در ارتباط خواهد بود. بهمین دلیل، بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که دوره بازنشستگی او نزدیک نباشد.

صرفنظر از اینکه قرار است شما برای یک مدت کوتاه یا مدت زمان طولانی با پزشک در ارتباط باشید، بهتر است مطمئن شوید که او به الویت های شما ارزش قایل می شود.

۵ .آیا می خواهید به جستجو برای یک پزشک دیگر ادامه دهید؟

در نهایت، هدف شما باید دریافت بهترین مراقبت باشد تا بتوانید بیشتری مزیت را با حداقل عوارض جانبی، درست از ابتدای درمان و در مسیر حرکت رو به جلو در هر نقطه از مراحل دریافت درمان، بدست آورید.

اگر در خصوص توصیه های درمانی، تخصص یا مهارت های ارتباطاتی یک پزشک، به اعتماد به نفس کافی دست پیدا نکرده اید، تردید نکنید. اگر احساس می کنید که تشخیص شما صحیح نبوده یا نیاز به ازلاعات بیشتری برای تصمیم گیری درباره درمان خود دارید، جستجو در زمینه گزینه های پزشکان دیگر، می تواند مفید واقع شود.

راه های پیشگیری از سرطان سینه

پیشگیری از سرطان پستان با عادات سالم از قبیل محدود کردن مصرف الکل و فعال بودن آغاز می شود. آنچه را که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان انجام دهید، شناسایی کنید.

تحقیقات نشان می دهد که تغییرات سبک زندگی می تواند خطر سرطان پستان را حتی در زنانی که در معرض خطر بالا قرار داند، کاهش دهد. برای کاهش دادن خطر ابتلا:

 • مصرف الکل را محدود کنید. هر قدر الکل بیشتری بنوشید، احتمال پیشرفت سرطان پستان در شما افزایش خواهد یافت.
 • وزن سالم را حفظ کنید. اگر وزن شما یالم است، برای حفظ آن تلاش کنید. اگر به کاهش دادن وزن نیاز دارید، از پزشک بخواهید تا استراتژی هایی را برای تحقق این هدف در اختیار شما قرار دهد. تعداد کالری های مصرفی روزانه را کاهش داده و به تدریج، ورزش کردن را افزایش دهید.
 • از نظر فیزیکی فعال باشید. فعالیت فیزیکی می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. بیشتر افراد بزرگسال باید در هفته، ۱۵۰ دقیقه فعالیت ملایم ایروبیک یا ۷۵ دقیقه فعالیت ایروبیک شدید به اصافه نرمش، حداقل دوبار در هفته را داشته باشند.
 • شیردهی . شیردهی نقش مهمی در پیشگیری از سرطان پستان ایفا می کند. هر قدر دوره شیردهی بیشتر باشد، تاثیرات حفاظتی و پیشگیرانه آن نیز بیشتر است.
 • هورمون درمانی قبل از یائسگی را محدود کنید . ترکیب هورمون درمانی می تواند خطر سرطان پستان را افزایش دهد. با پزشک خود در خصوص خطرات و مزایای هورمون درمانی صحبت کنید.

شما باید بتوانید علائم درمان ها و داروهای غیر هورمونی را مدیریت کنید.

آیا رژیم سالم می تواند از سرطان پستان پیشگیری کند؟

پیشگیری از سرطان با تغذیه

خوردن غذاهای سالم خطر بروز برخی انواع سرطان و نیز دیابت، بیماری ها و سکته قلبی را کاهش می دهد. برای مثال، زنانی که غذاهای مدیترانه ای غنی شده با روغن زیتون و آجیل آلات می خورند، کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. این رژیم عمدتاً بر پایه میوه ها، سبزیجات، غلات، حبوبات و آجیل استوار می باشد.

حفظ رژیم غذایی سالم یک فاکتور کلیدی در پیشگیری از سرطان پستان محسوب می شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.6 59 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
38 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
لیلا حجتی
لیلا حجتی
3 ماه قبل

سرطان سینه چند درصد ممکنه باعث مرگ بشه؟

سمیرا حسینی
سمیرا حسینی
3 ماه قبل

چطوری خودمون باید متوجه سرطان سینه بشیم

راضیه عمادی
راضیه عمادی
3 ماه قبل

سلام در سرطان سینه چند درصد احتمال تخلیه سینه هست؟

مهسا لطفی
مهسا لطفی
3 ماه قبل

در مورد هزینه های سرطان سینه هم میشه بگید

سارا احمدی
سارا احمدی
3 ماه قبل

برای جلوگیری از سرطان سینه باید چیکار کنیم

فائزه کیانی
فائزه کیانی
3 ماه قبل

سرطان سینه بیماری شیمی درمانی معمولا چقدر طول میکشه

پریا صادقی
پریا صادقی
3 ماه قبل

درد سینه میتونه نشونه سرطان سینه باشه

pedlerson
pedlerson
3 ماه قبل

ممنون میشم درباره روشای درمان سرطان سینه هم تو مقاله توضیح بدین.

مهدیس عزیزی
مهدیس عزیزی
3 ماه قبل

بهترین روش برای درمان سرطان بعد از تخلیه سینه چیه؟

نگار اسدالهی
نگار اسدالهی
3 ماه قبل

هر توده ای زیربغل نشانه سرطانه؟ تا زه چند ماهه که سونو سینه انجام دادم و نتیجه نرمال بود.

باران اسماعیلی
باران اسماعیلی
3 ماه قبل

سلام هزینه شیمی درمانی سرطان سینه چقدره ؟

علی فیاضی
علی فیاضی
3 ماه قبل

علائم سرطان سینه در مردان چیه؟

فاطمه عسگری
فاطمه عسگری
3 ماه قبل

من از نوک سینم یه ترشحاتی میاد ممکنه سرطان باشه؟

الهام حقیقت
الهام حقیقت
2 ماه قبل

خسته نباشید ببخشید من یه هفته س درد خیلی بدی داخل سینه هام دارم ممکنه سرطان باشه؟

ساناز امامی
ساناز امامی
2 ماه قبل

ممکنه با شیمی درمانی خوب شه کار به برداشتن سینه نکشه؟

آتوسا شریفی مقدم
آتوسا شریفی مقدم
2 ماه قبل

کیست پستان میتونه سرطان زا بشه؟

ساحل ضیایی
ساحل ضیایی
2 ماه قبل

با شیمی درمانی امکان بهبود هست؟

سعیده عباسی
سعیده عباسی
2 ماه قبل

مقاله خیلی کامل بود سپاسگزارم

سارا قره حسنلو
سارا قره حسنلو
2 ماه قبل

میشه لطفا بهترین جراح سرطان سینه زن رو معرفی کنین

فرزانه
فرزانه
1 ماه قبل

عالی بود مقاله سرطان سینه متاپلاستیک

مینا سعدحسینی
مینا سعدحسینی
10 روز قبل

مطالب درباره سرطان سینه عالی بود 👏🏻

مقالات مرتبط

بواسیر

بواسیر

بواسیر یا هموروئید زمانی ایجاد می شود که عروق یا رگ های خونی در داخل یا اطراف مقعد و قسمت تحتانی راست روده، متورم و حساس شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فشار خارجی بر روی این رگ ها ایجاد گردد. مجموعه راز جراحی با هدف آگاه سازی خوانندگان عزیز، اطلاعات جامع و کاملی...

درمان زگیل تناسلی HPV

درمان زگیل تناسلی HPV

زگیل تناسلی در دسته بیماری های عفونی ناحیه تناسلی و مقعد قرار می گیرد که در صورت پیشروی امکان دارد بیماری های خطرناک تری در پی آن نمود پیدا کنند. بروز این عفونت هم در زنان و هم در مردان محتمل است و به همین دلیل درمان زگیل تناسلی بسیار امر مهمی تلقی می شود و نباید به...

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت بعد از درمان سرطان سینه

مراقبت  بعد از درمان سرطان سینه ، همچون روندهای درمانی بسیار حائز اهمیت می باشند. زیرا پس از معالجه، امکان بروز مجدد سرطان سینه نیز وجود دارد. برخی از افراد تصور می کنند که با اتمام پروسه های درمانی، دیگر نیازی به مراقبت نیست ولی حقیقت خلاف این است. سرطان، همانند...

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

درمان خانگی بیماری نشیمنگاهی

به طور قطع تا به حال نام بیماری های نشیمنگاهی ؛ نظیر بواسیر یا هموروئید، شقاق و غیره به گوش تان خورده است. در ادوار گذشته این بیماری ها غالبا در میان افراد میانسال به چشم می خورد و به ندرت اتفاق می افتاد که افراد جوان تر با آن درگیر شوند ؛ اما متاسفانه این روزها به...

بواسیر و سرطان روده

بواسیر و سرطان روده

آیا ارتباطی میان بواسیر و سرطان روده وجود دارد؟ بواسیر بیماری است ، که در میان تمامی سنین شایع است و افراد زیادی ، به این عارضه مبتلا هستند. با توجه به شباهت هایی که میان علائم این دو بیماری وجود دارد ، یکی از شایع ترین نگرانی ها در میان افراد مبتلا به هموروئید ،...

تست سرطان سینه در منزل

تست سرطان سینه در منزل

سرطان سینه ، اولین سرطان متداول در سر تا سر جهان به شمار می رود که هم خانم ها و هم آقایان در معرض ابتلا به آن قرار دارند ، البته مواجهه با این بیماری ، در میان خانم ها بسیار شایع تر است و درصد ابتلای بانوان به سرطان پستان به مراتب بیشتر از آقایان می باشد ؛ اما آیا می...

درمان بواسیر

درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید در دسته بیماری های مقعدی قرار می گیرد و دلیل بروز آن تورم رگ های بخش تحتانی مقعد می باشد. پیش از این ، گروه راز جراحی یک مقاله جامع در مورد این بیماری ارائه داده است. برای بهره مند شدن از اطلاعات مفید درج شده درباره این بیماری، به مقاله مربوطه رجوع...

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند

در این مطلب از راز جراحی ، تصمیم داریم درباره بازیگرانی که سرطان سینه گرفتند ؛ با شما عزیزان به گفتگو بنشینیم. اگر از افرادی هستید که اخبار سلبریتی ها رو دنبال می کنید و دوست دارید بدونید کدوم بازیگران با سرطان سینه دست و پنجه نرم کردند و آن را شکست دادند؛ پیشنهاد می...

درمان سرطان سینه

درمان سرطان سینه

در سال های اخیر پزشکان و محققان برای درمان سرطان سینه تلاش های زیادی انجام داده اند و با پیشرفت و گسترش این شیوه ها در افراد مبتلا یا آنانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند امید به زندگی را ایجاد کردند. این نوع سرطان در میان زنان شایع است و امروزه پس از تشخیص...

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک توده رشد کرده بدون درد در پوست اندام تناسلی، واژن، دهانه رحم ، مقعد و پوست بیضه می باشد. زگیل های تناسلی به رنگ پوست بوده و به شکل برآمدگی نرم و گوشت مانند می باشند که شبیه به یک گل کلم کوچک به نظر می رسد. برخی از آنها بزرگ، برخی کوچک، برخی صاف و برخی...