| خانه 4 جراحی بدن 4 عمل لیپولیز

عمل لیپولیز

شهریور ۷, ۱۴۰۰ | جراحی بدن | ۱ دیدگاه

لیپولیز راز جراحی

عمل لیپولیز یک پروسه لاغری است، که با استفاده از لیزر، سلول های چربی آب شده و از بدن خارج می شوند. داشتن اندامی لاغر و متناسب خواسته تمام افراد است و بسیاری از زنان و مردان برای رسیدن به این خواسته راه های مختلفی را امتحان می کنند. لیزر لیپولیز روشی است که می تواند شما را به رویایتان برساند. اگر تمایل دارید روزی تحت پروسه لاغری قرار بگیرید، به هیچ عنوان این مقاله راز جراحی را از دست ندهید. به یاد داشته باشید که پیش از اقدام برای انجام هر فرایندی، بهتر است درباره آن آگاهی کسب کنید.

دستگاه لیزر لیپولیز چیست؟

دستگاه لیپولیز، با انتشار امواج یا پرتوهای لیزر به آب کردن سلول های چربی بافت های زیر پوست کمک می کند. یکی از قابلیت های این دستگاه این است که به جراح اجازه می دهد تا انرژی پرتوهای لیزر را به میزان دلخواه تنظیم نمایید. همچنین دارای یک هندپیس مخصوص بوده که فیبر نور لیزر از طریق آن به درون بافت چربی نفوذ می کند.

قابلیت انتخاب میزان شدت پرتو لیزر باعث می شود تا احتمال بروز آسیب و صدمه دیدن بافت ها بسیار کاهش یابد. به علاوه لیزر منتشر شده از آن به راحتی به بافت نفوذ می کند و قادر است هم زمان با تخریب سلول های چربی، باعث انعقاد رگ های خونی بافت چربی شود و از بروز خونریزی تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

این روند برای تمام کسانی که می خواهند چربی های موضعی خود را که حتی با ورزش و رژیم همچنان در بدن باقی مانده اند، از بین ببرند، بسیار گزینه مطلوبی محسوب می شود.

مراحل لاغری با لیزر لیپولیز

در این بخش نحوه لاغری به روش لیزر لیپولیز به طور کامل و به زبانی ساده توضیح داده شده است. به طوری که با خواندن مطالب حتی می توانید روند جراحی را در ذهن خود تصور کنید. به طور کلی مراحل لاغری با لیزر لیپولیز شامل آماده سازی، نحوه انجام پروسه و ریکاوری می باشد که در ادامه به شرح هر کدام پرداخته ایم  :

  • مرحله آماده سازی

به منظور آماده کردن بدن برای جراحی لاغری با دستگاه لیزر، جراح از شما می خواهد تا:

  • دو هفته پیش از موعد عمل، داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضدالتهاب را مصرف نکنید. چرا که ممکن است خونریزی را افزایش دهند و روند بهبودی را با مشکل مواجه سازند.
  • یک هفته پیش از عمل، فعالیت هایی را که ممکن است به محل مورد نظر برای انجام عمل لیپولیز آسیب وارد کرده یا پوست آن ناحیه را تحریک کنند، کنار بگذارید.
  • همچنین باید جراح را از وضعیت سلامتی تان و بیماری هایی که به آن دچار بوده و هستید، مطلع سازید. به علاوه، متخصص بایستی از داروها و مکمل های مصرفی شما آگاهی داشته باشد.

  • فیلم لیزر لیپولیز

برای درک بهتر شما خوانندگان عزیز، تصمیم گرفتیم تا علاوه بر توضیح نوشتاری، فیلم لیزر لیپولیز را در اختیارتان قرار دهیم. پس از مطالعه توضیحات، حتماً انیمیشن مربوطه را تماشا کنید.

در قدم اول برای شروع پروسه، جراح عمل بیهوشی را انجام می دهد. او با توجه به شرایط فرد و وسعت محل تحت جراحی، نوع و میزان بیهوشی را تعیین می نماید. در صورت لزوم نیز می تواند در کنار عمل بی حسی موضعی، از داروی آرام بخش درون وریدی نیز استفاده نماید.

در گام بعدی جراح قسمتی از بدن را که قرار است تحت عمل لیپولیز قرار گیرد، ضدعفونی می کند. سپس با استفاده از مارکر جراحی، به منظور کاهش درصد خطا، محل برش ها را علامت گذاری می کند. متخصص زیبایی تا حد امکان سعی دارد که برش ها را در نواحی از بدن ایجاد کند که پس از جراحی با پوشیدن لباس، به راحتی در زیر آن پنهان شوند.

حال نوبت به برش دهی می رسد. با ایجاد برش های بسیار کوچک ( در بیشتر موارد تنها در حد چند میلی متر) بر روی پوست، جراح هندپیس لیزر را به لایه زیرین پوست وارد می کند؛ یعنی جایی که بافت های چربی قرار گرفته اند. سپس با تکان دادن آن در زیر پوست به زوایای مختلف، گرمای حاصل از اشعه های لیزر را به سلول های چربی می رساند. سلول های چربی با جذب گرما تخریب شده و لیپیدها را در فضای خارج از سلول رها می سازند.

پس از آن که سلول های چربی به میزان دلخواه، به ذرات ریز تبدیل شدند، جراح یک کانولا ظریف و کوچک را از طریق برش وارد بدن کرده و چربی های آب شده را ساکشن می کند.

مشخصه ای که لیزر لیپولیز را به یک روند لاغری بسیار مطلوب مبدل ساخته این است که نفوذ اشعه های لیزر به درون بافت چربی، عروق خونی آن را منعقد می سازد و همین امر خونریزی در حین جراحی را کاهش می دهد.

  • ریکاوری

ریکاوری یک روند تدریجی است و ممکن است مدت آن برای تمام افراد یکسان نباشد. در هر حال توصیه می شود که حداقل ۸ روز از محل کار خود مرخصی گرفته و استراحت نمایید. در بازه زمانی با فعالیت و تحرک بیش از حد را نیز کنار بگذارید.

پس از فرایند عمل لیپولیز در محل جراحی، ورم و کبودی خفیفی مشاهده می شود که به مرور زمان بهبود می یابند. لازم است که آن ناحیه را تمیز نگه دارید تا عفونت بروز پیدا نکند. علاوه بر این برای پیشگیری از عفونت ، به مدت ۳ الی ۵ روز باید داروی آنتی بیوتیک مصرف نماید.

توصیه می شود در این مدت پیاده روی کنید تا لخته خون در بدن تشکیل نشود. همچین برای کاهش ورم و جلوگیری از بروز سروما، تا چند هفته از گن مخصوص استفاده نمایید.

رعایت تمام نکات ذکر شده در تمام مراحل، شما را به نتیجه دلخواه می رساند.

تفاوت لیزر لیپولیز و لیپوماتیک

لیپولیز و لیپوماتیک هر دو روش های کم تهاجمی برای از بین بردن چربی های موضعی می باشد. اساس کار و هدف هردو تکنیک یکسان بوده اما در نحوه خارج کردن چربی ها و بکارگیری آن با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

آشکارترین تفاوت این دو تکنیک این است که در لیپوماتیک برای شکستن سلول های چربی از امواج اینفراسونیک استفاده می شود اما در عمل لیپولیز، پرتوهای لیزری و گرمای حاصل از آن ها برای آب کردن چربی ها بکارگرفته می شوند.

در لیپولیز، سلول های چربی به واسطه جذب حرارت ناشی از اشعه های لیزر به ذرت ریز تبدیل  شده و از طریق یک کانولا کوچک به بیرون از بدن ساکشن می شوند. سلول های چربی استخراج شده به دلیل آن که در معرض گرما قرار گرفته اند، برای استفاده در زمینه جوانسازی و فرم و حجم دهی به دیگر قسمت های بدن یا صورت کاربرد پذیر نخواهند بود. اما از طرفی دیگر در روش لیپوماتیک به علت آن که خروج سلول های بافت چربی به سبب حرکت کانولا انجام شده و هیچگونه گرما و حرارتی در طی پروسه ایجاد نمی شود، پس از ساکشن و تصفیه، چربی ها برای تزریق به دیگر اندام ها و صورت می توانند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین روند لاغری به کمک لیزر در مقایسه با پروسه لیپوماتیک، با ظرافت و دقت بالاتری انجام می شود.

معمولاً عمل لیپولیز دوره ریکاوری کوتاه تر و آسان تری نسبت به لیپوماتیک دارد. چرا که پرتوهای لیزر با منعقد کردن عروق خونی بافت چربی، میزان خونریزی را کاهش می دهند در نتیجه پس از اتمام فرایند ورم و کبودی به میزان کمتری نمود پیدا می کند و برای برطرف شدن نیز به زمان کمتری نیاز دارد.

از سوی دیگر در لیپوماتیک برخلاف لیپولیز احتمال سوختن پوست و بافت وجود ندارد؛ چرا که امواج اینفراسونیک حرارت و گرما تولید نمی کنند.

لیپولیز بهتر است یا لیپوماتیک

حالا که با تفاوت این دو پروسه لاغری آشنا شدید، به نظر شما کدام یک نسبت به دیگر برتری دارد؟ هر کدام از دو تکنیک ذکر شده دارای مزایا و معایبی هستند و نمی توان گفت یک روش صد درصد عالی و روش دیگر اصلا کارآمد نیست. هدف لیپولیز و لیپوماتیک یکسان می باشند و نتیجه بدست آمده از هر دو تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند؛ مگر آن که جراحی که به آن مراجعه نموده اید، در این زمینه از تجربه و تخصص کافی بهره مند نباشد.

اما به طور کلی با توجه به شرایط فرد و تشخیص جراح، ممکن است برای یک شخص فرایند لیپولیز در مقایسه با لیپوماتیک بهتر بوده و برای شخص دیگر خلاف این قضیه صادق باشد. پس انتخاب بهترین روش به شما و جراحتان بستگی دارد.

هزینه لیپولیز

مشخصاً هزینه، در تصمیم گیری فرد برای انجام پروسه لاغری لیپولیز و حتی انتخاب جراح تأثیر بسزایی دارد. البته تعیین هزینه به عوامل مختلفی مربوط می شود؛ از جمله:

  • حق الزحمه جراح
  • دارو و نوع بیهوشی
  • تجهیزات و داروهای مورد استفاده در طول جراحی
  • محل زندگی

تمامی موارد فوق در تعیین مبلغ مورد نیاز برای عمل و زیاد یا کم بودن آن دخیل هستند. برای آگاهی از هزینه دقیق جراحی، بهتر است به جراح مورد نظر مراجعه کنید. بدین صورت او می تواند معاینات لازم را انجام دهد و با در نظر گرفتن آیتم های ذکر شده، هزینه نهایی را اعلام کند.

لازم به ذکر است که هزینه به تنهایی نمی تواند فاکتور مناسبی برای انتخاب جراح باشد.

عوارض لیزر لیپولیز

هرچند پروسه لیپولیز با لیزر، نسبت به دیگر روش های لاغری مانند لیپوماتیک، کم تهاجم تر در نظر گرفته می شود؛ اما به این منظور نیست که هیچگونه عوارضی در پی ندارد؛ بلکه همانند دیگر پروسه می تواند در برخی موارد مشکل ساز شود. بروز تعدادی از این عوارض همچون کبودی، عفونت، هماتوم و اسکار طبیعی بوده و حتی قابل پیشگیری و درمان هستند. برخی دیگر از این عارضه ها به ندرت رخ می دهند و جدی تر از موارد قبلی نیز تلقی می شوند. خون ریزی بیش از حد نرمال، واکنش غیر طبیعی بدن به پروسه و سوختن پوست یا بافت زیرین آن توسط اشعه لیزر از جمله این موارد هستند. در این حالت باید به جراح خود مراجعه کنید تا با انجام معاینه بتواند عارضه پیش آمده را درمان کند.

نتیجه لیزر لیپولیز

طبق مطالعات و آمارهای مربوطه، گفته شده است که یکی از نتایج مثبت روند لاغری به کمک لیزر، سفت و محکم شدن پوست می باشد و حالت شل و افتاده پوست تا حدودی برطرف می شود. اما توجه داشته باشید که لیپولیز مانع افزایش وزن نمی شود بلکه چربی های اضافی را از بدن خارج می کند. حفظ لاغری بدست آمده تنها و تنها در دستان خود شما است. به این صورت که علاوه بر رعایت نکات گفته شده در دوران ریکاوری پس از انجام جراحی، برای نگه داشتن نتیجه حاصل شده تا سال های سال، باید یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید و در کنار آن روتین ورزشی را نیز فراموش نکنید. ترجیحاً غذاهای پر چرب و پر نمک را تا حد امکان از برنامه غذایی خود حذف نمایید. توصیه می شود روزانه حداقل به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید. با رعایت این نکات می توانید برای مدت طولانی از اندام زیبا و لاغر بهره مند باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 11 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
فرح
فرح
11 روز قبل

بسیار عالیه مقالتون

مقالات مرتبط

لیفت سینه

لیفت سینه

لیفت سینه که تحت عنوان عمل ماستوپکسی نیز شناخته می شود؛ یک روند جراحی است که در آن ، جراح نوک سینه را در موقعیت بالاتری از قفسه سینه قرار می دهد ؛ وی همچنین پوست اضافی را برداشته و بافت اطراف را محکم می کند. این جراحی می تواند شکل ظاهری رضایت بخشی را در شما ایجاد کرده...

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی، که تحت عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، یک تکنیک نوآورانه است که در آن جراح، چربی را از یک ناحیه از بدن بیمار از طریق لیپوساکشن برداشت کرده و به ناحیه دیگری انتقال می دهد. تزریق چربی برای زنان و مردانی که به دنبال خلق کانتوری زیبا در اندام، بازیابی...

پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه بر اساس گزارش انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، یکی از رایج ترین روندهای زیبایی است که زنان با هدف بازیابی حجم از دست رفته سینه های خود در اثر بارداری، کاهش وزن و بالا رفتن سن و با هدف افزایش سایز فعلی این اندام و بهبود شکل و تقارن آنها با قرار دادن پروتز سینه...

رفع افتادگی سینه

رفع افتادگی سینه

افتادگی سینه ، یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم ها با آن درگیر هستند و به دنبال آن دچار کاهش اعتماد به نفس می شوند و به دنبال راه حلی برای رفع افتادگی سینه و خوش فرم کردن آن هستند. مواجهه با این مشکل ؛ عموما بعد از بارداری ، شیردهی ، افزایش سن و حتی در برخی موارد...

لیپوماتیک

لیپوماتیک

لیپوماتیک که تحت عنوان لیپو اسکالپچر نیز شناخته می شود، روندی است که برای کانتورینگ بدن از طریق برداشتن رسوبات چربی که علیرغم رژیم های غذایی و ورزش، با سماجت تمام از بخش های مختلف بدن آویزان شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. این یک روش موثر برای شکل دهی بازوها، ران...

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن یکی از رایج ترین روندهای زیبایی جراحی می باشد که به دست جراحان پلاستیک، قابل اجرا می باشد. لیپوساکشن یک روش استاندارد طلایی برای خلق کاهش دائمی چربی و بهبود کانتور و زاویه سازی در نواحی می باشد که به دلیل وجود رسوبات چربی اضافی، دچار بدشکلی شده اند. سلول...

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن ، روشی ایده آل برای شکل دهی و ایجاد تناسب در باسن و فاکتوری مهم در خلق بدنی جذاب و زیبا می باشد . تزریق چربی ، روندی است که تنها یک جراح زیبایی ماهر می تواند با استفاده از تکنیک های انتقال چربی برای دستیابی به یک کانتور باسن پر تر و گرد تر ، آن را...

جراحی سینه

جراحی سینه

جراحی سینه پروسه ای است که طی آن پستان های زنان و حتی مردان اصلاح شده و شکل آن ها تغییر پیدا می کند. علل متعددی سبب می شوند تا فرد جهت عمل سینه اقدام نماید. برخی از عمل های سینه با اهداف زیبایی صورت می پذیرند تا پستان ها به ظاهری جوان تر و جذاب تر دست یابند. بعضی دیگر...

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم

جراحی زیبایی شکم چاره درد افرادی است که با وجود دراز و نشست کردن زیاد، هنوز می بینند که شکمی که به دنبال داشتن آن هستند به دست نیاورده اند. اگر پوست و چربی زیادی در ناحیه شکم شما انباشته شده که به رژیم غذایی یا ورزش، هیچ گونه واکنشی از خود نشان نمی دهد، راه حل مشکل...

پروتز باسن

پروتز باسن

پروتز باسن که تحت عنوان جراحی باسن نیز شناخته می شود، روندی است که با هدف بهبود ناحیه سرینی انجام می پذیرد. این جراحی در میان جمعیت زنان از عمومیت بیشتری برخوردار است به همین منظور تیم راز جراحی تصمیم به تهیه مقاله ای جامع در این خصوص گرفت، اگر تصمیم به انجام پروتز...