| خانه 4 بلاگ 4 عوارض جراحی چانه

عوارض جراحی چانه

مهر ۱۷, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۲ دیدگاه ها

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

عوارض جراحی چانه مثل هر جراحی تهاجمی دیگری بخش اجتناب ناپذیر این روند درمانی محسوب می شود. ساختار استخوانی کانتور صورت را شکل داده و به ایجاد ظاهری جذاب کمک می کند. متأسفانه ، بسیاری از افراد فاقد ویژگی های تفکیک شده در چهره هستند و نیمرخ آنها فاقد تعادل است. راز جراحی در مقاله ای با عنوان عوارض جراحی چانه در کنار بررسی این روند ، به توضیح کامل عوارض این روند جراحی می پردازد. پروتز چانه ، ساختار و حجم چانه ای که بسیار کوچک بوده یا با بقیه صورت در حالت تعادل قرار ندارد را افزایش می دهد. جراحی چانه ظاهر کلی صورت را بهبود می بخشد و ویژگی های صورت را در بیمار به صورت تفکیک شده ارائه می دهد. هر چند پروتز چانه یک روش ایمن با حداقل خطرات احتمالی است ، ولی بدن پس از درمان برای بهبود یافتن به زمان نیاز دارد.

عوارض جراحی چانه

در طول روند بهبود چانه ، برخی عوارض جانبی ، اجتناب ناپذیر می باشد. در مقایسه با سایر روش های جراحی ، عوارض جراحی چانه جزئی هستند و به سرعت برطرف می شوند. با این حال ، بیماران باید آماده بروز این عوارض و چگونگی مدیریت آنها باشند. در زیر شایع ترین عوارض جراحی چانه توسط مجموعه راز جراحی جمع آوری شده و در اختیار شما قرار داده شده است:

درد بعد از جراحی چانه

بیمار در ناحیه اطراف چانه ، فک و دهان حداقل در چند روز اول پس از جراحی ، درد و ناراحتی را تجربه می کند. درد باعث می شود که جویدن ، صحبت کردن یا لبخند زدن در روزهای بعد از عمل دشوار باشد. اگر برش جراحی در داخل دهان ایجاد شده باشد، جویدن بسیار مشکل خواهد بود. پزشک برای بیماران ، داروهای ضد درد را تجویز می کند که باید طبق دستورالعمل برای کنترل درد مورد استفاده قرار گیرند. بیماران همچنین به خصوص در صورت استفاده از روش جراحی داخل دهانی ، باید رژیم غذایی نرم یا مایع را در چند روز اول پس از عمل دنبال کنند.

ورم بعد از جراحی پروتز چانه

ورم پس از جراحی پروتز چانه تقریباً یک عوارض جراحی چانه اجتناب ناپذیر است. مهمترین بخش تورم در ناحیه درمان ، معمولاً  بیش از یک هفته طول نمی کشد و پس از سپری شدن این مدت ، بخش عمده ای از آن ، فروکش می کند. اما برای از بین رفتن کامل تورم و رسیدن به نتایج کامل جراحی تا شش هفته زمان مورد نیاز است. برای مدیریت و کنترل تورم ، استفاده از کیسه های یخ گزینه کارسازی محسوب می شود و همچنین به کنترل هرگونه ناراحتی نیز کمک می کند.

 جا به جا شدن پروتز چانه

به استثنای ایمپلنت های مدپور ( MedPor) ، ایمپلنت های سیلاستیک یا سیلیکون دارای قابلیت انعطاف پذیری هستند ، بنابراین در موارد نادر ، بخشی از ایمپلنت که معمولاً باله خارجی آن می باشد ، به خارج از حفره  بین استخوان و پوشش اطراف آن جابجا می شود. این مشکل معمولاً به سهولت قابل اصلاح می باشد  و با پیچاندن ایمپلنت به سمت فک پایین از بروز آن جلوگیری می شود.

ایمپلنت های چانه بخصوص زمانی که به دست یک جراح ماهر در محل قرار داده شوند ، به ندریت دچار جابجایی می شوند. در طول روند بهبودی ، ممکن است جا به جا شدن پروتز چانه اتفاق بیافتد ، ولی وقتی چانه به طور کامل بهبود یافت ، ایمپلنت در محل امن خود ، تثبیت شده و احتمال جابجا شدن در آن به میزان بسیار زیادی کاهش می یابد. ایمپلنت های چانه به دلیل داشتن دم های باریک ، به طور طبیعی با استخوان فک ترکیب می شوند. دم ایمپلنت چانه باعث محکم قرار گرفتن آن در محل جدید می شود  به طوری که بعد از سپری شدن روند بهبود ،  دیگر نمی تواند جابجا شده یا حرکت نماید.

عفونت چانه

عفونت چانه معمولاً در لیست عوارض جراحی چانه است که وقوع آنها نسبتاً نادر بوده و به راحتی قابل درمان است. در صورت بروز عفونت در ایمپلنت چانه ، تنها کافی است ایمپلنت برداشته شود و پس از آن برای مدت مقرر شده از سوی پزشک ، آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار گیرد.

ایمپلنت های قرار داده شده در چانه در طول روند پروتز ، در بیشتر موارد دائمی بوده و نیازی به جراحی مجدد پیدا نخواهند کرد. گاهی اوقات ، ایمپلنت جابجا یا عفونی می شود. البته در اکثر موارد ، عفونت موضعی بوده و بدون نیاز به برداشتن ایمپلنت با آنتی بیوتیک درمان می شود.

بی حسی لب پایین بعد از جراحی چانه

بی حسی لب پایین نیز جزو عوارض جراحی چانه است که وقوع آن بعد از جراحی چانه ، بسیار قابل انتظار می باشد. البته جای خوشحالی است که این بی حسی ، حرکات لب را مختل نمی کند ، اما شرایطی را ایجاد می نماید که در آن گفتار و توانایی خوردن طبیعی به طور منفی تحت تاثیر قرار می گیرد. به نظر می رسد از بین همه مواردی که جراحی چانه بر روی آنها انجام شده است ، بی حسی لب پایین شایع ترین عارضه جانبی بعد از عمل جراحی چانه بوده است و بسیاری از بیماران بعد از عمل، از آن گلایه می کنند. بی حسی لب پایین بعد از جراحی زیبایی چانه می تواند برای مدت بسیار طولانی باقی مانده و در برخی موادر نیز به طور دائمی باشد. در صورت بروز چنین مشکلی ، درمانی برای آن وجود نخواهد داشت.

کبودی بعد از جراحی چانه

اساساً انتظار می رود که کبودی نیز با توجه به تهاجمی بودن این روند ، یکی از عوارض جراحی چانه باشد.  به یاد داشته باشید که در صورت بروز چنین مشکلی استفاده از کیسه های یخ می تواند کمک زیادی به رفع و فروکش کردن سریع تر کبودی بعد از عمل جراحی چانه نماید.

بزرگ بودن بیش از حد ایمپلنت یا عدم تناسب آن با صورت

گاهی اوقات پروتزی که در چانه بیمار برای ایجاد کانتور در صورت او قرار داده می شود ، برازنده صورت بیمار نبوده و بیمار و جراح احساس می کنند که این پروتز ، از نظر برآمدگی یا عرض ، برای صورت بسیار بزرگ است. اگر این اتفاق رخ دهد ، می توان آن را تعویض نمود. یکی دیگر از پدیده های روانی که گاهی اوقات در میان بیماران قرار گرفته تحت پروتز چانه مشاهده می شود ، این است که بیمار با چهره جدید خود احساس غریبگی می کند و نمی تواند با آن ارتباط مثبتی برقرار کرده و احساس می کند که چانه بر روی صورت او خوب به نظر نمی رسد و به اهداف خود دست نیافته است. بیمار در این شرایط ، چهره جدید خود را دوست ندارد و وقتی در آینه خود را نگاه می کند گویی خود را نمی شناسد. ولی این موضوع چندان نگران کننده نیست و تحت یک عمل جراحی ساده دیگر می توان تغییراتی را انجام داده و با اصلاح اندازه یا سایز ایمپلنت ، حس بهتری را برای تقویت توانایی ارتباط برقرار کردن بین بیمار و چهره جدید او ایجاد نمود.

زخم هایپرتروفیک یا درد مزمن پس از عمل چانه

ایجاد زخم های هایپرتروفیک یا دردهای مزمن ، جزو عوارض جانبی بسیار نادر بعد از جراحی چانه محسوب می شوند. اسکار یا بر جای ماندن جای زخم بعد از جراحی ، موضوعی است که نمی توان انتظار وقوع آن را در صورت سپردن جراحی به دست یک جراح ماهر و با تجربه داشت. البته ، درد مزمن پس از قرار دادن پروتز دیده  شده و قابل انتظار می باشد و به تجربه ثابت شده است که این درد ، بعد از سپری شدن مدتی،  بهبود می یابد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صفا آشتی
صفا آشتی
10 ماه قبل

مراقب غذا خوردن باید باشیم فشار وارد نشه

مقالات مرتبط

جراحی بینی سه بعدی

جراحی بینی سه بعدی

مشاوره قبل از عمل بینی یکی از مهم ترین بخش های فرایند عمل محسوب شده و بسیاری از جراحان ، آن را فرصتی طلایی برای بیمار و جراح تلقی می کنند که در طول آن می توان با انجام ارزیابی ها ، گفتگوها و تبادل نظرها اطلاعات ارزشمندی را به دست آورد که می تواند فرایند را به یک نتیجه...

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

تعویض پروتز سینه سیر تا پیاز + راز جراحی

یکی از بزرگترین دغدغه های بیمارانی که از پروتز سینه استفاده می کنند ، نیاز به تعویض پروتز سینه می باشند. آنها می خواهند بدانند که پروتز سینه آنها تا چه مدت ماندگاری خود را حفظ می کند و در صورت نیاز به تعویض آن چه باید کرد. خبر خوب راز جراحی ، حامی سلامت و زیبایی شما...

میکروسفالی

میکروسفالی

میکروسفالی یک نقص مادرزادی است که در آن سر کودک در مقایسه با کودکان هم جنس و هم سن ، بسیار کوچک تر از حد مورد انتظار است. کودکان مبتلا به نوع خفیف این بیماری ، اغلب جز اندازه کوچک سر ، مشکل دیگری ندارند. کودک مبتلا به نوع شدید این بیماری گاهی علاوه بر اندازه کوچک سر ،...