| خانه 4 بلاگ 4 عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو

مهر ۱۸, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۱ دیدگاه

با گذشت زمان، به دلایل متعددی همچون افزایش سن، استرس، تغذیه نامناسب و غیره،  فرد به ریزش مو دچار می شود که در صورت عدم جلوگیری و تشدید این پروسه، می تواند طاسی سر را در پی داشته باشد. در این شرایط کاشت مو بهترین راه حل برای رفع این مشکل در نظر گرفته شده است. پیش از اقدام برای این روند زیبایی، باید نسبت به عارضه های پس از آن نیز آگاهی داشته باشید تا بتوانید با دید باز تصمیم گیری کنید و در صورت وقوع هر یک از آن ها گزینه درمان مناسب را اتخاذ نمایید. در این مقاله از راز جراحی ، تمام جزئیات مربوط به عوارض کاشت مو را در اختیارتان قرار داده ایم؛ پس حتماً این مقاله را تا پایان مطالعه فرمایید.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو در مردان و زنان

ممکن است الگوهای ریزش مو و طاسی آقایان و خانم ها مشابه یکدیگر نباشند؛ اما تکنیک های مورد استفاده جهت عمل پیوند فولیکول مو، برای تمام آنان یکسان است. بدین نحو می توان گفت که نوع عوارض کاشت مو در زنان و مردان با یکدیگر تفاوتی ندارند. با این حال، معمولاً زنان به دلیل داشتن روحیه ای حساس تر نسبت به مردان، ریزش مو فشار روانی بیشتری به آن ها وارد می کند. این امر برای عارضه های احتمالی پس از عمل نیز صدق می کند. زیرا که آنان با هدف زیبایی نسبت به انجام چنین عملی اقدام کرده اند؛ پس قطعاً وقتی شاهد نتیجه ای عکس آن باشند، بر روحیه شان را اثر منفی می گذارد.

عوارض کاشتن موی سر

حالا می خواهیم ببینیم که اصلاً کاشت مو چه عوارضی دارد. در مقالات پیشین اشاره کردیم که برای پیوند مو، تکنیک های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. عارضه هایی که پس از جراحی به هر یک از روش های موجود بروز پیدا می کنند، تا حد بسیار زیادی مشابه هستند. اما از آنجایی که تیم راز جراحی نکته ای را از قلم نمی اندازد، موارد مغایر موجود در این زمینه را نیز برایتان نوشته ایم.

 • عوارض آمپول بی حسی کاشت مو

معمولاً واکنش بدن نسبت به داروی بی حسی یا بیهوشی، به دلیل استرس و اضطراب قبل از عمل می باشد. هر چند واکنش های آلرژیک نسبت به آمپول بی حسی، به ندرت نمود پیدا می کنند، اما متخصصان زیبایی پیش از پروسه و برای محکم کاری، تست های مربوطه را انجام می دهند. یکی از اثرات جانبی داروی بی حسی، مسمومیت می باشد. این مورد زمانی اتفاق می افتد که مدت زمان جراحی طولانی شده  و در همین راستا داروی بی حسی بیشتری نیز به فرد تزریق می شود. از این رو، امکان دارد متخصص زیبایی، فرایند پیوند مو را در دو جلسه جداگانه انجام دهد تا مانع از بروز مسمومیت دارویی شود.

 • از دست دادن هوشیاری به طور موقت

این نوع عوارض کاشت مو به سبب طولانی مدت بودن جراحی و تغییر پوزیشن ناگهانی از حالت دراز کشیده به حالت ایستاده، بروز پیدا می کند. دلایل دیگری که باعث بی هوشی موقت یا به اصطلاح غش کردن فرد می شوند عبارتند از درد، دهیدراته بودن ( کم بودن آب بدن) و افت قند خون. در صورت تزریق داروی بی حسی و بی هوشی به طور مطلوب، استرس مربوط به درد در طول عمل، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مصرف آب به میزان کافی نیز می تواند ریسک از دست دادن هوشیاری را پایین بیاورد.

 • عفونت

یکی از نگرانی های مشترک بیماران برای انجام جراحی، احتمال بروز عفونت پس از آن است. ورود باکتری و میکروب به بدن زمانی رخ می دهد که عمل کاشت موی سر در یک محیط آلوده انجام پذیرد و ابزار بکار گرفته شده غیر استریل باشند. ضمناً در صورتی که فرد به بیماری هایی همچون دیابت کنترل نشده مبتلا باشد، بیشتر در معرض عفونت پس از عمل قرار می گیرد. زیرا، به دلیل سیستم ایمنی ضعیف شان و کند بودن روند بهبودی محل برداشت و کاشت ، عوامل بیماری زا فرصت بیشتری برای تجمع در محل برش ها پیدا می کنند.

در صورت ابتلا به عفونت، احتمال تشکیل اسکار افزایش می یابد که می تواند بر نتیجه بدست آمده از پیوند مو، اثر منفی بگذارد و مو در آن ناحیه به صورت ناهمگون رشد کند. چنانچه عفونت ایجاد شده به حال خود رها شود، احتمال دارد که به بافت های عمقی تر نیز سرایت کند و در موارد بسیار نادر به عفونت خون منجر شود.

در تکنیک FUT کاشت مو، برش بزرگ تر و طویل تری ایجاد می شود؛ در نتیجه روند بهبودی آن طولانی تر خواهد بود. از این رو ریسک بروز عفونت در این روش، در مقایسه به دیگر روش ها، زیادتر است.

به منظور درمان عفونت، جراح زیبایی مصرف داروهای آنتی بیوتیک و استفاده از شامپوهای آنتی باکتریال را توصیه می کند. همچنین امکان دارد او جهت تسهیل دوره بهبودی، به تخلیه آبسه های چرکی نیز بپردازد.

 • فولیکولیت

التهاب و تورم فولیکول های مو را فولیکولیت می نامند که معمولاً به صورت برآمدگی های قرمز رنگ ،همانند آکنه، به نظر می رسند. این عوارض کاشت مو عموماً با گذشت چند هفته یا چند ماه از عمل ، نمود پیدا می کند. از جمله فاکتورهای دخیل در این امر می توان به موهای رشد کرده، تجمع عوامل بیماری زا باکتریایی در محل کاشت مو و آلوده بودن فولیکول موی پیوندی اشاره کرد. گاهی اوقات نیز به سبب عدم تجربه جراح، او فولیکول مو را در عمق بسیار زیادی از محل کاشت قرار می دهد و بروز عفونت را تحریک می کند.

البته این عارضه قابل درمان می باشد؛ بنابراین چنانچه متوجه بروز فولیکولیت شُدید، فوراً برای رفع آن اقدام نمایید. به هیچ عنوان محل ملتهب شده را با ناخن خراش ندهید و در صورت پوسته پوسته شدن آن ناحیه، از برداشتن پوسته ها اجتناب کنید.

برای درمان عارضه التهاب فولیکول مو، لازم است که در طول روز، با استفاده از صابون یا شامپو آنتی باکتریال ، ۳ الی ۴ مرتبه محل آلوده به باکتری را شستشو دهید. سپس با یک حوله تمیز ناحیه مورد نظر را خشک کنید. مراقب باشید که حوله را بر روی سر و موهای خود مالش ندهید. در ضمن در این مدت باید از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید تا شدت عفونت کنترل شود.

عوارض کاشت مو به روش SUT ((Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation

درست است که هدف از ابداع تکنیک SUT ، برطرف سازی معایب و کاهش احتمال بروز عارضه های سایر روش های پیوند مو می باشد، اما بدان معنا نیست که خود آن ۱۰۰ درصد بدون عیب بوده و هیچ اثر جانبی یا عوارضی را به دنبال ندارد. البته شدت آسیب های وارده از جانب روش SUT کمتر است ولی باز هم باید نسبت به آن ها آگاه باشید:

 • ورم ناحیه پیشانی
 • ریزش موهای طبیعی خود که البته ۳ الی ۴ ماه بعد از جراحی رخ می دهد
 • التهاب فولیکول
 • بی حس بود ناحیه پیوند که موقتی بوده و بعد از چند هفته برطرف می شود
 • تأخیر در رشد موهای پیوندی و رشد آن ها به طور غیر یکسان
 • تغییر رنگ موهای کاشته شده

عوارض کاشت مو با لیزر

در وهله اول لازم است این نکته را گوشزد کنیم که نباید فریب تبلیغات مربوط به کاشت مو با لیزر را بخورید. می پرسید چرا؟ زیرا در حقیقت چنین تکنیکی وجود ندارد. اصل قضیه این است که  طی روند پیوند مو، از دستگاهی استفاده می شود که دارای سوزن های لیزری است و  آن ها برای برش، برداشتن و قرار دادن فولیکول های مو کاربرد دارند. در این عمل ، حرارت پرتوهای لیزر هیچ دخالتی ندارند. دقت کنید زمانی که از انجام فرایندی به کمک لیزر صحبت می شود، منظور بکارگیری و اثرگذاری حرارت و گرمای ناشی شده از آن ها در پروسه است.

در صورت امکان پذیر بودن جراحی پیوند مو با لیزر ، حرارت های اشعه ها، به بافت و فولیکول های مو و برش های ایجاد شده، آسیب می رسانند و خونرسانی را مختل می سازند. در صورت کند شدن گردش خون به آن ناحیه ، روند بهبودی آهسته پیش می رود و شرایط را برای بروز عفونت و تشکیل اسکار فراهم می کند.

معایب کاشت مو

همچون هر رویه پزشکی دیگر، کاشت مو نیز معایب و نکات منفی را در پی دارد و هر شخصی که می خواهد تحت این جراحی قرار گیرد، لازم است از این موارد آگاهی داشته باشد. معایب و عوارض کاشت مو را نباید با یکدیگر اشتباه بگیرید. عوارض، ناشی از عدم کارآزمودگی جراح یا مراقبت نکردن فرد بوده اما معایب در حقیقت ویژگی های منفی پروسه می باشند.

هزینه بالا: یکی از بزرگترین عیب های این جراحی هزینه بر بودن آن است و حتی امکان دارد بسیاری از افراد از عهده مبالغ آن بر نیایند. می توانید پیش از صرف هزینه کلان، ابتدا سایر راه حل ها همچون تغییر رژیم غدایی، تنظیم خواب، استفاده از مواد شوینده مناسب و غیره را امتحان کنید تا در صورت جواب دهی به ریزش مو، دیگر به سراغ کاشت مو نروید.

دوره و مدت ریکاوری: هرچند بسیاری از افراد، ۳ روز پس از عمل می توانند مجدداً به محل کار خود بازگردند، اما به طور کلی دوره ریکاوری کاشت مو کمی چالش برانگیز می باشد. در این مدت فرد، ورم، درد و کبودی چشمگیری را تجربه می کند.

خط جدید رویش مو: اغلب اوقات، پس از کاشت مو، خط طبیعی رویش موی شما از میان می رود و موهای کاشته شده محل رویش جدید را ایجاد می کنند. در هر حالت راستای جدید رویش مو، نمی تواند به اندازه راستای قدیمی، طبیعی به نظر رسد.

تشکیل اسکار: احتمال وقوع اسکار پس از پیوند مو، بسیار بسیار زیاد است. بعد از عمل ، جراحت های کوچک و غیر قابل رویتی در محل جای گذاری فولیکول های مو باقی می مانند. به طور معمول این اسکارها در معرض دید نمی باشند مگر آن که فرد موهای خود را با تیغ بتراشد.

پروسه برگشت ناپذیر: منظور از برگشت ناپذیر بودن پروسه این است که چنانچه در طول عمل، جهت و راستای قرارگیری فولیکول های مو نادرست باشند یا در دوره ریکاوری تکان خورده و جا به جا شوند، جراح نمی تواند مجدداً فولیکول های پیوند داده شده را بر دارد و در جهت و محل صحیح خود قرار دهد. در صورت بروز این حالت، ظاهر غیرطبیعی برای موها و چهره فرد پدید می آید.

مرگ در اثر کاشت مو

کاشت مو به تنهایی و مستقیماً باعث مرگ فرد نمی شود. ابتلا بودن فرد به بیماری های خاص یا حساسیت داشتن به داروهای بیهوشی و بی حسی، همچنین اهمیت ندادن به این موارد می تواند ریسک مرگ را افزایش دهد. می توان گفت که تاکنون آمار فوت به سبب جراحی پیوند مو، صفر می باشد.

عوارض کاشت مو به روش FUT

 • زخم و جراحت های باز در ناحیه اهداکننده فولیکول مو

این عارضه پس از کاشت به روش FUT به ندرت رخ می دهد ؛ چرا که در اکثر موارد به دلیل گردش سریع خون در رگ های پوست سر ، زخم ها به سرعت را بهبود می یابند. اما در صورت وجود فاکتورهایی ، همچون ابتلای فرد به دیابت ، عفونت محل برش ها ، کشیدن بخیه ها زودتر از موقع یا باز شدن نابهنگام آنان ، ریسک بروز زخم باز در محل برداشت مو  افزایش پیدا می کند.

 • نکروز یا بافت مردگی

این عارضه به سبب عدم بهبودی مطلوب زخم ها نمود می یابد. نکروز در محل جراحت ها به موجب عدم خونرسانی کافی در آن ناحیه بروز پیدا می کند. خطاهای مربوط به نحوه بخیه زدن که ممکن است کشیده شدن یا فشردگی در امتداد خط برش را به همراه داشته باشد ، باعث انسداد ریزجریان ها (microcirculation) شده و در نتیجه بافت مردگی پدید می آید. این مورد از عوارض شایع نمی باشد اما یکی از جدی ترین عارضه ها در نظر گرفته می شود ؛ زیرا بافت ماهیچه های صاف تخریب شده و فولیکول های موجود در آن ناحیه برای همیشه از بین می روند.

 • افلوویوم ناحیه اهدا کننده مو

این عارضه که به عنوان ریزش ناگهانی مو در ناحیه اهدا کننده نیز شناخته می شود ، در قسمت بالایی و پایینی برش ایجاد شده نمود می یابد. شوک وارد شده به آن ناحیه سبب بروز افلوویوم می شود. البته که عارضه مذکور موقتی بوده و طی ۳ الی ۴ ماه دوره ریکاوری آن تکمیل می شود.

پیامدهای مربوط به روند جراحی همانند تغییر در تراکم طبیعی فولیکول های موی پوست سر ، چرک و تجمع میکروب ، التهاب و عفونت در امتداد خطوط بخیه ، دلایل دیگر بروز افلوویوم هستند.

 • تشکیل اسکار

یکی از نگرانی های متقاضیان کاشت مو به روش fut ، وجود اسکارها نمایان می باشد. در تکنیک fut به دلیل برش های نواری شکل جهت برداشت واحدهای فولیکول ، اسکارهای خطی شکل مشاهده می شوند. در صورت تعدد برش ها جهت برداشت فولیکول مو و بخیه دیرهنگام و نادرست آن ، اسکارها بر روی پوست سر نمایان می گردند.

عوارض کاشت مو به روش FUE

روش FUE کاشت مو کم تهاجم می باشد ؛ در نتیجه عوارض کمتری در پی دارد.

 • برداشت بیش از حد فولیکول پیوندی

چنانچه جراح فراتر از حد نرمال از محل اهداکننده  فولیکول مو استخراج نمایید ، یک آسیب جدی به آن ناحیه وارد کرده است. در این حالت پوست محل برداشت واحد های فولیکولی نازک شده و دچار ریزش مو می شود. به همین سبب لازم است جراح پیش از شروع پروسه برداشت مو ، محل اهداکننده را علامت گذاری کند. 

 • مرگ گرافت ها

این عارضه در نتیجه دو فاکتور پدید می آید. یکی از آن دلایل عدم تراز پانچ ها هنگام برداشت مو می باشد و دلیل دیگر قرارگیری نادرست فولیکول ها درون پوست سر است. بدین صورت که قسمتی از فولیکول در لایه عمیق تری کاشته می شود. در نتیجه عملاً فولیکول های پیوندی کارایی و توانایی رشد خود را از دست می دهند و قابل برداشت نیز نخواهند بود.

 • تشکیل کیست

چنانچه پانچ ها در محل برداشت به کندی انجام پذیرند و فولیکول ها در غشای میانی پوست دفن شوند ، کیست تشکیل می شود. از این رو جراح هنگام پانچ گرافت ها باید دقت بسیاری از خود نشان دهد تا هیچ فولیکولی در غشا میانی باقی نماند.

 • شکل گیری اسکار

در روش FUE، در محل استخراج فولیکول پیوندی ، اسکارهای کوچک ، گرد و به اندازه یک نقطه در محل ایجاد می شوند. این نقطه ها سفید رنگ بوده و با گذشت زمان محو خواهند شد. زمانی که تار موها در نواحی کاشت و برداشت مجدداً رشد می کنند ، این اسکارهای کوچک میان آن ها پنهان می شوند.

 • کاهش تراکم مو در محل اهداکننده

فارغ از هر نوع ابزار مورد استفاده در تکنیک FUE، در صورت عدم یکسان بودن جمع آوری فولیکول ها از قسمت های مختلف ، این عارضه پدید می آید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دوران صفایی
دوران صفایی
8 روز قبل

۲نفر از فامیل هامون انجام دادن اصلا عوارض نداشتن البته که خوب هزینه کردن

مقالات مرتبط

خوش فرم کردن سینه ها

خوش فرم کردن سینه ها

سینه خوش فرم ، سربالا ، سفت و دارای اندازه مناسب ، در میان خانم ها از محبوبیت بسیاری برخوردار است و خیلی از آن ها ، برای خوش فرم کردن سینه هر روشی را امتحان می کنند. شلی و افتادگی سینه ها ، سبب عدم تناسب اندام در خانم ها شده و این احساس نازیبایی ، اعتماد به نفس آن ها...

مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

اصطلاحات متعددی برای توصیف تزریق چربی از قسمتی از بدن به قسمت دیگر وجود دارد. صرفنظر از همه این اصطلاحات ، هدف از انجام این تزریق ، جوانسازی صورت از طریق افزایش حجم ، درمان خطوط و کاهش چین و چروک می باشد. اما آنچه در این میان ، نقش مهمی را در کسب یک نتیجه طلایی ایفا...

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از روند های پیشرو در کاهش اندازه و شکل چین های اطراف اندام تناسلی می باشد. این روش در سال های اخیر بسیار رایج شده است، زیرا نتایج به دست آمده از این درمان، بهبود و رضایت قابل ملاحظه ای را  بدست می دهد. با افزایش استقبال از این روش ، ارائه اطلاعات جامع...

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

مراقبت های بعد از درمان بواسیر

به گفته موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی ، تقریباً 50 درصد از مردم در برهه ای از زندگی خود دچار بواسیر می شوند. گاهی این بیماری به طور خود به خود برطرف می شود ، اما گاهی اوقات برای خلاصی از شر آن باید تحت جراحی یا درمان با لیزر قرار گرفت. بعد از عمل جراحی...

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی

عوارض ژنیکوماستی نیز مانند هر عمل جراحی پلاستیک دیگر ، بخش اجتناب ناپذیر روند درمان محسوب می شود. یک جراح آموزش دیده و با تجربه قادر است این عوارض را به حداقل برساند ، البته مشروط بر اینکه بیمار نیز دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی خود را متعهدانه رعایت کند. راز...

جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بینی به روش باز و بسته

به طور کلی جراحی بینی به روش باز و بسته انجام می پذیرد. البته که فاکتورهای مختلفی در امر انتخاب روش مناسب برای هر فرد ، نیز دخیل هستند. مقصود راز جراحی از نگارش این مطلب ، بیان تمام نکات مرتبط با دو تکنیک مذکور می باشد. هدف و خواسته فرد از عمل ، اولیه یا ترمیمی بودن...

روش های پیشگیری از سرطان سینه

روش های پیشگیری از سرطان سینه

روش های پیشگیری از سرطان سینه به کلیه اقداماتی گفته می شود ، که برای کاهش ابتلا به این نوع سرطان صورت می پذیرد. با توجه به اینکه سرطان سینه ، یکی از رایج ترین انواع سرطان های زنان در میان خانم ها ، شیوع گسترده ای دارد ، دانستن روش های پیشگیری از سرطان و یا جلوگیری از...

درمان خانگی ژنیکوماستی

درمان خانگی ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در مردان که اصطلاحا به آن ژنیکوماستی گفته می شود ، امروزه به یکی از موضوعات رایج و پر اهمیت در میان آقایان مبدل گردیده است. از این رو روش های درمان خانگی ژنیکوماستی یکی از موضوعاتی است که این روزها آقایان تمایل دارند ، درباره آن جهت کمک برای کوچک کردن...

کاشت موی طبیعی

کاشت موی طبیعی

داشتن موهای سالم بعنوان یک عامل مهم در بهره مندی از یک ظاهر خوب و برخورداری از اعتماد به نفس بالا ، ضروری است ، زیرا می تواند بر زندگی اجتماعی نیز تأثیر گذار باشد. عوامل زیادی بر رشد و استحکام موها تأثیر می گذارد و برخی عوامل دیگر باعث بروز طاسی می شوند. کاشت موی...

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی

در این مقاله از راز جراحی قصد داریم افزایش سایز سینه و تاثیر آن در رابطه زناشویی ، را مورد بررسی قرار دهیم. از آن جایی سایز سینه ، یکی از مولفه های مورد توجه در رابطه جنسی است ، در سال های اخیر خانم های بیشتری برای بزرگ کردن سینه های خود ، تمایل نشان می دهند. یکی از...