| خانه 4 بلاگ 4 لوپوس

لوپوس

اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ | بلاگ, درمانی | ۰ دیدگاه

سیستم ایمنی بدن انسان ساختاری بسیار پیچیده دارد و به طور کلی قادر به حفاظت تمامی اعضای بدن در مقابل عوامل بیگانه از جمله میکروب ها ویروس ها و غیره می باشد.گلبول های سفید در بدن نقش مبارزه کننده در برابر این عوامل را دارند. اما خب همیشه این روال عادی پیش نمی رود و گاهی ممکن است این سیستم منظم دچار اختلالاتی شود که نتیجه خیلی خوشایندی ندارد و باعث می شود سیستم دفاعی بدن به جای بافت ها و عوامل بیگانه به بافت ها و عوامل خودی حمله ور شود و آنها را دچار آسیب و بیماری کند. این بیماری لوپوس نامیده می شود که شاید شما نیز نام آن را شنیده باشید. البته امروز در این مقاله راز جراحی قصد داریم در مورد این بیماری بیشتر اطلاعات کسب کنیم.

لوپوس - راز جراحی

لوپوس چیست ؟

لوپوس یک بیماری می باشد که طی آن سیستم ایمنی به بافت ها و ارگان های فرد حمله می کند. عفونت به وجود آمده در اثر این بیماری می تواند بسیاری از اعضا بدن را که شامل مفاصل، پوست، کلیه ها، سلول های خون مغز قلب و ماهیچه ها را تحت تاثیر قرار دهد. لوپوس ممکن است به سختی شناسایی شود زیرا دارای علائم و نشانه های کمی نسبت به دیگر عارضه ها می باشد. بارزترین نشانه ای که از طریق آن لوپوس شناسایی می شود نوعی راش پوستی است که روی گونه ها و بالای بینی را درگیر می کند و شکلی مانند پروانه دارد و در برابر نور خورشید بسیار حساس می باشد. افرادی که از این بیماری رنج می برند معمولا از درد مفاصل، حساسیت ها ، راش های پوستی و مشکلات داخلی در ارگانهایی نظیر مغز ، ریه ها ، کلیه ها و قلب رنج می برند. بسیاری از علائم ممکن است در رفت و آمد باشند یعنی گاهی هیچ علائمی از لوپوس را مشاهده نکنید و گاهی علائم شدیدی را تجربه کنید که زندگی روزمره تان را تحت تاثیر قرار می دهد.

انواع بیماری لوپوس

انواع مختلفی از لوپوس وجود دارد SLE نوع شایع آن می باشد و همانطور که پیشتر گفته شد، مغز، ریه ها، کبد و کلیه و غیره را درگیر می کند.

انواع دیگر این بیماری شامل موارد زیر می شوند:

 • لوپوس پوستی اریتماتوز

این نوع از لوپوس پوست را درگیر می کند در این نوع بیماری حساسیت به نور خورشید و راش پوستی و ریزش مو از جمله علائم اصلی به شمار می رود.

 • لوپوس ناشی از دارو

این نوع از لوپوس به وسیله مصرف دارو ایجاد می شود افرادی که دچار این بیماری می شوند علائمی شبیه به لوپوس SLE را تجربه خواهند کرد این نوع از لوپوس در صورتی که براثر مصرف داروها ایجاد شده باشد با قطع مصرف کاملا از بین می رود و متوقف می شود.

 • لوپوس نوزادان

یک گونه نادر از لوپوس در میان نوزادان در بدو تولد مشاهده می شود. این نوزادان لوپوس را از طریق آنتی بادی هایی که از مادرشان دریافت می کنند که ممکن است از زمان بارداری یا پیش ازآن در گذشته مبتلا به این بیماری بوده اند.البته تمامی کودکان در صورتی که مادرشان مبتلا به این بیماری باشد به لوپوس مبتلا نمی شوند.

چه کسانی در معرض لوپوس قرار می گیرند؟

هرکسی ممکن است دچار لوپوس شود. این مساله ممکن است برای زنان ،مردان و کودکان و حتی نوزادان تازه متولد شده را تحت تاثیر قرار دهد.

این عارضه در میان زنان بیشتر از مردان دیده می شود و تقریبا ۹۰ درصد از موارد شناسایی شده زنان در سنین باروری ۱۵ الی ۴۴ سالبه شمار می روند. مشاهدات قادر به بررسی درصد تمامی افرادی که درگیر این بیماری می باشند،نیست.به دلیل اینکه این کار بسیار دشوار می باشد.

لوپوس دارای علائم بسیاری می باشد که البته از جمله علائم بیماری های بسیاری به شمار می آیند.بنابراین افراد زیادی وجود دارند که در طی زمان با این بیماری درگیر می شوند؛ اما هرگز شناسایی نمیشود.

ریسک ابتلا به بیماری لوپوس ، درافرادی که اعضای خانواده آنها با این بیماری درگیر می باشند بیشتر به چشم می خورد.

 لوپوس باعث بروز چه مشکلاتی در بدن می شود؟

این بیماری قادر می باشد بر قسمت های مختلف بدن تاثیر بگذارد و باعث بروز راش های پوستی و درد شود. همچنین این بیماری به دلیل اینکه بیماری سیستم ایمنی می باشد باعث آسیب رسیدن به ارگان ها در طی زمان می شود.در قسمت های پایین می توان به موارد زیراشاره کرد:

 • پوست

مشکلات پوستی یک عارضه مشخص در لوپوس می باشند.بسیاری از افرادی که از این بیماری رنج می برند دارای راش پوستی بر روی گونه ها و بر روی پل بینی می باشند.به دلیل محل قرار گیری راش ها این بیماری را به نام لوپوس که به لاتین به معنای گرگ می باشد بر روی این عارضه گذاشته شده است.

 • خون

با بروز این بیماری در برخی از موارد کاهش خطرناک تعداد گلبول های قرمزف گلبول های سفید یا پلاکت می شود. گاهی اوقات این تغییرات می تواند باعث به وجود امدن انمی ،عفونت های جدی، یا کبودی سریع شود.

 • مفاصل

آرتروز در میان افرادی که مبتلا به لوپوس می باشند بسیار شایع است. این موضوع ممکن است با درد و یا تورم همراه باشد. خشکی مفاصل که با درد شدید همراه است ممکن است به هنگام صبح آزاردهنده باشد. خوشبختانه علائم این بیماری موقت است و این مشکلات در مفاصل منجر به فلج شدن نمی شود.

 •  کلیه ها

بروز عارضه در کلیه ها در نیمی از افرادی که مبتلا به این عارضه هستند اتفاق می افتد. مشکلات کلیوی در بیمارانی که مبتلا به لوپوس هستند و درد مفاصل دارند یا راش ، تب و یا کاهش وزن دارند ممکن است به وجود بیاید.

 • مغز

خوشبختانه مشکلات مغزی در بین این بیماران بسیار نادر می باشد. در هر صورت این مشکل ممکن است با علائمی چون گیجی ، افسردگی و تشنج همراه باشد.

شناسایی عارضه های ناشی از لوپوس

لوپوس یا SLE معمولا راحت قابل شناسایی نیست زیرا با شرایط پزشکی بسیاری مشابه است.

علائم شامل عفونت در قسمت های مختلف بدن اتفاق می افتد. پزشک معمولا آزمایش خون انجام می دهد بالا بودن سطح آنتی بادی که با علائم فوق ترکیب شده اند به معنی بروز لوپوس تلقی خواهد شد.

ممکن است در کنار این روش از تصویربرداری با اشعه ایکس قلب ،کلیه و دیگر اعضای بدن را در صورتی که پزشک نیاز ببیند استفاده شود.

بعد از شناسایی این عارضه ممکن است که افراد نیاز به تست های معمولی مانند تست خون برای چک کردن کم خونی و تست ادرار برای بررسی مشکلات در کلیه داشته باشند.

دلایل بروز لوپوس

دلایل بروز این عارضه ناشناخته می باشد .محققان همچنان برای دانستن دلایل بیشتری برای به وقع پیوستن لوپوس تحقیق می کنند با این همه فاکتورهای وجود ددارد که می تواند در بروز این مساله نقش داشته باشد. این عوامل که باعث بروز لوپوس می شود شامل :

 • تغییرات هورمونی

زنان به دلیل وجود هورمون استروژن بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

 • عوامل زیست محیطی

عوامل بسیار زیادی در محیط پیرامون وجود دارد که می تواند باعث بروز این عارضه در افراد شود که می تواند شامل گسترش ویروس ها در بدن ، استرس ،نور خورشید، داروهای مصرفی وسابقه سیگار کشیدن باشد.

 • سوابق فامیلی

ممکن است که یک فاکتور ژنتیکی در بروز این  عارضه نقش داشته باشد در صورتی که یکی از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری باشد ریسک درگیر شدن دیگر افراد خیلی بیشتر است.

 درمان قطعی لوپوس

درمانی برای لوپوس وجود ندارد، اما داروها و تغییر در سبک زندگی می تواند این عارضه را کنترل کند. افرادی که مبتلا به این عارضه می باشند، معمولا نیاز به ملاقات با پزشکان مختلف متخصص در زمینه بیماری های مختلف خواهند داشت. زیرا این بیماری ارگانهای مختلفی را درگیر می کند.

در درمان این بیماری اغلب از داروهای ضد التهاب مانند ایبو پروفن بهره می جویند.

هیدروکسی کلرولین که برای بیماران مبتلا به این بیماری پیشنهاد می شود. این دارو در گذشته برای درمان و پیشگیری از بیماری مالاریا به کار می رفت. از این دارو برای درمان درد مفاصل راش های پوستی و تورم ها یا سوزش دهان که از عوارض این بیماری به شمار می رود استفاده می کنند.

داروهای استروئیدی ،تزریق و کرم ها برای درمان التهاب کلیه و راش های پوستی تجویز می شود.

زندگی با لوپوس

بعد از اینکه از بیماری تان مطلع شدید،نباید ناامید شوید و از درمان غافل شوید باید حتما توصیه های پزشک را جدی بگیرید و داروهای تجویزی را سروقت مصرف کنید. همچنین بعد از این مسائل هنوزمراقبت هایی وجود دارد که می بایست بعد از ابتلا به لوپوس انجام دهید:

 1. از ضد آفتاب با محافظت بسیار بالا استفاده کنید.
 2. تلاش کنید که به هنگام فعالیت خیلی خود را خسته نکنید.
 3. برای کنترل کردن حجم استرس خود سعی کنید ریلکس کنید.
 4. به هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب کلاه آفتابی بپوشید.
 5. با کارفرمای خود در خصوص بیماری صحبت کنید تا برنامه کاری تان را تغییر دهد.
 6. از برنامه غذایی سالم و متناسب که شامل ویتامین د و کلسیم باشد پیروی کنید.
 7. سیگار کشیدن را ترک کنید.
 8. در اتاقهایی که ملمو از نور فلوروسنت می باشند قرار نگیرید.
 9. مراقبت‌های پیشگیری قلبی داشته باشید.

آیا بیماری لوپوس خطرناک است؟

استفاده از یک رژیم غذایی متناسب می تواند خطر بیماری لوپوس را بسیار کاهش دهد.

بیشترین خطر ناشی از این بیماری، بروز بیماری های قلبی عروقی است و به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که یک رژیم غذایی سالم متناسب برای سلامت قلبتان داشته باشید. قطع مصرف سیگار و کاهش وزن نیز منجر به نتایج بسیار بهتری می شود. همچنین ورزش منظم به سلامتی مفصل و کاهش وزن کمک می کند.

علائم لوپوس بستگی به درگیر بودن ارگان ها با بیماری و این که چقدر علائم شدید هستند دارد. تغییر در سبک زندگی می تواند از حمله هایی که ممکن است شما را به بیمارستان بفرستد جلوگیری کند.لوپوس نمی تواند بر میزان طول عمر شما تاثیرگذار باشد علی الخصوص اگر دستورات و برنامه های درمانی را به خوبی ادامه دهید.

سخن آخر

سیستم ایمنی در افراد نقش بسیار کلیدی دارد و می تواند از بدن انسان در برابرورود عوامل بیگانه یا هرگونه اختلالی محافظت کند اما در صورتی که عکس این ماجرا اتفاق بیافتد این موضوع می تواند موجب بیماری های خود ایمنی شود یعنی تمامی اجزای سیستم ایمنی به جای دفاع از بدن شروع به حمله به تمامی اجزا می کندو باعث  بیماری لوپوس که یک عارضه بسیار جدی است می شود.لوپوس می تواند اعضا زیادی را درگیر کند و سلامتی افراد را دچار مشکل کند.با اگاهی از راههای پیشگیری و کسب اطلاعات لازم در خصوص این بیماری می تواند به افراد کمک بسیاری کند تا بتوانند بهتر افرادی که دارای این بیماری هستند را درک کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات مرتبط

لیزیک

لیزیک

لیزیک یک نوع فرایند جراحی اجرا شده بر روی چشم می باشد که در آن از نور لیزر برای درمان عیوب قرنیه که مشکلاتی از قبیل نزدیک بینی ، دوربینی و آستیگماتیسم را به وجود آورده است ، استفاده می شود. این فرایند درمان ، اساساً با هدف حذف استفاده از عینک یا لنز انجام می شود ولی...

ریزش مو

ریزش مو

وقتی علائمی از ریزش مو یا آلوپسی را تجربه می کنید، ترسی بر وجودتان غالب می شود که مبادا این اتفاق به طاسی منجر شود. علت این همه نگرانی منطقی و طبیعی است. موها نقش پر رنگی در زیبایی ظاهری ما دارند. آن ها اعتماد به نفس ما را بالا می برند و داشتن موهای زیبا و آراسته...

احیای مو

احیای مو

همه ما لایق زیبا بودن هستیم فقط کافیست راه آن را درست انتخاب کنیم. همیشه راهی وجود دارد که بتوانیم زیبا بودن مان را بیمه کنیم. خوشبختانه در عصری زندگی می کنیم که در آن روش های تائید شده بسیاری وجود دارد که زیبایی و جذابیت را به ما هدیه می دهد. مو یکی از فاکتورهای مهم...