| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 پروتز چانه

پروتز چانه

اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۱ | جراحی سر و گردن | ۳ دیدگاه ها

پروتز چانه عبارتی است که به تنوع وسیعی از روندها برای بهبود چانه جهت ارتقا دادن ویژگی های زیبایی صورت مربوط می شود. این روندها در دامنه ای از گزینه های بدون جراحی تا گزینه های جراحی، گسترده است. یک دستاورد واحد برای پروتز چانه وجود ندارد. در نظر گرفتن شکل منحصر به فرد چانه یک بیمار، بر اساس ویژگی هایی از قبیل عوامل ژنتیکی، قومی و جنسیتی، حائز اهمیت می باشد. با توجه به متنوع بودن دامنه روندهای قابل اجرا در جراحی چانه ، قبل از ورود به این روند، باید اطلاعات جامعی در خصوص این گستره متنوع به دست آورید تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با نیازهای خود داشته باشید. راز جراحی شما را در این مسیر، تنها نمی گذارد و با گردآوردن یک پکیج کامل، نیاز شما در این خصوص را مرتفع می نماید. پس در ادامه با ما باشید.

پروتز چانه

چانه علیرغم اینکه در تحتانی ترین قسمت صورت قرار گرفته است، در رتبه بندی، جزو ویژگی هایی از صورت است که بیشترین تاثیر را بر روی جذابیت چهره دارد. شکل چانه نقش مهمی را در ابراز نمودن ویژگی های فیزیکی و ویژگی های زنانه و مردانه صورت ایفا می کند. از نمای نیمرخ صورت، چانه، دومین بخشی از صورت است که ناهنجاری ها را به وضوح نشان می دهد. در افرادی که از شکل چانه خود راضی نیستند، پروتز چانه می تواند بعنوان یک گزینه خوب برای رفع نواقص آن، مورد استفاده قرار گیرد.

با ساختار پروتزهای چانه آشنا شوید :

خوب است نسبت به جزئیات و هر نوع متریالی که قرار است در پروسه جراحی برای شما استفاده شود ، آگاهی داشته باشید. در عمل پروتز چانه ، ایمپلنت های مورد استفاده ، ساختارهای کوچک و منسجمی هستند که از مواد زیست سازگار تهیه شده اند. منظور از اصطلاح زیست سازگار این است که آن ماده با با بافت های زنده بدن سازگاری پیدا می کند و احتمال پس زده شدن آن از سوی بدن بسیار پایین است . ماده زیست سازگاری که به طور معمول در ساخت ایمپلنت های چانه بکار می رود از جنس سیلیکون می باشد. سیلیکونی بودن پروتزها موجب می شود که به راحتی شکل پذیر باشند و بر روی استخوان چانه به خوبی قرار گیرند.

به لحاظ سایز و کانتور نیز ایمپلنت های چانه انواع مختلفی دارند ؛ زیرا اجزای چهره افراد با یکدیگر تفاوت داشته و کسانی که به انجام این جراحی نیازمند هستند باید بتوانند از پروتزی مناسب با آناتومی صورتشان استفاده کنند. برای انتخاب ایمپلنتی با اندازه و فرم مناسب ، بهتر است از جراح پلاستیک خود کمک بگیرید. ایشان طبق دانسته های خود ، صورت شما را بررسی می کند و ایرادات موجود را در نظر می گیرد. سپس بر اساس نواقص موجود ، به جهت برطرف کردن آن ها ، بهترین پروتز را برایتان انتخاب می کند ؛ به طوری که پس از عمل ، نتیجه ای عالی و طبیعی برایتان حاصل می شود.

بعد از اینکه پروتزهای سیلیکونی در محل مورد نظر قرار گرفتند ، متوجه خواهید شد که به بافت استخوانی طبیعی چانه بسیار مشابه هستند. چنانچه این پروسه تحت نظر یک جراح خبره به انجام رسد ، تشخیص اینکه فرد عمل پروتز چانه انجام داده است ، دشوار خواهد بود.

جراحی پروتز چانه

برای پروتز چانه، ایمپلنت هایی جهت خلق اندازه و شکل مطلوب، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از چانه عقب یا ضعیف خود رنج می برید یا احساس می کنید ویژگی های صورت شما فاقد تناسب هستند، جراحی پروتز چانه می تواند به شما در داشتن احساس اعتماد به نفس در چهره کمک کند. اصولاً بهترین پروتز چانه، هارمونی صورت را بهبود می بخشد.

این روند می تواند چانه را در موقعیتی قرار دهد که متناسب با ویژگی های دیگر از جمله بینی باشد. این گزینه درمان زیبایی می تواند در ترکیب با لیفت گردن، نتیجه بهتری را به دست دهد. ایمپلنت چانه می تواند مشکل غبغب را که به دلیل کوچک بودن استخوان چانه پیش می آید نیز حل کند.

عمل پروتز چانه چگونه انجام می شود؟

این جراحی یک گزینه دائمی برای بزرگ کردن چانه است. ایمپلنت های استفاده شده در این روند، از جنس سیلیکون، پلی تترافلورواتیلن، پلی اتیلن، شبکه پلی آمید نایلون یا غضروف یا استخوان خودی می باشد. نوع پروتز چانه استفاده شده، به نیازهای زیبایی، تاریخچه پزشکی و ترجیحات و تجربه جراح پلاستیک شما، وابسته است.

این روند جراحی، اغلب تحت بی حسی موضعی با تزریق داروی آرامبخش عمیق انجام می شود. داروی بی حسی در ناحیه ای که قرار است جراحی بر روی آن انجام شود، تزریق می گردد. یک برش، در دو طرف دهان در زیر خط لثه پایین یا به صورت بیرونی، در زیر چانه، ایجاد می شود. سپس ایمپلنت جایگذاری شده و لایه بافتی که پایه استخوان را پوشش می دهد، بخیه زده می شود. آنتی بیوتیک جهت مصرف در یک دوره یک هفته ای بعد از جراحی برای جلوگیری از بروز عفونت، تجویز می گردد و بخیه ها معمولاً ظرف ۵ تا ۷ روز بعد از جراحی، برداشته می شوند.

پروتز چانه مردان

جراحی پروتز چانه روز به روز در میان جمعیت مردان، علاوه بر زنان، در حال مورد استقبال قرار گرفتن هرچه بیشتر می باشد. اهمیت چانه در جذابیت صورت و نشان دادن ویژگی های مردانه، یکی از دلایل تمایل مردان به انجام این جراحی می باشد.

خطرات جراحی پروتز چانه

خطرات جراحی پروتز چانه شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • جابجا شدن ایمپلنت
 • آسیب دیدن اعصاب حسی
 • شکل گیری اسکار
 • خورده شدن استخوان
 • نیاز به برداشته شدن ایمپلنت در صورت بروز مشکلات

مزایای پروتز چانه

پروتز چانه در زنان و مردان برای دستیابی به مزایا و اهداف زیر انجام می شود:

۱ . بازیابی تقارن و تعادل صورت

۲ . تقویت فک

۳ . ارتقاء دائمی پهنا و برآمدگی چانه

۴ . کاهش پیش آمدگی یا غبغب

عوارض جراحی پروتز چانه

برای در امان ماندن از خطر عوارض پروتز چانه ، بایستی در انتخاب جراح پلاستیک دقت کنید. هر چند اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم ریسک بروز عارضه ها هرگز به صفر نمی رسد. اما شما با انتخاب درست و انجام مراقبت ها این ریسک را به حداقل رسانده یا این که عارضه ها در صورت نمود یافتن ، شدید و حاد نخواهند بود. ریسک های احتمالی عمل افزایشی چانه عفونت ، هماتوم (خونریزی داخلی) ، جا به جاشدن پروتزها ، تشکیل اسکار و اثرات جانبی ناشی از بیهوشی عمومی هستند.

آیا من داوطلب خوبی برای جراحی پروتز چانه هستم؟

پروتز چانه برای مردان و زنانی که به طور طبیعی با چانه های ضعیف و عقب رفته متولد شده اند، گزینه مناسبی می باشد. این روند به مردان و زنان در دستیابی به فکی قوی تر و نیمرخی متعادل تر در صورت کمک می کند. بهترین داوطلبین برای ایمپلنت چانه، افراد غیر سیگاری می باشند که در وضعیت سلامت خوبی بوده و انتظارات منطقی از نتایج روند دارند. انتخاب یک جراح با تجربه می تواند در خلق نتایج بهینه کمک کند.

جلسه مشاوره

از آنجاییکه این عمل جراحی متناسب با نیازهای فرد، سفارشی می باشد، مشاوره با جراح برای دستیابی به موفقیت، بسیار حائز اهمیت است. در طول جلسه، موارد زیر مطرح می شود:

 • اهداف مورد بحث قرار می گیرد.
 • شکل چانه ارزیابی می شود.
 • عکس از صورت گرفته می شود.
 • گزینه های درمان برای پروتز چانه شرح داده می شود.
 • روندهای ترکیبی پیشنهاد می شوند.
 • طرح جراحی ترسیم می شود.

پروتز چانه چگونه سفارشی می شود؟

پروتز چانه، روند جراحی است که یک چانه قوی تر و طبیعی تر در آن خلق می گردد و این اندام صورت در وضعیت متناسب با سایر ویژگی های صورت، قرار می گیرد. تکمیل روند جراحی، تنها به یک ساعت زمان نیاز داشته و نتیجه درمان، بلافاصله قابل رویت خواهد بود.

جراحی پروتز چانه با چه روندهایی قابل ترکیب است؟

بسیاری از بیماران جراحی ایمپلنت چانه، تصمیم می گیرند شلی نامطلوب در پوست صورت را به همراه جراحی پروتز چانه، درمان کنند. جراحی لیفت صورت ، خطوط و چین و چروک ها را به حداقل رسانده و بافت های صورت را در موقعیت بهتر قرار داده و چهره را جوانسازی می کند.

جراحی لیفت گردن نیز گزینه دیگری است که می توان به همراه با این جراحی ، برای درمان علائم پیری در گردن و زیر چانه مورد استفاده قرار داد.

لیپوساکشن گردن نیز برای حذف غبغب و از بین بردن رسوبات چربی در گردن، کارساز است. با کاهش این چربی، نتایج پروتز چانه، به شکل بارزتری، خودنمایی خواهد کرد.

ریکاوری بعد از پروتز چانه

ایمپلنت چانه یک روند سرپایی بوده و شما می توانید بعد از تکمیل روند، به منزل بازگردید. تجربه کردن بی حسی و درد در ناحیه چانه، طبیعی می باشد. به شما توصیه می شود در هنگام خواب و استراحت، سرتان را در موقعیت بالاتر قرار دهید. این کار به گردش صحیح جریان خون کمک می کند. شما می توانید فعالیت سبک را به محض اینکه احساس آمادگی کافی کردید، از سر بگیرید. البته باید حداقل به مدت دو هفته از انجام فعالیت های سنگین، خودداری کنید.

تا زمان بهبود کامل چانه، باید از انجام فعالیت هایی که احتمال آسیب دیدن یا جا به جا شدن پروتز چانه در آن وجود داشته باشد، اجتناب کنید.

می شود گفت چنانچه فرد گزینه مناسبی برای عمل باشد ، دوره ریکاوری آسان و کوتاه مدتی را سپری خواهد کرد ؛ به گونه ای که بعد از ۷ روز قادر خواهد بود به محل کار خود بازگردد و بسیاری از کارهای روزانه را به انجام رساند. البته به یاد داشته باشید که منظور فعالیت هایی است فارغ از فشار و تحرک زیاد. دردی که بعد از عمل به سراغتان می آید طبیعی بوده و شدت چندانی ندارد. درد نمود یافته با مصرف دارو یا استفاده از کمپرس یخ قابل کنترل خواهد بود.

در مدت نقاهت از عمل ، برای آن که ورم چانه زودتر کاهش یافته و محل بخیه ها سریع تر بهبود یابند ، به نحوی باید بخوابید که صورت تان رو به سقف قرار گیرد ؛ یعنی بر روی کمر دراز بکشید. همچنین دو یا چند بالش را زیر سرتان بگذارید تا در وضعیت بالاتری قرار بگیرد. خوب است تا یک الی دو هفته به همین حالت بخوابید.

مسئله دیگری که برای بیماران سوال بر انگیز است این است که بعد از عمل پروتز چانه چه چیزی بخوریم ؟ به احتمال خیلی زیاد جراح از شما درخواست می کند که در یک الی دو روز اول مصرف مایعات و غذاهایی مثل سوپ آبکی که به جویدن و حرکت دادن فک و چانه نیازی ندارند را در پیش بگیرید. شروع فعالیت های پر تکاپو ، معمولا در هفته سوم الی چهارم ریکاوری مجاز می شود.

بدانید که برای رسیدن به نتیجه باب میل تان ، لازم است کاملا دقیق و درست تمام مراقبت هایی که جراح به شما می گوید را رعایت کنید. یک ماه بعد از عمل ، فرم چانه را که مشاهده می کنید ، تقریباً نزدیک به فرم نهایی آن است اما همچنان مدت دیگری باید صبر کرده ( حداکثر ۳ ماه ) تا باقی مانده ورم به طور کامل رفع گردد.

آیا پروتز چانه دردناک است؟

پروتز چانه تحت بی حسی موضعی برای حذف درد در طول جراحی، انجام می شود. تورم، کبودی، بی حسی و سفت شدن چانه در طول چند روز اول بعد از جراحی، با تجویز داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک، طبیعی می باشد.

خوردن رژیم غذایی نرم در ابتدا برای کمک در به حداقل رساندن فشار اضافی بر روی فک، توصیه می شود.

آیا پروتز چانه جای زخم بر جای می گذارد؟

به دلیل ایجاد یک برش بیرونی که در زیر چانه ایجاد می شود، جای زخمی بر جای می ماند. پزشک ظرافت ویژه ای را در خصوص اندازه و محل قرار گرفتن برش، برای کمک در تضمین به حداقل رساندن نمایان شدن جای زخم، به کار می بندد. تمامی جای زخم ها به مرور زمان محو می شود و در این مدت، استعمال کرم های موضعی مخصوص اسکار، توصیه می گردد.

چگونه برای جراحی پروتز چانه آماده شویم؟

با توجه به اینکه پروتز چانه تحت بی حسی موضعی انجام می شود، از بیمار خواسته می شود تا استعمال سیگار و مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهابی را حداقل به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز قبل و بعد از روند، ترک کند.

همچنین بیمار باید هماهنگی های لازم با یکی از دوستان یا نزدیکان را جهت بازگرداندن شما به منزل در روز جراحی، بعد از تکمیل روند، به عمل آورید.

گزینه های بدون جراحی پروتز چانه

گزینه بدون جراحی که بتواند دقیقاً نتایج حاصل از جراحی پروتز چانه را به دست دهد، وجود ندارد. البته، فیلرهای پوستی برای ارتقا دادن حجم چانه موجود می باشد، ولی نتایج آنها موقتی بوده و نمی تواند به اندازه جراحی ، مطلوب باشد.

مراقبت های بعد از عمل پروتز چانه

در این بخش ، علاوه بر توصیه های مراقبتی گفته شده در قسمت ریکاوری ، به دیگر نکات مراقبتی اشاره خواهیم کرد که جراح پلاستیک بعد از عمل رعایت آن ها را به شما گوشزد می کند.

استفاده از کمپرس یخ : در ۷۲ ساعت اول بعد از عمل ، قرار دادن کمپرس یخ در کاهش کبودی ، ورم و درد بسیار موثر است. کمپرس را طی فواصل زمانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای بر روی گردن قرار دهید ؛ یعنی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه آن را بر روی موضع مورد نظر قرار داده و سپس به همین اندازه در حالت استراحت قرار بگیرید. نکاتی که در استفاده از کمپرس باید به آن ها دقت داشته باشید اول این است که آن را به طور مستقیم بر روی گردن قرار ندهید ؛ یعنی کمپرس را درون پارچه لطیفی بپیچانید تا مستقیما با پوست تماس پیدا نکند. مورد دوم این است که نباید از یخ هایی با وزن زیاد و سنگین استفاده کنید که به چانه و پروتز آن ، فشار زیادی وارد سازد.

تغذیه بعد از عمل : علاوه بر مصرف مایعات و غذاهای آبکی در ۲ روز ابتدایی ، توصیه می شود که طی یک هفته اول برای آن که پروسه بهبودی به خوبی پیش برود از غذاهای سرشار از پروتئین استفاده نموده و نمک مصرفی خود در غذا را کاهش دهید ؛ زیرا پروتئین ها به پروسه ترمیم بافت ها کمک کرده و سدیم کلراید موجب افزایش ورم می شود. همچنین تا زمانی که اثرات بی حسی از بین بروند (حدود چند ساعت تا یک الی دو روز ) از مصرف نوشیدنی های داغ یا خیلی سرد اجتناب کنید.

داروی مسکن : همان طور که گفتیم بعد از عمل ممکن است میزان دردی را تجربه کنید. در این شرایط ، پزشک داروهای ضد دردی را تجویز نموده که به شما می گوید در صورت نیاز هر ۴ الی ۶ ساعت آن را مصرف کنید. اگر هم درد قابل توجهی را احساس نکردید ، لازم نیست از داروی مسکن استفاده کنید.

مراقبت از محل برش ها بعد از عمل پروتز : لازم است طی هفته نخست ، محل بخیه ها در زیر چانه ، روزانه ۲ الی ۳ مرتبه تمیز شوند. لطفا برای تمیز کردن آن ها از یک پارچه نخی یا گوش پاک کن استفاده کرده و آن را به محلول هیدروژن پراکسید آغشته کنید. بدین نحو هر گونه آلودگی یا خون خشک شده در آن ناحیه از بین رفته و از پوسته پوسته شدن موضع جلوگیری می شود. به علاوه ، برای ممانعت از عفونت ، باید از پمادهای موضعی آنتی بیوتیک نیز استفاده کنید. این پمادها علاوه بر اینکه از عفونت جلوگیری می کنند ، با چرب نگه داشتن بخیه ها ، به بهبودی آن ها کمک کرده و از تشکیل اسکار پیشگیری می کنند.

نکات تکمیلی :

به مدت ۳ روز ، تا حد امکان حرکات دهان و فک خود را محدود کنید.

احتمال می رود بعد از ۲ روز ، حمام کردن برایتان مجاز شود.

پرداختن به فعالیت جنسی ۴۸ ساعت بعد از عمل پروتز چانه امکان پذیر است.

اگر پس از جراحی درد ، ورم یا افزایش دمای بدن غیر متعارفی را احساس کردید ، به سرعت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

چه زمان می توان نتایج جراحی پروتز چانه را مشاهده کرد؟

شما بلافاصله بعد از جراحی، می توانید از مزایای داشتن یک چانه قوی تر و برجسته تر، بهره مند شوید. این نتایج در طول چند هفته و چند ماه بعد از روند، با فروکش کردن تورم و جا افتادن ایمپلنت در محل جایگذاری شده، بهبر و بهتر، خود را نشان خواهد داد.

نتیجه و ماندگار پروتز چانه

یکی از مواردی که متقاضیان پروسه های زیبایی هنگام انتخاب فرایند مورد نظر به آن دقت نموده و یکی از ملاک های انتخابی آنان می باشد ، نتیجه حاصل از پروسه و مدت ماندگاری آن است. نتیجه غایی از عمل بزرگ کردن چانه با ایمپلنت به صورت تدریجی و بعد از برطرف شدن اثراتی همچون ورم و کبودی نمایان می گردد. حداکثر زمانی که ممکن است این پروسه طول بکشد ، ۳ ماه می باشد. در خصوص ماندگاری پروتز چانه می توانید انتظار داشته باشید که تا سال های زیادی باقی بماند. زیرا ساختار ایمپلنت های سیلیکونی چانه بسیار محکم و مقاوم بوده ؛ به طوری که می توانند برای همیشه در محل قرار گرفته ، باقی بمانند. می دانید که با بالا رفتن سن ، نشانه های پیری بر روی صورت و پوست آن نمود پیدا می کنند ؛ اما این روند به ندرت بر روی پروتز چانه تاثیر می گذارد. احتمال تخریب پروتز بر اثر ضربه به صورت و نیاز به جراحی مجدد نیز بسیار پایین است. بدین نحو افرادی که می خواهند به جای اینکه چند بار تحت پروسه قرار بگیرند مثل زاویه سازی و اصلاح فرم چانه با تزریق فیلر یا تزریق چربی ، تنها با یک پروسه به ظاهری آراسته دست یابند ، می توانند عمل پروتز چانه را انجام دهند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پریا
پریا
2 سال قبل

مقاله پروتز چانه سایتتون خیلی خوبه

فاطمه حامدی
فاطمه حامدی
2 سال قبل

آیا نتیجه پروتز چانه دائمی است؟

مستانه احمدی
مستانه احمدی
2 سال قبل

به زاویه فک هم مربوطه میشه؟

مقالات مرتبط

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک که تحت عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، یک روند جراحی برای کاهش پف پلک های پایینی و برداشتن پوست اضافی از پلک های بالایی می باشد. این جراحی معمولاً با اهداف زیبایی انجام می شود، ولی می تواند به عنوان یک روش موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی که افتادگی...

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود، نوع بینیتون چیه و چه مدل بینی برای چهره شما مناسب تره توصیه میکنم...