| خانه 4 بلاگ 4 چسب بینی

چسب بینی

شهریور 18, 1400 | بلاگ | ۰ دیدگاه

چسب بینی ، یکی از مهم ترین نکات مراقبتی پس از جراحی بینی محسوب می شود. دغدغه بسیاری از افراد این است که بعد از عمل، چگونه چسب را به طور صحیح بر روی بینی بچسبانند. ممکن است علی رغم توضیح متعدد و بسیار کامل پزشک، به محض رسیدن به خانه و اقدام برای تعویض چسب، نکاتی را فراموش کنید و آن گونه که باید عمل چسب زدن را انجام ندهید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا تمام اصول و مراحل چسب زدن را برایتان شرح دهیم تا در صورت از یاد بردن هر یک از موارد مربوط به این فرایند، بتوانید به راز جراحی رجوع کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

چسب بینی

چسب زدن بینی

تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که چرا باید بعد از انجام رینوپلاستی ، بینی خود را چسب بزنید؟ پس از باز شدن گچ، بهترین جراح بینی با توجه به نوع بینی و وضعیت کلی آن، علاوه بر آموزش صحیح چسب زدن بینی ، مدت زمان لازم را نیز به شما اعلام می کند.

یکی از مهم ترین علت های استفاده از چسب بینی، کنترل ورم بعد از جراحی بینی می باشد. پس از عمل، اولین موردی که در بینی خود مشاهده می کنید، متورم شدن آن، بویژه در ناحیه نوک بینی، است. بنابراین چسب بر روی پل و نزدیک به نوک دماغ قرار می گیرد تا از میزان ورم ایجاد شده بکاهد.

همان طور که در مقاله های پیشین مطالعه کردید (نگید که نخواندید!)، بینی برای رسیدن به فرم نهایی خود حداقل به یک سال زمان نیاز دارد. بدین ترتیب، لازم است در طول این مدت، اصولی را که به روند بهبودی کمک می کنند، رعایت کنید؛ از جمله زدن چسب بینی . این فرایند دوره بهبود را تسریع می بخشد و در امر سازگاری بینی با ساختار جدید خود، نیز تأثیر گذار می باشد.

پرسش بعدی که ممکن است پیش بیاید این است که اگر بعد از جراحی، از زدن چسب به بینی امتناع کنیم، چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از عمل بینی به هر علتی امکان دارد که شما از زدن چسب بینی اجتناب کنید. گاهی اوقات دلیل آن تنها سهل انگاری در این امر و بی اهمیت پنداشتن آن می باشد که البته ضرر آن را مشاهده خواهید کرد. اول از همه برطرف نشدن ورم و شاید حتی افزایش شدت آن را به همراه دارد و در پی آن کند شدن روند بهبودی وقوع پیدا می کند. هر چه روند بهبودی کند تر پیش رود احتمال بروز بافت اسکار یا دیگر عوارض پس از جراحی، افزایش می یابد.

همچنین ممکن است که بینی با ساختار جدید خود سازگاری پیدا نکند و کمی تغییر شکل در ظاهر آن، نمایان شود. درست است که ساختمان استخوانی و غضروفی، فرم اصلی بینی را تشکیل می دهند؛ اما پوست و بافت ها نیز در این امر دخیل هستند. بنابراین تغییر در پوست و بافت بینی، بر ظاهر آن نیز اثر گذار خواهد بود.

دلیل دیگر استفاده نکردن از چسب بینی ، ممکن است حساسیت فرد به مواد تشکیل دهنده آن باشد. چنانچه بروز علائمی مانند سوزش، قرمزی و برآمدگی بر روی بینی مشاهده کردید، باید تا زمان برطرف شدن علائم، زدن چسب به بینی را متوقف نمایید. پس از رفع اثرات ذکر شده می توانید مجدداً عمل چسب زنی را انجام دهید.

توصیه می شود در صورت بروز دوباره چنین واکنش هایی، به پزشک مراجعه کنید تا در صورت امکان روند دیگری را اتخاذ نماید.

اکنون رسیدیم به مهم ترین مطلب؛ چگونه چسب را بر روی بینی قرار دهیم؟

 آموزش چسب زدن بینی

البته که آموزش چسب زدن به بینی توسط پزشک به شما ارائه داده می شود. با این حال پیشنهاد می شود در هفته ابتدایی جهت هر بار تعویض چسب، به پزشک مراجعه نمایید. چرا که در روزهای اول ساختار بینی همچنان حساس بوده و بهتر است برای جلوگیری از بروز هر آسیب احتمالی، یک متخصص عمل برداشتن و زدن چسب بینی را انجام دهد. همچنین در این مدت می توانید به طور دقیق نحوه قرار گیری چسب بر روی بینی را، در ذهن تان حک کنید. بعد از یک هفته، خود می توانید به انجام این امر بپردازید.

نحوه چسب زدن بینی

مرحله اول– تمیز کردن پوست بینی: پیش از زدن چسب بینی ، مطمئن شوید که پوست بینی و نواحی اطراف آن، عاری از هرگونه آلودگی می باشد. می توانید با استفاده از صابون ملایم و آب پوست بینی را به آرامی شستشو دهید سپس با دستمال کاغذی آن را خشک کنید یا می توانید از پد الکلی استفاده نمایید. انجام هر دو مورد با یکدیگر نیز امکان پذیر است. این امر سبب می شود تا هرگونه مواد چربی و آرایشی از پوست شما پاک گردد و چسب به طور کامل بر روی آن قرار گیرد. بعد از شستن و پاک کردن پوست خود، ۵ الی ۱۰ دقیقه صبر کنید تا پوست کاملاً خشک شود.

مرحله دوم– برش دادن چسب: ۶ الی ۸ نوار چسب به اندازه های ۳ تا ۴ سانتی متر برش دهید. دقت کنید که اندازه برش ها دقیق باشند. سپس ۲ نوار به اندازه ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر نیز جدا کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که با توجه به اندازه بینی، ممکن است به تعداد برش های بیشتری نیاز پیدا کنید.

مرحله سوم– قرار دادن چسب بر روی بینی: جهت زدن چسب بینی، مقابله آینه قرار بگیرید تا دید بهتری داشته باشید. چسب زدن را از قسمت بالایی بینی شروع کرده و به سمت پایین ادامه دهید.

در وهله اول نوار چسب های کوچک تر را بر روی پل بینی قرار داده و هر چه به سمت پایین می روید، باید چسب هایی با طول بیشتر را مورد استفاده قرار دهید. دقت کنید که هنگام قرار دادن چسب بعدی، بخشی از آن (حدود ۵۰ درصد) بر روی نوار چسب قبلی قرار گیرد تا استحکام بهتری ایجاد کند. این عمل را باید دقیقاً تا بالای نوک بینی انجام دهید.

سپس دو نوار چسب ۱۰ الی ۱۲ سانتی متری را از وسط بر روی کلوملا بینی (زیر نوک بینی) قرار داده و دو طرف دیگر آن را تا بالای بینی بچسبانید (مانند حرف U انگلیسی). توجه داشته باشید که چسب، سوراخ های دماغ را نپوشاند.

نحوه قرار دادن چسب ها به این صورت است که دو طرف چسب را گرفته، وسط آن را بر روی بینی قرار داده و سپس کناره های نوار چسب را با یک فشار آرام به کناره های بینی  بچسبانید و آن را مالش دهید تا به خوبی بر روی پوست بچسبد. در طول این فرایند هیچ گونه فشاری نباید به بینی وارد شود. به طور طبیعی هنگام زدن چسب کمی درد احساس می شود.

خوب است بدانید که با توجه به نوع عمل (جراحی اولیه بینی یا جراحی بینی ترمیمی ) ممکن است نحوه زدن چسب بینی کمی متفاوت باشد. گاهی اوقات نیز پزشک بنا به تشخیص خود در این روند ،تغییری ایجاد می کند. پس در صورت مشاهده مواردی از این قبیل، تعجب نکنید.

شیوه ای که ما توضیح داده ایم برای تمامی جراحی ها مناسب و کاربردی است.

پیرامون موضوع چسب زدن بینی گاهی این سؤال مطرح می شود که آیا نحوه چسب زدن بینی گوشتی و استخوانی با هم متفاوت است یا خیر. باید گفت که اساس کار، برای هر دو بینی یکسان می باشد و تضادی میان آن ها وجود ندارد. اما در برخی موارد جانبی که در ادامه به تفکیک آن ها را توضیح می دهیم، با یکدیگر تا حدودی متفاوت هستند.

چسب زدن بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی کمی دشوار تلقی می شود و مراقبت های پس از آن نیز به همین منوال سخت تر می باشد. میزان تورم دماغ گوشتی و احتمال ایجاد بافت اسکار بر روی آن، بسیار بیشتر است؛ بنابراین نیاز است تا به مدت بیشتری ، چسب بینی بر روی آن قرار بگیرد.

همچنین این دسته از بینی ها دارای غدد چربی فراوانی می باشند؛ در نتیجه عموماً سطح پوست آن ها چرب و براق است. از این رو پیشنهاد می شود که روزانه چسب بینی را تعویض نمایید.

توصیه می شود شب پیش از خواب حتماً بر روی بینی گوشتی خود چسب بزنید؛ بدین منظور که هنگام بیدار شدن از خواب، مقدار قابل توجهی از ورم دماغ کاهش یافته باشد.

چسب زدن بینی استخوانی

افراد پس از عمل بینی استخوانی خود، به نسبت ریکاوری آسان تری در پیش دارند. به دلیل ساختار استخوانی ، این بینی ها به میزان کمتری ورم می کنند و در مدت کوتاهی نیز برطرف می شود. در نتیجه مدت زمان کمتری را برای زدن چسب به بینی صرف می کنند.

به علاوه، در صورتی که پوست بینی استخوانی خشک نباشد، برای تعویض چسب می توانید یک روز در میان اقدام نمایید. اگر که پوست بینی خشک باشد می توانید ۳ روز یک بار چسب بینی خود را عوض کنید.

مدت زمان زدن چسب بینی

عموماً نوع بینی ( گوشتی یا استخوانی )، مدت لازم برای زدن چسب بر روی آن را مشخص می کند. این مدت بین ۳ هفته تا ۶ ماه متغیر است. به طور کلی پس از جراحی، متخصص زیبایی تأکید می کند که فرد حداقل به مدت ۳ هفته پس از بازکردن گچ بینی، باید از چسب استفاده کند. بعد از این مدت، بهتر است به پزشک مراجعه کرده تا با معاینه بینی شما، بهتر بتواند در مورد ادامه روند زدن چسب، تصمیم گیری کند.

همان گونه که پیش تر نیز اشاره شد، مدت زمان  چسب زدن بینی ، برای دماغ هایی با ساختار استخوانی کمتر از بینی گوشتی است. دماغ استخوانی حتی امکان دارد پس از ۳ هفته دیگر نیازی به چسب ، نداشته باشد. اما فرد درصورت تمایل می تواند به مدت بیشتری این عمل را انجام دهد.

این امر در بینی گوشتی، کمی متفاوت تر است. چنانچه دماغ شما گوشتی می باشد، به دلیل ضخامت پوست آن، باید مدت زمان بیشتری از چسب استفاده کنید. با توجه به روند بهبودی بینی، پروسه زدن چسب بر روی بینی، امکان دارد تا ۶ ماه نیز زمان برد. تورم بینی های گوشتی حتی سال ها پس از جراحی نیز ممکن است بروز پیدا کند. در این صورت می توانید مجدداً از چسب زدن بینی استفاده نمایید.

فواید چسب زدن به بینی

یکی از بارزترین فواید چسب زدن به بینی ، کنترل التهاب و تورم و در نتیجه کاهش یافتن آن می باشد.

در طول دو هفته اول بعد از عمل بینی ، لثه ها معمولاً ملتهب می شوند و بینی و بافت های اطراف آن متورم می گردند.  به این ترتیب چسب زدن به روی بینی ، می تواند در کاهش دادن این تورم و التهاب نقش به سزایی داشته باشد.

علاوه بر این ، چسب زدن به بینی می تواند بعنوان یک علامت هشدار دهنده برای اطرافیان عمل کند. به این ترتیب که به آنها هشدار می دهد تا مراقب حرکات خود نسبت به شما باشند تا ناخواسته آسیبی به بینی شما وارد نیاورند.

وقتی به بینی خود چسب می زنید ، اطرافیان شما می دانند که نباید این اندام تحت درمان قرار گرفته را لمس کنند یا حرکات خشونت آمیزی که باعث آسیب دیدن بینی شما شود ، انجام دهند.

بنابراین چسباندن چسب بینی بعد از عمل جراحی ، به کاهش سریع تر تورم کمک کرده ، بهبود را سرعت بخشیده و در دستیابی به نتیجه بهتر و قابل پیش بینی تر کمک می کند. فشار وارد آمده بر روی بینی در نتیجه چسباندن چسب ، باعث می شود که بهبود ساختار جدید بینی ، بهتر تحت کنترل قرار گیرد. این فشار همچنین تورم و ادم بافت را نیز کاهش می دهد.

استفاده از چسب بینی بخصوص در بیماران دارای پوست ضخیم بینی ، که در آنها کشیدن پوست و اصلاح بینی برای کسب نتیجه مطلوب در جراحی بسیار مهم است ، کارساز می باشد. چسب زدن می تواند باعث تحریک این اندام و تلاش بیشتر بدن برای بهبود سریع تر شود. برخی از بیماران می توانند چسب بینی برای مدت طولانی را به خوبی تحمل کنند ولی در برخی دیگر این کار بسیار دشوار می باشد.

در برخی از بیماران چسب زدن بینی باعث بروز علائمی از قبیل سوزش و قرمزی در پوست بینی می شود. در این شرایط چسب زدن به بینی را تا زمان از بین رفتن تحریک ، متوقف نموده و سپس دوباره چسب زدن به بینی را آغاز کنید.

نحوه برداشتن چسب بینی

برداشتن چسب بینی باید با دقت بسیار زیاد انجام شود. شما نباید به طور ناگهانی و یکدفعه چسب بینی را از انتهای آن بکشید و از روی بینی جدا کنید . اگر این کار را انجام دهید ، پوست نمی تواند به روند بهبود و جمع شدن خود ادامه دهد. برای برداشتن و جدا کردن چسب طی یک روند بی خطر و امن ، شما می توانید یک محلول خیس کننده چسب را از داروخانه بدون نیاز به داشتن نسخه تهیه کنید. این محلول باعث شل شدن چسب می شود. پس از آن به راحتی می توانید چسب را بدون وارد آمدن فشار به پوست بینی از روی آن جدا کنید.

روش دیگر برای جدا کردن چسب بینی ، گرفتن دوش آب گرم می باشد. در این هنگام باید مقدار زیادی کف را برروی چسب قرار دهید تا بتوانید به راحتی آن را از روی پوست بینی خود جدا کنید. استفاده از یک موچین و ابزار مشابه با آن به شما کمک می کند تا بخش عمده ای از چسب را از روی پوست بینی بلند کنید. در ابتدا به آرامی چسب را از روی پوست بینی جدا کنید  و سپس به سرعت یک زاویه ۱۸۰ درجه دور بزنید و بقیه چسب بینی را در همان جهت مشابه و موازی با سطح پوست ، جدا کنید. با انجام این کار می توانید خطر جدا شدن پوست از استخوان و غضروف را به حداقل سطح ممکن برسانید .

این فرایند را هر روز تا زمان صلاحدید پزشک برای متوقف نمودن آن و تا زمانی که پزشک تشخیص دهد که چسب زدن به بینی دیگر مورد نیاز نمی باشد ، ادامه دهید. اگر چسب زدن بینی بعد از جراحی به طور مداوم و به طرز صحیح انجام شود ، می تواند نتیجه مطلوبی را بر جای گذارد .

همان قدر که مراقبت از چسب بینی حائز اهمیت است ، برداشته شدن آن از روی بینی نیز به ملاحظات ویژه ای نیاز دارد. همانطور که گفته شد ، یکی از روش های برداشتن چسب بینی ، استفاده از دوش آب گرم است. وقتی در حال گرفتن دوش آب گرم هستید ، اجازه بدهید تا آب بر روی بینی شما جریان پیدا کند. سپس به روی بینی صابون بکشید و به آرامی آن را از پایین به بالا بر روی بینی حرکت دهید. جدا کردن چسب بینی از بالا به پایین ممنوع می باشد.

بعد از برداشتن چسب بینی ، بینی تان را با آب و صابون ملایم بشویید و اجازه بدهید تا خشک شود. ۵ تا ۱۰ دقیقه دست نگه دارید. پس از آن دوباره می توانید طبق روش آموزش داده شده توسط پزشک ، بینی تان را مجدداً چسب بزنید. .

سخن پایانی

فاکتورهای بسیاری، نتیجه حاصل از عمل رینوپلاستی را تحت تأثیر قرار می دهند.  چسب زدن بینی یکی از این عوامل بوده و بسیار حائز اهمیت می باشد. پس در صورت انجام عمل زیبایی بینی حتماً به این موضوع توجه داشته باشید. همچنین علاوه بر مطالب گفته شده در این بخش، حتما توصیه های پزشک خود را نیز مد نظر قرار دهید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر

ترکیدن بواسیر یا پارگی آن ، یک عارضه بسیار دردناک می باشد. امروزه رژیم های غذایی نامناسب و کم تحرکی ، سبب شده که افراد بسیاری به عارضه بواسیر مبتلا شوند. نمی توانید فردی را بیابید ، که حتی یک بار هم در زندگی خود به عارضه یبوست دچار نشده باشد. یبوست در صورت تداوم و عدم...

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

افراد بسیاری وجود دارند که با چربی های اضافه و سرسخت در بدن خود، دائم در حال کشمکش هستند. ورزش و رژیم غذایی نیز نتوانسته است مشکل آن ها را حل کند. خوشبختانه، عمل لیپوساکشن به عنوان یک درمان موثر، قادر است این چربی های سرسخت را از بین ببرد. بیشتر بیماران بعد از قرار...

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

آیا اولین بار است که تصمیم به لیزر موهای زائد خود کرده اید؟ بسیار خب. بهتر از قبل از هر اقدامی، مقاله راز جراحی را بخوانید تا با اولین قدم یعنی اقدامات قبل از لیزر موهای زائد ، آشنا شوید. اصلاح کردن، وکس کردن یا اپیلاسیون، کارهایی وقت گیر و خسته کننده هستند. از طرفی...

هزینه جراحی پلک

هزینه جراحی پلک

با توجه به رواج و محبوبیت جراحی پلک یا بلفاروپلاستی ، در میان عمل های جراحی زیبایی ، یکی از دغدغه های ذهنی افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند ، هزینه جراحی پلک می باشد. در این مقاله از راز جراحی ، همه عوامل موثر بر هزینه بلفاروپلاستی را مورد بررسی قرار داده و قیمت...

اقدامات قبل از کاشت مو

اقدامات قبل از کاشت مو

برای بسیاری افراد، مو مهمترین جنبه شخصیتی شان محسوب می شود. سبک زندگی مدرن و برنامه های کاری پر استرس، بسیاری را بر سر دو راهی انتخاب سلامت یا رفاه قرار داده است. افرادی که اهمیت دادن به ظاهر یکی از دغدغه های اصلی زندگی شان است، در صورت تجربه کردن ریزش مو و رنج بردن...

انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

نوع سرطان سینه ، بر اساس ویژگی های نمونه گرفته شده از تومور، در طول بیوپسی سینه یا در فرد مبتلا به سرطان ، و بررسی آن در زیر میکروسکوپ، تعیین می شود. انواع سرطان سینه همچنین، بر اساس میزان حساسیت به هورمون های استروژن و پروژسترون و سطح ویژه پروتئین های آنها و نقش شان...

تشخیص سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه

متاسفانه امروزه آمار بسیار بالایی در راستای بیماری سرطان سینه به دست آمده است. زنان زیادی در کشورهای مختلف با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند. گاه تشخیص سرطان سینه در مراحل آغازین بیماری انجام می پذیرد و پس از آن فرد با مراجعه به پزشک و اتخاذ روند درمانی مناسب ،...

مراقبت های بعد از پروتز باسن

مراقبت های بعد از پروتز باسن

پیشرفت ها در علوم پزشکی، درب های زیادی را به روی حوزه جراحی های زیبایی، گشوده است. امروزه با استفاده از تکنیک های پیشرفته، آنچه زمانی برایمان رویا بوده است، به واقعیت تبدیل می شود. یکی از این رویاها، داشتن باسنی برجسته و حجیم می باشد که از طریق پروتز باسن بعنوان گزینه...

لیفت بینی

لیفت بینی

یکی از ایرادات ظاهری بینی که در بسیاری از افراد دیده می شود ، حالت افتاده آن است که به دلایل مختلفی نمود پیدا کرده است. اصولاً همه دوست دارند فرم دماغ شان با دیگر اجزای صورت هماهنگ باشد ؛ چرا که می دانند این فاکتور در جذابیت چهره تاثیر بسیاری دارد. مطمئن ترین راه برای...

انواع مدل بینی

انواع مدل بینی

صرفنظر از اینکه شما از کدامیک از انواع مدل بینی برخوردارید، بینی شما، بارزترین ویژگی در صورت تان محسوب می شود. هر چند ویژگی های مشترک بسیاری در میان بینی افراد مختلف وجود دارد، ولی نمی توان دو بینی را یافت که دقیقاً شبیه به هم باشند. اندازه و شکل بینی، ویژگی هایی...