| خانه 4 بلاگ 4 بوتاکس

بوتاکس

دی ۲۸, ۱۴۰۰ | بلاگ | ۱۲ دیدگاه ها

بوتاکس - راز جراحی

بوتاکس ، عمدتاً به دلیل توانایی آن در کاهش دادن شکل ظاهری چین و چروک ها و جوانسازی صورت در میان همگان شهرت یافته است. این روند همچنین برای درمان مشکلاتی از قبیل اسپاسم گردن، عرق کردن زیاد، سردردهای میگرنی، کبد بیش فعال و تنبلی چشم نیز کاربرد دارد. در صورتی که تصمیم به تزریق بوتاکس دارید توصیه می کنم حتما حتما حتما چند دقیقه از وقت گران بهایتان رو صرف خواندن این مقاله که توسط تیم راز جراحی آماده شده، بکنید تا اطلاعات جامع و مفیدی در این مورد کسب کنید.

در تزریق بوتاکس از ماده ای بنام انا بوتولینیوم توکسین A برای پیشگیری موقتی از حرکت ماهیچه استفاده می شود. این سم توسط میکروبی که باعث بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی، می شود، تولید می گردد.

بوتاکس اولین دارو برای استفاده در سم بوتولینوم بوده است. محصولات دیگر فعلی شامل ابوبوتولینیوم توکسین A ( Disport )، ریمابوتولینیوم توکسین B ( Myobloc ) و اینکو بوتولینیوم توکسین A ( Xeomin ) می باشد. هر یک از این نمونه ها از بعد واحد های دوز مورد استفاده، دارای تفاوت های جزئی با یکدیگر می باشند، به همین دلیل استفاده از آن ها به جای یکدیگر ناممکن است.

یکی از مهم ترین فاکتورها برای دستیابی به چهره ای زیبا و بازیابی جوانی از طریق تزریق بوتاکس، سپردن این درمان به دست یک متخصص باتجربه و آگاه می باشد.

به منظور یافتن بهترین متخصص برای بهره مندی از این درمان، دامنه اطلاعات شما نقش مهمی را در این میان ایفا می کند.

قطعاً اگر اطلاعات شما در این زمینه در سطح مطلوبی قرار داشته باشد، می توانید تشخیص بهتری در انتخاب متخصص ارائه دهنده این درمان داشته باشید.

انواع بوتاکس

بوتولینوم توکسین نوع A تاکنون رایج ترین نوع بوتاکس بوده است که تحت عناوین Desport، Botox Cosmetic،  و Xeomin در بازار بوده و برای صاف کردن چین و چروک های دینامیک یا چین و چروک هایی که در اثر حرکات صورت از قبیل اخم کردن، لبخند زدن و دیگر حالاتی که روزانه به تعداد دفعات زیاد در واکنش های مختلف در صورت ما اتفاق می افتند، ایجاد می شوند.

درمان از طریق مسدود کردن تکانه های عصبی ارسال شده به سمت ماهیچه اتفاق می افتد و در نتیجه حالات صورت، به شکل ملایم تری انجام شده و نهایتاً چین و چروک ها کاهش می یابند.

تفاوت بین بوتاکس دیسپورت و زئومین

اکنون می دانید هر دو این محصولات دارای مواد اولیه مشابهی هستند. بوتولینوم توکسین نوع A برای درمان انواع مشابهی از چین و چروک های و دیگر دغدغه های زیبایی طراحی شده اند. پس تفاوت آنها در چیست؟

تمایز اصلی آن ها در فرمولاسیون شان می باشد که دوز مصرفی ، مقدار پخش شدن محصول و سرعت مشاهده نتیجه توسط بیمار را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای مثال ، Botox Cosmetic در فرمولاسیون خود دارای یک پروتئین می باشد.

Dysport حاوی نسخه از همان پروتئین مشابه است ، در حالی که Xeomin اصلاً در فرمولاسیون خود پروتئین ندارد.

انواع نواحی تزریق بوتاکس- راز جراحی

انواع نواحی تزریق بوتاکس

نواحی ای از صورت که بهترین واکنش را به تزریق بوتاکس نشان می دهند عبارتند از :

۱ . چین و چروک های پیشانی

پیشرفت چین و چروک های پیشانی ( شامل چین و چروک های افقی که در بخش فوقانی صورت پدیدار شده و با حرکات مختلف صورت بیشتر نمایان می شوند ) ؛ به عنوان یکی از اولین علائم پیری محسوب می شوند ، لذا پنهان کردن آن ها دشوار است. شاید به همین علت است که این چین و چروک ها یکی از رایج ترین موارد مورد هدف در تزریق بوتاکس می باشند.

۲ . خطوط پنجه کلاغی

نمایان شدن خطوط کوچک در گوشه های چشمان شما در موقع لبخند زدن یا خندیدن که اصلاً خوشایند نیست ؛ از دیگر مواردی است که با بالا رفتن سن شما آشکار تر می شوند.

تزریق بوتاکس ، اغلب برای درمان این خطوط و خلق چهره ای جوان تر مورد استفاده قرار می گیرد.

۳ . خطوط اخم

این خطوط که در ناحیه مابین دو ابرو وجود دارند و در زمان اخم کردن نمایان می شوند و باعث خسته و عصبانی به نظر رسیدن شما می شوند ؛ یکی دیگر از نقاط هدف تزریق بوتاکس می باشد.

بوتاکس می تواند عمق این خطوط را کاهش داده و آن ها را صاف کند.

۴ . خطوط اطراف لب

این خطوط که اغلب در افراد سیگاری شکل می گیرد ، در زمان جمع کردن لب ها پدیدار می شود. تزریق بوتاکس می تواند این خطوط را درمان کند.

حتما در زمان استفاده از این تکنیک درمان ، یافتن یک متخصص دارای تجربه و دانش جامع را در اولویت قرار دهید.

۵ . خطوط ماریونت یا خط اندوه

خطوط ماریونت یا خطوط شکل گرفته در طرفین لب ها که از گوشه لب ها آغاز شده و به طرف پایین به سمت فک پیشرفت پیدا می کند ، اغلب باعث افتاده به نظر رسیدن لب ها می شود.

مقادیر اندکی بوتاکس می تواند به درمان این مشکل کمک کند. پزشک شما باید درک کاملی از نحوه عملکرد ماهیچه ها در این ناحیه از صورت داشته باشد.

۶ .خطوط و چین و چروک های گردن

با بالا رفتن سن ، خطوطی در ناحیه گردن شما شکل می گیرد ؛  این زمانی رخ می دهد که عضلات گردن شما شروع به افتادن می کنند.

بوتاکس می تواند باعث ریلکس شدن این عضلات شود و در واقع لیفت گردن اتفاق می افتد.

به خاطر داشته باشید که چربی اضافی گردن یا پوست افتاده آن ، به بوتاکس واکنش نشان نداده و با این تکنیک قابل درمان نمی باشد.

۷ . افتادگی ابرو

اگر به لیفت ابرو علاقمند هستید ، جراحی تنها گزینه نمی باشد. در صورت یافتن یک پزشک با تجربه، بوتاکس نیز می تواند نتایج خوشایندی را در این زمینه بر جای گذارد.

بوتاکس ماهیچه هایی که ابروها را به سمت پایین می کشند را ریلکس می کند. پزشکان اغلب تزریق بوتاکس را با تزریق فیلر برای بهبود افتادگی ابرو ترکیب می نمایند.

فیلم تزریق بوتاکس به پیشانی

استفاده درمانی از بوتاکس

تزریق بوتاکس از طریق مسدود کردن برخی سیگنال های شیمیایی ارسال شده از اعصاب وارد عمل می شود. بسیاری از این سیگنال ها نقش انقباض عضلات را بر عهده دارند.

رایج ترین کاربرد این تزریق ها ، ریلکس کردن موقتی عضلات صورت که عامل ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم ها هستند ؛ می باشد.

علاوه بر این، تزریق بوتاکس در درمان برخی مشکلات تاثیر گذار بر نحوه عملکرد بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • اسپاسم گردن : در این موقعیت دردناک ، عضلات گردن شما منقبض شده و باعث می شود که در موقع خم کردن یا چرخاندن سر خود ، درد شدیدی را تجربه کنید.
 • تنبلی چشم : رایج ترین علت تنبلی چشم ، عدم تعادل در ماهیچه های تعیین موقعیت در چشم ها می باشد.
 • انقباض ماهیچه : برخی مشکلات نورولوژیکی می تواند باعث کشیده شدن برخی اندام ها به طرف مرکز شود. در برخی موارد ، این عضلات منقبض شده ، با تزریق بوتاکس ، ریلکس شده و در نتیجه درد تسکین می یابد.
 • هایپرهیدروز : در این موقیعت ، عرق کردن بیش از حد در زمانی که حتی دمای بدن فرد بالا نیست ، اتفاق می افتد.
 • میگرن های مزمن : اگر شما میگرن را بیش از ۱۵ روز در ماه تجربه کنید ، بوتاکس می تواند به کاهش سردرهای مکرر کمک کند.
 • نقص عملکرد مثانه : تزریق بوتاکس می تواند به کاهش بی اختیاری ادراری ناشی از یک مثانه پرکار ، کمک کند.
 • حرکت ناگهانی چشم ها : گاهی پلک شما دچار حرکت های سریع شده و اصطلاحاً می پرد. در این شرایط تزریق بوتاکس می تواند به تسکین انقباض یا حرکت سریع و ناگهانی ماهیچه های اطراف چشم کمک کند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

هدف از مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، دستیابی به بهترین نتیجه می باشد. این مراقبت ها می تواند خطر کبودی و پخش شدن به نواحی دیگر را نیز کاهش دهد.

به طور کلی ، در روز تزریق بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید :

 • به آرامی و با ملایمت صورت خود را ورزش دهید.
 • برای بقیه روز ، بعد از دریافت تزریق استراحت کنید.
 • نبض خود را کنترل کنید ، نبض شما باید نرمال باشد.
 • از لمس کردن ، مالش دادن یا وارد کردن فشار فیزیکی بر روی ناحیه درمان خودداری کنید.
 • ناحیه درمان را به حال خودش بگذارید و دستکاری نکنید.

همچنین می توانید اقدامات زیر را نیز دنبال کنید :

فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید.

تزریق بوتاکس به زمان ریکاوری نیاز ندارد ، بنابراین نیازی به مرخصی گرفتن از مدرسه یا محل کار نمی باشد.

می توانید بعد از تزریق ، فعالیت های روزمره خود را دنبال کنید.

اگر ورزش کردن بخشی از فعالیت های روزمره شماست ، بهتر است حداقل ۲۴ ساعت آن را به تعویق بیاندازید. برخی پزشکان ورزش نکردن را برای چند روز توصیه می کنند.

فعالیت های فیزیکی باعث بالا رفتن جریان خون می شود. این امر می تواند به صورت بالقوه باعث پخش شدن سم در نواحی نامطلوب شده و تاثیر آن در ناحیه مورد نظر را کاهش دهد. همچنین در این شرایط ، احتمال کبودی تشدید می گردد.

همچنین ورزش کردن باعث انقباض عضلات شده و تاثیر سم را کاهش می دهد.

البته انجام ورزش های صورت از قبیل موارد زیر ، بلامانع است:

 • اخم کردن
 • لبخند زدن
 • بالا بردن ابروها

آرایش نکنید : اگر تزریق بوتاکس در صورت را انجام داده اید ، آرایش کردن را تا ۲۴ ساعت به تعویق بیاندازید.

آرایش کردن باعث مالش دادن صورت می شود و به طور بالقوه تاثیر مخربی بر روی سم بر جای می گذارد.

از خم شدن خودداری کنید : در طول ۴ ساعت اول بعد از تزریق ، از خم شدن یا دراز کشیدن اجتناب کنید. این دو باعث پخش شدن سم و پیشرفت کبودی می شود.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در زمان اجرا به دست یک متخصص با تجربه ، نسبتاً بی خطر است. برخی خطرات و عوارض جانبی مرتبط با تزریق بوتاکس به شرح زیر می باشد :

 • درد ، تورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائم شبیه به آنفولانزا
 • افتادگی پلک یا چپ شدن چشم
 • کج شدن لبخند
 • خشکی چشم یا ریزش بیش از حد اشک

در موارد بسیار نادر ، ممکن است سم در بدن شما پخش شود.

در این شرایط ، در صورت مواجهه با هر یک از تاثیرات زیر در بدن به مدت چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق بوتاکس با پزشک خود تماس بگیرید :

 • ضعف ماهیچه
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در صحبت کردن یا بلعیدن
 • مشکلات تنفسی
 • از دست رفتن کنترل مثانه

لازم به ذکر است که پزشکان ؛ شما را از انجام تزریق بوتاکس در زمان باردار بودن یا شیردهی منع می کنند.

همچنین بوتاکس نباید در افراد دارای آلرژی به پروتئین شیر گاو نیز انجام شود.

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس متغیر است. این هزینه بر پایه فاکتورهایی از قبیل میزان پیشرفت خطوط و چین و چروک ها ، وسعت ناحیه درمان و مقدار محصول مورد استفاده قرار گرفته استوار می باشد.

دستمزد پزشک نیز به تجربه و نحوه انجام درمان ، مدت زمان صرف شده برای درمان ، تلاش مورد نیاز برای ارائه درمان و غیره وابسته است.

در زمان انتخاب پزشک مورد نظر خود ، به خاطر داشته باشید که تجربه و احساس راحتی با جراح ، به اندازه هزینه نهایی ، حائز اهمیت می باشند.

بهترین برند بوتاکس

بهترین برند بوتاکس

بوتولینوم توکسین دارای برندهای متنوعی می باشد که در بازار موجود است. بوتولینوم توکسین که نام دارویی این محصول می باشد، تحت نام های برندهای متنوعی از سوی شرکت های دارویی مختلف، در بازار موجود می باشند. معروف ترین برند در میان تمام برندهای موجود، بوتاکس ( BOTOX ) می باشد که توسط شرکت آلرژن ساخته شده و از زمانی که برای اولین بار وارد بازار شد، همین نام تجاری عمدتاً برای اکثر محصولات در این لاین استفاده می شود. برندهای دیگر شامل آزالور ( AZZALURE )، بوکوتور ( BOCOTURE)، زئومین ( ZEOMIN) و دیسپورت ( DYSPORT) می باشد.

از نظر تاثیر گذاری محصول، تفاوت چندانی در بین این محصولات مشاهده نمی شود. همگی آنها دارای سطح تاثیرگذاری تقریباً یکسان می باشد البته برخی آزالور را ترجیح می دهند. آزالور توسط شرکت گالدرما از سال ۲۰۰۹ در حال تولید می باشد و بعنوان اولین جایگزین برای برند بوتاکس محسوب می شود. یکی از مزیت های این محصول، این است که حجم تزریق تقریباً نصف بوتاکس است و میزان استقرار و ماندگاری آن در ماهیچه بیشتر است. از این رو در برابر عوارض جانبی از قبیل افتادگی ابرو، از آسیب پذیری کمتری برخوردار می باشد. البته موارد افتادگی ابرو در زمان استفاده از بوتاکس نیز بسیار کم می باشد.

البته نمی توان گفت که کدام برند به برند دیگر الویت و ارجحیت دارد ولی هر پزشک، برند مطلوب خود را مورد استفاده قرار می دهد. این قضاوت را باید بر عهده بیماران گذاشت که با مشاهده نتیجه درمان، در کنار تبحر پزشک، کیفیت محصول را مورد قضاوت قرار دهند.

مراحل تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای شما روند ساده ای به نظر می رسد، چون تنها با اجرای چند شات، قابل اجرا می باشد. ولی در واقع این روند، ترکیب علم و هنر است که تنها یک پزشک با تجربه و ماهر قادر به انجام آن است.

۴۳ ماهیچه در صورت وجود دارد و کسی که تزریق بوتاکس را انجام می دهد باید نقاط صحیح برای دستیابی به یک نتیجه مفید که باعث بهبود صورت شما شود، بشناسد.

یک سوزن بسیار ریز برای تزرق مقدار اندکی سم بوتولینوم در ماهیچه های خاصی از صورت مورد استفاده قرار می گیرد. با انتخاب هوشمندانه و توام با دقت بالای برخی ماهیچه های خاص، پزشک ماهیچه هایی را باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شوند، تضعیف نموده و در عین حال به گونه ای عمل می کند که حالات صورت شما دست نخورده باقی بماند و شما بتوانید از این حالات برای ابراز احساسات و واکنش های خو استفاده کنید.

این درمان تنها به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

تعداد تزریق های مورد نیاز شما به ویژگی های صورت و دامنه گسترش چین و چروک ها در ناحیه صورت تان وابسته است. خطوط پنجه کلاغی، معمولاً به دو یا سه تزریق نیاز دارد. خطوط عمودی واقع در بین دو ابرو نیز با پنج تزریق قابل درمان می باشند.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

زمان بندی- حداقل در دو هفته منتهی به یک رویداد بزرگ در زندگی تان برای تزریق بوتاکس دست به کار شوید. از آنجایی که این درمان های پوستی و سایر درمان ها از قبیل فیلرها به زمان از کار افتادگی نیازی ندارند، بیشتر زیباجویان انجام آنها را به تایم استراحت خود در محل کار موکول می نمایند. تزریق بوتاکس درمانی است که اجرای آن تنها به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

سوالات خود را از پزشک بپرسید- بسیاری از زیباجویان در خصوص آگاهی از هزینه این درمان، تعداد واحدهای مورد نیاز برای استفاده در محل درمان، و نواحی از صورت که به درمان با بوتاکس یا سایر فیلرهاهی پوستی نیاز دارند، کنجکاو هستند. همه سوالات خود در خصوص موارد فوق الذکر را می توانید در جلسه مشاوره با پزشک، مطرح نمایید.

از مصرف رقیق کننده های خون خودداری کنید- در طول یک هفته منتهی به تزریق بوتاکس، از مصرف آسپرین، ایبوپروفن ( ژنریک، آدویل، آلیو، موترین)، ویتامین E، روغن ماهی یا امگا ۳ بمنظور جلوگیری از بروز کبودی در ناحیه درمان، خودداری کنید.

حتماً صبحانه میل کنید- در صبح روزی که قصد انجام تزریق بوتاکس را دارید، مقدار زیادی غذا و نوشیدنی میل کنید. این کار باعث جلوگیری از بروز احتمال سرگیجه در طول درمان می شود.

تزریق بوتاکس و دیابت

بر اساس اخبار اخیراً منتشر شده در خصوص دیابت، درمان های جراحی بوتاکس می تواند در درمان دیابت ایفای نقش نماید. بوتاکس را می توان برای تسکین و کاهش مشکلات رایج در دیابت مورد استفاده قرار داد.

بر اساس اظهارات محققان، استفاده از این سم می تواند به تسکین دردهای مزمن پا که در اثر نروپاتی دیابت به وجود می آید، کمک کند. این مشکلات ناشی از دیابت بی اندازه رایج بوده و در زمان ایجاد نوسانات در قند خون به وجود آمده و در نهایت بر روی پایانه های عصبی تاثیر می گذارد و باعث آسیب دیدن و کاهش حس در بخش های تحتانی خصوصاً ناحیه پایین ساق پا و خود پا ها می شود.

 این نوع مشکلات دیابت اغلب به داروهای مسکن متعارف، واکنش مثبتی نشان نمی دهند. یک تیم تحقیقاتی در تایوان، بوتاکس را بر روی ۱۸ بیمار مختلف مورد آزمایش قرار داهد و در نیمی از آنها، بوتاکس در ناحیه پا تزریق شد. در این مرحله، بوتاکس توانست به تسکین درد کمک کند، ولی محققان هنوز در خصوص علت تاثیر گذاری بوتاکس در تسکین چنین دردهایی، به نتیجه قطعی دست پیدا نکرده اند.

بوتاکس با چه داروهایی تداخل پیدا می کند؟

بررسی گزارشات در خصوص داروهایی که با تزریق بوتاکس وارد مداخله شده و مصرف آنها در زمان دریافت بوتاکس توصیه نمی شود، در زیر فهرست وار بیان شده است:

 • ادویل ( ایبوپروفن )
 • آسپرین
 • اتورواستاتین
 • بنادریل ( دیفن هیدرامین )
 • بیوتین
 • کلونازپام
 • سیکلوبنراپرین
 • دوکسی سیکلین
 • گاباپنتین
 • ایبوپروفن
 • ملاتونین
 • مولتی ویتامین
 • نورکو ( استامینوفن/ هیدروکودون)
 • امگا ۳ ( امگا۳ اسیدهای چرب اشباع نشده)
 • پردنیزون
 • ویتامین B12 ( سیانوکوبالامین)
 • ویتامین C
 • ویتامین D3 ( کولسالسیفرول)
 • زانان ( آلپرازولام)
 • زیرتک ( سیتریزین)

برخی ترکیبات دارویی با یکدیگر و مداخله آنها در هم، می تواند پیامدهای جدی و گاهی مرگبار را در پی داشته باشد. پس حتماً در زمان مشاوره در خصوص دریافت درمان بوتاکس، با پزشک خود در این مورد گفتگو کرده و درمان خود را به دست یک متخصص آگاه و با تجربه بسپارید.

تداخل بوتاکس و لیزر

لیزر موهای زائد و پوست از طریق خلق آسیب های کنترل شده در سطح پوست وارد عمل می شود. هر چند همزمان با لیزر می توان از درمان بوتاکس نیز استفاده کرد، ولی عوارض جانبی بالقوه آن از قبیل تورم، می تواند به بافت پوست آسیب وارد کرده یا نتایج نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. وقتی در جلسه مشاوره جوانسازی صورت خود شرکت می کنید، جراح می تواند یک طرح اختصاصی و سفارشی را برای شما ترسیم نماید تا بتوانید به طور همزمان از روندهای تزریق زیبایی و درمان های صاف نمودن پوست بهره مند شوید.

اگر نخست تصمیم بر این دارید تزریق بوتاکس را انجام دهید، ما به شما توصیه می کنیم که حداقل دو هفته قبل از درمان لیزر دست نگه دارید تا پوست شما روند بهبود کامل خود را سپری نماید.

برای آن دسته از افرادی که می خواهند نخست درمان لیزر را انجام دهند، می توان دو هفته بعد از انجام لیزر، تحت درمان بوتاکس قرار گرفت. صرفنظر از روش انتخاب شده، پزشک امیدوار است که نتایج طبیعی و زیبایی را در شما خلق نموده و خطوط و چین و چروک های ریز، آثار بر جای مانده از آکنه و دیگر نواقص پوستی را در شما درمان نماید.

درمان پوست فرسوده و پیر می تواند یک فرایند دشوار باشد. بسیاری افراد دارای مشکلات چندگانه پوستی هستند که باید به طور همزمان تحت درمان قرار گیرند. علاوه بر چین و چروک ها و افتادگی های پوست، افراد وجود حفره های بزرگ یا نواحی از پوست را که در اثر تابش نور خورشید و اصطلاحاً آفتاب سوختگی، آسیب دیده است، تجربه می کنند. این بدان معناست که برای دستیابی به نتیجه مطلوب، بیش از یک درمان پیشرفته مورد نیاز است.

بوتاکس و لیزر ، در گروه درمان هایی هستند که می توانند نتایج تاثیر گذاری را در پوست افرادی که از مشکلات چندگانه پوستی رنج می برند، بر جای گذاشته و جوانی را تا حد زیادی به آنها بازگردانند.

دوره نقاهت تزریق بوتاکس - راز جراحی

دوره نقاهت تزریق بوتاکس

بر خلاف سایر روندهای جراحی پلاستیک صورت، بعد از تزریق بوتاکس ، هیچ زخم جراحی وجود ندارد که نیاز به مراقبت داشته باشد. با این وجود شما باید از انجام فعالیت های زیر به مدت ۴ ساعت بعد از درمان خودداری کنید، چون این فعالیت ها می تواند باعث پخش شدن سم بوتولینوم و تحت تاثیر قرار گرفتن نتیجه درمان شود.

 • دراز کشیدن به پشت
 • کشیدن محل درمان
 • وارد آوردن فشار یا قرار دادن محل درمان در معرض حرارت
 • ورزش کردن، رفتن به سونا، گرفتن حمام آفتاب و سایر فعالیت هایی که باعث بالا رفتن دمای بدن شود

شما می توانید بعد از به پایان رسیدن این دوره، فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرید. حتی می توانید آرایش کنید و رژیم مراقبت از پوست خود را طبق روال قبل دنبال کنید.

اگر بیماری هستید که به راحتی پوست تان تاول می زند، می توانید درمان های زیر را دنبال کنید:

 • قبل و بعد از روند، بر روی محل درمان، کیسه یخ قرار دهید. اجازه بدهید تا کیسه یخ به مدت ۱۵ دقیق بر روی ناحیه درمان باقی بماند. هر دو تا چهار ساعت بعد از درمان، می توانید این کار را تکرار کنید.
 • گذاشتن یخ در طول ۲۴ ساعت اول بعد از درمان بوتاکس، بیشترین تاثیر را بر جای می گذارد.
 • از انجام فعالیت های سنگین تا دو ساعت بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید. ورزش باعث بالا رفتن جریان خون به پوست شده و در نتیجه خطر کبودی را افزایش می دهد.
 • از محصولات مکمل دارای تاثیرات ضد کبودی از قبیل آرنیکا، چند روز قبل و بعد از تزریق بوتاکس، استفاده کنید.
 • در زیر سر خود چند بالش قرار دهید تا از وارد آمدن فشار جلوگیری به عمل آمده و جریان خون به ناحیه تزریق، کنترل شود.
 • درمان های پوستی بخصوص مواد قابل تزریق از قبیل هیالورونیک اسید را چند روز بعد از درمان بوتاکس، آغاز کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 5 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شهلا تیموری
شهلا تیموری
5 ماه قبل

تزریق بوتاکس هر چند وقت یکبار باید تکرار بشه؟

مه لقا
مه لقا
5 ماه قبل

تزریق بوتاکس عوارض داره؟

فریبا قیاسی
فریبا قیاسی
5 ماه قبل

تزریق بوتاکس برای خط اخم عوارض نداره؟

سمیرا
سمیرا
2 ماه قبل

چه کسایی می تونن بوتاکس کنن؟

سارا احمدی
سارا احمدی
2 ماه قبل

هر چند وقت یک بار باید بوتاکس تزریق کنیم؟

پریسا نجفی
پریسا نجفی
2 ماه قبل

تزریق بوتاکس فقط جنبه زیبایی داره؟

صدیقه ناصری
صدیقه ناصری
2 ماه قبل

میشه ماساژ صورت گرفت ؟

صدف احمدی
صدف احمدی
2 ماه قبل

کسایی که تزریق بوتاکس انجام دادن واقعا راضی هستن؟

نوشین رحمتی
نوشین رحمتی
2 ماه قبل

بی حسی استفاده میشه؟

مقالات مرتبط

بهترین دکتر لیفت با نخ

از آنجایی که همه ما به خواهان داشتن زیبایی بیش از حد ، جوان بودن و جوان ماندن هستیم و دوست داریم در هر امری بهترین آن را انتخاب کنیم تا بهترین و زیبا ترین نتیجه را به دست آوریم ، همواره به دنبال بهترین دکتر برای امور جوانسازی پوست خود هستیم. یکی از روش های جوانسازی...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

پوست صورت بخشی از صورت است که بخش عمده ای از زیبایی چهره وابسته به آن است. متاسفانه، این عضو در طول زمان در پی تاثیراتی از قبیل عوامل محیطی، نوسانات وزنی و فرایند طبیعی بالا رفتن سن، دستخوش آسیب هایی می شود. یکی از این آسیب ها، افتادگی پوست صورت است. خوشبختانه امروزه...

بهترین جراح لیفت صورت

بهترین جراح لیفت صورت

با بالا رفتن سن و پدیدار شدن  چین و چروک در ناحیه صورت ، اشخاص معمولا به فکر پیدا کردن راه حلی برای رفع این مشکل می افتند تا بتوانند این نشانه ها را در صورت خود برطرف کنند یا بهبود ببخشند. هنگامی که شلی پوست از یک نقطه خاص گذشته است، درمان های تزریقی و غیر تهاجمی اغلب...